Afschaffing van de personele belasting bepleit Cocktail japonnen 39.75 -49.75 „Met 5 divisies kunnen we het wellicht houden, met 3 nooit' r PANDA EN HET GEHEIMZINNIGE GLAS WATER AMERICAN-STIJLED Fifth-avenue Dresses Klaas is niet dood! Oe Klompencentrale Wereldnieuws TWEEDE KAMER hm! Minister Staf: r~ Klachten over achter stand bij het kadaster HERENVESTEN De radio geeft Zaterdag Hertebok blijft nog een week opgesloten Meteoor waargenomen boven Nederland Van tekortkomingen is geen sprake DURABLE Vrouw in Sluiskil ver moord, vermoedelijke dader in arrest ZocU ió Uet zo J Jee riUttlxlO otyoteyen Mj! Goedgelovigen opgelicht Ook boven Parijs gesignaleerd Werkt snel en zeker Brei wol PENTINGER KAART VRIJDAG 18 NOVEMBER 1955 (Van onze parlementaire redacteur) BU de behandeling van de begroting voor 1956 van het departement van Financiën heeft een grote meerderheid van de Tweede Kamer er by minister Van de Kieft op aan gedrongen de meervoudige aftrek by de inkomstenbelasting voor studerende kinde ren van 16 jaar en ouder, ook te verlenen voor kinderen beneden die leeftijd indien zy voor het bezoeken van de school buiten het gezin moeten vertoeven, zoals veelal met schipperskinderen het geval is. Het verzoek werd ondersteund door de heren Janssen (K.V.P.), P e s c h a r (P.v.d.A.) en VanEysden (A.R.). De heer Van de Wetering (C.H.) pleitte weer eens voor de afschaffing van de personele belasting, die hij een over blijfsel noemde uit een lang vervlogen tijd. De Wet op de Personele Belasting stelt iemands welstand vast op grond van de keuze van woning en inrichting, maar, zo zei de heer Van de Wetering, de keuze van de woning wordt allang bepaald door het bureau voor volkshuisvesting en voor de inrichting is er het afbetalingssysteem. Daarom noemde hij de personele belasting een verouderd „belasting-besje". Het tarief van de inkomstenbelasting is thans een betere thermometer voor de schatting van iemands welstand. De heer Van de Wetering vroeg voorts te bevorderen dat de Wereldspaardag niet meer op 31 October, de dag van de geboorte der reformatie, gehouden zal worden. De heer Janssen (K.V.P.) hield zich ook bezig met de wenselijkheid van Euro pese eenmaking der verbruiksbelastingen. Dit achtte hij onontbeerlijk met het oog op de vorming van een gemeenschappelijke Europese markt. Mr. Van Leeuwen (V.V.D.), die in formeerde naar de maatstaven die bij ver- ADVF.RTENTIE Velen dachten dat het duurder was Er zijn twee dingen, die U bij LIPPITS zo bijzonder aangenaam zul len verrassen. De prachtige collectie en de aantrekkelijke prijzen. Waarom zoudt U dus niet eens kijken bij HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.30 Koorzang. 7.45 Morgengebed en liturgische kalender. 8.00 Nieuws en weerbericht. 8.15 Platen. 9.00 Voor de vrouw. 9.55 Plechtige H. Mis van Requiem. 11.30 Platen. 12.00 Angelus. 12.03 Platen. 12.30 Land- en tuinbouwmedede- lingen. 12.33 Platen. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en Katholiek nieuws. 13.20 Amuse mentsmuziek. 13.40 Lichte muziek. 14.00 Boekbespreking. 14.10 Platen. 14.20 Dames koor. 15.00 Kroniek van Letteren en kunsten. 15.40 Fanfarecorps. 16.00 De schoonheid van het Gregoriaans. 16.30 Voor de jeugd. 17.00 Musette orkest en soliste. 17.20 Voor de jeugd. 18.00 Lichte muziek. 18.15 Journa listiek weekoverzicht. 18.25 Platen. 18.30 Parlementair overzicht. 18.40 Instrumentaal Octet. 19.00 Nieuws. 19.10 Platen. 20.00 Lichtbaken, causerie. 20.20 Actualiteiten. 20.35 De gewone man. 20.40 Gevarieerd pro gramma. 22.35 Wij luiden de Zondag in! Aan sluitend: Avondgebed en liturgische kalen der. 23.00 Nieuws. 23.15 Nieuws in Esperanto. 23.22—24.00 Platen. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 8.00 Nieuws. 8.15 De Ontbijtclub. 8.55 Voor de vrouw. 9.00 Gymnastiek. 9.10 Platen. 10.0 Tijdelijk uitgeschakeld, causerie. 10.05 Morgenwijding. 10.20 Voor de arbei ders in de continubedrijven. 11.35 Altviool en piano. 12.00 Platen. 12.30 Land- en tuin- bouwmededelingen. 12.33 Lichte muziek. 13.15 Hein Festijn feliciteert. 13.20 Lichte muziek. 13.45 Sportpraatje. 14.00 Voor de jeugd. 14.35 Muzikale causerie. 14.50 Dans muziek. 15.25 Fries programma. 15.50 Radio Philharmonisch orkest en solist. 16.35 Het volle pond, causerie. 16.50 Platen. 17.15 Weekjoui-naal. 17.45 Lichte muziek. 18.00 Nieuws en commentaar. 18.20 Dansmuziek. 18.45 Regeringsuitzending: Atlantisch aller lei. Een en ander over de 15 landen van het Atlantisch Pact. 19.00 Artistieke staalkaart. 19.30 Passepartout, causerie. 19.40 De Bijbel in het Kerkelijk jaar, causerie. 19.55 Deze week, causerie. 20.00 Nieuws. 20.05 Geva rieerd programma. 22.00 Socialistisch com mentaar. 22.15 Amusementsmuziek. 22.30 Community-singing. 22.40 Binnen zonder kloppen, hoorspel. 23.00 Nieuws en S.O.S.- berichten. 23.1524.00 Platen. TELEVISIE (N.T.S.. V.P.R.O.) 13.4514.30 Eurovisie: Intocht van St. Nicolaas. 20.15 Avondopening. 20.20 Actuali teiten. en weerbericht. 20.35 Avonturen van de brave soldaat Swejk, poppenfilm. 20.55 Pierrot aan de Lantaarn, TV-spel. 21.15 Pauze. 21.20 Poppenspel. 21.40—22.10 Imita ties. 22.1023.00 Eurovisie: Volleybalwed strijd Frankrijk—Roemenië. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.34 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Radio Almanak. 14.30 Journaal. 15.00 Platen. 15.45 Platen. 16.00 Accordeon. 16.15 Platen. 16.30 Accordeon. 6.45 Engelse les. 17.00 Nieuws. 17.10 Platen. 17.20 Liturgische zangen. 17.30 Koorzang. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Platen. 19.45 Omroep-Ommeganck. 21.15 Ver- zoeKprogramma. 22.00 Nieuws. 22.15 Platen. 23.00 Nieuws. 23.0524.00 Dansmuziek. BBC, uitzending voor Nederland. 17.4518.15 Nieuws. Feiten van de dag. Vorm en kleur. Sport. (Op 224 en 49 m.). ADVERTENTIE BARTELJ0RISSTR. HAARLEM -TEL 13439 FERD. B0LSTR. 48 A DAM TEL: 717162 Handschoenen met lamsvacht strekking van exportcredieten worden aan gelegd, had het voorts over „een zinloze investering" door de Herstelcredietbank met garantie van de staat in een nieuwe scheepswerf, waardoor aan bestaande wer ven arbeiders worden onttrokken. De be langen van de tuinders ten aanzien van de uitkering van oorlogsschade hadden in de heer Van Koeverden (K.V.P.) een pleitbezorger. De heer Van Eysden (A.R.) wenste vrijstelling van omzetbelasting voor in koopverenigingen. De heer Haken (C.P.N.) drong in het algemeen op verlaging van belastingdruk aan, opmerkende, dat men niet als een broedse kip op de eieren moet zitten. De heer Engelbertink (K.V.P.) hield zich met de Dienst van de Domeinen bezig en vreesde dat het bij het kadaster ver keerd loopt, waar een steeds groeiende achterstand van het werk, en een toene mend verloop van het gespecialiseerde per soneel valt waar te nemen. Aangezien het kadaster hen in de steek laat, beginnen nu tal van gemeenten land-deskundigen in dienst te nemen. Ook de heer Ritmeester (V.V.D.) klaagde over de achterstand bij de dienst van het kadaster en over de gevolgen daar van, onder meer voor de ruilverkaveling. De heer P e s c h a r (P.v.d.A.) had spe ciaal klachten over het personeelsbeleid op het departement van minister Van de Kieft. De minister zal vandaag antwoorden. Vanmorgen om half acht zou de hertebok die sinds Woensdagmiddag in een met jute beklede kist in de Hertekamp te Heemstede ligt by te komen van zijn omzwervingen, voor het eerst weer losgelaten worden. Men kent de geschiedenis: op Woensdag 26 October verkoos de bok met enkele forse sprongen de vrijheid en sindsdien heeft hij in een stevig tempo kris-kras door een groot gedeelte van Kennemerland gedraafd. Eergisteren slaagde de heer H. Wallet, de hoofdopzichter van de Groenendaalse her tekamp, er tenslotte in om in samenwer king met vijf hertevangers de bok te pak ken te krijgen, maar dit gebeurde pas na dat men het dier een behoorlijke dosis slaapmiddel had toegediend. Vanmorgen zou de slaperigheid van de hertebok weer enigszins gezakt zijn en men had dan ook het plan om „Jodocus" in alle vroegte het weilandje bij de hertekamp in te sturen. Zover is het echter niet gekomen. De heer H. Wallet is namelijk bijzonder voor zichtig geworden, temeer daar er op het ogenblik enigszins sprake is van een prestige-kwestie. Velen, waaronder de bur gemeester van Heemstede, mr. A. G. A. ridder van Rappnrd, denken en hopen misschien wel een beetje dat het hert zodra het zijn vrijheid heeft teruggekregen, daar een ongepast gebruik van zal maken. Zij zijn van oordeel, dat „Jodocus" er ogen blikkelijk een stevige spurt in zal zetten en onnieuw met een sierlijke boog over de afrastering zal wippen. Gezelschap De heer Wallet doet het daarom kalm aan. Hij heeft het nachthok van de herte kamp gerieflijk laten inrichten en hij heeft besloten de in vrijheidstelling nog een weekje uit te stellen. Aangezien „Jodocus" zich in die tussentijd echter misschien stierlijk zou gaan vervelen, heeft men een hinde bereid gevonden de eenzaamheid van de hertebok te delen. Tot zover zijn er dus geen moeilijkheden en in spanning wacht men in Heemstede het moment af waarop de bok zijn eerste wandelingetje zal gaan maken. Achtentwintig gulden gaf de 34-jarige Delftenaar G. J. B. uit om een bedrag van vijfendertighonderd gulden in de wacht te slepen. Hij had namelijk twee oude dames in Dordrecht voorgesteld haar geld in door hem vertegenwoordigde bouwkassen te be leggen. De dames voelden er aanvankelijk niet veel voor, maar toen B. hun een zoge naamd „renteloos voorschot" van 28 aan bood, vertrouwden zij hem hun spaarduit jes ten bedrage van 3500 ter belegging toe.. Toen B. niets meer van zich liet horen v/erd de politie in de zaak gemengd. Deze slaagde er in B. te arresteren. Daarmee hebben de oude dames echter hun 3500, door hun „rentmeester" in Delft tot de laatste cent opgemaakt, niet terug. Drie ambtenaren van de luchtverkeers- beveiligingsdienst op het vliegveld Eelde (Gr.) hebben Donderdagavond om half zes, toen zij zich op de verkeerstoren bevonden, een meteoor gezien die zich Zuid-Zuid- Westelijk A'an hun standplaats in de rich ting van het Noord-Westen naar het Zuid- Oosten bewoog. De meteoor had een lange lichtende staart, waarin groenachtige kleu ren voorkwamen. Toen de meteoor ver dwenen was, bleef een duidelijke streep achter, die geleek op een condensstreep van een vliegtuig. Uit Ooltgensplaat kwam de mededeling dat een inwoner omstreeks tien over half zes in de richting West-Oost de meteoor heeft waargenomen gedurende enkele seconden. Het verschijnsel maakte een dalende beweging naar het hem voorkwam. Een inwoner van Nieuwendijk (N.B.) deelde mede, omstreeks half zes in Zuide lijke richting, naar het hem leek, een grote vurige bol te hebben waargenomen, die zich van Westelijke in Oostelijke richting be woog. Achter de bol was een duidelijke staart waar te nemen, die nog lange tijd werd gevolgd door een „rookstreep." De bol vlamde in allerlei kleuren. Het was een buitengewoon fraai schouwspel volgens de melder. De afdeling Meteoren van de Sterrewacht te Utrecht heeft niets gezien van het hemel verschijnsel. De directeur van het Parijse observatorium Danjon heeft gezegd: „Het was de prach tigste aeroliet die ik ooit heb waargeno men, smaragd-groen van kleur en zeldzaam helder. Het schijnsel was feller dan dat van de maan. Ongetwijfeld was het een groot exemplaar." ADVERTENTIE In onze etalages exposeren wij deze week enkele modellen uit onze nieuwe collectie Cocktail-japonnen, rechtstreeks door ons uit Amerika geïmporteerd en speciaal ontworpen voor de „Teen-ager" en de elegant-geklede vrouw PLEIN 10 - HAARLEM BREESTRAAT 65-69 - BEVERWIJK ADVERTENTIE (Van onze parlementaire redacteur) Gisteren heeft de Tweede Kamer in een avondvergadering het debat over de be groting van Oorlog en Marine voortgezet. De heer Korthals (VVD) verlangde dat ons volk vóór de verkiezingen duide lijk zou vernemen, waar wij met onze de fensie-inspanning aan toe zijn. De heren R o o s j e n (AR) en W e 11 e r (Onafh.) waren eveneens van oordeel dat de „mist" onvoldoende was opgetrokken. De heer Fens (KVP), die gaarne alsnog antwoord zou krijgen op zijn vraag over de eventuele vorming van een neutrale buf fer-zóne, waarin juist Nederland zou val len, bleek accoord te gaan met het voor nemen van de minister, eerst te wachten op de door de N.A.V.O. vast te stellen richtlijnen alvorens een tweede parate di visie in het leven te roepen. .„Welk S5'steem van veiligheid men ook kiest, voor ons is alleen aanvaard baar een stelsel, dat een deel is van een algemeen controleerbaar ontwapenings plan", aldus het enigszins sphinx-ach- tig antwoord van minister Staf aan de heer Fens, naar aanleiding van diens verzoek te vertellen, hoe de minister denkt over de gedachte van een neu trale bufferzone, waaronder Nederland eventueel zou vallen. Na verbouwing van de „Karei Doorman" zal deze ook geschikt zijn voor straalja- ADVERTENTIE gers, kon de minister de heren Tilanus (CH) en Visch (KVP) meedelen. Onze mobilisabele divisies zijn zowel wat personeel eri materiaal betreft helemaal overeenkomstig het NAVO-opbouwplan voorzien: van tekorten daarbij is geen sprake. „Generaal Grünther heeft liever ons leger met vijf divisies zoals het nu is, dan een perfect leger met drie divisies", voegde minister Staf de heer Korthals (VVD) toe. „Met vijf divisies hebben we kans het te houden, maar met drie nooit". De minister tipte nog aan, dat het NAVO- opperbevel plannen met het oog op het atomische wapen bestudeert, maar voor de parate divisies die daarvoor nodig zijn zouden de eisen zeer hoog zijn. Pas als we daarvoor het nodige materiaal zouden krijgen, kunnen we aan zulk een nieuw plan meedoen, aldus de minister. „Over de doelstelling van onze defensie- opbouw zijn wij het eens. Dus in dat op zicht is er niet zo'n mist. En voorts hebben we vast omlijnde leger-, vloot- en lucht machtplannen, onderdelen van het NAVO- plan. Betere organisatie van de luchtver dediging in NAVO-samenwerking is nodig. Onjuist is het steeds maar te spreken van mist- en rookgordijnen omdat we nog niet weten hoe op zijn vroegst in 1958 de orga nisatie zal moeten zijn met het oog op ato mische wapens. Ook aan het kostenpro- bleem en aan het prioriteitsvraagstuk zal de N.A.V.O. aandacht wijden. De in 1956 aftredende regering kan niet anders dan vasthouden aan het huidige plafond, want de huidige plannen berusten op een driejarig program, dat tot eind 1957 doorloopt. Het nieuwe kabinet zal in de loop van 1957 een nieuw programma moe ten maken daar het dan de nieuwe NAVO- plannen kent. Zonder hoofdelijke stemming nam de Kamer tenslotte, met aantekening van het communistische „tegen" de begrotingen van Oorlog en Marine aan. Ex-koning Umberto. Te Amsterdam is gearriveerd ex-koning Umberto van Italië, die kort tevoren op doorreis op Schiphol was aangekomen. Hedenmorgen heeft hij zijn reis voortgezet. 51. Terwijl de vrachtwagen in razende vaart doorreed, bleven Panda en Pat O'Nozel op de zwaaiende kist achter. „Jouw... eh MIJN plan heeft goed ge werkt", merkte de grote detective tevreden op. „De spionnens zijn we kwijt en we hebben het zwaar water." „HADDEN het zwaar water", klonk de stem van Joris uit de kist, want helaas het glas is gebroken en de inhoud ver morst!" En werkelijk, tot hun grote schrik, zagen Pat en Panda de vloeistof door de kieren van de kist naar buiten druipen. „Dat komt nu van uw roilde spelletjes", hernam Joris beschuldigend. „Zelfs de meest ervaren jongleur zou niet in staat geweest zijn om bij al die capriolen een glas water ongeschonden te houden. En nu spreek ik niet eens van de beproevingen die mijn broos gebeente heeft moeten ondergaan. Laat dit een les voor u zijn om breekbare waar voortaan voorzichtiger te behandelen." Machteloos moesten Pat en Panda aanzien, hoe het kostbare vocht wegvloeide. Ver twijfeld balde de meeslerspeurder de vuisten. „Jij en je domme plannens ook!" riep hij Panda woedend toe. De justitie te Middelburg heeft de 39- jarige F. K. uit Vlissingen gearresteerd, die verdacht wordt in Sluiskil een ongeveer 45-jarige vrouw, uit Arnhem afkomstig, te hebben vermoord. Dinsdagmorgen vond men het stoffelijk overschot van de vrouw in het kanaal van Terneuzen naar Gent. Het lichaam zat geklemd tussen de wal en een rynaak. Bij het onderzoek door de politie kwam spoedig vast te staan, dat de vrouw door misdryf om het leven moest zyn gekomen. Zij was veertien dagen geleden in Sas van Gent aangekomen, waar zij met een straatmuzikant haar intrek nam in een woonwagen. Zij kreeg onenigheid met deze man en trok naar Sluiskil, waar zij in con tact kwam met F. K„ een arbeider van een firma, die werken uitvoert op het terrein van de cokesfabriek. Maandagavond zou zij met deze F. K. en anderen een aantal cafés hebben bezocht, onder andere in Sluiskil. Toen Dinsdagavond een auto van de Ter- neuzense politie op het terrein van de cokesfabriek verscheen, wilde K. de vlucht nemen, maar hij slaagde niet. Na een langdurig verhoor heeft F. IC. bekend, de moordenaar te zijn van de vrouw. Maandagavond heeft hij in haar ge zelschap cafés bezocht. Hij moet sterk on der invloed zijn geweest, toen hij tot zijn daad overging. Nadat hij de vrouw van het leven had beroofd, heeft hij haar in het kanaal geworpen. De identiteit van de vrouw is nog niet met zekerheid vastge steld. Er bestaat geen aanleiding aan te nemen, dat hier sprake is van roofmoord. Peruiaanse onderscheiding. De presi dent van Peru heeft de minister van Bui tenlandse Zaken, mr. J. W. Beyen en de minister zonder portefeuille, mr. J. M. A. H. Luns, benoemd tot grootkruis in de Orde van Verdienste van Peru. ADVERTENTIE Koopt Uw geschenken in de KLOMPENCENTRALE! Speciale aanbieding in Braadpannen, Kenkcnuitzettcn o.a. Dru, B.K., Kat. Wringers v.a. f 34,95. Wasmachines, Strijkplanken, Strijkbouten. KOOPJE: Glasservies met goud f 8,95. GEEF JE VROUW EEN TRAP! Dr. Leydsstraat 10, Haarlem, Tel. 11784 Ongeluk. Premier Nasser van Egypte is verhuisd van het Abdin-paleis naar het Quobbeh-paleis. Abdin was het paleis zowel van ex-koning Faroek als van ex-premier Naguib. Nasser heeft Naguib indertijd gewaarschuwd dat Abdin een ongelukshuis was, maar Naguib zou geantwoord hebben: Ongeluk komt al leen voort uit de gedachte aan onge luk". Bedevaart. Van de zijde van het comité van Indonesische hadji's heeft PIA verno men, dat 328 Mekkagangers tijdens de jongste bedevaart zijn bezweken. Uitgesloten. Het Franse communistische dagblad „L'I-Iumanité" heeft bekend ge maakt dat een van de drie vroegere top leiders van de Franse communistische partij, Auguste Lecoeur, „definitief" uit de partij is gezet. Lecoeur werd in Januari voor een jaar geschorst. In 1953 was hij ontslagen als lid van het secre tariaat van de partij wegens „afwij kende denkbeelden". Neef. John Spencer Churchill, een vijftig jarige neef van Sir Winston Churchill en zwager van Sir Anthony Eden, en zijn vrouw Kathlijn, zijn op beschuldi ging van openbare dronkenschap en wanordelijk gedrag elk tot vijf schilling (twee gulden vijftig) boete veroordeeld door een Londense rechter. Churchill werd bovendien wegens belediging nog maals tot een boete van vijf shilling veroordeeld. Verder werd werd hun ge last tien guinea's (ongeveer 110 gul den) proceskosten te betalen. Ovens. Van officiële Oost-Duitse zijde is bekend gemaakt, dat de productie van verscheidene typen ijskasten in Oost- Duitsland is stop gezet. Volgens berich ten uit Oost-Berlijn hadden huisvrou wen zich er over beklaagd, dat hun ijs kasten zo gloeiend als ovens werden. Tol. De Franse minister van Openbare Werken Corniglion-Molinier, heeft de commissie voor verbindingen en toe risme uit de Franse Nationale Vergade ring meegedeeld, dat er in 1954 tiendui zend personen bij auto-ongelukken om het leven zijn gekomen. Er zijn in 1954 1.200.000 ongelukken gebeurd. Vervangen. A. M. Roemjantsev, voorzitter van de cultureel wetenschappelijke af deling van het centraal comité van de Russische communistische partij, is benoemd tot hoofdredacteur van „com munist", als opvolger van S. M. Abalin, die geen lid van het partijbestuur was. „Communist", het meest gezaghebbend orgaan van de partij, publiceerde vo rige maand de verklaring van de mi nister van Buitenlandse Zaken Molotov waarin deze toegaf een „ernstige" ideo logische fout te hebben gemaakt. Boris Rioerikov is vervangen als hoofdredac teur van de Litteraire Gazet door W. Kocketov. Overstromingen. In West-Turkije zijn als gevolg van overstromingen, zéven tien mensen om het leven gekomen en in Griekenland acht. Veertien vissers boten worden vermist. De overstromin gen werden veroorzaakt door zware slagregens. Winter. Als gevolg van een koude golf in het Noordelijke deel van de Verenigde Staten zijn tenminste vijf personen om het leven gekomen. In de staat New York werd door zware sneeuwval het verkeer ernstig belemmerd. Alleen in het Midden en Zuiden van Florida was het warm. Beleg. Een dertigtal uitgehongerde wolven heeft gedurende twee etmalen nabij de Italiaanse stad Salerno een eenzame boerderij belegerd.De wolven verslonden enkele tientallen schapen, drie honden en een ezel en deden vervolgens een poging om het huis binnen te komen. Donderdag bij het aanbreken van de dag verdwenen de wolven. Reportage. De correspondent van het Pa rijse blad „France Soir" in Saigon, Lucien Bodard, is door het Zuid-Viet- namese ministerie van Binnenlandse Zaken uitgewezen. De uitwijzing schijnt het gevolg te zijn van een reportage van Bodard over een bezoek aan Hanoi in Noord-Vietnam. Nat. Het dorp Maushynram in Assam (In dia) eist de eer de natste plaats ter we reld. te zijn. Er was einde September een regenval gemeten van dertien me ter veertig centimeter. In Juli alleen viel er vier meter 96. De vorige record houder, Cherrapunji, eveneens in As sem bracht het dit jaar tot tien meter 23. Maushynram heeft van de vochtig heid een toeristische attractie gemaakt. De regering is van zins een autoweg aan te leggen naar het dorp. WAARSCHIJNLIJK zouden in onze da gen weinigen meer iets geweten hebben van de Duitse oudheidkundige Konrad Peutinger die van 1465 tot 1547 leefde, ware het niet dat 's mans naam door ge lukkige omstandigheden onverbrekelijk gekoppeld is aan een oude wegenkaart uit de Romeinse tijd. Tot goed begrip van deze geschiedenis moeten we terug gaan tot het begin van onze jaartelling, toen door vermeer dering van de kennis aangaan de verschillende landen, de be staande landkaarten uit de Griekse en Hellenistische ti?u ontoereikend en onbruikbaar bleken. Voor de verplaatsing en legering van de vele Romeinse legioenen in het uit gestrekte Rijk had keizer Augustus dus dringend nieuwe en betrouwbare kaarten nodig, zodat hij zijn vriend en medewer ker, de bekwame Agrippa, opdracht gaf een kaart van het hele Romeinse Rijk te vervaardigen. Deze Agrippa hebben we destijds ook eens genoemd als de bouwer van het waterleidingssysteem in Rome en de opdracht van de kei-er belandde dus in alleszins betrouwbare handen. Zo goed en zo kwaad als dat in die tijd ging heeft Agrippa zich van zijn nieuwe taak gekweten en de resultaten kunnen dan ook zeer zeker als verdienstelijk wor den bestempeld. Hij liet weliswaar geen opmetingen verrichten in het voor de Ro meinen toegankelijke gebied van de des tijds bekende wereld, maar hij liet vele beschrijvingen van reisroutes bijeenbren gen, met een opgarie van de afstanden tussen de verschillende plaatsen. Aan de hand van die gegevens werd de grootte van verschillende landen berekend en wer den de vormen vastgesteld, waarbij reke- ning werd gehouden met de voorstelling die de geografen in die dagen van bepaal de streken hadden. Bovendien heeft Agrip pa een zeer belangrijke statistiek van het Rijk samengesteld, waarin o.m. de aan Rome horige stammen waren opgesomd. Dit materiaal werd verwerkt in een grote wegenkaart, die weliswaar nog niet voltooid was toen Agrippa in 12 v. Chr. stierf, maar toch al zó ver gevorderd was, dat opvolgers haar kon den af maken. Vele gegevens die ons van latere klassieke schrijvers hebben bereikt, zijn gebaseerd op deze kaart, waarvan een afschrift bo vendien werd gegrift in de marmeren achterivand van een gaanderij in Rome, zodat de burgers een indruk konden krij gen van de afmetingen van hun Rijk. Maar wat heeft Konrad Peutinger uit de 15de eeuw daarmee te maken? Wel, deze man erfde van de Duitse dichter en beoefenaar der geschiedenis, Konrad Cel- tis, een wereldkaart uit de 13de eeuw welke kaart in laatste instantie Ijlijkt te rug te gaan op de kaart die keizer Augus tus door Agrippa liet vervaardigen. Van de 12 lintvormige segmenten (van 12 voel lengte en 1 voet breedte) zijn er nog 11 oyer die na vele lotgevallen in 1738 het eigendom zijn geworden van de Hofbiblio- t'neek te Wenen. Dit kleinood staat bekend als de Tabula Peutingeriana en heeft de naam. Peutinger bekendheid gegeven bij een ieder die naar oude geografische fei ten speurt. Wist u overigens, dat in de oudheid de kilometerteller reeds was uitgevonden? Daarover morgen. H. PéTILLON. (Nadruk verboden)

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 2