u VAN NIEL KOU? r PANDA EN HET GEHEIMZINNIGE GLAS WATER Loosjes HORLOGES OM EGA-BU REN-PRONTO goed uurwerk, een blijvend geschenk Wereldnieuws De toekomst van het Deltagebied ZWITSERSE FABRIEKSMERKEN A Newsweek onthult Sovjet-plan om Afrika te veroveren Rapport van Wiardi Beckmanstichting belicht vele aspecten De radio geeft Zaterdag DE KLOMPEN-CENTRALE X/ICKS Cf Tsjechoslozvaken zouden in Egypte als hefboom moeten dienen K. Algemene Boekhandel ^ocli ia Uet zo J 2 Opgelet! HET GROTE NIEUWS! Grote appeluitvoer naar Oost-Duitsland Burgemeester van Brielle benoemd Aantal verkeersongelukken in Amsterdam gestegen w VapoRub Aantal geregistreerde schildersbedrijven daalt Bus tegen tram; zes gewonden Contactgroep jongeren Oud-Katholieke kerk Brief van Galvijn bracht meer op dan een van Marx Militair défilé in Amsterdam Spoorwegen en bevolkings proces VRIJDAG 2 5 NOVEMBER 195 5 De Dr. Wiardi Beckmanstichting, het wetenschappelijk instituut van de Partij van de Arbeid, heeft een rapport opgesteld over de toekomstige problemen, van het Deltagebied. Men verstaat hieronder het gebied tussen de Nieuwe Waterweg en de grens tussen België en Nederland, met in begrip van Zeeuws-Vlaanderen. Het uitgangspunt van de commissie is geweest dat het Deltaplan meer is dan een waterstaatkundig project en wel één geheel van regelingen dat het leven van honderd duizenden Nederlanders ingrijpend beïn vloedt. Het betrokken gebied is lange tijd door zijn ligging sterk geïsoleerd geweest. De ontsluiting van het gebied vraagt niet alleen economische maar evenzeer maat schappelijk en culturele aanpassing. Voor deze taak van overheid en particuliere or ganisaties wil het rapport aandacht vragen. De commissie, onder voorzitterschap van dr. N. Bolkestein, burgemeester van Mid delburg, baseert zich, wat de veiligheid van het Deltagebied betreft, op de gegevens van de Deltacommissie, die dezer dagen de regering hebben geleid tot de indiening van het wetsontwerp voor de uitvoering van het Deltaplan. De commissie heeft zich niet beperkt tot de bespreking van het Deltaplan op zich zelf: zij heeft de door de ramp van Fe bruari 1953 ontstane situatie mede ge zien de omstandigheden, die voordien reeds bestonden als uitgangspunt genomen voor een stadie van talrijke andere proble men. Bevolkingsgroei Zij constateert dat de bevolkingsgroei in het Deltagebied verre bij die van geheel Nederland is achtergebleven. Sinds 1880 tot 1950 groeide de bevolking van Zeeland met slechts 44 pet., van de Zuidhollandse eilanden met 23 pet. en van West-Noord- Brabant met 109 pet., terwijl in diezelfde tijd de bevolking van geheel Nederland met 150 pet. vooruitging. De commissie stelt vast, dat de welvaartsbronnen in dit ge bied onvoldoende gegroeid zijn en dat hier te veel aan de zuiver-economische facto ren werd overgelaten. Tuinbouw en vreemdelingenverkeer kon den door de moeilijke verkeersverbindin gen in vele gevallen niet tot wasdom ko men. Verkeer De commissie heeft een groot aantal wensen ten aanzien van het verkeer. Zij houdt zich bezig met vrijwel alle van be lang zijnde verkeersproblemen in alle de len van het Deltagebied en geeft aan wat als oplossing daarvan, zowel te water als te land, moet worden gedaan. De havens acht de commissie-Bolkestein in het algemeen slecht toegerust. Zij hekelt het te sterke particularisme en de kunst matige instandhouding van vele haventjes. Sterke verkleining van het aantal havens is in ieder geval noodzakelijk. Aanleg van nieuwe havens of belangrijke verbeteringen aan havens, die liggen in slibrijke gebie den, moet vermeden worden. Laat vooral zegt de commissie de te maken dammen zoveel mogelijk dienstbaar worden aan het verkeer, want hieraan zijn grote economische voordelen verbonden. Op het gebied van de volkshuisvesting acht de commissie het woonpeil in het Del tagebied ongunstig in verhouding tot dat ADVERTENTIE BARTEUORISSTR. HAARLEM TEL. 13439 FERD. BOLSTR. 48 ADAM -TEL. 717162 Suède Jasjes in kleuren ƒ110.- HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.30 Koorzang. 7.45 Morgengebed en liturgische kalender. 8.00 Nieuws en weerbericht, 8.15 Platen. 9.00 Voor de huisvrouw. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Platen. 10.30 Ben je zestig? 11.00 Voor de zieken. 11.45 Platen. 12.00 Angelus. 12.03 Metropole-orkest. 12.30 Land- en tuinbouw- mededelingen. 12.33 Instrumentaal octet 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en katholiek nieuws. 13.20 Salonorkest en solist. 13.40 Platen. 14.00 Boekbespreking. 14.10 Lichte muziek. 14.20 Engelse les. 14.40 Amateurs- programma. 15.15 Kroniek van letteren en kunsten. 15.55 Platen. 16.00 De schoonheid van het Gregoriaans. 16.30 Voor de. jeugd. 17.00 Lichte muziek. 17.20 Voor de jeugd. 18.00 Lichte muziek. 18.15 Journalistiek over zicht. 18.25 Platen. 18.30 Van het Binnenhof. 18.40 Platen. 18.45 Regeringsuitzending: Atlantisch allerlei. Een en ander over de 15 landen van het Atlantisch Pact. 19.00 Nieuws 19.10 Platen. 20.00 Lichtbaken. 20.20 Actua liteiten. 20.35 De gewone man. 20.40 Geva rieerd programma. 21.45 Sprong in het heelal, hoorspel. 22.05 Cabaret. 22.35 Wij lui den de Zondag in, avondgebed en liturgische kalender. 23.00 Nieuws. 23.15 Nieuws in Esperanto. 23.25 Dansmuziek. 23.5024.00 Platen. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Gymnastiek. 7.25 Platen. 8.00 Nieuws. 8.15 De Ontbijtclub. 8.55 Voor de vrouw. 9.00 Gymnastiek voor de vrouw. 9.10 Platen. 10.00 Tijdelijk uitgeschakeld, causerie. 10.05 Morgenwijding. 10.20 Voor de arbeiders in de continubedrijven. 11.40 Ka mermuziek. 12.00 Orgel. 12.30 Land- en tuin- bouwm ededelingen. 12.33 Platen. 13.00 Nieuws. 13.20 Lichte muziek. 13.45 Sport- praatje. 14.00 Voor de jeugd. 14.35 Koorzang met commentaar. 14.50 Boekbespreking. 15.05 Promenade-orkest. 15.35 Van de wieg tot het graf, causerie. 15.50 Kamerorkest en soliste. 16.35 Onderwijs - volkszaak!. 17.15 rie. 16.50 Platen met commentaar. 17.15 Weekjoumaal. 17.45 Instrumentaal kwintet. 18.00 Nieuws. 18.15 Commentaar. 18.20 Pla ten. 19.00 Artistieke staalkaart. 19.30 Passe partout, causerie. 19.40 De Bijbel in het ker kelijk erf. causerie. 19.55 Deze week, cau serie. 20.00 Nieuws. 20.05 Gevarieerd pro gramma. 22.00 Socialistisch commentaar. 22.15 Weense muziek. 22.40 Binnen zonder kloppen, hoorspel. 23.00 Nieuws en S.O.S.- berichten. 23.15—24.00 Platen. TELEVISIE (A.V.R.O.) 20.15 Televizier. 20.40 Blues. 20.55 Pluim vee-tentoonstelling. 21.15—22.15 Gevarieerd programma. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Omroep-orkest. 12.15 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.34 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Muzikale kaleidoscoop. 14.30 Journaal. 15.00 Vlaamse muziek. 15.45 Accordeonmuziek. 16.00 Platen. 16.15 Accordeonmuziek. 16.30 Platen. 16.45 Engelse les. 17.00 Nieuws. 17.10 Koor en orgeL 18.00 Platen. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Causerie. 20.00 Gevarieerd programma. 21.00 Orkestcon cert. 22.15 Chansons. 23.00 Nieuws. 23.05— 24.00 Dansmuziek. BBC, uitzending voor Nederland. in Nederland in het algemeen. Was bij voorbeeld het aantal één- en tweekamer woningen in Nederland in 1947 10.4 pet., in Zeeland was het toen 23,6 pet van de woningvoorraad. Tien percent van de Zeeuwse woningen in 1950 gold als bouw vallig. Veel meer dan elders worden in dit gebied de woningen door de eigenaren zelf bewoond. Meer dan elders zijn in dit ge bied woningen en tehuizen voor bejaar den nodig. De commissie betwijfelt, of het technisch apparaat van de gemeenten over al toereikend is de woningproblemen aan te pakken. Land- en tuinbouw Ten aanzien van land- en tuinbouw acht de commissie dringend verdere doorvoe ring nodig van het herverkavelings- en cultuurtechnische werk. Ook Zeeuwsch- Vlaanderen moet hierbij worden betrokken en voor Goeree-Overflakkee verdient voor al het cultuur-technische werk aandacht. Verder blijken dringend uitbreiding en ver beteringen van het agrarisch onderwijs noodzakelijk te zijn. Bij de landarbeiders bestaat hiervoor nog te weinig belangstel ling, hoewel in de zeekleigebieden 81 pet. van de landarbeiders geen verder onder wijs na de lagere school heeft genoten. De gebrekkige waterhuishouding, de ver- zilting en de verdroging zijn ernstige pro blemen, aldus de commissie. De verzilting heeft betrekking op 33.000 hectare, waarvan alleen reeds 25.000 hec tare in Zeeland is gelegen. Een belangrijke vraag is nog of men niet dient te streven naar een zo groot mogelijke landaanwinning. De Delta-com missie merkt echter op, dat deze zeer be perkt zal zijn. In de Zuid-Hollandse en Zeeuwse stromen vallen bij eb slechts kleine delen van het gebied droog. Men mag dus niet verwachten, dat bij afsluiting van de zeegaten aaneengesloten complexen kunnen worden ingepolderd. Van de vele problemen van de visserij, die de commissie behandelt, trekt in het rapport vooral dat van de oestervisserij de aandacht. De commissie betreurt het, dat de oestervisserij door de afsluiting van de zee-armen vrijwel verloren zal gaan. Aan Ierseke zal hulp moeten worden ge boden, want voor deze plaats zal de op heffing van de oestervisserij een ramp be tekenen. Industrie Op talrijke plaatsen ziet de commissie noodzakelijkheden en mogelijkheden voor industrieën. De industrie-ontwikkeling moet zich echter richten op de arbeids markt en men zal er bij moeten overwe gen, dat te grote industrieën des zomers in dit gebied een te groot verloop van ar beidskrachten zouden hebben. Technische scholen dienen in voldoende mate aanwezig te zijn. In ieder geval is industrie-ontwik keling reeds thans nodig, daar de verwe zenlijking van het Deltaplan met de daar door ontstaande verkeersverbeteringen de mensen anders zal doen wegtrekken. Voor recreatie ziet de commissie in het gehele Deltagebied grote mogelijkheden. Vermoedelijk kan er het recreatieprobleem voor grote industriestreken van Zuid-Hol land-Zuid worden opgelost. Maatschappelijk werk Een uitvoerig hoofdstuk is gewijd aan problemen van maatschappelijk werk. De verwezenlijking van het Deltaplan zullen voor deze gewesten nieuwe maatschappelij ke en culturele problemen onwerpen. De commissie geeft gedetailleerde advie zen ten aanzien van gezinsverzorging, jeugdwerk, dorps- en buurthuizen, bejaar denzorg, gezondheidszorg, vormingswerk, lectuurvoorziening, amateurgezelschappen en beroepsgezelschappen. Tenslotte worden op bestuurlijk terrein de gemeentelijke in deling en de waterschapsorganisatie be sproken. Kleine gemeenten, aldus de com missie, hebben geen bestuurskracht. Een minimum van 5000 inwoners per ge meente moet worden aangehouden. De commissie acht het denkbeeld van bepaal de eilanden één gemeente te maken, niet aantrekkelijk, omdat de oppervlakte en de afstanden te groot zouden worden. De commissie-Bolkestein eindigt haar rapport met de stelling, dat niet alleen sa menwerking tussen rijk, provincies en ge meenten over grotere gebieden noodzake lijk is (havenschappen, verkeers-organisa- tie, recreatieschappen, e.d.), maar ook re gionale samenwerking en coördinatie van overheid en particuliere verenigingen en organisaties voor maatschappelijk en cul tureel werk. ADVERTENTIE Bij aankoop van tenminste 10. ontvangt iedere koper t.m. 3 December EEN VERRASSING 1001 artikelen vindt U bij ons Trappen, strijktafels, wringers, tafels, keukenstoelen, klompen. Emaille, Porcelein en Aardewerk in een enorme sortering DR. LEIJDSSTRAAT 10 - HAARLEM Telefoon 11784 ADVERTENTIE Ruim 70 jaar uitsluitend Uurwerken GROTE HOUTSTRAAT 86 Alleen betere kwaliteiten Uitstekend JONGENSHORLOGE DUNGHANS ƒ36.50 Wekkers, Wekkerklokjes en Reiswekkers in eenvoudige, maar ook meest luxe uitvoering 1e klas merken Junghans - Kienzle - Mauthe Oost-Duitsland is de laatste weken een zeer belangrijke afnemer van Nederlandse appels. Elke dag worden belangrijke par tijen fruit naar dit land verzonden. Deze handel geschiedt meestal op compensatie transacties. In de periode van 31 October tot 5 November gingen er 1726 ton appels naar dit land en in de periode van 6 tot 12 November werden er 1580 ton appels uit ons land naar Oost-Duitsland geëxporteerd. De totale appelexport in de periode van 6 tot 12 November bedroeg 2770 ton. Daar van ging naar West-Duitsland 919 ton, naar Engeland 94 ton, naar België en Luxem burg 131 ton, naar West-Indië 6 ton en naar Oost-Duitsland 1580 ton. Bij Koninklijk Besluit is met ingang van 1 Januari 1956 benoemd tot burgemeester der gemeente Brielle de heer D. M. van Zwieten, wonende te Oosterbeek. De heer Van Zwieten is vroeger burge meester van Makassar geweest en was na zijn repatriëring enige tijd werkzaam als Kiezers. Volgens gegevens van het Franse nationale instituut voor de statistiek zullen bij de komende Franse verkie zingen meer dan 25.000.000 personen op de verkiezingsregisters ingeschreven staan. Op 31 Maart zijn dat er 25.250.000 van wie 11.800.000 mannen en rond 13.500.000 vrouwen. Dreiging. Piloten van de Franse burger luchtvaart hebben Donderdag gedreigd evenals het grondpersoneel in staking te zullen gaan als de plannen, om door het inschakelen van personeel van de lucht macht het vliegverkeer uit te breiden, voortgang vinden. Ook daar. Het aantal motorvoertuigen in de Unie van Zuid-Afrika is van 384.000 in 1945 gestegen tot 780.000 in 1955. De totale waarde van het autopark wordt thans geschat op 6 milliard gulden. Aan wegverbetering werd in het afgelopen jaar 260 millioen gulden besteed, wat neerkomt op 2 procent van het natio nale inkomen. In October zijn door de Amsterdamse politie 1851 verkeersongevallen geconsta teerd, waarvan 213 of 11,3 pet. van ernstige aard waren. Dit aantal is 9,5 pet. hoger dan dat in September 1955. Ten opzichte van October 1954 is het aantal sterk gestegen, namelijk met 22 pet. Vergeleken met Octo ber 1949 is het aantal zelfs ruim verdub beld. In October waren 368 personen betroffen bij verkeersongelukken. Daarvan werden 126 of 34,2 pet. gedood of ernstig gewond. In de eerste tien maanden van 1955 zijn totaal 3882 verkeersslachtoffers geteld, waarvan 64 zijn overleden en 1343 ernstig werden gewond. Dit aantal is 6,9 pet. hoger dan in de eerste tien maanden van 1954. Deze stijging bedraagt voor het. aantal ge- doden en ernstig gewonden 33,3 pet. ADVERTENTIE méér, omdat ze geconcentreerd is! Hè! Wat een opluchting, wanneer U tegen bedtijd Vicks VapoRub op Uw borst, keel en rug wrijft! Het ademen gaat gemakkelijker en het benauwende slijm komt los. terwijl U de medicinale dampen inademt. Tegelijkertijd verlicht de verwarmende pleister werking vlug de be nauwdheid in de borst. In Utrecht heeft de Nederlandse bond van Christelijke Schilderspatroons zijn jaarvergadering gehouden onder voorzit terschap van de heer F. F. van der Wey uit Leeuwarden. Deze zei in zijn openingsrede onder meer, dat de eenmansbedrijven op den duur verdwijnen. Het aantal geregi streerde schildersbedrijven, in 1940 onge veer 12000 a 13000, is in de afgelopen vijf tien jaar met ongeveer 17 percent gedaald tot iets beneden de 10.000. De bedrijfsbe zetting is aanmerkelijk groter geworden. Voor het afnemen van het aantal kleine ondernemingen noemde de heer Van der Wey een samenstel van oorzaken. Onder meer is het werkterrein door de betere verbindingen groter geworden en daarmee de mogelijkheid tot uitbreiding van de ondernemingen. De eisen van de Vestigingswet, de sociale voorzieningen voor de schildersgezel en de oudedagsvoorziening werken naar de me ning van de voorzitter mee aan een natuur lijke sanering van het schildersbedrijf. De ontwikkeling naar grotere ondernemingen leidt naar een bredere opleiding. Het wordt daarom noodzakelijk geacht de eenzijdige ambachtelijke opleiding om te zetten in een ambachtelijke en een zakelijke opleiding. Toen op de Oost-Zeedijk te Rotterdam een tram bij e,en halte stopte, slipte een een tram bij een halte stopte, slipte een de rails en botste tegen de achterzijde van de tram. Zes buspassagiers werden gewond, van wie er vijf naar een ziekenhuis werden vervoerd. Zij hadden hoofdzakelijk snij- wonden opgelopen. NEW YORK (Reuter-UP) Het Ameri kaanse weekblad „Newsweek" heeft, wat het noemt „het werkelyke Sovjet-Russische plan" voor de verovering van het Afri kaanse vasteland gepubliceerd. Volgens het tijdschrift is het plan verkregen door toe doen var) een pas overgelopen agent van een communistische geheime dienst, wiens naam niet wordt genoemd. Volgens het artikel heeft het Kremlin besloten voorrang te geven aan infiltratie in Afrika, inschake ling van alle communistische en dergelijke organisaties achter nationalistische bewe gingen in Afrika en steunverlening aan alle vormen van revolutionnaire gewelddadig heid en godsdienstige dweepzucht. Newsweek beweert, dat de Russen van plan zijn „een groot nieuw spoorwegnet in Egypte" aan te leggen, waarvoor honderden technici naar dat land moeten worden ge zonden. Verder wordt gesproken van groot scheepse aanbiedingen van economische hulp en samenwerking aan Ethiopië en Libye. Er wordt ook gepoogd de sociale on rust in Franse, Britse en Portugese kolo niën de sociale onrust aan te wakkeren en de medicijnmannen voor de zaak van het communisme te winnen, aldus „Newsweek". De tegenstanders van premier Strijdom's „apartheidspolitiek" in Zuid-Afrika zouden eveneens worden gesteund. Volgens „Newsweek" is dit plan in Mos kou opgesteld kort na de Aziatisch-Afri- kaanse conferentie in April te Bandung. Driemanschap Drie hoge Sovjet-functionarissen zijn met de uitvoering van het Afrikaanse pro ject belast: Sjêpilov, titulair hoofdredacteur van de Pravda; kolonel-generaal Rassadin, directeur van het pas opgerichte departe ment van Afrikaanse zaken in het Sovjet instituut voor psychologische oorlogvoering en Soeslov, hoofd van het internationale bureau van de communistische partij. „Newsweek" zegt dat Afrikaanse agita tors worden opgeleid in de buitenwijken van Praag en op andere plaatsen in Tsje- choslowakije.Zij worden binnengesmokkeld De Oud-Katholieke Pers verzoekt ons te melden dat er onlangs door een aantal Oud-Katholieke jongeren een contactgroep is gevormd, welke ten doel heeft deze kerk grotere bekendheid te geven; vragen van jongeren op het terrein van haar leer, leven en liturgie te beantwoorden en hen, die de gemeenschap met de Oud-Katholieke Kerk zoeken daarheen de weg te wijzen. De activiteit van deze groep moet gezien worden als een verdere uitbreiding van het reeds jaren bestaande werk van Apostoleia, het Oud-Katholiek bureau tot verbreiding van het geloof. De leiding van deze jongerengroep be rust bij vier personen, van wie er drie op latere leeftijd tot deze oudste kerk van Ne- Apostoieia. volle instemming van de geestelijkheid en v/ordt gedaan in nauwe samenwerking met derland zijn overgegaan. Het werk heeft de Hun, die hiervoor belangstelling hebben, v/ordt verzocht zich onder opgave van leeftijd en geslacht bekend te maken aan de secretaresse, mejuffrouw P. H. Bogert, Emmaplein 22 te Bilthoven. adjunct-directeur van de J. P. Heyestich- g(utjie. De Franse marine heeft, in overleg ting. Hij is lid van de Partij van de Arbeid. mej. jiej. commissariaat voor atoom energie, de mogelijkheid van de bouw van een atoommotor voor onderzeeboten in studie genomen. Klacht. De Amerikaanse federale rechter Bottle heeft ambtenaren in het district Randolph (Georgia, V.S.) opdracht ge geven binnen tien dagen de namen van 134 negers, die van de lijst van kiesge rechtigden waren afgevoerd, weer op deze lijst te plaatsen. Tegen de drie ambtenaren was door negers een aan klacht ingediend, omdat hun het recht was ontzegd in 1954 deel te nemen aan een tussentijdse verkiezing. Een jury heeft 22 van de gedupeerde negers een schadeloosstelling van 880 dollar toege kend, te betalen door twee van de amb tenaren. Communistische pop. Maarschalk Boelga- nin heeft de elfjarige Ann Latman uit Los Angeles op haar verzoek een pop in Russische klederdracht doen toe komen. Vroegere brieven van Ann aan Boelganins voorganger, Malenkov, wa ren nooit beantwoord. De Russische pop is de zestigste in de verzameling van Ann. Zij heeft tot 200 buitenlandse lei ders dergelijke verzoeken gericht, waar van er 55 met succes zijn bekroond. Blijf liggen! De soldaten van het nieuwe West-Duitse leger zullen in hun kazer nes en kampen het nieuwste gerief vin den. Zo zullen zij bijvoorbeeld de be schikking krijgen over schuimrubber kussens en -matrassen. In studie. Een commissie bestaande uit leden van de Britse verkeerscommissie, de twee luchtvaartmaatschappijen en het ministerie van Verkeer bestuderen op het ogenblik de mogelijkheid van een zogenaamde monorail-verbinding tus sen het centrum van Londen en London Airport. Model. Vijftien werken van de Nederland se beeldhouwster Elisabeth Model zijn momenteel te zien in het instituut voor Chinese cultuur te Washington. Een bij zonder fraai werk is een uit ebbenhout gesneden figuur „de vader", ter herin nering aan haar echtgenoot, die enige jaren geleden is gestorven. Beiden zijn in de oorlogsjaren uit Nederland ge vlucht en in 1941 in New York aange komen. Mevrouw Model heeft zich in de Verenigde Staten grote bekendheid ver worven als kunstenares. Kanselier. Donderdag is de koningin-moe der van Engeland Elizabeth, geïnstal leerd als kanselier van de universiteit van Londen. De plechtigheid werd ge houden in de „Royal Festival Hall". De Koningin-moeder is de eerste vrouw, die deze functie bekleed. via Roemeense en Bulgaarse havens aan de Zwarte Zee. „Newsweek" documenteert het artikel met verscheidene Praagse adressen waar kaartarchieven en centra van onderzoek zijn gevestigd. Een half dozijn Tsjechische deskundigen voor Afrika dat voor het pro ject bestemd is, wordt met name genoemd, onder wie de ontdekkingsreizigers Hanzel- ka en Zikmund. De Tsjechische minister zonder portefeuille Josef Maurer zou belast zijn met de leiding van het Egyptische spoorwegnet. De meeste wapens die naar Afrika gestuurd worden, zullen van Tsje chisch fabrikaat zijn. In Tsjechoslowakije vervaardigde machinegeweren moeten uit Russische havens aan de Zwarte Zee naar havens aan de Afrikaanse Oostkust ge stuurd worden, via Perzische en Armeense tussenpersonen. ADVERTENTIE Van Zaterdag 26 November af tot Zaterdag 3 December geopend van des morgéns 8 u. 30 tot des avonds 10 uur. Grote Houtstraat 100 - Tel. 17472 Rijksstraatweg 125 - Tel. 23991 GENèVE (Un. Press) Een agent die optrad voor de Sovjet-Unie heeft een brief van Karl Marx gekocht voor zevenhonderd gulden op een veiling van historische brie ven en manuscripten in Genève. Twee manuscripten van Mozart werden respectievelijk voor vijfduizend en 4600 gulden gekocht door een Zwitsers-Duitse kunsthandelaar. Een gesigneerde brief van Napoléon Bon.aparte aan de stedelijke auto riteiten van La Ciota bij Marseille werd voor 1400 gulden eigendom van een Frans man. Ook een brief van de Franse diplo maat Talleyrand, die over de recrutering van Zwitsers in het leger van Napoléon ging, ging naar een Franse koper. Een brief van Shelley werd voor achthonderd gulden gekocht door Britse handelaars, die ook duizend gulden over hadden voor een brief van de Franse auteur Flaubert. Andere gesigneerde brieven en de prijzen die ze opbrachten waren: Calvijn 2500 gulden, Rousseau 230 gulden, de markies de Sade 130 gulden, Baudelaire 570 gulden en Ein stein 170 gulden. Een brief van de Guillotin de uitvinder van de guillotine, bracht 57 gulden op. Ter gelegenheid van het 75-jarig be staan van de Koninklijke Studentenschiet vereniging „Amsterdam" zal Zaterdag voor de studensociëteit in de Sarphatistraat te Amsterdam, een militair défilé worden ge houden, waaraan deelnemen pelotons van de Studentenschietvereniging, de Utrecht se studentenweerbaarheid „Pro Patria" uit Leiden en de Delftse studentenweerbaar heid, 150 adelborsten van het Koninklijk Instituut voor de Marine uit Den Helder en 200 cadetten van de Koninklijke Mili taire Academie uit Breda, in ceremonieel tenue, met het tamboerkorps van de K.M. A. en de Luchtmachtkapel. Na het délifé, dat om half elf begint, zal een mars door de stad worden ge maakt. 57. Langs de weg stond de kist, waarin Joris Goedbloed gevangen zat. Het sterke touw, dat er omheen was gewonden, be lette hem om zich met het glas zwaar water uit de voeten te maken en dit vond hij natuurlijk vjel jammer. Maar omdat hij in zijn wisselvallig bestaan geleerd had, zich naar de omstandigheden te 17.4518.15 Nieuws. Feiten van de dag. I plooien, wachtte hij nu maar rustig af en Op de planken. (Op 224 en 49 m.). I rookte de ene sigaret na de andere. Naar mate de tijd verstreek begon hij echter ongeduldig te worden. „Het komt niet te pas, om een kist met kostbare inhoud zo maar langs de kant van de weg te laten staan", mompelde hij. „Laat ik maar eens trachten, of ik met mijn sigaret dat touw kan bereikenTerwijl Joris aldus tot uitbraakpogingen overging, boog de huur- boef Honnepon zich uit de cabine van de voortjagende vrachtwagen en staarde ont zet naar de lege laadbak. „Stop baas! Stop!", riep hij uit, „we zijn de kist kwijt! Die is er zeker afgevallen!" „Kissie weg?" herhaalde Chi Fon verschrikt. Vlug ons maken draaien!" Tegelijkertijd liet hij de auto een scherpe wending maken en stoof met loeiende motor de weg terug, die zij gekomen waren. „Ons MOETEN kissie terugvinden", siste hij. VERHOUDINGSGEWIJS het grootste aantal emigranten zijn de Verenigde Sta ten binnengestroomd tussen de jaren 1870 en 1890, toen het grote vlaktegebied in het Westen was opengesteld en voor land bouwers en veehouders toegankelijk was geworden. De rechten der Indianen waren in verschillende staten afgekocht en het aldus vrijgekomen land werd ter beschik king van kolonisten gesteld. hetgeen in vele gevallen tot een werkelijk waanzinnige stormloop naar de nieuwe ge bieden aanleiding gaf. Howel de kolonisatiepolitiek van de regering dus een be langrijk aandeel had in de be- V. volhing der lege gebieden, is kortom, de landschenkingen uit voorgaan de perioden hadden tot gevolg dat het gehele economische en politieke leven in de Verenigde Staten met de spoorwegbe- langen wareh verbonden, van welk ver schijnsel tot op de huidige dag nog de ge volgen merkbaar zijn. Zoals gezegd, vormt de rol die de spoor wegmaatschappijen in de kolonisatie van het Westen op zich hebben genomen, een nog veel merkwaardiger hoofdstuk. Om het voor niet ontvangen land, dat voor mijn- of bos bouw weinig uitzichten bood, aan de man te brengen, gingen deze ondernemingen er namelijk toe over de grond de bijdrage die de spoorwegen in dit be- aa.n kolonisten te verkopen. De Northern volkingsproces hebben geleverd, zeker niet minder belangwekkend. Aan deze lichamen was in de loop der tijden zó veel land voor niets weggeschonken, dat tot 1890 alle land dat gratis ter beschikking van de kolonisten was gesteld, hiertegen nauwelijks opwoog. Deze opeenhoping van land in handen van enkele spoorwegmaat schappijen had uiteraard bijzondere con sequenties, want de spoorwegen waren hierdoor ten nauwste betrokken bij de ex ploitatie van ijzer-, koper-, steenkolen en andere mijnen in hun gebieden, evenals bij de houtaankoop of bij welke andere werkzaamheid ook die op hun grond kon geschieden. Zo vertelt Winston Churchill dat de spoorwegen in de staat New Hampshire de oppermachtige regeerders waren; de staat Wisconsin was in de tach tiger jaren horig aan de spoorweg- en houtbelangen, de Southern Pacific was volgens Frank Norris de octopus die Cali- fornië beheerste, de wetgevende vergade ring van New York werd voor een belang rijk deel door de spoorwegen gekocht, Pacific, die over vele millioenen ha. kon beschikken, overstroomde Europa met pu blicaties over de bijna tropische vrucht baarheid van de Westelijke grond en had een tijdlang meer dan 800 buitenland se agenten in dienst om aan de emigran- ten-in-spe land te verkopen. De Santa Fé haalde duizenden Russische Mennonieten in het land, de Southern Pacific trok voornamelijk Duitsers en Scandinaviërs aan, en in 20 jaar tijds stroomden 8 mil lioen emigranten het land binnen, die in verschillende streken langs deze spoor lijnen tot op de huidige dag het karakter van de landelijke bevolking bepalen. Weliswaar in mindere mate dan een halve eeuw geleden, maar in allerlei facetten van het dagelijks leven toch nog duidelijk merkbaar. Over spoorwegen gesproken, weet u dat men eens houten rails en papieren wielen heeft gebruikt? Daarover morgen. H. PéTILLON. (Nadruk verboden)

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 2