Bouw- en plantverboden rond vliegvelden verzwaard smaken: MERLIJN EN DE REUZEN ALPHENAARMuziekinstrumenten „De Spieghel" Ja Twee scheepsknechten in gekapseisd schip verdronken Nell Herbert Nieuwe Luchtvaartwet ingediend Herziening der verhouding tussen militaire- en burgerluchtvaart Shagretta smaakt beter dan shagl O Mr. H. de Bie overleden Ernstig scheepsongeluk op de IJsel foto-atelier b Virginia American Half zwaar Zwaar Viertal jongetjes verdacht van viertal inbraken Kerkelijk Nieuws TOASTED FOR FLAVOR 20 STUKS 75 CENT EEN GOED PORTRET Statutenwijziging Van Gelder Zonen Agenda voor Haarlem FEUILLETON Een detective-roman door I. M. C. Bijleveld-Gelinck VRIJDAG 18 NOVEMBER 1955 In de nieuwe Luchtvaartwet, waarvoor het ontwerp thans bij de Tweede Kamer is ingediend wordt in de eerste plaats de verhouding tussen burgerlijke en militaire luchtvaart herzien, waarbij vooropgesteld wordt dat de zorg voor de algemene ver keersveiligheid in de lucht geheel bij de minister van Verkeer en Waterstaat dient te berusten. Het ontwerp voorziet meer dan de be staande wet in de mogelijkheid, dat be paalde bevoegdheden niet alleen „door" maar ook „vanwege" de minister kunnen worden uitgeoefend. Thans zal b.v. ook de toestemming voor het houden van een luchtvaartvertoning of luchtvaartwedstrijd „vanwege de minis- ADVERTENTIE Geen wonderShagretta is zo rijp - dank zij de natuurgefer- nienteerde tabak, die bij bet Clark Procédé EQ 7 wordt verwerkt. Koop en rook een pakje Shagretta en vergelijk het met shag Smaakt ook beter in de pijp ter" worden verleend. Ten aanzien van in grijpender beslissingen, zoals aanwijzing van luchtvaartterreinen, is geen delegatie bevoegdheid opgenomen. Voorts is aansluiting gezocht bij het in December 1944 te Chicago gesloten verdrag inzake de internationale burgerlijke lucht vaart. Er is b.v. rekening gehouden met de in dit verdrag gegeven soepeler internatio nale regeling inzake de wederzijdse er kenning van bewijzen van luchtwaardig heid en van vliegbrevetten. In het vervolg zal het landen op en op stijgen van een terrein niet zijnde een luchtvaartterrein in het algemeen verboden en strafbaar zijn. Waar het niet altijd duidelijk zal zijn, of iemand al dan niet als bedrijf of neven- bedrijf personen of goederen vervoert, is thans al dergelijk luchtvervoer, dat tegen vergoeding geschiedt, van een vergunning afhankelijk gesteld. Het aanwijzen van noodlandingsterreinen wordt thans niet meer nodig geoordeeld. Bouw- en plantverboden Behalve grotere kruissnelheden hebben de huidige en de te verwachten nieuwe vliegtuigtypen ook grotere landingssnel heden, waardoor de hoek, waaronder wordt opgestegen en gedaald, ook belangrijk scherper is dan bij de oudere vliegtuigen. Dit stelt zwaardere eisen aan de omgeving van luchtvaartterreinen en maakt derhalve verzwaring van de bouwverboden nood zakelijk. In het ontwerp is hieromtrent bepaald: De minister kan op terreinen, gelegen binnen een afstand van 500 meter van de grens van een luchtvaartterrein een verbod leggen ten aanzien van het hebben van roerende zaken, het oprichten of het heb ben van bouwwerken of andere opstallen dan wel het planten of het hebben van ge wassen op die terreinen of op die terreinen boven een door hem te bepalen hoogte. De minimum hoogte van bouwwerken e.d. is voor terreinen gelegen op 500 meter afstand van de grens van het vliegveld 5 meter, op 1000 meter afstand 10, op 2125 meter afstand 25 en van 21255000 meter eveneens 25 meter. De thans voorgestelde regeling betekent voor sommige betrokkenen een verzwaring ten opzichte van de vroegere regeling.. Hier staat tegenover, dat het in de toekomst niet meer nodig zal zijn rondom het gehele luchtvaartterrein een bouwverbod te leg gen. nu de meeste vliegvelden met start in het algemeen een bouwverbod uitslui- banen zijn of zullen worden uitgerust, zal tend ten aanzien van de aan- en uitvlieg- sectoren voldoende zijn. Voorts wordt een overgangstermijn van drie jaar voorgesteld voor beschikkingen tot aanwijzing van luchtvaartterreinen en bouw- en plantverboden, ingevolge de be staande Luchtvaartwet uitgevaardigd. Het militair gezag in een in staat van beleg verklaard gebied zal luchtvaartuigen kunnen vorderen en luchtvaartterreinen kunnen gebruiken zonder dat daarover overeenstemming met de minister van Ver keer en Waterstaat behoeft te zijn bereikt. Er is door de Velsense politie een serie inbraakjes opgehelderd, waarbjj bleek dat een groep van vier IJmuidense jongens tussen 10 en 13 jaar zich van tjjd tot tyd op pad begaf, om in consumptietenten of winkels bezoeken af te steken. Dat zij daarbij een zekere vakkennis aan de dag legden, blijkt uit het feit, dat een inbraak in de consumptietent op het Water- loo-terrein met behulpv an enige werktui gen werd gepleegd. Voorts verschaften zij zich ook toegang tot de consumptietent op „Schoonenberg" en werd er op de 11e No vember door dit viertal ingebroken in een kruidenierswinkel aan de Zeeweg te IJmui- den. Een vierde inbraak is nog in onder zoek. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Wijk bij Heusden (loez.) J. v. Malestein te Oud-Beijerland'; te Kam pen (vac. L. Blok) J. Wieman te Oude water. Geref. gemeenten in Nederltnd Beroepen te Dordrecht M. v. d. Ketterij te Alblasserdam. ADVERTENTIE 't Kost U een sigaret, maar dan bent U ook over tuigd. Scheur een Discovery in de lengte open. Bekijk en keur de tabak. U ziet en ruikt Virginia en Burley, de speciaal voor Discovery mild In de ouderdom van 76 jaar is te Rotter dam overleden mr. H. de Bie, oud-presi dent van de rechtbank aldaar. Mr. De Bie was aanvankelijk advocaat en procureur te Zwolle. Van 1905 tot 1915 was hij directeur van de spoorwegmaat schappij Zwolle-Blokzijl. In 1908 werd hij substituut-griffier bij de rechtbank te Zwolle. In 1914 werd hij benoemd tot rech ter in de rechtbank te Winschoten en in 1917 volgde zijn benoeming tot rechter in de rechtbank te Rotterdam. Toen de kinderrechtspraak hier te lande werd ingevoerd was mr. De Bie, die zich voor de invoering daarvan in 'bijzondere mate had beijverd, de eerste kinderrechter in Rotterdam. Hij bekleedde deze functie van 1922 tot 1932. In laatstgenoemd jaar werd hij vice-president van de rechtbank en in 1945, kort na de bevrijding, volgde zijn benoeming tot president. In 1949 werd hem eervol ontslag verleend. Van 1907 tot 1914 had hij voor de Chris telijk Historische Unie zitting in de Provin ciale Staten van Overijsel. Voorts was hij bestuurslid van de stichting Hoenderloo van de Nederlandse Bond tot Kinderbe scherming, lid van de raad van toezicht van het Leger des Heils, voorzitter van de Nationale Commissie tegen het Alcoholis me, bestuurslid van de Centrale Bond voor Christelijk Philantropische Inrichtingen en Inwendige Zending Het 146 ton metende zandschip „Stad Zwolle" van de rederij Leenman te Zwolle is ter hoogte van de scheepswerf Kampen door tot nog toe onbekende oorzaak plot seling in de IJsel gekapseisd. Het schip ADVERTENTIE maken, heeft TDD nodig 5 Dec. komt reeds in zicht Lange Veerstraat 13 Tel. 11178 Merlijn hoefde niet lang te wachten. Eerst zaten de reuzen nog luidruchtig met elkaar te schreeuwen en te praten aan de tafel. Maar dat veranderde al gauw De ogen werden lodderig, de stemmen werden minder luidruchtig de ene reus na de andere liet het hoofd tegen de stoel leunen of op de armen zakken. En na korte tijd zaten al die grote kerels daar in allerlei houdingen te slapen en te snurken, dat de ramen er van dreundenDe slaapdrank had z'n werk gedaan! Toen ging het deksel van de kist omhoog; Merlijn stapte er uit en keek met 'n triom fantelijk lachje in 't rond. Slaapt lekker, jongens; grinnikte hij spottend. 41-42 ADVERTENTIE KRUISWEG 49 - HAARLEM - TEL. 11532 kwam met de bodem omhoog te liggen. Het ongeval kostte twee mannen het leven. Tij dens het kapseizen kon de 23-.jarige Tjako Keizer uit Blauwverlaat in Friesland, die voor zijn plezier de reis meemaakte, zich redden door in een roeiboot te springen. De kapitein, Douwe van der Kooi uit Zwolle, kon op het nippertje nog uit de kajuit ko men en sprong van het schip in het water. Hier kreeg hij een slag van de nog draaien de schroef en werd bewusteloos uit het water gehaald. Met een zware hoofdwonde werd hij naar een ziekenhuis overge bracht. De slachtoffers zijn de 36-jarige R. de Vries en de 31-jarige J. H. Ilenneman. beiden uit Zwolle en gehuwd. Elk hunner had vier kinderen. Direct na het ongeluk werd getracht een gat in de bodem te hakken, waarbij ook gebruik werd gejnaakt.van snijbranders. Geregeld hoorde men klopsignalen. De oorzaak van het omslaan van het schip is nog niet bekend. Het manoeuvre ren met zo'n gevaarte, waarvan het drijf- vermogen zich onder de lading bevindt, is echter zeer moeilijk en omstanders hebben het vaartuig naar stuurboord zien zwenken toen de schipper naar bakboord wilde. Het schip kwam toen even schuin te liggen, wat mogelijk een verschuiving in de lading nat zand heeft veroorzaakt. De 27-jarige Kampenaar Ed. Huystee bekend als waterpolospeler is vijf maal aaneen touw door een gat in de machine kamer gedoken met groot gevaar voor eigen leven; toen moest hij zijn pogingen wegens verstijving door het koude water opgeven. Tragisch was het ogenblik dat een dei- redders, die met een snijbrander een gat in de scheepshuid had gebrand, contact kreeg met een der twee opgesloten scheeps knechten; op dat ogenblik ontsnapte name lijk lucht van onder de kiel naar buiten, waardoor het vaartuig nog dieper zonk. De scheepsknecht riep nog: „Help me jon gens". Bij de reddingspogingen werd de snijder J. T. Roth aan het gezicht gewond, toen zijn brander een onder de scheepshuis zijn de cylinder met butagas deed ontploffen, die bij het kapseizen van het schip lek ge raakt zou zijn. De reddingspogingen werden opgegeven toen bleek dat het water nog maar 45 cm van de rand van de kiel was. Er was geen hoop meer om de ingesloten mannen te redden. Vandaag zal de zuiger worden gelicht. Dodelyk verkeersongeval. De 22-jarige motorrijder G. S. is te Nieuwleusen bij een een verkeersongeluk om 't leven gekomen. In het westeinde te Neuwleusen is hij door nog niet opgehelderde oorzaak in een bocht ge vallen. In enrstag gewonde toestand is hij een woning binnengebracht, waar hij weldra overleed. In de op 28 November te houden buiten gewone algemene vergadering van aandeel houders der N.V. Van Gelder Zonen te Amsterdam zal een statutenwijziging aan de orde worden gesteld. Onder meer zal de naam gewijzigd worden in Koninklijke Papierfabrieken Van Gelder Zonen N.V. (Het praedicaat „Koninklijke" moest in 1942 op bevel van de bezetter uit de naam verdwijnen. Het wordt thans weer opge nomen). Ook het doel van de vennootschap wordt uitgebreid en wel met het fabri ceren van van papier vervaardigde artike len. Het maatschappelijk kapitaal wordt voorts verhoogd tot f 100 millioen, verdeeld in 100.000 aandelen van f 1.000. Van deze aan delen zijn alle 6.750 4 percent preferente, 29.959 gewone aandelen en alle 30 priori teitsaandelen geplaatst en volgestort. Ten einde de mogelijkheid te scheppen tot ver dere kapitaalsuitbreiding over te gaan wordt het maatschappelijk kapitaal ver groot. Ook acht de directie het billijk in de nieuwe statuten te bepalen dat de com missaris-belasting ten laste van de ven nootschap komt. De winstverdeling ondergaat een kleine" wijziging, maar het winstaandeel van aan deelhouders blijft ongewijzigd. Voorts wordt nog uitdrukkelijk vastgelegd, dat bij liquidatie een nog aanwezig agio alleen toekomt aan aandeelhouders en niet aan de overige winstgerechtigden. VRIJDAG 18 NOVEMBER Minerva: „A star is bom". 14 jaar, 8.15 uur. Cinema Palace: ..De mooiste vrouw ter wereld", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Ciske de Rat", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Studio: „Warenhuis op stelten", alle leeft., 2.15 uur en „De Pickwickclub", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Lido: „Meisjes voor Tanger". 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: ..Detective Cal- langhan grijpt in", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Tijdbom". 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Luxor: „French Can Can", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Frans Halsmuseum: 20 uur. Volks universiteit. Muziekcursus door Paul Chr. van Westering. Waalse Kerk, Begijnhof: 20 uur, Concert door het fanfarecorps „Wilhel- mina" uit Santpoort, o. 1. v. Jan Groot. H. Lasschuit, orgel. Vleeshal, Grote Markt: 20 uur, Opening bazar ten bate van het Har monie-orkest „Haarlem". Stadsschouwburg: 20 uur, „Theater" voert op „Een wilde vo gel" van Jean Anoui'lh. ZATERDAG 1.9 NOVEMBER Minerva: „A star is born", 14 jaar, 2.30, 7 en 9.30 uur. Cinema Palace: „De mooiste vrouw ter wereld", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Ciske de Rat", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Studio: „Warenhuis op stelten", alle leeft., 2.15 uur en „De Pick wickclub", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Lido: „Meisjes voor Tanger", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Defectieve Calling- han grijpt in", 18 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Tijdbom", 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor: „French Can Can", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Vleeshal, Grote Markt: Bazar ten bate van het Harmonie-orkest „Haarlem". Stadsschouwburg: 20 uur, „De Toneelvereniging" speelt de „De Kroonge tuige" van Agatha Christie. Zuiderkapel, 19.30 uur, Israel-avond. 38) Natuurlijk liet ik nooit iets merken van mijn gevoelens voor hem en wist evenmin iets van de zijne. Trouwens, we hadden ook niet veel gelegenheid om samen te spre ken, want als de pauze in onze muziek iets langer duurde dan gewoonlijk, schoof mijn moeder meteen de suite-deuren open om te kijken wat wij deden. Maar eens, bij een quatre-mains, raakten onze vingers toe vallig elkaar en greep hij mijn hand. En toen wij elkaar daarna aanzagen, één ogen blik maar, toen wisten wij beiden meteen wat de een voor de ander had willen ver zwijgen. Toen wreekte zich mijn te strenge op voeding en alles, wat ik te kort gekomen was. Ik maakte meteen een afspraak. Ik beloog en bedroog mijn ouders op een wijze, die mij zelf versteld deed staan en was onuitputtelijk in het bedenken van ver zinsels. Ik ontmoette hem overal, waar en wanneer ik kon. Het was een wondermooie zomer dat jaar, de enige echte zomer van mijn leven en ik dronk van het geluk als iemand, die van dorst versmacht is. Ik be kommerde mij om geen enkele moraal, om geen enkeie conventie. Er was maar één ding dat ik wilde: leven en Daniël Meer- tens liefhebben. Toen ging hij naar mijn ouders en vroeg mij tot vrouw. Ze weigerden en verboden hem ooit weer een voet binnen de deur te zetten. En ik ompantserde mij weer, zoals ik het altijd gedaan had, huichelde onver schilligheid en bleef hem ontmoeten. En toen hij begreep dat ik een kind verwachtte, ging hij weer naar mijn ouders. Ze weigerden voor de tweede maal. Het was beter dat hun dochter in het geheim een ongehuwde moeder zou worden dan in het openbaar de wouw van een pianoleraar, een zwerver, een artist, die nooit een vrouw zou kunnen onderhouden. Dat was hun standpunt. Ik zelf werd in deze beslissing niet gekend en, ziek en ellendig, als ik me voelde, was ik niet in staat om mij te ver zetten. Daniël Meertens moest op zijn ere woord beloven om meteen uit Amsterdam te vertrekken en nooit een woord over het gebeurde te reppen. Hij deed dat, in de mening dat ook ik hem verloochende. En met mijn hoofd uit het raam, op een tries tige herfstdag, zag ik hem vei'trekken, zo als ik hem in het voorjaar had zien komen. Hij liep met gebogen hoofd over de brug en ik heb hem nooit meer gezien. Mijn ouders deden mij geen verwijten, in het stellige idee, dat ik het slachtoffer was van een schurk. Mijn vader regelde de affaire. Wij gingen een grote reis maken naar het Zuiden, en moeder en ik zaten enige maanden tegenover elkaar in een pension in Brussel. Wij zwegen. En toen de tijd daar was, ging ik naar een kliniek en daar werd jij geboren, Daan. Ik wist, dat je mij afgenomen zou worden, maar die éne nacht, de nacht van je geboorte, mocht je bij mij blijven. Ik vroeg de zuster je in mijn arm te leggen en ik bleef wakker om naar je te kijken. Die éne nacht. Ik mocht niet weten, wie de pleegouders waren, die mijn kind zouden aannemen; ik geloof dat de directrice dat regelde. Maar ik wilde je toch iets meegeven, iets dat mij het dier baarste was van alles wat ik bezat. En ik nam de ene helft van een medaljon, dat Daniël Meertens mij gegeven had en waar op hij de spreuk van onze gevelsteen had laten graveren. Rondom een spiegeltje, en met zijn naam: Daniël, onder aan. En dat halve medaljon stopte ik tussen je kleertjes: de andere helft.heb ik zelf bewaard." „O", zei Daan Camphuysen met wijde ogen, maar dat. dat halve medaljon heb ik. Dat heb ik!" Hij haalde zijn grote leren portefeuille tevoorschijn en opende het binnenste vakje Zorgvuldig in vloeipapier gewikkeld, kwam het kleinood voor de dag. Inderdaad, de linkerhelft van een ouderwets, zwaar gou den medaljon, met een heel klein spiegeltje aan de binnenzijde. Onderaan dat spiegeltje de naam Daniël, en aan de bovenkant kuns tig gegraveerd in twee sierlijke boogjes de gevelspreuk van het oude huis: „De Spieghel ist, die ons de Liefde schouwen doet. Want Liefde spiegelt zich int menschelijk Gemoedt." „Ik vond dat halve medaljon", vertelde Daan Camphuysen, „in 't schrijfibureau van mijn vader, na zijn dood. Ik was acht tien jaar toen mijn ouders, die al tamelijk oud waren, om kwamen bij een spoorweg ongeluk. Ik ruimde met hulp van een vriend van vader, een notaris, hun papieren op. Toen vond ik in een la van vaders schrijf tafel een verzegelde enveloppe, waar op stond: „Voor Daan", in vaders eigen hand schrift. Ik maakte het open en vond dit halve medaljon met mijn naam er in ge graveerd. Het was een mysterie voor me. Maar omdat ik begreep dat mijn vader dit medaljon toch zeker niet zonder een spe ciale bedoeling in die verzegelde enveloppe had bewaard, stak ik het bij mij en borg het in het binnenste vakje van mijn beurs. Zo draag ik het nu al negen jaar in mijn zak. Ik vermoed nu dat mijn vader mij op mijn een-en-twintigste jaar, als ik meer derjarig was geworden, had willen zeggen dat ik niet hun eigen kind was. Nu heeft hij dat niet kunnen doen en heb ik dus nooit anders geweten dan dat ik Daniël Camp huysen ben en dat mijn ouders begraven zijn in Pretoria." „En zijn ze goed voor je geweest, Daan?" „Zo goed als voor een eigen kind. Ik heb immers nooit geweten dat ik hun kind niet was? Ik had een gelukkige, onbezorgde jeugd." „En dus kwam je hier.... door dat versje?" „Door dat versje. Ik zocht een kamer hier in Amsterdam, omdat ik hier een poos wilde blijven. En toen ik hier heel toe vallig voorbij kwam, zag ik de gevel spreuk. Ik legde nog niet dadelijk een ver band tussen die gevelspreuk en het versje in het medaljon, maar ik werd er toch dade lijk door getroffen. Ik vond het aardig. En zo kwam ik hier dan als pensiongast. Een wonderlijke beschikking." „Een beschikking dat ik jou heb terug gekregen." „Ja. Maar u.... moeder.... hoe hebt u het verder gehad? Toen ik van u was afgenomen?" „Verder? Dat is met een paar woorden gezegd. Ik werd beter en kwam uit de kliniek. We reisden naar de Rivièra en kwamen enige tijd later in Amsterdam terug. En ik bleef verder thuis en werd juffrouw Sarah Corbeyn, die je ook kent. Dat is alles." „Dat is alles," herhaalde Daan Camp huysen. Er viel een langdurige stilte. Juffrouw Corbeyn, met heel wijde ogen onder het witte verband, staarde in gedachten voor zich uit. Haar zoon eveneens. Op tafel lag het halve medaljon met de gevelspreuk. Ook de politieman, een bescheiden toe hoorder, was wonderlijk geroerd door dit verhaal, het tragische geheim van de oude vrouw. Ook hij bleef onbeweeglijk zitten. Toen besloot juffrouw Corbeyn: „Ik heb je niet herkend, deze week, al deden je ogen mij aan die van Daniël Meertens denken. Maar ik wilde niet meer aan vroeger herinnerd worden en dus duwde ik iedere gedachte in die richting weg. Maar toen ik vanavond uit mijn be wusteloosheid ontwaakte en jij je over mij heenboog, toen was het mij of Daniël Meer tens dat was. mijn.mijn liefde. En ik greep je vast, omdat ik je niet meer los wou laten. Zodra ik weer geheel bij bewustzijn was, begreep ik dat je dr. Camphuysen was en dat ik me had vergist. Ik werd stugger dan ooit na mijn vergissing, waarmee ik vrees de dat ik me zelf verraden had. Maar later in de nacht, toen dat meisje bij mij waakte en ik koorts had, begon ik weer te ver langen, naar jou, naar je hand. Ik voelde, ik wist dat je van mij was, dat je bij mij hoorde. Ik wist al bijna dat je mijn zoon was, maar ik wilde het me zelf nog niet bekenneh. Toen kwam je in gevaar, toen hoorde ik dat je gearresteerd was en ge boeid en dat je gevochten had. En toen wist ik ook dat je mijn kind was." „Wonderlijk", zei Daan Camphuysen. „Uw kind." De oude vrouw had nu zijn hand ge grepen en ze zaten zwijgend. De politieman stond ongemerkt op om beide anderen samen te laten. Er was nog veel werk te doen: de zaak was nu immers nog niet op gelost en hij moest nu verdere maatrege len nemen. (Wordt vervolgd)

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 7