Problemen Velsens Cultureel leven in de komende week een waardevol geschenk Th. VAN KAMPEN Beverwijk onderhandelt over grondaankoop voor bouw zwembad s si s Hü Visserij - varia Morgen komt de Sint Het rijk steunt „Velser beek" met f 2500.- 1945 1955 Woningprobleem groter dan 5 jaar geleden op de honderd velden ÜP ÉS m MS 1 B iP B B Él Él S B BS lö B i§ O B üi 11 Brand in lading van een Italiaans kolenschip Tentoonstelling van bejaarden werk Kapitein vrijgesproken Wintercompetitie Schaakclub „Santpoort" Medische diensten tijdens het weekeinde Huisvrouwen op film bezoek in diverse fabrieken Marnix v. St. Aldegonde- school behoeft uitbreiding Toneel bij WIJ De elftallen van „Noord" KromhoutIJmuiden Waterloo ontvangt ETO Filmavond van de ABC Kerkkoor in oprichting 1 December a.s. is het 10 jaar geleden dat wij onze zaak in Driehuis openden! Forum uit de K.V.P. (Onze wekelijkse damrubriek onder leiding van B. Dukel) fl VRIJDAG 18 NOVEMBER 195 5 MORGENMIDDAG om half drie zal de trein te Oud-IJmuiden aankomen met onder de passagiers een oud, grijs, maar nog vitaal man, gekleed in rode tabbaard met mijter en staf: Sint Nicolaas. Voor de eerste maal in Velsens historie zal de oude bisschop eensgezind worden ingehaald en zullen de pieten niet naar diverse middenstandshoeken de roede hoe ven te tonen. Het comité van ontvangst, bestaande uit de bestuurders van de Velser Gemeenschap en de middenstandsorganisaties zal als eerste de ge liefde toerist verwelkomen. Feestelijke muziek zal geblazen en gespeeld worden door de Christelijke Muziekvereniging Wilhelmina en de IJmuider Har monie, terwijl zich later op het Marktplein ook de Hoogoven Harmonie en Soli Deo Gloria zullen aan sluiten. In het gevolg van Sint Nicolaas zullen zich voorts te Oud-IJmuiden vier herauten te paard en zes olijke zwarte snaken bevinden. Die zwarte pieten, die de Sint zijn haar grijzer en grijzer doen worden, zullen het speelgoed voor de kinderen van Velsen, vertegenwoordigd door de jonge bewoners van 't Kindernest meebrengen. Wanneer Sint te paard is gestegen zal de stoet zich in beweging zetten en via de Bloemstraat, het Koningsplein, de Julianabrug, de Kennemerlaan het Marktplein bereiken. In de verplaatsbare muziektent van de gemeente Velsen vindt de begroeting plaats tussen de voorzitter van de Velser Gemeenschap de heer J. van Os van den Abeelen en'de Goedheiligman. Na het uitreiken van de geschenken aan de kinderen van 't Kindernest gaat de stoet verder via: Lange Nieuwstraat, Bonifaciusstraat, Willemsbeekweg, Plein 19401945, Zoutmanstraat, Trompstraat, Van der Zwaagstraat, De Noostraat, Brinioplein, Briniostraat, Platanenstraat, Groeneweg, Meeuwenlaan, Lijsterlaan, Zeeweg, Kriemhildestraat, Waterloolaan, Driehuizerkerkweg, tot Missiehuis. De middenstanders wordt verzocht op de route, welke Sint Nicolaas zal rijden, de vlaggen uit te steken om de stad een feestelijk aanzien te geven en de Sint tegenover eventuele fouten mild te stemmen. <>30CCOC<XXX>XCOCCODCCCOCCCOCOOCOaXCOCO: (United Press) De Dea Mazzella, een Italiaans kolenschip van 7000 ton is met een brandende lading steenkool op de te rugweg naar een Canadese haven. Te hulp gekomen schepen konden als gevolg van de hoge zeegang niet dicht genoeg bij het brandende vrachtschip komen dat twee zwaargewonden onder de 35 opvarenden telt. De brand brak uit na een reeks ont ploffingen. Het schip was onderweg van Sydney (Nova Scotia) naar Europa. Vliegtuigen van de Amerikaanse lucht macht, vrachtschepen en een kustwacht schip volgen het schip. De dokter van een van de schepen in de nabijheid- gaf de kapi tein van de kolenboot per radio instructie in het verzorgen van ernstige brandwon den. De kapitein .seinde dat de brand in een van de ruimen was bedwongen maar niet in een tweede omdat er tijdens de ontplof fingen luiken waren weggeslagen. Morgenmiddag open De tentoonstelling van werk van bejaar den die Vrijdagmiddag om 3 uur geopend wordt in het gemeentelijk vergaderlokaal aan de Abelenstraat en die een overzicht wil geven van de vrijetijdsbesteding der Velsense bejaarden, is voor een ieder vrij toegankelijk. Het aantal werkstukken dat voor deze expositie is ingezonden, beloopt enige hon derden zowel van de kant van de dames als van de heren. Raad voor de Scheepvaart De Raad voor de Scheepvaart heeft ka pitein K. K. vrijgesproken van schuld in zake het stoten van zijn schip, het m.s. Eagle" op 27 Mei van het vorige jaar in het Engelse Kanaal. De Raad is tot de conclusie gekomen, „dat de kapitein aan het stoten zelf geen schuld heeft, daar het hem onbekend was, dat ter plaatse een wrak lag". De zevende ronde voor de wintercompe titie van de schaakclub „Santpoort" lever de de volgende uitslagen op: Groep A: WoltersSchuurman 10; La- boucherePieterse 10; BrugmanSterk remise Groep B: v. RietveldDe Kruijff remise; Vosmanv. Duin 10; De JongVermeer 01; JongHoogzaad 10; Blokker Baljet afgebr. Groep C: HaanappelWinters 10: SchweitzerKesting 10; Oosterling Wennis 10. Junior Kruiiff behaalde in een gedegen partij zijn eerste halve puntje. Vermeer slaat nu hier aan 't hoofd van groep B door zijn zege op De ."'ong. Ook Haanappel blijft verder gaan met zijn overwinningenreeks. Het zal moei1 ijk zijn om hem van de eerste plaats te verdringen. De competitie duurt echter nog lang en. er komen zeker nog wel verrassingen. Woensdag gaat het eerste team naar het Oosten 2 in Haarlem voor de bondscompe- titie. IJMUIDEN Dokters Zondagsdienst van alle nractiserende huis artsen in IJmuiden, Velsen-Zuid en Drie huis: J. J. Wuite, Röntgenstraal 1. tel. 4953 en P. v. d-. Toorn, Fr. Naereboutsbraat 70, tel. 4084. Apotheken Zondags- en nachtdienst wordt deze week waargenomen door: Apotheek Ledeboer, Kennemerlaan 102, tel. 4229. Verloskundigen In spoedgevallen raadplege men tussen Zaterdagmiddag 2 uur en Zondagavond 12 uur: Mej. J. Winter, Evertsenstraat 3, tel. 5259 en mevr. M. Bakker, Snellius- straat 53. tel. 5053. VELSEN-NOORD EN BEVERWIJK Dokters Van Zaterdagmiddag 12 uur tot Zondag morgen 9 uur: G K. Fierstra, Zeestraat 88. tel. 3737 Van Zondagmorgen tot 's avonds 12 uur: Swaab, Kuenenplein 48, tel. 4169. Verloskundigen Mejuffrouw A. Zandvoort, Bornstraat 43. Apotheken De Zondags- en nachtdienst wordt waar genomen door Apotheek Duinwijk, Popu lierenlaan 44, tel. 3388. SANTPOORT Dokters In spoedgevallen is de arts J. Stoffel, Hoofdstraat 165, tel. 8310 te raadplegen. Apotheken Elswout Apotheek, Bloemendaal-seweg 341, Overveen, tel K 2500 16760 en Sant- poortse Apotheek. Bloemendaalsestraatweg 14, Santpoort-station, tel. K 2650 8249. VELSEN Wijkverpleging Santpoort en Driehuis zr De Jong, Brede- roodseweg 43, tel. K 2560 8756 IJmui- den-O. en IJmuiden: zr. Gomes. Leeuwe riklaan 39 en Velsen-N„ Velsen-dorp en IJmuiden-O.: zr. Aardema. Van Rijswijk- straat 22, tel K 2510 3936. HEEMSKERK Dokter Van Zaterdagmiddag 12 uur tot Zondag avond 12 uur: D. C. Smelik, Middelweg 38, Uitgeest, tel. 02513 215. Hout uit Canada aangevoerd Voor de papierfabriek Van Gelder Zo nen is Donderdagmorgen aangekomen het Duitse s.s. „Renata Schroder" met een lading van 1854 vadem papierhout uit de Canadese haven Myramiche. Dinsdagmiddag 22 November zal bij dc ver. v. Huisvrouwen in het Patronaatge bouw te IJmuiden-Oost de Huisvrouwen- Voorlichtingsdienst op bezoek komen. On der leiding van mevrouw Versteeg worden er deze middag weer geluidsfilms van ver schillende fabrieken gebracht. Op verzoek van vele leden heeft het be stuur besloten, op Donderdag 1 December, des avonds te 7.30 uur precies een St. Ni- colaasavond te organiseren, eveneens in het. Patronaatsgebouw te IJmuiden-Oost. Mevrouw Backer-Breed, declamatrice te Schagen, zal deze avond met een vrolijk programma komen. De contactmiddag ter kennismaking met nieuwe leden zal deze keer gehouden worden ten huize van mevrouw Busselman. Wüstelaan 17 te Santpoort op Vrijdag 25 November. GEGEVENS voor de wekelijkse rubriek „Velsens cultureel leven in de komende week" kunnen worden ingediend bij het Agenda-bureau voor de Velser Gemeen schap, Cultureel Centrum, Moerberg- plantsoen, telefoon 5743. Hier volgt de agenda voor de week van Zaterdag 19 tot en met 26 November, aangevuld met gegevens van redactiewege. ZATERDAG 19 NOVEMBER IJMUIDEN Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel Ge bouw, oopen van 9.3012 en 1416.30 uur. Velser Accordeon Ver. en PALVU, 20 uur, Patronaatsgebouw, concert en toneel uitvoering. Commissie Ontspanning Bejaarden, 15 23 uur, Gem. Vergaderlokaal Abelen straat, tentoonstelling vrije tijdsbeste ding. Velser Gemeenschap en Middenstands verenigingen, 14.30 uur, intocht Sint Ni colaas te Velsen. Oud-Kath. Vrouwenver. „St. Engelmun- dus", Kath. Ver. Gebouw, Kanaalstraat, bazar. SANTPOORT „Jan van Dommelen", 20 uur, zaal „Zo- merlust", toneeluitvoering. ZONDAG 20 NOVEMBER IJMUIDEN Humanistisch Verbond, 10.30 uur, lezing in Cultureel Gebouw. MAANDAG 21 NOVEMBER IJMUIDEN Nutsbibliotheek, Heidestraat, open van 1921.30 uur. Pieter Vermeulenmuseum, als Zaterdag. DINSDAG 22 NOVEMBER IJMUIDEN Roode Kruis, afdeling IJmuiden-Velsen, 20 uur, Patronaatsgebouw, bijeenkomst. Pieter Vermeulenmuseum, als Zaterdag. A.N.M.B., afd. IJmuiden, 20 uur, Rex, variétéavond. VELSEN-NOORD Commissie ontspanningswerk bejaarden, 14 uur, Sint Jozefhuis, filmvoorstelling. SANTPOORT „Getosa", 20 uur, zaal „Zomerlust", to neelvoorstelling. WOENSDAG 23 NOVEMBER IJMUIDEN Ned. Herv. Kerkkoor „IJmuiden", 20 uur, Ned. Herv. Kerk, Kanaalstraat, concert. Pieter Vermeulenmuseum, als Zaterdag. Hoogoven Harmonie, 20 uur, Rex, jubi leumconcert. SANTPOORT Commissie Ontspanningswerk bejaarden, 14 uur, Ned. Herv. Jeugdgebouw, Burg. Enschedélaan, filmvoorstelling. DONDERDAG 24 NOVEMBER IJMUIDEN Ned. Ver. tot Bescherming van Dieren, 20 uur, Theeschenkerij Velserbeek, bui tengewone ledenvergadering. „Felison", 20 uur, zaal Heidestraat, lezing J. S. F. Schultink. Zeven leerkrachten in zes lokalen De Vereniging voor Lager- en Meer Uit gebreid Lager Schoolonderwijs op Gerefor meerde Grondslag te IJmuiden heeft, inge volge de Lageronderwijswet 1920, mede werking verzocht voor de uitbreiding van de onder haar bestuur staande Marnix van St. Aldegondeschool met één leslokaal. Deze uitbreiding is noodzakelijk, daar aan de school zeven leerkrachten zijn ver bonden, terwijl slechts zes leslokalen be schikbaar zijn. De aanvraag voldoet aan de wettelijke eisen, zodat B. en W. de raad voorstellen de gevraagde medewerking te verlenen. Op Dinsdag 22 November wordt door de toneelgroep van de voetbalvereniging „IJmuiden" in het Ned. Herv. Jeugdgebouw tc IJmuiden-O. opgevoerd het blijspel „Pechvogels" van Wilfred Massey. De regie is in handen van de heer A. H. Holtslag. VVBHollandia (Sportpark „Water vliet", 14.30 uur): WB: A. Nieuwenhuys; F. v. d. Schans en P. Bleeker; F. Bruinzeel, A. Both en J. Kersbergen; G. Steinvoort, J. v. d. Linde, F. Boevink, J. v. d. Wateren en C. Luntz. ADO '20Kinheim (te Heemskerk, 14.30 uur): Kinheim: Th. Keirsgieter; A. Paap en 'V. Groeneveld; J. v. Hesselingen, W. M'- '>n S. de Vries; G. Sluiter, H. Haan, L. v. '"•gen, J. Starreveld en A. Eijke. 1 (op sportpark „Rooswijik", 14.30 uur H. Alkemade; J. v. d>. Vlies en J. Duin; A. Leering, G. v. Berneveld en C. Schoot; L. Harsveld, W. Buur, W. Castri- cum, H. Duin en J. Schavemaker. Pieter Vermeulenmuseum, als Zaterdag. Chr. Bedrijfsgroepen Centrale, 20 uur, Ned. Herv. Jeugdgebouw, jaarvergade ring en toneelspel van „de Hooger Geest Ghesellen". Vrouwenbond P. v. d. A., 20 uur, zaal Abelenstraat, vrouwendag. SANTPOORT „Getosa", als Dinsdag. VRIJDAG 25 NOVEMBER IJMUIDEN „Varia", 20 uur, Ned. Herv. Jeugdge bouw, toneeluitvoering. Nutsbibliotheek, als Maandag. Commissie Ontspanning bejaarden, 14 uur, Patronaatsgebouw, filmvoorstelling. Pieter Vermeulenmuseum, als Zaterdag. ZATERDAG 26 NOVEMBER IJMUIDEN Werkinrichting Ver. Zwakzinnigenzorg, 14.30 uur, speellokaal Wilhelminaschool, feestmiddag. Pieter Vermeulenmuseum, als Zaterdag. VELSEN-NOORD M.A.V. „De Monica's", 20 uur, Ned. Herv. Wijkgebouw, feestavond. Harmoniekapel „De Eendracht", 20 uur, „Concordia", concert. BIOSCOPEN Thalia, Vrijdag 20 uur, Zaterdag en Zon dag 19 en 21.15 uur, Maandag 20 uur, „De woestijn leeft"" Zondag 15 uur „Alice in wonderland" Dinsdag en Woensdag 20 uur „De aanslag op Hitier" Donderdag 20 uur „Sunset-boule- vard". Rex, opgave niet tijdig ontvangen. Bij Koninklijk besluit van 19 September 1955, is op grond van de Boswet 1922 aan Velsen, te rekenen van 1 Januari 1955 af, voor de tijd van vier jaren opnieuw een jaarlijkse bijdrage van 2500— verleend in de kosten van aankoop en instandhou ding van het park „Velserbeek". De algemene regelen, waaronder dit sub sidie wordt verleend, zijn vastgesteld bij Koninklijk besluit van 27 April 1938. Aangezien deze voorwaarden niet be zwarend zijn, stellen B. en W. de raad voor de bijdrage te aanvaarden. Het zal voor de VVIJ'ers Zaterdag geen gemakkelijke wedstrijd worden in Amster dam, omdat Kromhout op eigen terrein een moeilijk te kloppen tegenstander is. Hoe wel dit elftal in de onderste regionen ver keert, is het nog lang niet zeker, dat zij zich in deze tweede helft van de competitie zal herstellen. Gezien de zeer moeilijke overwinning van SIZO in de vorige week, kunnen de IJmuidenaren op een warme ontvangst rekenen. De andere wedstrijden zijn: IJmuiden 2 ETO (15 uur); IJmuiden 3SMS (15 uur); SIZO 3IJmuiden 4. Junioren: SIZO 3IJmuiden a; IJmui den bVEW a. Aspiranten: IJmuiden aJong Hercules a; VSV bIJmuiden b. Het wedstrijdprogramma voor Waterloo voor aanstaande Zondag is als volgt: Wa terloo I—ETO I 14.30 uur; Waterloo 2— Teri-asvogels 3 10 uur; Wijk aan Zee 3 Waterloo 3 12 uur; Waterloo AStormvo gels B 14 uur (Zat.); VVB C—Waterloo B 15 uur (Zat.). Waterloo komt tegen ETO uit met: W. Kok; J. Buding en S. Zwart; J. van Sikke lerus, J. Schaap en L. N. Schaap; A. F. Broek, J. de Boer, G. Post, J. J. Schelvis en H. v. d. Meulen. De afdeling Beverwijk van de Algemene Bedrijfsgroepen Centrale heeft gisteren haar leden een filmavond aangeboden in de bovenzaal van het Veilinggebouw het Cen trum te Beverwijk. Voorzitter F. Kaebisch heette de aanwezigen die in grote getale waren opgekomen, van harte welkom, waarna het eerste deel van de bekende Russische film „Circus Arena" op het witte doek werd geprojecteerd. Na de pauze hield de heer Pennikhof een propagandistisch praatje. Tevens werden de heren Jac. Vrugt en O. G. Zalm gehul digd met hun 25-jarig lidmaatschap van de Algemene Bedrijfsgroepen Centrale en werd hun het zilveren bondsinsigne op 5e borst gespeld. Na deze plechtigheid werd de Franse film LTmmigrante met Edwigé Feuillère in de hoofdrol vertoond, waarna de avond werd besloten met het tweede deel van Circus Arena. Er blijkt in Castricum belangstelling te bestaan voor de oprichting van een kerk koor, dat de diensten in de gerestaureerde Nederlands Hervormde Kerk luister zal bij zetten. Initiatiefnemers van dit plan zijn mevrouw G. Dekker en de heren A. C. H. van Deelen en H. de Hol, bij wie men zich voor dit koor kan opgeven. Men hoopt op zodanige belangstelling dat er met Kerstmis al in de dienst ge zongen kan worden. ADVERTENTIE Dit feit willen wij niet onopgemerkt voorbij laten gaan Daarom ontvangt IEDERE koper van nu af tot en met 6 December naar gelang van het bestede bedrag Bovendien ontvangt U ook nog IJmond-zegels Dit geldt voor al onze artikelen, uitgezonderd GERO In onze rijk voorziene ST. NICOLAAS-ETALAGE vindt U in Goud, Zilver, Doublé enz. 't allernieuwste Ook in horloges, klokken, koekoekklokken, wekkers enz. zijn wij ruim gesorteerd In GERO kunnen wij U alles leveren DA COSTALAAN 3 DRIEHUIS TELEFOON 4909 Na afloop van een vergadering van de afdeling Beverwijk van de Katholieke Volks Partij, die in café De Groentenbeurs werd gehouden, zijn enkele belangrijke vraagstukken besproken door een forum, bestaande uit de heren W. J. Vessies, wet houder, J. de Weijer en J. H. Schroër, ge meenteraadsleden. Gevraagd werd onder meer of de ama teur-sportverenigingen (en dan de princi piële verenigingen) niet beter door de ge meente gesubsidieerd konden worden. Wethouder Vessies heeft de vergadering duidelijk gemaakt, dat tegenwoordig, door het beschikbaar stellen van goede kleed lokalen en terreinen meer gegeven wordt dan met subsidies kan worden bereikt, een mening, welke door de beide andere heren werd onderschreven. In een tweede vraag werd het gemeente bestuur van Beverwijk een verwijt gemaakt dat men nog nooit plannen had om te komen tot de bouw van een overdekte zweminrichting, waarbij men verwees naar de gemeente Velsen. Het forum, bij monde van de heer Ves sies, gaf een overzicht van de toestand van na de oorlog: een gemeente die toen al van vóór de oorlog een zwembad had, was ge lukkig te noemen, met het oog op de kosten van de bouw. Beverwijk heeft echter na de oorlog een zuiveringsinrichting laten ma ken, terwijl in andere gemeenten nog een „tonnen'-stelsel bestaat. Wat het zwembad betreft echter, heeft de gemeente reeds enkele jaren een bedrag gevoteerd voor de bouw hiervan, aldus de wethouder. En al was het geld er voor beschikbaar geweest, dan nog zou men niet tot de bouw hebben kunnen besluiten, daar pas nu het „streek plan" is bekend geworden. Nu kan het col- In de pas aangevangen damcompetitie van Kennemerland is het al drie keer voor gekomen dat een partij, door het niet noteren van 4 zetten, voor de betrokken speler verloren ging. In het spelreglement van de KNDB is namelijk een nieuwe bepaling van kracht, welke zegt, dat bij meer dan 4 zetten achterstand in de notatie de partij reglementair verloren is. Noteren is dus verplicht. Indien gelijktijdig ook de tegen stander meer dan 4 zetten achter is met zijn notatie, wordt de uitslag van zo'n partij (reglementair) 0-0. In de wedstrijd Beverwijk-Sportief ging een partij (en daarmee de wedstrijd voor Sportief) verloren, omdat de wedstrijdleider constateerde dat een der Sportief mannen de notatieplicht had overschreden. In de hoofdklasse notabene, bij de ontmoeting Haarlemse damclub-Jozeph Blankenaar heeft Haarlem protest aangetekend, omdat ook een der hoofdklasse dammers van Jozeph Blankenaar vier zetten achterstand had op zijn contröleblaadje. Maar haast komisch werd het geval in de wedstrijd DCIJCruquius. De heer v. Marei van Cruquius had dis pensatie gekregen voor het gehele seizoen van notatieplicht. In de loop van het spel kwam de partij tegen G. v. Bakkum voor DCIJ finaal gewonnen te staan. Het spel was echter vrijwel doodgelopen en v. Marei kon slechts nog met enkele losse stukken iets naar voren schuiven zonder enige kans op remise. Van Bakkum meende toen ook dat de notatie van deze onbelangrijke zetten ach terwege kon blijven en noteerde niet meer. Plotseling werd er van de kan van Cru quius op attent gemaakt, dat v. Bakkum het spelreglemen had overtreden en men eiste de partij op. Er was niets aan te doen. De DCY'er had enkele onbelangrijke zetten niet meer ge noteerd en kreeg een nul ondanks het feit dat zijn tegenstander de gehele partij niet had genoteerd De Geluksfactor in ons spel De vraag wordt wel eens gesteld of de geluksfactor in ons spel een rol van bete kenis speelt. Het kan voorkomen dat on voorziene situaties een onverwachte wen ding aan het spel kunnen geven. Geluk wil oi.. zeggen, dat er zich een toestand ont wikkelt, waarin zich onafhankelijk van de wil van de speler wijziging in de situatie voltrekt. Bijvoorbeeld in de hoofdklassecompetitie 1952 in de wedstrijd ODVDCIJ tussen de spelers v. d. Heuvel met wit en Ligthart met zwart: Ligthart had berekend, dat zijn tegen stander gedwongen was voor het bord tot de uitval 2722 te komen en dat deze een slag- keuze kon nemen zodat -er 14 stukken van het bord verdwenen en daarna kon Ligt hart een stuk winnen.. Doch Ligthart en v. d. Heuvel hebben de daarna ontstane stelling niet kunnen be vatten, zodat daarna v. d. Heuvel de partij met een eenvoudige damzet kon beslissen is toeval en dus geluk. Anders ging het, toen ongeveer dezelfde strijd zich in het kampioenschap van Ne derland 1955 tussen W. de Jong en J. Bom afspeelde. De Jong was wel met alles op de hoogte maar Bom niet. Toen Bom verzuimde om gelijk spel te behouden, won De Jong. Dat was geen geluk temeer, daar W. de Jong uitvoerige studie van het spel had gemaakt. Ligthart. die alsvolgt tot voordeel dacht te komen verloor door: 1. 27—22 17x28: 2. 33x22 24x33; 3. 39x28 16x27; 4. 31x22 12—18? 5. 26x17 18x27; 6. 32x21 11x33: 7. 38x18 13x22. Nu is 4e zet 1218 de foutzet. want in de overblijvende stelling kon 8. 4339 16x27; 9. 36—31 27x38; 10. 39—33 38x29, met 34x1 en DCIJ had een onverwachte achterstand. Zelf overkwam ons in het tournooi 1950 te Heerlen het volgende tegen school meester Jurg. In de volgende stelling speelde ik 16—21 en verloor op eenvoudige wijze een stuk. Zwart, 17 9tukken op:l, 2. 3. 4, 6, 7, 8, 9, 12. 13, 14. 15. 16, 20. 24 en 25. Wit: 22, 28, 31, 33. 34, 35, 36, 38, 39. 40, 43, 44. 45, 46, 47. 48 en 49. Hier had Jurg geluk, want ik blunderde door 16—21?, 34—30, 25x34, 29x19, 14x32, 38x27x16 en wit was stuk voor. In dezelfde partij was even later de volgende stelling ontstaan Zwart: 1, 2, 7, 9. 11, 12, 15, 18, 20, 23. 24 en 25. Wit: 16, 21, 26, 27, 32. 33, 35, 39, 40, 42, 45, 47 en 49. Met de laatste zet 6—11 lokte ik met wit 3328 de foutzet uit. Ogenschijnlijk lijkt het, of wit een tweede stuk wint. Maar er was een valstrik gespannen, waarvan wit het slachtoffer werd. Grappig kwam ik met stuk achter op dam. Het ging zo: 1. 33—28? 12—17: 2. 28x30 25x43: 3. 21x23 43—48; 4. en toen 42—38 werd gespeeld wist ik later de partij te winnen. Het resultaat was de uitkomst van het spel tussen Dukel en Jurg. De gemaakte fou ten zijn niet de schuld van het materiaal en als omstandigheden kan men alleen aan rekenen dat de spelers 12 uur per dag moesten dammen. Het tournooi had bepaald, dat de spelers twee zware wedstrijdpartijen mm. wk mË «lp Wm. s w%> wm HP ÉSÉ mk W; ÜP m 'WÊ. mm W!Ê gp WW hp m m moesten spelen. Geluksfactoren spelen in ons spel vrijwel geen rol. De kundigste speler wint, omdat de tegen speler fout speelt. Hoe groot die fout is doet aan de uitslag van de partij niets af. Oplossing wedstrijd vraagstuk no 1 Probleem Jan Metz. Zwart: 10, 11, 13. 16. 20, 24 en 25. Wit: 12, 21, 27, 28, 29, 34 en 45. Wit forceert alsvolgt winst: 127. 24x31, 7—2, 16x27, 2x16x38x15x18. Het eindspel is geestig gewonnen door 3137, IS23, 3742, 2329, 4348, 4540, 48x30, 4035 en zwart is verloren. Voor de November-prijsvraag werd dit vraagstuk door de volgende inzenders op gelost welke met 1 pimt op de ranglijst aanvangen. A. Beukema. G. C. J. Hos, H. Jongendijk, A. Koster, W. Middendorp, L. Plug, J. Blok, P. Kroonenburg, E. Andrea, J. H. Bakhuis. L. Davidson en G. Zuiderduyn, (Een oplosser had naam en adres vergeten). Zwart 14 stukken ou: 2, 6, 8. 12, 13, 18, 20, 23. 25, 26. 28. 31, 36 en 45. Wit 16 stukken op: 11, 16. 17, 21, 29, 30, 34, 35. 37, 40, 42, 44, 46. 47. 48 en 49. Wit speelt en wint. Telt voor 1 punt. Oplossingen moeten tot Zaterdag 26 No vember worden ingezonden. Anders is het te laat voor deelneming aan de oplossers wedstrijd. Oplossingen en correspondentie te zenden aan het adres van de damredacteur: B. Dukel, Wijk aan Zeeërweg 125, IJmuiden. lege tenminste een plaats uitzoeken in het streekplan. „Op het ogenblik is het college reeds aan het onderhandelen over de grondaankoop", zo besloot hij. Berooid en herboren Velsen De heer De Weijer wees nog eens extra op het verschil met de gemeente Velsen. Deze gemeente heeft de zware in dustrie als Hoogovens en Papierfabriek, waardoor deze gemeente elk jaar een flinke som gelds ontving aan ondernemingsbelas ting. Was Velsen vóór de oorlog tamelijk berooid, aldus de heer De Weijer, nu kun nen zij dank zij het geld uit dat fonds flinke projecten op stapel zetten. In 1949 is deze wet gewijzigd, waardoor Beverwijk geen kans kreeg dergelijke uitkeringen te ontvangen. Als derde punt kwam het „zalenpro- bleem" ter sprake, waarbij de wethouder het particulier initiatief in gebreke stelde. Voor een gemeente is het heel moeilijk om in een zalennood te voorzien. Waar straks een Cultureel Centrum zal komen, daar heeft de gemeente een taak te vervullen en hiervoor is reeds een paar jaar geld gereserveerd. Voor de particulieren is deze soort bouw onrendabel en volgens de wet houder mag de overheid zich niet op dit terrein begeven. De heer Schroër voegde er nog aan toe, dat de K.V.P. niets voelde voor de z.g.n. buurthuizen, waar allen bijeen kunnen komen, zoals de Partij van de Ar beid het wil. Een andere vraag is, of het particulier initiatief door de gemeente gesteund kan worden, meende het forum. Door een bouwarbeider werd de mening van het forum gevraagd betreffende een nogal luxe bouw van voorgevels in een woningblok, waardoor veel tijd verloren gaat. Het forum vond het wel wat vreemd van een bouwarbeider te horen dat zulk een bouw niet naar zijn zin was. „Het moet toch fijn zijn iets moois te maken" meende men. De woningbouw is een landelijk vraagstuk en de heer Vessies vertelde dat in Beverwijk het woningtekort nog groter is dan vijf jaar geleden. Momenteel staan ruim 200 mensen boven de 30-jarige leeftijd te wachten op een huis. Volgens deze wethouder van Open bare Werken zou men landelijk moeten be ginnen met een systeembouw van montage woningen, doch dat geeft weer uitsluitingen van kleine aannemers en ook bouwarbei ders. De nood is echter ontstellend groot, zo besloot hij. IJmond Tot slot kwam de vraag hoe de K.V.P. stond tegenover de IJmondraad, daar men toch in het programma handhaving van de gemeentelijke autonomie eist. De heer De Weijer maakte duidelijk „dat er problemen zijn die met de beste wil tot samenwerking niet op te lossen zijn door de betrokken gemeenten" en wees in ver band hiermee op het Omleggingsplan naar Hoogovens en de Breedband. Het ene plan is een doodsteek voor Beverwijk en het andere is door de gemeente Velsen niet te aanvaarden. In zulke gevallen moet een onpartijdige raad beslissen, waarna beroep bij de Kroon open blijft, aldus de heer De Weijer. Vooraf werd een aantal candidaten ge steld voor de verkiezing van leden voor de Tweede Kamer. IJselmeervisserij. Woensdag werd aan de visafslag te Urk aangevoerd door 13 vaartuigen: 647 pond snoekbaars f 0,59 f 0,61 p. p., 84 pond rode baars f 0,61f0,63 p. p., 603 pond voorn en blei f 0,08f 0,09 p. p., 79 pond lijnpaling f 1,15 p. p. Prijzen van Donderdag. Heilbot 2,80 2.20; gr. tong 5,804.90: grm. tong 4,403,90: kim. tong 3,70—3.15; kl. tong I 3,40—3.20: kl. tong II 2.00—1,84: tarbot I 3,00—2.30, per kg. Tarbot IV 52: schartong 4027; kim. schol 46; kl. schol I 5444; kl. schol II 5328; schar 45: v. haring 1610; makreel 31,50—17: gr. schelvis 2923; grm. schelvis 2519; kim. schelvis 2317; kl. schelvis I 2215; kl. schelvis II 171-.50; wijting 23,00—10.50; gr. gul 41—34; midd. gul 30—26; kl. gul 18—15; kl. haai 20—17,50: ham 88—76; poontjes 2319; kl. koolvis zw. 2213; kl. koolvis wit 3731, per 50 kg. Gr. kabeljauw 18890; gr. koolvis zw. 6255; gr. koolvis wit 8470: gr. leng 7067. per 125 kg. Aanvoer van Donderdag. 83 kisten tong en tarbot, 6 kisten heilbot, 6 kisten tong schar en schartong, 185 kisten schol, 5 kisten schar, 1975 kisten haring, 400 kisten ma kreel, 1275 kisten schelvis, 165 kisten wijting, 225 kisten kabeljauw en gul, 40 kisten leng. 32 kisten haai, 16 kisten ham, 12 kisten poon, 370 kisten koolvis, 25 kisten diversen. Totaal. 4820 kisten. Besommingen van Donderdag. IJM 85 Klaas Wijker f25.270; IJM 20 Polderman f 23.640; IJM 34 AHanwater f 15.460; IJM 209 f8530; KW 151 f3460; KW 147 f3540; KW 175 f1310; KW 70 f 7800; KW 5 f2080; KW 19 f2710; KW 68 f2340; KW 105 f1630.

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 13