Tien jaren- en Brokopondoplan moeten Suriname doen ontwaken Groen Co MERL1JN EN DE REUZEN Bijtsen?... Prachtbijts „De Spieghel" ST. NICOLAAS htsmet van Kimmenaede Terugblik op de West Stimulering van het particulier initiatief is een eerste vereiste Basis voor economische ontwikkeling fa.J.H.Schous mon en fkeel/ ÊULL/// Tegen Ambonees 15 jaar geëist wegens moord VRIJDAG 25 NOVEMBER 1955 7 r Berisping gevraagd voor kapitein van „Paramount" Automobilist hielp fietsendief ontsnappen Kerkelijk Nieuws Lutherfilm verboden in Indonesië Productschap voor vis en visproducten Kostenvermindering emigratie naar Nieuw Zeeland Tankschip overgedragen Advocaat vraagt nieuw psychiatrisch onderzoek FEUILLETON Een detective-roman door I. M. C. Bijleveld-Gelinck f Van onze reisredacteur EEN TROPISCH LAND, viermaal zo groot als Nederland met minder inwoners dan de stad Utrecht, bedekt met ondoordringbare bossen, gesplitst door ge weldige rivieren, een land dat zo lang in een koloniaal vergeetboek raakte dat zijn bevolking verzakte in de traagheid van „lanti-sa-pay" (de overheid zal het wel betalen), waar natuurlijke rijkdommen aan delfstoffen, hout en algemene vruchtbaarheid afgeschermd worden door evenveel natuurlijke barrières, ziedaar het reusachtig socio-economisch probleem dat Suriname heet. Nog steeds doezelt deze kolos voort, maar in tegenstelling tot Gulliver in zijn reuzenrol, proberen de kleine mannetjes die men om het machtig corpus ontwaart, niet het aan de grond te binden, maar integendeel het tot nieuw leven te prikkelen. Die kleine mannetjes hier zijn technici, economen, financiers, sociologen. Zij zijn de plan nenmakers. Zij zijn al sinds de oorlog bezig met organiseren en reorganiseren, coördineren en activeren. Het Welvaartfonds is gekomen en gegaan. Maar tenslotte heeft die bedrijvig heid zich gekristalliseerd in twee grote plannen, die Suriname definitief op cle been moeten brengen: het tienjarenplan en het Brokopondo-plan. zijn rekening heeft staan: landbouw, bos bouw, mijnbouw, industrie, luchtkartering, verkeer, openbare nutsbedrijven, onder wijs, volksgezondheid, maatschappelijk werk, volkswoningbouw, volkscredietbank, technische bijstand, modernisering van overheids-apparaat, werkverschaffing, jus titie en administratie. Het doel van het tienjarenplan is Suri name de middelen te verschaffen om groter economische onafhankelijkheid te verkrij gen en de basis te leggen voor verdere so ciale cn economische ontwikkeling op eigen kracht na afloop van de planperiode, intussen de huidige levensstandaard te handhaven en waar mogelijk te verbeteren, en in ieder geval de levensstandaard van de allerarmsten te verhogen. De kosten zijn 256 millioen Nederlandse guldens waarvan Suriname een derde zal fourneren. Neder land zal een derde schenken en een derde lenen. De financieringsregeling is nu bijna in kannen en kruiken, slechts de Neder landse Eerste Kamer moet er nog haar goedkeuring aan hechten. Het plan en dit moet worden onderstreept is een Su rinaams plan, het zal door Surinaamse de partementen onder auspiciën van het Suri naams planbureau worden uitgevoerd. Een Nederlandse missie heeft, naast een zeker toezicht op de besteding der gelden, slechts een adviserende functie. Hoewel de Nederlandse bijdrage nog niet officieel is goedgekeurd, is men reeds met Surinaams geld aan een aantal projecten begonnen. De lijst daarvan omvat onder meer een huishoudschool in Paramaribo, lagere scholen in de districten, volks woningbouw, verbetering van het wegen net, bouw van een electrische centrale, aanleg van air-strips en aankoop van vlieg tuigen, aanleg van polders en cacao-proef- velden, credieten aan landbouwers, bos- inventarisatie, herbebossing en waterborin gen, alles geheel of gedeeltelijk met plan- gelden gefinancierd. Uiteraard is men nog pas in de aanloopperiode, die ook in 1956 nog wel voort zal duren. De lijst geeft wèl een indruk van de veel-omvattendheid van het plan, dat de volgende posten op ADVERTENTIE Het feest bij uitstek met nuttige geschenken voor moeder en kind boxtrapeze 2.55 babybox 27.95 plastic kubus2.90 3.40, 2.95, 2.10 22.10 1.75 4.50 11.35 8.80 37.80 7.70 26.75 22.95 30.25 f 58.45 f 22.50 19.75 dejeuner tafelstoel drinkbeker m. poesje warmwaterbord speeltafeltjes v.a. speelstoeltjes v.a. speelbank kinderkapstokjes v.a. Herlag fietsjes Herlag hobbelpaard, autoped op luchtban den v. Delft poppenwagen poppenwandelwagen. autostoeltje wagennetten v.a. 2.55 rammelaars v.a0.80 wollen plaids v.a. 14.50 v. Delft reiswieg37.25 Teddy reiszak20.70 Steiff complete dierentuin Ook onze textiel-afdeling biedt voor deze tijd bijzondere mogelijkheden Oude Groenmarkt 16-14 Haarlem-Tel.11266(K25oo) e3t. Sociale verbeteringen zijn noodzakelijk Men zou zich kunnen afvragen waarom er 50 a 60 millioen gulden wordt besteed aan sociale projecten, terwijl er zovele pro ductieve of indirect-productieve projecten nog om investering verlegen zitten. Leden van de Eerste Kamer hebben bijvoorbeeld in het Voorlopig Verslag gevraagd of de sanering van Paramaribo voorrang moest hebben boven stimulering van de land bouw. Wanneer deze leden de woningtoe standen op de erven achter Paramaribo's huizen gezien zouden hebben, zouden zij de vraag vermoedelijk niet gesteld hebben. Een minimum aan sociale voorzieningen is voor iedere productieverhoging noodzake lijk. Dat minimum is in Suriname in vele gevallen niet bereikt. Het tienjarenplan is een plan-i.n-de- breed te, sterk gespreid met een duidelijke socio-economische inslag. Het Brokopondo plan is een individueel, zuiver zakelijk, zij het door zijn enorme omvang bijzonder spectaculair project. Men kent vermoede lijk de opzet: het bouwen van een stuwdam met electrische centrale in de Suriname- rivier om in de eerste plaats een op te rich ten aluminium-reductiebedrijf van stroom te voorzien. Als bijkomende voordelen zou den gelden gemakkelijker exploitatie van hout- en delfstoffenrijkdom aan de oevers van het stuwmeer (1350 vierkante kilo meter). De dam als openbaar nutsbedrijf te financieren en exploiteren zou de Su rinaamse regering 170 millioen gulden kosten. Hij zal uiteraard alleen gebouwd worden wanneer voor 90 percent van de te produceren één milliard kilowatt-uur per jaar een gegarandeerde afzet kan worden gevonden. Met andere Woorden, er moet een particuliere maatschappij of combinatie bereid gevonden worden om nog eens 170 millioen neer te tellen voor een aluminum- smelter. Degenen die dat aandurft, krijgt een concessie voor de zeer zuivere bauxiet- deposito's in het Oranje-Nassau-gebergte, die via het stuwmeer bereikbaar zullen worden. Men zou jaarlijks 40.000 tot alu minium kunnen vervaardigen. De 160.000 ton bauxiet die daarvoor no dig zijn, steken nog maar magertjes af bij Suriname's huidige jaarlijkse export: drie en een. half millioen ton. Mogelijkheden van hef Brokopondoplan Gedurende lange tijd heeft het Broko pondoplan slechts een pessimistisch afwij zen ontmoet. Maar de laatste tijd is ernsti ger belangstelling ontloken. Zowel uit Ne derland als uit Amerika zijn reflectanten komen opdagen, bereid om de mogelijk heden ernstig te onderzoeken. Daar hel plan technisch van alle kanten is bekeken en uitvoerbaar is bevonden, moet men aannemen dat het nu om de commerciële zijde gaat, om de concessie voorwaarden voor de bauxiet en bovenal om de prijs van de electriciteit. Deze laatste is voor een Nederlandse maatschappij al eens aanlei ding geweest tot afwijzing van het plan. Inmiddels is echter de aluminum-prijs sterk gestegen. Mochten Nederlandse belangen hier een vinger in de pap krijgen, dan zou de ganse Benelux-industrie hier uit eigen bron ruimschoots van aluminium kunnen worden voorzien. Voor optimisten, die menen dat het Brokopondoproject te klein zou kunnen blijken, zij vermeld dat er een uitbreiding mogelijk is door het water van de Tapanahony via een afdamming en twee stuwtrappen naar het Brokopondomeer te leiden en daarmee de energie-capaciteit te verdrievoudigen. Hoewel het Brokopondoplan de verdien ste van spectaculariteit bezit, die het tien jarenplan wel eens mist, zal het toch op zuiver zakelijke merites bezien worden. De gegadigden zullen beslist niet over één nacht ijs gaan. Daardoor krijgen de Suri naamse plannenmakers nog eens bedenk tijd voor de keerzijde van de médaille, voor een aantal moeilijke vragen. Het Broko pondoplan zou in zes jaar door ongeveer 1800 arbeiders verwerkelijkt kunnen wor den. Kan de Surinaamse arbeidsmarkt, al zijn er in Paramaribo alleen al 3500 werk lozen, de uitvoering van twee enorme plan nen aan? Zal een geldinjectie van 500 mil lioen gulden op een bevolking van 240.000 zielen geen inflatoire invloed hebben? Hoe wel de Surinaamse overheid vele goede ar gumenten op tafel kan leggen om deze be duchtheden te ontzenuwen, ontkomen som migen niet aan de indruk dat er nog wel obstakels liggen, obstakels die ook in het algemeen de activiteit van buitenlandse in vesteerders zouden kunnen bemoeilijken. Het Surinaamse tempo is niet hoog, het scholingspeil van de bevolking evenmin. Vele Surinamers willen niet geloven dat hun land onderbevolkt en hun werkloos heid structureel is. Beduchtheid om zich de kaas van het brood te laten eten leidt bij ondernemers en arbeiders wel eens tot overmatige geneigdheid zich te bescher men tegen buitenlandse concurrentie, maar daarmee ook tegen immigratie en investe ring, tegen vakmensen en kapitaal. In een land dat zich bij herhaling door het buiten land bedrogen acht is enige achterdocht verklaarbaar. Er zijn echter gevallen ge weest (de blaam treft hier zeker niet de huidige regering) waarin buitenlandse in vesteerders zo niet voor het hoofd gesto ten, dan toch zeker niet aangemoedigd zijn. En het zijn juist die eerste bedrijven de Nederlandse ervaringen met het aan trekken van Amerikaanse industrieën wij zen in die richting die de bal aan het rollen moeten brengen. Alle plannenmake rij kan op z'n best het land bodemrijp ma ken voor particulier initiatief. Dit zijn in kort bestek enkele van de mogelijkheden en moeilijkheden, die de Surinaamse economie kenmerken. Een nog niet geheel gestabiliseerde politieke situa tie, vertroebeld door raciale beduchtheden behoort daar ook toe. Hiermee wil zeker niet gezegd zijn, dat de moeilijkheden de overhand zullen krijgen. Men zal hen ech ter ontmoeten, ook de Nederlandse missie die niet alleen technische wijsheid in haar mars zal moeten hebben. ADVERTENTIE CENTRALE VERWARMING OLIESTOOK-INSTALLATIES BLOEMENDAAL - TEL. 22143 - Sinds 1934 ADVERTENTIE FABLO - KERKO SHIRTS dubbel front v.a. ƒ10.95 - ƒ25.50 ZELFBINDERS v.a. 2.95 - ƒ14.50 JERSEY VESTEN MET MOUW v.a. 29.75 - 45.— zonder mouw ƒ23.50 - 34. Shawls - Nappa's Manchetknopen Uw K leding-adviseur Gen. Cronjéstraat 86, Tel. 14401 Spaarnwouderstraat 47-80, Tel. 21392 Van 26 November t. en m. 3 December tot 10 uur 's avonds geopend Raad voor de Scheepvaart Een berisping was de straf die de inspec teur-generaal voor de Scheepvaart, de heer J. Metz, aan de Raad voor de Scheepvaart te Amsterdam vroeg uit te spreken tegen de grijze kapitein van de kustvaarder „Pa ramount", de 61-jarige J. J. uit Groningen, die volgens de inspecteur mede schuldig moet worden bevonden aan de stranding van zijn schip op 4 October in de Stockhol- mer Scheren. De heer Metz voegde er di rect aan toe, dat hij een veel hogere straf zou hebben gevraagd, indien de gezagvoer der niet zulk een lange diensttijd achter de rug had. Hij vaart sinds 1916 als kapitein en is nog nimmer met de raad in aanraking geweest. Het schip was in October met een lading hout op weg van een Finse haven naar Rot terdam. Ondanks het ruwe weer heeft de kapitein niet de op de kaarten aangegeven route, doch een kortere en moeilijkere weg gevolgd. Daarbij heeft hij een lichtboei ge peild en niet gelet op het kustlicht, dat een gevaarlijke zone aangaf. De kapitein gaf als reden op, dat hij op dat tijdstip niet geheel gezond was. Het schip strandde en maakte water. Met behulp van een bergingsvaar tuig en met motor- en stoompompen is het vaartuig naar Stockholm gebracht, waar een noodreparatie is verricht. De kapitein had de kostbare deklading hout prijs moe ten geven om het schip te behouden, aldus de inspecteur-generaal. De raad zal later schriftelijk uitspraak doen. Voor het gerechtshof te Amsterdam heeft terecht gestaan dé 48-jarige Amsterdamse koopman A. A. K., die in beroep was ge komen van een vonnis van de politierech ter in Amsterdam, waarbij hij was veroor deeld tot een maand gevangenisstraf, om dat hij een fietsendief, die achtervolgd werd, had helpen ontsnappen. De procu reur-generaal vroeg bevestiging van dat vonnis van de politierechter. Op 23 September 's avonds 10 uur reed K. in zijn auto door de Albert Cuypstraat. Naast hem zat een meisje, dat hem erop attent maakte dat een bejaarde man, die een fiets neergooide, door twee anderen werd achternagezeten. Het meisje draaide het portierraam open en riep de achtervol gers toe: „Laat die man toch gaan. Je hebt je fiets terug. Misschien doet hij het wel voor z'n brood". De president vond dat K. uit die woorden had moeten opmaken dat hij met een dief te doen had die achtervolgd werd en dat hij zich dus buiten deze zaak had te hou den. „Ik had medelijden met die oude man" zei de verdachte. „Medelijden? Dat kunt u wel aan de rechter overlaten", antwoordde de president. Twee getuigen verklaarden dat zij de oude man op diefstal van een fiets hadden betrapt. Toen hij zich uit de voeten wilde maken, waren ze hem achterna gerend. Toen ze hem bijna te pakken hadden kwam K. tussen beide en liet de oude man in stappen. Op 8 December zal het gerechtshof arrest wijzen. Geref. Kerken Beroepen te Den Bommel J. G. H. Schout, cand. te Serooskerke. Bedankt voor Hemelum J. A. Kemp, cand. te Rotterdam. Chr. Geref. Kerken Beroepen te Alphen a. d. Rijn G. Blom, te Meerkerk; te Smithsville (Canada) H. C. v. d. Ent te Werkendam. ADVERTENTIE DJAKARTA (United Press) Het par lementslid S. Saraumpeat heeft in het In donesische parlement de regering officieel de vraag ter beantwoording voorgelegd of het aan de film „Maarten Luther" door de censuur opgelegde vertoningsverbod geen inbreuk betekent op de vrijheid van me ningsuiting. Het verbod kwam vorige maand af daar de filmcensor van mening was dat de vertoning de Rooms-Katholie- ken onwelgevallig zou zijn. Piekuur. Bij het Provinciaal Electri- citeitsbedrijf van Groningen is in de avond van 15 November het verbruik van het ver zorgingsgebied (de provincie Groningen en een groot deel van Drente) tot een tot nog toe ongekende hoogte, namelijk 101.000 kiloWatt gestegen. Men meent echter dat de hoogste belasting voor 1955 daarmee nog niet is bereikt. ADVERTENTIE Maar de koning wist wel, wie hem bevrijd had. Toen de kwade reuzen goed waren opgeborgen en de koning weer rustig in zijn kasteel was teruggekeerd, liet hij de doktersbediende bij zich ontbieden. De koning zei, hoe flink en dapper hij Merlijn's plan vond en hoe dankbaar hij hem was, dat de reuzen nu geen kwaad meer konden doen. Toen beloonde hij Mer- lijn, door hem tot ridder te slaan; en hij gebood, dat herauten het land door zouden gaan en overal Merlijn's moedige daad zouden bekend maken. Toen wist iedereen, wie de koning had bevrijd, en Merlijn werd door iedereen geprezen. Maar Merlijn wilde daar niets van horenHij ging weer gewoon zijn werk doen en mengde poeders en drankjes in de apotheek van dokter Appolonius 53-54 Jongens en meisjes, Morgen begint in onze krant een spannend en aardig verhaal van Jan Klaassen, die jullie allemaal wel kennen uit de Poppenkast. Hij beleeft spannende avonturen in gezelschap van zijn vrouw Katrijn, nadat ze samen uit de Poppenkast zijn gevlucht. Zorg dat je geen krant m.ist. Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp tot instelling van een product schap voor vis cn visproducten. In de memorie van toelichting zeggen de ministers De Bruyn, Mansholt en Zijlstra dat de regering met betrekking tot dit wets ontwerp nauwe aansluiting heeft gezocht aan het advies, dat de Sociaal-Economische Raad eigener beweging en in overeenstem ming" met een naar zijn oordeel voldoende representatieve organisatorische vertegen woordiging van ondernemers en van werk nemers in de betrekken sectoren heeft uit gebracht. De tekst van het voorontwerp, dat de S.E.R. bij zijn advies had gevoegd, is zo veel mogelijk ongewijzigd in het wetsont werp overgenomen. Slechts op een beperkt aantal punten is van het voorontwerp afge weken. Nieuw-Zeeland is onlangs toegetreden tot het Intergouvernementele Comité voor Europese Migratie (ICEM). Dit heeft voor de Nederlandse emigrant naar Nieuw-Zee land het gevolg, dat diens eigen bijdrage in de kosten van overtocht wordt verminderd. Tot voor de toetreding van Nieuw-Zee land tot het ICEM moesten emigrerende eenheden onder de overeenkomst, 200 per cent bijdragen van hun aanslag in de loon- en inkomstenbelasting. Nu behalve door Nederland en Nieuw-Zeeland ook door de ICEM wordt bijgedragen, wordt de bijdrage dezer eenheden op 150 percent gesteld. Het enkelschroeftankschip „Kara", het laatste van een serie van vier door de Ko ninklijke Shell Groep bij de Rotterdamsche Droogdok Maatschappij N.V. bestelde tank schepen, is officieel overgedragen. Het nieuwe schip is bestemd voor de N.V. Pe troleum Maatschappij „La Corona" te 's-Gravenhage. ADVERTENTIE De advocaat-generaal bij het gerechtshof te 's-Hertogenbosch heeft een gevangenis straf van vijftien .jaar met aftrek en ter be schikkingstelling geëist tegen de 30-jarige Ambonees B. S. wegens moord op de 33- jarige tuindersvrouw L.J. uit Wellerlooi (Limburg), moeder van zes kinderen. De rechtbank van Roermond had S. wegens doodslag veroordeeld tot een gevangenis straf van acht jaar met aftrek en terbe schikkingstelling. Zowel de officier van Justitie, die moord bewezen achtte en le venslang had geëist en de verdachte, die de door de rechtbank opgelegde gevangenis straf te hoog vond, waren tegen het vonnis in beroep gekomen. De verdachte, vader van drie kinderen, woonde in het woonoord „De Oude Molen" in Well. Hij heeft destijds als vrijwilliger bij het voormalige Koninklijk Nederlands- Indisch Leger aan de gevechten in Indone sië deelgenomen. Vanuit Well raakte ver dachte bekend met het tuindersgezin L. waar hij enige tijd heeft gewerkt. Bij enkele leveranciers kreeg hij schulden. De Ambonees werd gemaand en werd klaarblijkelijk in het nauw gedreven doof de gedachte zijn „gezicht" te zullen verlie zen, wanneer een schuld op de afgesproken datum niet door hem zou worden vereffend. Hij is in de avond van 6 September van het vorig jaar daags vóór de bewuste datum naar het huis van de tuinders familie in Wellerlooi gegaan. Na een gesprek over al lerlei onderwerpen heeft de man de vrouw aangegrepen en haar met verschillende messteken om het leven gebracht. Hij heeft vervolgens een tweetal portemonnaies uit de kast gehaald en meegenomen. In een uitvoerig requisitoir, waarin de advocaat-generaal het psychiatrisch rap port betrok, achtte deze de primair ten laste gelegde moord bewezen. De raads man daarentegen achtte de opzet niet be wezen en concludeerde tot doodslag. Wat de strafmaat betrof, refereerde hij zich aan het oordeel van het hof. Hij zou deze zaak echter nog terug verwezen willen zien naar de instructie voor een nieuw onderzoek naar de geestesgesteldheid van verdachte. De uitspraak yolgt over veertien dagen. 44) „Bedreigd? Mais non. Ik bedreig nooit iemand. Hij was beneden gekomen om Zijn schrijfmachine te halen, die hij bij het eerste alarm in de benedengang had laten staan. Hij wilde juist weer naar boven gaan met het ding onder zijn arm toen hij mij uit de kamer van mijn tante zag ko men. Le pauvre gargon! Hij werd zo wit als een tafellaken!" „En wat hebt u tegen hem gezegd?" „Rien de désagréable! Ik heb hem alleen herinnerd aan iets, dat wij gehoord hadden toen wij vannacht voor de eerste maal in de eetkamer verzameld waren. Een theorie van die bi'illante vrouw, door wie u uw ar restaties laat verrichten. Een zeer scherp zinnige theorie. Hebt u ooit van de fatale keten gehoord?" „Nonsens natuurlijk." „Volstrekt geen nonsens. Het is de keten, die ontstaat als er een moord gepleegd wordt. Als er een moord gepleegd wordt heeft iemand dat gezien. Die iemand wordt ook weer vermoord, en degeen, die die tweede moord gezien heeft is daarna aan de beurt. Etcetera. Etcetera. Dat is de fa tale keten. Ik had daar ook nog nooit van gehoord, maar mademoiselle Kaljoen heeft het ons zeer duidelijk uitgelegd. Zij leest detective-verhalen. Monsieur Tilman ge looft aan die keten, dat had ik dadelijk ge zien. En aan die keten heb ik hem toen vriendelijk herinnerd." „En wat deed hij toen?" „Toen vloog hij voor mij uit de trappen op, naar zijn kamer. Hij struikelde over zijn eigen benen. En toen ik hem later weer te rug zag bij het tweede alarm bemerkte ik dat de theorie van mademoiselle Kaljoen uitstekend gewerkt had. Ik ben er haar dankbaar voor. Une femme supérieure!" „Zo. Daarmee is het raadsel Pieter Til man dan ook opgelost. Vertelt u dan nu maar weer verder. Toen ging u dus ook naar boven." „Ik had, om op alle voorkomende gebeur tenissen voorbereid te zijn, van te voren een schuilplaats voor mijn juwelen gereed gemaakt. Ik wist, dat er nu spoedig een grote herrie zou volgen en dat een alibi daarbij een eerste vereiste is. Ik had ook die mogelijkheid reeds onder de ogen ge zien en daartoe een afspraak gemaakt met een charmant jong meisje, dat stellig niet op de klok zou kijken op het ogenblik dat ik binnenkwam. Terug op mijn kamer kwam ik vrijwel ogenblikkelijk weer naar buiten om mijn tocht te vervolgen, maar zag ineens me vrouw Van Elden naar boven komen en trok mijn hoofd weer terug. Ik vreesde zelfs, dat ook zij mij beneden gehoord of gezien had, maar dat is toch niet het geval geweest. Toen ik haar voetstappen niet meer hoorde, ging ik ook naar boven: eerst naar de badkamer, waar ik van tevoren de schroefjes van het luchtrooster had losge werkt, zodat ik dus in een ogenblik de ju welen kon laten verdwijnen. Ik betreurde toen al het verlies van het parelsnoer, maar ik durfde niet meer terug te gaan om het te zoeken. Daarna, er waren zeker nog geen vijf minuten verlopen, stapte ik binnen bij maciemoiselle Vlasakker, die mij een char mante ontvangst bereidde." ,U had dus uw garen handschoenen toen nog in uw zak!" „Oók al gevonden? Mais mon cher, in specteur! Ja, ik had mijn garen handschoe nen nog in mijn zak, maar mademoiselle Vlasakker heeft ze niet gezien. Mijn be zoek daar waskorter dan ik gehoopt had. Ook dat viel tegen, want ik was liever bij een algemeen alarm samen met haar te voorschijngekomen. Een klein schandaal tje, mét een alibi, heeft een dubbel effect! Maar mademoiselle Vlasakkersoit! Ik kwam dan weer op mijn kamer terug en toen duurde het nog even voordat het tweede alarm werd geblazen cn wij weer beneden moesten komen. Ik zorgde ervoor de laatste te zijn. Ik ging de kamer binnen van Camphuy- sen en zag daar dadelijk zijn portefeuille uit de binnenzak van zijn jasje steken. Zo maar voor het grijpen! II est trés naïf, mon cousin! Ik haalde zijn eigen papieren en paspoort er uit en stopte er mijn laatste souvenirs van David Corbeyn voor in de plaats. Ik trok mijn handschoenen uit en borg ze onder het tapijt." „Een allergemeenste streek!" „Volstrekt niet. Het was alleen maar de noodzakelijkheid om een brouille te ver oorzaken, om de politie op een dwaalspoor te brengen en de zaak één dag te vertra gen. Die éne dag, dat ik moest wachten op de boot. Het was stellig niet mijn bedoe ling om mijn neef een ernstig ongerief te bezorgen. Ik had tè veel fiducie in uw ca paciteiten om er niet op te vertrouwen dat u de zaak spoedig tot klaarheid zoudt brengen!" „Verduiveld! Dan heb ik nog één dag ge wonnen!" „Inderdaad. Moet ik nog verder vertel len? U kent ook de complicaties. Ik werd verdacht en juffrouw Vlasakker was zo vriendelijk zich voor mij op te offeren en voor mijn alibi te zorgen. Ik had een af spraak gemaakt om met haar te gaan lun chen vandaag, om deze laatste dag in Hol land nog zo genoegelijk mogelijk door te brengen. Zij was verhinderd, maar het blondje meldde zich aan. De vrouwen „zien" wat in mij, inspecteur!" „Dal blijkt!" „Et elle était ravissante, la petite!" ,,'t Zal voorlopig wel de laatste maal zijn dat u met een ravissante petite blonde gaat lunchen, Corbeyn!" „On ne sait jamais! Een zeer onaangena me compicatie was die arrestatie van Mar tin. Hij was me weer gevolgd, omdat hij natuurlijk wel vermoeden kon dat ik er tussenuit zou knijpen. Op het laatste ogen blik sprak zijn goede hart. De rechercheur, die mij moest volgen, heeft hem herkend. Mijn zwarte baard was een betere camou flage. Maar ik begon het warm te krijgen." „Het is u niet meegelopen!" „Ik besloot meteen weg te gaan en deze éne nacht nog in een hotel door te brengen. Mijn passagebiljet en mijn nieuwe papie ren heb ik in een safe; ik wilde ze meteen gaan ophalen. Ik kwam de badkamer in en zag dat de juwelen ook gevonden waren. Het was als de dag van het fiasco van de Banque de Chicago: alle kaartenhuizen vielen in elkaar. Ik kon alleen mezelf nog redden. Ik vergat het halve medaljon in de bloembak en ging met mijn valiesje de straat op. Toen hield dat geëxalteerde mens mij staande op de brug. La carogne! Ik dacht dat ze gek was! Ze verweet mij, dat ik mijn baard verfde! Ik kan mij waarachtig niet voorstellen hoe zij dat kon weten. Het werd een oploop; ik kon niet meer wegko men. En toen ik eindelijk de ruimte kreeg was er uw rechercheur, die mij op mijn schouder tikte. II était trés prudent, eet homme! Un vrai Hollandais!" „Ja ja, die Bloem is een geschikte ka-acht. Hij heeft feeling!" „Ik dacht nóg dat u mij niets kon bewij zen. Maar de rest van de kaartenhuizen vielen ook in elkaar. En nu hebt u zelfs mijn bekentenis. Dat is iets heel bijzonders, inspecteur. Er is nog geen enkele inspec teur de police die een bekentenis van mij heeft. Ik denk, dat ik oud word." „Ik ben u zeer dankbaar. Alleen wilde ik u nog één ding vragen: waar hebt u de papieren van dr. Camphuysen gelaten? Wij hebben uw kamer óók nauwkeurig door zocht." „Die papieren? Maar inspecteur! Na tuurlijk niet op mijn kamer! Kijkt u eens onder de traploper, onderste tree van de tweede.trap. Als dr. Camphuysen de moei te neemt om even te bukken, zal hij zich volledig kunnen rehabiliteren!" „Zo. Ik moet zeggen dat er een gooche laar aan u is verloren gegaan! Misschien was u dan een groter succes geweest dan als directeur van de Banque de Chicago!" „Volstrekt niet, inspecteur. Bankdirecteur of goochelaar: het is allebei precies het zelfde!" Er viel nu een stilte waarin zij beiden zaten te roken. David Corbeyn nog altijd onverstoorbaar, inspecteur Renkevoort diep in gedachten. Dit was dus de oplossing van deze zaak, een zaak waarin hijzelf bijna een grote blunder gemaakt had. Maar de schijn was dan ook op een meesterlijke wijze op Daniël Camphuysen geschoven. (Wordt vervolgd)

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 9