Nederlandse verre visserij wordt volgend jaar Februari hervat Velsens bejaarden tonen hun arsenaal van liefhebberijen AUTO en MOTORRIJLES Visserij-varia Autorijschool Succes Overal filmliga's, ook in Velsen Start met vijf trawlers - waarbij drie nieuwe Indien de minister alsnog een bedrag voor regeringssteun op begroting plaatst SLEEPHELLING en SPEELDOOS VJS met vol, maar puik programma Sociaal-cultureel werk van grote waarde aan Abelenstraat Sluisweg dicht; drukte bij de ponten Kennemers: na inzinking winst 14 "A GESPREKJES OVER DE CULTUUR Kustvaarder „Neeltie B" voer tegen boei op Eerste lustrumvergadering van Lasclub „Velsen e.o." File tot aan de spoorbomen IJmond-volleybal ZATERDAG 19 NOVEMBER 195 5 (Van een onzer verslaggevers) om NEDERLAND ZAL DE VERRE VISSERIJ zonder enige verdere poging deze in de IJslandse wateren uit te oefenen niet loslaten. Moest de minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening op 6 Augustus van dit jaar nog aan de leden van de Tweede Kamer verklaren, dat de belangstelling in rederskringen voor het verre visserijproject blijkbaar zeer matig was omdat er na de eerste proefneming in begin 1954 geen gebruik was gemaakt van de gunstige regeling voor de steunverlening tot stimulering van deze visserij, thans vernemen wij uit betrouwbare bron, dat tenminste vier IJmuidense rederijen de uitgestoken hand zullen aanvaarden. Van de IJmuidense trawler- vloot zullen zeker vijf schepen in het begin van volgend jaar aan de proef neming beginnen, mits de minister besluit voor het dienstjaar 1956 op de begroting van het Landbouw-egalisatiefonds wederom een bedrag van .675.000 te plaatsen. Voorts hebben de reders om een wijziging in de steunverlening verzocht ten aanzien van de minimum-visprijzen. In begin 1954, toen de trawlers „Tzonne" en „Abraham" uit IJmuiden voor een proefneming ter verre visserij bij IJsland vertrokken, maakte de minister bekend, dat op de begrc'ng van het LEF 195 :n bedrag van 675.000 was aangewezen voor steunverlening aan de verre visserij. Indien de eerste ervaringen met de verre visserij niet te ongunstig waren, hoopte de mi nister voor 't dienst jaar een even groot bedrag te verkrijgen. Het betrof hier een proefneming van de regering voor een periode van twee jaar. Een aantal in bedrijf zijnde grote trawlers zou in die proefperiode van de regeringssteun kun nen profiteren. In overleg met het Bedrijfschap voor Visserijproducten moest echter in April 1954 na vijf reizen van de „Abraham" en „Tzonne" besloten worden om de verdere besteding van be schikbaar gestelde fondsen voorlopig uit te stellen. Het over- heidsplan veronder stelde een uitoefening van de verre visserij op bredere basis, dan toen het geval was. De voorbereidingen waren nog niet vol doende gevorderd en in technisch opzicht, zowel als ten aanzien van verder gewenst overleg, waren nog stappen noodzakelijk. Tenslotte kan een regelmatige aanvoer al leen verzekerd worden door een meer al gemeen uitoefenen van deze visserij. Verheugd, maar wat nu? BIJ DE behandeling van de visserijnota heeft de minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening nog verklaard, dat de overwegingen van de regering om het verre visserij-project begin 1954 voor de tijd van twee te entameren, niet op de mening steunden, dat Nederland voor een betere visvoorziening is aangewezen op verre visserij of op het vraagstuk van de werkgelegenheid. Het was veeleer de be doeling van de regering om in de practijk te toetsen of de animo voor de verre vis serij in feite wel bestond en om na te gaan of er voor het product een goede afzet bestond. Nu, aan het einde van die twee jaar, hebben de IJmuidense reders tot de stap besloten om de verre visserij op brede basis aan te vatten en meegedeeld dat het hun ernst is. Naar wij uit overheidskringen vernamen, bestaat er in deze kringen ver heugenis over het feit, dat een aantal reders met een voorstel is gekomen. Het is nu echter nog de vraag of de minister bereid is het bedrag voor steunverlening opnieuw op de begroting te plaatsen. Interdeparte mentale besprekingen hieromtrent zouden, zo vernamen we, gaande zijn. „Tsonne" en Amsterdam HOEWEL MEER rederijen zich voor het project met ingang van begin volgend jaar interesseren, is thans bekend, dat in ieder geval vier IJmuidense rederijen tussen Februari en Juni volgend jaar willen star ten. Als eerste zal de IJmuidense stoom trawler „Tzonne" IJM 1 van de N.V. Vis serij Maatschappij „Petten II", directeur de heer D. Joh. Krijger, eind Februari naar de IJmuidense wateren vertrekken. Van de trawlers, die tot nu toe als de meest geschikte voor het verre visserij project werden geacht de „Vios", „Her man",, „Abraham" komen er verder weinig op de lijst voor, daar vier nieuwe motortrawlers vervolgens de verre visserij zullen beginnen. De Visserij Onderneming „De VEM" heeft van het gehele project afgezien en blijft zich specialiseren in de haring- en makreeltrawlvisserij. Als tweede schip zal in de loop van volgend jaar Maart de nieuwe motortraw ler „Amsterdam" IJM 28 van de rederij D. en Joh. Krijger vertrekken. Het schip is thans nog in aanbouw op de scheeps werf „De Hoop" van de gebroeders Boot te Leiden en zal in Januari in de vaart komen onder commando van schipper R. Groen. Het schip is 43 meter lang en krijgt een 1000 pk Krupp-motor. De IJm. li ALS DERE trawler en als tweede nieuw- bouwschip in deze reeks is de N.V. Scheeps- exploitatiemaatschappij „De Marezaten" directeur ir. W. Polderman voornemens om de nieuwe motortrawler IJM 15, die voor deze rederij met een lengte van 43 meter en een 10Ó0 pk Werkspoormotor in aanbouw is bij de scheepswerf „De Dol- lard" te Landsmeer, bij de verre visserij in te zetten. Vergrote „Curagao" OOK DE REDERIJ Medan-Batavia, direc teur de heer D. Gouda, zal de verre visserij licht aansluiten bij de opmerking van de minister bij de behandeling van de visserij nota: „De overheid is bereid te overwegen in hoeverre een vaartuig van het logger- type op verantwoorde wijze bij de proef van de IJslandvisserij kan worden ge bruikt". Minimumprijs en toeslag HOEWEL NOG TAL van besprekingen moeten volgen en de minister zijn daad nog dient te verrichten is wel bekend, dat men bij de genoemde minimumprijzen voor kabeljauw, koolvis en roodbaars respectievelijk f 15, f 12.50 en f 10 per kist een minimumprijs voor schelvis (per kist van 50 kg) heeft verzocht. Deze ge vangen vissoort viel namelijk begin 1954 buiten de garantieregeling, zodat de reder toen het risico van het prijsverloop droeg. Onafhankelijk van het stelsel van gegaran deerde minimumprijzen verleende de over heid een toeslag van f 4.per aangevoerde I kist marktwaardige vis. Voorts werd een toeslag van f 240.per dag gegeven. Met visloods, op die grond DIT LAATSTE bedrag van f 240.— is in hoofdzaak bestemd om in een deel der kosten, die de reders zullen moeten maken voor de scholing van de bemanning bij voorbeeld door het aanstellen van een ervaren buitenlandse visloods te voor zien. De kwestie van de aanstelling van een Duitse visloods schijnt nog niet opgelost te zy'n, maar wij vernamen, dat het in de bedoeling ligt om op elke trawler, die naar de IJslandse wateren zal vertrekken op de eerste reizen een Duitse visschipper mee te geven. De Duitse schipper zou niet het commando op de trawler krijgen. De Ne derlandse kapitein blijft gezagvoerder, maar hij is wel gehouden om de door de Duitse visloods aan te wijzen visgronden ten Noorden en ten Noord-Westen van IJsland te bevissen. Vorig jaar was deze kwestie niet geregeld en bevisten de „Tzonne" en „Abraham" gronden, waar de Nedexdanders ook om streeks 1950 de vis scheep haalden. Voorts is te verwachten, dat aldus de uitspraak van de regering in Juni 1955 in overleg met de scheepvaartinspectie door de overheid bepaalde eisen ten aanzien van de bemanning en de navigatie-uitrusting van de verrevisserijtrawlers zullen worden geformuleerd. Eisen, die een uitbreiding van de bemanning vooi-schrijven onder meer een tweede stuurman en een marco nist. Vuisten van Nederlandse vissers zullen het zware net binnenkort weer in IJslandse wateren aan boord trekken gaan uitoefenen. De nieuwe motortrawler „Curagao", die in aanbouw is bij de scheepswerf „De Dageraad" te Woubrugge zal een trawler worden, geschikt voor de uitoefening van de ven-e visserij. De trawler zal niet, zoals aanvankelijk in de bedoeling lag, een zusterschip worden van schepen als de „Medan" en „Batavia" 38.3 meter lang maar een sterkere motor krijgen en uiteraard groter worden opgezet. Men hoopt de „Curacao" medio Juni aan de IJslandvisserij te laten deel nemen. Ook de SCH. 171 DE VIJFDE trawler, die tot nu toe bekend is, is de SCH 171, de „Cornelis Vrolijk Fzn." van de N.V. Visserij Maatschappij Corn. Vrolijk te IJmuiden. Dit schip onder com mando van Cor Korving heeft een 600 pk motor en een lengte van 43.5 meter. Hoe wel de „Corn. Vrolijk" uitsluitend geschikt is voor de trawlvisserij, kan deelname van deze trawler met zijn logger-bouw wel- FILMLIGA-voorzitter ir. J. Lodder heeft er de encyclopaedie bijgepakt, om onder „cultureel te zoeken naar een bevredi gende omschrijving van dit zeer gemal traiteerde woord. Een omschrijving is ook niet gemakkelijk, want „cultureel" past zo gemakkelijk ergens op en is zo snel een deftig etiquet op een minder dure fles. Waardoor de inhoud zich echter nimmer laat op vijzelen tot de adeldom, die dat etiquet veronderstelt. „Genormeerde vitaliteit" lijkt wel aardig in de richting te liggen, maar beter en welomschrevener is: „natuurlijke grond door de bewuste mens tot redelijk bezit van waarde gebracht". Hetgeen dus een „bemesting" verondersteld. Waarmee de pas- opgerichtig filmliga „Velsen", die een braakliggend stuk terrein in de gemeente gaat bewerken en „bemesten" bij de gratie der definitie tot; de culturele verenigingen gerekend mag worden. Wanneer althans het medium film onder de uitingen van cultuur geschaard mag worden. Wie de goede film toetst aan de gegeven definitie zal haar er onmiddellijk onder rekenen: film is kunst. Ondanks de ontkenningen, die er zijn uitgesproken op de vraag of film kunst is. Een simpel bewijs is onder meer naar de smaak van de heer Lodder het lange leven, dat de beweging der filmliga's is beschoren: dertig jaren al zit er' een opgaande ijn in de groeperingen der mensen, die in de film een culturele oevrediging zoeken en vinden. Tn Velsen tot nu toe nog niet, maar daar is een reden voor aan te wijzen een puur-commerciële reden. Het luchtledige, dat er is tussen de „commerciële" bioscoopfilm en de goede, maar vaak niet rendabele film, kan thans worden opgevuld, dank zij de belangstelling van kunstkring en overheid. OF DIT schone streven te verwezenlijken is? Natuurlijk. Sinds een kleine filmliga haar bestaansrecht in enige gemeenten met 10.000 zielen heeft bewezen, zal het woongebied van de IJmond, .J dat straks met zijn 225.000 inwoners de vijfde stad van Nederland gaat worden, er bepaald geen moeite mee hebben zulk een filmliga te „voeden" Zelfs alleen in Velsen met zijn 60.000 inwoners in 1956 zal het blijken meer dan mogelijk te zijn een liga op te kweken, mits dat met de nodige voorzichtigheid ge schiedt. De start bijvoorbeeld zal het moei lijkst blijken te zijn dat is met alle liga's hetzelfde geweest. Die start op 29 November in Rex, als „Titfield Thunderbolt" draait met twee kostbare documentaires in het voorpro gramma, nog niet eens, maar daarna? „Daarna zal er zich zonder enige twijfel een plotselinge groei voordoen", profeteert de heer Lodder, die deze ervaring niet uit de lucht plukt, maar haar ontleent aan andex-e plaatsen-met-een-filmliga, waarvan hij er enige heeft helpen oprichten en na een moeizame inzet tot grote ontplooiing heeft zien raken. „ER KOMEN tenslotte steeds meer mensen met smaak, mensen die durven te denken en die het onderscheid kennen lussen kunst en kitsch". Achter de schermen van de jonge filmliga wordt inmiddels hard gewerkt aan het uitbouwen van de plannen, waarmee deze organisatie na de start verschijnt, want men beseft in het bestuur terdege, dat de continuïteit uitermate belangrijk is. En dat er bepaaldelijk behoefte bestaat in Velsen aan „goede" films, die nu eenmaal niet door de theaterdirecties op het programma kunnen worden genomen, omdat een bioscoop een zaak is en geen idealistische instelling. Een filmliga wel. HaF Pryzen van Vrijdag. Gr. tong 5,604,90; grm. tong 4,504,40; kim. tong 3,40—3,25; kl. tong I 3,40—3,30; kl. tong II 2,401,98; tar bot 3,40—2,80, per kg. Tarbot IV 40; kl. schol I 56; kl. schol II 52—23; schar 29—26; bot 28—27; v. haring 1814; wijting 23—22; kl. rode poon II 23, per 50 kg. Aanvoer van Vrijdag. 62 kisten tong en tarbot, 160 kisten schol, 10 kisten schar, 5 kisten bot, 1300 kisten haring, 20 kisten wij ting, 3 kisten poon. Totaal 1560 kisten. Besommingen van Vrijdag. SCH 117 f9530; SCH 171 f2800; KW 58 f2290. De Nedei-landse kustvaarder „Neeltje B" is Vrijdagavond laat tijdens dikke mist in het Mersey Kanaal tegen een boei opge varen. Het schip wist op eigen kracht de haven van Liverpool binnen te lopen. De 500 ton metende kustvaarder kreeg assistentie van enige sleepboten. De be manning heeft de aan de boeg opgelopen schade voorlopig hersteld. Alle tien op varenden bleven ongedeerd. Ter gelegenheid van het vijfjarig bestaan van de Lasclub „Velsen en omstreken" van de Nederlandse Vereniging voor Lastech niek wox-dt Vrijdag 25 November in het restaurant „Walserij Oost" van de Hoog ovens een gecombineerde jaarvergadering gehouden met de Lasclub „Haarlem" en de afdeling „IJmond". Er zullen dus drie af zonderlijke agenda's worden behandeld, die zijn opgenomen in het pi-ogramma van de avond. Na het officiële gedeelte wordt de ver gadering feestelijk voortgezet met mede werking van „De Plaatwellerij-boys" en het spel „mastklimmen" tussen vier kop pels van twee personen. Zij zullen vragen op het gebied van de lastechniek te beant woorden krijgen. Bovendien wordt de uitslag bekend ge maakt van de prijsvraag 1954-1955, gevolgd door de prijsuitz-eiking. Ledenvergadering voor de NCVB Voor de leden van de Nederlandse Chx-is- ten Vrouwenbond, afdeling Velsen, wordt Maandagavond in de Da Costaschool aan de Noorderlaan een vergadei-ing gehouden. In deze bijeenkomst zal door een docente van het Gezinsbegrotingsinstituut het on derwerp: „Hoe leert men de jeugd met geld omgaan?" behandeld worden. De avond van gisteren mag in de rij der Velser Jazz Society tot de besten van het seizoen gerekend worden. Al was het pro gramma dan misschien wat te overladen met vijf combo's en een session, de muziek, die in het Hervormd Jeugdgebouw heeft geklonken was qualitatief recht-evenredig aan de hoeveelheid en dat kon het bestuur alleen maar troost verschaffen voor het minder plezierige feit, dat er op dit voor treffelijke programma niet veel meer lief hebbers van de moderne muziek waren af gekomen. De Midgetown Jazzband, het huisorkestje van de V.J.S., heeft beter dan ooit gemusi ceerd in een viertal nummers, waarvan vooral „A closer walk with Thee" een gave, strakke vertolking beleefde. Over het kwartet Nico Bunink, dat de stevige steun had van Toon van Vliet op tenorsax, kan het oordeel even kort zijn als het applaus gisteravond langdurig was: dit ensemble heeft zo langzamerhand de toppen der mo derne stijl weten te beklimmen en liet in Tangerine en Red Door horen, dat het zelfs daar nog niet mee tevreden is. Dit optreden bleek een der hoogtepunten van de avond, dat na de pauze tot algemene vreugde her haald werd en een voortreffelijk „Lover man" over de voetlichten bracht. Rob Agterbeek kwam daar met zijn trio wat moeizaam achteraan, maar niettemin heeft ook dit stel jongelui laten horen, dat het begrip voor de muzikale mogelijkheden van een „Tuxedo Boogie" en het bekende „Honky Tonky Train Blues" heeft Rob zelf aan de piano wist dit groepje tot groot enthousiasme te brengen. The Hot House Syncopaters kwamen in hun grote bezetting na de pauze op de planken met een vlot dixieland-program- ma. Het was gaaf en goed, vooral de Clari net Marmelade bewees, hoe Jaap van Bie zen zijn instrument beheerst de Original Dixieland One Step kreeg de rusteloze ver tolking, die dit uit improvisaties opgebouw de werk vereist. Nadat het ook in Veisen al bekende trio Pim Jacobs als vanouds een drietal voor treffelijke intermezzi ten beste had gegeven en Nico Bunink c.s. nogmaals met Toon van Vliet hadden geschitterd, kwam er een eind aan deze avond, die meer belangstel ling verdiende dan hij k-eeg, maar niette min voor de aanwezigen een intens genoe gen opleverde. „ALS IK AL DIE UREN uitbetaald zou hebben gekregen, hacl ik een mooi huisje kunnen kopen'. Het is de vroegere machinist Nico van der Zwan, die het wat peinzend zegt, staande naast het product van „al die uren" een pracht van een model van een sleephelling, waar een getuigd kottertje op naar boven löordt gehesen. „Alle stangetjes en asjes zelf gedraaid zonder draaibank en maar een paar kleinigheden gekocht op het Waterlooplein'Deze gerecht vaardigde trots kan de bezoeker van de tentoonstelling in het gemeentelijk ver gaderlokaal aan de IJmuidense Abelenstraat telkens weer ontmoeten, als hij een poosje langs de werkstukken van ouden van dagen dwaalt, zoals deze daar is ingericht onder auspiciën van de commissie voor Sociaal-Cultureel werk. En het kan hem dan alleen maar verdrieten, dat er niet meer ruimte beschikbaar was, om deze prachtige serie knutselarijen onder te brengen. Maar bovenal, dat er niet méér plaats is voor de Velsense bejaarden, om hun lief hebberijen bot te vieren: hierop strandt dit belangrijke vrije-tijds-bestedingswerk na melijk nog geheel in Santpoort en Velsen- Noord. De uitlating, die ter tentoonstelling te horen was „het lijkt wel, of men in een moderne stad geen vrije tijd mag hebben" is bepaald niet van waarheid ontbloot, want bij het bouwen van al die rijen Vel sense huizenblokken heeft niemand blijk baar gedacht aan een plekje, waar de mens zijn liefhebberijen kan uitleven. Belangrijk moment De keldei-s van vele flatcomplexen zou den bijvoorbeeld ideale ruimten oplevei-en voor zulke „clublokalen", maar aangezien de landelijke overheid zuinig moet zijn, zijn ze er in de huidige staat zeker niet ge schikt voor. Dat neemt niet weg, dat de tentoonstel ling, die in de Abelenstraat gisteren werd geopend en die een langer leven verdiende dan slechts tot morgenavond, laat zien, hoe ook met „behelpen" opvallende resultaten te bereiken zijn. De heer P. Waardenburg, die wethouder C. P. J. Maas inleidde, zeide als vooi-zitter van de commissie voor So ciaal-Cultureel werk voor de Velsense be jaarden, dat deze expositie een belangrijk moment vertegenwoordigt in het gemeen telijk leven: ondanks gebrek aan ruimte hebben de bejaarden niet gewacht en hun plannen doorgezet. Wethouder Maas zag het belang van deze expositie eveneens duidelijk in en herin nerde er aan, dat toen een jaar geleden het idee van zulk een tentoonstelling rees, nie mand kan hebben voorzien, dat het op zo iets groots zou uitlopen. Ook Santpoort en Velsen-Noord? De vruchten van deze vrije tijdsbesteding zijn er, zo ging de heer Maas voort, ook een bewijs van, hoe men vroegër zonder het raffinement van de ver doorgevoerde in dustrialisatie tot gaaf werk wist te komen, maar ook hoe de vrouwen tijd en lust tot handwerken konden opbrengen. Zijn er kentelijkheid jegens degenen, die de ten toonstelling hielpen voorbereiden en op bouwen de heren G. W. F. de Man en G. J. Kwakkel hebben er een groot deel van hun toch al overbezette tijd aan gege ven sloot aan op de wens, dat zoiets ook nog eens in Santpoort en Velsen-Noord tot stand moge komen. Na dit openingswoord heeft de heer G. Blaas als praeses van de afdeling Velsen van de algemene bond voor ouden van da gen het woord gevoerd, om eveneens zijn dank te uiten voor de steun, die deze ten toonstelling van alle kanten ontving. Taber nakel De verzameling is even veelomvattend als verscheiden. Er staat een Tabernakel met alle gereedschappen, met gevoel voor de historische waarde gemaakt door N. van der Zwan zelfs het aantal pilaren en de offerplaats zijn secuur op schaal nage bouwd er is die scheepshelling in vol bedrijf van Chr. Visman en als het scheepje boven is, gaat er een rood waarschuwings- licht branden. De Velsense bejaarden zouden zichzelf niet zijn, als het schip niet in alle forma ten en materialen op deze tentoonstelling paradeerde: een menigte van verzorgde modellen, zowel achter glas als „vrij in de ruimte" zal zeker niet nalaten de bewonde ring der bezoekers op te wekken, maar om deze weegschaal weer wat in evenwicht te brengen staat even verderop óók een ju weel van eqn draaimolen aan de voet van een tweetal vuurtorens, die de bouwsels uit 1876 en 1904 tot in onderdelen nauw keurig nabootsen .de oudste compleet met de kleine semafoor, die in die dagen van Olim het scheepvaarverkeer op de hoogte hield van de situatie binnen de pieren. Dus toch weer scheepvaart. Ja, ook op verscheidene schilderijtjes, ook op het in legwerk, waarmee F. J. Licht zijn kunde toont. Hoewel deze laatste nog meer pijlen op de boog blijkt te hebben en bijvoorbeeld een miniatuur Zwitsers huisje bouwde, dat bij het lichten van het dak een ijl wijsje de verbaasde wereld inzendt. Een tweede woning uit dezelfde „serie" is met.dui- venvoer van een omliggend tuintje voor zien. Zo is er veel, heel veel, dat de moeite van het bekijken overwaard is en wie er een kwartje voor over heeft, loopt ook nog de kans met een van die aantrekkelijke werk stukjes naar huis te gaan, want een paar zijn bestemd voor de verloting. Medische dienst in Castricuni De Zondagsdienst in Castricum wordt van Zaterdagmiddag 14 uur tot Maandag morgen 8 uur waargenomen door arts A. H. v. d. Werff, Bakkummerstraat 48, telefoon 428. Voor hetzelfde tijdvak is de wijk- en ki-aamverpleging in handen van zuster C. Admiraal, Koningin Julianastx-aat 14, tele foon 544. Apotheker P. van Ouwerkerk, Burgemeester Mooistraat 6, telefoon 500, is Zondag voor spoedgevallen geopend. Agenda voor Heemskerk Marquette-theater: Zaterdag 20 u., Zon dag 14, 16 en 20 uur: „Zeven bx-oers zoe ken zeven meisjes". Het is deze week wel zeer duidelijk ge bleken, dat de „sluisweg" in de afgelopen maanden in een grote behoefte heeft voor zien voor het lichte vexkeer over het Noordzeekanaal. Het buiten gebruik stellen van de sluis weg wegens reparatie aan de sluisdeux-en heeft van Maandag af het verkeer over de ponten ondanks het inleggen van een viei-de pont een ouderwets oponthoud bezorgd. Nadat Maandag een vrij rustige dag werd en de wachttijden aan de Noord zijde van het kanaal ongeveer een half uur tot drie kwartier bedroegen, was het Dins dag al aanmerkelijk drukker. De volgende dag was het ongeveer even druk als Maan dag, maar Donderdag wex-d het weer zorg wekkend. Toen kwamen op de Wijker- straatweg wachttijden voor van langer dan een uur. Maar de Vrijdag zou de kroon spannen. Dit is ook index-daad gebeurd. De auto's stonden, nadat het pontplein was „volgestouwd" al spoedig na de middag in file op de Wijkerstraatweg. Hoe snel de ponten de overtocht ook maakten, de queue gx-oeide voortdurend aan en kwam enkele keren tot zelfs voorbij de Duinvlietstraat, dichtbij de spoorweg-ovex-gang naar Be verwijk. Dit was om ongeveer 6 uur gister avond. Eeix uur later pas was de lange stoet ingekrompen tot ongeveer de Melklaan. Pas een paar uur later was aan de Noord kant het gx-ootste leed van een uur tot anderhalf uur wachten geleden. Ouderavond van Willem de Zwijgerschool De oudercommissie van de Willem de Zwijgerschool voor uitgebreid lager onder wijs heeft voor de ouders van de leerlingen een bijeenkomst uitgeschreven op Woens dagavond 23 November in het schoolge bouw aan de Platanenstraat. De heer A. Wiedemeyer, hoofd van de school, zal een inleiding houden, die ge volgd wordt door gelegenheid te geven tot het stellen van vragen. Na de pauze is er vertoning van filmstroken, die bij het on derwijs worden gebruikt, aangevuld met toelichting. Voor muzikale opluistering zorgen leden van de Velser Orkest Vex-eniging. ADVERTENTIE Wü lessen uitsluitend met de nieuwste Taunus 1955 Speciale lesmotor beschikbaar Gediplomeerde instructeurs Verkeerstheorie Technische lessen ZEEWEG 275 - TELEFOON 4333 KENNEMERLAAN 136 - TEL. 5000 IJMUIDEN KERKERINKLAAN 7 - SANTPOORT TEL. 7086 LUXE VERHUUR In het Gymnasium te Velsen zijn door de afdeling IJmond van de Nederlandse Vol- leybalbond competitiewedstrijden gespeeld. De uitslagen waren: Heren, eerste klasse: PSV 1VGV 2 0-2. Het team van PSV is niet volledig opge komen, daardoor werd het een reglemen taire overwinning van VGV 2. VCK 2—VGV 1 1-2. Dit is bepaald de aantrekkelijkste en spannendste wedstrijd van de avond geworden: VCR speelde met een invaller, waardoor kennelijk een ver zwakking optx-ad, maar niettemin was het spel schematisch en opbouwend, terwijl VGV niet op goed opgebouwd aanvalsspel kon komen en af en toe met het vooruit zicht van een nederlaag in paniekspel ver viel. De krachtsverhouding bleek uit de set-standen: 15-12, 11-15 en 16-18. Vooral het laatste deel van de dex-de set heeft het zeer gespannen, waardoor opwindende mo menten en veel opslagwisselingen door on nodige fouten voorkwamen. VCK dolf, hoe wel met glans, tenslotte toch het onderspit. WaterlooKennemers 1-2. Kennemex-s kon bijna niet tot spelontplooiïng komen, waai-van Waterloo dankbaar gebruik maakte. De eerste set (15-6) deed het ergste vrezen voor Kennemers en ook het begin van de tweede set bezorgde Waterloo een voorsprong. Kennemers herstelde zich enigszins en al kon er nog niet van een bijzonder veldover- wicht worden gesproken, Waterloo moest na gelijk opgaand spel het loodje leggen: 14-16. In de derde set keerde tenslotte nog iets van de aanvalskracht van de Kenne mers terug (12-15).

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 16