VAN NIEL J Motie voor verhoging vacantie- uitkering aan ambtenaren Probleem van „Haarlemse huwelijk" in Tweede Kamer niet opgelost A De UNO staat wantrouwig tegenover positie van de West O Nederland is betrokken bij de bouw van vier kernreactors In het Marokkaanse neemt de spanning Rif-gebied snel toe Brede stroom Pater Stokman: „Boven burgerlijk recht bestaan hogere normen van moraal ST. NICOLAAS GESCHENKEN Suriname en Antillen moeten nu vechten voor hun erkenning TWEEDE KAMER Minister Beel wil afwachten wat het vrije bedrijfsleven doet Berberstammen verlaten hun dorpen en trekken de heuvels in Kurkfabriek in Bussem afgebrand 13 I.K.O.S.-examen Haar lemse Rijkskweekschool PARFUMS-BIJO UX Adres Tramcomité weer op agenda van Bergens gemeenteraad Mr. Utoyo Ramelan zette besprekingen voort Lionel Curtis overleden Wijziging risicoregeling woningbouw 1954 VRIJDAG 25 NOVEMBER 1955 Van onze parlementaire redacteur) Dinsdag komt de Grondwetsherziening ter uitbreiding van de beide Kamers alsook het „atoom-debat" aan de orde. Aldus be sloot de Kamer na een vrij langdurige ge- dachtenwisseling over de regeling van werkzaamheden. Prof. Oud (V.V.D.), gesteund door de heer T i 1 a n u s (C.H.) wenste eerst in het algemeen de verschillende voorstellen tot Grondwetswijziging in beschouwing te nemen. Voor hem was het de vraag, of het wel juist is, zulks ook uit eerbied voor de Grondwet, elke vier jaar een „herziening bij mootjes" te behandelen. Een dergelijke overijlde afdoening van één onderdeel zon der dat er eerst gelegenheid is geweest het geheel te overzien, is nog nooit voorge komen. De heren Andriessen (K.V.P.) en mr. Burger (P.v.d.A.) noemden deze bezwaren overdreven, vooral ook aangezien reeds enige jaren geleden het probleem van uitbreiding der Kamers onder de ogen was gezien. Dr. Schouten (A.R.) zag wel iets in de redenering van prof. Oud. De A.R.- spreker bepleitte een betere koppeling van het „atoomdebat" met de behandeling van de bespreking van Economische Zaken, waarbij het gebruik van atoomenergie ter sprake moet komen. Voorzitter Van S 1 e e n handhaafde zijn voorstel en prof. Oud, die wel zag, dat de meerderheid niet aan zijn zijde wtlde ko men, legde er zich bij neer. Hij handhaafde echter zijn verlangen Dinsdag zijn bezwa ren van algemene aard tegen de „Grond wetsherziening bij mootjes" nader uiteen te zetten. Het „Haarlemse huwelijk" Bij de hierna voortgezette replieken over de begroting van Justitie bespraken ver schillende afgevaardigden nog eens het „Haarlemse huwelijk". Prof. Gerbrandy (A.R.) betoogde, dat de Katholieke Kerk met behulp van het ADVERTENTIE Leren poefs29.50 Eiken krantenbak26.25 Voetenschommels 22.75 Oud-Holl. Ladenkastje met 3 laden79.50 Rookstandaard met krantenbak36.50 Prima eiken Radiotafel met krantenbak 63.00 Kussenkastje127.75 Moderne kapstok 29.75 Gothieke theewagen.85.50 Kruisstraat 11 Haarlem - Telefoon 11491 99 canonieke recht, hetwelk zegt, dat het oordeel over een huwelijk berust bij de kerkelijke overheid, rechtsmacht ook over niet-Katholieken wenst uit te oefenen. „Voor het eerst heeft prof. Lemaire, zeker doordat hij naar de K.V.P. is overgelopen, zijn vriend Gerbrandy aangevallen", merk te spreker onder groot gelach op. Het prin cipiële probleem is dat de Katholieken het canonieke recht met het burgerlijk recht wil gelijkstellen en dit betekent een rechts conflict. Pater dr. Stokman (K.V.P.) antwoord de hierop, dat het huwelijk een twee-een heid is, waarbij eventueel ook een niet- katholieke partij betrokken kan zijn. Nog maals betoogde hij, dat men naar aanlei ding van het Haarlemse geval niet moet generaliseren. Hij gaf toe, dat de priester in Haarlem onjuist had gehandeld en zei dat in de brief van de secretaris van de bisschop niet was geschreven, dat het bur gerlijk huwelijk ongeldig was. Dat wilde niemand doen, ook niet de bisschop van Haarlem. Men mag echter deze dignitaris niet het recht ontzeggen te schrijven, dat dit huwelijk voor de Katholieke Kerk niet geldig is. Pater Stokman zei voorts dat de Kerk in de zaak-Anneke Beekman wel degelijk eerbied voor de rechterlijke uit spraak aan de dag had gelegd. Want alleen de beslissing van het Amsterdams gerechts hof, alleen het besef dat Katholieken ook burgers zijn van de staat, had tot de ver klaring van kerkelijke zijde kunnen leiden, dat de betrokken „voogden" niet in gewe ten verplicht waren het kind achter te houden. Daarom vond pater Stokman het verwijt, dat het niet-medewerken aan de terugbrenging of opsporing van het kind van te geringe achting voor de burgerlijke wet en de uitspraken van de rechter zou getuigen, grievend. Als men niet erkent, dat er hogere normen van moraal dan het positieve recht zijn, dan verabsoluteert men de rechtsstaat, een misvatting zo besloot pater Stokman waarvoor ons volk be hoed moge worden. Na een korte dupliek van minister Don ker nam de Kamer zonder hoofdelijke stemming de begroting van Justitie aan. Als een der belangrijke werkzaamheden van het IKOS (Inter-kerkelijk Overleg in Schoolzaken) en van de Nederlandse Pro testantenbond is te beschouwen de oplei ding voor een getuigschrift voor gods dienstonderwijs. Zij die het getuigschrift van het Ikos be zitten, zijn bevoegd godsdienstonderricht te geven aan de Openbare scholen voor voorbereidend, gewoon, voortgezet en uit gebreid L.O. Een 20(Mal eandidaten, ver spreid door het gehele land, bereiden zich momenteel op deze bevoegdheid voor. Voor het eerst werd aan de Rijkskweek school voor onderwijzers en onderwijzeres sen te Haarlem een ach tal leerlingen voor het diploma geëxamineerd door een com missie bestaande uit ds. O. V. Henkei, ds. T. G. Van Vreumingen en dr. A. v. Biemen. De laatstgenoemde is als leraar aan de Rijkskweekschool verbonden en smaakte het genoegen, dat de commissie het testi monium kon uitreiken aan de dames H. A. Keessen te Aalsmeer, S. J. P. LLppe te Heemstede, M. A. J. van Til te Bennebroek en de heren W. G. Bürmann te Halfweg, R. van der Leest te Haarlem, L. de Mol te Beverwijk en H. F, M. v. d. Stroom te Haarlem. ADVERTENTIE PARFUMS van GuerlainCaron, Lanvin, Dior, Rochas, Paton, Schiaparelli, Carven, Balmain KAPSTELLEN vanaf 12,25 TOILETGARNITUREN bestaande uit spiegel, kam en borstel7,50 EMILY ROGERS LIPSTICK-SET a 3 stuks9,75 in moderne tinten GESCHENKVERPAKKINGEN zeep met Eau de Cologne van Elizabeth Arden, 4711, Boldoot, Maja, Acosij, Grossmith ELECTRISCHE DROOGSCHEERAPPARATEN Remington, Philishave ZEER APARTE COLLECTIE BIJOUX Grote Houtstraat 92 Telefoon 12160 (Van onze Amerikaanse correspondent uit New York) In de UNO is een debat begonnen over de nieuwe relaties tussen de kleine staat Ne derland en landen met een nog veel kleinere bevolking, te weten Suriname en de Neder landse Antillen. De uitslag van dit onder zoek is van grote betekenis voor de gevoe lens van nationale waardigheid in de West. Wat thans in de Beheerschapscommissie der UNO-Assemblée geschiedt, is iets zeer merkwaardigs. Zo dikwijls heeft men hier klachten aangehoord van betrekkingen tot een Europese staat, waarmede zij met his- KRUISSTRAAT 11 HAARLEM - TELEFOON 11491 Hoewel de gemeenteraad van Bergen in zijn laatste, nogal stormachtig verlopen vergadering van 28 October met 8 legen 5 stemmen besloot een door de heer J. Broersma afgelegde verklaring niet in be spreking te nemen, komt deze verklaring als eerste punt op de agenda van de Dins dag te houden raadsvergadering. De heer Broersma had in zijn verkla ring scherp stelling genomen tegen de P. v.d.A.- en V.V.D.-fracties, die zich al lange tijd schrap zetten tegen 't plan van burge meester Huygens, over de oude trambaan dwars door het dorp heen een brede ver keersweg naar Bergen aan Zee aan te leggen. De heer Broersma, die een een mans-fractie in de raad vormt voor „Ge meentebelangen", is een voorstander van deze weg. Dit heeft er toe geleid, dat leden van de Bergense V.V.V.,, waarvan hij voor zitter is, thans critiek op zijn houding uit oefenen en een buitengewone vergadering van de V.V.V. hebben aangevraagd. In de vorige raadsvergadering wilde de heer E. J. van Rees Vellinga (V.V.D.) de heer Broersma van repliek dienen, maar burgemeester Huygens, die de vergadering als voorzitter leidde, weigerde hem dit. De fracties der V.V.D. en P.v.d.A. verlieten daarop uit protest de vergadering. Ook het adres van het Bergense Tram- comité, waarin plannen worden geopperd voor een moderne railverbinding, prijkt weer op de agenda en wel als ingekomen stuk. Dit adres kwam de vorige keer als gevolg van het incident, waarbij de min derheid de raadszaal verliet, niet in be spreking. B. en W. stellen nu voor het adres zonder discussie voor kennisgeving aan te nemen. Intussen is er nog geen oplossing voor het vervoersprobleem in het komende zo merseizoen. Over de reeds vóór de oorlog in het uitbreidingsplan geprojecteerde nieuwe verkeersweg door de weilanden ten Zuiden van het dorp wordt allang niet meer gesproken. Dat er binnen acht maan den dwars door het oude dorp een breede verkeersweg klaar zal zijn, waarover bussen de duizenden strandliefhebbers, die vroeger door „Bello" naar de zee werden gebracht, zouden kunnen vervoeren, is uit gesloten. Het mag al even twijfelachtig worden genoemd, gezien de verdeeldheid in de raad, of Bergen tenslotte toch nog zal overgaan tot het laten rijden van een moderne „Bello" over de nog steeds aan wezige oude spoorrails. Zo zullen dus volgend zomerseizoen de autobussen, de personenauto's en motorfiet sen, alsmede de duizenden bromfietsers en wielrijders zich over de enige bestaande verbindingsweg naar Bergen aan Zee, de zeer smalle Eeuwigelaan, naar het strand moeten begeven. Minister Beel heeft gisteravond in de Tweede Kamer de verzekering gegeven dat hij de verhoging van de vacantie-uitkering met 2 percent voor ambtenaren in het ge organiseerd overleg aan de orde zal stellen indien deze toeslag in voldoende mate in het vrije bedrijfsleven wordt verleend. De heer Blom (P. v. d. A.) vond dit antwoord niet bevredigend en diende een motie in, waarin de minister wordt uitgenodigd niet af te wachten wat het bedrijfsleven doet. maar een voorbeeld te stellen en de vacantievoorwaarden na raadpleging van het georganiseerd overleg te herzien. Minister Beel betreui'de de indiening van de motie, juist omdat de heer Blom een sterk voorstander is van het georganiseerd overleg. Verontwaardigd zei de minister ,.Ik moet de motie ten sterkste ontraden. Ik kan bij voorbaat zeggen dat als de motie mocht worden aangenomen, de regering de motie naast zich zal neerleggen." Dinsdagmiddag zal over de motie worden gestemd. Er bestaat geen kans op aan neming omdat alleen de P. v. d. A. en de communisten ervoor zullen stemmen. Tussenrapport-Van Poelje In zijn antwoord aan de sprekers over de begroting van Binnenlandse Zaken deed minister Beel de mededeling dat het tus sentijdse rapport van de staatscommissie- Van Poelje over de herziening van de pen sioenwetgeving gisteren is uitgebracht. Dit tussentijdse rapport betreft de aanpassing aan de toekomstige ouderdomsvoorziening aan de pensioenen, de aanpassing van de pensioenen aan het huidige loonpeil en de automatische aanpassing aan de loonont wikkeling. Ten aanzien van de bezitsvorming voor ambtenaren hebben de ministers Beel en De Bruyn een uitgewerkt plan voorgelegd aan de ministerraad. Deze heeft het in han den gesteld van de regeringsdelegatie naar het georganiseerd overleg. Het advies was van die aard dat de twee ministers aanlei ding hebben gevonden de kwestie opnieuw in studie te nemen. Voor het hogere politiepersoneel is een salarisverhoging in bewerking. Het rapport over de definitieve ziekte kostenverzekering voor overheidspersoneel zal minister Beel in de ministeraad aan de orde stellen. Een meerderheid in het rap port is er voor en een minderheid is er tegen dat de ambtenaren worden opge nomen in de ziekenfondsregeling. De na 1945 gezuiverde ambtenaren zullen in hun pensioenrechten worden hersteld indien zij niet zijn veroordeeld tot een vrij heidsstraf van tien jaar of langer. Gemeentefinanciën Minister Beel zei verder dat er geen reden voor de gemeenten is te klagen over te lage uitkeringen van. het rijk. In 1948 werd totaal aan de gemeenten uitgekeerd 394 millioen. Voor 1956 is geraamd 965 millioen. Het is met de gemeentelijke finan ciën niet zo gesteld dat men van een ver ontrustende toestand kan spreken. In het algemeen hebben de gemeenten in de afge lopen jaren zeer goed geboerd. Verhoging van de uitkering moet daarom worden be perkt tot gemeenten die deze verhoging na een gedegen onderzoek nodig blijken te hebben. Aan de praktijk van de niet-slui- tende begrotingen moet een einde komen. Minister Beel was niet te spreken over de houding van het gemeentebestuur van Groningen, dat de subsidie aan het bijzon der kleuteronderwijs heeft stopgezet omdat als gevolg van de Wet op het Kleuteronder wijs daarvoor geen uitkering wordt ont vangen uit het Gemeentefonds. Omstreeks middernacht werd de begro ting van Binnenlandse Zaken aangenomen. ..Met de gebruikelijke aantekening van tegenstemmen van onze Russische vrien den," zei de waarnemende voorzitter prof. Gerbrandy. Op het protest van de heer Reuter antwoordde hij: „Van onze com munistische vrienden, is dat goed? Dan is de begroting zonder hoofdelijke stemming torische banden zijn verbonden. De ver tegenwoordigers van Suriname en de An tillen deden nu in dit milieu een verrassend nieuw geluid horen. Zij spraken immers hun grote voldoening uit over de zelfstan digheid, welke zij binnen het Koninkrijk der Nederlanden hadden bereikt en uit hun woorden bleek duidelijk dat het voor hun gevoel van eigenwaarde een zware slag zou zijn indien de UNO hen niet voor vol zouden aanzien en zouden staande houden dat de West nog altijd een van Nederland afhankelijke gebied is. Het Handvest van de UNO eist dat een moederland jaarlijks aan de Assemblée in lichtingen verschaft omtrent de economi sche, sociale en onderwijs-toestanden in ge bieden zonder zelfbestuur, welke door dit moederland worden beheerd. Sedert het statuut met de West tot stand is gekomen, zou het echter voor Suriname en de Antil len beledigend zijn, indien Nederland ging rapporteren over zaken, waarin deze lan den volledig zeggenschap hebben. Het debat, hetwelk thans is begonnen, moet dan ook uitlopen op een resolutie, welke Nederland ontslaat van de verplich ting tot rapporteren. Of zulk een resolutie in de Assemblée de vereiste meerderheid van twee derde zal halen, is op dit moment overigens nog niet te voorspellen. Staten, die oudtijds zelf koloniën ge weest zijn, staan wantrouwig tegenover de zelfstandigheid welke de West heeft ver worven. Bij de opening van het debat heb- ben dr. Ferrier en dr. Van Ommeren, res pectievelijk premier en voorzitter van de Staten van Suriname, alsmede de heren Jonckheer en Irausquin, die dezelfde func-; ties in de Antillen bekleden, alles gedaan teneinde het wantrouwen weg te nemen! Stuk voor stuk hielden zij zeer persoon lijke, goed gedocumenteerde, redevoeringen. Het zou inderdaad een grote teleurstel ling zijn voor de bevolking van de West, indien thans de UNO het accoord niet zou sanctioneren, een accoord, dat tot aller voldoening tussen de drie delen van het Koninkrijk is bereikt. Het zou intussen geen enkel effect hebben indien de Assem blée van Nederland rapporten over deze gebieden bleef eisen, want de vertegen woordigers dezer gebieden hebben onom wonden verklaard niet bereid te zijn Ne derland gegevens voor dit doel te ver strekken. Begin volgende week mag men in de commissie de stemming over een resolutie, die beoogt Nederland van de rapporterings plicht te ontslaan, verwachten. Naar wij vernemen is Donderdag tijdens de ontmoeting tussen de Indonesische am bassadeur in speciale missie, mr. Utoyo Ramelan, en minister Luns op het mini sterie van Buitenlandse Zaken het oriën terend gesprek ter voorbereiding van een Nederlands-Indonesische conferentie op ministerieel niveau voortgezet. Daarbij zouden in het bijzonder de financieel-eco- nomische aspecten zijn besproken. Het ge sprek duurde anderhalf üur. Hedenavond zullen mr. Utoyo Ramelan en enige andere Indonesische autoriteiten gast zijn aan een diner, dat minister Luns te zijnen huize zal aanbieden. Ook enkele leden van het kabinet, onder wie de mi nisters Zijlstra en Van de Kieft, zullen aan dit diner aanzitten. Naar verluidt kan niet worden verwacht mede door het feit, dat er behalve het diner nog geen volgende ontmoeting is vastgesteld en de besprekingen van de af gelopen dagen alle een oriënterend karak ter hebben gehad dat men vóór het einde van deze week zal kunnen komen tot een afgerond voorstel omtrent de op zet van een te houden ministeriële confe rentie tussen Nederland en Indonesië, zo als mr. Utoyo de vorige week bij aankomst op Schiphol zei te verwachten. Naar AFP uit kringen van de Austra lische delegatie bij de Verenigde Naties heeft vernomen, zal de Australische am bassadeur in Nederland, Hugh McClure, vandaag naar Den Haag terugkeren voor de besprekingen, die mr. Utoyo Ramelan thans in Nederland voert. Een van de verwonderlijkste en wat mij betreft beklemmendste vóór-Sinter- klaas-verschijnselen is de vloed van gloed nieuwe boeken, die in de schouwvensters en op de recepteertafels der boekverkopers verschijnen. Het lijkt wel of die stroom ieder jaar breder en benauwender wordt. Ik ben altijd een weldenkend mens, zeker in de schone letteren en ik neem beslist niet aan, dat uitzonderingen daargelaten de schrijvende dames en heren de kande- leer der letterkunde likken terwille van de smeer. Dat zou bovendien nogal dom zijn, want als het daérom te doen is, kunnen zij beter directeur van Philips, de AKU of de Unilever worden. In het algemeen zit er niet veel materieel voordeel in het schrij ven van romans. Men moge dus aannemen, dat die trage, brede, brijige stroom van iedere Sinterklaas weer splinternieuwe letterkunde, haar oor sprong heeft in een mooie, innerlijke drang. En daar er geen schrijver of schrijfster be staat, die bij voorbaat aanneemt, dat haar of zijn kunstwerk middelmatig is, kunt ge óók aannemen dat een iegelijk hunner meent een valk naar het zwerk op te zen den. Het droevige is, dat in 999 van de 1000 zulke opzendingen het vogelein blijkt een uiltje te zijn, dat door de critici naarstig geknapt wordt. Dat is een tragische aange legenheid. Iedereen komt met hét meesterwerk dezer eeuw aandragen en verreweg het meren deel dezer meesterwerken valt onmiddellijk in de diepe, ondankbare put der vergetel heid. Ganse familiën, die zich aan muziek had den willen wijden, hebben een jaar lang aan deze aandrang geen gevolg kunnen geven, omdat alles stil in huis moest zijn, daar pappie doende was te scheppen; en nu pappies schepping dan overheerlijk in de étalage prijkt, blijkt, dat men spel en vlijt niet had behoeven te laten: de wrede we reld heeft het meesterwerk niet herkend. Enerzijds zit er iets ontroerends in deze gang van zaken: al deze mannen en vrou wen die al-maar-weer doende zijn het boek, waar de waereld op wacht, te schrijven. Anderzijds is er de tragiek van de ont goocheling en de tragi-komiekerigheid der zelfoverschatting. Maar kom, laat ik niet te pessimistisch zijn en de zonzij zoeken: er z ij n vele dui zenden, die, ondanks alles, zich gaan ver diepen in de ellenden en de vreugden van Klaas en Mien en Dirk en Jet. Daarin schuilt misschien ondanks muzen en critici een rechtvaardiging voor deze overdadige productie. Daarop zullen we het dan, in deze milde sfeer der prae-klaas-dagen, maar houden. Nog twee klazen na deze en m ij n ro man komt uit. Dan zult u eens wat zien. Nooit hebben zó velen zozeer terecht zó weinig gemusiceerd om de geboorte van zulk een meesterwerk mogelijk te maken. Het gaat over Henk en Annie. Maar héél anders. ELI AS. De ministers Zijlstra en Cals hebben aan de Tweede Kamer mededelingen gedaan over het in Nederland te verwachten on derzoek op het gebied van kernreactoren en hun toepassingen. Op dit gebied, zo zeg gen zij, bestaat in Nederland een grote achterstand, althans vergeleken met een aantal bepaalde landen. Dit is begrijpelijk, omdat de eerste toepassingen van de kern energie in deze landen reeds tijdens de tweede wereldoorlog zijn gebruikt voor mi litaire doeleinden. Deze achtérstand betreft vooral ook technologische problemen. De industrie in die landen heeft van het begin af aan de ontwikkeling meegemaakt en be schikt dus op het gebied van de technologie van kernreactoren over een grote voor sprong. Het zal voor Nederland zaak zijn aile krachten in te spannen om de achter stand op dit gebied in te halen. Maar dit proces vereist tijd en vooral ook de moge lijkheid zelf werkzaam te zijn. Daar op dit punt de practijk de beste leermeesteres zal zijn is de noodzaak in Nederland zo spoedig RABAT (Reuter) De toestand in het Rif-gebergte, de grenszone tussen Frans en Spaans-Marokko en van ouds een streek, waarvan de bevolking tot opstand geneigd is, is zeer gespannen. Op de toppen der heuvels rondom het Rif-dorp Taboeda branden vuren, waarmede naburige stam men worden opgeroepen tot de krijg. De inwoners van het dorp zijn de heuvels in- aangenomen met de aantekening dat de I gevlucht, nadat zij een Franse bestuurs- communistische fractie geacht wil worden ambtenaar hadden vermoord. te hebben tegengestemd." Op deze foto protesteert een archeologe ertegen, dat men foto's van de plaats neemt, waar men fossielen en stukken steen heeft ontdekt, die bevestigen, dat in deze omgeving ongeveer 200.000 jaar geleden de Pithicanthropus heeft geleefd. Bij werk zaamheden op het land vonden arbeiders brokken steen, die werden geïdentificeerd als de bijlen, waarmee de „aap-mens" zich verdedigde tegen voor-historische dieren. Zevenduizend leden van de stam in dit gebied zijn nog niet gevlucht en Franse of ficieren, die de taal dezer Berbers machtig zijn, stellen alles in het werk om hen tot blijven over te halen. Meer naar het Zuiden hebben achthon derd bereden leden van de stam der Fich- tali's de zijde der opstandelingen gekozen. Zij zijn het heuvelgebied ingetrokken. Een felle uitslaande brand heeft Donder dagavond een kurkfabriek annex opslag plaats aan de Botweg in Bussum in de as gelegd. Het vuur werd met tien stralen bestre den. Vrij spoedig na aonkomst van de brand weer stortten het dak en de voorgevel van den fabriek in en had de bovenverdieping van een aangrenzende woning, waarin een plastic bewerkingsbedrijfsje was geves tigd, reeds vlam gevat. Dit pand kon be houden blijven. Het bedrijf liep evenwel veel waterschade op. De bedrijfsschade aan de kurkfabriek, die geheel uitbrandde, is groot. Grote hoe veelheden materiaal, die in de fabriek la gen opgeslagen, gingen verloren, zodat het bedrijf voorlopig niet zal kunnen werken. Omtrent de oorzaak van de brand is niets bekend. De schade wordt door ver zekering gedekt. De Franse versterkingen, die in het be gin van deze week naar het betrokken ge bied zijn gezonden, staan, in afwachting van het resultaat der besprekingen hunner officieren, gevechtsklaar gereed tegenover tienduizenden oorlogszuchtige Berbers. De in het gebied van Fez wonende Ma rokkanen weigeren belasting te betalen omdat zij Marokko als „onafhankelijk" be schouwen. Sultan Ben Joessef pleegt overleg met vertegenwoordigers van de Istiqlal en de over het vormen van een regering. Het of ficiële dagblad der Istiqlal schrijft „Deze regering moet het volk wezenlijk vertegen woordigen. Dit houdt in, dat slechts ver tegenwoordigers der twee voornaamste na tionalistische partijen er zitting in kunnen hebben. De kleine partijen, de plaatselijke leiders en de Frans-gezinde „traditionalis ten" vertegenwoordigen niemand anders dan zich zelf. Zij dienen dus geen afgevaar digden in een representatieve regering te hebben". OXFORD (United Press) Lionel Cur tis, een Britse econoom die bekendheid heeft verworven door zijn federalistische denkbeelden, is op 83-jarige leeftijd in Ox ford overleden. Hij had grote invloed op de omvorming van het Britse Imperium tot het Britse Gemenebest, waarvoor hij het eerst de term „British Commonwealth" ge bruikte. Hij was medewerker van Lord Milner die een belangrijk aandeel had in de vor ming van de Unie van Zuid-Afrika. Curtis had grote invloed achter de schermen, Zijn voornaamste werken zijn: The pro blem of the Commonwealth (1916). The Commonwealth of Nations (1916). Dyarchy (1920). The prevention of war (1924). The Capital question of China (1932). Civitas Dei (drie delen, 1937). The protectorates of South Africa (1935). World war, its cause and cui-e (1945). War and peace? (1946). mogelijk reactoren te bouwen zeer groot. Ten aanzien van een groot aantal andere met Nederland vergelijkbare landen kan worden gezegd, dat men, mede dank zij de Noors-Nederlandse samenwerking, noch op wetenschappelijk noch op technisch-indus- trieel gebied waarschijnlijk van achterstand kan spreken en dat integendeel Nederland bezig is zich op vele van deze landen een voorsprong te verwerven. Wat betreft de in Nederland op het werk terrein van het Reactor Centrum Nederland tot uitvoering te brengen plannen wordt gememoreerd, dat Nederland betrokken zal zijn bij vier reactor-projecten. De tussen Nederland en Noorwegen bestaande over eenkomst maakt het mogelijk, dat Neder land en de Nederlandse industrie in volle omvang zullen kunnen profiteren van de in Noorwegen te bereiken resultaten. Ten aanzien van de andere plannen wordt ge constateerd, dat hiervoor ook in het buiten land met belangstelling is kennis genomen. Zouden deze plannen gelukken de re sultaten van de voorbereidende proefne mingen wettigen alleszins de hoop daarop dan bestaat de mogelijkheid, dat Neder land op dit deel van het kernenergestische terrein ondanks zijn huidige achterstand een positie zal innemen, welke ook inter nationaal als belangrijk moet worden be schouwd, aldus de ministers. Met het oog op de ontwikkeling van de materiaalprijzen is door de Vereniging van Nederlandse Gemeenten en de Raad van Bestuur Bouwbedrijf een wijziging aange bracht in de „risicoregeling woningbouw 1954". De minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting is blijkens een circulaire aan de gemeentebesturen bereid bij de financiering van woningen met deze wijzi ging rekening te houden. De wijziging zal worden toegepast op werken, die op of na 15 November 1955 aanbesteed zijn. De wijziging houdt in, dat geen verre kening van prijsstijging van bouwstoffen geschiedt indien de prijsstijging beneden de 4 pet. (vroeger 7Vï pet.) blijft. Bij over schrijding van deze grens zal niet zoals tot nu toe 80 pet., maar 90 pet. van deze overschrijding ten laste van de opdracht gevers komen. Aanleiding tot de wijzigin gen zijn de onstabiliteit in de loonsector. De ontwikkeling ten aanzien van de loon politiek en die ten aanzien van de sociale lasten maken een risicoregeling noodzake lijk, daar de wijzigingen van de lonen en de sociale verzekeringen niet zijn te voor zien noch te overzien. De onstabiliteit in de loonsector is echter oorzaak dat ook bij de materiaalprijzen een neiging tot prijsverhoging is waar te nemen, welke in de laatste tijd nog sterk wordt geaccen tueerd door schaarste. De gevolgen van deze prijsverhogingen komen volledig ten laste van de ondernemer in het bouwbe drijf, omdat in het algemeen de Vh pet. niet wordt bereikt. Tevens dient in aan merking te worden genomen, dat de prijs verschillen van materialen, welke buiten het materialenpakket van de bestaande risicoregeling vallen, mede en wel voor 100 pet. ten laste van de aannemer komen, zo deelt het ministerie van Wederopbouw en Volkshuisvesting mede. WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op Woensdag te worden betaald, daar da bezorgers op Donder dag moaten afrekenen. DE ADMINISTRATIE. I

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 15