Weerbericht Kroesjtsjev en Boelganin zijn de mildheid zelve in India Twaalf getuigen uit Nederland zullen gehoord worden Britse experts achten Sovjet atoombom zeer gevaarlijk Haarlems Dagblad Gromyko voerde de eerste zakelijke bespreking in Nieuzv-Delhi Sociale Zaken in de E.G.K.S. Val voorspeld van de regering-Faure Proces- Jungschlaeger Officier zegt dat zij consequenties van hun komst moeten dragen Achttien gewonden bij treinbotsing te Heerlen Ambassadeur in Londen ontdekte microfoons Vrijgekomen radio-actieve straling zou geheel Groot-Brittannië besmetten Het woord is aan Londen steekt de hand in eigen boezem 70e JAARGANG No 119 VRIJDAG 25 NOVEMBER 1955 EDITIE VOOR VELSEN-IJMUIDEN EN BEVERWIJK EN OMGEVING, VAN Vele aanslagen op Cyprus: 2 Britse soldaten gedood Denen staken vaccinatie tegen kinderverlamming Moeilijkheden stapelen zich op Binnenkomende en vertrekkende trein reden op het zelfde spoor Sleepboot „Oostzee" redt opvarenden van zinkend vrachtschip Schuldige bleek lid te zijn van zijn eigen staf Senaat van Brazilië stemt in met staat van beleg Verhoogde productie in Atöominstituut te Kjeller Mag een woordvoerder Boelganin een hypocriet noemen Minder koud Weerrapport zzo -7 0 0 w 2 2 0 0 0 0 2 -0 0 -2 2 Kennemerlaan 186, IJmuiden. Tel. Adm. 5437, na 5 uur voor klachten bezorging 6450. Telef. Redactie 5389, na 5 uur: 5080 (K 2550), Meervlietstraat 80 (alleen redactie). Haarlem: Grote Houtstraat 93 alle afdelingen 15295 Advertentietarieven op aanvT. bij de Admin. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom IJmuider Courant OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 299e JAARGANG No 270 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Abonnement p. week 50 ct., p. kwartaal 6,50, franco p. post 7,—. Losse nrs. 12 ct. Giro rekening 273107 ten name v. Haarl. Dagblad Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman BOMBAY (Reuter/A.F.P.) „De resultaten der Geneefse besprekingen zouden microscopisch klein kunnen worden genoemd, doch wy zyn hierdoor niet geërgerd. Wellicht waren de hangende vraagstukken nog niet rijp voor een oplossing en was het ogenblik, te bespreken, nog niet gekomen", aldus heeft de eerste secretaris der Russische communistische party Kroesjtsjev, die met premier Boelganin, India bezoekt, verklaard in een toespraak op een diner, aangeboden door het Indiaas- Russische culturele genootschap te Bombay. Hij vervolgde: „Onze gesprekspartners willen nog steeds onderhandelen vanuit een positie van kracht en zij, die zo handelen, bereiken by ons niets. Wy zijn verheugd dat de toespraken een gematigd karakter» droegen". „Dit betekent, dat het vreedzaam naast elkander voortbestaan van staten met afwykendc maatschappelyke instellingen moet voortduren en het houdt ook in, dat wij er ons van bewust zyn gezamenlijk op deze aardbol te moeten leven. Naarmate wy elkaar beter leren kennen, kunnen wij elkaar meer waarderen, het geen ons in staat zal stellen de voor de vrede werkende krachten te versterken". „Ik houd niet van het kapitalisme, doch houd er in het kader van het samenleven der staten, als feit, rekening mede. Uw staatsman Nehroe heeft gezegd dat India voortgaat langs de socialistische weg. Wel licht verstaan wij onder „socialisme" niet hetzelfde, doch ik begroet uw streven met instemming". „De Bijbel spreekt over reine en onreine schapen, doch wij laten ook de onreine toe, omdat wij niet bang zijn door hen besmet te worden", aldus Kroesjtsjev. Maarschalk Boelganin verklaarde: „Wij hebben onze grote leider Lenin gehad en u uw grote leider Ghandi. Lenin en Ghandi hadden verschillende levensbeschouwingen, doch er zijn verschillende overeenkomstige punten. Eén hiervan is dat een land vrij en onafhankelijk moet worden gemaakt." „Hoe langer onze vriendschap zal duren, des te langer zal de vrede blijven gehand haafd", aldus Boelganin. Eigen zaak De beide Russische leiders hebben zorg vuldig bijzondere belangstelling voor de Indiase communisten vermeden. Toen Kroesjtsjev werd voorgesteld aan een com munistisch lid van het parlement van Pensjaab, zei hij: „Ik stel geen belang in uw politiek dat is uw eigen zaak. U bent een burger van India." Vandaag vliegen Boelganin en Kroesjtsjev naar Poone. Kroesjtsjev heeft tot de Indiase textiel fabrikant Homi Modi in de „drooggelegde" staat Bombay gezegd, dat hij wodka onder zijn hemd zou hebben meegebracht, indien hij geweten had, dat de fabrikant er zoveel van hield. Kroesjtsjev zei, dat hij in Bom bay geen alcohol had gebruikt, maar vóór de landing had hij cognac gedronken. Bij (Van een speciale verslaggever). STRAATSBURG, Donderdag Het de bat over sociale zaken in de assemblée van de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal omvat tal van onderwerpen. Zelfs de kartelkwestie bleef er niet buiten. Het was merkwaardig te horen wat de Duitse socialist Kreyssig hierover zei. Kolen en staal zijn grondstoffen, aldus deze afge vaardigde, ten aanzien waarvan vrije con currentie noch gewenst noch uitvoerbaar is. Merkwaardiger nog, als men weet dat de heer Nede'rhorst namens de socialis tische fractie de vorige dag had gepleit voor een vrij spel der economische krach ten. Ook vandaag voerde de heer Neder- horst weer het woqord. Opnieuw sprak hij namens een groep medeleden. Ditmaal gaf hij een toelichting op een idee omtrent een nieuw lichaam, dat men in het leven zou willen roepen, een orgaan dat men zou kunnen vergelijken met de Stichting van de Arbeid. Werkgevers en werknemers zouden er deel van moeten uitmaken, maar dan op supra-nationaal niveau. De bedoeling is duidelijk, de Hoge Autoriteit heeft geen directe bevoegdheden voor de vaststelling van lonen, maar, aldus de heer Nederhorst, dit wil niet zeggen dat deze aangelegenheid haar onverschillig moet la ten. Een wat men noemt paritaire com missie, bestaande uit vertegenwoordigers van de representatieve organisaties van werkgevers en werknemers en met waar nemers van de Hoge Autoriteit zou moeten streven naar adviserende uitspraken. Op deze wijze zouden onderwerpen als lonen en arbeidstijd binnen de gezichtskring van de Hoge Autoriteit worden gebracht, met alle naar men hoopt stimulerende gevolgen daarvan. Deze kwestie zal later opnieuw aan de orde komen, wellicht in een ont werpresolutie. De Belgische minister van Economische Zaken, Rey, woonde de vergadering bij. Hij gaf de assemblée een overzicht van de Bel gische besluiten tot geleidelijke verminde ring van de arbeidstijden, de „vijfdaagse werkweek". De economische consequenties daarvan zijn in België het onderwerp van een studie van deskundigen van universi teiten en het bankwezen. Blijkbaar rekent men in België op een gunstig rapport. Minister Fey heeft dit, onderwerp reeds in een bijeenkomst van ministers der zes landen aan de orde gesteld, waarna de Hoge Autoriteit een studie daarover aan ving. Hij betoogde thans dat ook de assem blée haar aandacht aan deze kwestie moest wijden. De parlementariërs hebben daarop een resolutie ingediend, waarin herinnerd wordt aan een eerder (in Mei) gedaan ver zoek aan de ministers en de Hoge Autori teit om de arbeidsvoorwaarden te bestu deren. Zij stelt vast dat de vakbonden in vele landen de arbeidstijden willen bekorten en erkent de gegrondheid hiervan in beginsel, doch beveelt aan rekening te hou den met de economische kant van deze aangelegenheid. De assemblée wil de aan gekondigde bestudering niet beperkt zien tot de kolen- en staalindustrie doch uit gebreid tot andere industrieën. De verkorting van de werktijd in de ko len- en staalindustrie is, bij alle goede wil om sociale politiek te voeren, een netelige zaak, aangezien de gemeenschap nog steeds kolen moet invoeren omdat haar productie te klein is om aan de vraag te voldoen. het bezoek aan de fabriek werd de Russi sche gasten tomatensap aangeboden. Boel ganin en Kroestjtsjev hebben in de Indi sche Oceaan gebaad. Zij hadden de wens hiertoe te kennen gegeven aan hun gast heer, de gouverneur van Bombay, wiens woning aan zee ligt. Olie Tc Nieuw Delhi zijn vijf toonaangevende oliedeskundigen uit de Sovjet-Unie aange komen. Volgens de beloften der Sovjet regering zullen er in totaal negen deskun digen naar India worden gezonden. De Sovjet-Unie heeft ook aangeboden boor- materiaal ter beschikking van de Indiase regering te stellen. De oliedeskundigen zul len een onderzoek instellen in de delta van de Ganges en de Brahmapoetra in Assam en in gebieden in Bihar en West-Bengalen en in het Oosten en in Oettar Pradesj in het Noorden van het land. De Russische onderminister van Buiten landse Zaken Gromyko heeft een bezoek aan het Indiase ministerie van Buitenland se Zaken te Nieuw Delhi gebracht. Naar verluidt werd gesproken over het aanbod van Boelganin voor hulp op het gebied van de kernenergie. Het was de eerste zakelijke bespreking sinds de Russen vorige week Vrijdag in India aankwamen. Te Nieuw Delhi neemt men aan, dat de Sovjet-Unie mogelijk zal aanbieden atoomgeleerden te zenden, doch dat er geen hulp zal worden geboden bij de bouw van een atoomcen trale. NICOSIA (Reuter/AFP) In de nabij heid van Nicosia op Cyprus is een Britse sergeant voor zijn woning van een auto uit met een automatisch wapen neergeschoten. Hij overleed op weg naar het ziekenhuis. De daders ontkwamen. Twee patrouille auto's werden in een winkelwijk door bom men buiten werking gesteld. Een soldaat werd hierbij licht gewond. Een Britse le gerplaats aan de rand van Nicosia werd met machinegeweren beschoten. In Fama- gusta werd een bom naar de woning van een Britse sergeant geworpen. Ruiten en deuren werden vernield. In het centrum van Limassol is in een politiebureau een bom ontploft. In de woning van generaal Ricketts, bevelhebber van de Britse troe pen op Cyprus, zijn twee bommen ontploft. Twee legerauto's zijn in het bergachtige gebied bij Agros met stenguns beschoten. Een soldaat verloor hierbij het leven, een officier en een andere soldaat werden ge wond. Reuter tekent hierbij aan, dat Donderdag de slechtste dag voor de Britten was, sinds het begin van de opstandige activiteit. Het ijverige Dordtse comité, dat zich in de afgelopen weken heeft beziggehouden met het inzamelen van gelden om het echtpaar Lozie uit Dordrecht in staat te stellen hun, bij een vliegtuigongeluk in Canada, zwaargewonde zoon te gaan be zoeken, zag Donderdagavond zijn werk bekroond, toen de heer en mevrouw Lozie van Schiphol vertrokken naar Edmonton in Canada, waar hun onfortuinlijke zoon in een ziekenhuis wordt verpleegd. Zoals bekend zal Lozie jr. vermoedelijk beide benen moeten missen. De foto toont de heer en mevrouw Lozie op de trap van het vliegtuig op Schiphol. KOPENHAGEN (Reuter) De Deense anti-kinderverlammingscampagne is stop gezet en zal misschien geheel opnieuw moe ten worden begonnen, aldus is te Kopen hagen vernomen. De stopzetting is het ge volg van het ontdekken van levende virus in een voorraad vaccin, die groot genoeg was om 540.000 kinderen mee te vaccine ren. Denemarken heeft een Amerikaanse fabriek dringend verzocht, een aantal spe ciale virus-filters te leveren. PARIJS (Reuter) In de wandelgangen van de Franse Nationale Vergadering is voorspeld, dat de regering-Faure, die negen maanden aan het bewind is geweest, de volgende week zal vallen. Volgens Reuters correspondent Harold King is het gezag van de premier ondermijnd doordat hij er niet in geslaagd is zijn voorstel tot het houden van verkiezingen in December aan genomen te krijgen. Voorts heeft hij met zijn pogingen om het leven van de Natio nale Vergadering te verkorten door aan te dringen op vervroegde verkiezingen een groot aantal afgevaardigden van alle frac ties, met uitzondering van de communisti sche, tegen zich ingenomen. Dit bleek op nieuw toen de commissie voor het alge meen kiesrecht overweging van de plannen van de regering voor een kieshervorming uitstelde. Faure en zijn voornaamste ministers hebben de toestand besproken. Enkele mi nisters drongen er bij de premier op aan, voor de derde keer te trachten, het parle ment tot vervroegde verkiezingen op de laatste Zondag in Januari te bewegen. Andere ministers rieden de premier deze gedachte te laten varen en de Assemblée te vragen om een vertrouwensvotum over het algemene regeringsprogram. Elders in dit nummer is een beschouwing van onze Parijse correspondent opgenomen. In de aula van de Amsterdamse Gemeentelijke Universiteit vond Donderdagmiddag de uitreiking plaats van de Reina Prinsen Geerligs-prijs" aan de 20-jarige W. Klooster, rut Amstelveen. Hij verwierf deze onderscheiding met zijn twee novellen „Tweemaal" en „Zonder het genadige einde". Op de foto zien we rechts de heer Klooster die uit handen van de moeder van Reina Prinsen Geerligs d,e prijs ontvangt. DJAKARTA (PIA) Rechter Maeng- kom heeft op de 43ste zitting in de zaak- Jungschlaeger voor het landgerecht te Dja karta erin toegestemd, twaalf van de vijf tien getuigen a décharge, die mevrouw Bouman had voorgesteld uit Nederland te laten komen, te horen. De drie andere ge tuigen behoeven volgens de rechter niet gehoord te worden, aangezien zij weinig te maken hebben met de getuigenverklarin gen, waarin hun namen voorkomen. Zij zijn Tuinstra, Megens en Scheltinga. Me vrouw Bouman merkte op, dat er eigenlijk nog drie getuigen in Nederland zijn, die gehoord zouden dienen te worden. De officier van justitie Sunario merkte op, dat de getuigen, die naar Indonesië ko men, bereid zullen dienen te zijn, alle con sequenties van hun komst te aanvaarden, ook voor het geval de politie maatregelen tegen hen zou wensen te nemen. Hij meent, dat verscheidenen hunner betrokken kun nen zijn geweest in de- activiteit van ille gale organisaties in Indonesië. Verder die nen zij bereid te zijn de consequenties te aanvaarden voor het geval zij meineed mochten plegen. Mevrouw Bouman wierp op, dat hetgeen Sunario zegt, eerst bewezen zal dienen te worden. De beantwoording van een vraag van de verdedigster of de verklaring van de officier een dreigement inhoudt, liet de rechter niet toe. Sunario acht het niet mogelijk het verhoor der twaalf getuigen uit Nederland binnen enkele dagen te voltooien, teneinde hen ge legenheid te geven Kerstmis en Nieuwjaar thuis te vieren. Sunario wijst er op, dat hun verhoren zeker een maand zullen du ren, aangezien een onderzoek nodig zal zijn naar de onderlinge overeenstemming der getuigenverklaringen en omdat confronta ties noodzakelijk zijn. De rechter beslist op verzoek van de officier dat de getuigen Ma- noch en Tomasoa voortaan bij elke zitting aanwezig mogen zijn. De getuigen, die a déchai-ge mogen optre den zijn: Bertin, procuratiehouder van de Amsterdamsche Bank te Maastricht; Sijnja, genoemdr als administrateur van de onder neming „Serpong"; De Vries, gezagvoerder van de „Batu Bara" van de K.P M.; Pan- tus, pensionhouder te Maastricht; Koen- ders, onderluitenant van de Nederlandse Militaire Missie (N.M.M.); generaal Perei- ra, hoofd van de N.M.M.; Van Wieringen, kapitein van de N.M.M.; Wierda, luitenant kolonel van de N.M.M.; Duitz, luitenant kolonel van de N.M.M.; Van Tuin, majoor van de N.M.M.; Nolten, luitenant van de K.N.I.L., en sergeant Verschoor, hoofd van de motorpool van de N.M.M. De rechter acht hiervan vooral Bertin en Pantus be langrijk. In beschouwing De Indonesische procureursgeneraal Soeprapto heeft aan PIA medegedeeld, dat hij opdracht heeft gegeven de Nederlandse politieman Van Krieken uit Makassar naar Djakarta over te brengen. Na zijn aankomst in de hoofdstad zal de zaak van Van Krie ken door bevoegde instanties worden on derzocht. Verder deelde Soeprapto mede, dat hij bezig is een lijst van gevangen gehouden Nederlanders nader in beschouwing te ne men. Op de vraag, of dit inhoudt, dat de Nederlanders in vrijheid zouden kunnen worden gesteld, antwoordde hij: „Dat laat ik aan uw eigen inzicht over". Twee personentreinen zijn vanmorgen bij Heerlen met elkaar in botsing gekomen. Het ongeval gebeurde omstreeks negen uur. Achttien reizigers werden gewond. Zij zijn naar het St. Joseph Ziekenhuis in Heerlen overgebracht. Geen van hen verkeert in levensgevaar. Van beide treinen werd het voorste gedeelte ingedrukt. Het ongeval gebeurde doordat een uit de- richting Maastricht binnenkomende trein met een van Heerlen naar Maastricht ver trekkende trein in botsing kwam. Beide treinen reden op hetzelfde spoor. Hoe dit mogelijk was wordt nog onderzocht. Het treinverkeer tussen Sittard en Heer len kan normaal doorgang vinden. Tussen Heerlen en Voei-endaal is het treinverkeer gestremd. Autobussen nemen de dienst waar. De ongevallenploegen van de spoor wegen zijn naar de plaats van het ongeluk vertrokken. HONGKONG (United Press) De Pa kistaanse vrachtboot „Fakira" is in de Zuid-Chinese Zee gezonken. Het onder de vlag van Liberia varende vrachtschip „Symphonia" heeft 45 opva renden opgepikt. De overige 6 werden dooi de Nederlandse sleepboot „Oostzee" gered. De „Fakira" die water maakte in de rui men, zonk korte tijd later. LONDEN (Un. Press) De Tsjechoslo- waakse ambassadeur in Londen, Jiri Hajek heeft onlangs bij het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken geprotesteerd dat hij verborgen microfoons had gevonden in zijn lounge en werkkamer, zo melden ingelichte kringen. De ambassadeur had te verstaan gegeven dat het Foreign Office er wel meer van zou weten. Britse autoriteiten gaven te kennen, dat zij zo iets niet deden, maar zij zonden een paar man van de veiligheids dienst om een onderzoek in te stellen. Deze inspecteurs stelden vast dat de microfoons inderdaad van Brits maaksel waren en tenslotte vonden zij de winkel op Brompton Road die ze verkocht had. De man die ze gekocht had bleek echter een lid van de staf van de ambassadeur te zijn. Een conservatief parlementslid is van plan minister van Buitenlandse Zaken Mac Millan te vragen de zaak Woensdag in het parlement uit de doeken te doen. De am bassade geeft geen inlichtingen. Men ver onderstelt dat de microfoons geïnstalleerd zijn door de vertegenwoordiger van de ge heime politie op de ambassade. Vladimir Petrov, de Rus die zijn ambassade in Australië in de steek heeft gelaten, heeft verteld dat op iedere ambassade een ge heime agent het personeel in de gaten houdt, van hoog tot laag. Hajek is in de plaats gekomen van Josef Ullrich, een communist van de oude stem pel, die thans UNO-afgevaardigde in New York is. Hajek werd pas communist toen zijn sociaal-democratische partij na de oor log met de communistische samengesmol ten werd. (Van onze correspondent in Londen) Op zestienduizend meter hoogte hebben Britse straaljagers boven Engeland stof deeltjes verzameld, afkomstig van de dezer dagen tot ontploffing gebrachte Russische atoombom. Deze deeltjes worden in de laboratoria te Harwell en Alder 'Maston onderzocht. De eerste resultaten wijzen er op dat in de Sovjet-Unie geen gewone wa terstofbom tot ontploffing is gebracht,maar een waterstof-uranium bom, die een nog veel grotere vernietigingskracht heeft. Ook RIO DE JANEIRO (Reuter) De Bra ziliaanse Senaat heeft na zestien uur de batteren, het verzoek van de waarnemende president Ramos om de staat van beleg af te kondigen, ingewilligd. Tevoren was dat reeds door het Huis van Afgevaardigden gedaan. De staat van beleg zal afgekondigd wor den in afwachting van de beëdiging van de nieuw gekozen president, Kubitschek, in Januari. De gouverneur van de staat Sao Paulo, Quadros, heeft in een proclamatie ver- kiaard, dat hij het niet eens is met de uit spraak van het parlement, dat president Cafe Filho niet in staat is zijn functie weer uit te oefenen. Quadros voegde hier echter aan toe,.dat hij zich bij dit besluit neerlegt, zolang het niet door een gerechts hof ongedaan gemaakt is. Van het Nederlands-Noorse atoominsti tuut te Kjeller zal de jaarlijkse productie verhoogd worden van 300 tot 800 KWU. De directeur van het instituut, Gunnar Randers, zei dat de uitbreiding, waarmee volgende maand wordt begonnen, nodig is geoordeeld wegens de grotere vraag naar isotopen in de Scandinavische landen en in Nederland. wordt regenwater onderzocht om na te gaan of er tekenen zijn van verhoogde radio-activiteit in de lagere atmosfeer. De Russen hebben het voorbeeld gevolgd van de Amerikaanse proefontploffingen op Bikini in de Stille Oceaan van Maart 1954, waar de eerste waterstof-uraniumbom werd gebruikt, die zulk een kracht bleek te ontwikkelen dat in wijder omtrek dan ooit tevoren dodelijke radio-activiteit werd verspreid. Waarschijnlijk hebben de Russen hun nieuwe bom tot ontploffing gebracht op het onderzoekingsterrein in Siberië, een ge bied, tweemaal zo groot als Engeland en Wales, zodat de Russische bevolking geen risico liep. Volgens Britse atoomgeleerden is de hoeveelheid bij de ontploffing vrij gekomen radio-activiteit groot genoeg om geheel Groot-Brittannië te besmetten. Een H-bom, gevuld met zwaar water als ont ploffingsmiddel, veroorzaakt een vrij ge ringe hoeveelheid radio-actieve neerslag. De nieuwe Russische bom daarentegen levert volgens Britse geheime inlichtingen ongeveer een halve ton dodelijke neerslag op, die uiteindelijk de oppervlakte van de aarde bereikt, pit is genoeg om zelfs een groter gebied dan Groot-Brittannië enige dagen lang te vergiftigen. Gebieden, waar de onzichtbare radio-actieve neerslag wordt ontdekt, zouden weken lang gevaar op leveren. Een verschijnsel, dat zich daar zou voordoen, is een door de radio-actieve uit straling veroorzaakte misselijkheid. De be volking zou in schuilplaatsen moeten ver blijven tot de neerslag zijn radio-actief karakter zou hebben verloren of totdat de gebieden ontsmet zouden zijn. Volgens sommige deskundigen moet de Russische super-bom vijf tot tien ton ura nium hebben bevat en vijfhonderd maal sterker geweest zijn dan de eerste atoom bom van Hirosjima. In Engeland is men eveneens in staat een dei-gelijke H-bom te maken, maar men heeft nog geen terrein gevonden om er veilig mee te experimen teren. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWINTIG PAGINA'S Frank Buchman: De materialist wordt communist of kapitalist, naar gelang de om standigheden zulks toelaten. LONDEN (United Press) Volgens de Londense Daily Mail heeft premier Eden een onderzoek gelast naar de beschuldiging die het ministerie van Buitenlandse Zaken heeft uitgesproken dat premier Boelganin van de Sovjet-Unie huichelachtig is. Ingelichte kringen zeggen dat de functio naris die verantwoordelijk is voor de uit lating verweten is dat hij ondiplomatiek is opgetreden. Deze kringen zeggen dat Sir Anthony Eden ontstemd is over de krach tige taal die de man van het Foreign Officie gebruikt heeft. „Schijnheilig" is een woord dat niet past bij de man die volgende lente op bezoek verwacht wordt in Engeland, zo menen diplomatieke kringen, die een protest uit Moskou verwachten zodra Boelganin en Kroesjtsjev uit India zijn teruggekeei-d. Volgens de Daily Mail heeft „een kleine paniek" geheerst in Whitehall. De mening van Eden zou zijn dat als het nodig is zulke krachtige taal te gebruiken, die gebezigd moet worden in het parlement door de pre mier of de minister van Buitenlandse Zaken, maar niet door een of andere lagere functionaris. Edens voorganger, Sir Winston Churchill, heeft indertijd ook gewaarschuwd tegen het gebruiken van beledigende taal over de Russen. Hoewel hij zelf een van de eerste was die na de tweede wereldoorlog tegen het communisme waarschuwde, heeft Churchill eens een scherpe terechtwijzing gegeven aan een parlementslid dat „aan stootgevende taal" over de Sovjet-regering gebruikte. Ondanks de schrik in regeringskringen, heeft de woordvoerder steun gekregen van vele leden van het parlement en van som mige kranten die wensen dat Engeland zich duidelijker tegen het communisme uit spreekt en de dingen bij hun naam noemt. Het bewijsmateriaal stapelt zich op dat maarschalk Boelganin inderdaad bezig is te bewijzen dat hij een hypocriet is, zegt de Daily Mail. De Bilt: Door krachtige luchtdrukstij- gingen boven Europa zijn de luchtdruk- verschillen bij ons kleiner geworden en is de wind vooral langs de kust sterk afge nomen. Koude en droge arctische lucht vloeide over Scandinavië naar onze om geving uit, waarin de minimumtempera turen vannacht in het binnenland varieer den tussen 0 en min 4 graden. Bij Noorwe gen is een depressie verschenen, die over de Noorse bergen zal trekken. Bij IJsland komt een andere depressie tot ontwikke ling, die nog belangrijk in betekenis toe neemt. Het hogedrukgebied boven de Oceaan heeft de tendenz zich naar Zuid- Europa te verplaatsen. Een en ander heeft tot gevolg, dat de koude lucht weer wordt verdreven en dat er morgen vrij veel be wolking binnendrijft, waaruit wat neer slag kan vallen. De wind draait naar Wes telijke richtingen en neemt in kracht toe. (van hedenmorgen 7 uur) toestand on I "O'S c ■- O §•3 a eg c v F u - <U 2 G Helsinki onbewolkt NNW -11 1 Stockholm onbewolkt NW -8 11 Oslo half bew. Kopenhagen onbewolkt N -3 Aberdeen zwaar bew. 1 Dublin half bew. NW 3 0,1 Londen onbewolkt W 1 0,5 Amsterdam onbewolkt windstil -1 Brussel onbewolkt NNO -1 12 Parijs licht bew. N -0 0,5 Bordeaux onbewolkt NNO 2 Nice weerlicht N 10 0,4 Berlijn onbewolkt NNW -1 1 Frankfort licht bew. N -0 1 München sneeuwbui NW -2 1 Zürich sneeuwbui NW -2 3 Genève onbewolkt NNO 1 Locarno onbewolkt WZW 4 Wenen sneeuw W 1 Innsbruck sneeuw windstil -1 Rome regen NO 8 0,4 Den Helder zwaar bew zwakke Z 3 Ypenburg onbewolkt windstil 5 Viissingen onbewolkt windstil 4 Eelde onbewolkt windstil -3 1 De Bilt onbewolkt WNW Twente onbewolkt windstil -3 3 Eindhoven licht bew. windstil -2 3 VI. Z.-Limb. zwaar bew. zw. N -2 3 Neerslag laatste 24 uur. COOCOOOOOOOOCCOCCCOCOOC<XXXXXXXXX5COOOCCOOOOnoOCOf!OOOOCOC MEER BEWOLKING Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Vrij dagavond tot Zaterdagavond, opge maakt om 11.15 uur: Overdrijvende wolkenvelden en op de meeste plaatsen droog weer. Aanvan kelijk weinig wind, later overwegend matige Zuid-Westelijke wind. Iets ho gere temperaturen maar vannacht plaatselijk lichte vorst en hier en daar mist. 26 November Zon op 8.19 uur, onder 16.39 uur. Maan op 14.30 uur, onder 4.03 uur. Maanstanden 29 Nov. 17.50 uur: Volle maan Hoog en laag water in IJmuiden Vrijdag 25 November Hoog water: 11.43 en uur. Laag water: 7.01 en 19.25 uur. Zaterdag 26 November Hoog water: 0.16 en 12.44 uur. Laag water: 8.13 en 20.31 uur. XXXODOCOCOOOOCXlCCCCCCOUXaXXXXXXXXJ^X -

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 1