Spelen Velsens gemeenteraad sympathiek tegenover meer steun aan bejaarden WINTERS Visserij-varia Spelen Ab de Jong Hervormde kerk van Castricum overgedragen aan kerkvoogdij Behoefte aan brug tussen kleuter- en lager onderwijs België gelooft dat compromis over waterwegen mogelijk is Ir. D. N. Dammers zonder discussie benoemd tot directeur Grondbedrijf Wasmachines Enorme korting^ Britse koopvaardijvloot gaat hard achteruit Bloemisten tegen te veel teeltvergunningen Castricum Onderzvijsdag in Velsen Wellicht verdwijnen helpsters van de Velsense kleuterscholen Havengemeenschap bepleit tussen Antwerpen en Rotterdam Meer dan een millioen motorvoertuigen in Nederland Ministeriële critiek op Maastrichtse politie Verklaring van Haagse ex-K.N.P.-wethouder Spelen Boekhandel WOENSDAG 16 NOVEMBER 1955 7 Belastingdruk in vergelijking met andere landen te hoog Opbrengst klaprooscollecte. St. Thomas 2 won van Krommenie Duplicate-wedstrijd van „Driehuis" Agenda voor Beverwijk De zaak Anneke Beekman Franse maatschappij laat passagiersschip bouwen r~ Commissaris van de Koningin en echtgenote woonden sobere plechtigheid bij TIJDENS een korte raadsvergadering: heeft de Velsense vroedschap gisteravond een agenda afgehandeld, die weinig stof tot spreken leverde en die slechts op een aantal ondergeschikte punten de tongen der raadsleden losmaakte. Ir. D. N. Dammers, de directeur van Openbare Werken, die door het college van B. en W. was voorgedragen als directeur van het Gemeentelijk Grondbedrijf is zonder enige discussie als zodanig benoemd; de heer Lips (AR) voegde aan deze belangrijke benoeming een tevre denheidsbetuiging toe jegens het college, dat deze verdienstelijke hoofdambtenaar voor de gemeente heeft weten te behouden. Een kort debat ontstond er voorts naar aanleiding van de voorgestelde steun aan het Oostenrijkse stadje Krems, dat door de watersnood in het Donaubekken vorig jaar geteisterd werd: mevrouw H e y k o o p (Vrijheid) stelde de formele vraag, waarom de Simavi door Velsen niet wordt gesub sidieerd als er wel geld aan Krems wordt gespendeerd een donatie, die overigens haar warme sympathie meekreeg het is immers bij verordening niet toegestaan aan andere dan gemeentelijke doeleinden geld te besteden? De voorzitter, burgemeester mr. M. M. Kwint antwoordde, dat de paral lel hem niet juist leek: deze financiële hulp aan Krems is een incidenteel geval. In middels heeft de hulp, die verschillende Nederlandse gemeenten aan het getroffen gebied van Oostenrijk boden, enige op schudding verwekt, omdat G.S. van Noord holland in tegenstelling tot andere provin ciale besturen een desbetreffende raads voordracht annex crediet van de gemeente Bussum niet goedkeurden. Bussum ging echter in beroep bij de Kroon en kreeg gelijk, zodat Velsen nu ook met een ge rust hart geld kan fourneren voor dit sympathieke doel. Hogere steun voor bejaarden Bij de ingekomen stukken was een brief aan de raad van de Algemene Bond voor ouden van dagen in Velsen, die de steunnormen voor de bejaarden aan de orde stelde: voor echtparen f 26.voor het levensmiddelenpakket, f 2,voor brandstof en f 2,voor kleding, dekking en schoeisel is naar het oordeel van de bond een te laag bedrag: er zou op de kleed-post f 0.50, op de brandstof f 1,en buitendien voor zakgeld f 2.50 bij moeten. Bovendien verzocht het bestuur f 1,per week brandstoffentoeslag voor alleen staanden. Hoewel de bond erkent, dat an dere gemeenten vaak ongunstig bij Vel sen afsteken op het punt van deze sociale zorg, zou het bestuur toch graag de steun normen enigszins zien opgetrokken. De heer Schilling (CPN) opende het gesprek hierover, maar wethouder Maas (Sociale Zaken) sneed hem de pas af, door te vertellen, dat er geen enkel raadslid te vinden zal zijn. die niet graag meer zal willen doen voor de bejaarden. Inmiddels behoort deze ondersteunings materie tot de competentie van B. en W. en de heer Maas meende te mogen constateren dat het college het altijd juist heeft gedaan. Overwegen Al heeft het college dan ook al drie keer de steunnormen verhoogd, men zal in de boezem van het dagelijks bestuur der ge- ADVERTENTIE met kleine schoonheids foutjes een pracht machine voor 160. Zoek niet, ga meteen naar Daar vindt U de grootste sortering Huishoudelijke geschenken Kennemerlaan 1 - Tel. 5853 Prijzen van Dinsdag. Heilbot 2.40—1, gi-m. tong 3,70: kim. tong 3,20; kl. tong I 3.00; kl. tong II 1,76; tarbot I 2.402.10, per kg. Kl. schol II 35; schar 23; bot 3332; v. haring 1710; makreel 2518; gr. schelvis 5532; grm. schelvis 4520; kim. schelvis 2615; kl. schelvis I 2413; kl. schelvis II 18—9; wijting 16—9; midd. gul 3933; kl. gul 24—17; kl. haai 2724; poontjes 10; kl. koolvis zw. 25; kl. koolvis wit 3935, per 50 kg. Gr. kabeljauw 216118; gr. koolvis zw. 7064; gr. koolvis wit 8682, p. 125 kg. Aanvoer van Dinsdag. 5 kisten tong en tarbot, 1 kist heilbot, 5 kisten schol, 4 kisten schar, 5 kisten bot, 2135 kisten haring. 1135 kisten makreel, 1690 kisten schelvis, 230 kis ten wijting, 50 kisten kabeljauw en gul, 4 kisten haai, 11 kisten poon. 120 kisten kool vis. 25 kisten diversen. Totaal 5420 kisten. IJselmeervisserij. De lijnaalvisserij werd vorige week slechts door één vaar tuig in verband met het korten der dagen gedurende twee dagen uitgeoefend. Het resultaat was niet onbevredigend: per et maal 73 en 84 pond. De prijzen per pond liepen van f 1,11 tot f 1,27. De snoekbaars visserij verliep deze week zeer onbevredi gend. Zowel bij de sleepnet- als de staand- netvisserij waren de vangsten bijzonder gering. Bij de sleepnetvisserij waren deze per span en per etmaal van 50 tot 200 pond. De staand-netvisserij brachten per etmaal vangsten aan de markt van 20 tot 100 pond per vaartuig. De noteringen voor snoek baars liepen per pond van f 0,56 tot f 0,61. Rode baars werd slechts weinig gevangen; de noteringen liepen van f 0,54 tot f 0,70 per pond. De aanvoer van voorn en blei was vrij goed; per pond werd van f 0,08 tot f 0,12 betaald. De weekbesommingen van de sleepvissers waren per span van f 230 tot f 480. Bij de staand-netvisserij was dit per vaartuig van f125 tot f370. Aangevoerd werd: 157 pond lijnpaling; 6394 pond snoekbaars; 1170 pond rode baars; 9188 pond voorn en blei; 12 pond karper en 12 porid snoek. De totale omzet aan de afslag bedroeg f5585,44. meente de zaak zeker nog eens overwe gen, al is een uitvoerige en rustige overwe ging ervan ongetwijfeld gewenst. Avondlycea Met één oog op de thee, die de boden met enige snelheid moesten serveren, wilden zij niet te laat komen, heeft de raad de rest van de agenda met weinig woorden goedgekeurd. Op een vraag van de heer Pleyler (Vrijheid), wat de subsidie aan het R.K.-avondlyceum te Haarlem van doen heeft met het nieuwe „IJmond"- avondlyceum in Velsen kwam het ant woord van wethouder De Boer (Ar beid) dat nog steeds gestreefd wordt naar de compromisschool met alle avondonder wijs in één instituut samengevoegd, maar dat in afwachting daarvan de afzonderlij ke, buiten de gemeente opererende insti tuten de hun toekomende vergoedingen blijven ontvangen. De heer Van H a m e- 1 e n (Arbeid) voegde er de wens bij, dat de ontwikkeling van dit „IJmond"-lyceum zo gunstig moge verlopen, dat niemand meer buiten de gemeente avond-onder wijs hoeft te zoeken. Deze afgevaardigde kwam terug bij de behandeling van een crediet voor de uitbreiding van de Jan Ligthartschool: of de nieuw te bouwen lo kalen vlak naast de bestaande school niet erg veel licht in de „oude" lokalen onder schepten? Dat moest de wethouder wel deels toegeven, maar een andere oplossing is er niet, tenzij de nieuwbouw op grote en dus niet verantwoorde afstand van de „moederschool" wordt gesticht. Raad verschoven Wegens de feestdagen, aldus deelde de voorzitter bij de sluiting der vergadering tegen acht uur mee, zal de volgende raad voor 13 December worden uitgeschreven, waarbij het nog onzeker is, of dit al de eerste begrotingszitting kan worden. De commissievergaderingen worden eveneens een week verschoven. LONDEN (Reuter.).— De voorzitter van het bestuur der Court Shipping Line, J. Philipps. heeft een waarschuwing laten horen over de dreiging van de buitenlandse concurrentie voor de Britse koopvaardij vloot. Het lijkt, zo schrijft hij in zijn jaar verslag, dat in de komende jaren een ge leidelijke en steeds sterker wordende ach teruitgang van de Britse koopvaardijvloot en een verplaatsing van een aanzienlijk gedeelte van het vervoer naar de koopvaar dijvloot van andere landen niet zal kunnen uitblijven. Hij verwijst naar de registratie van tal rijke schepen in landen als Liberia en Panama en merkt op, dat er in deze en sommige andere landen weinig of geen in komstenbelasting of winstbelasting wordt geheven, waardoor reders in staat zijn met hun onbelaste winsten mooiere, snellere en meer schepen te bouwen dan de Britse reders bij de huidige belastingdruk in En geland. Terwijl op deze wijze de buiten landse koopvaardijvloten gestadig worden uitgebreid en gemoderniseerd, is een veel te groot gedeelte van de Britse koopvaar dijvloot bijna versleten. De verouderde schepen worden in onvoldoende mate ver vangen en dit is ook niet mogelijk uit de reserves, die de scheepvaartmaatschappijen hebben gevormd. Deze situatie is volgens Philipps buiten gewoon ernstig. Ten eerste omdat zij waar schijnlijk een van de voornaamste oorzaken is van de ernstige achteruitgang, die de on zichtbare Britse uitvoer de laatste tijd te zien geeft. Ten tweede omdat Groot-Brit- tannië in geval van een nieuwe oorlog op de buitenlandse koopvaardijvloten zal zijn aangewezen. De Zaterdag in Castricum gehouden col lecte ten bate van de Oorlogsgravenstich ting, de klaprooscollecte, heeft de somma van 169,07 opgebracht. De kring Kennemerland van de vakgroep bloemisterij der L.T.B. heeft zich op de Dinsdagavond gehouden ledenvergadering sterk gekant tegen het zo royale uitgeven van teeltvergunningen door het Bedrijf schap van Sierteelt aan jonge kwekers. Men staat in deze mening niet alleen, want ook de afdeling Aalsmeer is „tegen". Daar entegen vindt men in het Westland, dat er te kort uitgereikt wordt. Een ander ernstig bezwaar vond men dat de bloemkwekers met de z.g. A-vergunningen wel bloembol len mogen kopen, maar niet verkopen, men mag alleen hier van de bloemen plukken. Dit zal op de vandaag in Utrecht te houden algemene vergaring door de kring Kenne merland kenbaar worden gemaakt; als af gevaardigden naar deze bijeenkomst wer den gekozen de heren Chr. Duin uit Sant poort en P. Westgeest uit Beverwijk. Er volgde een bestuursverkiezing, die tot resultaat had dat in de plaats van de heer Post uit Santpoort die zich niet meer be schikbaar stelde, de heer Chr. Duin werd gekozen, terwijl als nieuw bestuurslid ge kozen werd de heer P. Verduin uit Heems kerk. Het tweede tiental van de Castricumse katholieke damclub St. Thomas speelde Maandag in haar clublokaal, hotel Sport- Duinzicht. voor de bondscompetitie tegen Krommenie 1. De Castricummers wonnen met 17—3. De onderlinge wedstrijden hebben de vol gende uitslagen opgeleverd. Afdeling 1: J. GeubeB. Beentjes 1—1, C. v. d. Himst— P. Rietveld 2—0, A. de Zeeuw—A. Rietveld 20, C. Reijnders—G. Sprenkeling 20. Afdeling 2: F. ZonneveldB. Louman 20, W. Keune—J. van Lier 2—0. Th. Komijn— W. Admiraal 1—1, N. Kroone—J. Valkering 1—1. Uitslagen: Ujn A: team 1. heren Born Cleeren en KrabWescher verlies van team 2 heren Schaper—v. d. Vlugt en echtpaar v. Rumpt met 3145; team 3 heren Bais Valk en Noortman de Waal wint van team 4 mevr. Needheer Bosman en heren v. DoomTaverne met 37—30: team 5 heren BaartGeus en echtpaar Hillige wint van team 6 heren SnoekOoms en Kuiper- Berkhout met 4034. Lijn B: team 1 dames Berkhout—Hey- kants en heren Imminigv. Gameren ver liest van team 2 heren DupkeNeed en mevr. v. Ookheer De Wit met 1056; team 3 echtpaar Jonker en dames SnoeK Ooms verliest van team 4 heren Peninock Hoogerduin en mevr. v. Hoftenheer Geus met 3338; team 5 echtpaar Poppe en heren OuwerkerkVlotman winnen van team 6 mevr. Dijkshoornheer Heykants en dames NoortmanBruinenberg 3527. WOENSDAG 16 NOVEMBER Kennemer Theater, 14.30, 19 en 21.15 uur: „Ciske de rat". Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: „Nana". Café De Klomp, 20 uur: Jaarvergadering rennersvereniging Kennemerland. K. S. A., 20 uur: H. N. Hofman: De taak der levensscholen. K. S. A., 20 uur: mgr. A. M. Jansen over sexuele voorlichting. 't Centrum, 20 uur: Vergadering K.A.B. Openbare Leeszaal, geopend van 15-17 uur. R.K. Leeszaal: Uitleenbibliotheek: 10-13 u.; lees- en studiezaal: 10-13 en 15-18 uur. Groene Huis: 15.15-16.45 uur: jeugdleeszaal en uitlening. In Bonn heeft de West-Duitse minister van Defensie, Theodor Blank (links) de benoemingsbescheiden uitgereikt aan in totaal 101 officieren van het nieuwe West- Duitse leger. Voor deze bijzondere gelegenheid hadden zich nog maar twaalf van de 101 betrokkenen in uniform gestoken. Hoe dat wel stönd toont deze foto van de plechtigheid. Rechts op de voorgrond een officier van de West-Duitse marine. TIJDENS DE EERSTE ONDERWIJSDAG in Velsen heeft de wethouder van onder wijs de heer H. de Boer, in zijn openingswoord met ernstige woorden de benarde situatie geschetst, waarin het Velsense kleuteronderwijs thans verkeert door de aanneming van de wet op het kleuteronderwijs. Voor Velsen betekent deze wet een grote achteruitgang en de uitvoering ervan dreigt zelfs een financiële ramp voor de gemeente te worden. Het gevolg zal kunnen zijn dat de helpsters van de kleuter scholen in Velsen moeten verdwijnen omdat hiervoor geen subsidie wordt verstrekt. „Er is tenslotte een financiële grens voor de gemeente al zal het besluit daartoe nog zoveel pijn doen", aldus de heer De Boer. Na het openingswoord van de heer K. Faber namens het gemeentebestuur van Velsen en de commissie van voorbereiding hield wethouder H. de Boer zijn korte in leiding. Hij wees er voorts op dat men ver zekerd is van de morele steun van de ge meente wanneer men tracht in verschei denheid op het terrein van cultuur en op voeding een bijdrage te leveren om voor de vorming van het kind het beste te geven. De gemeentelijke overheid is dank baar dat het onderwijzerskorps zijn taak met ijver vervult. Kleuter-Lageronderwijs Mej. A. Stoll, inspectrice van het kleuter onderwijs in Noordholland behandelde het probleem aansluiting kleuteronderwijs lager onderwijs. „Er bestaat een behoefte aan een brug, die beide vormen van on derwijs verbindt", aldus mej. Stoll, „Er dient wederzijds begrip, belangstelling en waardering voor eikaars werk te zijn." Naar haar mening zullen lager onder wijs en kleuteronderwijs elkaar de hand moeten reiken en moeten aansluiten bij de momentele belangstelling van de kleuter. Want de kleuter mag van de gezellige hui selijke sfeer van de kleuterschool niet komen in een vreemd land. Op een enkele foto ziet men hier bij elkaar de vier vliegtuigen van de Amerikaanse luchtmacht, die het belangrijkste aandeel hebben in het bewaken van het Ameri kaanse continent tegen een luchtaanval bij verrassing. In het midden is de enorme Lockheed RC-121D, het radar-toestel (zie koepels onder en boven aan de romp) dat voor de kusten van de Atlantische- en Stille Oceaan patrouilleert. De machine kan Amerikaanse jagers naar hun doelen leiden. Beneden rechts ziet men de twee persoons Northrop F-890, bewapend met 104 raketten in de vleugels. Linksonder vliegt de eenpersoons North American F-860 met 24 raketten bewapend en links boven ziet men de Lockheed F-98, welke 48 raketten schietklaar vervoert. Van onze correspondent in Brussel) De Nederlandse en Belgische departe menten van Buitenlandse Zaken hebben in een gemeenschappelijk communique aangekondigd dat de Belgisch-Nederlandse onderhandelingen over de waterwegen kwesties, binnenkort zullen beginnen. De Belgische regering zal zich niet verzetten tegen het Delta-plan en de Nederlandse regering erkent dat de Schelde-Rijnver- binding voor België van grote betekenis is. In Brusselse politieke kringen heeft het communiqué een zeer goede indruk ge maakt. De Belgische minister van Buiten landse Zaken Spaak zal de onderhande lingen gedeeltelijk bijwonen als president van de Belgische delegatie. Een presi dent-ambtenaar is nog niet aangewezen. Misschien zal op de ministeriële Bene- lux-conferentie die Nederland in Decem ber wil houden, meer uitleg worden ver strekt. Belgische deskundigen zullen in het Scheldelaboratorium te Antwerpen een model van de Wester-Schelde bestuderen. Het wordt een repliek van de proefne mingen van prof. Thijsse in het waterloop kundig laboratorium te Delft. De ver betering van de Schelde-Rijnverbinding wordt in Belgische kringen belangrijk ge acht omdat de tussenwateren meer en meer een vaarweg worden voor het Belgisch- Nederlandse handelsverkeer. Zestig per cent van de tonnage die jaarlijks het ka naal Hansweert-Wemeldinge passeert, be staat uit Belgische goederen, bestemd voor Nederland, of Nederlandse goederen, be stemd voor de Belgische markt. Het tran sito-verkeer van Antwerpen naar het Rijn land heeft dus aan betekenis ingeboet. De vraag rijst of Antwerpen genoegen zal nemen met een compromis dat de Rotter damse belangen eerbiedigt. Op de achter grond van deze onderhandelingen tekent zich een havengemeenschap af waarbij de concurrentie uit het verleden moet ver dwijnen" aldus Belgische havenaes- kundigen. Volgens de berekeningen van de KNAC bedroeg het totaal aantal motorrijtuigen in Nederland op 1 October 1.069.060, onder verdeeld als volgt: personenauto's 270.300 (209.411), autobussen 6560 (6359), vracht auto's en bestelwagens 100.200 (87.609, trekkers met opleggers 3990 (3846), specia le voertuigen 4750 (4588), motorrijwielen inclusief scooters 146.800 (130.486), brom fietsen 525.000 (503.421), tractoren 260 (230) en motordriewielers 11.200 (10.096). De tussen haakjes geplaatste aantallen ge ven de laatst bekende, door het Centraal Bureau voor de Statistiek gepubliceerde gegevens per 1 Augustus 1954 aan. Bij de bromfietsen geeft het tussen haakjes ge plaatste cijfer het aantal bromfietsen per 1 Augustus 1955 aan. Niet alleen is het aantal bromfietsen dit jaar in veel sterkere mate dan in de voor afgaande jaren toegenomen, maar ook het aantal personen- en vrachtauto's is belang rijk hoger geworden. De verhouding tussen het aantal inwo ners en het aantal motorrijtuigen in Neder land past zich door deze ontwikkeling enigszins aan de „autodichtheden" van de naburige landen aan, aldus de KNAC. De heer F. Evers, hoofd van een school to Eindhoven en medewerker van het Pae- dagogisch Centrum was in zijn inleiding „Aansluiting lager onderwijskleuteron derwijs" van mening, dat aansluiting al leen dan kan ontstaan, wanneer de eind- norm van de kleuterschool de beginnorm van de lagere school is. Hij kwam tot de eindconclusie, dat aan sluiting een onoplosbaar probleem blijft, zolang men gebonden is aan een vaste toe latingsleeftijd. Hij pleitte voor een losser klasseverband op de lagere school en con tact tussen de kleuterschool en het lager onderwijs, waar het betreft de schoolse vakken. In het algemeen toonde spreker zich een warm voorstander van een regel matige samenspreking tussen de onderwij zers en onderwijzeressen van het lager- en kleuteronderwijs. Slechts langs de weg \an het overleg is een oplossing van dit belangrijke probleem te bereiken. Muziek en voordracht Na een koffiemaaltijd, aangeboden door het gemeentebestuur en verzorgd door de Huishoudschool in de Jan Campertkleuter- school aan de Troelstraweg, hebben in de middaguren de deelnemers aan de onder- wijsdag in het Ned. Herv. Jeugdgebouw ge luisterd naar zang, voordracht en muziek van de dames mej. A. Schoen, mej. L. Dek ker. mevr. R. MantjeCoppé en de heer Albert Vogel. De minister van justitie acht de activi teit van de politie te Maastricht bij het uit voeren van èen rechterlijk bevel tot ge vangenneming van een der verdachten in de zaak Anneke Beekman vatbaar voor critiek. Het telexbericht, waarbij het bevel is door gegeven, is weliswaar niet een halve dag lang blijven liggen de wachtcomman dant en het recherchepersoneel zijn er wel dadelijk van op de hoogte gesteld, maar het gevolg, dat er aanvankelijk aan gegeven werd, is naar het oordeel van de minister beslist onvoldoende. De procureur-generaal bij het gerechtshof te 's-Hertogenbosch heeft dan ook aan de commissaris van politie te Maastricht een voor de betrokken hoofdinspecteur bestemde verklaring doen toekomen, waarin hij zijn ontevredenheid te kennen heeft gegeven. De Haagse wethouder van Volkshuisves ting en Wederopbouw, ir. R. C. A. F. J. van Lissa Nessel, die tot dusver deel uitmaakte van de KNP-fractie in de Haagse raad, heeft in de raadsvergadering van Maandag een verklaring afgelegd. Hij zegt daarin dat de opheffing van de KNP geen ver anderingen in zijn politieke status in de raad brengt, daar hij zich gebonden acht aan de uitspraak van de Haagse kiezers op de basis van het KNP-program voor de gemeenteraad van 1953. Deze binding geldt tot het einde van de lopende zittingsduur van de raad. Voorts verklaart hij, dat nu de KNP als organisatie ophoudt te bestaan, hij geen binding meer heeft met de voormalige eiders van de KNP. „Ik distancieer mij der halve van hetgeen de heren Weiter en Le- maire of andere KNP-instanties in dezen hebben verklaard of gedaan of verder zul len verklaren of doen," aldus ir. Van Lissa Nessel. NEW YORK (Reuter) De directeur- generaal van de Compagnie Générale Transatlantique, Jean Marie, heeft in New York bekendgemaakt, dat er voor zijn maatschappij in October 1956 een passa giersschip van 53.000 tot 55.000 ton op stapel zal worden gezet. Het nieuwe schip, dat zal dienen ter vervanging van de He de France, zal tweeduizend passagiers kunnen vervoeren en een snelheid van 31 knopen hebben. De bouw van het schip zal vier jaar vergen. De C.G.T. zal haar vloot voorts met vijf schepen voor het vervoer van voedsel en vier andere vrachtschepen uitbreiden. ADVERTENTIE bii KENNEMERLAAN 59 Telefoon 5326 IJMUIDEN De overdracht van de uit de twaalfde eeuw daterende en thans gerestaureerde Nederlands Hervormde Kerk te Castriciim heeft Dinsdagmiddag in het oude Gods huis zelve plaats gevonden. Het is een korte, sobere plechtigheid geworden, die werd begewoond door de Commissaris der Koningin in Noordholland, dr. M. J. Prin sen en echtgenote, Castricums burgemees ter, de heer C. F. Smeets en mevrouw Smeets-Koot en voorts vele andere pro minente figuren. Het gezelschap werd welkom geheten door de heer R. Verweij, namens het col lege van kerkvoogden en notabelen. De heer Verweij zeide onder andere, dat het niet alleen voor de kerkelijke gemeente maar voor heel Castricum een feestdag was. Spreker bracht dank voor de subsi dies van het rijk, provincie en gemeente en voor de bemoeienissen van Monumen tenzorg. doch vond het zeer jammer dat noch van dit bureau, noch van het minis terie van Onderwijs. Kunsten en Weten schappen. iemand van de directie aanwe zig was. En tenslotte dankte de heer Ver weij diegenen die in enigerlei opzicht hadden meegewerkt de kerk tot datgene te maken wat zij nu is. „Ik moge u, mijnheer de kerkvoogd, alsmede de kerkvoogdij en de kerkelijke gemeente van harte gelukwensen met de overdracht van de kerk", zei burgemeester C. F. Smeets en de magistraat vervolgde: „het is een feestdag voor u en voor de hele Castricumse bevolking. Dit kerkge bouw is een sieraad en monument gewor den. door eendrachtige samenwerking. Rijk en provincie hebben subsidies be schikbaar gesteld, doch hierin is ook de gemeente niet achter gebleven. Ik hoop, dat dit culturele monument, dit fraaie kerkgebouw, mag bijdragen tot de verdere bloei van de Hervormde gemeente. Ik wens u Gods beste zegen toe". In zijn weerwoord sprak de heer Ver weij zijn grote voldoening uit over de vlot te wijze waarop de gemeenteraad de sub sidie voorstellen aannam en het verheugde hem dat bijna alle raadsleden aanwezig waren. Nadat de heer N. Witbaard op het laat 17de eeuwse kabinetorgel - waarvan er nog maar drie in ons land te vinden zijn - J. S. Bach's „Allein Gott in der Höh' sei Ehr" had gespeeld, was de plechtigheid ten einde en kreeg het gezelschap gele genheid de kerk te bezichtigen. Onder de aanwezigen merkten wij on der andere nog op mevrouw de weduwe M de Meijer-v.d. Waerden, de echtgenote van de in 1950 overleden Amsterdamse architect, aan wie indertijd het maken van de plannen der restauratie was opgedra gen, diens assistent, de heer H. F. Rapange, die het wvrk heeft voltooid, de heren aan nemers Woudenberg uit Rhenen, met hun echtgenoten, de opzichter van Monumen tenzorg, de heer Reeder uit Alkmaar, de herder van de katholieke St. Pancratius- Darochie, pastoor G. Goes, die van de Bakkumse parochie van Maria ten Hemel opneming, pastoor J. de Wit en de wet houder van Openbare Werken, de heer N. Veldt. In alle opzichten is de Hervormde Kerk een schoon monument geworden. Het schip van de kerk biedt plaats aan circa 170 personen, die het voorlopig nog moe ten doen met Oud-Hollandse stoelen om dat het interieur en speciaal de banken, nog niet aanwezig zijn ivegens gebrek aan financiën. In het verenigingslokaal, dat door een gang afgescheiden is van het kerkschip, hangen aan de wand de fraaie borden uit de nalatenschap van wijlen de heer Albert Asjes, wiens geschilderd portret boven in de consistoriekamer de wand siert. De Commissaris der Koningin en zijn echtgenote hebben zich geruime tijd in het verenigingslokaal onderhouden met de heer en mevrouw Smeets, de kerkvoogd, de heer Verweij en de organist, de heer Witbaard. Laatstgenoemde vond het een grote eer de heer en mevrouw Prinsen het orgel te mogen tonen en het weldadig aan doende geluid ervan te laten horen. Castricums aloude Hervormde Kerk zal Zondagmiddag om drie uur in een speciale dienst overgedragen worden aan de ker- keraad. WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op Woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op Donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE.

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 9