Uitgaan in Haarlem Agenda voor Haarlem Vijftig jaar geleden Haakon VII van Noorwegen is vandaag vijftig jaren Koning INLICHTINGEN Deense prins die een volksstemming eiste aleer hij de kroon aanvaardde mm in Ontstemming in Finland over Sovjet-verspieders Haarlemse rechters in vuilnisauto ('"Hoe is het ontstaan? VRIJDAG 25 NOVEMBER 1955 Rotterdamse raad tegen herhouw van „De Noord" Finnen kunnen vriendschap en spionnage niet rijmen Botsing met personenauto werd gereconstrueerd Vertoornde automobilist ging mede-weggebruiker te lijf Federatie voor Vrouwelijke Vrijwillige hulpverlening KLM sluit overeenkomst met Air Ceylon Dit woord: ALKOOF Uit Haarlems Dagblad van 25 November 1905 De minister van Justitie, mr. Donker, heeft dezer dagen in de Kamer ongenoe gen getoond over de al te bereidwillige mededeelzaamheid van sommige politie ambtenaren tegenover de pers. Hij hekelde daarbij terecht het blijkbaar in sommige plaatsen in zwang zijnde systeem van be taalde inlichtingen, wat inderdaad zonder meer een laakbare misstand kan worden genoemd. Doch enkele andere voorbeelden, die deze bewindsman voor zijn ergernis aanhaalde, slaan op minder aanvaardbare en zelfs onaanvaardbare opvattingen van de minister zelf, waarbij de zozeer omstre den en nog steeds niet genoegzaam gere gelde samenwerking tussen overheid en pers opnieuw in het geding komt. De minister beroept zich ten aanzien van de mededelingen, die de politie aan de pers mag verstrekken, op de plicht tot geheim houding der politie-ambtenaren en op zijn circulaire, die vermeldt dat inlichtingen slechts mogen worden verstrekt door of namens de corpschef en dan nog binnen redelijke grenzen en zonder aantasting van de belangen van de betrokkenen of van het onderzoek. Hierover is natuurlijk een uitvoerige discussie te voeren, aangezien binnen de perken van deze ministeriële instructies het terrein der openbaarheid zodanig kan worden vernauwd, dat de pers in haar taak wel tekort móet schieten. De opdracht van de pers, die als vertegenwoordigster der openbare mening in een rechtstaat een zware verantwoordelijkheid draagt, gaat veel verder dan de minister middels zijn hierboven aangehaalde mededelingen wil erkennen. De mededeelzaamheid der poli tie tegenover de pers is slechts een deel van de factoren, die de pers in een goed geordend land naar wenselijkheid doet functionneren, doch een onmisbaar deel. Wanneer de politie door haar hoogste chef wordt geïnstrueerd tot geheimhouding met-uitzonderingen, dan moeten die uit zonderingen toch wel zeer nauwkeurig en vooral tweezijdig worden vastgesteld, aan gezien de pers anders het risico loopt, te worden uitgesloten van noodzakelijke In lichtingen, waardoor voorlichting onmo gelijk wordt. De bereidwilligheid, waar mee in vele plaatsen en de meeste geval len de politie gehoor verleent aan de ge rechtvaardigde wensen van de pers, mag niet een overtreding van ministeriële in structies betekenen. Zij dient integendeel door die instructies bevorderd te worden. Men mag immers aannemen dat de minis ter geen willekeur wenst bij politiële prak tijken. Een garantie tegen deze willekeui, waarop het publiek recht heeft, wordt on der meer gevormd door de openbaarheid. Gelukkig is het in ons land niet zo, dat de politie van willekeurige behandeling een gewoonte maakt, doch de minister moet toch niet de verleiding daartoe be vorderen. ,.Het belang van betrokkenen" is een rekbaar begrip. Iedere arrestant, iedere getuige, iedere bestolene of aan- geredene is een betrokkene - en in de meeste gevallen is het belang van deze betrokkenen niet gqdiend door publicatie. Maar moet het algemeen belang dan daar bij zo „algemeen" op de achtergrond wor den gesteld en moet de mogelijkheid tot misbruik van een machtspositie zo na drukkelijk in instructies worden openge steld? Wij geloven niet, dat dit bevorderlijk is voor een goede verstandhouding tussen overheid en pers, en tussen overheid en burger, wat op hetzelfde neerkomt. In tegenstelling tot andere landen behoeft bij ons de politie een maximum aan open baarheid harer praktijk niet te vrezen. Waarom dan deze terughoudendheid? Een andere reden tot wrevel vond de minister in het feit, dat documenten van de Sociaal Economische Raad en van Ver keer en Waterstaat door ambtenaren aan de pers zijn verstrekt. Een laakbare han deling van deze ambtenaren, doch van de zijde der pers een enigszins verklaarbare gretigheid. Deze documenten, later alge meen gepubliceerd, bevatten geen topge heimen noch strategische onthullingen van wereldschokkend belang. Waarom deze documenten niet zo spoedig gepubliceerd, dat de ambtenaren geen gelegenheid kre gen om primeurs uit te delen? De publici teit, die later aan deze documenten werd gegeven, is een gevolg geweest van een besluit van de ministerraad, die dergelijke praktijken wilde voorkomen. Een wijs be sluit! Doch het had eerder ingegeven moe ten worden door het verlangen, de burger op de hoogte te houden, dan door de wens, voorbarige persmensen de wind uit de zeilen te nemen. Want een zekere laksheid en de neiging, alles te beschouwen als „ge heim", omdat het nu eenmaal in besloten kring is bekokstoofd, valt hier toch wel te constateren. En dat is uit de tijd. Met 22 tegen 18 stemmen heeft de ge meenteraad van Rotterdam zich uitgespro ken tegen herbouw van de molen „De Noord" die in de zomer van 1954 vrijwel geheel door brand werd verwoest. B. en W. hadden de raad gevraagd in principe te besluiten tot herbouw van deze molen aan het Oostplein, hetgeen een bedrag van f 275.000,zou vergen, waarvan de ge meente f 160.000,zou ontvangen in de vorm van verzekeringsuitkering. De bur gerij had f 20.000,bijeengebracht. VRIJDAG 25 NOVEMBER Cinama Palace: „Stormy weather" alle leeft., 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Ciske de Rat", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Studio: „Voet stappen in de mist", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Lido: „De verzonken schaf", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Operatie Tirpitz", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Roxy: „De onkwets bare mr. Moto", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Oproer in cel II", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Minerva: „Mogambo", 18 jaar, 8.15 uur. Concertgebouw: 20.15 uur, Concert door het N. Ph. O. onder leiding van Marinus Adam. Frans Halsmuseum: 20 uur, Volksuniversi teit. Causerie door dr. E. J. Slijper over „Verleden, heden en toekomst van de mens op aarde". ZATERDAG 26 NOVEMBER Cinema Palace: „Stormy weather", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Ciske de Rat", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Studio: „Voetstappen in de mist", 18 jaar, 2.15, 7 en 9.15 uur. Lido: „De verzonken schat", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur en „Als de nacht valt", 18 jaar, 23.30 uur. Frans Hals: „Operatie Tirpitz", 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Roxy: „De onkwetsbare mr. Moto", 18 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Oproer in cel II", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Minerva: „Mogambo", 18 jaar. 7 en 9.15 uur. Vleeshal, Grote Markt: 20 uur, Concert door „Die Haerlemsche Musijckcamer", m. m. v. Jaap Stotijn, hobo. Gebouw „Immanuel": 20 uur, Grote Jeugdrally. ADVERTENTIE OSLO (N.T.B./U.P.) Het gouden re geringsjubileum van koning Haakon VII van Noorwegen wordt vandaag op rustige wijze gevierd, nu de koning nog steeds ten gevolge van zijn dij-fractuur, bij een val op 28 Juni opgelopen, nog meestentijds het bed moet houden. Wel wordt bericht, dat de toestand van de 83-jarige monarch langzaam vooruit gaat. Koning Haakon heeft zich door de jaren heen beijverd trouw te blijven aan het devies dat hij zich stelde toen hij koning werd: „Alles voor Noorwegen". Vooral gedurende de tweede wereldoorlog heeft de koning het hart van alle Noren gewonnen door zijn krachtige houding tegenover de Duitse aanvallers. Koning Haakon is op 3 Augustus 1872 geboren als tweede zoon van de Deense kroonprins, de latere koning Frederik VIII. Hij is Christian Frederik Carl Valdemar Axel gedoopt en pas toen hij koning van Noorwegen werd, nam hij de Noorse naam Haakon aan. De jonge prins kwam in op leiding bij de marine en kreeg de rang van kapitein-luitenant-ter-zee bij de Deense marine. In 1896 huwde hij de dochter van de Britse koning Edward VII, prinses Maud, die hem enkele jaren later een zoon schonk, Alexander genaamd. Nadat de personele Unie van Zweden en Noorwegen in 1905 na honderd jaar was ontbonden, werd de toen 33-jarige prins Carl van Denemarken verzocht koning van Noorwegen te worden. Zijn voorvaderen waren eeuwenlang koningen van Noorwe gen en Denemarken geweest. Voordat de kroon aan de Deense prins werd aangebo den, had zich een ingewikkelde politieke strijd afgespeeld. De Zweedse koning wens te niet, dat een Zweedse prins koning van Noorwegen werd en de Denen vreesden de Zweden tegen zich in het harnas te zullen jagen als zij een Deense prins tot koning van de nieuwe monarchie lieten verkiezen. Andere Europese mogendheden stelden ook ADVERTENTIE Lever deze bon in bij Uw winkelier en U ont vangt in een aardig etui voor slechts 35 cent K 8 proefstiftjos Lipstick V 8 modieuze kleur-nuance» Dit is een unieke kans om te proberen, welke kleur U het beste staat I Imp, J. W. Lahnemann, Postbus IB, Laren N.H. Telefoon: K-2953 - 3047 HELSINKI (United Press) Meer dan vijftig personen, hoofdzakelijk Finse staats burgers, zijn tussen 1948 en 1955 schuldig bevonden aan spionnage voor de Sovjet- Unie, aldus het onafhankelijke Finse blad Helsingin Sanomat. Deze lange lijst be wijst volgens het blad, dat de Sovjets een dicht net van spionnage in Finland steu nen. „Dat is een verbazingwekkend feit voor ons goedwillende volk dat niet be grijpt waarom de Sovjet-Unie op een der gelijke wijze tegen ons land zou optreden". Het blad herinnert er in een hoofdartikel aan dat onlangs een vriendschapsverdrag voor twintig jaar met de Sovjet-Unie is gesloten. Er is geen reden om aan te nemen dat er een einde is gekomen aan de „verraderlij ke activiteit". Integendeel, uit de vele von nissen van de laatste tijd blijkt dat de ac tiviteit nog toeneemt. In de jongste spion- nagezaken is gebleken dat veroordeelde spionnen in 1951, 1952, 1954 en zelfs nog in 1955 nieuwe verbintenissen met buiten landse agenten aangingen. Drie soorten Helsingin Sanomat onderscheidt drie soorten spionnage: spionnage aan de grens, spionnage in het binnenland en spionnage door lieden die speciaal voor dat doel naar Finland kwamen. In de meeste gevallen onderhielden de spionnen schrif telijk contact met Russische militaire auto riteiten of Russische agenten. De gesnapte spionnen hadden veelal radiotoestellen in hun bezit, kompassen, camera's en valse identificatie-papieren. Veel onderlinge samenwerking tussen de spionnen in verschillende delen van het land is niet gebleken. Uit het aantal be handelde zaken 26 blijkt echter dat de spionnen veelal getweeën werkten. In alle gevallen ontvingen de spionnen beta ling voor hun werk. De bedragen waren gewoonlijk niet meer dan enkele duizenden Finse marken. In één geval ontving een spion een millioen Finse marken. Men kan echter wel aannemen dat de spionnen hun beloningen zo klein mogelijk hebben voor gesteld, in de hoop daardoor een lagere straf te krijgen. Helsingin Sanomat komt tot de slotsom dat deze stand van zaken „schadelijk is voor de betrekkingen tussen Finland en de Sovjet-Unie" en vraagt de aandacht der beide regeringen voor dit probleem. Koning Haakon veel belang in de kwestie, vooral Engeland en Duitsland. Zelfs in Noorwegen was de openbare mening verdeeld. Een niet onaan zienlijke minderheid scheen voor een repu bliek te zijn. Toen prins Carl tenslotte werd verzocht koning te worden, stelde hij als voorwaarde dat het Noorse volk hem zou aanvaarden. Er werd een volksstemming gehouden. Een grote meerderheid van 260.000 kiezers sprak zich uit voor een mo narchie en 70.000 gaven de voorkeur aan de republiek. In November 1905 kwam prins Carl thans koning Haakon in de Noorse hoofd stad aan met zijn vrouw, koningin Maud, en zijn tweejarig zoontje, wiens naam in Olav was gewijzigd. De koning heeft zich steeds van deelne ming aan de politieke debatten in Noorwe gen onthouden ofschoon hij alle gebeurte nissen met de grootste aandacht volgde. Slechts eenmaal loste hij naar eigen inzicht een politieke crisis op toen hij de socialis ten tegen het advies van de aftredende pre mier in verzocht een nieuwe regering te vormen. Ook toen handelde hij in volledige ovei-eenstemming met de grondwet. Balling Toen de Duitsers In April 1940 Noorwe gen zonder waarschuwing aanvielen, nam de koning reeds een grote plaats in in de harten van het Noorse volk, maar zijn hou ding in die kritieke uren maakte hem zo mogelijk nog meer populair. De koning bleef standvastig in zijn besluit Noorwegen volgens de grondwet te blijven regeren en wees alle wenken om af te treden van de hand. Toen er twee maanden gevochten was, besloot de koning het land te verlaten en van Engeland uit de strijd tegen de Duitsers voort te zetten. Voor de Noren thuis en in het buitenland werd de koning in ballingschap het sym bool van het verzet en de eerste letter van zijn naam (H) en het cijfer VII werden het teken voor alle goede Noren. In Groot- Brittannië werkte de koning onvermoeid voor de Noorse zaak. Bij zijn terugkeer in Noorwegen, na de bevrijding, werd hij door honderdduizenden Noren toegejuicht. Sportliefhebber Na de, dood van koningin Maud in 1938 trok de koning zich min of meer uit het openbare leven terug, maar hij bleef zich kwijten van zijn vele plichten. De koning was altijd te vinden bij belangrijke sport gebeurtenissen. Elke zomer woonde hij in Zuid-Noorwegen de zeilwedstrijden bij, waaraan zijn zoon en kleinkinderen deel namen. De koning is een veelzijdige persoonlijk heid. en zijn kennis van de wereldpolitiek heeft de Noorse regering vele keren gehol pen bij het nemen van een beslissing. Zijn wens om alles uit de eerste hand te weten en nauwkeurig te bestuderen heeft hem een gedegen kennis verschaft van alle za ken die verband houden met het besturen van het land. Zotnerfeesf Vandaag voor een week was het vijftig jaar geleden dat het Noorse Storting (par lement) prins Carl met algemene stemmen tot koning koos. Men hoopt de feestelijkhe den op 22 Juni van het volgende jaar te houden. Dat is de dag waarop de kroning van koning Haakon en koningin Maud vijf tig jaar geleden in de kathedraal van Trondheim geschiedde. Vandaag zal prinses Astrid, kleindochter van de koning, een toespraak houden voor de Noorse radio. Het is de eerste grote rede sinds zij na de dood van haar moeder, kroonprinses Maertha de taak van eerste vrouwe des lands op zich nam. Ook koning Gustaaf VI Adolf van Zweden, koning Fre derik IV van Denemarken en de presiden ten van IJsland en Finland zullen hun hul de via de Noorse radio betuigen. In het ziekenhuis zal koning Haakon naar de uit zendingen luisteren De president van de Haarlemse rechtbank mr. H. J. Ferwerda, de overige leden van de rechtbank en de officier van Justitie, mr. G. W. F. van der Valk Bouman, hebben Donderdagmiddag om beurten in de cabine van een enorme roltrommelvuilnisauto van de Haarlemse gemeentelijke Reinigings dienst plaats genomen achter het stuur en vervolgens aandachtig in het spiegeltje aan de linkerzijde van deze wagen gekeken. Het voertuig stond aan het Spaarne nabij het posthuis Delistraat van de reinigingsdienst, op de plaats, waar het in April van dit jaar in botsing was gekomen met een personen auto, waardoor deze auto nogal was be schadigd. De chauffeur van de reinigingswagen was op 30 Juni door de kantonrechter veroor deeld tot een boete van vijftien gulden we gens het linksaf een uitrit inrijden zonder voldoende op het achteropkomend verkeer te letten. De man was van dit vonnis in hoger beroep gegaan, was op 27 October voor de Haarlemse rechtbank verschenen, waar de officier van Justitie bevestiging van het kantonrechtervonnis had gevraagd, waarna de president had besloten, een zit ting ter plaatse te houden. Die zitting ter plaatse nu werd Donder dagmiddag gehouden: de rechters namen om beurten plaats achter het stuur en zij allen kwamen toen tot de ontdekking, dat men met een blik in het linkerspiegeltje onmogelijk achteropkomend verkeer kan ontwaren. Dat ontdekten zij wel heel dui delijk, toen mr. Van der Valk Bouman met zijn auto en naast zich de getuige uit Zaandam, die indertijd tegen de vuilnisauto was opgereden, precies ging rijden, zoals de getuige dat op de bewuste dag had gedaan. De chauffeur-verdachte van de reinigings auto moest eveneens laten zien, hoe hij des tijds gereden had en daarna werd de zitting in de rechtszaal op de meer gebruikelijke wijze voortgezet. De officier van justitie begon zijn requi sitoir met de opmerking, dat deze zitting ter plaatse volgens hem verhelderend had gewerkt. Hij was tot de conclusie gekomen, dat het uitzicht, dat de spiegel biedt, vol komen onvoldoende is. Maar daarvoor treft de chauffeur geen verwijt, aldus mr. Van der Valk Bouman. Toch achtte hij bij ver dachte wel schuld aanwezig en wel omdat hij er, gedwongen, in tekort was geschoten op het verkeer te letten. Hij vroeg daarom opnieuw bevestiging van het vonnis van de kantonrechter. De verdediger van de verdachte, jhr. mr. P. R. Beel'aerts van Blokland, betwistte de door de officier bewezen geachte aanwezig heid van schuld. Zijn cliënt was kalm ko men aanrijden, had zijn richtingaanwijzer gebruikt al heeft dat dan waarschijnlijk weinig nut gehad, omdat de lage zon, vol gens een verklaring van de getuige, het effect ervan teniet deed en had, in de nabijheid van de uitrit gekomen, vast het midden van de weg opgezocht. Bovendien had hij een ruime bocht genomen. Ook de raadsman noemde het uitzicht door middel van de spiegel onvoldoende. Hij vond, dat de gemeente in deze zaak tekort schiet. Volgens hem was hier sprake van afwezigheid van schuld en daarom vroeg hij ontslag van rechtsvervolging. De rechtbank zal op 8 December uit spraak doen. Op de Gastelsedijk te Stampersgat heeft de rijkspolitie R. V. uit Bosschenhoofd in arrest gesteld omdat hij met een zware sleutel een medeweggebruiker de auto mobilist V. d. W. uit Stampersgat, te lijf wilde gaan. Deze laatste had V. namelijk met zijn licht verblind. V. ontstak daar door in woede en toen V. d. W., die uit de andere richting kwam, voor hem de dijk opreed, passeerde hij V. d. W. met zijn wagentje en reed hem vervolgens tegen de kant van dé weg vast. Voordat de ander van zijn verbijstering was bekomen sprong V. uit zijn auto en ging V. d. W. met een sleutel te lijf. V. d. W. kon niet anders doen dan de vlucht nemen. De aanvaller koelde vervolgens zijn woede op de wagen van V. d. W., waarvan hij de motorkap vernielde en de voorruit kapot sloeg. Te Utrecht heeft de Nederlandse Fede ratie voor Vrouwelijke Vrijwillige Hulp verlening haar eerste landdag gehouden, onder voorzitterschap van mevrouw S. H. Goossens-Steelink. Jhr. mr. C. J. A. de Ranitz, burgemeester van Utrecht, zei in zijn welkomstwoord, dat vrijwillige, onbaatzuchtige arbeid uit de tijd dreigt te raken. Ln haar openingswoord schetste mevrouw Goossens-Steelink de historische gx-oei van de federatie, die enige jaren geleden is ont staan uit de noodzaak die werd gevoeld van het aanwezig zijn van een centraal punt, van waaruit men zoveel mogelijk vrouwenorganisaties bij een enkele oproep zou kunnen bereiken. In de middagbijeenkomst van deze eer ste landdag sprak de directeur van de Stichting voor Maatschappelijk Werk in Noord-Holland, de heer C. Lijnzaad, over „Problemen rond de ouder wordende mens". Van de zijde van de KLM vernemen wij, dat in 's-Gravenhage namens de regering van Ceylon, de „Air Ceylon Corporation" en de KLM overeenkomsten zijn gesloten en getekend, waarbij „Air Ceylon" in Fe bruari 1956 haar Internationale diensten zal hervatten door tussen Colombo en Lon den een wekelijkse dienst te vliegen. Volgens de nu gesloten overeenkomst wordt de KLM deelgenoot in de „Air Cey lon Corporation" voor een beginperiode van 10 jaar. De zeggenschap en de leiding van het bedrijf zullen in handen der Cey- lonezen blijven. De financiële afspraken ingevolge deze overeenkomst tussen „Air Ceylon" en de KLM stellen „Air Ceylon" in staat haar internationale vliegdiensten op een economisch gezonde basis te ves tigen. Voorlopig, van Februari 1956 af, zal „Air Ceylon" met Lockheed „Constel lations" gaan vliegen. Tot nader order zul len de vliegtuigen met KLM-personeel worden bemand. Er komen in het Nederlands enige woorden voor die vla andere talen Frans, Spaans, Italiaans, Portugees zijn ontleend aan het Arabisch. In die taal is het woord: al het lidwoord, maar daar men het niet als zodanig her kende, werd het aan het zelfstandig naamwoord waarvóór het stond, ver bonden en daarmee tot een geheel ge maakt. Dit vindt men bijvoorbeeld in al-chemie, in al-gebra, in al-cohol, in abrikoos en ook in alkoof, dat in het Arabisch al-kobba luidde. Een kobba was een koepelvormig gebouw of ver trek en ons woord koepel is er een af leiding van. Reeds in het Arabisch be doelde men er mede: een bijvertrek. Wij verstaan er in het bijzonder onder: een vertrekje dat geen eigen toegang heeft, maar slechts door een andere kamer te bereiken is. j MUZIEK Vrijdag 25 November, Concertgebouw, 20 uur: Derde V-concert door het N. Ph. O. onder leiding van Marinus Adam met als soliste Marta Eitler, viool. Het program ma bevat de volgende werken: Sym- phonisch gedicht van Vyschrad-Smetana, Vioolconcert van Dvorack en Tweede Sympohnie van Brahms. Vrijdag 25 November, Dansschool Schroder, Raamsingel, 20.15 uur: Optreden van de Amerikaanse blueszanger „Big Bill Broon- zy" onder auspiciën van de Haarlemse Jazz Club en de Haarlemse Kunstgemeen schap. Zaterdag 26 November, Vleeshal, Grote Markt, 20 uur: Concert door „Die Haer lemsche Musyckcamer" met medewerking van Jaap Stotijn, hobo, onder leiding van André Kaart. Er worden werken uitge,- voerd van Marcello en Cimarosa, Tele- mann, Handel en Mozart. Voorts treedt als soliste op Gertrude Maclaine, clave- cimbel. Dinsdag 29 November, Concertgebouw, 20 uur: Concert door het N. Ph. O. met solis tische medewerking van Johanna Martzy, viool. Het programma bevat de volgende werken: Symphonie in Bes gr. terts K. V. 319 en het Vioolconcert in G gr. terts van Mozart; Concert pour petit orchestre van Roussel en Symphonie Classique van Prokofjev. Dinsdag 29 November, Wilhelminakerk, Ged. Oude Gracht, 20 uur: Muziek-festival door de band van het Leger des Heils, Haar lem-Centrum, onder leiding van Berend Schut, ten bate van het instrumentenfonds. TONEEL EN DANS Vrijdag 25 November, Stadsschouwburg, 20 uur: De Nederlandse Comedie voert onder regie van Henk Rigters op „De Keizer van Amerika" van G. B. Shaw, onder auspiciën van de vereniging „Geloof en Wetenschap". Décors: Wim Vesseur. Me dewerkenden zijn: Louis van Gasteren, Mimi Boesnach, Han Bentz van den Berg, Johan Fiolet, Dick Scheffer, Allard van dér Scheer, Loudi Nijhoff, Andrea Dom burg en anderen. Zaterdag 26 November, Stadsschouwburg, 20 uur: De Nederlandse Comedie voert onder regie van Jan Teulings op „Eens in de honderd jaar" van F. Hugh Herbert. Met Kitty Janssen, Guus Oster, Henk Shaw. Zie Vrijdag 25 November. In de hoofdrol: Han Bentz van den Berg. Zondag 27 November, Stadsschouwburg, 20 uur: De Nederlandse Comedie voert op „De Keizer van Amerika", van G. B. Shaw. Zie Vrijdag 25 November. Maandag 28 November, Stadsschouwburg, 14 uur: Voor de leden van de afdeling Haarlem van de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen voert de Nederlandse Comedie op „De man, de vrouw en de moord". Zie voor medewerkenden Maan dag 28 November, 20 uur. Maandag 28 November, Stadsschouwburg, 20 uur: De Nederlandse Comedie geeft een abonnementsvoorstelling van „De man. de vrouw en de moord" van André Roussin, onder regie van Fons Rademakers. In de hoofdrollen Mary Dresselhuys, Ko van Dijk, Mien Duymaer van Twist, Henk van Ulsen en Pierre Myin. Décor George Wakhévitch. Deze voorstelling wordt her haald op Dinsdag 29, Woensdag 30 No vember en op Donderdag 1 December. Maandag 28 November, Concertgebouw, van 10 tot 12 en van 14 tot 16 uur: Première van de .„Beer en de Pasja" door Hugo J. de Jong naar het toneelstuk van E. Scribe door de stichting „Nieuw Jeugdtoneel" onder leiding van Cruys Voorbergh. Met Joop van der Donk. Kees Waterbeek, Henk Votel. Fré Pattipilohy. Nanni Vermeer, Jan Korevaar, Willy Zuidema en anderen. De voorstelling wordt gegeven ter gelegen heid van de Sint Nicolaasfeesten georga niseerd door de Nederlandse Onderwij zersvereniging afdeling Haarlem. Dinsdag 29 November, Minerva Theater, Heemstede, 20.15 uur: Onder auspiciën van de Heemsteedse Kunstkring voert De To neelvereniging op „De Kroongetuige" van Agatha Christie. Regie Louis Saalborn. Met Liane Saalborn, Walter Kous. Lo van Hensbergen, Ben Groenier en anderen. Woensdag 30 November, Minerva Theater, Heemstede, 20.15 uur: De bekende actrice Charlotte Kohier zal voordragen „Fras- quita" een verhaal van Pedro de Alarcón. DIVERSEN Zondag 27 November. Nieuwe Gracht 41, 20 uur: Onder auspiciën van de Konink lijke Nederlandse Toonkunstenaars Ver eniging afdeling Haarlem, houdt de IJs landse musicoloog en componist der. Hallgrimur Helgason een lezing met muzi kale illustraties getiteld „IJslandse mu ziek van de middeleeuwen tot heden". Zondag 27 November, Gebouw Cultura, 10 Voor de eerste maal sinds zijn hartaanval heeft president Eisenhower van de V.S. besprekingen gevoerd met zijn kabinet. Deze foto toont de herstelde president in zijn kennelijk vrolijk gesprek met Charles E. Wilson, de Amerikaanse staatssecretaris van Defensie. uur: Onder auspiciën van de Vrijdenkers vereniging „De Dageraad" spreekt de heer F. Kief over „Zal de wereld aan angst ten onder gaan? Dinsdag 29 November, Kleuterschool Tes- selschadestraat, 20 uur: De gemeente secretaris van Haarlem, mr. H. E. Phaff zal voor de wijkverendging Oud Schoten een lezing houden over het Haarlemse stadhuis. Woensdag 30 November, Gebouw Sint Bavo, 20 uur: Voor de afdeling Haarlem van de Nederlandse Genealogische Vereniging houdt de heer W. P. Zeilmaker een lezing over „Volkskunde en Heraldiek". Donderdag 1 December, Prinsenschool, Haarlem Noord, 20 uur: Volksdansen door de Haarlemse Volksdansvereniging „De drie oude ventjes". TENTOONSTELLINGEN Frans Halsmuseum: Nieuwe opstelling van de regentenstukken van Frans Hals. Ex positie van poppenhuis anno 1750 met inventaris. Het museum is geopend op werkdagen van 1015 uur, des Zondags van 1315 uur. Teylers Museum: Schilderijen uit de negen tiende en twintigste eeuw. Tekeningen onder meer van Rembrandt, Michel An- gelo, Claude Lorrain; Fossielen en mine ralen, historische natuurkunde-instru- menten, Geopend op iedere werkdag behalve Maandag van 1115 uur en de eerste Zondag van iedere maand van 1315 uur. Bisschoppelijk Museum, Jansstraat 79: Mid deleeuwse en latere schilderijen, sculptu ren, paramenten, kantwerk, handschriften en munten. Geopend op werkdagen van 10—17 uur, des Zondags van 1316 uur, Cruquiusmuseum, Heemstede: Historische stoommachines en grote maquette van Nederland met waterstanden en over zicht overstromingsramp Februari 1953. Geopend van 912.30 en van 1.305 uur. Grote Markt, Grote Kerk: Te bezichtigen op werkdagen van 9 tot 17 uur. Bezichtiging onder geleide op aanvraag voor groepen van tenminste vijftien personen. Tinholthuis. Bloemendaal: Vrijburglaan 17, Het museum is geopend van Maandag tot en met Zaterdag van 912 en van 1416 uur. Tevens elke eerste Zondag van de maand, van 1517 uur. Kunsthandel Leffelaar, Wagenweg 102: Tentoonstelling ..Circustekeningen" van prof. G. V. A. Röling; in de bovenzaal expositie „Grafiek uit Parijs". Geopend van 1017 uur tot 26 November. Schotersingel 17 a: Palestina-diorama's (Bijbelse voorstellingen). Geopend op aan vraag. ieder uur van de dag. Zondags ge sloten. Woensdag 30 November, 8.30 uur: Opening door Drs. H. L. Prenen van de tentoon stelling van werken van J. M. Prange en R. E. Penning. Geopend op werkdagen van 105 uur. Tot 15 December. Museum „Het Huis Van Looy", ere-tentoon- stelling van werken van de in 1955 over leden schilder F. H. Abbing, tot 12 De cember, geopend op werkdagen van 10 12.30 en van 13.3017 uur; des Zondags Van 1417 uur. „De Waag", Spaarne. hoek Damstraat. Ten toonstelling bestaande uit werken van leden van „Kunst zij ons doel". Op Za terdag 26 November tot Zondag 27 No vember worden werken geëxposeerd van Julia Giesberts, Maria Rompelman en W. Bogtman. Geopend van 1317 uur. VOLKSUNIVERSITEIT Alle bijeenkomsten worden gehouden in de Renaissancezaal van het Frans Halsmuseum ingang Klein Heiligland, 20 uur. Vrijdag 25 November: In samenwerking met de Natuurhistorische vereniging houdt professor dr. E. J. Slijper een causerie over „Verleden, heden en toekomst van de mens op aarde". Maandag 28 November: Voordracht door mr. J. J. Boasson in de serie „Leven en den ken in het tegenwoordige Rusland". Woensdag 30 November: Laatste voordracht door de heer H. P. Baard in zijn voordracht „Vijf eeuwen schilderkunst in de Neder landen". Vrijdag 2 December: Tweede causerie door dr. E. J. Slijper over „Verleden, heden en toekomst van de mens op aarde". Dinsdag 29 November, Café Kennemerland, Haarlem-Noord, 20 uur: Dr. A. van Bie- men houdt een lezing getiteld „Die jeugd van tegenwoordig". Donderdag 1 December, Minerva Theater, Heemstede, 20 uur: Dr. A. L. Constandse houdt een voordracht over het „Wereld gebeuren van thans". Donderdag 1 December, Café-restaurant Brinkmann, 20 uur: Cursus spreken in het openbaar door de heer K. Schuitema. GELOOF EN WETENSCHAP Maandag 28 November, Hotel De Leeuwerik. 20 uur: In de cursus „Levenbeschouwing en wijsbegeerte in de laat-antieke we reld" spreekt pater dr. Modestus van Straaten O.E.S.A. over het Epicurisme. Maandag 28 November, Hotel De Leeuwerik, 20 uur: Eerste voordracht door Henk Bij- vanck in de serie „Het Meesterlied" met medewerking van Mimi Erb, sopraan. Vrjjdag 2 December, Stadsschouwburg, 20 uur: Mr. A. L. Hustinx houdt een voor dracht over zijn reis naar Ceylon waarbij de kleurenfilm „Onder de zon van Cey lon" getoond zal worden. KOPENHAGEN. Nu door een volk stemming is beslist dat de zoon van Koning Christiaan van Denemarken ko ning van Noorwegen zal worden, heeft een Noorsche deputatie de toestemming daartoe aan koning Christiaan verzocht, die deze heeft verleend. De Noorsche deputatie bracht daarna een groet en gelukwenschen van het volk van Noor wegen aan zijn nieuwe vorst over. Ko ning Haakon dankte hiervoor zeer ge roerd en hoopte, dat het vertrouwen, hem door de verkiezing reeds gescnon- ken, steeds zoude toenemen, naarmate het Noorsche volk hem en- zijn gemalin beter zoude leeren kennen.

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 5