Tweede Kamer keurt begroting van Financiën goed Diepgaand onderzoek naar paranormale geneeskunst Tegen oud-burgemeester 2\ jaar ge ëist wegens verduistering van f 30.000 De „Giselle" van Anton Dolin Nederlandse smokkelaar niet vermoord maar verongelukt? Ir. C. Krijn en J. H. Textor verlaten provinciale dienst Wettelijke sanctie voor bona fide magnetiseursarbeid einddoel Nederlandse K.v.K. voor Duitsland 50 jaar UIT ANDERE BLADEN Kankerbestr ij ding ZATERDAG 19 NOVEMBER 1955 11 Verbeterde versie in romantische geest Onderzoek naar toestand van Texelse vuurtoren Dronken achter het stuur NIEUWE STICHTING VERKLAART HAAR DOEL: Vlassov blijft president van de Sovjet-Academie Redevoeringen van prof. Zylstra en prof. Erhard Brandstichtster ontslagen van rechtsvervolging Lichter werk voor vrouwen in de Sovjet-Unie Meer dan dertig doden bij overtromingen in Turkije Kampioenschap van Haarlem snelschaken Nederland is bezig zijn achterstand op het gebied van de klassieke danskunst snel in te halen. Men heeft reeds in deze cou rant kunnen lezen, dat het Nederlands Bal let onder leiding van Sonia Gaskell op 22 en 23 November de eerste voorstellingen van „Giselle" en „Petroesjka" geeft. Dat zal geschieden in Arnhem, omdat het initiatief is genomen door het Gelders Or kest, dat onder directie van Jan Out ook aan de verdere uitvoeringen van dit pro gramma medewerkt. Als solisten treden de eerste avond de Amerikaanse ballerina Marina Svellova en de choreograaf Anton Dolin op. Bij de herhaling en ook later in het seizoen ivorden de hoofdrollen door Joan Cadzow en Jaap Flier vertolkt. Zo goed als zeker zal de titelrol in „Giselle" op 2 Maart in Den Haag en op 3 Maart in Amsterdam door Svetlana Beriosova van het Sadler's Wells Ballet worden gedanst. Intussen bereidt ook het Ballet van de Nederlandse Opera een vertoning van Gi sellemet de Franse „étoiles" Yvette Chau viré en Youli Algaroff voor. Dit zijn be langrijke ondernemingen, die het publiek tot een vergelijkend oordeel, ook met de grote buitenlandse voorbeelden, in staat stellen en de dansers spelenderwijze het noodzakelijke stijlbesef bijbrengen. Het Nederlands Ballet voert „Giselle" uit in de versie van Anton Dolin, die in op dracht van het Amerikaanse Ballet Theatre van Lucia Chase in 1940 werd gemaakt naar de oorspronkelijke choreografie van Jules Perrot en onder meer ook door het Ballet van de Markies de Cuevas is over genomen. Ik heb deze onlangs gezien, zoals zij door het Festival Ballet in Londen ten tonele werd gebracht en het is temeer in teressant daarvan verslag uit te brengen, omdat Dolin (wiens eigenlijke naam Syd ney Francis Patrick Chippendall Healey Kay luidt) ook daar de rol van Loys/Al- brecht vervulde. Hij danste deze voor het eerst met de naar men zegt onovertroffen Olga Spessivtseva voor de Camargo Society te Londen in 1932 en sindsdien met Alicia Markova, Yvette Chauviré en Margot Fon- teyn, om alleen maar de belangrijkste der ballerina's te noemen, wier partner hij is geweest. Ook met Marina Svetlova die in Amerika op één lijn wordt gesteld met Alexandra Danilova trad hij veelvuldig in „Giselle" op, zodat het Nederlandse pu bliek de volgende week een beproefde combinatie krijgt te zien. De zetting van Anton Dolin onderscheidt zich van de andere versies door de voor beeldige uitwerking van het aandeel van het corps de ballet, waarvan alle leden kleine solisten met een artistiek geweten moeten zijn, maar meer nog door het vol strekt bewaren van de romantische geest, waaruit „Giselle" in 1841 geboren werd. Het is niet nodig hier de hele nogal gecom pliceerde ontstaansgeschiedenis weer te geven. Het libretto werd geschreven door Vernoy de Saint-Georges naar een gegeven van de dichter Théophile Gautier, die zijn inspiratie in een geschrift over Duitse my thologie van Heinrich Heine had gevonden. De muziek is door Adolphe Adam gecom poneerd, naar zijn zeggen in enkele dagen tijds. Bij de meeste voorstellingen worden twee choreografen genoemd: Jean Coralli en Jules Perrot, in navolging van het eer ste affiche. Al spoedig na de oorspronke lijke première eiste laatstgenoemde (en waarschijnlijk met- het volste recht) alle eer voor zichzelf op. De kwestie van de toeschrijving behoeft ons niet te interes seren, omdat het wel zeker is dat de over geleverde versie van „Giselle" uit Rusland tot ons kwam en wij met stelligheid weten dat Perrot hiervoor alleen de verantwoor delijkheid droeg. Perrot's opvolger als leider van de kei zerlijke balletten in Rusland, de fameuze Marius Petipa, heeft de groepsdansen in „Giselle" opnieuw en nu symmetrisch ge ordend overeenkomstig de beginselen van militaire precisie, die men onder ieder ab solutistisch bewind aantreft. Deze aanslag op het vloeiende karakter van het „balla- bile" is door Dolin gelukkig ongedaan ge maakt. Hij heeft ook de mogelijkheid tot deelneming der mannen verruimd. Zijn wijzigingen betreffen overigens slechts kleine variaties, waarbij hij zich zo ge trouw mogelijk bij Perrot's beginselen heeft aangepast, gebruik makend van de in diens tijd bestaande techniek. Nieuw is alleen de grote entrée van de koningin van de wilis (nachtelijk zich manifesterende geesten van voor het huwelijk gestorven verloofde meisjes) in de tweede acte. De pantomimische gedeelten zijn tot ten hoog ste een derde van het origineel terugge bracht, maar de verhalende inhoud wordt zo duidelijk en logisch uiteengezet, dat men zelfs geen toelichting in het programma nodig heeft om de geschiedenis te kunnen volgen. Deze mag trouwens bij een groot deel van het publiek wel algemeen bekend wor den geacht. „Giselle" betekent de apothéose van het romantische ballet en staat op het répertoire van ieder internationaal optre dend gezelschap, dat hoe vooruitstre vend ook zijn gehechtheid aan de tra ditie wil bewijzen. De titelheldin is een eenvoudig boerenmeisje, dat haar minnaar voor een eenvoudige boerenzoon houdt, terwijl hij in werkelijkheid een vermomde hertog is. De ontdekking van dit „bedrog" maakt haar krankzinnig. Het is niet hele- Nathalie Krassovska, de Giselle van hel Londense Festival Ballet. hart of door een zichzelf toegebrachte wond met een zwaard, maar in ieder geval vindt men haar in het tweede bedrijf terug aan gene zijde van het graf als een in het wit gesluierde geestverschijning. Dit dub- belkarakter maakt de titelrol als het ware een krachtproef voor de ballerina. Bij het Festival Ballet zag ik Nathalie Krassovska, die vroeger onder de naam Nathalie Leslie optrad. In het eerste bedrijf verried zij te veel invloeden van voorgangsters, van Yvette Chauviré met name, maar in het tweede was zij voortreffelijk, vooral in de scène waarin zij Albrecht meelokt ten dans. Wat deze voorstelling ook leerde was dat de vertolkster van de rol van de koningin der wilis niet alleen over een sterke techniek, maar ook over het ver mogen tot uitstraling van kille autoriteit moet beschikken. Er zou nog veel meer over te zeggen zijn, maar ik moet mij tot de hoofdzaken be perken. Het voornaamste is de creatie van de rol van de als Loys vermomde Albrecht door Anton Dolin, die men nu ook in Ne derland zal kunnen zien, dat wil zeggen: alleen in Arnhem helaas. Misschien krijgt een enkel tafreel teveel sentimentele em- phase, maar overigens is dit zo'n zeldzaam uitgebalanceerde vertolking als men maar zelden op enig toneel heeft aanschouwd. Het sympathieke daarbij is een zeldzame bescheidenheid, als was zijn enige zorg er op gericht de ballerina met tederheid te omgeven en haar te schitterender te doen stralen. Maai dat hij als danser een vol maakte partner is, weet welhaast iedereen. Gelukkig wie zich daar met eigen ogen van zal kunnen overtuigen. Gevangenisstraf geëist tegen drie automobilisten Het gerechtshof in Den Haag heeft enige zaken behandeld tegen automobilisten, die dronken achter het stuur hadden gezeten. Een 39-jarige Voorburgse vertegenwoor diger hoorde een maand gevangenisstraf tegen zich eisen, omdat hij, nadat hij in een café tien glazen jenever had gedron ken, in zijn auto was gestapt n.b. om een kennis autorijles te gaan geven. Omstan ders waarschuwden de politie, nadat zij hadden gezien hoe de „rij-instructeur" waggelend van de cafédeur naar zijn wa gen liep. Een andere verdachte was nabij Noord- wijkerhout met zijn auto in een sloot ge reden. Ook deze man had tien glazen jenever gedronken voor hij achter het stuur plaats nam. De procureur-generaal vorderde een gevangenisstraf van drie maanden, waarvan zes weken voorwaarde lijk en twee jaar ontzegging van de rij- gevoegdheid. Een derde geval betrof een 52-jarige Zoetermeerse expediteur, die 's nachts door de politie druipnat op de verkeersweg bij Schipluiden werd aangetroffen. Hij was even tevoren uit een kanaal gekropen. Zijn zware vrachtauto lag er nog in. De man was stomdronken. Bijzonder ernstig vond de procureur- generaal het dat deze man kort tevoren voorwaardelijk was veroordeeld wegens dronkenschap achter het stuur. Hij requi- reerde een gevangenisstraf van zes weken, met ontzegging van de rijbevoegdheid voor de tijd van twee jaar. Het gerechtshof zal in ai deze zaken op 2 December arrest wijzen. Door de Nederlandse gerechtelijke in stanties en door het parket van Turnhout zijn te Reuzel (Nederland) verhoren afge nomen in verband met de geheimzinnige dood van H. van der V., wiens lijk enige tijd geleden te Oostmalle gevonden werd. Een Nederlandse smokkelaar verklaarde dat Van der V. tussen een muur en een zware vrachtauto verpletterd zou zijn. Die Nederlander reed die dag met een vracht auto van 15 ton, geladen met gesmokkelde boter. Naast hem zat Van der V. die de bestuurder de weg moest wijzen. Tussen Wespelaar en Aarschot, waar de vracht moest worden afgeladen, stapte Van der V. uit de auto en gaf tekens aan de bestuur der, die met zijn voertuig achterwaarts moest rijden. Plotseling deed zich, volgens de verklaringen van de Nederlandse smok kelaar, een grondverzakking voor. De zware auto gleed achteruit en Van der V. werd tussen een muur en het voertuig ver pletterd. In deze zaak werden Vrijdag de Weelde- naar Van B. en zijn vrouw aangehouden en ter beschikking van het parket gesteld. Het was bij de winkelier-herbergier B. te Herselt, dat de drie botersmokkelaars in de nacht van 4 op 5 November vijf ton boter brachten met de auto waarmede Van der V. tegen een muur werd doodgedrukt. Het was op aanwijzing van B. dat men zich van het stoffelijk overschot heeft ont daan. De vrachtauto heeft daarna drie dagen in een bergplaatst te Antwerpen ge staan om later naar Nederland te worden overgebracht, waar zij te Eindhoven in be- Enige leden van de Provinciale Staten van Noordholland, onder wie de hoofd ingenieur-directeur voor Noordholland van de Rijkswaterstaat, ir. Th. Heyblom, en de hoofdingenieur-directeur van de Provinciale Waterstaat, ir. C. Krijn, heb ben een bezoek gebracht aan Texel, waar de situatie van de vuurtoren ..Eierland" in ogenschouw werd genomen. Deze toren wordt door de zee bedreigd. Ook werden de werkzaamheden aan de dijk van de pol der „De Eendracht" bezichtigd. In onze editie van gisteren hebben wij melding gemaakt van de oprichting, de doelstellingen en de bestuurssamenstelling van een „stichting inzake het vraagstuk der paranormale geneeskunst en haar maatschappelijke betekenis". Namens het bestuur dier stichting wordt thans een nadere toelichting op deze doel stellingen gegeven, waaraan wij het vol gende ontlenen: De stichting wil trachten te komen tot een wetenschappelijk inzicht in het hele complex van verschijnselen en problemen van ethische, juridische, medische, natuur wetenschappelijke en sociologische aard, verbonden aan de paranormale genees kunst. Door diepgaande onderzoekingen wil men geraken tot een practisch hanteerbare be oordeling van de vraag of en in welke mate geneeskrachtige vermogens van para- DAVID KONING normale aard in concreto aanwezig blijken te zijn, teneinde te komen tot een practisch verantwoorde toepassing van, en controle op de bezitters van zulke vermogens ten bate der lijdende mensheid. Het onderzoek zal zich bezighouden met de resultaten, methoden, mogelijkheden en toepassingen van de genees- en diagnoti- sche methoden van de wettelijk onbevoegde genezers als magnetiseurs, gebedsgenezers, somnambules, magnetopathen en het verza melen en bijhouden van een zo volledig mogelijke documentatie. Tenslotte wil men eventueel al dan niet in samenwerking met. overheid of derden een instantie in het leven roepen tot uit oefening van de hierboven genoemde con trole. ADVERTENTIE vi-rK.K van JabrfkaaS De officier van Justitie bij de arrondisse mentsrechtbank te Zutphen heeft een ge vangenisstraf van twee en een half jaar ge- èist tegen de 43-jarige II. J. S., oud-burge meester van Groenloo (Gld.) wegens ver duistering van gelden tot een totaal van circa 30.000.die geheel of gedeeltelijk toebehoorden aan sociaal-charitatieve en culturele instellingen. Nadat de officier van Justitie de beschul diging had voorgelezen gaf verdachte alle feiten toe. Er werden geen getuigen ge hoord. De officier van Justitie zei in zijn requi sitoir dat de misdrijven die hier zijn ge pleegd, noch in uitvoering, noch in fre quentie verbeterd kunnen worden door de geraffineerdste oplichter; als het rapport over deze zaak zou mogen worden gepubli ceerd, dan zou er een storm van veront waardiging over Nederland gaan. Er is een zeer lijvig rapport over zijn "luistere activiteit uitgebracht. In dit rap- ort zijn 12 processen-verbaal opgenomen. De feiten die de officier in zijn beschuldi ging noemde waren slechts een gedeelte van de malversaties die verdachte heeft begaan. „Hoe meer ik kennis heb genomen van het voortfellijk speurderswerk, des te meer krijg ik de indruk, dat we hier te doen heb ben met een abjact persoon", aldus de of ficier. De officier las enkele zinnen voor uit het psychiatrisch rapport dat over verdachte is uitgebracht, onder andere: „De verdach te is een infantiële, onzekere man. Dit te kort tracht hij te overcompenseren met een houding van bravour waarin geen enkele plaats is voor schuldgevoel". De verdediger, mr. H. v. Hogerzeil, merkte op, dat de verdachte van zijn salaris als burgemeester niet had kunnen rond komen. Na aftrek van de huur, loonbelas ting, kosten van onderhoud van zijn grote, aan de openbare weg gelegen tuin, moesten verdachte en zijn gezin leven van 220 in de maand. Behalve zijn functie van bur gemeester heeft hij nog 24 andere functies van verscheidene instellingen bekleed. Aanvankelijk heeft bij verdachte ieder schuldgevoel ontbroken, doch thans is hij zich van zij,n schuld volkomen bewust. De officier van Justitie zei nog in zijn repliek, dat de burgemeester zichzelf in een hogere klasse had geplaatst, waardoor hij 35000 extra slaris onrechtmatig had ontvangen. Over 14 dagen doet de recht bank uitspraak. MOSKOU (Reuter/AFP) De Sovjet- architect Vlassov, rond wiens persoon zich een incident afspeelde, toen hij op doorreis uit de Verenigde Staten naar Moskou in Parijs aankwam, zal president van de Sov jet-academie voor architectuur blijven, zo verneemt A.F.P. van betrouwbare zijde te Moskou. Er was geen druk op hem uit geoefend, om terug te keren. Toen de critiek op de architectuur in de Sovjet-pers op 10 November verscheen, bevond Vlassov zich in de Verenigde Staten. René Massigli, secretaris-generaal van het Franse ministerie van Buitenlandse Zaken, heeft de Sovjet-zaakgelastigde Ani- kin meegedeeld, dat Vlassov niet is uit genodigd in Frankrijk te blijven. Massigli zei dat de Russische zaakgelastigde de zaak onjuist had voorgesteld. De Franse autori teiten waren niet op de hoogte gesteld van de demonstraties op het station St. Lazare, klaarblijkelijk door Russische emigranten. De ondervraging van Vlassov had niet ten doel gehad- de architect te bewegen in Frankrijk te blijven. LOD PRINS. Omstreeks midden De- cembed zal Lod Prins op uitnodiging van de Sticusa en de Indonesische Schaakbond naar Indonesië vertrekken voor een tour- née van zes weken. Hij zal lezingen houden over schaken en muziek en séances geven in Djakarta, Bandung, Semarang, Surabaja, Solo, Jogja en Medan. De plannen voor het onderzoek zijn gereed; ze zijn opgesteld door terzake kundige medici en juristen en zullen worden ge realiseerd naarmate de stichting over de aan het herstellingswerk hebben gewijd. daarvoor benodigde fondsen zal gaan be- TP.iirnns» mPf rteyelMe moed slag is genomen. Vandaag wordt op last van het parket, dat te Herselt op de plaats van. het ongeval een onderzoek zou instel len, een nieuwe lijkschopwing gehouden. De gerechtelijke politie bij het parket te Turnhout heeft B., die behalve herbergier ook groothandelaar in boter is, onder vraagd. Hij bekende dat de vrachtwagen met een lading boter bij hem is binnenge reden in de nacht van 4 op 5 November en dat Van der V. door het voertuig tegen een muur is verpletterd als gevolg van een grondverzakking. De smokkelaars hebben daarna het lijk naar Oostmalle overge bracht en het op de plaats neergelegd waar het later werd gevonden. Ter gelegenheid van het jubileum van het 50-jarig bestaan van de Nederlandse Kamer van Koophandel voor Duitsland is Vrijdagmiddag in de Koninklijke Schouw burg in Den Haag een buitengewone alge mene ledenvergadering gehouden- Bij de aanvang der vergadering begroette prof. dr. ir. H. Gelissen, president van de Kamer, in het bijzonder de Duitse ambas sadeur, dr. H. Mühlenfeld, de minister van Economische Zaken der bondsrepubliek Duitsland, prof. dr. Ludwig Erhard en de Nederlandse minister van Economische Zaken, prof. dr. J. Zijlstra. Na een rede voering van de voorzitter over het werk en het wel en wee van de Kamer sprak prof. Zijlstra een rede uit, waarin hij het Nederlandse en Duitse economische herstel na de oorlog en het herstel van de econo mische betrekkingen tussen deze landen een voorbeeld voor de Europese integratie noemde. De minister zei onder meer: „Wanneer men tien jaar geleden zou heb ben voorspeld, dat in 1955 de economische toestand in Duitsland en Nederland zo gunstig zou zijn als thans in feite het ge val is, zou men door iemand ernstig zijn genomen. Dat het Duitse en het Neder landse volk er ondanks alle moeilijkheden in zijn geslaagd de sporen van de oorlog, althans od economisch gebied, grotendeels uit te wissen, is te danken aan het feit, dat deze volkeren zich met moed en beleid schikken Het streven der stichting heeft vier be langrijke aspecten: a. Het medische aspect: behalve als ant woord op de vraag of blijvende paranor male genezing of verbetering mogelijk is, is het voor de wetenschap van groot belang, een inzicht te krijgen in de processen van physiologische en psychologische aard, die hierbij eventueel een rol spelen. b. Het staatsrechtelijk aspect: de vrij heid van de burger in nood om zich die geneeshulp te verweven, die hij voor zich en de zijnen in geweten onontbeerlijk acht. c. Het strafrechtelijk aspect: de wet op het onbevoegd uitoefenen van de genees kunde van 1865 geeft geen bevredigende juridische oplossing voor het vraagstuk van de paranormale genezers. De verscheiden heid van inzichten in dit probleem leidt eensdeels tot rechts willekeur, anderzijds tot wetsontkrachting. d. Het sociologisch en sociaalpsycholo- gisch aspect: hoe groot is de practische belangstelling voor deze vorm van genezen en waarom? Indien men in Europa met dezelfde moed en geestdrift het vraagstuk van de inte gratie zou aanpakken, ben ik er van over tuigd, dat men succes zou zoeken". Mi nister Zijlstra besloot met het uitspreken van de hoop, dat de goede atmosfeer, die Duitschers en Nederlanders nu tezamen had gebracht, de pogingen tot een zo nauw mogelijke onderlinge samenwerking nieu we inspiratie zal geven. Na prof. Zijlstra nam zijn ambtgenoot van de Duitse Bondsrepubliek het woord. Prof. dr. Ludwig Erhard wilde na de uit eenzetting van zijn Nederlandse college niet opnieuw op de daarin ter sprake geko men punten ingaan. Hij sprak de hoop uit, dat de samenwerking tussen Nederland en Duitsland zo zal blijven en nog beter zal worden. „Voor alles gaat het er om, dat de mensen, over de tragiek van het verleden heen, de bereidheid vinden en de wil tot die samenwerking,. De Nederlanders moe ten weten, dat wij Duitsers niet zullen ver geten wat er in het verleden gebeurd is. Zo kan de weg vrij zijn voor een goede toe komst". Met ingang van 1 Januari zullen twee van de afdeling verificatie. Toen de Pro- hoofden van Provinciale diensten van Noordholland hun taak neerleggen. Ir. C. Krijn heeft wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd (op 27 Augus tus werd hij 65 jaar) eervol ontslag ge vraagd als hoofdingenieur-directeur van de Provinciale Waterstaat en de heer J. H. Textor als directeur van de Provinciale accountantsdienst van Noordholland, we gens het aanvaarden van een functie voor de Verenigde Naties in Cairo. Ir. C. Krijn heeft gestudeerd aan de Technische Hogeschool te Delft, waar hij in 1917 slaagde voor het diploma civiel-inge- nieur. Kort daarop werd hij benoemd tot adjunct-ingenieur van de Provinciale Wa terstaat van Noordholland. Twee jaar later volgde zijn benoeming tot ingenieur afdelingschef. Hij was aanvankelijk in hoofdzaak belast met de bij de stormvloed van 1916 noodzakelijk gebleken verbetering van zeeweringen. Van 1925 af was hij in het bijzonder belast met de aanleg en ver betering van een net van wegen voor door gaand verkeer. In de loop der jaren klom hij op tot ingenieur eerste klasse, hoofd ingenieur en hoofdingenieur in algemene dienst. Op Dinsdag 13 November 1951 be noemden de Provinciale Staten van Noord holland hem tot hoofdingenieur-directeur van de Provinciale Waterstaat. In de binnenkort te houden vergadering van de Provinciale Staten van Noordhol land zal worden voorgesteld ir. Krijn op de meest eervolle wijze het gevraagde ontslag te verlenen onder dankzegging voor de ge durende meer dan achtendertig jaren aan de provincie bewezen diensten. Ter voorziening in de vacature hebben Gedeputeerde Staten de volgende niet- alphabetische aanbeveling aan de Provin ciale Staten aangeboden: 1. ir. G. J. de Borst, 2. ir. M. H. Kuiper. Beiden zijn hoofdingenieur A bjj de Provinciale Water staat van Noordholland. Naar Cairo De heer Textor is zevenendertig jaar werkzaam bij de provincie Noordholland. Hij was eerst ambtenaar bij de provinciale griffie en in de loop der jaren werd hij chef De dienstbode B. uit Lichtenvoorde is door de rechtbank te Zutphen ontslagen van rechtsvervolging met last dat zij ter beschikking gesteld wordt van de regering. Het meisje heeft in de afgelopen winter de buurtschap Zieuwent bij Lichtenvoorde in angst gehouden door het stichten van een reeks branden, waarvan er zes in het huis van haar werkgever uitbraken. Eerst na lang speuren kwam men tot de ontdekking dat het stille meisje de daderes was. Een psychiatrisch onderzoek bracht aan het licht dat zij niet normaal is. vinciale Staten in 1950 besloten tot het in stellen van een Provinciale Accountants dienst werd de heer Textor diiecteur van deze dienst. In 1953 is de heer Textor enige maanden te Ankara als lector opgetreden bij het instituut van Public Administration, een instituut voor bestuurswetenschappen ter opleiding van staatsambtenaren, op verzoek van de Verenigde Naties. Thans heeft hij een nieuwe opdracht aanvaard van de Ver enigde Naties en wel als docent in de over heidsfinanciën aan een instituut te Cairo. Daar hij voor minstens twee jaar daar ver blijft, heeft hij aan de Provinciale Staten eervol ontslag gevraagd. De heer Textor is 57 jaar oud. De aanbeveling voor de opvolger zullen Gedeputeerde Staten later aan de Provin ciale Staten aanbieden. De Typhoon (Dagblad voor de Zaan streek) schrijft: „De velen, die belang zijn gaan stellen in de wijze van kankerbestrijding van dokter C. Moerman te Vlaardingen en wie het genoegen deed dat dr. In 't Veld, in specteur voor de Volksgezondheid voor Zuidholland met een officieel onderzoek naar de waarde van deze therapie was be gonnen, moeten wij meedelen dat de direc teur-generaal van de Volksgezondheid dr. P. Muntendam dit onderzoek overbodig acht. In antwoord op een brief van 10 October van een instelling in Den Haag, die inlich tingen inwon na onze publicatie daarover, heeft deze hoge medische autoritèit op 8 November namelijk geantwoord: „dat reeds in 1950 in opdracht van de Centrale Commissie voor de Kankerbe strijding een nauwkeurig onderzoek werd ingesteld naar de waarde van de behandelingsmethode van dr. Moerman. Ik acht het dan ook niet noodzakelijk mijn medewerking te verlenen voor het openen van een hernieuwd onderzoek". Het blad ze uiteen hoe onnauwkeurig dat onderzoek was en vervolgt: „Dr. Den Hoed te Rotterdam, die de op dracht kreeg en op 27 Februari 1950 de eerste bespreking met dokter Moerman voerde, overleed helaas twaalf dagen later. Dr. J. J. Brutel de la Rivière, die de taak overnam, heeft nimmer een van de her stelde kankerpatiënten (omtrent wie alle medische gegevens aanwezig zijn) onder zocht Tóch acht dr. P. Muntendam het ver enigbaar met zijn verantwoordelijkheid deze zaak als afgedaan te beschouwen. Dat hij weinig sympathie voor dokter Moer man heeft blijkt ook uit deze uitlating in 1951: „De arts Moerman is een man, ergens buiten Vlaardingen op een boerderijtje, met een beetje land en een paar dui ven. Moerman is een verstoorde kwak zalver met een grot einvloed op zijn pa tiënten, die hij inspuit met duiven- bloed". Als deze zaak niet zo diep ernstig was, zou men denken aan een lugubere mop. Want injecties met duivenvloed bestaan alleen maar in de verbeelding van degene die deze woorden uitsprak, zij steunen op geen enkel feit. Als" de directeur-generaal van de Volksgezondheid zich over een aange legenheid, die ongetelde honderdduizenden als hoogst ernstig beschouwen, nl. de kan kerbestrijding, dermate lichtvaardig uit laat, wordt het toch wel heel bedenkelijk. Als dr. P. Muntendam voorts misprijzend spreekt over „boerderijtje en een paar dui ven", moeten wij opmerken dat er rondom de kapitale behuizing Hoogstadt 24 ha ter rein ligt en dat proefterreinen, laborato rium en levende have een goed georgani seerde cultuur vormen. De Kroon heeft het besluit tot onteigening van deze bezit tingen ten behoeve van Vlaardingens uit breiding in elk geval niet bekrachtigd. Als bovendien dokter Moerman een kwak zalver is volgens dr. Muntendam, dan zal iedere lezer zich afvragen hoe het moge lijk is dat hij zo iemand nog de gelegenheid laat te spelen met het welzijn van te goeder trouw zich tot hem richtende patiënten. Dan had hij al lang moeten ingrijpen. Het lijkt om al deze redenen nuttig dr. P. Mun tendam als hoogste gezagsfunctionaris op medisch gebied zijn qualificaties eens her ziet. In elk geval zijn zij kenmerkend voor de sfeer waarin zijn departement „de zaak Moerman" behandelt. Arts Moerman te Vlaardingen heeft een groot gedeelte van zijn leven (hij is nu 64 jaar) benevens een vermogen aan zijn on derzoekingen besteed. Volgens menigeen is het niet uitgesloten dat de middelen, die hij vond, een positieve bijdrage kunnen be tekenen om de kanker te bestrijden. Wij kunnen dit als leken niet beoordelen, maar publiceerden 5 October treffende, door een medicus zelfs „opzienbarend" genoem de resultaten en drongen aan op een on derzoek. Door het ingrijpen van dr. Muntendam moet het onderzoek, dat dr. In 't Veld was begonnen, nu blijkbaar worden stopgezet. Wij vinden dit een duistere zaak". MOSKOU (A.F.P.) Het bestuur van de centrale raad van vakverenigingen in de Sovjet-Unie heeft de plaatselijke vakorga nisaties voorgesteld, van de bedrijfshoofden te. eisen dat de instructies van de ministe ries betreffende de overplaatsing van vrou wen van zware en ongezonde arbeid naar geschiktere werkzaamheden, nauwkeurig worden nageleefd. In antwoord op het verzoek van een grote meerderheid van de Tweede Kamer, de meervoudige kinderaftrek bij de Inkom stenbelasting voor studerende kinderen van 16 jaar en ouder ook toe te staan voor schoolgaande kinderen, die buitenshuis vertoeven, zoals schipperskinderen en kost schoolkinderen, heeft staatssecretaris Van den Berge gisteren bij de behandeling van de begroting van Financiën verklaard, dat hij de oplossing liever zoekt in een subsi dieregeling. Hij zag geen reden de personele belas ting af te schaffen. Voorts merkte hij op dat belastingvrij sparen alleen mogelijk is door middel van een lijfrente, omdat ande re vormen van belastingvrij sparen zeer moeilijk te regelen zouden zijn. Een uitzon dering wordt echter nog gemaakt voor bouwspaarfondsen, waaromtrent binnen kort een wetsontwerp zal worden inge diend. Het denkbeeld om in Europa alle direcie en directe belastingen af te schaffen en te vervangen door één belasting op energie teneinde daardoor meer eenheid te krijgen in de Europese belastingsyste men, is door een Franse overheidscommis sie onderzocht en van de hand gewezen. Afgezien van vele andere bedenkingen, is het voornaamste bezwaar dat het gebruik van energie door de belastingheffing zou worden beperkt en daardoor de economi sche bedrijvigheid zou worden gedrukt. Omtrent de achterstand bij de Dienst van het Kadaster erkende de staatssecre taris dat daardoor moeilijkheden ontstaan. Er zijn maatregelen genomen om meer landmeters aan te stellen. Er zal geen ver traging intreden in de ruilverkaveling. Er wordt gewerkt aan een oplossing voor het moeilijke probleem van de aftrek bij de inkomstenbelasting voor eigen stu die. Minister Van de Kieft erkende dat het niet juist zou zijn met de exportcredietver- zekering een bepaalde branche, zoals de scheepsbouw, eenzijdig te steunen. Maar anderzijds is het zeer belangrijk de export op deze manier te steunen om vaste voet op buitenlandse markten te krijgen. De begroting van Financiën werd zon der hoofdelijke stemming aangenomen. ISTANBOEL (United Press) Bij de overstromingen in Noord-West Turkije die het gevolg waren van zware regenval zijn volgens onofficiële berichten ten min ste 34 personen om het leven gekomen. Veertien personen vonden de ood bij het instorten van een flatgebouw in een bui tenwijk van Istanboel. Zeventien kwamen volgens de berichten om in het dorp bij Istanboel, toen daar driehonderd van de zeshonderd woningen instortten. Elders verdronken twee mensen en in Izmir (Smyrna) werd een meisje dodelijk getrof fen door de bliksem. Ook dit jaar houdt het Haarlems Schaak gezelschap het toumooi om het persoonlijk kampioenschap snelschaken van Haarlem. De winnaar ontvangt voor één jaar de dooi de Haarlemse Schaakkring uitgeloofde wis selbeker. Behalve bekerhouder Van den Hoff, zal ook A. E. Schneiders, kampioen snelschaken van Nederland, deelnemen. l

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 11