Hervormde kerk in Castricum overgedragen Het Beverwijkse gas moet duurder worden d& zware shag Precies op tijd Agenda voor Velsen Havenberichten Visserij -varia DOUWE EGBERTS bij Firma R. de Boer Omega - Pontiac VVV van Wijk aan Zee wordt geholpen Halve cent er op wegens hogere inkoopsprijs Koorvereniging vierde eerste lustrum Credieten voor betere straatverlichting Onderwij scredieten op grote schaal Uitslagen van De Pion „Roderick de tovenaar" voor schoolkinderen Lezing over "Kind en museum" voor Felison Scheidsrechter liet Watervliet in de steek Zaterdag concert van Harmonie „De Eendracht" Politieke modeshow op vrouwendag Pv.d.A. Vrijdag concert van Chr. Mannenkoor „IJmuiden" IJmuiden brengt „Pechvogels" op toneel Arbeiders Jeugd Centrale toonde initiatieven Tienjarig bestaan van UTD werd gevierd Electrificatie van Populierenlaan Agenda voor Beverwijk MAANDAG 21 NOVEMBER 1955 Nadat namens het ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen in het be gin van verleden week de gerestaureerde Nederlands Hervormde Kerk te Castricum is overgedragen aan de Kerkvoogdij heeft deze op haar beurt Zondagmiddag, tijdens een plechtige dienst in het Godshuis, het gebouw in handen gegeven van de kerke- raad. Zowel schip als koor waren tot de laatste plaats bezet toen de president kerk voogd, de heer R. Verwey, de plechtigheid opende met het uitspreken van een inlei dend Schriftwoord: „Geloofd zij God de Vader....", waarna de aanwezigen Gezang 90, de verzen 1 en 5 zongen. Alvorens de heer Verwey de kerk aan de kerkeraad, dus de gemeente, overdroeg, sprak hij de wens uit, dat. het gebouw die luister zou her krijgen die het altijd heeft gehad. „De restauratie heeft lang geduurd en zelfs nu zijn wij er nog niet. Nochtans zijn we verheugd en wij danken U voor de steun, die gij allen voor ons zijt geweest. Wij hopen, dat wij ook in de toekomst op Uw steun mogen rekenen", zei hij onder andere en hij besloot met de wens uit te spreken dat de kerk zou mogen bijdragen tot de groei en bloei van de gemeente. Namens de Hervormde Gemeente in Castricum, sprak de consulent, ds. B. J. J. Naessens uit Heemskerk, aan wie, totdat de kerkelijke gemeente een herder heeft beroepen, de zorg van de gemeente is toe vertrouwd. „Laten wij bij alle vreugde die ons vandaag bezielt, bedenken, dat het God is die ons de kans geeft hier, in deze ruimte, de gemeente te zijn van Hem en laten wij bidden dat Hij ons kracht geeft", zeide ds. Naessens. De ingebruikname ging gepaard met het neerleggen van de Bijbel door de voor zitter van de kerkeraad in zijn functie van ouderling. Twee meisjes en een jongen zetten het doopbekken op zijn plaatts; twee diakenen droegen de broodschaal en de beker aan en tenslotte las een ouderling uit het kerkboek der Nederlands Hervormde Kerk psalm 116, vers 11 voor, met welke psalm het fraaie kabinetorgel in gebruik werd genomen. Ds. Naessens had voor zijn prediking de tekst genomen uit Corinthe 6, vers 18: „Zal God dan waarlijk bij de mensen wonen?" De spreker vergeleek de restauratie van de kerk en de vele offers die er voor zijn gebracht, met die van Salomo, die 3000 jaar geleden eveneens een tempel Gods liet bouwen. „God gaf toen aan Salomo een zich baar teken dat Hij er was", zeide ds. Naessens. „Wij hebben zojuist, door het aanbrengen van de Bijbel, de doopbekken, de broodschaal en beker en het spelen van een couplet van gezang 132 door de orga nist op het kerkorgel, niet anders gedaan dan de tekenen van God binnenbrengen. Wij begrijpen echter nauwelijks meer dat God hier aanwezig is". Spreker stelde twee vragen, namelijk: is de kerk één van de plaatsen waar God Zich openbaart en hoe doet Hij dat dan? „God gaf ons de-belofte van Zijn openbaring. Als wij samen zijn en Hem alleen in de Geest aanbidden, dan is Hij er", zei ds. Naessens. Nadat de gemeente gezang 217, vers 1 en 2 had gezongen „Kom laat ons voortgaan kinderen", gaf de predikant de zegen. De plechtigheid werd bijgewoond door ds. J. v. d. Berg uit IJmuiden, ds. Roskam, Evangelisch Luthers Predikant te IJmui den, ds. F. Willekes, uit Beverwijk, ds. J. H. Klein Wassink uit Alkmaar, de voor- ADVERTENTIE *?XOCCOOX>OOOCCCCC00200COCOCOOCOC>OMOCOCOOCOCOOCCC002COC Liep 't schip IJmuiden binnen, 'n Klok, die zuiver loopt, Daar kunt U steeds bij winnen. Sint kocht die jaren terug. Nog steeds is -'t een succes. 'n Oud, vertrouwd adres Te veel om op te noemen. Vraag 't maar Sint Nicolaas. U hoort ze hem steeds roemen. Wij nodigen U uit, In onze zaak te komen. Horloges, ruime keus, Vervullen daar Uw dromen. Alléén Kennemerlaan 60 - 62 malig predikant van de gemeente, ds. L. Cannegieter en echtgenote, de heren G. Meijer en N. Veldt, wethouders van Castri cum en gemeente-secretaris N. A. van Lunen. Na afloop van de dienst hebben belde wethouders in de consistoriekamer, de kerkvoogdij, kerkeraad en ds. Naessens, na mens het. gemeentebestuur gecomplimen teerd met de restauratie van de kerk en de ingebruikname. De onderilnge wedstrijden van de Castri- cumse schaakclub De Pion, welke wedstrij den in hotel Meijer aan de Dorpsstraat zijn gespeeld, hebben de volgende uitslagen op geleverd. Afdeling a: C. BennesTh. de Smalen 10; P. HoltesJ. Rozing, afgebro ken; Werner UhlL. J. Bom, remise. Af deling b: OudshoornA. de Wit, afgebroken; P. BosD. Keetbaas, remise; A. Kortekaas J. Schmidt 01; P. Zwartdr. A. P. W. A. M. de Jong, remise. Afdeling c: N. Bakker P. Streutgers 0—1; J. Beentjes—A. Nijssen 1—0; J. v. VelzenP. Kerstens 10; P. Menkenotaris H. A. A. M. van Cranen- burgh, remise. OTV op de planken Voor de tiende maal treedt de Onderwij zerstoneelvereniging te Velsen deze maand op voor de schoolkinderen van de derde, vierde, vijfde en zesde klassen van alle openbare scholen. Ditmaal worden in het Patronaatsgebouw acht voorstellingen ge geven van „Roderick de tovenaar", van Fred Berens. De regie is van Willem van der Veer, die thans zijn vijftigjarig toneel- jubileum viert. De eerste uitvoering voor de jeugd wordt verzorgd op 28 November, wat meteen de honderdste toneelopvoering door de OTV is. Van 26 November tot en met 4 December zal in Velsen worden gecollecteerd om de financiën voor deze uitvoeringen bijeen te brengen. De heer J. F. Schultink, kunstpaedagoog aan het Stedelijk Museum te Amsterdam, houdt Donderdagavond 24 November een lezing over het onderwerp „Kind en mu seum, een experiment dat een openbaring werd" voor de vereniging ter bevordering van beeldende kunsten in de gemeente Velsen, „Felison". De lezing wordt gehou den in de tentoonstellingszaal van „Feli son" aan de Heidestraat. Nu het hulppostkantoor aan de Zeecroft te Wijk aan Zee gereed is gekomen dient ter verbetering van de situatie op de hoek van de Zeecroft en het Julianaplein een op lossing gevonden te worden voor het VVV- gebouwtje. Gezien het belang voor de bad plaats van een aantrekkelijk VVV-gebouw- tje meent het college van B. en W., dat het huidige gebouwtje dient te worden vervan gen door een van duurzamer constructie. Door de dienst Openbare Wérken is in overleg met het bestuur van de vereniging voor vreemdelingenverkeer een eenvoudig doch aantrekkelijk gebouwtje ontworpen, hetwelk aan de te stellen eisen zal vol doen. De bouwkosten worden inclusief vloer bedekking, meubilair en lichtornamenten geraamd op f 13.200. Aangezien de vereniging niet over vol doende middelen beschikt om zelf tot stichting van dit gebouwtje over te gaan en het tot stand komen van deze ver fraaiing van het Julianaplein van evident belang wordt geacht voor de verdere ont wikkeling van de badplaats, stelt het colle ge voor van gemeentewege over te gaan tot het stichten van dit gebouwtje. Voorts stellen B. en W. voor de stich- tingskosten te financieren uit de reeds ge durende een aantal jaren gevormde re serve van rond f 78.000 ten behoeve van een fonds voor bijzondere voorzieningen voor de badplaats Wijk aan Zee. Het gebouwtje zal na gereedkomen aan de vereniging tegen f 250 per jaar worden verhuurd, waarbij de kosten van onder houd voor rekening van de vereniging ko men. Gelet op de voor rekening der ge meente komende vaste lasten, komt dit voorstel feitelijk neer op een subsidiever hoging van omstreeks f 350 per jaar. De reis van Watervliet'? eerste korfbal twaalftal naar Amsterdam-Noord is Zondag op een grote teleurstelling uitgelopen, om dat de scheidsrechter voor de belangrijke wedstrijd tussen Watervliet en KCN ver stek liet gaan. Het was overigens voor Watervliet geen beste dag; alle seniorenteams verloren. Bij Watervliet 2Luto 3 heeft de thuis club de gehele wedstrijd door de leiding gehad, waarbij Watervliet vooral in de eerste speelhelft sterker was. Van der Berg opende de score waarna de gelijkmaker volgde 11). Vervolgens scoorden mej. De Niet en Van der Brink (31). In de derde opstelling liet Verkerk de rust met 42 in gaan. Na de hervatting pakten de Am sterdammers feller aan en scoorden (43). Achtereenvolgens werd de stand 54 en 64 door Verkerk. Hierna werd Luto ster ker, ook al omdat het schieten, bij Water vliet niet wilde lukken en de ploegen gelijk kwamen (6—6). Drie minuten voor het einde behaalde Luto de overwinning (6—7). Watervliet 3 kon het tegen Haarlem 4 niet bolwerken (5—3) en bleef dus de laatste plaats bezetten. Voor Watervliet 4 was de uitwedstrijd tegen Sport Vereent 3 veel te machtig en slaagden de groen-gelen er niet in de koploper te verrassen (133). Alleen de Watervliet-A-aspiranter. maakten een gunstige uitzondering tegen Animo Ready A en wonnen met 28 hun eerste wedstrijd. De volgende week krijgen Watervliet 1 en 2 in Purmerend aan BEP 1 en 2 moei lijke tegenstanders. WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op Woensdag te worden betraid, daar de bezorgers op Donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE. JOOOCOOCOOOOOCCOCOCOCC» De Harmoniekapel van de Koninklijke Papierfabrieken „De Eendracht" zal Zater dagavond in het gebouw „Concordia" haar eerste winterconcert geven onder leiding van de heer B. Joosen. De uitvoering zal volledig gericht zijn op instrumentale mu ziek zonder bijvoeging van bijzondere aan trekkelijkheden. Onder de vijf door de kapel uit te voeren werken bevinden zich de nummers, die ook op de concoursen te Amersfoort en Wor- merveer zijn gespeeld en vele lauweren oogstten. Als attractie voor de ware muzieklief hebbers is er een trio, gevormd door de heren B. Koeman, B. Visscher en F. Bruin zeel, dat het'Divertimento van W. A. Mo zart zal spelen. Het Quartet no. 2 van Jos. Haydn wordt uitgevoerd door het koperkwartet met de heren Jac. Stadt en N. van Domselaar, trompet; H. Hornstra, hoorn en J. L. Schou ten, trombone. MAANDAG 21 NOVEMBER JMUIDEN Thalia, 20 uur, „De woestijn leeft". Rex, geen opgave ontvangen. Pietcr Vermeulenmuseum, Culturel Ge bouw open van 9.3012 en 1416.30 u. Nutsbibliotheek, Heidestraat, open van 1921.30 uur. DINSDAG 22 NOVEMBER TMUIDEN Thalia, 20 uur, „De aanslag op Hitier". Roodc Kruis, 20 uur, Patronaatsgebouw, bijeenkomst. ANMB, afd. IJmuiden, 20 uur, Rex, va riété-avond. Pieter Vcrmeulenmuseum, als Maandag. /F.LSEN-NOORD Commissie ontspanningswerk bejaarden, 14 uur, Sint Jozefhuis, filmvoorstelling. SANTPOORT „Getosa", 20 uur, zaal Zomerlust, toneel voorstelling. Bij de wet van 15 Augustus 1955, stbl. no. 368, is de wet op de omzetbelasting o.m in dier voege gewijzigd, dat de levering van gas voor huishoudelijke doeleinden van omzetbelasting is vrijgesteld. Tegelij kertijd is aan de wet een bepaling in alge mene zin toegevoegd, welke bepaling mede van toepassing is bij de levering van gas, krachtens welke de afnemer kan terugvor deren een bedrag, overeenkomende met het bedrag van de vermindering van de omzet belasting. Ingevolge deze bepaling zou het tarief van het Beverwijkse gasbedrijf per 1 Sep tember 1955 moeten worden verlaagd, ten einde de afschaffing van de omzetbelas ting aan de afnemers ten goede te doen ko men. Evenwel zijn de omstandigheden van het bedrijf zodanig, dat deze verlaging, naar het oordeel van het college, niet verant woord zou zijn. De steenkolenprijs is van f 55.22 per ton in 1954 inmiddels verhoogd tot f 62.82 per ton. Dit betekent een verhoging van de inkoopsprijs van het gas met 0.836 per Met als leuze voor de vrouwendag „Geen armoede en onwetendheid in een wereld van welvaart en kennis" komen de dames van de afdeling IJmuiden van de Vrou wenbond der Partij van de Arbeid Donder dagavond 24 November bijeen voor de vie ring van Vrouwendag in het Gemeentelijk vergaderlokaal aan de Abeelenstraat in IJmuiden-Oost. Het programma bestaat uit zang, declamatie van mevr. Kuiper met werk van Annie M. G. Schmidt, samenzang en een politieke modeshow. Als spreekster treedt op mevrouw De Haan. Het Christelijk mannenkoor „IJmuiden," dirigent Stephen Jansen, geeft op Vrijdag 25 November een concert in de Nederlands Hervormde Kerk aan de Kanaalstraat. Medewerking wordt verleend door mevr. Bep Streefkerk, sopraan, Wim van Leeu wen, bas, Adriaan Verschoor, orgel en piano. De voetbalvereniging WIJ heeft voor Dins dag 22 November weer een van haar beken de toneelavonden georganiseerd. Opgevoerd wordt het U-'jspe! „Pechvogels" in het Ned. Herv. Jcugdgebouw aan de Rembrandtlaan te IJmuiden-Oost. kub. m. Ondanks afschaffing van de om zetbelasting moet er daarom op gerekend worden, dat het bedrijf in dit jaar een verlies van f 60.000 a f 65.000 zal opleve ren. Verlaging van het tarief als bovenbe doeld moet echter zonder meer uitgeslo ten worden geacht. Het college van B. en W. stelt voor, de tarieven in dier voege te wijzigen, dat het bedrag van het vastrecht wordt verhoogd met drie cent per maand, en het tarief overigens wordt verhoogd met een halve cent per kub. m., een en ander voor zoveel betreft de levering van gas voor huishou delijke doeleinden, met bepaling overigens, dat de bedoelde verhogingen niet worden toegepast op hen, die geen gebruik maken van het recht op terugvordering als be doeld in artikel 5Ibis van de wet op de Omzetbelasting 1954. De leden van de Arbeiders Jeugd Cen trale te Beverwijk hebben Zaterdagavond aan de ouderen getoond, hoe tegenwoordig de jeugd wordt bezig gehouden. Want, zo zei Cor Visser, die mede de leiding heeft van de AJC, ook in dit werk is een ver nieuwing gaande. Het grootste gedeelte van hetgeen werd gebracht aan schetsjes was alles eigen initiatief van de kinde ren. Als regel was er één repetitie vooraf, zo zei hij, en dan werd het op het toneel gebracht. Het was heel aardig. De klein sten, de Zwaluwen brachten een ingestu deerde tekst van „Tafeltje dek je", wat vlot verliep. Daarna kwamen de Trekvo gels aan bod met een creatief spel: „Op het station", waar onbedaarlijk om is gelachen. Vóór de pauze moesten Gerard van Ley- den en zijn vrouw op het toneel komen. Gerard had bedankt als lid, maar, zo had hij gezegd, „het ledental blijft hetzelfde, want onze zoon komt er bij". Cor Visser bedankte namens de AJC voor al het vele dat Gerard voor de jeugd had gedaan en overhandigde hem een mooi boek als aan denken. Gré, zijn vrouw, ontving een mooie bos bloemen. Kok Pels, lid van het hoofd bestuur van de AJC, liet in zijn toespraak merken, dat hij het niet zo geheel eens was met de mening van sommige jongeren, die zeggen: „laat de ouderen zich niet zo met de jeugd bemoeien". Met voorbeelden toonde hij aan wat er van de jeugd zou terecht komen als ouderen geen richtlijnen gaven. Het vraagstuk van jeugdvorming en vrije-tijds besteding is heel belangrijk en het is gelukkig, aldus Kok Pels, dat men sen van de wetenschap zich daarmee bezig houden. En de Arbeiders Jeugd Centrale neemt op dit gebied een goede plaats in, zo meende hij. De leden van de AJC kunnen op een goed geslaagde avond terug zien. ADVERTENTIE ORCAM De IJmuidense bridgeclub UTD speelde vorige week een prijzen-drive met het oog op haar tienjarig bestaan. De uitslag luidde als volgt: Groep A: 1. Rob en echtg. 58.73 pet; 2. mevr. SlaatsBöhm 57.14 pet.; 3. mevr. VerhorstGrentzius 54.76 pet.; 4. dames SchoenKoelemey 50.79 pet.; 5. Berkhout Kuipers 50.00 pet.; 6. KoelemeySchoen 46.03 pet.; 7. WesteropPieterse 43.65 pet.; 8. Ten BroekeMeyer 38.88 pet. Groep B: 1. KorverKlinkenberg 61.90 pet.; 2. GovesOverdorp 56.34 pet.; 3. da mes KlinkenbergVerhoef 53.96 pet.; 4. Warger en echtg. 50.79 pet.; 5. Van Burk— Visser 50.00 pet.; 6. Snel en echtg. 49.70 pet.; 7. MullerGroen 44.44 pet.; 8. mevr. PieterseGroot 34.92 pet. Voorts werd Woensdag een vriendschap pelijke wedstrijd met de bridgeclub „Drie huis" gehouden in het Cultureel Gebouw. De uitslag was 1010. De teamuitslagen waren als volgt: mevr. VerhorstGrentzius, Prins en echtgenote contra BornCleeren, BaisValk 3242, KuipersNijssen, Rob en echtg. contra mevr. NeedBosman, Schaapervan der Vlugt 45—14, Ten Broeke—Meyer, Klin kenbergKorver contra SnoekOoms, Baart—Geus 34—44, mevr. Slaats—Böhm, PieterseVisser contra Rem en echtg., KuipersBerkhout 4031, Koelemey— Schoen, dames SchoenKoelemey contra Van DoornTaverne, NoordmanWaal 359, dames VerhoefKlinkenberg, Snel en echtg. contra Krab—Wescher, Van Rumpt en echtg. 19—62, mevi\ Pieterse— Groot, VisserVan Burk conti-a Poppe en echtg., Dupker—Need 32—42, Warger en echtg., Jansen en echtg. contra Penoch Hoogerduyn, OuwerkerkVlotman 3221, Geus Sr.mevr. Hof ten, dames Heykants Dijkshoorn contra mevr. BerkhoutHey- kant, dames SnoekOoms 1758, mevr. v. DokDe Wit, dames NoortmanBrui nenberg contra ImminkVan Gameren, echtpaar Jonker 4920. Zaterdag kwamen in IJmuiden binnen: Gaasterkerk van Bremen. Calgari van Rot terdam. Rubia van Skogal Fortuna van Ny- köping. Elisa van Rotterdam. Lindihaug v. Port Talbot. Maria Christine van Marie- hamn Kr. Ms. Obdurate en Hr. Ms. Salvage van Den Helder. Bab T van Karesund. Swinge van Antwerpen. Jonathan Holt van Hamburg. Hydra van Swansea. Santa Mar garets van Fewey, Manto van Antwerpen. Harold Ottens van Topyla. Inabi van Noord zee. Albatros van Swansea. Grampian Coast van Londen. Birmingham van Goole. Madee van Rotterdam. Zondag kwamen binnen: Leendert W. van Dordrecht. Candetty van Bulsta. Admiralen- gracht van Hamina. Holanda van Tyne- mouth, Gronnebeck van Hamburg. Bukber- gen van New Port. Gracia van Ronneby. Ga- bonku9t van An w terp en. Stagern van Grif- ton. Vava van Carthagena. Amstelstroom v. Londen. Falcon van Londen. Eemstroom van Hull. Netherlands Coast van Newcastle Rondane van Helsingboi-g. Margriet L. van Londen. Berkelstroom van Londen. Hr. Ms. Fyne van Avonrnouth. Alto van Parr. Heriot van Grangemouth. Zaterdag zijn vertrokken: Teunika naar Rotterdam. Ella naar Gothenburg. Monica Wiards naar Puelva. Delft naar La Guyana. Hermes naar Port of Spain. Brinio naar Sundsvall. Daniel naar Workington. Ema- nuele V Parodi naar Norfolk. Stella Marie naar Antwerpen. Reiston naar Vlaai-dingen. Noorderlicht naar La Palice. Spaarnestroom naar Fowey. Marmara naar Hamburg. Bore V naar Rottei-dam. Hollandia naar Rouen. Westerdok naar Londen. Arctic naar Lon den. Amstelvliet naar Antwerpen. Suomen Nyto naar Karlshamn, Gaasterkerk naar Rotterdam. Zaanstroom naar Ledth. Gooiland naar Las Palrnas. Oceaan naar Gothenburg. Centaurus naar Hampton Roads. Ransel n. Huil. Lingestx-oom naar Huil. Rijnstroom naar Londen. Zondag vertrokken: Boskoop naar Porto Cardon. Fortuna naar Antwerpen. Draco naar Drontheim. Maas naar Algiers. Boreas naar Hamburg. Centas naar Rotterdam. Tibe rius naar Paramaribo. Hecuba naar San Juan. De koor vereniging Castricum heeft Za terdag in hotel De Rustende Jager haar eerste lustrum gevierd, met een program ma waarin na de pauze het thema van het loze vissertje in alle toonaai-den werd be zongen. Daarvoor had het koor, onder leiding van de Amsterdamse dirigent, de heer H. Duin- ker, zich verscheidene keren laten horen, waarbij het jammer was te moeten consta teren dat het koor niet meer die glans heeft van de eerste jaren van haar bestaan. Daarom deed de voorzitter, de heer J. Rein- ders, een beroep op de vele aanwezigen zich als lid op te geven hetgeen de dirigent in een persoonlijke opwekking gaarne onderstreepte. Solistische medewerking verleenden de sopraan mejuffrouw Annie de Groot en de tenor H. Jansen, uit Am sterdam. Enkele leden toonden hun kun nen in een sketch of voordracht en al met al was het een geslaagde bijeenkomst. Het college van burgemeesters en wet houders verzocht de Beverwijkse gemeente raad om enkele credieten: 1. van f 8500,voor het aanbrengen van 11 lichtmasten, die bij de loswallen aan de haven zullen worden geplaatst op een onderlinge afstand van 30 meter. Zij zullen 9 meter hoog en voorzien worden van twee armen met natriumlampen van 85 W. 2. van f 14.165,voor de aanschaffing van een ladderauto, zijnde een gesloten bestelwagen waarop een 10 meter lange ladder wordt gemonteerd. 3. van f 7200,voor de electrificatie van de straatverlichting langs de Populieren laan tussen Duinwijklaan en Iepenlaan en langs de Iepenlaan. Het ligt in de bedoe ling 27 lichtmasten te doen plaatsen van het type als aan de Noorderwijkweg werd geplaatst. Vervat in een vijftal Beverwijkse raads voordrachten zijn-er credieten aangevraagd ten behoeve van: 1. de stichting van een gebouw voor een op te richten R.K. school voor L.O. 2. de christelijke scholen aan de Meeren- steinstraat voor het aanbrengen van een nieuwe verlichtingsinstallatie. 3. de Hervormde scholen voor aanschaf fing van leermiddelen ten dienste van het onderwijs in de lichamelijke oefening op de Ireneschool. 4. de R.K. Jongensschool voor U.L.O. voor het aanbrengen van. een verduiste- ringsinstallatite en de vernieuwing van het dak van de tot de school behorende fietsen bergplaats, waarbij het college voor dit laatste punt opmerkt, dat dit tot de nor male slijtage behoort en dus tot het onder houd wordt gerekend, waarop art. 72 der onderwijswet niet van toepassing is. 5. de inrichting van de openbare lagere Wolff en Dekenschool ad f 47.840,41. Tevens dient de Raad ingevolge artikel 55ter, eerste lid, van de Lager-onderwijs- wet 1920 jaarlijks vóór 1 December voor lopig vast te stellen: a. het bedrag, dat de gemeente terzake van de in artikel 55bis van de wet bedoel de kosten voor de openbare scholen, onder scheidenlijk voor gewoon-, voortgezet ge- woon- en uitgebreid lager onderwijs wer kelijk heeft uitgegeven in het voorafgaand kalenderjaar; b. het bedrag, dat overeenkomstig het krachtens artikel 55bis per leerling be paalde bedrag in verband met het aantal leerlingen van die scholen voor dat kalen derjaar beschikbaar was gesteld; c. indien het onder a bedoelde bedrag verschilt van dat onder b, het bedrag van het verschil. Er is een wel heel abrupt einde gekomen aan de haringaanvoer door de vleetlog- gers. Door het grote tekort aan zoute ha ring is de opdracht uitgegaan bij voort during van deze geringere resultaten alle vangsten gezouten aan te voeren, waar door dus de verse markt een gevoelige tik krijgt. Er komt dus naar alle waarschijn lijkheid voorlopig alleen verse haring van de Breskensvisserij, waar de laatste dagen van de vorige week ook al weinig gevan gen werd en op de Kanaalharing van de trawlers. De Gelria had nog wel een voor spoedig visserijtje, maar bleef Zaterdag liggen voor vandaag, maar als gevolg daar van konden vanmorgen maar twee verse visschepen lossen en bleef dus de Postboy voor morgen liggen met zijn 1000 kisten schelvis - tenzij de tweede beurt een gaat je open heeft gelaten. Zulke dingen heeft de handel bij voortduring met lede ogen aangezien: in de weken voor Sinterklaas moeten toch al alle zeilen bijgezet worden om de vis aan de man te brengen en op te roeien tegen de haast onoverwinnelijke concurrentie van banket en chocola op het huisvrouwelijk budget en als er dan nog peperdure vis bij komt, is daar haast geen beginnen meer aan. De schol is toch al zo ongrijpbaar prijzig geworden door de af lopende aanvoeren en het verdwijnen van zovele kotters naar de Zuidelijke regionen, dat. het vaak zorgelijk wordt in de verse vis. Doordat Denemarken heel wat kabel jauw had afgezet in België kon Nederland niet veel geld maken voor de regels en kisten, al brachten Woensdag een paar kabeljauwen, die deze markt dan toch nog opleverde, nog heel wat geld op. In IJmui den waren overigens ook nog al wat Deen se gullen opgedoken, die hier de gulkoers aan de gematigde kant hielden. Als gevolg van forse schepen met vis zijn de besommingen in IJmuiden overi gens in deze sector goed gebleven en al leen de Eveline, die de Woensdagmarkt in Grimsby nam, viel ietwat uit de toon. Overigens was dat wel een mooi voorbeeld van het Engelse prijsverloop: de Viking- bank kon Dinsdag aan de overkant voor zijn 1050 kit een 3000 maken en daar kwam de Eveline achteraan, die met ruim 500 kit moest laten staan - onverkoopbaar. De schol zakte aan de overkant mee, ook al als gevolg van de grote aanvoeren van de Denen en uit de Witte Zee, hetgeen Vrijdag en Zaterdag weer zijn weerslag kreeg in de zakkende koers voor de grove schollen in IJmuiden. Al was f 45 nog geen „koopje". Dat de tong duur bleef was weer geen wonder: Maandag is een aanvoer van 20.000 kilo al gewoon en nu is het tot en met Vrijdag nog geen 50.000 kilo geworden terwijl er Zaterdag zo'n 8000 kilo stond. De export komt zo langzamerhand gevaar lijk in de knel: men zal op deze manier moeite hebben, de relaties te kunnea blij ven bedienen. IJselmeervisserij. Vrijdag werd aan de visaf9lag te Urk aangevoerd door 14 vaar tuigen: 772 pond snoekbaars f 0,62f 0,63 p. p., 151 pond rode baars f0,60f0.63 p. p., 2048 pond voorn en blei f 0.08f 0,10 p. p., 46 pond lijnpaling f 1,26 p. p. Prezen van Zaterdag. Heilbot 2,60 2.30; gr. tong 5,60,5,00; grm. tong 4,303,80; kim. tong 3,40—3.20; kl .tong I 3,40—3,25; kl. tong II 2.14—2,00; tarbot I 3,40—3,00, per kg. Tarbot IV 10437; grm. schol 5144; kim. schol 5046; kl. schol I 5040; kl. schol II 3718; schar 3522; bot 2622; v. haring 1811.50; makreel 2925; gr. schelvis 3729; grm. schelvis 3225; kim. schelvis 2721; kl. schelvis I 2214; kl. schelvis II 2815; wijting 2511; gr. gul 4237; midd. gul 32—30; kl. gul 20—18; kl. haai 22; ham 68; kl. koolvis zw. 2017; kl. koolvis wit 29,50, per 50 kg. Gr. kabeljauw 192102; gr. kool vis zw. 6259; gr. koolvis wit 82, per 125 kg. Aanvoer van Zaterdag. 332 kisten tong en tarbot, 1 kist heilbot, 955 kisten schol, 40 kisten schar, 10 kisten bot, 1070 kisten haring, 183 kisten makreel, 470 kisten schel vis, 250 kisten wijting, 47 kisten kabeljauw en gul, 19 kisten haai, 1 kist ham, 107 kisten koolvis, 25 kisten diversen. Totaal 3510 kisten. Besommingen van Zaterdag. Soerabaia f20.000; IJM 53 f2000; IJM 204 f3120; KW 65 f 1100: KW 84 f3110; KW 155 f3150; KW 125 f 3200; KW 89 f 3770: KW 104 f 3010; KW 159 f7470; KW 165 f9410; KW 40 f952; KW 128 f906; KW 105 f1260; KW 98 f3405; KW 35 f2430; KW 79 f3417; KW 21 f1205; KW 71 f 1250; KW 60 f1610; KW 92 f2650; KW 30 f2220; WR 50 f3250; RO 29 f1030; IJM 7 f3480; IJM 31 f2600; IJM 5 f3190; IJM 59 f2070; IJM 4 f3850. De procureur van Denver en zijn assistent staan op deze foto te kijken naar het gereconstrueerde wrak van de verongelukte DC-6B, die na een explosie, nabij Longmont, in Colerado, verongelukte. De assistent (links) wijst naar de plaats waar vermoedelijk een ontploffing heeft plaats gevonden. De 23-jarige John Gilbert Graham wordt ervan beschuldigd het ongeluk te hebben veroorzaakt, om een verzekeringspremie in zijn handen te krijgen. MAANDAG 21 NOVEMBER Bioscopen: Kennemer Theater, 14.30, 19 en 21.15 uur: Ciske de Rat. Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: Op de Reeperbaan. W.B.-Theater, 20 uur: Oproer in cel 11. Diversen: Openbare Leeszaal, geopend van 15-17 en 19-20 uur. R.K. Leeszaal, uitleenbibliotheek 15-13 u.; lees- en studiezaal 15-18 en 19-21.30 uur. Terpsichore, 20 uur: Harriet Freezer voor Instituut v. Arb. Ontwikkeling, 't Centrum, 20 uur: Feestavond geslaagde zusters R.K. ziekenhuis.

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 9