VANMORGEN IN DE VISUAL EN OP ZEE Beverwijk „Wonder van Milaan" in Beverwijk „Kern der conflicten ligt in de tegenstellingen" Filmavond trok matige belangstelling 17 G.V. „Sparta" overdag een rustig jaar „Verbroken banden" op feestelijke jaarvergadering Chr. Bedrijfsgroepen centrale Dertig jaar VARA in de afdeling „Noord" „Zeer weinig werkende vrouwen zijn georgani seerd" Helderziende in het KSA-gebouw Anthraciet voor de straat Tentoonstelling Welfare- werk Rode Kruis Vrachtauto rijdt op drie wielen - of zonder reservewiel Vaars wilde niet naar P urm er end Agenda voor Beverwijk Lezing over Noord Afrika Hout aangevoerd Scheepvaart Opbrengst collecte „Krakeel om het kasteel" in zaai Zomerlust VRIJDAG 25 NOVEMBER 1955 De Nederlandse minister van Oorlog en Marine, ir. C. Staf, maakt op het ogenblik een rondreis langs diverse vliegbases in Canada, waar Nederlandse piloten worden opgeleid om in N.A.V.O:-verband ie vliegen met de in Canada gebouwde Sabre- straaljager. Op deze foto zien we minister Staf (rechts) in Ottawa met de Canadese eerste-minister, Louis St. Laurent In weerwil van de bijna 230 leden was er Donderdagavond voor de jaarlijkse leden vergadering van de gymnastiekvereniging „Sparta" der Van Gelder Zonen N.V. Ko ninklijke Papierfabrieken maar weinig be langstelling' in gebouw „Concordia". Dit was voor de voorzitter, de heer K. F. Vis ser, aanleiding tot een woord van teleur stelling. Hij deelde mede, dat de samen stelling van statuten en reglement op ad vies van het K.N.G.V. nog enige tijd op zich moet laten wachten. In haar jaarverslag noemde mevr. Van Galen 1955 een rustig jaar voor „Sparta", hoewel het desondanks niet aan activiteit heeft ontbroken. De onderlinge wedstrijden TVSSparta waren wegens organisatori sche fouten geen onverdeeld succes. De be langstelling van de leden voor de oefen avonden gaf geen reden tot klagen. De jeugdvaardigheidsproeven slaagden goed, ondanks minder prettige weersgesteldheid. Aan de heer Hafma werd voor zijn uit stekende leiding dank gebracht. Volgens de bescheiden van mej. Rensen staat „Sparta" er financieel niet ongunstig voor; er is een flink saldo. Wegens haar leeftijd nam mevr. G. Boer-Koster afscheid van „Sparta" na een negentienjarig lidmaatschap. Aange zien zij in deze periode voor „Sparta" zeer actief is geweest, werd zij benoemd tot lid van verdienste, hetgeen gepaard ging met de aanbieding van een oorkonde. In het bestuur werden herkozen de dames mevr. Van Donselaar en mej. Rensen. In de vacatures wegens niet-herkiesbaar stellen van de dames mevr. Van Galen en mevr. Hoogeweg werden gekozen mevr. Van der Star en de heer B.van Galen, die het secre tariaat zal behartigen (Stratingplantsoen 60 zw., Velsen-Noord). De toekomstplannen omvatten: voor 21 Januari 1956 de zaaluitvoering en voorts de onderlinge wedstrijden SpartaTVS, Sant poort, en de jeugdvaardigheidsproeven. Voor de traditionele feestelijke jaarver gadering van de afdeling IJmuiden van de Christelijke Bedrijfsgroepen-Centrale in Nederland, die Donderdagavond in het Hervormd Jeugdhuis aan de Rembrandt- laan te Velsen gehouden werd, had men ter opluistering een toneelgezelschap uit Aals meer uitgenodigd, bestaande uit leden van de Christelijke Besturenbond aldaar. Dat het ensemble voor een toepasselijke feest stemming heeft gezorgd, kan moeilijk wor den beweerd, want zijn aandeel bestond uit de opvoering van de naargeestige familie tragedie „Verbroken banden". De naam van de auteur werd niet bekend gemaakt. De intrige berust op een aaneenschakeling van geforceerde situaties, waarbij ter wille van de dramatische effecten het toeval een on waarschijnlijk grote rol werd toebedeeld. Het noodlot is dan ook wel bijzonder wreed voor Tilly Verlind, die op haar eenentwin tigste verjaardag moet vernemen dat zij een geadopteerd kind is en dat de onsym pathieke tante José haar moeder is. Die zelfde dag krijgt zij een tweede slag te verwerken in de vorm van de mededeling, dat haar verloofde Lex in zo'n nauwe fami liebetrekking tot haar staat, dat een huwe lijk vrijwel uitgesloten moet worden ge acht. Hetgeen uiteraard het vloeien van stromen tranen en vele vuistslagen op de tafel noodzakelijk maakt, alvorens de be vredigende oplossing kan worden bereikt. En dan de opvoering! Het was niet moei lijk uit de geleverde prestaties te conclu deren, dat het toneel betreden werd door spelers met slechts weinig routine. Wat bijvoorbeeld te denken van de vertolker van ds. Zandstra, die zijn gebrek aan tekst kennis op geen enkele manier kon camou fleren, daardoor de souffleur noodzakend tot een zo luide assistentie, dat het in de zaal begrijpelijke hilariteit, verwekte. Het geen allerminst bevorderlijk was voor de dramatische sfeer. Gelukkig wist mejuf frouw A. Hoogendoorn als de zo zwaar be proefde Tilly haar emoties loch wel enige vorm te geven cn was mejuffrouw N. Ver meulen als tante José in de juiste mate onsympathiek. Zodat de aandacht van het publiek niet geheel aan deze zwakke op voering was verspild. De aan deze voorstelling voorafgaande vergadering was door de heer T. van Sloo- ten als afdelingsvoorzitter geopend. Na het gezamenlijk zingen van Psalm 95 1 herin nerde deze de leden aan de lopende actie om het ledental tot vijfentwintigduizend op te voeren. Tevens vestigde hij de aandacht op het veertigjarig bestaan, dat men het volgend jaar hoopt te vieren en waarbij men het hoofdbestuur een feestgeschenk wil aanbieden in de vorm van een bedrag, voldoende voor de uitbreiding van het vacantieoord. Het gebruikelijke propagandistisch woord werd vervolgens uitgesproken door de heer C. van der Wel, lid van het hoofdbestuur, die hierbij een terugblik gaf op de maat schappelijke toestanden gedurende de afge lopen veertig jaar. Hij wees daarbij onder meer op de verbeteringen in de sociale po sitie van de arbeiders, ofschoon spreker van oordeel was, dat zij nog niet voldoende 'o de welvaart delen. Ook is er nog altijd •een bevredigende regeling voor invaliden, weduwen en wezen. JAN VAN DAM. Ter gelegenheid van het dertigjarig be staan van de VARA-omroepvereniging was er Donderdagavond in het gemeentelijk ontspanningslokaal aan de Van Diepen straat een bijeenkomst van de afdeling Velsen-Noord waarbij de medewerking was verkregen van de bekende declamator en hoorspelregisseur Willem van Capellen. De heer J. van Eyk, die de avond opende, betreurde wel de matige opkomst, maar was anderzijds verheugd te kunnen mede delen dat de groei van de afdeling inmid dels het aantal van 500 leden was gepas seerd. De heer G. Boersma, districtsbestuurder van de VARA, meende, dat er voor de thans jarige, (vroeger als „recalcitrante jongeling" beschouwd) VARA, veel waar dering is gegroeid, een waardering, die een bewijs vindt in het huidige grote ledencij- fer. Bovendien is de vroegere vaak zeer moeilijke begintijd na 30 jaar verkeerd in een gezonde financiële ontwikkeling, wel ke thans een reserve heeft doen ontstaan van ongeveer f 2 millioen, bestemd voor de nieuwe VARA-studiobouw. Ook de grote pers schenkt de laatste jaren weer aan dacht aan het radiowezen, waarin voor de VARA vaak een prettig geluid doorklinkt. Willem van Capellen heeft de aanwezi gen vergast op zijn boeiende declamaties, afwisselend ernstig of luimig. Zijn prach tige verteltrant en de uitbeelding van zijn figuren in de Noorse sage „Moederlegende" hielden de aandacht gevangen. Hartelijk is gelachen bij zijn verhalen van „Ouwe Jaap" en „Betje van het oude- liedenhuis"; „Alexander keert terug", waarin op rake wijze de verregaande amb tenarij werd gelaakt; de paedagogische ad viezen in „Wat maken we van ons huwe lijk" en het vrolijke fragment uit het twee de bedrijf van Herman Heyermans' „De Schakels". „Sans Atout" speelde De uitslagen in de laatste ronde van de tweede serie van de Beverwijkse bridge club „Sans-Atout" zijn: Groep A: 1. J. BlomJ. Nijman 39 mp. 2. G. TabakB. Hoogeboom 35 mp. 3. J. BosJ. Bloemendaal 35 mp. 4. J. Berlee C. Hoogeboom 33'/2 mp. 5. A. van BalenT. Tervoort 29 Vo mp. 6. G. PlooyJ. Groot 28'/2 mp. 7. K. v. d. WalPh. van Gronin gen 27 mp. 8. K. WegmanA. Worst 24 !/2 mp. Groep B: 1. J. KrabG. C. Tabak 37 mp. 2. C. HartJ. de Jong 36'/-> mp. 3. B. Groot K. v. d. Zon 32'/2 mp. 4. W. Dijkhof—A. van Groningen 32 mp. 5. heer en mevr. Vollaerts 32 mp. 6. R. OosterhoutJ. Groen 30 mp. 7. W. en G. de Boer 26 mp. 8. T. KoudijsG. Klesser 25 '/2 mp. Groep C: 1. R. Hoen—C. Spruit 38' '2 mp. 2. J. StalsJ. de Lalijne 36 mp. 3. J. Ha mersJ. van Zutphen 32 mp. 4. A. Tand D. Hoogeboom 31 '/2 mp. 5. G. HaverA. Worst 31 mp. 6. heer en mevr. Luyendijk 29V2 mp. 7. N. HendriksJ. Koopmanschap 28 mp. 8. mevr. TabakD. Biben 25'/o mp. Groep B: 1. B. AdmiraalFr. Korte 46'/2 mp. 2. mej. Van KlaverenH. Oosterveen 38 mp. 3. mevr. Van EssenJ. Winkel 3IV2 mp. 4. dames ReymersKleyn 30 V2 mp. 5. mevr. KokC. Luttik 27'/» mp. 6. dames BeltermanTabak 26 mp. 7. heer en mevr. Zwaneveld 20 mp. Van de één millioen werkende vrouwen in Nederland zijn er slechts 25.000 lid van het N.V.V., aldus mejuffrouw Anke Weide- ma Donderdagavond tijdens een in het Luxor Theater gehouden feestavond voor vrouwen van leden van de Beverwijkse af deling van de Algemene Nederlandse Me- taalbedrijfsbond. Spreekster ging in haar propagandistisch woord terug naar de tijd van vroeger, toen de vakbonden openlijk strijd moesten voe ren en waarbij staking het machtigste wa pen was. Nu is dat anders, de onderhande lingen worden thans binnenskamers ge voerd, maar de resultaten zijn veel beter dan vroeger. Daarom is de vraag die men tegenwoordig zo vaak hoort stellen „Wat heb ik aan die bond?" eigenlijk overbodig, aldus spreekster. Een geheel gevulde zaal heeft op deze avond genoten van de opvoering van de revue „Wii vieren feest", waaraan werd medegewerkt door Coos van der Velde, conférencier. Beppy Murray, Herman Teu- nissen, The Movers en de bekende komiek „Mans uut Twente". BURGERLIJKE STAND GEBOORTEN: Rita M. E.. d. van G. T. Admiraal en M. R. Ooijevaar; Margaretha ,T. M. G„ d. van L. de Ruiter en M. Webbe; Oornel is .T.. 7. van A.-Kerkhof en R. Ger- rits: Gerrit W., z. van A. J. Kuijk en H. Kluft: Engelina M. C., d. van W. van Roon en M. H. Hambuckers. ONDERTROUWD: J. van Amerongen en G. C. de Winter. GETROUWD: H. J. de Kruijf en E. L. Niesten; T. J. Schuijt en A. M. Zwart; J. W. Beekman en J. C. M. Nagel; F. A. J. Schel- levis en H. A. Schelvis; W. A. T. van Woesik en A. A. Klous; J. W. Stalknecht en A. G. van der Zee. OVERLEDEN: C. J. Sanderse, 28 j.. ge huwd met W. Beekhuizen; A. de Zee, 77 j.; F. G. Belderbos, 5 j„ weduwnaar van H. van Sterkenburg; H. de Zwarte 81 j., gehuwd met J. H. Boeree. Er komen in Beverwijk niet dikwijls mens die de gave van helderziendheid be zitten en het was dan ook niet te verwon deren dat zeer velen van de gelegenheid profiteerden om te komen luisteren naar de heer Dijkshoorn in de bovenzaal van de KSA, die ten bate van de Zonnebloem, aldaar een seance kwam geven. Vooraf vertelde de heer Dijkshoorn hoe hij er toe gekomen was om zich te gaan toeleggen op de para-psychologie en over de gevaren die aan het toepassen hiervan verbonden zijn. Daarna kregen de aanwezigen volop ge legenheid om vragen te stellen, die door hem al naar gelang van hun aard werden beantwoord of waarop hij het antwoord schuldig bleef, omdat hij op 't terrein van de justitie terecht kwam. Degene die hier met 'n zekere nuchterheid naar toe zijn ge gaan, omdat zij aan deze gaven twijfelen of er geen waarden aan hechten, moeten wel tot de overtuiging gekomen zijn, dat er inderdaad mensen zijn, die de gaven van helderziendheid bezitten vooral door de wijze waarop de heer Dijkshoorn de vragen wist te beantwoorden. Op het politiebureau te Beverwijk wer den de volgende gevonden voorwerpen gedenoneerd: kinderwantjes, staaldraad stropoog, plastic damestas, kinderschoen tje, pakje vlees, 100 postzegels, autoped op luchtbanden, autosleutel, dames hand schoenen, actetas, vulpen, kinderboek, muntbiljet, jongensjas, portemonnaie, stuk handweefstof, autoped, jongensbroek, arm band, een paar wanten, klein hondje, ring met sleutels, zakje anthraciet, wit kinder wantje, kinderportemonnaie met inhoud, etui inh. vulpen en vulpotlood, jongenspet met ritssluiting, parapluie, gebreide wan ten, glacé dameshandschoen, kinderporte monnaie. muntbiljet, oude portemonnaie, zadeldek, vulpen, zijden hoofddoek, een paar dameshandschoenen en een arm band. gymschoen. Inlichtingen uitsluitend op Maandag van 17 tot 19 uur. Zaterdag van 15 tot 18 uur. In het colonnegebouw van het Bever wijkse Rode Kruis vindt vanavond (Vrij dag) een tentoonstelling plaats van artike len door patiënten vervaardigd. De afde ling Welfare van het Nederlandse Rode Kruis stelt zich ten doel langdurige patiën ten arbeid te verschaffen en zodoende een vlugge genezing te helpen bevorderen. De resultaten van dit streven zal men op deze expositie kunnen bezichtigen. Dameskrans der Doopsgezinden De dameskrans van de Doopsgezinde ge meente heeft de jaarlijkse verkoopmiddag vastgesteld op Woensdag 30 November. Eerste filmavond van de UFA De eerste filmavond door de Katholieke Filmactie te Beverwijk georganiseerd, had gisteravond plaats in de aula van de R.K. Meisjesschool aan het Kuenenplein. Ir. J. de Rooy, voorzitter van de KFA heette de aanwezigen van harte welkom en was ver heugd over de grote opkomst, die zijn stoutste verwachtingen had overtroffen. Hij gaf hierna het woord aan de heer Dirkse, die de film „Wonder van Milaan" van Vittorio de Sica zou inleiden. De heer Dirkse begon met een overzicht van de Italiaanse filmkunst te geven, die een der opmerkelijkste van onze tijd is. Door fi nanciële moeilijkheden is men er toe ge komen in de natuur te gaan filmen, het geen een van de grootste charmes van ed Italiaanse film werd. Na de oorlog ont stond in Italië aldus het veel geprezen neo-realisme. De Sica begon zijn filmcarrière in 1944, en zijn eerste film was „Scharlaken roos". De meest bekende films van zijn meester hand zijn: „De Schoenpoetsertjes, „Fiet sendieven" en dit „Wonder van Milaan" (Miracolo de Milano). Deze film is in neo realistische stijl, maar toch is er een zoe ken naar de menselijke waarden. Het is een sociaal sprookje. Vervolgens ging spre ker de inhoud van de film na en wees op mooie momenten en de vele poëtische scènes. Eenheid van vorm en inhoud is hier fraai aanwezig. Na deze inleiding werd de film „Wonder van Milaan" ver toond, die reeds eerder in onze kolommen is besproken, zodat wij kunnen volstaan hiernaar te verwijzen. Na afloop der verto ning werd er nog gelegenheid gegeven om vragen te stellen, waarvan een dankbaar gebruik werd gemaakt. Voorzitter de Rooy dankte de inleider voor zijn heldere uit eenzetting. Verbetering speelplaats Claraschool Het R.K. Kerk- en Schoolbestuur van de Heilige Gregorius te IJmuiden heeft de medewerking van de gemeente verzocht voor de verbetering van de speelplaats, be dara school, ten einde deze geschikt te horende bij de onder zijn bestuur staande maken voor het onderwijs in de lichame lijke oefening. B. en W. stellen de Raad voor deze mede werking te verlenen. Bij de Heemskerkse politiepost zijn de volgende gevonden voorwerpen aangege ven: glacé dameshandschoen, damesarm band, achterwiel van vrachtauto, sleutel van DKW, bruin lederen want, bruine kinderwant, witte das met gele strepen, damesrijwiei, paar blauwe wollen wanten, witte kinderwant en een broche. Twee trawlers Twee trawlers, waarvan een uit het Ka naal, waren vanmorgen aan de afslag. De „Herman" (14 Nov.) voerde 1250 kisten ha ring aan en de „Flamingo" (van 14 Nov.) 715 kisten, waarvan 400 schelvis, 50 ma kreel, 5 haring, 10 wijting, 20 dichte wij ting, 100 kabeljauw en leng, 50 zwarte koolvis, 55 haaien en 25 rog en vleet. Er was weinig kleine vaart met 5000 kg. tong en 150 kisten schol. De KW161 voerde 200 kisten haring aan Voor export De kisten kabeljauw waren voor export bestemd en deden f 124, kleine f 102f 100. Grote-, middel- en zetschol noteerden f 45, terwijl schol 1 van de hand ging voor f 40 f 45. Grote tong maakte f4.50f 4.80, groot middel f3.70f3.90, kleinmiddel f3.30 f 3.50, tong 1 f 3.40—f 3.50 en tong 2 f 2.30 f2.35. Binnenland in De grote gul maakte hedenmorgen f 37, middelgul f 27, torgullen f 23. Zwarte kool- vis deed f 72—f 55, schol 2 f 29—f 37, schol 3 f 19f 28. De grote schelvis noteerde f 27, grootmiddel f 18f 22, kleinmimddel f 16 f 17, pennen f 15f 17 en braadschelvis f 13f16. Haring ging van de hand voor f 16f 20 en makreel voor f 32. Niet gevist Geen vangstberichten van de loggers en kotters; de schepen hebben liggen steken en dus niet gevist. Voor Zaterdag Voor de Zaterdagmarkt was vanmorgen nog geen boot bekend. Oudste boten zijn nu: „Van Hattem" en „Claesje" (van 15 Nov.); „Batavia" en „Dening" (van 16 Nov.); „Vios", „Norma Maria" en „Dirkje" <X^XCKXXXXXXX:OCXXXXXDOCOCOCCOCOCCCCCOOOOCCCOCOOC)OCOOOOOC< Q 3 Beverwijk heeft wel geen los lopend hert gehad maar mag zich beroemen <5 op een loslopende vaars, een jong koe- J beest, dat ongeveer vijf dagen zoek x geweest is en zich m.oeilijk liet vangen. 3 Toen de eigenaar in het weiland kwam 1 3 om zijn beestje te halen en het op de oHoflanderweg wilde afleveren in de 3 veewagen voor de markt in PiLrmerend, 3 was de vaars nergens te bespeuren. Overal werd navraag gedaan, velen 3 hadden de jonge koe zien wandelen 8 maar deze liet zich niet pakken en nam. 3 steeds wijselijk de benen. Door de wei- 3 landen speurde men het spoor van de 8 koe, dat zelfs brede sloten genomen': g had, zij was de spoorlijn overgegaan en na vijf dagen zoek te zijn geweest'; werd de vaars in de polder de „Uitgees- ter" broek gesignaleerd. Het nuttelozej inziende van de zwerftocht gaf het beest zich maar over en staat nu op stal. JCCCOXXXXXXXXXXXJOCODCOOOOOOCOOOOOOCOOOCOOOOOCOOCXXOOOOO; Keenemer Theater, 19 en 21.15 uur: Cicke de Rat. Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: Verborgen Moederschap. W.B. Theater, 20 uur: Kinderleven in ge vaar. Openbare Leeszaal, geopend van 1517 en 1921 uur. R.K. Leeszaal, uitleenbibliotheek: 1518, 1921 uur; lees- en studiezaal 1013, 15—18 en 19—21.30 uur. 't Centrum, 20 uur: Ruys en Co, Passages. K.S.A., 20 uur: Filmavond D.E.M. K.S.A., 10 en 14 uur: Jeugdtoneel door „Puck". (van 17 Nov.). Hiervan vissen vier traw lers in het Kanaal op haring. De „Batavia" zou stomende zijn. Haringvangst SCH-loggers: Uit de halve vleet: SCH2 4 kantjes; 19, 9, 25 geen vangst; 35 weinig vangst; 37 5 k.; 45 geen vangst; 69 2 k.; 84 weinig vangst; 130 en 190 geen vangst; 210 2 k.; 236 weinig vangst; 248'2 k.; 249 geen vangst; 250 weinig vangst; 297 6 k.; 310 geen vangst; 312 weinig vangst; 399 geen® vangst; 5 10 k.; 32 4 k.: 132 2 k. hoops; 40 1 k.; 48 1 k. hoops; 49 2 k.; 51 niet gevist; 99 2 k. hoons; 133 30 k.; 233 geen vangst; 247 10 k.; 262 weinig vangst: 285 5 k.; 186 2 k.; 361 1 k.; 284 5 k.; 353 2 k.; 36 weinig vangst. KW-loggers: Uit halve vleet: KW 70 4 k., 129—9, 168 weinig, 170—7, 173—1, 4428, 110 geen vangst, 97 geen, 123 wei nig, 20 geen vangst, 93 k., 21, 288. Uit volle vleet: KW 166 k., 152 k., 43 niet gevist, 29 niet gevist, 32 geen vangst, 39 geen vangst, 41 geen vangst, 49 niet ge vist, 74 niet gevist, 40 geen vangst, 3 weinig vnagst, 7 niet gevist, 1410 k. hoops thuis varende, 47 niet gevist, 54 niet gevist, 140 geen vangst, 147 geen vangst, IJM 74 wei nig vangst, 75 niet gevist, 283 geen vangst, 45 weinig vangst, 127 4 last, hoops, 22140 k., 18 weinig vangst, 67 geen vangst, 83 geen vangst, 86 1 last, 130 geen vangst, 151 2 last, 48 geen vangst, 9512 k. hoops. Binnengekomen IJM 2 Herman, 25 Flamingo, 204 Ver wachting, 53 Heemstede, 45 Hoop, 22, 26, 5; KW 65 Willy Alicia, 155 Arie, 125 Petronel- la, 166 Gebroeders, 104 Vrouw Dirkje, 169 Aleida, 10 Adrianus, 175 Onderneming, 161 Katwijk III, 98, 27, 79, 210, 133; AM 16, 18; WR 34. 33. Vertrokken KW 130 Nederland 7, UK 69, 136, 91, 169. Dr. A, Melchtor trok volle zaal „De kern van de conflicten in Noord- Afrika in het algemeen, moet, volgens mij, gezocht worden in het feit, dat de ene Arabier in weelde baadt en de ander het eten uit de bek van een ezel halen moet om niet van honger om te komen. Zolang deze tegenstellingen er zijn krijgt het na tionalisme in Noord-Afrika alle kans." Dit verkondigde Donderdag in hotel De Rustende Jager de bekende Haarlemse vrouwenarts, de heer dr. A. Melchior, aan de leden van het Castricums Instituut voor Arbeidersontwikkeling en andere belang stellenden, nadat hij een overzicht had ge geven van zijn belevenissen in dat land. Dr. Melchior voegde er nadrukkelijk aan toe dat het bovenstaande zijn persoonlijke mening was. De arts had als onderwerp „Rust en ru moer in Arabisch Noord-Afrika" genomen en zeide bij voorbaat dat het hem onmoge lijk was over dit onderwerp te spreken „zonder de politiek er bij te halen", en hij vervolgde: „Noord Afrika is niet het land van de Arabieren, maar van de Berbers, die naar alle smerige hoeken van het land zijn verdreven en leven in omstandigheden, die mensonterend zijn. Daarom moet men voorzichtig zijn met te zeggen, wie er in Noord-Afrika onderdrukt worden. De Arabiërs zwaaien er al bijna 1400 jaar vanaf 580 na Christus de scepter en hebben zich in die tijd kunnen ontwikke len op ruime schaal. Met de hulp van de Fransen vocht de bey van Tunis in 1880 zijn stad van de Turken vrij, waardoor het kon gebeuren dat het een protectoraat van de Fransen werd. En nu is de toestand zo, dat de Arabiërs onder de druk van de Fransen staan; over de Berbers werd en wordt niet gesproken!" Na deze „politieke" inleiding deelde dr. Melchior zijn gehoor mee Noord-Afrika in 1953 bezocht te hebben voor een medisch congres in Tunis. Daarna kreeg de arts de gelegenheid dieper het land in te trekken, maar slaagde er eerst in, in audiëntie te worden ontvangen door de bey van Tunis. De ontvangst was uitermate vriendelijk, doch de bey sprak geen woord Frans hoe wel dr. Melchior verklaarde er zeker van te zijn dat de heerser deze taal machtig was; tolken deden tijdens de audiëntie goede diensten. Dr. Melchior, die tijdens zijn reis ver gezeld was van zijn vrouw, heeft in Noord- Afrika ruimschoots kennis gemaakt met de bevolking en in het bijzonder met jonge Arabieren. De spreker stond er verstomd van het feit, dat die jonge mensen veel al studenten bij het woord „hollander" zeiden „aha, ilversum". „De mensen in Noord-Afrika kennen Holland-Hilversum door de uitzendingen van de Wereldomroep, waarnaar het meest geluisterd wordt", vertelde dr. Melchior. „De Hollanders hebben in dat land een uitstekende naam, zijn er welkom en ge nieten er grote gastvrijheid." Uit zijn gesprekken met de jonge Ara biërs kwam ook de Tunesische kwestie ter sprake. „De vërhalen die ik hoorde waren verbijsterend en de ervaringen van de Hollandse studenten in de tijd van de Duitse bezetting, verzinken erbij in het fiiet. Ik heb die verhalen uiteraard niet kunnen controleren op hun echtheid." Uitvoerig schetste spreker de miserabele positie van de vrouw in Noord-Afrika; de wijze waarop de beter gesitueerden plach ten te eten; de slavernij, die nog voor honderd percent intact is, kortom, de aan wezigen kregen, mede door de sublieme verteltrant van de spreker, een uitsteken de indruk van Noord-Afrika. Die uitste kende indruk werd na de pauze nog ver stevigd door- de film welke door dr. Mel chior indertijd van land en volk is opge nomen en die hij deze avond van een ex plicatie voorzag. Voor de papierfabriek Van Gelder Zonen i? Donderdagmorgen aangekomen het Duit se s.s. „Emmy Ottens" met een lading van 612 vadem papierhout uit de Finse haven Yxpila. A mateurtoneel Het werk van Het Homeland" In tegenstelling tot. de middagfilmvoor stelling voor ongeveer 250 kinderen, was de propaganda-bijeenkomst voor de Stich ting „Het Hogeland" te Beekbergen, die Donderdagavond in de Gereformeerde Kerk aan de Koningsweg werd gehouden, maar matig bezocht. Dit betreurde de heer A. Kok uitermate, die wegens ziekte van vicaris J. B. Duk van de Ned. Hervormde gemeente, de avond inleidde met gebed. De heer Kok had liever gezien, dat een grotere belang stelling van de inwoners van Velsen-Noord naar het prachtige werk van de Stichting zou zijn uitgegaan. Het filmprogramma werd geopend met de vertoning van de bijzonder geslaagde „Kleurensymphonie van het Hogelandse werk"; een prachtige beeldenreeks van de Stichting, haar inrichting, tuinen, bloemen- kwekerijen, akkerbouw en de werkzaam heden van de mensen, die in de vele ge bouwen verblijven. Een toelichting werd ter verduidelijking gegeven. De ontroerende speelfilm „Helpende handen" had de grootste aandacht, even als trouwens de frappante kijkjes van de film „Mooi Nederland in kleuren". De in Beverwijk gehouden collecte ten bate van de Christelijke blindenbond „De fakkels bijeen" heeft een bedrag van 1005,50 opgeleverd. Onder de talrijke blijspelen van Engelse origine, met als amusant onderwerp de im passe van de Britse adel na de tweede wereldoorlog, slaat „Krakeel om het kas teel" (Castle in the air) van Alan Melville lang geen slecht figuur. Het betreft hier de totaal verarmde graaf van Locharne die voortdurend te kampen heeft met een chro nisch gebrek aan geld. Het voorvaderlijk kasteel behoeft dringend een grondige restauratie: de waterleiding functionneert al lang niet meer, dc muren lekken en het is in de zalen zo afgrijselijk tochtig, dat zelfs „het familiespook zich van een winterjas heeft voorzien". Maar met behulp van zijn toege wijde huishoudster, door hem gemeenzaam „Baasje" genoemd, slaat hij zich dapper door de zich steeds opstapelende moeilijk heden heen, tot op zekere dag twee gega digden voor het kasteel tegelijk worden aangediend. Het zijn mr. Phillip, een afge vaardigde van de Mijnwerkersbond, die het slot als vacantiekolonie wil vorderen, be nevens een Amerikaanse millionnaire. En dan kunnen de kleine intriges beginnen, waarbij liefde en dollars aardig meetellen. Voornamelijk door de geestige dialoog is een opvoering aantrekkelijk en verant woord, hetgeen enige jaren geleden al door „Het Vrije Toneel" met Nell Koppen en Gijsbert Tersteeg in de hoofdrollen bewe zen werd. De R.K. Toneelvereniging „Getosa" te Santpoort heeft Dinsdag en Donderdag in zaal „Zomerlust" aangetoond, dat het blij spel ook door amateurs met succes kan worden vertoond, mits men voor de kleine bezetting over de juiste spelers kan be schikken. En regisseur C. Jongejans is hier mee allerminst onfortuinlijk geweest. Het kleine ensemble was over het algemeen voortreffelijk, maar soms eiste de less; meer kleur. Piet van Lieshout was vermake lijk als de verarmde graaf, die met milde humor en luchtig sarcasme op de penibele situaties reageert. A. Liefting kon als de kolenambtenaar niet altijd met hem mee komen, maar zorgde desondanks voor het gewenste contrast. Nol Stuwel maakte als de vrijpostige Menzies een veelbelovende beurt. De dames Van Bork en Van der Kolk wedij verden met elkaar in snedigheid, char me en het dragen van fraaie toiletten, zo dat het vrouwelijk element in deze voor stelling met gratie vertegenwoordigd was. Ampenan, 24 te Djeddah. Albireo, pass. 24 Finisterre n. Antwerpen. Appingedijk, 23 te New York. Arnedijk, 22 v. San Diego n. Cristobal. Aagtedijk, 24 te Suez. Amstelstad, pass. 24 Ouessant n. Antwerpen. Antonia, 24 te Pladju. Amstelbrug, 25 te Antwerpen verw. Atje Ray S, 25 te Rotterdam verwacht. Averdijk, 23 te Corpus Christi. Bintang, 23 v. Suez n. Basrah. Boissevain, 24 te Mauritius. Billiton, 24 v. Canada n. Calcutta. Bloemfontein, 24 v. Las Palmas n. Kaapstad. Blijdendijk, 24 te Antwerpen. Breda, 25 te Antwerpen. Bali, 24 te Baltimore Bussum, pass. 24 Runsaljebel n. Rastanura. Caltex The Hague, 23 v. Rotterdam n. Sidon. Cleodora, 25 te Madras. Cottica, 24 Madeira verwacht. Cradle of Liberty, pass. 23 Khorya Morya eil. n. Suez. Castor, 23 230 m. ZO. Jamaica. Charis, 24 te Curacao Eemland, 24 te Amsterdam verwacht. Erinna, 24 te Singapore. Eos, 24 te Beyrouth. Etrema, 24 te Rio de Janeiro. Esso Rotterdam, 24 180 m. W. Kreta. Friesland (KRL), 24 v. Hamburg te Bremen. Gooiland, 25 te Las Palmas. Gabonkust, 23 v. Amsterdam n. Hamburg. Heemskerk, 24 v. Suez n. Djibouti. Hathor, pass. 24 Ouessant n. Amsterdam. Helicon, 24 te Curacao. Holland, 25 Durban verwacht. Hydra, 24 te Port of Spain. Hilversum, 24 190 m. O. ten N. Aden. Hoogkerk, 24 300 m. ZO. Bangkok. Joh. v. Oldenbarnevelt, 24 v. Semarang n. Tj. Priok. Java, 24 te Balikpapan. Kalydon, 23 te Curacao. Kara, 23 v. Rotterdam n. Curacao. Kertosono, 23 v. San Francisco n. Longview. Korovina, 24 te Rotterdam. Kota Gede, pass. 23 Gibraltar n. Rotterdam. Kota Agoeng, 24 v. Port Said n. Napels. Kota Baroe, pass. 24 Gibraltar n. Port Said. Kota Gede, pass. 24 Kp. St. Vincent n. R'dam. Leersum, 24 v. Antwerpen n. Hamilton. Leopoldskerk, pass. 24 Kp. Vilano n. Le Havre. Laurenskerk, 24 150 m. NW. Perim. Larenberg, pass. 23 Vlissingen n. Amsterdam. Mataram, 23 v. Genua n. Rotterdam. Maasdam, 24 v. New York n. Rotterdam. Maaskerk, 24 v. Aden n. Suez. Mentor, 24 te Maracaibo. Nestor, pass. 23 Ouessant n Amsterdam. Noordzee, 24 te Havana verwacht. Notos, pass. 23 Kiel n. Amsterdam. Oostkerk, 23 te Rotterdam. Oranjestad, 24 te Curacao. Oranje, 25 v. Tj. Priok te Singapore. Overijsel, 24 v. Aden n. Genua. Omala, 24 te Spezia. Prins Willem George Fred., 24 te Alisante. Polydorus, 24 te Norfolk. Pygmalion, 27 Mobile verwacht. Pieter S, 24 Rotterdam verwacht. Prins Maurits, 23 v. Montreal n. Milwaukee. Radja, 23 v. Amsterdam n. N. Guinea. Riouw. 24 v. Colombo n. Belawan. Rijndam, 24 te Cobh Sibaiak, pass. 25 Gibraltar n. Rotterdam. Stad Breda. 25 te Cardiff. Sumatra. 25 te Tj. Priok. Teiresias, pass. 24 Ceylon n. Penang. Tero, 23 v. Buenos Aires n. Necochea. Tjisadane, 24 te Santos. Tibia, 24 te Pulubukom. Tabinta. 24 650 m. O. ten Z. Kp. Guardafui. Talisse, 23 v. Marseille n. Le Havre. Van Riemsdijk, 24 te Belawan. Van Linschoten, pass. 24 Royal Sov. n. Dakar. Waterman, 22 v. Papeete n. Wellington. Westland, 24 v. Las Palmas n. Santos. Wieldrecht, pass. 24 Guadeloupe n. Pto La Cruz. Willemstad. 24 v. Amsterdam n. Cristobal. Wonogiri, pass. 24 ten W. v. Mindanao n. Cebu. Zeeland (SSM), 24 v. d. Tyne te R'dam verw. KLEINE VAART Advent, 24 v. Stettin te Goole verwacht. Albergen, verm. 24 v. Newport n. Le Havre. Annie, 24 v. Londen te Vlaardingen verw. Afiena, 23 v. Grimsby n. Rotterdam. Att S. verm. 24 v. Rotterdam n. Dublin. Aeneas, 24 v. Rotterdam te Amsterdam verwacht Anna B, 24 v. Swansea te Amsterdam verw. Appingedam, 23 v. Oporto n. Antwerpen. Arak, 24 v. Newport Mon te Rotterdam. Arctic, 24 v. Londen te Amsterdam. Auriga, 23 v. Exmouth te Plymouth. Bab T. 23 te Gent. Berkelstroom, 23 v. Amsterdam n. Londen. Bonaire, 23 v. Zaandam n. Rotterdam. Beekbergen, 24 v. Antwerpen te Kingslynn verw. Bernisse, verm. 24 v. Lulea n. Newcastle. Bestevaer, 23 v. Amsterdam n. Dublin. Beekbergen, pass. 24 Vlissingen n. Kingslynn. Bernard John. 24 v. Gandia te Rotterdam verw. Betty Anne S, 24 nog te Loriënt. Bills, verm. 24 v. Swansea n. Rotterdam. Claes Compaen, pass. 23 Brunsbüttel n. Gothen burg. Da Capo, pass. 24 Vlissingen n. Antwerpen. Deo Favente, 23 v. Amsterdam n. Bilbao. Dido, 23 v. Amsterdam n. Rotterdam. Demburg, 24 v. Londen te Rotterdam. Diana V. pass. 24 Vlissingen n. Londen. Driebergen, 24 v. Londen te Ifonfleur verw. Eibergen, 24 v. Grai.gemouth te St. Servan verw. Evertsen, 23 v. Wismar n. Boston. Eyo S, pass. 24 Vlissingen n. Visby. Frans Bohmer, 23 v. Londonderry n. Malta. Elisabeth Roorda, 24 v. Rostock te Garston. Gazelle, pass. 23 Vlissingen n. Antwerpen. Geziena Hendrika, 23 v. Goole n. Hamburg. Haaksbergen, 23 v. Liverpool n, Barry. Heemskerk, 23 v. Kopenhagen n. Skutskaer. Houtman, 23 v. West Hartlepool n. Goole. Helvetia, pass. 23 Vlissingen n. Londen. Henrica, verm. 24 v. Swansea n. Velsen. Henrica B, 24 v. Charlestown te Tollare verw. Hoe Vinces, verm. 24 v. Londen n. Grimsby. Hoogezand, pass. 23 Vlissingen n. Brest. Jan, 24 v. Plymouth te Amsterdam verwacht. Jan Herman, 25 v. Lulea n. Dundee. Jans, 23 v. Falkenberg n. Fredericia. June, 24 te Cuxhaven n. IJstad. Koningshaven, pass. 23 Kp. Finisterre n. South ampton. Kortenaer, 23 v. Londen te Christiansund. Kaap Falga, 23 voor slecht weer te IJmuiden.. Kaap St. Vincent, 21 te Stocka. Keizersgracht, 24 v. Abo te Helsinki. Kemphaan, 23 v. Safi n. Bordeaux. Kroonborg, pass. 23 Vlissingen n. Duinkerken. Larix, 23 te Zaandam. Leuvehaven, 23 v. Kopenhagen n. Gothenburg. Merestad, 23 v. Kopenhagen te Gdynia. Marianne, 28 v. Gothenburg te Amsterdam verw. Marietje Bohmer, 24 v. Toulon te Vlaneica. Marjan, 24 v. Brest te Charlestown. Matthew, verm. 24 v. Antwerpen n. Rotterdam. Medea, 23 v. Grangemouth n. Brest. Merak N, 23 v. Bordeaux n. Fedala. Mulan, pass. 23 Vlissingen n. Newcastle. Mypuck, 24 v. Poole te Antwerpen verw. Meike, 24 v. Middlesbro^'te Rotterdam. Meuse, 23 v. Oskarshamn te Cuxhaven. Mizar N, 28 Las Palmas verwacht. Muphrid N, 23 v. Port Talbot n. Gent. Nigeria, 24 v. Antwerpen te Rotterdam verw. Neellje B, verm. 24 v. Swansea n. Gent. Noorderlicht, 23 v. La Pallice n. Tonnay Cha- rente. Nero, 23 v. Amsterdam n. Rotterdam. Niobe, 23 v. Amsterdam n. Rotterdam. Pavo, 23 v. Hernosand te Zaandam. Pavo, 23 te Zaandam. Ponza, 22 v. Ursviken n. Zaandam. Ransel, 24 v. Hull te Amsterdam verwacht. Rema, 24 v. Amsterdam n. Rotterdam. Rex, pass. 24 Vlissingen n. Bristol. Rini, pass. 24 Vlissingen n. Antwerpen. Saba, verm. 23 v. Londen n. Antwerpen. Swift, 23 v. Parijs n. Ronneby. Schippersgracht, 24 v. Mantyluoto te Amsterdam Silvaplana, 24 v. Vlissingen n. Rotterdam. Start, 23 bij Flambrohead. Swallow, 23 v. Antwerpen te Vlissingen. Spaarnestroom, 24 v. Fowey te Amsterdam. Tilly, 23 te Obbola. Tjoba, 24 v. Antwerpen te Vlissingen. Theano, 24 .v Belfast te Drogheda. Tromp, 23 v. Bordeaux n. West Hartlepool. Vlieland, 23 v. Kopenhagen te Parijs. Wim (v), 23 v. Birkenhead n. Avonmouth. Westereems, pass. 24 Vlissingen n. Antw. Westersingel, 23 v. Vlissingen n. Plymouth. Willem Barendsz, pass. 23 Vlissingen n. Antw. Wubbiena, 24 dwars Eeachyhead n. Amsterdam. Westerhorn. 23 v. Fowey te Amsterdam. IJsel, pass. 24 Vlissingen n. Antwerpen. Zevenbergen, verm. 24 v. Bristol n. Whitehaven. Zeehaan, 23 v. Londen n. Loriënt. Zijpe, 24 v. Vlissingen n. Favershamn. SLEEPVAART Gele Zee, 23 v. Colombo n. Rotterdam met twee zuigers. Oceaan, 23 180 m. Z. ten O. Mobile met tanker. Poolzee, 23 220 m. N. eil. Reunion met bak en twee sleepboten. Zwarte Zee, 23 160 m. N. ten O. eil. Socotra met tanker. Thames, 23 200 m. W. ten Z. Fayal met ss „Cibao" WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op Woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op Donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE.

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 19