Wetsvoorstel tot afsluiting van zeegaten ingediend Weerbericht Werk kan in vijfentwintig jaar voltooid worden Haarlems Dagblad Plan van 2400 millioen Mr. Utoyo Ramlan naar Nederland vertrokken Moskou stelt Mongolië onder hoede van veto DC-4 verongelukt in de Verenigde Staten Conflict in Amerika's atoom-commissie Algemene staking in Argentinië afgelast Aanslag op de premier van Perzië mislukt Het woord is aan Nieuwe tegenslag voor premier Faure Vochtige lucht 70e JAARGANG No 113 Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom VRIJDAG 18 NOVEMBER 1955 EDITIE VOOR VELSEN-IJMUIDEN EN BEVERWIJK EN OMGEVING, VAN A fsluiting zeegaten Stichting vraagstuk der paranormale geneeskunst opgericht „Europese koninkrijken in Brits Gemenebest" Achttien nieuwe UNO-leden (met Mongolië) of geen enkele Russen laten vier Neder landers te Berlijn vrij 42 doden Een der vijf leden stelde een openbare H-bomexplosie voor Eisenhower en Dulles zijn niet ontmoedigd Boelganin en Kroesjtsjev in India aangekomen Aanbieding geloofsbrieven Weer rapport Kennemerlaan 186, IJmuiden. Tel. Adm. 5437, na 5 uur voor klachten bezorging 6450. Telef. Redactie 5389, na 5 uur: 5080 (K 2550), Meervlietstraat 80 (alleen redactie). Haarlem: Grote Houtstraat 93 alle afdelingen 15295 Advertentietarieven op aanvr. bij de Admin. IJmuider Courant OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 299e JAARGANG No 264 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Abonnement p. week 50 ct., p. kwartaal 6,50, franco p. post 7,—. Losse nrs. 12 ct. Giro rekening 273107 ten name v. Haarl. Dagblad Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman Bij de Tweede Kamer is thans het wetsontwerp ingediend tot uitvoering van het Deltaplan. De voltooiing van het gehele werk zal ongeveer 25 jaar duren. De kosten worden geschat op 2400 millioen. De Nieuwe Waterweg zal niet worden afgesloten. Ook de Westerschelde blijft open. Wel zullen de dijken daar aanzienlijk versterkt worden. De afsluiting van het Haringvliet met een dam en grote uitwateringssluizen zal het eerst aan de beurt komen. De dam zal zover mogelijk zeewaarts gelegd worden als met het oog op de golfaanval toelaatbaar is. Vervolgens zal het Volkerak worden afgesloten tussen de Oost punt van Flakkee en de Brabantse kust. Daarna komt er een dam door de Grevelingen van Bruinisse naar Goeree. Omdat deze dam bij stormvloeden de waterstand in het Brouwershavensegat zal verhogen, zullen ten Westen van deze dam de dijken van Schouwen-Duiveland en van Goeree-Overflakkee worden verhoogd. Na het gereedkomen van deze werken zullen de dammen door het Brouwers havensegat, Westelijk van Brouwershaven en aansluitend op de Goereese duinstrook, en door de Oosterschelde van de Noord-Bevelandse kust naar Burghsluis op Schouwen worden gelegd. Welke van deze twee reuzendam- men het eerst zal worden gebouwd, zal van waterstaatstechnische overwegingen in de toekomst afhangen. Aansluitend op het Deltaplan zal het Drie-eilanden plan met een dam tussen Walcheren en Noord-Beveland door het Veeregat en een dam door de Zandkreek worden verwezenlijkt. Voor het Deltaplan zelve zal 1800 mil lioen gulden nodig zijn, waarin begre pen voor de af damming van de Oosterschelde 400 millioen, van het Haringvliet 270 millioen, voor de verhoging en ver sterking der wa terkeringen langs de Rotterdamse Waterweg met de afdamming van de Oude Maas 150 millioen gulden en tenslotte voor de verbetering van de dijken langs de Westerschelde 400 millioen. Boven dien zullen de noodzakelijke ver beteringen aan de waterkeringen ten Noorden van Hoek van Holland, de Zeeuws-Vlaamse Noordzeekust, de Wadden-eilanden en voor zover no dig, de Hollandse, Friese en Groning se zeekusten nog ongeveer 200 mil- Niet alleen beveiliging In de toelichting op het wetsontwerp wordt gezegd, dat het Deltaplan niet alleen ter beveiliging tegen stormvloeden is ont worpen. Het beoogt ook de verzilting van kostbare land- en tuinbouwgronden op de eilanden tegen te gaan door de vorming van een groot zoetwaterreservoir in de Oosterschelde, de Grevelingen en het Ha ringvliet. Door be vloeiing met zoet water kan voorts de verdroging van landbouw gronden, die zich bij voorbeeld in ernstige mate voordoet op het brede deel van Zuid- Beveland, ondervangen worden. Voordelen voor het verkeer Langs de zoetwaterreservoirs zullen zich recreatiegebieden kunnen ontwikkelen. Verder kan op enige landaanwinst worden gerekend. Door de aanleg van wegen ont staan aanzienlijke voordelen voor het land- verkeer. De afstand RotterdamMiddel burg zal over de dammen 81 in plaats van 143 kilometer worden. De afstand Rotter damZierikzee wordt gehalveerd. De veren zullen verdwijnen. Betere en snellere ver bindingen tussen België, Brabant en West- Nederland worden mogelijk. Voor de land bouw in het Deltagebied alsook voor de in dustriële ontwikkeling zijn deze verbete ringen van grote betekenis. Ook de binnenscheepvaart zal van de af sluiting vruchten plukken, omdat men niet langer met de getijden te worstelen zal hebben. De spoorwegen staan voorshands afwij zend tegenover aanleg van spoorbanen. Men meent, dat autotractie in het toekom stige Deltagebied economischer zal zijn. Mr. Utoyo Ramlan, de Indonesische am bassadeur in bijzondere missie, die in ons land inleidende besprekingen zal voeren voor een Nederlands-Indonesische confe rentie ter verbetering van de betrekkingen tussen beide landen, is Vrijdag per vlieg tuig uit Djakarta naar Nederland vertrok ken. Hij verklaarde bij zijn vertrek de hoop te koesteren, dat het vooroverleg op Maandag 21 November zal kunnen beginnen. Ook zei hij goede hoop te hebben dat de besprekin gen op regeringsniveau tussen beide landen nog dit jaar zullen kunnen aanvangen. „In dien deze besprekingen worden gehouden, dan zullen zij toch zeker dit jaar dienen te beginnen", verklaarde hij. Bij zijn vertrek waren aanwezig de se cretaris-generaal van het Indonesische mi nisterie van Buitenlandse Zaken, Roeslan Abdulgani, en de Nederlandse Hoge Com missaris in Djakarta, mr. W. F. L. Graaf van Bylandt. De heer Ramlan wordt Zon dagavond in Nederland verwacht. De drie ministers, die het ontwerp Delta wet aanbieden (Verkeer en Waterstaat, Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening en Financiën) zijn na uitvoerig beraad tot de slotsom gekomen dat de uitvoering fi nancieel en economisch mogelijk is. Zij ach ten het aanvaardbaar de kosten in beginsel voor rijksrekening te nemen. De kosten van de verbetering der hoogwaterkeringen willen zij echter voor rekening van de be herende waterschappen laten. Het zou evenwel onbillijk zijn waterschappen die achter de afsluiting komen te liggen en daarvan grote voordelen genieten, zonder tegenprestatie daarvan in het genot te stellen. Anderzijds zullen waterschappen, die aan het buitenwater blijven liggen, voor aanzienlijke hogere kosten aan ver betering en onderhoud komen te staan. De Enige vooraanstaande personen uit di verse kringen hebben het initiatief geno men tot het oprichten van een „Stichting inzake het vraagstuk der paranormale ge neeskunst en haar maatschappelijke bete kenis". Zij achten een uitgebreid wetenschappe lijk onderzoek noodzakelijk, opdat „even tueel kan worden gepoogd maatregelen te ontwerpen, die beter dan de wet op de uit oefening van de geneeskunde van 1865, de mogelijkheid zullen verschaffen, eventueel bestaande vermogens van genezende aard dienstbaar te maken aan het helpen van de lijdende mens." De raad van bestuur der stichting is als volgt samengesteld: mr. J. van Doorn, Den Haag; prf. dr. H. Th. Fischer te Utrecht; mevrouw Fortanier-De Wit te Overveen; J. G. Haas, arts te Utrecht; prof. mr. J. R. Hooykaas te Scheveningen; mr. dr. J. in 't Veld te 's-Gravenhage; J. Kappers, arts te Amsterdam; dr. W. Kat, arts te Amsterdam; mr. P. van Leeuwen te La ren; F. C. Mijnssen te Baarn; dr. F. A. Nolle, arts te Utrecht; mr. C. H. Plug te Amsterdam; M. A. Reinalda te 's-Graven hage; prof. ir. E. L. Selleger te Bergen; A. Stapelkamp te Utrecht; prof. dr. W. H. C. Tenhaeff te Utrecht; mr. G. Vixseboxse te Holten; mr. W. C. Wendelaar te 's-Gra venhage, mr. dr. P. J. Witeman te Amster dam. Deze raad zal nog met een aantal leden worden uitgebreid. Als dagelijks bestuur zullen o.m. optre den de heren mr. dr. J. in 't Veld, voor zitter, mr. dr. P. J. Witteman, vice-voor- zitter en J. G. Haas, arts, Oude Gracht 339, Utrecht, secretaris. Aan de ministers van Sociale 7--o en Volksgezondheid en van Justitm dedeling gedaan van de oprichting v. ze stichting en van haar doelen. ministers willen dan ook een verdelende rechtvaardigheid betrachten door enerzijds bijdragen op te leggen, anderzijds subsidies te geven. Indien droogvallende gronden waarde vermeerdering ondergaan, dan kan ten al gemene nutte onteigening plaatsvinden of de eigenaar kan in overeenstemming met het rijk een vergoeding geven voor deze waard vermeerdering. In principe zal het rijk de afsluiting van de zeearmen onder zijn hoede nemen en de overige werken, voor zover ze niet in rijks- beheer zijn, aan de beheerders overlaten. Indien door de uitvoering der Deltawer ken schade wordt geleden, dan zal het ver effenen daarvan bij een afzonderlijke wet geregeld worden. De ontworpen wet noemt uitdrukkelijk: „tegemoetkomen, hetzij door het treffen van voorzieningen, hetzij in geld". Sir Robert Boothby: LONDEN (Reuter) Sir Robert Booth by, conservatief lid van het Britse Lager huis, heeft in ingezonden stukken in de Londense Daily Telegraph verklaard, dat een belangrijke stap op de weg naar ver eniging van Europa gezet zou worden, als Nederland, België, Griekenland, Zweden, Noorwegen en Denemarken lid werden van het Britse Gemenebest. Sir Robert, die van 1949 tot 1954 lid is geweest van de Britse delegatie naar de Raadgevende Vergadering van de Raad van Europa, vraagt zich af, of „nu de Koningin van Nederland en de Koningen van België. Griekenland, Zweden, Noorwegen en Dene marken tot Britse onderdanen zijn ver klaard omdat zij afstammelingen van keur vorstin Sophia van Hannover zijn, de tijd niet gekomen is deze landen uit te nodigen toe te treden tot het Gemenebest. Dit voorstel is ernstig gemeend, aldus Sir Robert, evenals mijn voorstel van 1946 om koning George VI te herstellen op de troon van Hannover. Cyprus De regeling zou volgens hem bijvoorbeeld een einde maken aan het geschil om het eiland Cyprus, waar gisteren weer drie handgranaataanslagen gepleegd zijn waar bij vijf militairen lichte verwondingen heb ben opgelopen. NEW YORK (United Press) De Sovjet- Russische UNO-afgevaardigde, plaatsver vangend minister van Buitenlandse Zaken Koeznetsov heeft te New York medege deeld dat de Sovjet-Unie niet zal instem men met de toelating tot de UNO van de dertien landen die het Westen steunt, ten zij ook de Mongoolse Volksrepubliek, een der vijf Russische candidaten, geaccep teerd wordt. Deze „alles-of-niets"-politiek van het Kremlin is het antwoord op de Amerikaanse bekendmaking dat de Ver enigde Staten Buiten-Mongolië niet aan vaardbaar achten als UNO-lid. Koeznetsov zei dat de Sovjet-Unie zal handelen in overeenstemming met het UNO-handvest en zijn rechten zou uitoefe nen een nauwelijks verhuld dreigement het veto te gebruiken tenzij besloten wordt achttien landen toe te laten zoals voorgesteld in een ontwerp-resolutie van Canada en 24 andere leden. „De Verenigde Staten", aldus Koeznetsov, blijven zich te gen de toelating van bepaalde staten ver zetten op grond van het feit, dat hun poli tieke en sociale stelsel de Verenigde Staten niet aanstaat. Een dergelijk standpunt is strijdig met de doelstellingen en beginselen van de UNO. De verwachting is intussen dat de Ame rikaanse afgevaardigde dr. Lodge en Koeznetsov elkaar tijdens het weekeinde opnieuw zullen ontmoeten voor een poging een uitweg te vinden. Woensdag lunchten zij samen en twee weken geleden hadden zij een gedachtenwisseling over hetzelfde onderwerp. (Reuter) Groot Brittannië heeft in de UNO-Assemblée gewezen op de waar schijnlijkheid van een uitbreiding van de Veiligheidsraad ingeval de impasse over de toelating van nieuwe leden wordt door broken. Bij de opening van het debat over herziening van het handvest verklaarde de Britse vertegenwoordiger, sir Pierson Dixon, dat „er wellicht een zeer algemene wens zal zijn om het elftal van de Veilig heidsraad uit te breiden ten einde te zor gen voor een passende vertegenwoordiging van alle delen van de wereld onder de nieuwe omstandigheden". Deze uitbreiding zou, naar zijn mening, kunnen geschieden bij amendement, zonder dat een conferen tie zou behoeven te worden belegd om over herziening van het Handvest te spreken. Sir Pierson sprak ook over de terugtrek king van Frankrijk en Zuid-Afrika uit de Assemblée, hetgeen hij een „dubbele won de" noemde. Het gebeurde diende de leden tot nadenken te stemmen over enige van hun daden en over de waarschijnlijke ge volgen welke „voortgaan langs hetzelfde pad" met zich zou meebrengen. De Sovjet-Russische autoriteiten te Ber- lyn zullen vandaag vier vrijgelaten Neder landers overdragen aan Nederlandse offi ciële vertegenwoordigers Dit is medege deeld door de Nederlandse militaire missie te Berlijn. De vier Nederlanders zijn A. G. P. Beer- nink, H. Boose, jhr. W. A. G. van Panhuys en M. A. van de Wijngaardt. SEATTLE (Reuter) Bij Seattle in de Amerikaanse staat Washington is kort na middernacht een vliegtuig met militairen verongelukt. Vermoedelijk zijn 42 personen om het leven gekomen en 35 gered. Het vliegtuig, dat 66 militairen, een vrouw en twee kinderen vervoerde, vloog kort na de start van een vliegveld bij Seattle tegen een huis op een heuvel en stortte brandend neer. Men vreest, dat vier bewoners van het huis om het leven zijn gekomen. Het toestel, een DC 4 van de American Overseas Airlines had een be manning van vier koppen. De militairen waren afkomstig uit het Midden-Oosten. Een ooggetuige verklaarde, dat het staart- gedeelte van het toestel afbrak en neer kwam op enige afstand van de brandende wrakstukken. Men gelooft, dat alle over levenden zich in dit gedeelte van het vliegtuig bevonden. NEW YORK (Reuter) Thomas E. Mur ray, een van de vijf leden der Amerikaanse commissie voor atoomenergie, heeft voor gesteld dat de Verenigde Staten een water stofbom tot ontploffing brengen voor de ogen van alle wereldleiders, onder wie vertegenwoordigers van de Sovjet-Unie en communistisch China,bij wijze van „machts vertoon van de Verenigde Staten". Hij wil vertegenwoordigers van alle landen uit nodigen naar Eniwetok in de Grote Oceaan voor een „bijeenkomst aan de atoomtop", met als hoogtepunt een demonstratie van het ontploffen van een krachtig waterstof wapen. Murray zei zijn persoonlijke mening weer te geven. Het doel van de demonstratie zou niet zijn „het zaaien van verschrikking, doch de mensheid tot begrip te brengen en alle krachten van de menselijke veront waardiging, rede en wil te ontketenen". Murray's voorstel is door de andere vier leden van de commissie van de hand ge wezen in een verklaring, waarin werd op gemerkt, dat de proefnemingen nooit be doeld zijn als een demonstratie van macht, doch uitsluitend zijn gehouden voor de ont wikkeling van wapens die nodig zijn voor de verdediging van de vrije wereld. De verklaring was ondertekend door de voor zitter van de commissie, admiraal Strauss, en de leden Libby, Von Neumann en Vance. Onthulling De wetenschappelijke medewerker van de „New York Times", Laurence, schrijft dat Murray in zijn toespraak onthulde, dat de voornaamste ontploffingskracht van de waterstofbom niet afkomstig is van fusie van waterstof, doch van splijting van ura nium 238, dat in overvloed beschikbaar is. De andere commissieleden hebben Murray volgens hem deswege berispt. Volgens Laurence gaf Murray een offi ciële bevestiging van wat tot op heden slechts veronderstellingen waren, namelijk dat de waterstofbom een wapen met drie stadia splitsing fusie splijting is, hetgeen betekent, dat uranium 235, dat schaars doch splijtbaar is, gebruikt kan worden om een waterstofbom tot ontplof fing te brengen en dat deze ontploffing op haar beurt uranium 238, dat normaal niet splijtbaar is, tot ontploffing brengen kan. Dit uranium 238 maakt ongeveer 99,3 per cent uit van alle uranium die in de natuur gevonden wordt en is dan ook het goed koopst. Het was voor ontploffingen on bruikbaar, tot het aan fusie onderworpen werd. GETTYSBURG (Reuter) Uit gezagheb bende bron is in Gettysburg waar president Eisenhower voor herstel verblijft, ver nomen, dat de president en zyn minister van Buitenlandse Zaken Dulles vastbeslo ten zyn een terugkeer naar de koude oor log als gevolg van de mislukte Geneefse conferentie te voorkomen, ook al zal het resultaat van de conferentie van invloed zyn op de Amerikaanse politiek fen aan zien van de Sovjet-Unie. Men verwacht, dat Eisenhower en' Dulles zullen trachten althans iets van de „geest van Genève" te redden. BUENOS AIRES (Reuter/AFP) Na een langdurige bespreking met vakverenigings bestuurders en de bewindvoerder van de regering hebben de leiders van de alge mene vakverenigingsfederatie in Argen- j tinië (CGT) de algemene staking afgelast, waartoe zij afgelopen Maandag opdracht hadden gegeven. De beslissing is genomen door tweehonderd vroegere secretarissen- generaal van de verschillende vakvereni gingen. Het vakverbond, een van de bolwerken van het regiem Perón, schijnt over de ge hele linie door de regering Aramburu te zijn verslagen. De algemene staking was al aan het verlopen. Driehonderd opruiers bevinden zich nog in hechtenis. Hoewel de felste aanhangers van het verbond gisteren nog van het werk weg bleven, hervatten velen het werk, nadat zij een telegram hadden ontvangen, waarin met ontslag werd gedreigd als zij niet on middellijk weer aan de slag gingen. Arrestaties Te Buenos Aires zijn in een Rooms- Katholiek tehuis een legeraalmoezenier en twee andere Rooms-Katholieke geestelijken aangehouden, die van een aanslag tegen de veiligheid van de staat worden beschul digd. Volgens de politie werden er pam fletten tegen de regering Aramburu ge vonden. Ook zouden de gearresteerden onderdak hebben gegeven aan tien Rooms- Katholieke arbeiders, die tijdens de sta king hadden gepost. De arrestanten zijn hangende hun berechting vrijgelaten. TEHERAN (Reuter-AFP) Op de Per zische premier Hoessein Ala Chan is een aanslag gepleegd, nadat hij in een moskee te Teheran een dienst had bijgewoond. De premier kreeg een lichte wond aan de hals. De 35-jarige aanvaller werd onmiddellijk gearresteerd. De premier kon na verbonden te zijn naar zijn bureau terugkeren. In Maart 1951 werd reeds een complot om Hoessein Ala te vermoorden ontdekt, kort nadat hij generaal Ali Razmara, die op 7 Maart werd vermoord, was opgevolgd Hoessein Ala werd weer premier in April 1955. Hij volgde toen generaal Zahedi op. Maandag zal de premier zijn land ver tegenwoordigen op de openingsbijeenkomst van de conferentie van landen, die aan het verdrag van Bagdad deelnemen. Deze lan den, Groot-Brittannië, Turkije, Pakistan, Perzië en Irak, zullen elkaar ingevolge het pact wederzijds hulp verlenen ingeval van aggressie. De aanvaller, een schilder die Mozaffarali Zolghar heet, wordt er van verdacht lid te zijn van de fanatieke Fadajin-Islam en misschien verbolgen te zijn over het besluit van Perzië toe te treden tot het onder Westerse auspiciën staande pact van Bag dad. NIEUW DELHI. (United Press). Pre mier Boelganin van de Sovjet-Unie en de eerte partij-secretaris Kroesjtsjev zijn voor een officieel bezoek in India aangeko men. Zij werden na hun aankomst op het militaire vliegveld Palam op zestien kilo meter van de hoofdstad Nieuw Delhi, be groet door premier Nehroe en de vice- president dr Sarvapalli Radhakrisjnan, die vroeger ambassadeur in Moskou is geweest. Twintig duizend mensen juichten de Rus sische gasten toe. Boelganin inspecteerde een erewacht en een militaire kapel speel de de volksliederen. Boelganin onderbrak de protocolaire plechtigheid een ogenblik om enkele woor den te richten tot dertig kinderen van le den van het Russische ambassadeperso neel. Toen de Russische gasten tenslotte op een podium verschenen om de menigte te groeten, begon het publiek geestdriftig te dringen. De tocht door Nieuw Delhi naar de ambtswoning van president Rajenara Prasad geschiedde met auto's. In het paleis op de Dam hebben Donder dag de nieuwbenoemde ambassadeiirs van Frankrijk en Columbia hun geloofsbrieven aan Koningin Juliana aangeboden. De foto's van boven naar beneden: De ambassadeur van Columbia dr. Ricardo De Franse ambassadeur Edmond baron Petit de Beauverger inspecteert de ere wacht alvorens het paleis binnen te gaan. Koningin Juliana verlaat na de ontvangst der ambassadeurs het paleis. DIT NUMMER BESTAAT UIT ZESTIEN PAGINA'S G. Kinkel: De mens schept zichzelf zijn nood lot. PARIJS (AFP/Reuter) De Franse Na tionale Vergadering heeft met 339 tegen 270 stemmen besloten de behandeling van het wetsvoorstel tot herstel van het vooroor logse kiesstelsel te schorsen totdat de rege ring een schets geeft voor een zodanige herverdeling van het land in kiesdistricten, dat elk district één afgevaardigde naar de Nationale Vergadering zendt, zoals het vooroorlogse kiesstelsel vereist. Men ver wacht dat premier Faure met het oog op dit uitstel de vertrouwenskwestie zal ver binden aan het oorspronkelijke regerings voorstel voor verkiezingen in December volgens het huidige kiesstelsel. De beslissing van de Assemblee kwam als een verrassing, omdat deze uitspraak in strijd lijkt met het besluit van Donderdag ochtend, toen de meerderheid van de afge vaardigden zich bereid verklaarde het wets ontwerp tot herstel van het vooroorlogse stelsel te bespreken, nadat de Senaat her haaldelijk had geweigerd in te stemmen met vervroegde verkiezingen volgens het huidige kiesstelsel, doch dan zonder de mo gelijkheid van lijstverbinding. De verklaring voor de uitspraken van Donderdagochtend en -avond lijkt te zijn, dat vijftig Gaullisten eerst voor terugkeer tot het vooroorlogse stelsel hebben gestemd ten einde als voorstanders hiervan te wor den aangemerkt, en zich later voor uitstel hebben uitgesproken omdat zij vrezen niet te zullen worden herkozen, als het oude stelsel weer van kracht wordt. De ministers kwamen na de stemming in spoedvergadering bijeen om zich er over te beraden, hoe het regeringsplan voor ver vroegde verkiezingen kan worden gered, aangezien door de jongste beslissing van de Assemblee de verdere bespreking van dat plan is geblokkeerd. Het lijkt wel zeker dat er met of zonder wijziging in het kiesstelsel in December niet meer gestemd kan wor den. Het beste waarop de regering nog kan hopen zijn verkiezingen in Januari. Vele afgevaardigden betwijfelen of er wel ver vroegde verkiezingen zullen komen. DE BILT: Boven Midden-Europa hand haafde zich ook het afgelopen etmaal een krachtig gebied van hoge druk. Het strekt zich nu uit van Engeland tot diep in Rus land. Binnen dit gebied kwam zowel in Duitsland als in Midden- en Noord-Frank rijk, België en het Zuiden van ons land lichte vorst voor. Over onze kustprovincies begon daarentegen langzaam vochtige lucht van de Noordzee uit binnen te stromen. Dit ging gepaard met veel bewolking en plaat selijk eveneens met wat lichte regen en motregen. Vorst kwam in die streken niet voor. Samenhangend met een diepe depressie, die over Noord-Scandinavië naar het Oos ten trekt, begint in Midden-Europa de druk iets te dalen. Dit kan tot gevolg hebben, dat de vochtige lucht dieper Nederland binnendringt, waardoor de vorstkansen af nemen. (van hedenmorgen 7 uur) weers- toestand Helsinki Stockholm Oslo Kopenhagen Aberdeen Dublin Londen Amsterdam Brussel Parijs Bordeaux Nice Berlijn Frankfort München Zürich Genève Locarno W enen Innsbruck Rome geheel bew onbewolkt mist geheel bew. geheel bew. geheel bew, nevel nevel r.evel nevel onbewolkt onbewolkt nevel nevel nevel geheel bew. geheel bew. onbewolkt sneeuw nevel zwaar bew. •So ZW WZW ZW WZW ZZW W NNW Z O NNO N NW N NNO NNO NNO NNO O N windstil NO EO -è ei ISg z -1 0 4 0 4 0 6 0 -1 0 -0 0 0 0 4 0 3 2 0 0 -2 0 -0 0 1 0 -5 0 1 9 -1 0,3 7 0 Den Helder zwaar bew. zw. WZW 1 2 Ypenburg zwaar bew. windstil 2 0,4 Vlissingen mist zwakke Z 1 0 Eelde motregen zw. ZZW 4 0,2 De Bilt geheel bew. zw. Z -0 0,2 Twente geheel bew. zw. Z -0 0 Eindhoven dichte mist windstil -2 0 VI. Z.-Limb. dichte mist zw. ONO -2 0 Neerslag laatste 24 uur OOOOOCXXXX>uOCOOOOCCOCOCOO<XX*XXY «XXXJCOOCOOOOCOCC O VEEL BEWOLKING Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Vrij dagavond tot Zaterdagavond, opge maakt om 11.15 uur: Over het algemeen veel bewolking met hier en daar wat regen of motregen. Weinig wind. In het uiterste Noord- Westen van het land weinig verande ring in temperatuur, elders vooral in de nacht minder koud. 19 November Zon op 8.07 uur, onder 16.47 uur. Maan op 12.03 uur, onder 20.54 uur. Maanstanden 22 Nov. 18.29 uur: Eerste kwartier 29 Nov. 17.50 uur: Volle maan Hoog en laag water in IJmuiden Vrijdag 18 November Hoog water: 5.45 en 17.56 uur. Laag water: 1.26 en 13.37 uur. Zaterdag 19 November Hoog water: 6.19 en 18.32 uur. Laag water: 1.57 en 14.09 uur. oococ>xooox>ocoooooooocxiocxx)ocx>ococodooooc>ocxxccco3cccco

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 1