Uiteenzetting minimumprijzen op de groentenveilingen r PANDA EN HET GEHEIMZINNIGE GLAS WATER NACHT- HOEST! Agenda voor Haarlem Wereldnieuws R.K. tuinders in Haarlem bijeen muüf Jee. nUKKIO oefeteym mj/! De radio geeft Dinsdag Beroving van 79-jarige man in Amsterdam Minister Staf in Canada Orgel en fanfare in de Waalse Kerk Amerikaanse democraten verwachten overwinning Zegetocht door Amster dam van Sint Nicolaas Y/ICKS <CocU ió Uet zo r j Kerkelijk Nieuws Jongetje aangereden bij paleis Soestdijk Dronken man sloeg agent een gebroken kaak Onenigheid tussen kapitein en bemanning op coaster Nederlands zeiljacht na storm binnengesleept Eis tot schadevergoeding ingediend tegen KLM Radioconcert opgenomen in het Jeugdhuis te Bloemendaal „Majestuoso", Sints schimmel, bleef 25 minuten zoek Ze verzachten Reizen en trekken vroeger MAANDAG 21 NOVEMBER 195 5 Tijdens de algemene jaarvergadering van de vakgroep Tuinders van de Katholieke Land- en Tuinbouwbond, die Zaterdag in „De Leeuwerik" te Haarlem onder leiding van de heer Jac. Groen Azn te Alkmaar gehouden is, heeft de heer G. W. Kamp- schör, voorzitter van de LTB het feit ge memoreerd, dat de heer Groen vijf en dertig jaar het voorzitterschap van de vak groep vervult. Hij bracht hem daarvoor dank en bood een mand met bloemen aan voor de familie Groen en een kist met sigaren voor de jubilaris. De bestuursleden de heren Adr. Jong te Lutjebroek, G. J. Ottenhof te Amsterdam en H. A. van Tol te Loosduinen werden opnieuw gekozen en gekozen werden de heren H. P. de Wijs te Obdam en F. C. Meijer te Katwijk. Behandeld werden enige voorstellen van kringen over import en export. De ver gadering verenigde zich met het prae- advies van het bestuur, waarin o.a. opge merkt werd, dat ten aanzien van het Bene- lux-handelsverkeer de beperkingen op de invoer van Nederlandse tuinbouwproduc ten in België, welke beperkingen voort vloeien uit het landbouwprototcol van 1947, opgeheven dienen te worden. Het Bel gische tuinbouwbeleid is afgestemd op pro van invloed zijn bij de minimumprijs-poli tiek op tuinbouwgebied. In de eerste plaats bepaalt de stand van het gewas of er veel of weinig op de veiling aangevoerd wordt. De natuur stoort zich niet aan minimum prijzen. Vakbekwaamheid speelt daarbij een rol, speciaal om de kwaliteit van de producten te verbeteren. Voor de export is het noodzakelijk over een goede kwaliteit te beschikken; dan gaan de prijzen omhoog. Hetzelfde geldt voor het binnenland. Spreker memoreerde, dat het van belang is met welke producten het areaal beteeld wordt. Als in een bepaald jaar de prijs van een groente-soort laag is, hetgeen wil zeg gen, dat er een te veel is, dan reageren tuinders er terstond op en kiezen het vol gend jaar een andere groente. Ook kunnen er moeilijkheden bij de productie ont staan, als tuinders zonder een vergunning telen of meer telen dan waarop zij recht hebben. Voorts besprak drs. Kemmers de resul taten van de oogst. Veel hangt af van het weer, maar de tuinders dienen er voor te zorgen, dat de productie zich richt op de behoefte. De huisvrouw zorgt voor reacties en koopt niet, als de groente duur is. In bepaalde gevallen is het wel eens nood zakelijk, om tot vernietiging over te gaan; tectie, hetgeen strijdig is met de Benelux- van belang is daarbij, dat een goed beleid gedachte. De Nederlandse regering dient gevoerd wordt, waarbij de overheid pas krachtdadiger op te treden, waarbij uiter-~- aard slechts in de laatste plaats naar het wapen van représailles mag worden ge grepen. Besloten werd het gehele probleem van de export ter sprake te brengen bij de Tuinbouwvakbond van de Katholieke Nederlandse Boeren- en Tuindersbond. Van gedachten werd gewisseld over con tractteelt en het verstrekken van teeltver gunningen. De afgevaardigden waren het met het bestuur eens, dat er alle reden is op afschaffing van de contractteelt bij de regering aan te dringen. De heer Groen deelde mee, dat de minister van Landbouw opgemerkt heeft, dat contractteelt voor de tuinders geen ernstige gevolgen heeft. Daarmee was spreker het niet eens, want er wordt wel veel schade aangebracht. Als lid van de Tweede Kamer heeft hij dit punt reeds besproken, maar de beslissing berust niet bij de Tweede Kamer, maar bij de minister. Mogelijk is succes te bereiken, als de kamer op afschaffing blijft aan dringen. In de middagvergadering heeft drs. W. H. Kemmers, werkzaam bij het Centraal Bu reau van Tuinbouwveilingen een inleiding gehouden over „De betekenis van het mini mumprijzenstelsel en het bepalen van de hoogte der ophoud- en vergoedingsprij- zen". Hij merkte op, dat de prijzen op velerlei gebied in het leven een belang rijke rol vervullen, ook in de tuinbouw. Bij de tuinders bepaalt de prijs het inkomen. Hoe hoger de prijs is, des te beter zij het vinden. De prijs is ook een aanwijzing voor de productie. Als een consument een hoge prijs moet betalen, dan betekent het, dat de goederen schaars zijn. Bij hoge prijzen loopt echter de consumptie terug. Drs. Kemmers besprak drie punten, die ADVERTENTIE BARTELJORISSTR. HAARIEM TEL. 13439 FERD. BOLSTR. 48 A DAM - TEL. 717162 NOORSE WANTEN - SOKKEN HILVERSUM I, 402 NT. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.45 Morgen gebed en liturgische kalender. 8.00 Nieuws, en weerbericht. 8.15 Platen. 9.00 Voor de huisvrouw. 9.40 Lichtbaken. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Platen. 10.30 Platen. 11.00 Voor de vrouw. 11.30 Schoolradio. 11.50 Als de ziele luistert, causerie. 12.00 Angelus. 12.03 Platen. 12.15 Voor boer en tuinder. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 Amusementsmuziek. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en katholiek nieuws. 13.20 Prome nade-orkest en solist. 14.00 Gevarieerd pro gramma. 15.00 Schoolradio. 15.30 Platen. 15.45 Voor de plattelandsvrouwen. 16.00 Voor de zieken. 16.30 Ziekenlof. 17.00 Voor de jeugd. 17.40 Koersen. 17.45 Regeringsuitzen- dirne: Rijksdelen overzee: Stad en landschap od Curacao. 18.00 Voor de jeugd. 18.20 Sport- oraatje. 18.30 R.V.U.: Nieuws van het Astro nomisch Front door Dr. H. Groot: Magneti sche velden in en buiten het Melkweg stelsel. 19.00 Nieuws. 19.10 Platen. 19.15 Uit het Boek der Boeken. 19.30 Platen, 19.35 Toespraak. 19.40 Lichte muziek voor de militairen. 20.20 Actualiteiten. 20.35 De ge wone man. 20.40 Platen. (21.1021.30 De Kerk van heden en de Wereld van morgen, causerie). 22.45 Avondgebed en liturgische kalender. 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Platen met toelichting. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Gymnastiek. 7.25 Platen. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Gymnastiek voor de vrouw. 9.10 Voor de huisvrouw. 9.15 Pl,aten. 9.40 Morgenwij ding. 10.00 Platen. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Tiroolse muziek. 12.00 Tenor en orgel. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen, 12.35 Lichte muziek. 13.00 Nieuws. 13.15 Medede lingen of platen. 13.20 Metropole-orkest. 13.55 Beursberichten. 14.00 Platen. 14.40 Schoolradio. 15.00 Voor de vrouw. 15.30 Pianorecital. 16.00 Platen. 16.30 Voor de jeugd. 17.20 De dierenwereld en wij, cause rie. 17.30 Lichte muziek. 18.00 Nieuws. 18.15 Piano. 18.30 Meer productiviteit brengt iedereen profijt, causerie. 18.40 Lichte mu ziek. 18.55 Paris vous parle. 19.00 Voor de kleuters. 19.05 Strijktrio. 19.45 Filmpraatje. 20.00 Nieuws. 20.05 Gevarieerd programma. 22.15 De Antwoordman. 22.30 Orgelconcert. 22.40 Voordracht. 22.55 Ik geloof, dat causerie. 23.00 Nieuws. 23.15 New York calling. 23.20 Actualiteiten of platen. 23.30 24.00 Platen. TELEVISIE (N.C.R.V.) 20.15 Journaal en weerbericht. 20.35 Pro gramma over het wegverkeer in Nederland. 20.40 Films over dieren. 20.50 Film over werken van Jeroen Bosch. 21.05 De jongen met de kar, spel met muziek. 22.05 Dag sluiting. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Platen. 12.15 Platen. 12.30 Weer bericht. 12.34 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Platen. 14.00 Schoolradio. 15.45 Platen. 16.02 Orgel. 16.30 Koorzang. 16.50 Pianorecital. 17.00 Nieuws. 17.10 Zang en piano. 17.45 Boekbespreking. 18.00 Voor de jeugd. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Platen. 19.50 Causerie. 20.00 Voor de vrouw. 21.00 Omroeporkest en solist. 22.00 Nieuws. 22.15 Pianorecital. 22.5523.00 Nieuws. BBC, uitzending voor Nederland. 17.4518.15 Nieuws. Feiten van de dag. Vraaggesprek met onze luisteraars. Boeken en schrijvers. (Op 224 en 49 m.). mag ingrijpen, als het niet anders kan. De binnenlandse markt omvat de helft van de omzet. De andere helft gaat naar het bui tenland. Spreker zeide, dat men dient te bedenken, dat concurrentie te verwachten is. Als een land niet in staat is zelf voor voldoende productie te zorgen, pas dan gaat het over tot aankoop uit het buiten land. Men dient dan de prijzen aan te pas sen aan de concurrentie-verhoudingen. Van belang is het te weten, dat nergens in het buitenland teeltregelingen bestaan. Ook besprak drs. Kemmers de verhou ding tussen tuinder en industrie, die de producten verwerkt. De industrie wil zo weinig mogelijk betalen, waar tegenover staat, dat de tuinder de over-capaciteit naar de fabrieken stuurt. Men dient volgens spreker producten te laten doordraaien. Spreker concludeerde, dat de minimum prijzen in grote lijnen weinig te vervangen zijn, waarbij het echter mogelijk is, dat sommige producten in prijs het ene jaar verschillen met een ander jaar. Met ver trouwen dient men het beleid van de be trokken productencommissie te volgen. In aansluiting op deze inleiding volgde een korte gedachtenwisseling naar aanlei ding van voorstellen, die kringbesturen over het onderwerp hadden ingediend. De vergadering verenigde zich met de volgen de conclusies van het bestuur: wegens het gestegen kostenpeil dienen, waar het mo gelijk is, de minimumprijzen wat te wor den opgetrokken, maar men mag niet ver geten, dat de veilingen op de gang van zaken in de productencommissies een over wegende invloed hebben. Afzonderlijke verlangens dienen vooral met en in de afzonderlijke veilingen te worden be sproken. Ned. Herv. Kerk Aangenomen naar Beverwijk (toez.) J. A. Eekhof, vic. aldaar naar Ridderkerk C. J. v. d. Broek te Meteren en Est naar 't Waal en Honswijk W. K. Kansil, em. pred. en hulppred. te Soesterberg. Geref. kerken Bedankt voor Hallum J. P. Haspels te Goenga. Evang. Luth. kerk Aangenomen naar Schiedam S. G. v. d. Haagen te Ede. Twee mannen hebben een 79-jarige gros sier in de Hemonystraat te Amsterdam in zijn huis overvallen en beroofd. Nadat de grossier hen op hun bellen had openge daan, ging hij de mannen voor naar zijn magazijn. Zij zeiden met zakelijke be doelingen te zijn gekomen. Plotseling wierpen de beide bezoekers de oude man een zak over zijn hoofd, sloegen hem neer, en verdwenen daarop met medeneming van een bedrag van 230 gulden, dat los op een tafel lag. De 79-jarige is met bloedende hoofdwonden in het Onze Lieve Vrouwe- Gasthuis ter verpleging opgenomen. Het 9-jarige zoontje van de heer B. J. W., boswachter op het Kroondomein te Soestdijk, is Zaterdag bij het op de fiets oversteken van de rijksweg bij het paleis door een auto gegrepen en ernstig gewond. Koningin Juliana, die van het ongeluk Minister Staf is Zondagavond laat per vliegtuig in Canada gearriveerd voor een inspectiereis van een week door Canada die tevens gebruikt zal worden om perso nen en instanties officieel Nederlands dank over te brengen voor verleende hulp. Mi nister Staf is vergezeld door de heer H. H. van de Beugel, de directeur-generaal van Economische en Militaire Zaken in het Ne derlandse ministerie van Buitenlandse Zaken. Een 35-jarige dronken Veendammer J. A- heeft Zaterdagavond een agent, die hem op het politiebureau wilde opsluiten, een ge broken kaak geslagen. De agent is opgenomen in het Acade misch ziekenhuis in Groningen. A. blijft voorlopig in de cel en zal Dinsdag bij de officier van Justitie worden voorgeleid. Op de Nederlandse kustvaarder „Con tact", een schip van 279 ton, afkomstig uit Delfzijl, zijn moeilijkheden geweest tussen de kapitein en de bemanning. Het schip, dat ligplaats had gekozen te Brunsbüttelkoog op reis van de Finse ha ven Kotka naar Mennebutje, was reeds vertrokken, toen de Nederlandse consul te Brunsbüttelkoog was aangekomen om in het geschil te bemiddelen. Voor het concert dat Vrijdag door organist Henk Lasschuit in de Waalse kerk te Haar lem gegeven werd, was het fanfarecorps „Wilhelmina" uit Santpoort uitgenodigd mede te werken. Gezien de goede in druk, die het corps bij een vorig optreden gemaakt heeft, kon de heer Lasschuit met een gerust hart opnieuw het ensemble ver zoeken te komen en inderdaad heeft de vereniging het in haar gestelde vertrouwen niet beschaamd. De dirigent van het corps, de heer Jan Groot, had met zorg een programma ge kozen in overeenstemming met de aard van de uitvoeringsruimte of althans aan vaardbaar voor de sfeer daarvan. Als stemmig begin speelde het corps het be kende gezang „Blijf bij mij, Heer" („Abide with me") en reeds bij deze uitvoering tra den toonstabiliteit en sonore klankvorming, ook door de bassen, als prijzenswaardige technische capaciteiten op de voorgrond. De strijd om het behoud van de toonzuiver- heid moest in dit kerkgebouw met zijn on verwachte luchtstromingen uiteraard krachtig gevoerd worden. Het was merk waardig, dat de uitslag van die strijd in het begin van de avond veel gunstiger uitviel dan tegen het einde daarvan. Het vierdelige werk „Beelden uit de Vo gezen" van Meindert Boekei, kon mede door deze omstandigheid met succes ten gehore worden gebracht. Ook uit een oog punt van samenspel, klankafweging, zelfs van timbre-registratie kon de uitvoering voorbeeldig worden genoemd. In het pro gramma was geen der sfeer-aanduidende en locale situatie suggererende ondertitels opgenomen. De muziek moest het stellen zonder de „verklarende" toevoegingen, die de fantasie van de toehoorder in een be paalde richting kunnen brengen. De uit voering werd daardoor als een toetssteen voor de zuiver muzikale waarde van de compositie. Het werk is gewogen en niet te licht bevonden. Weliswaar is het eenvoudig en peilt het niet diep. Maar eerlijk en aan trekkelijk is het ontegenzeggelijk. Het is volkomen verklaarbaar dat de Nederlandse korpsen het werk als een welkom stuk muziek in hun répertoire hebben opgeno men. Een echt-Engels werk „Nimrod" van Elgar kwam daarna met verzorgde klank tot uitvoering. De voordracht van de para frase over „Ik heb geloofd" van Gerard Boedijn kon niet overal even sterk over tuigen. Ten dele kwam dit door de wissel valligheid van het peil der compositie, an derzijds door de nadrukkelijke metrische behandeling der contrapuntiek bij de uit voering, die een gewenste melodievorming in de weg stond. Met de vertolking van de Dorpsdansen van Grétry ontketende de strijd tegen ont stemming zich in volle omvang. En al werd „Wilhelmina" wel eens teruggedrongen, het wist een verloren stelling toch weer te her overen. In rhythmisch opzicht verliep de uitvoering echter te zwaar, met uitzonde ring dan van de derde en de vijfde dans. Dat was bij het streven naar zuiverheid natuurlijk een handicap. Een indrukwek kend slot van het optreden van het fan farecorps kwam met de vertolking van het koraal „Befiehl du deine Wege". De organist Henk Lasschuit voerde een orgel-ouverture van G. F. Handel, twee kleine Preludes en Fuga's (in C en in Bes) van Joh. Seb. Bach en van Choral I van Hendrik Andriessen uit. Hij toonde zich wederom de vaardige instrumentalist, die, al boden de onvolkomenheden van de or- Zeilen gescheurd, motor en radio defect Het Britse stoomschip „Tynemouth" heeft het Nederlandse jacht „Baldur V", dat Vrijdag in een storm onklaar was geraakt, de haven van Villefranche aan de Rivièra binnen gesleept. Het jacht, dat 20 meter lang is, behoort toe aan de heer K. H. van der Sloot uit Amsterdam, die er met zijn zoon een reis over de Atlantische Oceaan en de Middellandse Zee mee maakte. „De „Baldur V" was in het begin van de afgelopen week uit de haven van Rosas aan de Spaanse kust vertrokken en daarna in een storm terecht gekomen, waardoor de zeilen scheurden, de motor uitviel en de radio defect raakte. De heer Van der Sloot liep in het stormweer verwondingen aan een arm en schouder op. De „Baldur V" is inmiddels van Villefranche naar Nice ge bracht, waar het vaartuig zal worden ge repareerd. Nasleep Prestwick-ramp GLASGOW (United Press) Twee New Yorkse procureurs zullen vandaag voor de rechtbank van Ayr in Schotland zeven ge tuigen een verhoor afnemen betreffende het KLM-vliegtuigongeluk bij Prestwick, waarbij in 1948 veertig personen om kwamen. De actie is het gevolg van een eis tot schadevergoeding die mevrouw Wilma Finne, de echtgenote van een New Yorkse slager die bij de ramp omkwam, heeft in gediend tegen de KLM. Zij heeft aange voerd dat het ongeluk te wijten was ge weest aan foutief handelen van de beman ningsleden. Zij wenst schadeloosstelling voor haarzelf en haar drie kinderen. De gedagvaarde getuigen ooggetuigen en autoriteiten van het ministerie voor de Burgerluchtvaart zullen gedurende twee dagen een kruisverhoor ondergaan door de advocaat van mevrouw Finne, Jules Gil bert en die van de KLM, Montgomery. De KLM-constellation, die 21 October 1948 verongelukte, raakte bij het binnen komen om te landen op Prestwick een hoogspanningsdraad en stortte brandend neer waarbij tien bemanningsleden en 30 passagiers het leven verloren. Op de Maandagavonden om de veertien dagen wordt in een gezamenlijk program ma van de Nederlandse Radio Unie tussen vijf over zeven en kwart voor acht door de VARA een jeugdconcert uitgezonden. Dat van hedenavond wordt door de violist Dick de Reus en de pianist Isja Rossican ver zorgd. De inleider is, als gewoonlijk, de heer Wouter Paap. De opnamen zijn heden middag in het Jeugdhuis aan de Donkere- laan te Bloemendaal gemaakt. Leerlingen van een aantal klassen van de Hartenlust- school, de openbare school voor ULO aan de Vijverweg te Bloemendaal, fungeerden als enthousiaste luisteraars. Het program ma zal een sonatine van Franz Schubert en een vioolsonate van B. van den Sigten- horst Meyer bevatten. De scholieren kon den bovendien luisteren naar een sonate van W. A. Mozart, maar dit nummer wordt niet uitgezonden. CHICAGO (United Press). Drie mo gelijke democratische candidaten voor de presidentschapsverkiezingen van volgend jaar hebben gisteren felle aanvallen op de republikeinen ondernomen en voorspeld dat de democraten de verkiezingen zullen winnen. Adlai E. Stevenson, die in 1952 de can- didaat der democraten was, de gouverneur van New York, Averell Harriman en sena tor Estes Kefauver van Tennessee trokken om beurten tegen de regering van leer. Stevenson is de enige van de drie die zich tot nu toe definitief als candidaat voor 1956 heeft opgeworpen. Truman heeft de deur wijd opengezet voor alle candidaten die willen trachten de democratische presi- dentschaps-candidatuur te verwerven. Oud-president Truman hield een tafel rede aan een groot propaganda-diner der democratische partij, waarin hij zeide dat een ieder die president wil worden „vol ledig het recht heeft zich candidaat te stellen". Truman verklaarde dat hij altijd „van verscheidenheid heeft gehouden" en dat hij die candidaat zal steunen die door het democratische partijcongres zal worden benoemd. Truman zeide: „Ik ben er zeker van dat hoorde toen zij in het park wandelde, gel-tractuur extra-moeilijkheden, de mu-'de dem0craten het Witte Huis, het Con- spoedde zich naar de plaats van het onge val en liet zich voorlichten over de toe dracht. De jongen is naar het ziekenhuis te Baarn overgebracht en daar overleden. ziek volgens een artistiek geweten diende. De uitvoering van Andriessen's koraal mag als een bijzonder geslaagde afsluiting van het concert genoemd worden. P. ZWAANSWIJK. gres en al het andere zullen veroveren' De ex-president maakte het echter dui delijk dat hij zelf aan de kant zal blijven staan. 53. Joris kreeg daarbinnen in de gaten, dat de zaken een andere wending namen, dan hij had gehoopt. Hij probeerde de kist te openen, maar dat lukte niet, omdat Panda het touw er stevig omheen had ge wikkeld. „Wat heeft dit te beduiden?" vroeg hij, zijn neus door het kijkgat stekend. „Dit beduidt, dat je een meester-speurder niet kunt bedotten", antwoordde Pat ü'No- zel trots. „Ik doorzie je strekens. Je wou ons wijsmaken, dat het zwaar water was weggelopen, om er dan zelf mee weg te lopen." „Een scherpzinnige conclusie", zei Joris waarderend, „een krachtprestatie van een meesierbrein! Maar vertel mij nu eens onomwonden, wat dit omwinden van mijn kist beduidt." „Ik neem voorzorgens, dat je niet met het zwaar water kunt ontsnappen", verklaar de de grote detective. „Je bent in dat kist cn je blijft in dal kist." „Zoals ge wilt", zei Joris, terwijl hij het zich daarbinnen makkelijk maakte. „Ik vrees echter, dat dit uw taak aanmerke lijk zal verzwaren." Dat was zeker het geval! Inplaats van een glas, hadden Pat en Panda nu een zware kist mee te zeulen. Met knikkende knieën sjokten zij voort. „Ik gevoel mij als een vorst in een draag stoel", merkte Joris op. „Doch mijn vreug de wordt getemperd door het besef, dat ik u zo tot last moet zijn." Ruim 800.000 mensen waren Zaterdag ge tuige van de jaarlijks grootser wordende intocht van Sinterklaas te Amsterdam, een intocht die dit jaar meer dan honderddui zend gulden gekost heeft. Deze kosten wer den grotendeels door het bedrijfsleven ge dragen en wel in de vorm van vaak gigan tische praalwagens, die alle een verholen reclame-element hadden. De traditionele intocht van de Sint was ook dit jaar een dankbaar object voor de televisie, die er thans zelfs een „Eurovisie-uitzending" van gemaakt had door aansluiting op de netten van België, Frankrijk, Italië, Duitsland en Oostenrijk. Dat deze uitzending echter gedeeltelijk mislukte is te wijten aanhet paard van Sinterklaas. Op het hoogtepunt van de aan komst aan de Prins Hendrikkade tegenover de Sint Nicolaas-kerk bleek namelijk Sint's trouwe schimmel „Majestuoso" onvindbaar. Alle autoriteiten van het „I.C.A." (Initiatief Comité Amsterdam), met hun hoge hoeden en pandjesjassen, liepen opgewonden rond, maar het paard van Sinterklaas bleef on vindbaar. Motorrijders van de politie reden af en aan. Sinterklaas bleef gedurende 25 minuten in het televisie-beeld; toen kwam een motor-agent melden dat men de schim mel had gevonden. Het dier was ergens midden in de stoet opgesteld, bijna een kilometer van de plaats van aan komst. Met 35 minuten vertraging vertrok daarop de Sint, nu bereden voor zijn zege tocht langs de honderdduizenden wachten de Amsterdammers,die hem luide toejuich ten De televisie-mannen evenwel juichten allerminst, aangezien zij nu slechts een klein fragment van de stoet konden uit zenden, ondanks het feit dat men de uit zending van een half uur nog met een kwartier verlengde. ADVERTENTIE met beproefde medicinale be standdelen van het wereldberoem de middel tegen verkoudheden Vicks VapoRubHeerlijkDoel treffend1 Probeer ze! W MEDICINALE H0ESTB0NB0NS MAANDAG 21 NOVEMBER Minerva: „Meisjes in uniform", 14 jaar, 8.15 uur. Cinema Palace: „De mooiste vrouw ter wereld", 14 jaar, 7 en S.15 uur. Rem brandt: „Ciske de Rat", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Studio: „Warenhuis op stelten", alle leeft., 2.15 uur en „De Pickwickclub", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Lido: „Meisjes voor Tanger", 18 jaar,, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Detective Callaghan grijpt in", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Op weg naar Singa pore", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Luxor: „French Can Can", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Frans Hals museum: 20 uur, Volksuniversiteit. Voor dracht door Dr. K. A. Enno van Gelder in de serie „Leven cn denken in 't tegenwoordige Rusland". Stadsschouwburg: 20 uur. De Haagse Comedie veert op ,,'n Harlekinade", drie één-acters. Café-restaurant Brinkmann: 20 uur, Ver. „De Vrije Gemeente". Spreker de heer C. J. de Nie in de serie „De strijd met de Duivel". Concertgebouw: 20 uur, Tweede concert mcester-serie, Joh. Marten, viool; Jean Antonietti, piano. Begijnhof kapel: 20 uur. Interk. Evang. Comité. Spr. Dr. G. Snijders. Gebouw „Zang en Vriend schap": 20 uur, Geestelijk centrum „De gro tere wereld". DINSDAG 22 NOVEMBER Minerva: Lezing met film door jhr. Dr. J. C. Mollerus, over zijn reis naar de Verenig de Staten, 8.15 uur. Cinema Palace: „De mooiste vrouw ter wereld", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Ciske de Rat", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Studio: „Wa renhuis op stelten", alle leeft., 2.15 uur en „De Pickwickclub", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Lido: „Meisjes voor Tanger", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Detective Cal laghan grijpt in", 18 jaar, 2.30 en 8 uur. Roxy: „Op weg naar Singapore", 18 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor: „French Can Can", 18 jaar, 2, 7 en 9.15 uur. Frans Halsmuseum: 20 uur, Volksuniversiteit. Voordracht door mr. J. A. Meyer over: „Het probleem van het ouder worden". Botsing. Op een knooppunt op de buiten weg nabij Dixon in de Amerikaanse staat Nebraska, zijn twee personen auto's op elkaar ingereden. Alle tien inzittenden van de twee voertuigen kwamen om het leven. Trouw. Jacques Chaban-Delmas, de veer tigjarige burgemeester van Bordeaux, is aan het slot van het „Gaullistische" partijcongres te Parijs tot partijvoorzit ter gekozen. De sociaal-republikeinen hebben besloten de denkbeelden van hun oprichter generaal De Gaulle trouw te blijven. De Gaulle liet de Gaullisti sche fractie los nadat zij tegen zijn advies aan een coalitie-regering was gaan deelnemen. Omgang. Twee Amerikaanse missionaris sen zijn uit communistisch China in Hongkong aangekomen. De 47-jarige pater White was in 1952 gearresteerd wegens omgang met „reactionnaire ele menten" in 1948 en 1949. De 40-jarige pater Garvey werd in 1951 gearresteerd. Oneens. De UNO-vertegenwoordigers van de Verenigde Staten, Groot-Brittannië Frankrijk en de Sovjet-Unie zijn het niet eens kunnen worden over de toe lating van achttien nieuwe leden tot de UNO. Het overleg zal worden voort gezet. Defensie. Het Amerikaanse leger heeft be kendgemaakt dat uitgebreide defensie installaties voor lucht-, zee- en land macht in Pakistan gebouwd zullen wor den. De kosten van dit programma be lopen twintig millioen dollar. Het pro gramma zal worden uitgevoerd onder de supervisie van de Amerikaanse genie op grond van een overeenkomst tussen de Verenigde Staten en Pakistan. Verongelukt. In Japan is een Globemaster C-124 van het Amerikaanse leger kort na de start verongelukt. Tien van de elf inzittenden kwamen om het leven. IJzel. De eerste sneeuwval in het gebied van New York heeft vele wegen met een dun ijslaagje bedekt. Tenminste twaalf personen werden bij verkeers ongelukken in de staten New York, Illi nois, Ohio en in de streek New England gedood. In Ohio viel vijftien centimeter sneeuw. Oproer. Vierhonderd gevangenen hebben gepoogd uit de gevangenis te Maseroe, de hoofdstad van Basoetoland, te bre ken. Toen de orde was hersteld, bleken een bewaker en vier gevangenen om het leven te zijn gekomen. Vijftien gevan genen en twee bewakers werden ernstig gewond. De gevangenen hadden zich meester gemaakt van alle wapens in het depót van de gevangenis en staken het kantoor van de hoofdbewaker in brand; 22 gevangenen ontsnapten. Lichtgas. Volgens radio Moskou is in de Sovjet-Unie een radiotoestel gebouwd dat op lichtgas speelt. De stroom die het toestel verbruikt wordt opgewekt door een batterij „halfgeleiders" die de warmte van een gaspit omzet in electri- sche energie. Men hoopt in de toekomst met behulp van halfgeleiders zonlicht om te zetten in energie. Overval. Een bende van honderd commu nistische terroristen heeft een overval gepleegd op een herstellingsoord in de Cameron hooglanden van Centraal- Malakka.Twee personen werden gedood. De overvallers verdwenen met een grote hoeveelheid wapens en levensmiddelen. De overval maakte een einde aan de stilstand in de guerillastrijd, die vorige week intrad, toen de terroristen uit hun schuilplaatsen in de bergen afgezanten zonden om de door de regering aange boden amnestie-voorwaarden te bespre ken. Woedend. Een Rooms-katholieke student is in Mechelen tijdens een demonstratie voor het behoud van de subsidie voor de Rooms-katholieke scholen door een woe dende eigenaar van een patates-frites kraam in de knie geschoten. De stand houder werd in hechtenis genomen ge lijk met een twaalftal van de demon stranten. Broederschap. Tegen de leider van de Mo hammedaanse Broederschap Havab Sa- favi, is in Perzië een arrestatiebevel uit gevaardigd. De pleger van een aanslag op premier Hoessein Ala heeft bekend tot zijn daad aangezet te zijn door Safa- vi die zich verborgen zou houden in een heilige plaats ten Zuiden van Teheran. In 1953 lokte Navab Safavi door zijn redevoeringen ernstige ongeregeldheden onder de studenten van de universiteit van Caïro uit. De Egyptische Revolu- tionnaire Raad besloot toen tot ontbin ding van de Broederschap in het land. UITERAARD had het reizen en trekken in de oudheid niet het massale karakter van onze tijd. Vliegtuigen, treinen, sche pen, auto's, motoren en fietsen, en niet te vergeten de vacanties op grotere schaal, maken het ons heel wat gemakkelijker er op uit te trekken dan in vroegere tijden. Desondanks was het verkeer te land en ter zee in de oudheid heel wat drukker dan we ons gewoonlijk voor stellen en het was zeker niet geringer dan het verkeer in de vorige eeuw vóór de trein zijn taak begon. Door het uitgebreide wegen net dat in de Romeinse tijd de verschillende delen van de wereld met elkaar verbond, en niet in het minst ook door de vaste scheep vaartroutes, kan men in die tijd ook zon der enige overdrijving spreken van een wereldverkeer. Op de grote verkeerswe gen. tussen Spanje en Babylonië, Grieken land en Egypte, reisden soldalen en amb tenaren, kunstenaars en toneelspelers, handelaren en toeristen, met een vanzelf sprekendheid die ons eigenlijk een beetje moet verbazen. Want de moeilijkheden en hindernissen die overwonnen moesten worden eer het reisdoel was bereikt, wa ren vaak niet mis. Voorname en welgestelde lieden reisden in die dagen in rijtuigen die geriefelijk waren ingericht, zodat men er in kon zit ten lezen, eten en slapen en er desnoods de zakelijke correspondentie in kon af doen. Uiteraard was het slechts een kleine minderheid die zich deze luxe kon ver oorloven. Anderen gingen te paard of per muilezel, welk laatste dier in Zuidelijke landen als vervoermiddel ongeveer op het zelfde plan staat als onze fiets. Maar de grote massa ging te voet over de land wegen en legde daarbij afstanden af die we ons nauwelijks meer kunnen voorstel len. Een wandeling van gemiddeld 40 km. per dag moge ons rijkelijk lang toeschij nen, maar voor reizigers uit de oudheid, die aan lopen heel wat beter gewend wa ren dan wij, mogen we dit toch zeker wel aannemen. Vooral omdat hun hotels vaak op een dergelijke afstand van het vertrekpunt waren gelegen. Nu is de naam hótel voor de pleisterplaatsen die in de reisgidsen van die da gen als zodanig stonden aan gegeven, een wel wat over dreven term. Beter ware het te spreken van herbergen die voor allen en iedereen openstonden en waarin com fort en reinheid verre te zoeken waren. Desondanks namen de toeristen, voor zover zij niet bij relaties onderdak gevonden hadden of in de open lucht kampeerden, hiermede gaarne genoegen. Zij waren op reis gegaan om bezienswaardigheden te bezichtigen en namen het ongemak tijdens de vacantiedagen op de koop toe. Zoals wij de Eiffeltoren of het marktplein in Brussel gaan zien, zo bezochten de toe risten in de oudheid de pyramiden, de Kolos van Rhodos of de zuilen van Mem non. Ook de vlegelachtige gewoonte om daarin namen te krassen hadden vele toe risten uit de oudheid met de tegenwoor dige reizigers gemeen. En thans een paar reis-records uit die dagen. Daarover morgen. H. PéTILLON. (Nadruk verboden)

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 2