BOUILLON „PASSAP" KAAN MERLIJN EN DE REUZEN De Spieghel" Krachtig herstel op de New-Yorkse beurs Lof voor kapitein en bemanning van motorschip „Tabian" TEMPO Tegen Beverwijker opnieuw drie jaar geëist S Volgende maand Saarlandse verkiezingen Raad voor de Scheepvaart Schip verloor bij aanvaring in Perzische Golf zijn neus en vloog in brand Een jaar geëist tegen waar nemend gemeenteontvanger Utrecht krijgt nieuw Ti vol i kosten tien millioen gulden Utrecht neemt Duitse ver- keersdeskundige in dienst Werkende atoomcentrale op wereldexpositie te Brussel Vorstverlet-fraude in hoger beroep m /ueutosfafiloQiu&t Joyita moet op natuurlijke wijze zijn vergaan Effecten- en Geldmarkt FEUILLETON Een detective-roman door I. M. C. Bijleveld-Gelinck Politie-ainbfenaar geschorst Ook Syrië waarschuwt de Verenigde Staten Heringa Wuthrich ZATERDAG 19 NOVEMBER 1955 Op 19 Mei van dit jaar is het m.s. „Ta bian" van de Stoomvaartmaatschappij „Ne derland" in de Perzische Golf tijdens een dichte mist aangevaren door de Italiaanse tankboot „Argea Prima". De neus van de „Tabian" brak af en op beide schepen ont stond brand. Weldra kwamen andere sche pen te hulp. De Nederlandse sleepboot „Loire", die in de Perzische Golf gestation- neerd was, sleepte de brandende „Tabian" naar Bahrein, waar het vuur na enkele dagen kon worden geblust. In ruim twee maanden slaagde de bemanning er daarna in, het schip zover te herstellen, dat het, voorzichtig varend, naar Amsterdam kon komen, waar het op 9 September arri veerde. Vrijdag heeft de Raad voor de Scheep vaart te Amsterdam zich uitvoerig met deze zaak bezig gehouden. Gehoord werden ae 41-jarige kapitein van de „Tabian", de heer J. van Binsbergen uit Zeist, de eerste stuurman, de heer P. Vogtschmid uit Alkmaar, de tweede stuurman, de heer H. C. Westerman uit Santpoort en de tweede werktuigkundige, ae heer M. Smit uit Am sterdam. De kapitein verklaarde dat hij die och tend om half vier is gewekt, omdat hij op de brug wilde zijn als een eiland genaderd werd. Om 4.01 uur kwamen mistflarden opzetten. Hij liet direct mistsignalen geven. Toen zag men op de radar voor het eerst op een afstand van ongeveer 8 mijd een schip, dat snel naderbij kwam. Om 4.03 uur werd de mist dikker en om 4 04 uur liet de kapitein halve kracht draaien. Om 4.06 uur kon de tweede stuur man uit de radar opmaken, dat het schip in de richting van de „Tabian" kwam en vrij hardliep. Om 4.07 uur heeft de kapi tein de machines eerst op zeer langzaam laten zetten en heeft toen de machines ge stopt. Op hetzelfde moment werd een mist- signaal van het andere schip gehoord. On middellijk daarop liet de kapitein achter uit slaan, maar even later kon men het andere schip reeds aan stuurboord horen varen. Toen kwamen de toplichten en het rode boord licht van de Italiaan in zicht. Volgens de kapitein van de „Tabian" voer de „Argea Prima" met aanzienlijke snel heid. Het schip liep met grote vaart voor bij en aanvankelijk dacht men vrij te blij ven. Maar de „Argea Prima" bleek ruim 200 meter lang te zijn en dicht bij het ach terschip van de Italiaan volgde de aan varing. Daarbij schuurde het Italiaanse schip langs de neus van de „Tabian", die afbrak. Door het schuren waren vonken ontstaan, die brand veroorzaakten in de lading van het tankschip. Uit een gat aan bakboord van de „Argea Prima" spoot brandende olie naar buiten in de voorpiek van de „Tabian", zodat ook op dit schip brand ont stond. Terwijl de kapitein van de „Tabian" een deel van zijn mannen aan het werk zette om te trachten de brand te blussen, wér den anderen belast met de redding van de Italiaanse bemanning die, deels in redding boten, deels zwemmend in zee ronddreef. Zelfs klommen Nederlanders aan boord van het brandende Italiaanse schip om ook daar het vuur te bestrijden. Na enige uren kwamen enige schepen te hulp, waarbij ook de Nederlandse sleep boot „Loire" van L. Smit en Co's interna tionale sleepdienst, welke in de Perzische Golf gestationeerd was. Deze nam de bran dende „Tabian" op sleeptouw naar Bahrein. ADVERTENTIE HAARLEM HOFLEVERANCIER HALFWOLLEN EN WOLLEN DEKENS vanaf 18.75 Na zes dagen varen kreeg men toestem ming op de rede van Bahrein te meren. Daar kon het vuur op de „Tabian" einde lijk geblust worden. In de volgende 2 >/2 maand slaagde de be manning van de „Tabian" erin om het schip weer zover te herstellen, dat het een certi ficaat van zeewaardigheid kreeg. Alles werd door de bemanning zelf gedaan: het duikwerk voor het opnemen van de schade onder de waterlijn, het lossen van de lading onder een schroeiende hitte en tenslotte ook het aanbrengen van een betonnen muur in het gat, waar eens de neus had gezeten. Uiteindelijk bereikte het schip op 9 September de haven van Amsterdam. Daar had men intussen aan de hand van bestaande tekeningen van de N.D.S.M. een nieuwe neus gemaakt, die enige weken geleden bevestigd is. Nu vaart het schip weer. Bij de aanvaring liep de uitkijk van de „Tabian" ernstige brandwonden op. Hij is per vliegtuig naar Nederland overgebracht. Hij wordt thans nog in een ziekenhuis in Amsterdam verpleegd. De inspecteur voor de scheepvaart con cludeerde, dat de kapitein van de „Tabian" geen schuld heeft aan de aanvaring; zijn navigatie is volkomen verantwoord ge weest. Een lid' van de raad merkte nog op, dat het Italiaanse schip in de dikke mist op volle kracht moet hebben gevaren. „U hebt met een gek te doen gehad", zei hij tot ka pitein Van Binsbergen. De inspecteur bracht de kapitein ten slotte hulde voor hetgeen door hem en zijn mannep na de ramp was gedaan. ADVERTENTIE GAAT U VERHUIZEN WU verzorgen Uw verhuizing met vakkundig personeel onder volledige garantie. 11 11 ROZENSTRAAT 13 Tel. 20020 - 12525 - HAARLEM MEUBEL- EN PIANOTRANSPORT door geheel Nederland. Een jaar gevangenisstraf met aftrek, waarvan drie maanden voorwaardelijk is tijdens de zitting van de rechtbank te Zutphen geëist tegen de waarnemende ge meenteontvanger van Zutphen, H., die een bedrag van ongeveer f 6.000.uit de kas van de gemeente heeft verduisterd. Het door B. en W. van Utrecht ingedien de plan voor de bouw van een nieuw Congres- en Concertgebouw Tivoli is door de gehele raad aanvaard. Met de uitvoe ring van het door de architecten ir. B. Bij voet en prof. ir. F. J. Peutz ontworpen plan en met de inrichting van het gebouw is een bedrag gemoeid van ruim tien mil lioen gulden. Het nieuwe Tivoli zal worden gebouwd op de plaats van het oude aan de Kruits- straat, dat tachtig jaar in gebruik is ge weest en wegens sterke slijtage in de af gelopen zomer is gesloten. In het plantsoen op het Lepelenburg is intussen een tijdelijke concertzaal gebouwd en in gebruik genomen. Burgemeester jhr. mr. C. J. A. de Ranitz bracht hulde aan de architecten voor „het onworpen, aan alle eisen voldoend wijds en aantrekkelijk, ob ject". UTRECHT, 19-11. - De verkeersdeskun- dige dr. ing. M. P. Feuchtinger uit Ulm (DL), die door het gemeentebestuur van Utrecht als adviseur is toegevoegd aan de onlangs ingstelde plaatselijke verkeers- commissie, heeft tijdens een oriënterings- bezoek de situatie in Utrecht opgenomen en intensief overleg gepleegd met de ver schillende plaatselijke deskundigen. De gemeenteraad heeft besloten een bedrag van f 11.000 ter beschikking te stellen voor de eerste fase van de werkzaamheden van dr. Feuchtinger. NEW YORK (United Press) Een atoomcentrale zal de Brusselse wereldten toonstelling in 1958 voorzien van energie, zo heeft de Westinghouse Electric Interna tional Company te New York bekend ge maakt. Westinghouse zal onderdelen voor de atoomcentrale leveren. Voor bijzonder heden verwees de maatschappij naar het „Syndicat d'étude de l'énergie nucléaire" in Brussel. Nadat de dertigjarige onder-aannemer J. A. V. uit Beverwijk by de Velser politie en tijdens de behandeling van zijn zaak voor de Haarlemse rechtbank ontkend had zich te hebben schuldig gemaakt aan uit lokking van valsheid in geschrifte door declaratie-staten voor vorstverlet vals te laten opmaken om die als echt en onver valst te gebruiken, heeft hij op 8 November aan de recherche te Velsen een bekentenis afgelegd. Op 8 September had de Haar lemse rechtbank hem veroordeeld tot een gevangenisstraf van drie jaar met aftrek van het voorarrest. De Beverwyker was in beroep gegaan en vanmorgen heeft het gerechtshof te Amsterdam deze zaak be- handdeld. In 1954 was V. aannemer, maar de zaken gingen zo slechts, dat het uitspreken van een failissement volgde. Hij was vervolgens enige tijd bij zijn broer werkzaam maar in Januari van dit jaar, bij het intreden van de vorst, was hij werkloos. Als aan nemer was hij aangesloten bij het Sociaal Fonds Bouwnijverheid, dat onder meer de uitkeringen voor vorstverlet regelt. In November van het vorig jaar ontving hij enkele formulieren omdat men op het bureau van het fonds van mening was, dat V. nog steeds bij het fonds aangesloten was. Verdachte heeft in het eerste kwartaal van dit jaar aan enkele personen gevraagd de- ciaratie-staten valselijk in te vullen, waar uit zou blijken, dat een aantal arbeiders wegens de vorst niet kon werken. Dezelf de personen vroeg hij het geld te innen te Zaandam, Amersfoort en Zierikzee waar kantoren van het Sociaal Fonds Bouw nijverheid zijn gevestigd. In totaal is er een bedrag van ongeveer 28.000.geïnd. Aan hen, die medewerking hebben ver leend had verdachte diverse bedragen uit gekeerd. Bij het horen van de getuigen bleek ver schil van mening te bestaan over de uit gekeerde bedragen. Twee getuigen deelden mede, dat zij bedragen van driehonderd en duizend gulden ontvangen hadden als be loning, maar de verdachte noemde bedra gen van respectievelijk 6000.en 5200. Een ambtenaar van het Sociaal Fonds Bouwnijverheid deelde mede, dat als er de_ claratiestaten worden aangeboden de uit betaling zo spoedig mogelijk volgt omdat het geld bestemd is voor de bouwvakarbei ders. Later wordt er pas controle uitge oefend. Eenvoudiger De procureur-generaal, mr. J. F. Hoef- felman, merkte op, dat de zaak eenvoudi ger is geworden dan bij de Haarlemse rechtbank nu de verdachte alles bekend heeft. Hij eiste bevestiging van het vonnis van de Haarlemse rechtbank. De verdediger, mr. Huygens, meende, dat de verdachte een te zware straf van de Haarlemse réchtbank heeft gekregen, het geen wellicht zijn oorzaak vindt in het feit, dat de verdachte tot voor kort alles hard nekkig heeft ontkend. Pleiter zag in de verdachte geen misdadiger en verzocht het Hof dan ook een voorlichtingsrapport te laten uitbrengen of anders een lichtere straf op te leggen. Het Hof zal op 2 December uitspraak doen. ADVERTENTIE MAGGI DOOSJE a 2 TABLETTEN VOOR tzo ZUIVER ALS GOUD SUVA (Reuter) Een hooggeplaatst ambtenaar heeft te Suva, de hoofdstad der Fidzji-eilanden, verklaard dat de bescha digingen van het handelsvaartuig „Joyita" dat begin October met 25 opvarenden op geheimzinnige wijze verdwenen is op een reis van Suva naar de Tokelau-eilanden, normaal een vaart van veertig uur, het ge volg zijn van „zware zeegang". Het bestuur der Fidzji-eilanden, dat een voorlopig on derzoek heeft ingesteld, gelooft niet dat de „Joyita" is aangevaren of door zeerovers geplunderd. De Nieuw-Zeelandse luchtmacht heeft het zoeken naar de vermiste opvarenden gestaakt. Een vliegtuig wordt nog gereed gehouden voor mogelijke reddingspogin gen. Een gebied van 135.000 vierkante mij len is zonder resultaat afgezocht. De re gering van Nieuw-Zeeland zal een offi cieel onderzoek naar het vergaan van de „Joyita" laten instellen. ADVERTENTIE GEEF UW VROUW een breimachine roestvrij stalen naaldenbed onmisbaar in elk gezin. DEMONSTRATIE elke Dinsdag 2—5 u. door een ervaren demonstratrice van de „VITEX" Gen. Cronjéstraat 129 - Haarlem-N. Volgende maand Saarl. verkiezingen SAARBRÜCKEN (Reuter, United Press) Het parlement van Saarland heeft Vrij dag besloten dat op 18 December, bijna twee maanden na de volksstemming waarbij het Europese Saarstatuut verwor pen werd, verkiezingen voor een nieuw parlement zullen wórden gehouden. Het wetsontwerp voor de verkiezingen werd in derde lezing goedgekeurd. Hierdoor wordt het de pro-Duitse partij en voor de eerste maal, sinds zij vijf jaar geleden door de Fransen verboden werden, toegestaan candidaten te stellen. De 41 pro-Franse Landdagleden van de Christelijke Volkspartij en de Socialistische Partij stemden voor. De Christelijke Volks partij had echter vooraf bedongen dat de pro-Duitse partijen in hun verkiezingspro gramma niet over „separatisme" of derge lijke onderwerpen zouden spreken. In het onlangs gehouden referendum over het Europese Saar-statuut (dat zoals bekend door de kiezers werd verworpen) wonnen de pro-Duitsers veel stemmen door te be weren dat Europeanisering van de Saar een permanente afscheiding van Duitsland betekende. Slechts de drie communisten stemden tegen de kieswet. Merlijn's plannetje scheen wel gehikt te zijn. In de zaal lagen de reuzen vast in slaap; daar zou hij voorlopig geen last mee hebben. Merlijn liep om. de tafel heen en verliet toen de zaal. Hij deed dat nog erg zachtjes en op z'n tenen, want hij begreep wel, dat niet alle reuzen in de zaal waren. Er moesten er ook nog enkelen op wacht staan. Maar het was niet nodig, dat hij zich ongerust maakte; want hij ontdekte, dat ook de schildwachten wijn gedronken haddenzij lagen ook allemaal in 'n diepe slaap en snurkten al even luid als hun makkers! 43-44 Uit de ontwikkeling van conjunctuur en beurzen zou men kunnen constateren dat de maatregelen, welke de regeringen van enkele landen hebben genomen om de ge varen van een excessieve hausse te be strijden, niet zonder effect zijn gebleven. Als men kennis neemt van wat thans over de gang van zaken in Engeland, de V.S., Duitsland en ook in ons land wordt be richt, blijken de economische verhoudin gen zich minder dreigend te ontwikkelen dan enige maanden geleden werd gevreesd. Het is in elk geval duidelijk geworden dat aan de regeringspolitiek op economisch gebied een grote invloed wordt toegeschre ven, zeer zeker ook niet ten onrechte, ook al is die invloed voor een goed deel ver moedelijk van psychologische aard. Het deflatie- en inflatieproces wordt trouwens in niet onbelangrijke mate door psycho logische factoren beheerst, hetgeen ook van de effectenbeurzen geldt, gelijk de laatste weken onmiskenbaar is gebleken. Alleen het feit dat men zich in regerings kringen openlijk rekenschap heeft gege ven van de gevaren, welke aan een con junctuurhausse inhaerent zijn, heeft in meer dan een opzicht tot enige ontspan ning geleid, welke die gevaren naar veler oordeel heeft verminderd, terwijl in de feitelijke toestand van het economisch le ven geen verandering is gekomen en ze ker geen achteruitgang valt te constate ren. Het is, om te beginnen, opmerkelijk dat men in Engeland, waar de situatie, zoals men weet, min of meer precair was en de goud- en deviezenvoorraad ziender ogen verminderde, reeds nu van een om mekeer meent te mogen spreken en resul taten ziet van de strenge maatregelen, welke door minister Butler zijn afgekon digd. Het ging daarbij over de verbetering van de betalingsbalans, die met name ten opzichte van de V.S. uit het lood lag en waarop uiteraard de ontwikkeling van de handelsbalans de grootste invloed uit oefent. Welnu, niet zonder voldoening wijst men er thans op dat de handelscijfers van Oc tober een verbetering aanwijzen in zover re dat de import zich weliswaar op een hoog peil handhaafde, maar de export een recordcijfer te zien gaf. Deze was in ge noemde maand ruim 13 pet. groter dan het maandgemiddelde voor de eerste ne gen maanden van dit jaar en voor de uit voer naar de V.S. bedroeg die verhoging zelfs niet minder dan 34 pet. Op de Lon- dense beurs is de rust dan ook terugge keerd, alhoewel van een krachtig koers- herstel niet kon worden gesproken en de rentestand vrij hoog blijft, zodat ook voor de Engelse staatsfondsen nog geen koers- redres van grote omvang is ingetreden. Maar men heeft toch de indruk weer op de goede weg te zijn en minister Butler, die heel wat scherpe aanvallen te ver duren heeft gehad, zal thans ongetwijfeld weer lichter ademhalen. Min of meer spectaculair is daarentegen het koersherstel op de New Yorkse beurs. Zoals men zich herinnert, is daar de koers daling eind September begonnen met de ziekte van Eisenhower, waarin velen een aanwijzing zagen voor een teruggang van de conjunctuur als gevolg van een ver minderd vertrouwen in de ontwikkeling van de politieke verhoudingen in de V.S. Er waren natuurlijk ook andere oorzaken, want reeds enige tijd tevoren was men ook in de V.S. immers tot een verhoging van de rentetarieven overgegaan om de credietverlening, met name in de bouw wereld en bij de financieringsmaatschap pijen af te remmen. Maar in elk geval is het opmerkelijk dat nu Eisenhower het ziekenhuis heeft verlaten en de kansen op zijn volkomen herstel groter worden geacht, de New Yorkse beurs de sporen van de scherpe depressie, welke eind Sep tember intrad, nagenoeg geheel heeft uit gewist. Het indexcijfer voor Industrials, dat van 487.45 op 23 September tot 438.59 op 11 October was gedaald, heeft zich, ter wijl we dit schrijven, tot 487.30 hersteld en ook bij de Spoorwegen is het geleden koersverlies op enkele punten na inge haald. Men wijst er thans op dat in de bouwwereld en ook ten aanzien van het afbetalingscrediet enige terughouding is ontstaan, hoewel van een vermindering der credieten bij de banken nog nauwelijks sprake is. Of het nu aan het herstel van Eisenho- 95 39) Er werd geklopt en daar stond 'het meisje Meilink in de deur. Hijgend en opgewonden en met een triomfantelijke uitdrukking op haar gezicht. Ze aarzelde één ogenblik bij het zien van de beide anderen en wendde zich toen tot de politieman. „Inspecteur", zei ze, bijna juichend, „ik heb het verloren medaljon gezien! Het zit in de bloembak voor het venster van professor Cossaert. Ik zag het van bovenaf in de zon flikkeren!" „Is het werkelijk, juffrouw Meilink?" antwoordde deze. „Dat zou een belangrijke ontdekking zijn! We zullen meteen gaan kijken." Juffrouw Corbeyn zag plotseling op. „Een belangrijke ontdekking," zei ze. „Dat begrijp ik. U moet natuurlijk aller eerst gaan kijken. Maar, inspecteur, als u juffrouw Meilink niet meer nodig hebt, wilt u haar dan weer hier terug brengen? Ik wil haar dadelijk vertellen wat ik te vertellen heb. Zij hoort bij ons." „Ja", zei haar zoon met een blik naar het meisje. „Zij hoort bij ons." Toen Greet Meilink zich aan de leuning van de trap had vast gegrepen, had zij een ogenblik gedacht dat zij flauw zou vallen: voor de eerste maal in haar leven. Maar dat gebeurde toch niet. En daarop was ze naar boven gegaan zo snel als haar knik kende knieën haar konden dragen, in een intense behoefte om uit te huilen op haar slaapkamertje. Hoe het precies gebeurde wist zij later zelf niet, maar op de tweede etage liet haar zelfbeheersing haar in de steek en snikte zij het uit. En zo zat ze op de onderste tree van de trap in elkaar ge doken als een klein hoopje ellende en liet haar tranen de vrije loop. Ze zat daar nog niet lang toen de kamer deur van juffrouw Galjoen geopend werd en deze dame naar buiten kwam. Ze was, na de internering van Pieter Tilman, niet meer in actieve dienst geweest en boven dien nog zo vermoeid van de slapeloze nacht, dat ze verder op haar kamer was ge bleven. Maar haar oren waren nog blijven speuren naar ieder speciaal geluid in huis, en zo konden de snikken van Greetje Mei link ha'ar evenmin ontgaan als de gerucht makende arrestatie van Daniël Camphuy- sen. Ze kwam direct op het geluid af. Maar behalve een geroutineerde detec tive was juffrouw Galjoen ook een vrouw met een gouden hart. En het gezicht van het kleine blonde meisje dat zo innig be droefd was zou nog wel hardere harten vertederd hebben dan dat van de detective uit Overkerspel. En dus bukte zij zich naar het meisje, richtte haar op en bracht haar zachtjes naar haar eigen kamer, waar zij haar koesterde en kalmeerde, zoals alleen een gouden vrouwenhart dat kan. Zij zette haar hoedje af, hielp haar uit haar bontjas en bracht haar naar de ouderwetse sofa bij het raam, waar zij haar liet zitten. Een kopje thee en een koekje werkten wonder wel kalmerend en zo kon het meisje, dat nu al enige malen haar ogen had afgeveegd, gaan vertellen. Maar onder dat vertellen moest zij toch telkens weer even schreien en juffrouw Galjoen, die tegenover haar was gaan zitten, aan het raam, begreep dat ook best. Het meisje vertelde van Daniël Camphuysen. „1-Iij.... hij is garresteerdDaan Camphuysen. „Ja kind, dat heb ik gehoord." „En.... en die agent zei dat hij ge vochten had! Dat hij iemand had neerge slagen. Hij zal toch niet.... niet iemand doodgeslagen hebben?" „Welnee, dat geloof ik stellig niet. Ik heb geen ziekenauto of brancard voor de deur gezien." Juffrouw Galjoen deed haar observaties uit het raam. „Maar hij heeft het niet gedaan! Stellig niet! Hij is onschuldig!" „Och, mijn arme kind „Ik weet het zeker. Zeker! Hij is geen juwelendief!" „En ik weet zeker van wel, Greetje. Een man, die gaat vechten is altijd schuldig. Het is zijn geweten, zie je. Zijn geweten, dat gaat spreken. Hij heeft het absoluut zeker gedaan." „Nee!" „Die inspecteur is ontzettend voorzichtig. Ik heb hem meermalen iemand aangewezen, waarvan het pertinent zeker was dat hij de moor.... de schuldige was. Hij weigerde eenvoudig om hem te arresteren. Het feit dat hij Daniël Camphuysen nu wel gearres teerd heeft, spreekt boekdelen. Het is zo vast als een huis. Het spijt me, dat ik niet „Dat u niet. „Och nee.niets. Dat is iets tussen de inspecteur en mij. Maar je zult in de ge dachte moeten berusten, dat dr. Camp huysen. „Maar daar berust ik niet in! Ik wil wat doen! Ik zal naar zijn kamer gaan om de inspecteur te spreken te vragen." „Mijn lieve kind, hij heeft natuurlijk geen tijd voor je." „Maar ik moet hem spreken. Ik moet hem vertellen van professor Cossaert!" „Van professor Cossaert?" „Ja. Hij verft zijn baard. En verder. verder was er een man, een kleine, don kere man, en die zei „Mouchard" tegen hem. En die werd een ogenblik later zelf gearres teerd." „Wat zeg je, Greetje?" Juffrouw Galjoen, tot voor enige ogen blikken nog de troostende, moederlijke vriendin werd nu weer voor honderd pro cent detective. Ze boog zich, in een intense belangstelling, naar het meisje toe en scheen haar de woorden wel uit de mond te willen trekken. Greetje's beschreide ogen zagen haar bedroefd aan. „Wat zeg je? Verft hij zijn baard?" „Ja, dat weet ik zeker. Hij gaf mij een handkus op de handschoen van Noortje. En toen kwam er een donkere vlek op. Kijkt u maar: twee halve kringen." „Maar kind, dat is hoogst belangrijk! Dat is verschrikkelijk verdacht! En wat zei je verder nog van een man, die „mouchoir" zei?" „Ik heb met professor Cossaert in de stad geluncht. En wij werden de hele weg overal door twee mannen gevolgd: één kleine, donkere met een wandelstok, en een ander met een regenjas." „Ja, dat heb ik uit mijn raam gezien," bevestigde juffrouw Galjoen. „Ze lunchten in hetzelfde restaurant als de professor en ik, samen aan één tafeltje, maar ze spraken niet met elkaar. De man met de regenjas ging telefoneren. En toen, ineens, aan het einde van de lunch, stond de donkere man van zijn tafeltje op, kwam op ons toe en zei: „Attention, mouchard" tegen professor Cossaert. Meteen daarop werd hij aangesproken door de man met de regenjas en daarna door een paar anderen, die net binnen kwamen, meegenomen. En professor Cossaert werd ineens verschrik kelijk zenuwachtig en had grote haast om weg te komen. We kwamen met een taxi thuis, zoëven." „Ja, dat heb ik gezien," zei juffrouw Galjoen weer. „Maar dat is hoogst belang rijk! Hoogst verdacht! Professor Cossaert wer te danken is, al dan niet, een feit is dat het optimisme in de V.S. sinds de laatste weken weer aan kracht heeft ge wonnen en dat het door de gegevens uit de bedrijfswereld nog voortdurend wordt versterkt. Het is zelfs zo dat men zich al weer bezorgd maakt over de beperking in de bouwwereld en men thans van de regering eerder een verzachting dan een verscherping dgr restrictiemaatregelen ten aanzien van de credietverlening verwacht. De verkiezingen, welke het volgend jaar worden gehouden, spelen in zoverre een rol, dat de Republikeinen zich om zo te zeggen geen depressie in het zakenleven kunnen veroorloven, omdat dit door de democraten tegen hen zal worden uitge speeld. De verwachting bestaat derhalve dat men van hogerhand wel de verhou dingen scherp in het oog zal houden, maar zich voor maatregelen zal wachten, welke een werkelijke teruggang van de conjunc tuur kunnen veroorzaken. De productie blijft zich in de V.S. nog steeds in.stijgen de lijn bewegen en het vertrouwen, dat men in de toekomstige ontwikkeling van de conjunctuur stelt, blijkt wel heel sterk uit de mededeling dat de Amerikaanse industrie in het komende jaar 5? 33 mil liard voor uitbreiding en verbetering van het productie-apparaat zal uitgeven, dat is ca. 13 pet. meer dan in hel lopende iaar. Grote concerns als de Standard Oil en Chrysler gaan hierin voor. maar ook de Sooorwegen hebben uitgebreide investe ringsprogramma's. Het feit dat de aande len van de Ford Motor Co., tot dusver een familiezaak, op de New Yorkse beurs zul len worden gebracht, heeft het beursopti- misme een nieuwe stimulans gegeven. De legendarische faam van de Fords is zo sug gestief. dat de orders op de aandelen van Ford zich bij de makelaars opstapelen en de prijs, naar men zegt., geen rol speelt. Echt Amerikaans. Een factor, welke vermoedelijk ook van invloed is, kan worden gezocht in de zeer recente prijsstijging op de goederenmark ten, waar rubber, staal, ijzer en koper, na een prijsdaling nieuwe vraag ontmoeten, waartoe vermoedelijk de vertoning van Molotov's ware gezicht in Genève heeft bijgedragen, omdat het Westen met een ontwapening nu wel uiterst voorzichtig zal zijn. Hoewel ook de Amsterdamse beurs zich flink heeft kunnen herstellen, met name voor internationale waarden, blijft de hausse hier gelukkig binnen redelijke grenzen. Er zijn enige ongerechtigheden ontdekt bij de groep-Schagen van de rijkspolitie. Een ambtenaar is geschorst. Ten aanzien van twee anderen wordt een onderzoek ingesteld. Deze zullen waarschijnlijk disci plinair worden gestraft. WASHINGTON (Reuter) Syrië heeft bij monde van zijn ambassadeur in Washington Zeineddine, de Amerikaanse regering meegedeeld, dat Syrië wapens in het buitenland zal kopen, indien de Ver enigde Staten Israel van wapens voorziet. De Syrische ambassadeur verklaarde zulks in een ondei-houd met George Allen, de onderminister van Buitenlandse Zaken be last met kwesties betreffende het Midden- Oosten. Daags tevoren had Egypte een dergelijke waarschuwing laten horen, kort nadat de Israëlische ambassadeur, Eban, een lijst had overhandigd van de wapens die zijn land van de Verenigde Staten wil kopen. Zeineddine deelde journalisten na zijn onderhoud met Allen mee, dat Syrië, inge val van Amerikaanse wapenhulp aan Israel „wapens zal kopen, waar het deze maar kan krijgen op een zuiver commerciële basis". ADVERTENTIE Haarlem CENTRALE VERWARMING JOHNSON OLIEBRANDERS staat dus in verbinding met een kerel, die gearresteerd wordt. Ze hebben samen een soort code, want „mouchoir" betekent in dit geval natuurlijk niet „zakdoek". Het is het codewoord van een bende! Het is zo duide lijk als wat, Greetje! Professor Cossaert is de juwelendief!" „Denkt u?" vroeg het meisje hoop vol. „Ik ben er zeker van. Zonder enige twij fel. We moeten onmiddellijk onze maat regelen nemen dat de schurk.... grote hemel, daar gaat hij zo maar de deur uit." „Professor Cossaert?" „Ja. Uit. En de rechercheur die hem moest volgen, is nog niet terug gekomen! Genadige hemel! Hij gaat weg! Ik ga hem achterna, Greetje. Ik ga hem arresteren. Inspecteur Renkevoort zou het mij nooit vergeven als ik in dit ogenblik te kort schoot. „Maar juffrouw Galjoen. Men mocht van juffrouw Galjoen zeggen wat men wilde, maar ze kon snel en han delend optreden. Ze snelde naar haar kleer kast, waar zij haar mantel van de hanger rukte en meteen in de mouwen schoot. Ze vergat niet haar tamelijk omvangrijke handtas mee te nemen en plantte zelf nog haar vilthoedje op haar grijze manen. Ver volgens draafde zij als een hinde de trappen af, sloeg de voordeur achter zich dicht en snelde de stoeptreden af naar beneden. Zij verkende eerst het terrein en begon meteen met een finke spurt haar vervolging. Pro fessor Cossaert, een tè nonchalante figuur om zich ooit te haasten, was nog niet ver weg. (Wordt vervolgd)

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 6