MVV tl 1 IN DE WERELDPOLITIEK Uitgaan in Haarlem BABYS KOM rHoe is het ontstaan? Met VELPOM zie je er geen barst van! van Op een splitsing van wegen Vijftig jaar geleden BK BEN CROSS JE. Hart achtig avonturen 3 fronnen BEIGD ONBESUISD Reductie bij toewijzing van spoorwegobligaties Staking op vliegvelden in Frankrijk duurt voort Beloningen voor Zwitserse overwegwachtster Alle goals nr oal genoeg Uit Haarlems Dagblad van 18 November 1905 Communisten van Malakka wijzen amnestie-aanbod af V 8 modieuze kleur-nuances VRIJDAG 18 NOVEMBER 1955 nov, SUPER VIBfiENIA Onbesuisd: doldriftig, teugeloos, onbe heerst, is een woord dat een paar merk waardige eigenschappen vertoond. In de eerste plaats komt naast onbesuisd niet een woord: besuisd voor, evenmin trou wens als naast onbehouwen een woord behouwen bestaat. In de tweede plaats is de betekenis in de loop der jaren sterk gewijzigd. In een boekje van 1486 leest men: „Op sinen hals (nek) droech hi enen grooten onbesuusten stock en de houtsnede erbij laat ons een man met een dikke, knoestige knots zien. De oor spronkelijke betekenis zal dus: on-be- werkt, vormeloos, lomp, ruw, zijn ge weest. Nu is een werkwoord: suizen voor: bewerken in het Nederlands niet aangetroffen, maar het Deense: sysle die betekenis wel. Van: onbewerkt komt men tot: ongepast, ongemanierd, onbe zonnen, wild. Onbesuisd heeft zich dus precies zo ontwikkeld als: onbehouwen ^en: onbeschaafd. Bij de Woensdag gehouden inschrijving cp f 50 millioen 3>/2 percent 20-jarige obli- gatiën ten laste van de N.V. Nederlandse Spoorwegen tot de koers van 100 percent is vo'r een zodanig bedrag ingetekend, dat bij de toewijting een zeer aanzienlijke re ductie zal moeten worden toegepast. ADVERTENTIE PARIJS (Reuter) De Franse regering is met vertegenwoordigers van het staken de vliegtuigpersoneel besprekingen begon nen. Zij heeft een prestatiebonus aange boden doch volgens een vertegenwoordiger van de stakers is deze niet aanvaardbaar. De stakers eisen een salarisverhoging van tienduizend francs per maand. De staking van het Parijse vliegveld Orly, die reeds een week gaande is, heeft zich uitgebreid tot Marseille, Bordeaux en Tou louse. Zij dreigt over te slaan naar de vlieg- havens van Frans West-Afrika. In Tunis staken ook reeds leden van de weerkundige dienst en de veiligheidsdienst. Van Orly en het militaire vliegveld Brétigny kunnen slechts vliegtuigen van enkele lijnen gebruik maken. ADVERTENTIE ZÜRICH (United Press) Een Zwit serse overwegwachtster die de levens van koning Paul en koningin Frederika van Griekenland onlangs gered heeft door haar grote tegenwoordigheid van geest, zal een beloning krijgen van de stad Zürich. Burgemeester dr. Landolt zal voorstel len aan mevrouw Haenni, moeder van drie kinderen en overwegwachtster te Ober- winterthur, een geschenk aan te bieden. Op 6 November naderde een auto met grote snelheid de overweg van mevrouw Haenni, waarvan de bomen gesloten wa ren voor een naderende trein. De auto kon op de gladde weg niet snel genoeg remmen. Mevrouw Haenni begreep dat als de wa gen tegen de bomen aanreed en midden op de rails tot stilstand zou komen, hij on herroepelijk vermorzeld zou worden. In een oogwenk opende zij de bomen weer en de auto bereikte juist voor de trein veilig de overkant. Later bleek dat de ko ning en koningin van Griekenland in de wagen zaten. Ook de Zwitserse Bondsspoorwegen overwegen om de overwegwachtster een beloning te geven. ADVERTENTIE In dok gevallen. Tijdens het afbikken van de scheepswand van het stoomschip „Aalsdijk" van de Holland Amerika Lijn, diat in dok 3 van de Rotterdamse Droogdok maatschappij ligt verloor de 38-jarige klas- sificeerder L. van der K. uit 's Gravenhage het evenwicht en kwam op de negen meter lager gelegen bodem van het dok terecht. Hij overleed aan de gevolgen. (Van onze sportcoi SITTARD, 1.? nov- voor het eindsignaal v; Roomer verlieten drom den vanmiddag de sf arena, waar twee oud» teloos uitputten rh i kamp. Een groot were moet rnet wee ben aan de opwindei ten tussen Maastrie voltooid verleden van beide 9Süidlim| een periode zónde het sfeervolle de kleurloze ontmoet? miste. jjj^hc: pril niotrSpST S'-r/o^n WPÖ.P. vali de r.a een Peor.-m&iy niet d M. /Néü fififaald ^^geren geweest. Alle/O) T*V'Jbfcangegeven. In d5V 0-3, Hét ft T. Spplwm lend eon goed» voor C V'AT nadrukte te der thuisclub. RAPID—SCH Toeschouw Sprt bééld gord geh tweede h man Lan S1TTARDL Scorevér! OI. T Therms Toesé Mag ik mc even voorstellen U moet niet boos zijn, dat ik zó maar dwars door Uw krant kom., want ik wil U zo graag wat vertellen. Ik heb n.l. m'n hart verloren. Neen nog niet aan 'n sprookjesprins dar komt later misschien, maar aan een nieuwe ontdekking van me n juweel sigaret. Die is zó goed, dat ik U nu op mijn manier tot Cross-vriend wil maken. En heus niet met afgezaagde reclame-ver haaltjes. Jasses nee ik heb véél leukere plannen, waar U van zult op kijken. Daarom zult U nog veel van me horen óók in de krant. Blijft U dus naar mij en m'n sigaret uit kijken? O ja, ik zou bijna wat ver geten. Onthoudt U mijn naam goed: CROSSJE!-Dan onthoudt U meteen de naam van mijn sigaret het beste: KING'S CROSS. >u- gvan ns, de Sorm ger noustreerdé opnieuw technische vaardigheid; t gelukkig met zijn taften Hofman kwam &te te korUdaj^vpia^|0' ërs opereerden ^.ian. Jan Louwera e start zijn zelfver re roen zijn makkers elke attaque alleen pél bétrokken liep de 'Ischuddend en raok- aanvallers naar Piet r met 8oiorushgj$rpaniek mburgse &ti|psie. Von- iis schrcj$§ï#* ook wel 'die de han- Ijd met gulle aar' in het centrum stond een gave t,.diè. nauwelijks -zwakke midvoor fille actie kwam ''•^vbiiinenspelers •t a\e</'i>elman De Jirden. Met cn tSff nationale Jïaats waar van n King's Cross Virginia blijfi 'n klasse beier! 20 st. 80 Wm. Graafschap GVAV Sittardia SHS EDO TP.rrima KING'S voor boor het OBgartje Ion be- 'De Hongaren asse boter en ers «Biet zo*n ch: gespeeld ienlijk gro* hy opende en een mi* Czibor er e bijv Ver- m gelijk ;er in, aarbfi werd, bal door dé voor- Buzanski met de isson benutte de k -O- jrust scoorde aan- |'de doelpunt voor liter bracht Czibor vijf minuten la- rechtsbinnen punt, mét een and (4—2). In eskas nog een maar hij Schoot retelling ran de /ers, -naast. rrcsporLdent - Alleen in het eerste helft en van de tweede wicht. Dat wa lt®, van de Stiijkst was. én iangdu- voor het góed spe en voor- •waarvan gestelde 'an Van bok uit 'rangen, wén de slaan, tsrugge- De internationale situatie is na de weinig succesvolle conterentie van Genève genaderd tot een punt, waarop zware eisen gesteld worden aan de verantwoordelijkheidszin der staatslieden. Niet dat er sprake zou zijn van enig acuut gevaar voor een betreurenswaardige ontwikkeling, doch wel is het zo dat de grote wrijfpunten thans voor alle partijen dermate duidelijk naar voren zijn geschoven, dat men gemakkelijk een bepaalde keuze kan doen voor de verdere gedragslijn. Het gemak van deze keuze houdt een gevaar in: namelijk dat men te lichtvaardig besluit tot een be paalde koers, die de tegenpartij zou tergen en zou kunnen brengen tot een politiek die gericht is op de veronderstelling van uiteindelijk geweld. Dit geldt zowel voor Oost als voor West. Zij weten beiden wat de tegenpartij wil en niet wil- Als zij naar een weg zoeken om deze tegenstellingen te combineren in een gezamenlijke noocfafspraak, waarbij het tegengestelde standpunt als een onvermijdelijkheid wordt aanvaard, zou de afgelopen conferentie achteraf nog belangrijk nut kunnen afwerpen. Het ziet ar echter niet naar uit, dat de partijen voorlopig tot zulk een noodaf- spraak geneigd zijn. Voor het Westen doet zich daarbij de moeilijkheid voor, dat men zou moeten terugkomen op een enigszins lichtvaardig aan West-Duitsland gedane belofte tot spoedige hereniging. Deze be lofte is* daarom lichtvaardig geweest, om dat de vervulling ervan mede afhing van de Russische medewerking. In West-Duits land heeft men deze belofte echter anders opgevat, namelijk in die zin, dat het Westen zich verplichtte de hereniging door te voe ren ook zonder Russische instemming. Het is wel duidelijk dat de ministers der drie Westelijke grote mogendheden allerminst aan een hereniging door geweld hebben gedacht, doch de veronderstelling hebben gekoesterd dat zij te Genève in ieder geval een van de volgende twee mogelijkheden zouden kunnen bereiken: óf Sovjet-RUs- land diplomatiek tot een terugtocht en een instemming met de hereniging te bewegen, óf aan West-Duitsland het bewijs leveren dat een verhindering der hereniging niet aan de Westelijke mogendheden zou kun nen worden verweten. Dit laatste hebben zij inderdaad bereikt, want zij zijn geen moment afgeweken van hun directe koers in de richting van de onmiddellijke hereniging van Duitsland door middel van algemene verkiezingen. En zij hebben dan ook niet voor niets dadelijk na de sluiting der conferentie aan de re gering Adenauer en de burgemeester van Berlijn getelegrafeerd dat. de mislukking aan de Russen moest worden geweten. Er moet nu zeer ernstig rekening wor den gehouden met twee stromingen ten aanzien van de nu te volgen Westelijke koers. In een vorige beschouwing, halver wege „Genève", werd op deze plaats reeds gewezen op de wenselijkheid van een om weg waarvoor de Russen toen nog wel te vinden bleken die de hereniging van Duitsland op lange termijn zou kunnen verwezenlijken. Deze omweg is thans de enige mogelijkheid buiten de weg van direct geweld die voor het Westen be schikbaar is, doch buiten de conferentie van Genève zal het moeilijker zijn daartoe nog een Russische medewerking te ver krijgen. Van Franse kant is daarom een duidelijk verlangen kenbaar gemaakt naar een voortzetting van het ministeriële over leg te Genève, blijkbaar met de bedoeling die omweg af te bakenen.Van Engelse zijde heeft men dit verlangen minder sterk tot uitdrukking gebracht, ofschoon het vooral in de Labour-oppositie levend zal zijn. Van Amerikaanse kant wil men die voortzetting niet, tengevolge van republikeinse, partij politieke overwegingen. Dit laatste argu ment is wel een feitelijke hinderpaal voor een eventuele volgende conferentie, doch geeft tegelijk aan dat men uit het oogpunt van buitenlands beleid een nader overleg wel wenselijk acht. De stroming, die naast dit verlangen naar de „omweg", veld tracht te winnen, is voor al ontstaan in West-Duitsland en wordt gesteund door Amerikaanse politieke krin gen buiten het departement van Buiten landse Zaken. Zij suggereert een zo sterk mogelijke binding tussen West-Duitsland en de NAVO-landen, een bevordering van West-Duitse economische belangen en een snelle opbouw der West-Duitse defensie dit alles om de verschillen tussen Oost- en West-Duitsland zo scherp mogelijk te mar keren en de Oost-Duitsers tot een actie-uit- zichzelf te brengen,waarbij gerekend wordt op gistingsprocessen in de aan Duitsland grenzende satellietstaten. Terwijl de „omweg" een geleidelijk tot elkander groeien der twee Duitse delen beoogt, wil de andere stroming de schei ding zo scherp en pijnlijk maken, dat men „aan de andere kant" op*een of andere manier losbarst. Bonn is zeer voorzichtig met zijn open lijke steun aan deze laatste stroming. Washington eveneens. Frankrijk is er vier kant tegen en Engeland ziet er het gevaar van een Duitse burgeroorlog in. Dat de verantwoordelijkheidszin van de staatslie den thans op zware proef gesteld wordt, is echter wel duidelijk. De Sovjets zullen het gevaar van een gewelddadige losscheuring der Oost-zóne wel degelijk onderkennen en misschien zijn ze wel zo realistisch om in te zien, dat er dan met tegengeweld niet veel meer te bereiken zal zijn. Dit wettigt de veronderstelling, dat men ook aan de andere kant van het ijzeren voorhang veel meer voor een voortzetting van het overleg voelt. Frankrijk zal nu trachten, dit over leg op zo efficiënt mogelijke wijze te be vorderen. Het is de vraag, of Moskou niet bereid zou zijn algemene en vrije Duitse verkiezingen toe te staan, wanneer deze gehouden worden tot verkiezing van een raad van overleg, uit beide delen Duits- lands voortkomend. In deze zin zal Boelga- nin op de eerste Geneefse conferentie de verkiezingen wellicht hebben toegejuicht. Het is duidelijk dat een dergelijke half slachtige ouverture der Duitse hereniging niet naar de zin van Bonn is en ook niet in overeenstemming met de Westelijke belofte doch welke andere mogelijkheid doet zich thans nog voor, behalve die gevaar lijke weg der agitatie, die onoverzichtelijke gevolgen kan hebben en gans Europa met een ramp kan treffen? J. L. DEN HAAG. Bij de behandeling van de Waterstaatsbegrooting in de Tweede Kamer heeft men van verschillende zij den geklaagd over den tragen gang van zaken aangaande het pontveer te Velsen. Eenige leden betreurden ten zeerste het besluit tot afbraak van de voetbrug, om dat naar hunne meening de regeering geen voldoende maatregelen getroffen heeft om na "-> afbraak eene geregelde overtocht te verzekeren. Zoo is het niet zeker of er gerekend is met ijsgang; er is reden te vreezen dat bij ijsgang de pont zou kunnen zinken, hetgeen wel licht menschenlevens zou kosten, maar bovendien de scheepvaart door het ka naal zou stremmen. ADVERTENTIE Dit is een unieke kans om te proberen, welke kleur U het beste staat I Imp, J. W. Lahnemann, Postbus 18, Laren N.H. Telefoon: K-2953 - 304:' TONEEL EN DANS Vrijdag 18 November, Stadsschouwburg, 20 uur: De toneelgroep „Theater" zal, onder regie van Elise Hoomans, opvoeren „Een wilde vogel" van Jean Anouilh. In de titelrol Mia Goossen, met medewerking van Jenny van Maerlant, Hans Tiemeyer en vele anderen. Décor: Johan Greter. Zaterdag 19 November, Stadsschouwburg, 20 uur: Onder regie van Louis Saalbom voert „De Toneelvereniging" op „De Kroongetuige" van Agatha Christie, met Liana Saalbom, Walter Kous, Lo van Hensbergen, Ben Groenier en anderen. Zondag 20 November, Stadsschouwburg, 20 uur: „De Toneelvereniging" onder regie van Frits van Dijk brengt „Tobias en de engel" van Sir James Bridie voor het voetlicht, met medewerking van Marie Hamel, Liane Saalbom, Ben Aeden, Jan Hundling, Frits van Dijk en anderen. Maandag 21 November, Stadsschouwburg, 20 uur: De Haagsche Comedie voert drie eenacters op: „Harlekinade" van Terence Rattigan, „Escurial" van Michel de Ghel- derode en „Cécile of de school voor va ders" van Jean Anouilh, onder regie van Paul Steenbergen, Pim Dikkers, Luc Lutz. Medewerkenden zijn Albert van Dal- sum, Myra Ward, Paul Steenbergen en vele anderen. Vrjjdag 25 November, Stadsschouwburg, 20 uur: De Nederlandse Comedie voert onder regie van Henk Rigters op „De Keizer van Amerika" van G. B. Shaw, onder auspiciën van de vereniging „Geloof en Wetenschap'. Décors: Wim Vesseur. Me dewerkenden zijn: Louis van Gasteren. Mimi Boesnach, Han Benitz van den Berg, Johan Fiolet, Dick Scheffer, All ar d van der Scheer, Loudi Nijhoff, Andrea Dom burg en anderen. TENTOONSTELLINGEN Frans Halsmuseum: Nieuwe opstelling van de regentenstukken van Frans Hals. Ex positie van poppenhuis anno 1750 met inventaris. Het museum is geopend op werkdagen van 1015 uur, des Zondags van 1315 uur. Teylers Museum: Schilderijen uit de negen tiende en twintigste eeuw. Tekeningen onder meer van Rembrandt. Michel An- gelo, Claude Lorrain; Fossielen en mine ralen, historische natuurkunde-instru- menten. Geopend op iedere werkdag behalve Maandag van 1115 uur en de eerste Zondag van iedere maand van 1315 uur. Bisschoppelijk Museum, Jansstraat 79: Mid deleeuwse en latere schilderijen, sculptu ren, paramenten, kantwerk, handschriften en munten. Geopend op werkdagen van 1017 uur, des Zondags van 1316 uur. Schotersingcl 17 a: Palestina - dioramas (Bijbelse voorstellingen). Geopend op aan vraag, ieder uur van. de dag. Zondags ge sloten Cruquiusmuseum, Heemstede: Historische stoommachines en grote maquette van Nederland met waterstanden en over zicht overstromingsramp Februari 1953. Geopend van 9—12.30 en van 1.30—5 uur. Grote Markt, Grote Kerk: Te bezichtigen op werkdagen van 9 tot 17 uur. Bezichtiging onder geleide op aanvraag voor groepen van tenminste vijftien personen. Tinholthuis, Bloemendaal: Vrijburglaan 17, Het museum is geopend van Maandag tot en met Zaterdag van 912 en van 1416 uur. Tevens elke eerste Zondag van de maand, van 1517 uur. Kunsthandel Leffelaar, Wagenweg 102: Tentoonstelling „Circustekendngen" van prof. G. V. A. Röling; in de bovenzaal expositie „Grafiek uit Parijs". Geopend van 1017 uur tot 26 November. Museum „Het Huis Van Looy", ere-tentoon- stelling van werken van de in 1955 over leden schilder F. H. Abbing, van 19 No vember tot 12 December, geopend op werkdagen van 10-12,30 en van 13.30-17 uur; des Zondags van 14-17 uur. „De Waag", Spaarne, hoek Damstraat. Ten toonstelling bestaande uit werken van leden van „Kunst zij ons doel", op Zater dag 19 en Zondag 20 November worden werken geëxposeerd van Julia Giesberts, Maria Rompelman en W. Bogtman. Ge opend van 13-17 uur. MUZIEK Vrijdag 18 November, Concertgebouw, 16.15 en 19.30 uur. Onder auspiciën van de Com missie ter bevordering van de culturele en aesthetische vorming van de school gaande jeugd speelt het N. Ph. O. onder leiding van Marinus Adam de Tweede Suite van J. S. Bach (solist: Marinus Ruysing) en drie fragmenten uit „La Damnation de Faust" van Berlioz. Vrijdag 18 November, Waalse Kerk, Begijn hof, 20 uur: Concert door het fanfarecorps „Wilhelmina" uit Santpoort onder leiding van Jan Groot met medewerking van Hendrik Lasschuit, orgel. Uitgevoerd worden werken van. Handel, Boekei, Bach, ElgarMoerenhout, Boedijn, Créty- Moerenihout, Wiest en H. Andriessen. Maandag 21 November, Concertgebouw, 20 uur: Concert door de Hongaarse violiste Johanna Martzy, met medewerking van Jean Antonietti, piano. Uitgevoerd wor den werken van Beethoven, Bach en Schubert. Dinsdag 22 November, Concertgebouw, 20 uur: Concert door het symphonie orkest „Haerlem" onder leiding van Marinus Adam met medewerking van Margot Pin ter. Uitgevoerd worden de Jubel-Ouver ture van Karl Maria von Weber, piano concert in A kl. terts opus 54 van R. Schumann en de symphonie in C dur opus 30 van Woldemar Bargiel. Donderdag 24 November, Concertgebouw, 20 uur: Operaconcert door het Koninklijk Mannenkoor „Caecilia", onder leiding van Nico Hoogerwerf, met als solisten Laura Cormonte, sopraan, Tabe Bas se nior, bariton; Tabe Bas junior, bariton en Mies de Jong, piano. Uitgevoerd wor den operafragmenten van Mozart, Verdi, Weber en vele anderen. Vrijdag 25 November, Concertgebouw, 20 uur: Derde V-concert door het N. Ph. O. onder leiding van Marin-us Adam met als soliste Marta Ei tier, viool. Het program ma bevat de volgende werken: Het sym- phonisch gedicht van Vyschrad-Smetana, Vioolconcert van Dvorak en Symphonie nummer twee van Brahms. Vrijdag 25 November, Dansschool Schroder, Raamsingel, 20.15 uur: Optreden van de Amerikaanse blueszanger ..Big Bill Broon- zy" onder auspiciën van de Haarlemse Jazz Club. DIVERSEN Vrijdag 18 November, Vleeshal, Grote Markt, 20 uur: Bazar ten bate van het harmonieorkest „Haarlem". Eveneens op Zaterdagmiddag en -avond. Zaterdag 19 November, H.J.M.V.-gehouw Lange Margarethastraat, 20 uur: Feest en propaganda-avond ten bate van het Noodfonds-Weduvenzorg van de Alge mene Militaire Pensioen Bond afdeling Haarlem. Zaterdag 19 November. Gebouw Sint Jan, Tevlerplein, 20 uur: Onder regie van Nico van der Leeden voert de toneelgroep van de amusementsvereniging van Openbare Werken op „Schorpioenen en millioenen" van Henk Bakker en Ed. J. M. Terldngen. Na afloop bal. Zaterdag 19 November, Concertgebouw, 20 uur: Cabaretavond voor de leden van „Nieuw Leven" met medewerking van onder meer André Meurs en Hansio Pal lieter met haar „Witte Kraaien". Na af loop bal. Ook Zondat? 20 November. Dinsdag 22 November. Hotel De Leeuwerik 20 uur: Gooehelshow ter gelegenheid van het achtjarig bestaan van de Noordhol landse Broederschap van Goochelaars. Dinsdag 22 November, Stadsschouwburg, 20 uur: Onder regie van Wim Paauw voert de „Haarlemsche Tooneelclub" oo „Zesde Etage" van Alfred Gehri. Ook Woensdag 23 November. Dinsdag 22 November. Minerva Theater Heemstede, 20.15 uur: Jhr. dr. J. C. Mol- lerus spreekt over zijn reis naar de Ver enigde Staten, waarbij ter illustratie een kleurenfilm zal worden getoond. Woensdag 23 November, Concertgebouw, 20 uur: Cabaretprogramma 'ter gelegenheid van het zeventigjarig bestaan van de af deling Haarlem van de Algemene Neder landse Bouwbedrijfsbond. Met Willy Rex, Tobi Rix en vele anderen. Woensdag 23 November, gebouw Sint Bavo 19.30 uur: Onder regie van F. Koolbergen speelt Droste's toneelgezelschap het de- tectivespel „De Beunhaas" van Johan Bendien en Henk Bakker. Donderdag 24 November, Stadsschouwburg, 20 uur: Onder regie van Henk Bakker speelt de Letterlievende vereniging „J. J. Cremer" „Spel met het noodlot" (Night must fall) van Emlyn Williams. INST. VOOR ARBEIDERSONTWIKKELING Zaterdag 19 November, gebouw „Cultura", 20 uur: Confactavond met een cabaret- programma van dans, muziek, zang en spel, waaraan onder anderen medewerken een balletgroepje onder leiding van To Venema en de toneelgroep De Spiegel. Donderdag 24 November, Roxy Theater, 20 uur: Vertoning van de bekende Zwit serse film „Het Pestalozzidorp". SINGAPORE (Reuter) De propagan daleider van de communistische partij van Malakka, Tsjan Kjan, een der meest ge zochte verzetsfiguren op Malakka heeft zijn schuilplaats in het oerwoud van Noord- Perak verlaten om in het openbaar het amnestie-aanbod van de regering te ver werpen. Duizend pro-communistische in woners van Klian Intan waren er. getuige van, dat hij een brief verzond aan Tengkoe (prins) Abdóel Rahman, de premier van Malakka, en dat hij een verklaring over handigde aan verslaggevers, waarin het amnestie-aanbod onredelijk en onaan vaardbaar wordt genoemd. De regering heeft in September een vol ledige mobilisatie aangekondigd, als het amnestie-aanbod aan de 3.500 actieve re bellen in Malakka geen resultaat hebben zou. Tot op heden hebben zich dertig ver zetslieden overgegeven. K 8 proefstiftjes Lip3tick ADVERTENTIE VOLKSUNIVERSITEIT Alle bijeenkomsten worden gehouden in de Renaiissancezaal van het Frans Halsmuseum ingang Klein Heiligland. 20 uur. Vriidag 18 November: Muziekcursus door Paul Chr. van Westering. Inleiding tot de N. Ph. O.-concerten. Maandag 21 November: Voordracht door dr. H. A. Enno van Gelder in de serie „Leven en denken in het tegenwoordige Rusland". Dinsdag 22 November: Lezing door mr. J. A. Meyer over „Het probleem van het ouder worden". Woensdag 23 November: Voordracht dooi de heer H. P. Baard in zijn cursus „Vijf eeuwen schilderkunst in de Neder landen". Vrijdag 25 November. In samenwerking met de Natuurhistorische vereniging houdt professor dr. E. J. Slijper een causerie over „Verleden, heden en toekomst van de mens op aarde". In bussen voor ten minste 35 koppenf 2.60 Coffeïne-vrij, in bussen met rood etiketf 2.95 Grote bussen voor ten minste 140 koppenf 9.45 Coffeïne-vrijf 10.95 GELOOF EN WETENSCHAP Maandag 21 November, Hotel De Leeuwerik, 20 uur: In zijn laatste voordracht van de cursus „Drie kenmerkende Franse boeken uit onze tijd" bespreekt pater J. van Rijckevorsel het toneelstuk „Dialogues des Carmélites" van George Bemanos. Maandag 21 November, Hötel De Leeuwerik, 21.10 uur: De laatste causerie van Michel van der Plas in zijn serie „De nieuwe poëzie na de bevrijding" is getiteld „De speelse muze". ADVERTENTIE Geef de behandeling,die Moeders in 104 landen ideaal vinden! Wrijf Vicks VapoRub tegen bed tijd op borst, keel en rug. De verzachtende dampen verruimen de luchtwegen en bedaren de hoest.Tegelijkertijd maakt de ver warmende pleisterwerking de be klemming los. Snellere verlichting! Het geeft méér verlichting, omdat het geconcentreerd is! ADVERTENTIE Lever deze bon in bij Uw winkelier en U ont vangt in een aardig etui voor slechts 35 cent

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 5