Fa R. de Boer Visserij-varia Wijk aan Zee en NAS blijven leiden in derde en vierde klasse Bruto-opbrengst „Ons Huis" f 3.000 Heemskerks raad Woensdag bijeen Bloemendaal stelde opnieuw teleur Vrijmoedig blijspel van dr. P. H. Schroder „De Monica's" speelden in Velsen-Noord Ondanks belemmerende omstan digheden is het bestuur tevreden GOUDEN MEISJESRINGEN Aanvaring in Philippijnse wateren: twintig doden Peuter dronk uit flesje met pijnstillend middel „Nijverheid"-leden door ADVENDO kostelijk vermaakt De Sint had veel bekijks Expositie van „De Lucht post" werd een groot succes Franse handelsvloot 718 eenheden Heemskerks gemeente ontvanger ten grave gedragen Waakhonden verordening en demontabel klasselokaal Storm op de Zwarte Zee Moeilijk karwei voor Nederlandse sleepboten VOETBAL IN KENNEMERLAND Stormvogels 2 T errasvogels Velsen ADO aan Zee Wijk Kinheim IEV „De Schouwspelers" traden op voor huisvrouwen Amerikaans schip in nood op Atlantische Oceaan MAANDAG 2 8 NOVEMBER 195 5 Een foto van prinses Elisabeth van Luxemburg en de Oostenrijkse prins Ferdinand van Hohenberg, die zich hebben verloofd. Hun huwelijk zal prinses Elisabeth, de dochter van de groot-hertog van Luxemburg, verbinden met een van de oudste koningshuizen in Europa. De drukte van de bazar voor „Ons Huis" te Beverwijk is nagenoeg achter de rug. Natuurlijk moet er nog het een en ander worden afgerekend, maar de bruto op brengst, die de beloning vormt voor het harde werken van een aantal dames en he ren, bedraagt ongeveer f 3000,Vrijwel eenzlfde bedrag dus als het vorige jaar en het bestuur is dan ook heel tevreden, al zou men gaarne gezien hebben, dat het netto bedrag deze hoogte had bereikt. De uuropbrengst is op ongeveer f 250 terecht gekomen, heeft men berekend en dat wordt door de organisatoren een goed „loon" ge noemd. De drukte was Zaterdag het grootst. Telkens kwamen weer drommen naar bin nen, vooral jongelui, die zich dadelijk meester maakten van de ruimte bij de schiettent, e.d. De ouderen hadden wel hun goede wil meegenomen, doch men verkeer de in de omstandigheid, dat er de laatste tijd drie bazars zijn geweest, terwijl deze bazar in het laatst van de maand viel, terwijl ook velen hun geld reeds gedeelte lijk hadden besteed voor het St. Nicolaas- feest. Dit alles in ogenschouw genomen, is het te begrijpen dat het bestuur tevreden is. Het bouwfonds heeft weer een aanvul ling gekregen en het staat wel vast, dat er nog heel veel „bouwstenen"" zullen volgen. Tenslotte zijn velen nieuwsgierig of ze een gratis toegangsbewijs voor het bijwo nen van een „Showboat"-show zullen heb ben. Dit kon men bekomen als men de juiste tijd raadde waarop de Varahaan kraaide. Deze tijd was vastgesteld op 13 uur 30 minuten en 15 seconden en de heer Nieuwenhuis, Irenestraat 15 was dit tijd stip het dichtst benaderd en ontvangt vier toegangsbewijzen. De schatters van het gewicht van de grote speculaaspop zij me degedeeld dat deze 3 kilo en 3 ons woog. ADVERTENTIE GROTE COLLECTIE Zeer .voordelig. Kennemerlaan 6062 MANILLA (Un. Press) Men vreest dat twintig zeelieden zijn verdronken, toen een 470 ton metend motorschip en een loods boot in de monding van de rivier de Ca- gayan op het Noordelijk deel van het eiland Luzon (Philippijnen) na een aanvaring zonken. KAV-Ieden bijeen De Heemskerkse afdeling van de Katho lieke Arbeidersvrouwen houdt op Dinsdag 29 November een bijeenkomst in het KSA- gebouw, waarop de heer Chr. van Eerde zal spreken over het onderwerp „Levens school". Op doktersadvies moet de heer M. uit de Jan Hobergstraat te Castricum iedere dag tien druppeltjes van een geneesmiddel innemen. Zaterdag kreeg zijn twee-jarig zoontje Hansje het flesje, dat op het dres soir stond, te pakken, haalde de kurk eraf en nam vervolgens enige flinke slokken. In zorgwekkende toestand werd de peuter naar het ziekenhuis te Alkmaar vervoerd. Zondagavond kon men ons mededelen dat levensgevaar geweken was. Het flesje be vatte een sterk pijnstillend middel. Jaarvergadering Wit-Gele Kruis De afdeling Beverwijk van het Wit-Gele Kruis houdt op Dinsdag 29 November in het KSA-gebouw haar jaarvergadering. Naast de behandeling der jaarverslagen komt onder meer een voorstel tot contri butiewijziging aan de orde. In het Kennemertheater heeft het be stuur der personeelsvereniging van de me taalgieterij de „Nijverheid" Zaterdagavond haar leden een geslaagde toneelavond aan geboden. In tegenstelling tot voorgaande bijeenkomsten werd deze avond niet door de eigen toneelvereniging verzorgd maar door „Advendo" uti IJmuiden. „Advendo" kwam met het bekende blijspel van Hans Nesna „Een baby van duizend weken" voor het voetlicht, dit stuk is al eerder opge voerd voor de eigen leden en gaf ook toen de grootste voldoening. Ook nu is er aller hartelijkst meegeleefd met deze klucht en er is weer onbedaarlijk gelachen. De regis seur, de heer Hunsche zorgde voor een vlotte opvoering. Vooraf heeft de voorzit ter der personeelsvereniging, de heer P. Bakker een woord van welkom gesproken speciaal tot de directie der fabriek en voorts deelde hij mede, dat de vereniging in Mei 1956 haar 10-jarig bestaan op luis terrijke wijze zal vieren.De avond werd met een gezellig dansje besloten op de on ontbeerlijke dansmuziek van het orkest Jerry Yox onder leiding van Herman Smit. Maar concurrerend paard kon niet tegen de drukte Reeds ver voor 3 uur Zaterdagmiddag stond nabij het station te Beverwijk een grote massa kinderen de Goede Sint op te wachten, die met de trein van 3 uur uit de richting Uitgeest zou aankomen. Een ge juich steeg op toen de Goed Heilig Man vergezeld van zijn „pieten" te paard steeg en de tocht door een aantal straten een aanvang nam. Het tamboercorps en de Be- verwijkse Harmoniekapel voorop en bij elke straat waren weer hele rijen kinderen (en ouderen) om de Sint op te wachten. Kort voor Zaterdagmiddag de Beverwijk- se harmoniekapel 't gebouw aan de Groene- laan verliet om St. Nicolaas van het sta tion af te halen vond het paard van de schillenboer Borst het welletjes. Hij stond in de Groenelaan naar de uitrukkende Har monie te kijken en zette het ineens op een lopen, de schillenwagen achter zich aan sleurend. De rossinant ging met grote snel heid de Populierenlaan in. Velen zetten direct een achtervolging in, maar dat had geen enkel resultaat. Halver wege de Populierenlaan was de straat ech ter opgebroken en met borden afgezet, maar zelfs dit was geen bezwaar voor het hollende paard, dat er tussendoor ging en de wagen zelfs over steenhopen en bergen zand trok, waarna het zonder ongelukken tot staan kwam. Burgemeester C. F. Smeets verrichtte opening Castricums burgemeester, de heer C. F. Smeets, heeft Zaterdagmiddag in hotel De Harmonie de postduivententoonstelling van de plaatselijke vereniging De Luchtpost ge opend. De expositie, waarvoor 221 inzen dingen waren binnengekomen, heeft Zater dag en Zondag vele bezoekers getrokken en toen de voorzitter van De Luchtpost, de heer J. Zentveld, Zondagavond het slui tingswoord sprak, kon hij van een in ieder opzicht geslaagd weekend spreken. Alvorens de burgemeester de deuren, die tot de expositiezaal toegang gaven open trok, hield hij een korte speech waarin Castricums eerste burger het historische moment van de vrijlating van enige duiven uit de ark van Noach releveerde. Voor de burgemeester sprak had de voorzitter van de afdeling A van de Nederlandse Alge mene Bond van Postduiven, de heer W. Plukker, uit Schagen gesproken. De heer Plukker zeide, in het openen van de expo sitie door de burgemeester, waardering te zien voor de duivensport door de overheid, een waardering overigens waar de voor zitter verheugd over was. PARIJS (Un. Press) De Franse han delsvloot telt momenteel 718 eenheden met een totale tonnage van 3.695.706. Het aantal eenheden is als volgt verdeeld: 82 lijnboten, 127 olietankers en 509 vrachtschepen. In September 1939 omvatte de Franse han delsmarine 670 eenheden met een tonnage van 2.733.633. Het stoffelijk overschot van de verleden week Donderdag overleden gemeente-ont vanger van Heemskerk, de heer Th. J. Bis schop is vanmorgen op het R.K. kerkhof ter- aarde besteld. Vooraf werden een H. Mis en een Requiem opgedragen in de R.K. kerk. Met de heer Bisschop is een zeer gezien en geacht inwoner van het dorp heenge gaan. De ovex-ledene kwam op 7 Mei 1917 als volontair op de gemeente-secretaris en werd op 12 Juni 1923 benoemd tot ambte naar. De gemeenteraad benoemde de heer Bis schop op 27 Juni 1947 tot gemeente-ont vanger en administrateur van het gemeen telijk woningbedrijf. Ook in het verenigingsleven bekleedde de heer Bisschop verscheidene functies, hij was voorzitter van de Harddraverijvereni- ging en bestuurslid van het Bejaardencen trum. Een ongeneeslijke ziekte maakte een einde aan dit welbestede leven. De over ledene bereikte de leeftijd van 52 jaar. KEURING Het lid van de Nederlandse groep van Gediplomeerde Keurmeesters, de heer J. F. Heerschap, uit Haarlem, heeft het afge lopen weekend lang geen gemakkelijke taak gehad. Zijn taak omvatte de keuring van 221 dieren, onderverdeeld in oude doffers, oude duivinmen, jonge doffers en jonge duivinnen. Het maximum te behalen aan tal punten door de dieren was 100 en de oude duivin van de heer A. Metselaar, sec retaris van De Luchtpost bracht het hoog ste aantal van de hele expositie op haar naam, namelijk 92. Hierdoor kreeg het dier het praedicaat „mooiste vogel van de ten toonstelling". Voor iedere afdeling waren vier prijzen beschikbaar die door de voorzitter van De Luchtpost Zondagavond aan de eigenaars van de diei-en zijn uitgereikt. De prijswin naars waren: mooiste duif van de tentoon stelling, A. Metselaar (grote zilveren be ker); oude doffers: 1. A. Metselaar, zil veren beker; 2. G. Bielsma, beker, 3. A, Metselaar, lauwertak, 4. R. W. Bettink, zil veren asbak met inscriptie. Oude dui vinnen: 1. A. Metselaar, grote zilveren be ker, beschikbaar gesteld door het gemeente bestuur; 2. J. Beentjes, beker; 3. A. Metse laar, lauwertak; 4. K. Jaspers, bronzen médaille. Jonge doffers: 1. J. Houtenbos, beker; 2. K. Jaspers, beker; 3. J. Zentveld, lauwertak; 4. A. Vonk, bronzen médaille: Jonge duivinnen: 1. N. Bakker, beker; 2. R. W. Bettink, beker; 3. H. Sanders, lauwer tak; 4. A. Metselaar, bronzen médaille. Na de prijsuitreiking heeft de heer Zent veld allen, die aan het welslagen der ten toonstelling hebben medegewerkt hartelijk dank gebracht. De gemeenteraad van Heemskerk komt op Woensdag 30 November in openbare vergadering bijeen ter behandeling van de volgende agenda: Voorstel tot subsidiever lenging aan plaatselijke instellingen voor gezinshulp en tot verlenging van de straat- belastingsverordening; tot wijziging van de verordening der vermakelijkheidsbelasting en tot beschikbaarstelling van een bedrag voor afstand pachtrechten aan W. Beentjes en J. W. Schoorl. Voorts komt er een voor stel tot stichting en ter beschikking stellen van een demontabel lokaal voor de kleuter school in behandeling en een voorstel tot beschikbaarstelling van een crediet t.b.v. de bouw van een R.K. tuinbouwschool. Het voorstel tot vaststelling van het maximum-bedrag voor 1956 Rekening- courant Bank Nederlandse Gemeenten en voorstel tot machtiging aangaan van Kas geldleningen wordt gevolgd door een voor stel tot wijziging en aanvulling van de al gemene politie-verordening, tegelijk met een voorstel tot vaststelling van een ver ordening betreffende het houden van waakhonden. Enkele verkeersmaatregelen en een voorstel tot voorlopige vaststelling van de uitgaven van het openbaar gewoon lager onderwijs over het jaar 1954 sluiten de agenda af. ISTANBUL, (Reuter/AFP) Op de Zwarte Zee woedt een storm, die vele schepen heeft gedwongen, zich naar de dichtsbijzijnde havens te spoeden. De be manning van het 1.444 ton metende Ttali- aanse vrachtschip Emilia Tevoli, dat ter hoogie van Terkos, op de Turkse kust aan de grond was gelopen, is in veiligheid gebracht. Het vaartuig, dat achttien man aan boord had, was in zinkende toestand. Een tweede schip, naar men meent van. Turkse nationaliteit, heeft noodseinen uit gezonden. Volgens scheepvaartkringen te Istanbul, zijn de schepen die op weg waren naar de Bulgaarse haven Bourgaz, er nog niet in geslaagd binnen te lopen. Het Libe riaanse schip „Enos", dat in de Bosporus aan de grond liep is weer vlot gekomen en voor anker gegaan. Gered Met hefschroefvliegtuigen zijn de 22 (niet 48 zoals eerder gemeld) opvarenden van het Liberiaanse vrachtschip „Kismet II" (2800 ton) dat Vrijdag voor de Noord kust van het Canadese eiland Cap Breton op een klip liep, in veiligheid gebracht. Het reddingswerk nam 28 uren in beslag. De helicopters moesten wachten tot een hevige sneeuwstorm over was. De Kismet II wordt als verloren beschouwd. De sleepboten „Tyne" en „Noordzee" van L. Smit en Co's Internationale Sleepdienst hebben op het ogenblik een moeilijk kar wei onderhanden. Het 4140 br.t. metende Mexicaanse s.s. „Presidente Juarez", dat zich ongeveer 240 mijl ten Noord-Oosten van de Bermuda's in een hevige orkaan bevond, had om hulp geseind, omdat het lek geslagen was. De „Tyne" trof het schip in zinkende toestand en wist ondanks het noodweer de beman ning van boord te halen. Die is later, toen het schip wel grote slagzij maakte, maar niet verder zonk, weer aan boord gebracht. Inmiddels was de „Noordzee", die zich in Boston bevond, ter assistentie uitgevaren. Beide sleepboten hebben materiaal aan boord van de „Presidente Juarez" gebracht, waarmee men erin geslaagd is de lekkage constant te houden. De twee sleepboten slepen nu het schip naar de Bermuda's. Veel verandering is er in de ranglijsten van 3 B en 4 E niet gekomen. Wel ds het op vallend, dat zoveel clubs, die op de ranglijst lager stonden dan hun tegenpartijen, op één of twee punten beslag legden. In 3 B handhaafde Wijk aan Zee zich, zij het met moeite, op de bovenste plaats. In 4 E had NAS daarmede, wel enigszins tegen de ver wachting in, minder moeite: het versloeg namelijk Halfweg op eigen terrein nog wel met niet minder dan drie-nul. In 3B heeft Wijk aan Zee door met twee één van de Alkmaarse Boys te winnen nu een mooie voorsprong op de naaste con currenten Vitesse, Alcmaria Victrix en Velsen. Velsen en CSV speelden gelijk (drie drie), wat wij van de Castricummers een goede prestatie vinden. Afgaande op de uit slag (viervier), welke Kinheim tegen EHS behaalde, zou men bijna geneigd zijn, te beweren, dat ook Kinheim weinig zin heeft om als hekkensluiter te fungeren. Trouwens voor deze plaats schijnt RKAFC nu reeds aangewezen te zijn, want deze club verloor met niet minder dan éénvier van Terrasvogels. De derde wedstrijd, die in een gelijk spel eindigde, was HSVADO, een uitslag, die in de lijn der verwachtingen lag (twee twee). Leiders wonnen In 4E wonnen twee van de drie koplo pers: NAS met drienul van Halfweg en THB met tweenul van WH. Alleen Wa terloo moest tegen DCO met een gelijkspel genoegen nemen, hetgeen ons van de IJmuidenaren enigszins tegenvalt. Bloemendaal stelde ook ditmaal weer te leur. Het verloor met ééndrie van APGS. Onze Gezellen veroverde een kostbaar punt op DIO (nulnul). De stand luidt nu: Derde klasse B: Wijk aan Zee 815 Vitesse 811 Alcm. Victrix 811 Vierde klasse E: Velsen Alkm. Boys Terrasvogels HSV EHS ADO CSV Kinheim RKAFC 8—11 9—10 9—8 8—7 8—7 8—6 9—6 9—5 8—3 NAS THB Waterloo Halfweg DIO ETO APGS Bloemendaal 10—17 10—15 10—14 9—11 10—11 10—11 9—8 10—8 Onze Gezellen 108 WH 9—7 DCO 9—4 Semo 102 Stormvogels 2 heeft van Ajax 2 met tweevier verloren. Ongetwijfeld speelde Ajax beter, maar tot twintig minuten voor het einde was de stand nog tweetwee. Toen begon echter het uithoudingsvermo gen een woordje mee te spreken, alsmede de grotere technische vaardigheid der gas ten. Vooral in het middenveld werd spil Heilig meermalen gepasseerd en na een prachtige pass slaagde de hoofdstedelijke midvoor er in de uitlopende doelman te passeren, (tweedrie). Hoe Van Onselen c.s. zich ook inspanden, het mocht niet ba ten, de Ajax-verdediging voorkwam alle onheil. Tenslotte ontnam de Ajax-midvoor de Vogels alle illusies, (tweevier). In een van RKAFC-zijde zeer hard ge speelde wedstrijd is Terrasvogels er in ge slaagd met vieréén te winnen. Tenslotte maakte een der Alkmaarders het zo erg, dat hem het verder spelen werd ontzegd. Terrasvogels had toen door Schippers, die ditmaal een goede wedstrijd speelde, reeds een éénnul voorsprong. Deze is practisch niet in gevaar geweest, want de Terrasvogels-defensie had de Alk maarse aanvallers vrijwel geheel in be dwang. Pas een kwartier voor het einde werd Butter bij verrassing door een kop bal van de middenvoor gepasseerd, maar toen hadden invaller-linksbuiten Bouwer (2) en rechtsbuiten Rijke reeds voor vier Terrasvogels-doelpunten gezorgd, zodat de Vogels met vieréén wonnen. Velsen heeft in de wedstrijd met CSV een kostbaar punt verspeeld, want de club van Bakkum kwam niet verder dan een driedrie gelijkspel. Vooral in de eerste helft heeft het er donker uitgezien voor de thuisclub, die spoedig tegen een achterstand opkeek toen Riethorst de Velser doelman het nakijken gaf. Wel kon Donker vrij spoedie de stand in evenwicht brengen, maar CSV behield het beste van het spel en volkomen verdiend ging de rust in met een tweeéén voorsprong voor de bezoe kers door Wijker. Na de pauze had de thuisclub het beste van het spel en dit leidde al spoedig tot de gelijkmaker, welke van de voet van Wes- selman kwam. Velsen rook de overwinning en ging onversaagd ten aanval waarbij het Boon gelukte de CSV-doelman voor de der de maal te passeren, (drietwee). Een overwinning leek zeker, omdat Velsen lan ge tijd nog het beste voetbal liet zien. CSV profiteerde echter van een inzinking van Velsen en kon door Kossens de partijen weer in evenwicht brengen, (driedrie). In een vlotte partij voetbal tussen HSV en ADO zijn de punten eerlijk gedeeld. Reeds na drie minuten had ADO succes toen Vrenegoor een bal goed voor het doel plaatste en De Wit het leer voor het in schieten had (nul-één). Er waren nog geen vijf minuten gespeeld toen de stand weer gelijk was. Uit een corner kopte Nugter de bal langs Burger (één-één). Nog voor de rust kon Dekker doelman Burger voor de tweede maal passeren (twee-één). Met deze stand werd het rust. Na de hervatting kreeg ADO de wind in de rug. Er waren nog geen twee minuten gespeeld toen Mar tens uit een corner van Daan inkopte (twee-twee). Het is Wijk aan Zee gelukt ook de lasti ge uitwedstrijd tegen Alkmaarse Boys tot een goed einde te brengen en met een twee één zege keerden de leiders naar de bad plaats terug. Toch bleek in deze ontmoeting de thuis club over de beter spelende ploeg te be schikken, hetgeen niet betekende, dat Wijk aan Zee in de minderheid was. Integendeel, de aanvallen van de bezoekers droegen een iets gevaarlijker karakter en aan de andere kant was de verdediging in goede vorm. vooral doelman De Blok, zodat met rust de stand nog steeds nulnul was. Ook in de tweede helft was de strijd spannend en evenals voor rust bleken de Boys technisch iets meer in hun mars te hebben. Maar Wijk aan Zee was ook nu wat gevaarlijker. Het duurde een half uur voordat het eerste doelpunt gescoord werd. De Winter deed de Wijk aan Zee-aanhang juichen, (éénnul). De Boys sloegen fel terug en inderdaad met succes, want acht minuten voor het einde ging de bal via de voet van Aardenburg in het net en de wed strijd leek in een gelijkspel te zullen ein digen. Maar Wijk aan Zee zette nog een fel offensief in en het gelukte zowaar nog aan Snijders het winnende doelpunt te sco ren. (tweeéén). In de rommelige en vaak harde wedstrijd tegen EHS is het Kinheim gelukt om met irvallers voor doelman Keirsgieter en links buiten Eijke een punt te bemachtigen. Kinheim had eerst een 2-0 voorsprong en had vervolgens met 4-3 de leiding. Direct trad EHS gevaarlijk voor Pigmans in het Kinheim-doel op, maar toen Kin heim zich wat had aangepast plaatste L. van Hesselingen een doorgespeelde bal naar Starreveld, die na acht minuten in eens inkogelde (1-0). EHS bleef gevaarlijk maar na 16 minuten scoorde Van Donselaar uit de combinatie A. Prinssen en L. van Hesselingen (2-0). EHS hield met mooi maar fors combineren de Kinheim-verdedi- ging aan het werk en de rechtsbinnen kopte uit een voorzet van links keurig in (2-1). Onmiddellijk na de rust profiteerde de EHS-rechtsbuiten van Kinheims zwak ste plek, de linksachter (2-2). De Kinheim- achterhoede was de kluts even kwijt en toen Pigmans na een schot de bal liet val len was het na 14 minuten 2-3. Een minuut later had L. van Hesselingen succes uit een vrije trap (3-3). De Kinheimers werden nu even feller en na een half uur had dit re sultaat. Een prachtige pass van Van Dijk kwam bij Starreveld, die scherp en laag voorzette, waarna L. van Hesselingen, val lend inkopte (4-3). Deze stand had behou den kunnen blijven, maar EHS ging nu hard spelen. Dit maakte de strijd er niet beter en toen na 35 minuten voor een EHS- freekick in het Kinheim-strafschopgebied niet werd afgefloten, had de EHS-links- binnen een gemakkelijke kans (4-4). IEV heeft in de uitwedstrijd tegen DSK een gelijkspel moeten toestaan, hoewel de Velsense gasten een belangrijk deel van de tijd sterker waren. DSK speelde een forse wedstrijd en hierdoor ontstond in de tweede speelhelft een strafschop, die door IEV schromelijk werd gemist. Reeds direct was IEV voor het DSK-doel te vinden en na vijf minuten al had Buur uit een hoekschop succes (0-1). IEV bleef sterker, maar de combinaties kregen niet de juiste afwerking. DSK kwam langzaam onder de IF,V-druk uit en dwong IEV zelfs in de verdediging, zodat met veel moeite de gelijkmaker kon worden voorkomen. Onmiddellijk na de hervatting opende IEV met fel aanvalsspel, waartegen de DSK-verdediging zeer fors optornde, zo dat de IEV-aanvallers geen kansen kre gen. Een uitval na 20 minuten bracht de bal bij de DSK-linksbinnen, die zijn kans zag en Alkemade passeerde (1-1). IEV bleef onvermoeid werken en was voortdurend voor het DSK-doel. In de verwarring bij een schermutseling sloeg een DSK-verdediger de bal van de doel lijn weg, maar Van der Vlies schoot de bal uit de strafschop juist in de handen van de doelman. Dit was tien minuten voor het einde. Nog probeerde IEV winst te bereiken, maar het geluk zat niet mee (1-1). Voor een tot de laatste plaats met leden van de afdeling Castricum van de Neder landse Vereniging van Huisvrouwen en hun echtgenoten bezette zaal van hotel De Rustende Jager heeft het Amsterdams amateur-toneelgezelschap „De Schouw spelers" Zaterdag een opvoering gegeven van het toneelspel „De huishoudster". Dit stuk van Ed. J. H. Terlingen is ook bekend onder de titel „Het verleden sterft niet", welke titel slaat op de huishoudster bij de weduwnaar Verkerk, Olga van Voorthuizen. Overigens blijkt haar ver leden niet zo „erg" te zijn als de titel doet veronderstellen maar het wordt slechts door een zoon, dochter en schoondochter van de heer Verkerk, gezien als een middel om de gewraakte huishoudster de deur uit te krijgen. Wanneer men dan nog weet dat vader Verkerk zijn huishoudster wel graag mag en haar in het laatste bedrijf zelfs ten huwelijk vraagt, wat wordt geaccepteerd na een emotionele strijd van Olga en na on verholen schrik van de familie, dan is het verhaal compleet. De rolkennis van de Amstei-dammers was perfect wat tot gevolg had dat er in een behoorlijk tempo kon worden gespeeld. Vooral mevrouw L. Zoethout-te Wichel was als Olga, de huishoudster voortreffelijk en haar optreden getuigde van een grote dosis routine. De heer A. van Weenen, ver dient als Hubert Verkerk, de weduwnaar, alle lof evenals de heer J. Janssen, welke als zoon Antoine, die de huishoudster ver dedigt tegen zijn kwaadsprekende familie. En wanneer wij van de andere medespelen- den de heer J. Zoethout noemen, dan is dat orndat hij van de kleine rol van Joris een dermate goede creatie van de pantoffelheld maakte, dat de zaal bulderde van de lach en hem zelfs eenmaal een open doekje bracht. Het was goed toneel dat de Amsterdam mers lieten zien, onder regie van de heer L. I-I. J. Jansen. Het kapwerk van J. Meijer viel eveneens te loven. COBH (Ierland) (Un. Press) De Bx-itse sleepboot Turmoil is uitgevaren om as sistentie te verlenen aan het Amerikaanse schip „Seastar" van Morcador Trading Inc. in New York, dat midden op de Atlantische Oceaan zonder schroef ronddrijft. Het schip bevond zich gisteravond op ongeveer 1000 mijl ten Zuid-Oosten van Ierland. Prijzen van Zaterdag Schol 2 4836; haring 2414 per 50 kg. Aanvoer van Zaterdag 1410 kisten, waarbij 10 kisten schol en 1400 haring. Besommingen van Zaterdag IJM 53 382; KW 127 2734; 32 f 2340, 5 979; 23 448; 123 4540; 88 en 94 1610. Het kwasi-historische blijspel „De twee Egyptische dieven" van dr. P. H. Schx'öder is een stuk, dat zich bij uitstek leent cm door jongeren te worden opgevoei'd. De in trige wordt namelijk op de been gehouden door een aantal cai'icaturaal getekende fi guren, waarvan de typering betrekkelijk weinig toneelroutine vereist, omdat de spe lers met een dosis gevoel voor humor reeds een eind in de goede richting komen. Aan genomen dan altijd dat zij over een be kwame regisseur kunnen beschikken om het enthousiasme in de gewenste richting te leiden. Het is een door dr. Schroder bijzonder vi'ijmoedige bewerking van een verhaal van Herodotus, zonder ingenieus bedachte ver wikkelingen, maar met een humoristische fantasie op gang gebracht. Het is de ge schiedenis van Rhampsinitis III, pharao van Egypte, die de oppei*bouwmeester des rijks opdracht verleent een voor dieven on toegankelijke schatkamer te bouwen, waar in hij de in een oorlog vei-overde kostbaar heden veilig kan opbergen. Harka slaagt erin deze instructie tot volle tevredenheid van zijn gebieder ten uitvoer te brengen, doch het geheim lekt uit aan de beide zoons van de bouwmeester, die geen ogenblik aarzelen de pharao van een gedeelte der schatten te ontlasten. Rhampsinitis ver moedt echter dat de diefstal nog wel eens zal worden herhaald en laat daarom in de schatkamer een listig verboi-gen dieren- klem aanbrengen, waar één der dieven later inderdaad in kan worden gevangen. De arme knaap is met geen mogelijkheid uit deze val te verlossen, zodat hij zijn broer verzoekt hem het hoofd te willen afslaan om aldus hun identiteit voor de wraak zuchtige vorst verborgen te houden. Dit lugubere verzoek wordt prompt ingewil ligd, waardoor de Spai-taanse dief zijn pha rao opnieuw te slim is afgeweest. Rhamp sinitis verzint daarop weer een andere list, die eveneens door de overlevende broer wordt doorzien en met een niet minder sluwe tegenzet beantwoord. Tenslotte is het aan prinses Neferteri te danken, dat de ge hele bloedige historie een gunstige wen ding neemt en een alleszins bevredigende oplossing krijgt. Het aantrekkelijke van dit blijspel is, dat de overdraad van kolder nergens tot grove effecten ontaardt, mede dank zij de puntig heid der dialogen. Een van de aardigste vondsten is de landerige toneelknecht, die zich met zijn requisieten op de meest on gelegen momenten tussen de spelers moet begeven. Donderdag en Zaterdag weid dit stuk ln het Jeugdhuis te Santpoort opgevoerd door een gezelschap, dat uit leden van de Vrij zinnig Christelijke Jongeren was samen gesteld. Onder regie van de heer N. W. Tol werd hier niet alleen een plezierig resul taat bereikt, maar werden ook de openings woorden van de heer A. Bijtelaar bevestigd, die reeds had gewezen op de ijver en het enthousiasme, door de spelers tijdens de voorbereidingen aan de dag gelegd. Zo wa ren zowel de décors als de costuums naar een ontwerp van Ans Dijkshoorn door hen zelf vervaardigd een geslaagde aankle ding van een opvoering, die het publiek veel vermaak en het ensemble een ver diend succes opleverde. De feestavond van de Velser Mondaccor- deon-vereniging „De Monica's" Zater dag in het Hervormde Wijkgebouw aan de Dijckmansstraat te Velsen-Noord gehouden begon na een openingswoord met „een kijkje achter de schermen". De directeur der vereniging, de heer P. Schilp, gaf de toehoordei-s met dit kijkje een indruk van de wijze, waarop de jongste leden de elementaire muzikale beginselen worden bijgebracht. Het werd een gezellige openbare les, waarbij de leerlingen knap wisten te ant woorden op vragen betreffende namen en waarden van noten, tekens ter verhoging en verlaging en hetgeen er verder bij de muziekbeoefening te pas kan komen. Een dapper gespeeld vrolijk stukje, waarbij de melodie bij de uitvoering wel eens geca moufleerd werd door dominerende accoord- tonen, werd de afsluiting van deze demon stratie, die duidelijk aantoonde, dat de heer Schilp zijn taak ernstig opvat. Dit bleek opnieuw bij het optreden van het zogenaamde A-orkest, dat gevormd is met de gevorderde krachten. Het ensemble speelde een reeks stukjes, waarvan het muzikale karakter ongeveer op gelijk ni veau lag, dan van de mooie melodie van „Der Lindenbaum" van Schubert uitgezon derd. Inzake het samenspel zijn de eisen, die aan een mondaccordeon gesteld moeten worden, niet gering, gezien het zeer snelle aanspreken van het instrument. De „Moni ca's" hadden althans bij de eerste twee werken, die zij uitvoerden, moeite om rhythmische gelijkheid te bereiken. Bij het verdere verloop van de avond kwam er meer gelijkheid en een grotere eenheid, al bleef de klankverhouding bij de van nature geringe sonoriteit en draagkracht der bas sen een probleem en al werd de zuiverheid mede door de toegevoegde blokfluit niet altijd onberispelijk bewaard. Of het mondaccordeon als een artistiek volwaardig instrument beschouwd kan worden, is een vraag, waarop ook bij deze uitvoering geen positief antwoord gegeven kan worden. Maar ik ben er van overtuigd, dat de bespeling van dit aparte instrument onder goede leiding kan voeren tot het stellen van steeds belangrijker eisen voor wat betreft muzikaal gehalte. En dat het musiceren in clubverband een oplossing brengt van het vraagstuk der vrije-tijdsbe- steding, behoeft geen betoog. Mogen „De Monica's" daarom voortgaan met het zich verdiepen in de muziek en in hun studie! De tweede helft van deze feestavond, waarop nog door de voorzitter van de Bond van Mondaccordeonisten een opwekkend propagandawoord werd gesproken, was be stemd voor de opvoering van de klucht „Een raar stelletje mensen" van Jack Bess door de toneelgroep van de Hervormde Jeugdraad Heemskerk. J. ZWAANSWIJK.

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 10