Stuip- en touwtrekken in het Franse parlement imSALINE Officiële benoeming van mgr. Alfrink tot aartsbisschop van Utrecht ruwe, rode handen Ziekenfondsraad keurt alsnog honoreringsregeling goed Vervroegde verkiezingen steeds onwaarschijnlijker Premier Faure poogt Pierre M-France de politieke nek te laten breken Verzoeningspogingen in de UNO te New York Twaalf jaar geëist voor aansporing tot brandstichting KUK 'NS WAT IK VERSIERD HEBÏ Ook oprichting van nieuwe bisdommen in Pauselijke bul bekend gemaakt Effectenhandelaar tot 2j jaar veroordeeld VRIJDAG 25 NOVEMBER 1955 5 Allergrootst belang Alarm Risico Stuitend MAAGPIJN? Prof, W. L. G. Lemaire buitengewoon hoogleraar Garagemonteur door brandende benzine ernstig gewond Inzake Algerije en Mongolië worden qaaf en zacht met Nijmeegse tram werd op Zondag „begraven" Fokkers „Friendship" maakte eerste proefvlucht Examens Ziekenfondsen en huisartsen occocoocoooooooocoooooooooocooocooocccoooooooc 0 8 8 Wij zullen de laatsten zijn om het ie- o' mand kwalijk te nemen wanneer hij 3 alle onderdelen van de debatten, die g sedert een maand in het Franse parle- ment worden gehouden, - naar aanlei- ding van de vervroegde verkiezingen 8 en van het kiesstelsel, dat daarbij ge- volgd moet worden - niet voor de volle 8 honderd percent zou hebben kunnen 3 vattenIn Frankrijk zijn er, buiten de', 8 rechtstreeks betrokkenen, ook maarj x weinig mensen, die daar wel in slagen. Niettemin zijn, zoals wij in nevenstaand\ 8 artikel duidelijk willen maken, deze', 1 debatten van het allergrootste belang X voor de toekomst van het land en ook j voor andere landen in Europa. x>ox>cocoococx>oooooocooooooocooooooooooooooocx>c>ooooooooo (Van onze correspondent te Parijs) De „Assemblée Nationale", de Franse Tweede Kamer, zal in Juni haar periode uitgezeten hebben en moet dan worden vernieuwd. Op 20 October diende de regering-Faure echter een voorstel in om het Franse volk al in December naar de stembus te roepen. Waarom? Officieel omdat er in Noord-Afrika en ten aanzien van de Franse economie dermate zware beslissingen te wachten ston den, dat de zittende Kamer in de koorts van de verkiezingscampage niet bij machte kon worden beschouwd de besluiten voor haar rekening te nemen. Dat is waar, maar de omstandigheden, waarin Faure met zijn voorstel kwam deden dadelijk de vraag rijzen of deze weergaloos slimme politicus ook nog andere beweegredenen in zijn achterhoofd verscholen hield. Welke? In de eerste plaats de bedoeling zijn vroegere compagnon en huidige grootste tegenstander, Pierre Mendès-France, de voet dwars te zetten bij zijn verkiezings campagne, die op dat ogenblik nog nauwe lijks op toeren was gekomen. Mendès- France is de kwade geest in de ogen van alle Franse politieke dwergen de Bi- dault's, de Teitgen's, de Laniel's, de Plevens en de Faure's die sedert tien jaar Frank rijk hebben geleid naar het dieptepunt, waarop het land nu is aangekomen. Pierre Mendès-France De premier had echter nog een ander heimelijk ideetje. Hij wilde met zijn „meer derheid" met stille trom vertrekken, zonder een balans achter te laten van alle misluk- volk verantwoordelijk zijn geweest. Een kingen, waarvoor ze tegenover het Franse debat over de algemene politiek had Faure in zijn agenda namelijk niet opgenomen. Bovendien en dat was de geniale hoofd gedachte rekende de premier er op dat hij met het gros van zijn rechtse aanhang in Januari opnieuw bezit van het parlement zou kunnen nemen. Dat klinkt in democratische oren wel wat tegenstrijdig, maar de regering had haar plannen zo knap uitgekiend, dat zo'n resul taat allerminst uitgesloten leek. In dat plan was namelijk stilzwijgend opgenomen dat de komende verkiezingen zouden plaats hebben op de basis van het stelsel, dat in 1951 was uitgedacht in twee ronden en met lijstverbindingen waardoor de onwaar schijnlijkste knoeierijen met stemmen mo gelijk werden gemaakt. Het zou te ver voe ren de werking van dat stelsel uiteen te zetten, maar het feit dat geen van de 620 leden van Kamer de moed heeft opgebracht die kieswet ook maar met één woord te verdedigen, bewijst wel hoe slecht het ge weten van de heren was. Faure had zijn data echter zó krap gekozen, dat in de praktijk de tijd ontbreken zou om over een ander kiesstelsel te praten. Zo hoopte hij het oude stelsel zonder meer te kunnen handhaven. Dat dacht trouwens eveneens de meerderheid van zijn aanhang. Vandaar ook dat de Kamer onmiddellijk berustte in Faure's voorstel tot vrijwillige ontbinding. Men wilde desnoods wel een half jaar salaris laten schieten ongeveer tweedui zend gulden per maand wanneer een redelijke kans geboden werd vijf nieuwe jaren te kunnen winnen. Die vlieger is echter niet of tenminste nóg niet opgegaan. Na de eerste over rompeling hebben de aanhangers van Men dès-France in, maar vooral buiten het par lement, alarm geslagen en toen is er een publieke storm van verontwaardiging op gestoken, die de handige Faure niet meer kon bezweren. Uit opinie-peilingen in bla den, die soms helemaal niet zo bijzonder op P.M.F. waren gesteld, is onomstotelijk ge bleken hoe onpopulair het stelsel der lijst verbindingen bij het Franse volk is. Er moest dus een ander stelsel worden gekozen. Welk? Veertien verschillende wij zen werden voorgesteld, doch ze werden alle door de Kamer afgewezen. Ziet ge nu wel, zei Faure, dat we tóch maar het beste het stelsel van 1951 kunnen handhaven? Een meerderheid van de Kamer stemde daar mee in. Maar die beslissing moest de Raad der Republiek bekrachtigen. De Se naat sprak zich er met een grote meerder heid tegen uit. Het spel moest toen in de Nationale Vergadering opnieuw beginnen. Eindelijk kreeg het districtenstelsel op grondslag der evenredige vertegenwoordi ging een kleine meerderheid. Dit stelsel wordt met geestdrift door Mendès-France verdedigd en officieel is het door de radicalen, waartoe Faure zelf behoort, in het partijprogramma opgeno men. Het is het stelsel dat ook vóór de oorlog in Frankrijk werd gevolgd. Had Faure de strijd dus verloren? Alleen de eerste slag! Het is nu zeker dat de verkiezingen op zijn vroegst pas in Januari kunnen wor den gehouden, maar nu moeten eerst de grenzen worden vastgesteld die de ver schillende arrondissementen of districten zullen scheiden. Op voorstel van de Rooms- katholieke M.R.P., die reden heeft te vre zen dat zij bij het aanvaarde stelsel zal worden gedecimeerd en bovendien voor goed van de socialisten afgesneden, werden de debatten vorige week onderbroken om eerst rustig te bekijken hoe die districten zouden worden begrensd. De meerderheid vond dat een prachtige vondst. De regering kwam met een schets en de gedeputeerden kunnen weer weken touwtrekken. Indien een resultaat dan tóch achterwege zou blij ven, wel, dan kan dat voordelige stelsel van 1951 misschien toch worden gehandhaafd. Wie weet.... Bovendien zouden de heren misschien die zes maanden niet behoeven op te offeren. Het mes zou zo aan twee kanten snijden. Op dit punt is men nu aan geland. Geen enkel kiesstelsel is volmaakt. Het arrondissementen-stelsel heeft echter het belangrijke voordeel dat het volk weet wie het kiest. Er ontstaat een persoonlijke band tussen kiezer en deputé. Het stelsel der lijstverbindingen daarentegen heeft tot ge volg dat het kiezersvolk geen zeggenschap heeft in hetgeen de partij-besturen onder ling met zijn stemmen doen. Tussen de twee ronden worden de lijsten, twee of meer, aan elkaar gekoppeld en in de prak tijk maken daarna alleen de hoogst geplaat sten kans gekozen te worden.Rooms-katho- lieke stemmen kunnen een anti-clericaal op het kussen helpen en omgekeerd. Naast dit principiële bezwaar is er een byzonder zwaar wegend praktisch nadeel aan het stelsel verbonden. Men heeft uitge rekend dat de communisten met de vyf millioen stemmen, waarop zy kunnen reke nen, onder de huidige verhoudingen, met ongeveer de helft meer afgevaardigden een vyftig koppen in de nieuwe Kamer zouden verschijnen. Vandaar dan ook dat Faure zjjn laatste vertrouwensvotum aan de steun der communisten dankte. Het con servatieve blok, waarvan Faure zich sinds een half jaar als leider heeft opgeworpen, heeft zich echter bereid getoond die uit breiding van het communistisch legioen te aanvaarden. Faure en Pinay nemen zelfs het risico van een nieuw volksfront tussen communisten, socialisten plus misschien de radicalen, wanneer zy hun zetels maar gro tendeels kunnen redden Het is een stuitend tafreel dat het Franse parlement in zijn stuiptrekkingen voor het naderende einde vertoont.Voor geen enkele huichelarij wordt teruggedeinsd. De oor zaak ligt vooral in de verwording van de Franse democratische zeden, die de grond wet sterk in de hand werkt. In tegenstel ling met andere democratieën werd de kieswet in Frankrijk niet in de constitutie neergelegd. Het gevolg is dat voor elke nieuwe verkiezing het parlement zich een stelsel aanmeet, waardoor de grootste meerderheid de beste kansen loopt her kozen te worden. In 1951 ging het er om de Gaullisten en de communisten zo klein mo gelijk te houden. Met de lijstverbindingen is dat in zoverre wel gelukt dat er in de eerste jaren van deze zittingsperiode rege ringen konden worden gevormd, zonder de medewerking van de twee extremistische partijen, die in het land niettemin over een absolute meerderheid beschikten. Zo heeft men toen, onder de leuze dat de middelen ADVERTENTIE ilacide MAAGTABLETTEN HELPEN PROMPT tegen overtollig maagzuur xaagbranden, misselijkheid, enz. In de handige hygiënische stripverpakking 60 tabletten f 1.65 PHILIPS R O X A N E Bij Koninklijk Besluit is benoemd tot buitengewoon hoogleraar in de faculteit der rechtsgeleerdheid aan de rijksuniversi teit te Leiden, om onderwijs te geven in het conflictenrecht (waaronder begrepen het internationaal privaatrecht en het intergentiel recht) en het Westerse pri vaatrecht van de overzeese rijksdelen en van Indonesië, prof. dr. W. L. G. Lemaire, lid van de Tweede Kamer. De onderwijsopdracht van mr. A. van Oven, hoogleraar aan de rijksuniversiteit te Leiden, luidende het burgerlijk recht en het internationaal privaatrecht wordt ge wijzigd in: het burgerlijk recht door het doel geheiligd worden, de „demo cratie" gered. Nu ligt de opzet echter anders. De vol gelingen van Faure nemen een vermoede lijk aanzienlijk communistische zetelwinst gaarne op de koop toe, indien ze daardoor zouden bereiken dat de enige staatsman, die Frankrijk misschien zou kunnen redden, P. M. F., de politieke nek gebroken wordt. Hij zou in geen geval van de lijstverbindin gen kunnen en ook niet willen profi teren. De strijd is nog geenszins beslist, al heeft Faure enkele zware nederlagen moe ten lijden.De inzet blijft de vraag of Frank rijk opnieuw zal worden opgescheept met een parlement, dat vijf jaar lang op vrijwel alle gebieden niets dan fiasco's heeft ge boekt om het land tenslotte tot zijn huidige stand van diep verval te voeren. In de garage van het aannemersbedrijf J. Mourik en Co. te Groot Ammers is een ernstig ongeluk gebeurd. De 24-jarige A. van der Vlist uit Lopik was er bezig aan het chassiis van een vrachtauto, toen plot seling een steekvlam uit een benzinebus de kleding van de jongeman in vlam zette. De vuurhaard in de garage was direct zo groot, dat het Van der Vlist niet gelukte er uit te komen. Andere arbeiders snelden onmiddellijk toe en slaagden er in met een snelblusapparaat de vlammen in zoverre te bedwingen, dat zij in staat waren de ern stig verbrande man naar een veiliger plaats te brengen. Eén hunner, de monteur 't Hof uit Nieuwpoort liep daarbij aan zijn handen ook ernstige brandwonden op en moest zich onder behandeling van een arts stellen. Een arts heeft de ernstig verbran de Van der Vlist de eerste hulp verleend en hem naar het Stads- en Academisch Zie kenhuis in Utrecht laten overbrengen. Eén der andere arbeiders kreeg een shock. De brandweer, die spoedig ter plaatse was, was de brand spoedig meester. NEW YORK (Reuter/A.F.P.) De lei ders der UNO-afvaardigingen van de Zuid- Amerikaanse staten Chili, Columbia, Cuba en Ecuador hebben de Chileense voorzit ter van de Assemblée, José Maza, schrifte lijk verzocht het vraagstuk-Algerije van de agenda te voeren. De bespreking van dit punt was er de oorzaak van, dat Frankrijk op 30 September besloot zijn delegatie te rug te trekken. Maza heeft de Assemblée voor Vrijdag bijeen geroepen, om het voor stel te behandelen. Trujillo, voorzitter der Latijns-Ameri kaanse groep verklaarde: „Wij moeten alles doen, wat in ons vermogen ligt, om het Al gerijnse vraagstuk op zo bevredigend mo gelijke wijze op te lossen, zulks in de geest van vrede en overeenstemming, die in de Uno behoort te heersen." In diplomatieke kringen in New York is verklaard, dat de Verenigde Staten hun verzet tegen toelating van Buiten-Mongo- lië tot de UNO verminderen, waardoor de vooruitzichten voor toelating-en-bloc van achttien nieuwe UNO-leden beter worden. De Sovjet-Unie heeft gedreigd haar veto te zullen uitspreken over toelating van de ze ventien andere candidaten, als Buiten-Mon- golië niet toegelaten zal worden. Ook natio- nalistisch-China, een der vijf grote mogend heden met het recht van veto in de Veilig heidsraad, zou nog overgehaald moeten worden zich niet tegen Buiten-Mongolië uit te spreken. De officier van Justitie bij de Leeuwar der rechtbank heeft twaalf jaar gevange nisstraf zonder aftrek geëist tegen de 84- jarige H. de H. uit Drachtster Compagnie, omdat deze zou hebben aangezet tot brand stichting. De officier zei in zijn requisitoir, dat hij meent dat deze sluwe en gevaarlijke verdachte de gevangenis niet levend meer zou moeten verlaten. De mislukte poging tot brandstichting gebeurde in Mei van het afgelopen jaar te Surhuizum. De politie arresteerde de 31- jarige grondwerker W. K. uit Harkema- Opeinde, die een bekentenis aflegde en ook bekende in de nacht van 25 op 26 April de brand te hebben aangestoken, waardoor de boerderij van de heer Zijlstra te Doezum in vlammen onging. K. deelde in zijn be kentenis mee, dat hij de poging tot brand stichting te Surhuizum had gedaan op ver zoek van De H., die hem daarvoor een be drag van vijf en twintig gulden had gegeven. Verdachte De H. ontkende dit voor de rechtbank. Zijn verdediger, mr. W. M. Nijs, zei in zijn pleidooi, dat hij de verklaring van K. onbetrouwbaar vond en hij verzocht daarom zijn cliënt vrij te spreken. In de zaak K. wilde de officier eerst een psychiatrisch rapport zien uitgebracht al vorens requisitoir te nemen. ADVERTENTIE y.' J'-ïï'i:xy.V-1-: Ziet U die partij King's Cross sigaretten, die ik op de kop -getikt heb? En weet U waarvoor? Daarmee ga ik 'n heleboel mensen verwennen, die her echt verdiend hebben. Om te beginnen moet er 'n Sinterklaasfeest komen in een van de grote kazernes. Dat wordt 'n reuze succesNet zoals in Amsterdam, in het Cabaret der Onbekenden, waar ik voor het eerst als Crossje optrad. Nu moet U niet denken dat dit succes alleen aan m ij ligt. Het ligt vooral mijn sigaretKing's Cross. Dat heb ik al zo dikwijls gemerkt als de mensen die opsteken, hebben ze spijt ze 'm niet eerder zijn gaan roken. Daarom ben ik zo blij, dat ik volgende1 week voor iedereen 'n heel bijzondere surprise heb. Blijft U dus een beetje op me letten? U kent m'n naam toch: CROSSJE! Dan weet U de naam van mijn sigaret óók voor altijd: KING'S CROSS Op het aartsbisdom te Utrecht zijn uit Rome de officiële documenten ontvangen, inhoudende de benoeming van mgr. dr. Alfrink tot aartsbisschop van Utrecht. Het zijn drie pauselijke bullen, voorzien van het loden zegel van Paus Pius XII, de eer ste gericht aan mgr. Alfrink zelf, de tweede gericht aan de bisschoppen van de Neder landse Kerkprovincie, de derde gericht aan het Metropolitaan Kapittel van Utrecht en de gelovigen van het aartsbisdom. De brie ven zijn gedateerd „Castel Candolfo 31 Oc tober 1955". Ook is verschenen de pauselijke bul, waarin de oprichting van nieuwe bisdom men in Nederland is bekend gemaakt. Deze bul werd uitgegeven te Rome, 16 Juli 1955. Van het gebied van het aartsbisdom Utrecht worden afgescheiden Groningen, Friesland en Drente, alsmede de Noord- Oost-polder. Van deze gebieden wordt een nieuw en apart diocees gemaakt, met Gro ningen als zetel en de kerk van de Heilige Martinus als kathedraal. Van het diocees Haarlem is afgescheiden de provincie Zuid-Holland, die een nieuw diocees zal vormen met Rotterdam als re sidentie. Dit bisdom zal het bisdom Rot terdam heten. De kerk van de Heilige Lau- rentius en de Heilige Ignatius zal de rech ten en de waardigheden krijgen van kathe draal. Van het aartsbisdom Utrecht wordt het Gooi afgescheiden en gevoegd bij het diocees Haarlem. Van het Haarlemse diocees wordt afge scheiden een gebied, dat ongeveer de hele provincie Zeeland omvat en van het dio cees 's-Hertogenbosch het gehele gebied, dat behoort tot het dekenaat Geertruiden- berg. Beide gebieden worden verbonden met het diocees Breda. De nieuwe zetels zullen suffraganen zijn van de Utrechtse kerk. In elk van de beide diocesen zal een seminarie worden opge richt voor de opleiding tot het priester schap. Voorts zal in beide bisdommen een college van kanunniken worden opgericht tot opluistering van de eredienst en om de bisschoppen met raad bij te staan. Indien op het ogenblik door ernstige moeilijkhe den geen college van kanunniken kan wor den gevormd, wordt toegestaan, dat in hun plaats diocesane consultoren worden ver kozen. Tot uitvoerder van de bepalingen van de bullen werd aangewezen de pauselijke nun tius dr. Paolo Giobbe, die mede tot taak zal hebben de preciese beschrijving van de grenzen der bisdommen op te stellen. De inbezitneming van de aartsbisschop pelijke troon in de kathedrale kerk te Utrecht door mgr. dr. B. J. Alfrink kan, zo vernemen wij, nu de officiële bulle is af gekomen, elke dag geschieden. De voorkeur gaat evenwel uit naar een Zondag, tijdens welke de plechtigheden zouden kunnen plaatsvinden voor de Hoog mis. Momenteel is overleg gaande over de definitieve datum. Naar alle waarschijn lijkheid zal op Zondag 11 December de plechtige inbezitneming van de aartsbis schoppelijke zetel geschieden. ADVERTENTIE In de gemeenteraad van Nijmegen heb ben de Christelijk Historische en ^.nti-Re- volutionnaire raadsfracties er haar afkeu ring over uitgesproken, dat Zondag jl. de „begrafenisplechtigheden" van de tram lijnen 2 en 3, welke opgeheven worden, werden gehouden. Zij beschouwden dat als een ongepaste overheidsactiviteit op Zon dag. De burgemeester antwoordde dat het hier een uitzonderingsgeval was. Het was B. en W. bekend, dat in verschillende wij ken plannen bestonden de tram op min of meer feestelijke wijze te „begraven". B. en W. meenden, hierbij zelf de leiding op zich te moeten nemen om aan deze plechtigheid een waardig karakter te geven. De raad kon zich met deze opvatting verenigen. De arrondissementsrechtbank te Gronin gen heeft uitspraak gedaan in de zaak te gen de 43-jarige effectenhandelaar A. A.V., eigenaar van een effectenkantoor te Gro ningen, die veertien dagen geleden terecht stond wegens verduistering van een groot aantal effecten, aandelen, obligaties en pandbrieven, totaal bedragend f 363.361. Hij moest tekorten aanvullen en gebruik te daarvoor effecten, die bij hem in be waring waren gegeven en die niet door- verpand mochten worden. Daarna heeft hij de vlucht genomen met medeneming van f 13.800 aan kasgeld. De Groninger x-echtbank veroordeelde hem tot twee jaar en zes maanden gevangenisstraf met af trek. De officier van Justitie had drie jaar gevangenisstraf met aftrek geëist. De Fokker F 27 „Friendship", het eerste na-oorlogse verkeersvliegtuig van Neder lands ontwerp, heeft Donderdagmiddag op de luchthaven Schiphol met succes haar eerste vlucht gemaakt. Nadat in de afge lopen week een serie inleidende taxiproe- ven waren gedaan, trok chef-invlieger H. V. B. Burgerhout de Friendship om circa 14.45 uur van de startbaan. Het toestel is 34 minuten in de lucht geweest. Rotterdam. Econ. Hogeschool. Geslaagd voor het doctoraal examen Economische Wetenschappen L. P. S. Gommers, Schie dam; M. J. de Visser, W. D. van de Kamp en A. Visser, allen uit Rotterdam. Groningen. Geslaagd voor hei doctoraal examen Rechtsgeleerdheid B, Dam, Twijzel en P. de Haan (cum laude), Augustinusga. De Ziekenfondsraad heeft alsnog de goedkeuring verleend aan de tussen de organi saties van algemene ziekenfondsen en de Landelijke Huisartsen-Vereniging overeen gekomen honoreringsregeling. Bij een op 22 September door de raad gehouden stemming over deze regeling be haalde zy niet de voor goedkeuring vereiste gekwalificeerde meerderheid van stem men. Daarna hebben de bij de overeenkomst betrokken partijen nader overleg ge pleegd, hetgeen heeft geleid tot een nadere motivering van de regeling. Mede op grond van de gewijzigde motivering heeft de Ziekenfondsraad er thans zijn goedkeuring aan verleend. Volgens de regeling wordt, te rekenen van 1 October af, aan de huisartsen voor de eerste 2000 verzekerden op naam van een huisarts ingeschreven, f 10,20 en daar boven f 7,50 per verzekerde per jaar be taald, in deze honoraria zijn begrepen de vroegere toeslagen voor dunbevolkte ge bieden, uitgezonderd die voor de eilanden, de Biesbosch en andere gebieden, welke worden aangewezen in overleg tussen par tijen, die tevens de hoogte van de toeslagen vaststellen. Ook de vroegere toeslag voor ouden van dagen is in de vastgestelde ho noraria begrepen. Voorts is voor de honoraria van 1 Juli 1953 tot 30 September 1955 een regeling goedgekeurd, waarmede de over die pe riode krachtens een voorlopige regeling be taalde honoraria worden verrekend. De overeenkomst geldt met zekere res- tx-icties tot 1 Januari 1960. De kosten van de vroegere (voorlopige) regeling bedroegen voor de verplichte zie kenfondsverzekering 41,5 en voor de vrij willige 14 millxoen gulden per jaar. Als ge volg van de goedgekeurde nieuwe regeling van 1 October af, stijgen de uitgaven voor de verplichte verzekering tot 55,8 millioen gulden, dus met 14.3 millioen, en voor de vrijwillige tot 19 millioen gulden, dus met 5 millioen.

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 7