Kroesjtsjev verdedigt in India de waterstofbomproef Weerbericht Krisjna Menon:t egengesteld aan de vredesstroming Marokkaanse premier aangewezen Arthur Honegger overleden Haarlems Dagblad Radio-activiteit in Duitsland en Japan Noodtoestand op Cyprus afgekondigd Russische waarschuwing aan Perzië Saarland op weg naar de „Heimat" Den Haag over besprekingen met Indonesië Het woord is aan Verzet in V. S. tegen rassen-gelijkheid 7 0e JAARGANG No 121 MAANDAG 28 NOVEMBER 1955 EDITIE VOOR VELSEN-1JMUIDEN EN BEVERWIJK EN OMGEVING, VAN 299e JAARGANG No 272 Teleurstelling Bij een bomaanslag in een balzaal werden vijf gasten gewond Verlenging Tien Franse vissers na aanvaring verdronken Pact van Bagdad is een gevaar voor de Sovjet-grenzen W aarschuwing Strijd in het Rif-gebergte op bittere wijze voortgezet Franse straaljagers voor Israel's luchtmacht Aanslag op neger-leiders Kans op regen Weerrapport Kennemerlaan 186, IJmuiden. Tel. Adm. 5437, na 5 uur voor klachten bezorging 6450. Telef. Redactie 5389, na 5 uur: 5080 (K 2550), Meervlietstraat 80 (alleen redactie). Haarlem: Grote Houtstraat 93 alle afdelingen 15295 Advertentietarieven op aanvr. bij de Admin. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom IJmuider Courant OPRECHTE HAARIEMSCHE COURAWT Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Abonnement p. week 50 ct, p. kwartaal 6,50, franco p. post 7,—. Losse nrs. 12 ct. Giro rekening 273107 ten name v. HaarL Dagblad Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman BANGALORE (Reuter-AFP) Nikita Kroesjtsjev, eerste secretaris van de communistische partij in de Sovjet-Unie, heeft Zaterdag te Bangalore in India verklaard, dat de jongste atoomontploffing in de Sovjet-Unie in kracht gelijk stond met millioenen ton TNT. Hij voegde er aan toe: „Ik verklaar dat de Sovjet- Unie nimmer de eerste zal zijn om die kracht te gebruiken. Het was een ont ploffing van ongeëvenaarde hevigheid. Wij zullen blij zijn als die bommen nooit boven steden en dorpen ontploffen. Laat ze invloed hebben op de zenu wen van hen, die een nieuwe oorlog zouden willen ontketenen". Kroesjtsjev gaf te kennen, dat de manier van tot ontploffing brengen nieuw was. Er was „een minimum aan atoomkracht" gebruikt „om een maximale ontploffing teweeg te brengen". Hij wees het plan van president Eisenhower tot wederzijdse inspectie uit de lucht af. Dit zou de bewapeningswedloop nog maar doen toenemen. „Als het Westen de atoombom niet verboden wil zien en zich niet wil verplichten er geen gebruik van te maken, moeten wij ze ook wel maken", aldus Kroesjtsjev. Volgens het officiële Russische persbu reau Tass gebeurde de ontploffing van het nieuwe type waterstofbom op grote hoogte en werden de wetenschappelijke en tech nische berekeningen der Sovjet-geleerden volkomen gerechtvaardigd. Er worden vol gens de verklaring ook uitgebreide onder zoekingen gedaan naar problemen der bur gerlijke verdediging. Het West-Duitse instituut voor natuur kunde in Heidelberg heeft radio-activiteit geregistreerd, veroorzaakt door de water stofbomontploffing in de Sovjet-Unie. Een radio-actieve regen, die in Japan is geval len, wordt eveneens daaraan toegeschre ven. Krisjna Menon, de UNO-afgevaardigde van India heeft te New York in een radio- en televisievraaggesprek verklaard, dat de Russische proefneming tegengesteld is aan de vredesstroming. De regering van India is tegen alle proeven met waterstofbom men, in welk land dan ook. Eén van de re denen daarvoor is het gevaar van mogelij ke nadelige gevolgen voor de mensheid van de radio-activiteit. Het regeringsgezinde Indiase blad „Hin dustan Times" publiceerde een spotprent, -.v.-.- - —■*■&- NICOSIA (Reuter) De Britse autori teiten op Cyprus hebben de noodtoestand afgekondigd voor het gehele eiland. Door het optreden van verzetslieden zijn in een week tijds vijf Britse miliatiren omge komen. Zaterdagavond is in het „Ledra Palace Hötel" te Nicosia, tijdens het jaar lijkse bal van de British Caledonian Socie ty, waar een honderd gasten aanwezig waren, een bom ontploft. Vijf personen werden gewond. Gouverneur Sir John Har ding, die voor het bal was uitgenodigd, was niet verschenen. Op een gegeven ogenblik gingen de lichten in de balzaal uit en ont- plotfte een bom bij de plaats waar de gou verneur, zo hij het feest had bijgewoond, zou hebben gezeten onder een portret van koningin Elizabeth. Ook in een post van de Royal Air Force ten Zuiden van Famagusta is Zaterdag avond een bom ontploft. Ondanks de noodtoestand zijn Zondag zeven bomaanslagen gepleegd. De aanval len waren hoofdzakelijk gericht tegen wo ningen van Britten. Tot nader order is Nicosia van zonsondergang tot zonsopkomst voor Britse militairen tot verboden gebied verklaard. Bij een razzia in het dorp Mitsero werd in de kerk een aantal pamfletten van ver zetsstrijders gevonden. De leider van de beweging die aansluiting van Cyprus bij Griekenland voorstaat, aartsbisschop Ma- karios, waarschuwde de Britten dat de toe stand op het eiland zal worden verscherpt door het afkondigen van de noodtoestand. In de Griekse stad Saloniki hebben Zon dag studenten en scholieren grote demon straties tegen Groot-Brittannië gehouden, nadat in de kerken missen waren opgedra gen door twee Griekse Cyprioten, die bij on geregeldheden op Cyprus om het leven kwamen. Het Britse en het Amerikaanse consulaat werden door gendarmes en troe pen bewaakt. Bij botsingen werden vijftien gendarmes en demonstranten gewond. waarop Kroesjtsjev en Boelganin als straat jongens staan afgebeeld, terwijl zij een wa terstofbom tot ontploffing brengen op de weg naar coëxistentie, met als bijschrift: „Grap op een verkeerd ogenblik?" De on afhankelijke „Hindustan Standard" acht de mededeling van Kroesjtsjev „een teleurstel ling voor die Indiërs die hadden gehoopt, dat het Sovjet-bezoek door Moskou gezien zou worden als een gelegenheid voor een vriendschappelijk en opbouwend gebaar in overeenstemming met de onpartijdigheid van India ten aanzien van wereldvraag stukken". Het rechtse blad „Hindu Weekly" schrijft naar aanleiding van het Russische aanbod tot hulpverlening: „Wij juichen hulp van wie dan ook toe, maar willen van niemand inmenging. Ons pad is smal en moeilijk, als het lemmet van een scheermes. Het land verwacht dat de officiële leiders dit pad met wijsheid zullen gaan". geen ander doel hebben dan om een waar lijk naast elkaar bestaan onmogelijk te ma ken. Het blad waarschuwt dat India over vijf jaar aan de communistische kant zal staan, als de huidige ontwikkeling van ver sterking der betrekkingen met communisti sche landen voortgezet wordt. Het blad vraagt zich af, waarom premier Nehroe een dergelijke politiek van toena dering tot Rusland volgt en het veronder stelt, dat de premier „wellicht niet ziet, waarheen hij zijn land leidt". „De leider, die zijn ogen sluit voor de werkelijkheid, leidt zijn land meestal in een val". De toe komst hebben wij echter nog in de hand, als wij ophouden onszelf te misleiden en wij ons niet langer laten misleiden", aldus de „Times of India". Maarschalk Boelganin en Kroesjtsjev zijn Zondag uit Bangalore in Coimbatore, in Zuid-India, aangekomen, waar zij door trompetterende olifanten werden begroet die hen met bloemen bestrooiden. Later bezochten zij na een tocht door koffie-, co- cosnoot-, thee- en bananenplantages het 2000 meter hoog gelegen Ootacamund. De Russische gasten hebben besloten hun ver blijf in India met twee dagen te verlengen ten einde een bezoek aan Kasjmir te bren gen. Op 14 December zullen zij naar Af ghanistan vertrekken. CALAIS (Reuter) Zaterdag zijn ten Noorden van kaap Gris Nez twee Franse treilers in aanvaring gekomen. Eén er van zonk spoedig. Tien opvarenden zijn ver dronken. MOSKOU (Reuter) De Sovjet-Unie heeft Perzië in een nota opnieuw gewaar schuwd, dat het lidmaatschap van het pact van Bagdad „ernstige schade toebrengt" aan de betrekkingen tussen beide landen. De Sovjet-regering kan er niet onverschil lig voor blijven, dat dit lidmaatschap ge vaar meebrengt voor de grenzen van de Sovjet-Unie. In de nota wordt gezegd, dat het Perzische optreden juist valt in een tijd, waarin „er bepaalde vorderingen wor den gemaakt met het verminderen van de internationale spanning en het vestigen van vertrouwen tussen de staten en waarin de Sovjet-Unie een aantal stappen genomen heeft naar bevestiging en ontwikkeling van goede nabuur-betrekkingen met Perzië". Volgens de Russische nota is de militaire groep, waarbij Perzië zich heeft aange sloten, „een werktuig van aggressieve kringen" die „haar politiek koppelt aan de belangen van vreemde machten, die stre ven naar handhaving en hervestiging van de koloniale invloed in dat gebied". DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN PAGINA'S Het onafhankelijke Indiase blad „Times of India" heeft critiek geoefend op een rede van Kroesjtsjev, wiens beschuldigingen aan het adres van het Westen waarschijnlijk RABAT (Reuter) Sultan Sidi Moham med Ben Joessef heeft Si Bekkai, lid van de inmiddels ontbonden Marokkaanse troonraad, verzocht de eerste regering, die het gehele Marokkaanse volk zal verte genwoordigen, te vormen. Deze regering zal met de Franse autoriteiten moeten on derhandelen over de toekomstige Frans- Marokkaanse betrekkingen. Si Bekkai werd als het meest nationalis tische lid van de troonraad beschouwd. Hij Zaterdag is het grootste droogdok van Nederland, dok no. 4, op de werf West van de N.D.S.M. te Amsterdam, officieel in dienst gesteld. De 31.000 ton metende tanker „Vosum", indertijd door prinses Beatrix te water gelaten, ^oas het eerste schip, dat het dok binnen voer. (Luchtopname ANP-foto) Na een langdurig ziekbed is te Parijs de beroemde componist Arthur Honegger op 63-jarige leeftijd overleden. Honegger, die in Le Havre is geboren, had de Zwitserse nationaliteit. Hij was groot-officier in het Legioen van Eer. Van 1909 tot 1911 studeerde hij aan het conservatorium te Züfich, daarna aan dat te Parijs, onder meer bij Widor voor com positie, d'Indy voor instrumentatie en Capet. voor viool. Aanvankelijk sterk onder in vloed van. de impressionisten staande, koos hij zich al spoedig Johann Sebastian Bach tot muzikaal ideaal. Zijn eerste bekendheid kreeg hij als lid van de destijds nogal op zienbarende „Groupe des six" in 1920. Een jaar later had hij zijn dramatische psalm „Le Roi David" voltooid, dat binnen korte Lijd een door geen ander koorwerk geëven aard wereldsucces werd. Zijn in 1923 ge schreven orkeststuk „Pacific 231" deed door de vele naturalistische, geluidnaboot- sende effecten wat moedwillig aan. Aan de ernst van zijn bedoelingen liet hij met „La Danse des Morts" en „Jeanne d'Arc au Bücher" geen twijfel bestaan. Deze orato riums hebben hem een plaats tussen de grootste componisten van deze eeuw ver zekerd. Behalve „Koning David" en „Jeanne d'Arc op de brandstapel" is ook „Judith" te Haarlem door de Christelijke Oratorium- vereniging onder leiding van George Ro bert voor het eerst uitgevoerd. Op Eerste Kerstdag 1954 beleefde zijn Kerstcantate voor de Vara-microfoon haar Nederla.ndse première. Naar aanleiding hiervan noemde onze medewerker Frank Onnen Honegger een in de beste zin van dat miskende woord populaire componist, wiens vakmanschap ontzagwekkend en fenomenaal mag worden genoemd, al werd hem dikwijls handigheid en gewild-klassieke allure ver weten. Verleden jaar heeft Georges Rou- quier een film over het leven van Arthur Honegger vervaardigd, waarin onder ande re fragmenten uit zijn oratoriums en uit de „Symphonie voor snaren" zijn verwerkt. Honegger schreef ook muziek voor film (zoals „Schuld en boete" naar Dostojewski en „Mayerling") en toneel, zoals voor „De Storm" van Shakespeare, voor de bewer king van „Antigone" van Jean Cocteau, voor de vertoning van „Phèdre" van Ra cine in Rome, benevens de balletten „Se- miramis" met recitatieven van Paul Valéry en „Canliques des cantiques" (Het Hoog- liet) van 1934. Met Jacques Ibert compo neerde hij de opera „l'Aiglon" in 1937. „Les Avontures du Roi Pausole" van P. Louys bewerkte hij tot operette. Van zijn orkestwerken moeten genoemd worden: Le Chant de Nigamon van 1917, Pastorale d'été van 1920, de Symphonie van 1930, Mouvement symphonique van 1933, het Concert voor cello en orkest van 1929, Pré lude en fuga op de naam Bach van 1933 en Nocturne van 1939. Hij schreef voorts eni ge strijkkwartetten en andere kamermu ziek, ook kleine pianostukken en liederen. Met zijn Franse echtgenote, de pianiste Andrée Baurabourg, ondernam hij talrijke tournées door de Verenigde Staten, de Zuid-Amerikaanse landen en Rusland, waar hij programma's van eigen werken ten gehore bracht. Honegger was Membre de l'Institut en eveneens lid van de mu ziekacademies te Rome, Brussel, Madrid en Stockholm. In 1947 werd hij tot voorzit ter gekozen van de Europese raad van de Internationale Federatie van verenigingen van schrijvers en componisten. is niet bij een partij aangesloten. Hij nam in 1953, toen Ben Joessef door de Fransen werd verbannen, ontslag als Pasja van Se- froe. Aanvankelijk was Si Fathmi Ben Slima- ne door de toenmalige troonraad aangewe zen als formateur van een representatieve regering. Hij kon echter niet de steun krij gen van de Istiklal, de grootste Marokkaan se nationalistische partij, en hij gaf zijn mandaat terug, toen de troonraad, bij Ben Joessefs terugkeer, zichzelf ophief. AFP meldt, dat Si Bekkai de sultan nog zal mededelen, of hij de opdracht al dan niet kan aanvaarden. Er zijn steeds meer aanwijzingen dat zich, aan de vooravond van het samenstel len ener representatieve Marokkaanse re gering, een verbeten strijd om de macht ontwikkelt tussen de Istiklal en de in groot te tweede Marokkaanse nationalistische partij der democratische onafhankelijkheid. Van welingelichte zijde wordt vernomen, dat de Istiklal van de vermoedelijk vijftien ministersportefeuilles er tweemaal zoveel wil beheren als de democratische onafhan kelijkheidspartij. Van dezelfde zijde wordt hieraan toege voegd dat dit een „verzoeningsgezind ge baar" van de Istiklal is, daar zij immer heeft staande gehouden over een vier maal zo grote aanhang te beschikken als de par tij der democratische onafhankelijkheid. In het Rifgebergte Volgens Franse militaire kringen te Ra bat worden de Marokkaanse verzetsstrij ders, die in het Rifgebergte ongeveer 15.000 zwaarbewapende Fransen in actie houden, geleid door een voormalige sergeant-majoor uit het Franse leger, een zekei-e Mohammed El Kaboesji, die indertijd bij de strijd oin Dien Bien Phoe door de Vietminh werd ge vangen genomen en enige maanden latei- werd vrijgelaten, nadat hij duchtig door de communistische propaganda zou zijn be werkt. Volgens rapporten van de Franse gehei me dienst zou Kaboesji persoonlijk de aan vallen op drie militaire posten nabij de grens met Spaans-Marokko hebben geleid, die het begin vormden van de opstand in het Rifgebied van twee October. Sindsdien zou hij zijn hoofdkwartier hebben in Talamrhecht, een klein dorp ten Noorden van Tizi Oezli, juist binnen de Spaanse zone. Mobiele Franse troepen opereren nu. met steun van tanks en vliegtuigen, in een ge bied van 150 km. breed en vijftig km. diep tussen Oezana en Saka. Uit rapporten van de geheime dienst blijkt echter, dat voort durend groepen opstandelingen van tien tot vijftig man door de Franse linies drin gen en naar het Zuiden gaan om de stam men in het gebied van Fez in een staat van voortdurende onrust te houden. Ook zouden er wapens, afkomstig van Spaans-Marokko, naar deze streek worden gesmokkeld. Intussen bezetten opstandige Berbers nog steeds stellingen op de heuveltoppen, terwijl de Fransen zich in de dalen bevin den. De Franse legerleiding stelt alles in het werk om de daders te vinden van de overval op een ambulance bij Tizi Oezli, waarbij in totaal negentien Fransen het le ven verloren. PARIJS (Reuter) Een woordvoerder van het Franse ministerie van Buiten landse Zaken heeft medegedeeld, dat een aantal Franse „Ouragan"-straaljagers naar Israel is gezonden. Zij maakten deel uit van Israëlische wapenbestellingen, die al van lange tijd geleden dateerden. Dit is de eerste maal, dat de Fransen officieel de verkoop van straalvliegtuigen aan Israel bevestigen. Naar verluidt zijn er twaalf Ouragans geleverd en zullen er Mystères volgen. De Ouragan heeft een topsnelheid van ongeveer 880 kilometer per uur. De „My- stère", die later werd gemaakt, is sneller. In gewoonlijk welingelichte kringen ver klaart men, dat behalve de Ouragans op leidingsvliegtuigen van het type „Fleuret" aan Israel zullen worden verkocht. Vernomen wordt, dat een Russisch schip met Tsjechoslowaaks oorlogsmateriaal, meest onderdelen van vliegtuigen, in de Egyptische haven van Alexandrië is aan gekomen. Een Tsjechoslowaakse handels missie onder leiding van de minister voor de Buitenlandse Handel, dr. Dvorak, be vindt zich thans in Egypte. SAARBRÜCKEN (A.F.P.) Oud-pre mier Johannes Hoffmann, leider der Saar- landse christen-democratische partij, voor stander van nauwe samenwerking tussen Saarland en Frankrijk en van het (verwor pen) Europese statuut voor dit gebied, komt niet voor op de candidatenlijsten van zijn partij, opgesteld voor de verkiezingen, die op 18 December a.s. voor het aanwijzen van een volksvertegenwoordiging zullen worden gehouden. Hij leidt zijn partij ech ter wel in de verkiezingscampagne. Met de eis tot aansluiting van het Saar- gebied bij de West-Duitse Bondsstaat heb ben de pro-Duitse partijen tijdens het einde van de week de campagne ingezet voor de op 18 December te houden verkiezing voor een nieuwe Landdag in Saarbrücken. Tot dusver bestaat dit vijftig leden tellende parlement, afgezien van enkele communis ten, uitsluitend uit afgevaardigden van de partijen, die in het verleden een afschei ding van Duitsland voorstonden. Deze par tijen hebben bij de recente stemming over het Saarstatuut een ernstige nederlaag ge leden en zij hebben nadien kennelijk nog meer crediet verloren, ook al hebben zij gepoogd het roer te wenden en eveneens voor een terugkeer naar Duitsland te gaan ijveren. De pro-Duitse partijen achten zich bij voorbaat zeker van een grote meerder heid en zij hopen zelfs, dat zij meer dan driekwart der zetels zullen kunnen bemach tigen. Daardoor zouden zij de op autonomie ingestelde grondwet van de Saar kunnen wijzigen en hun verlangen van een terug keer naar Duitsland ook grondwettelijk kunnen vastleggen. De drie Duitsgezinde partijen hebben besloten de verkiezings strijd ook thans gezamenlijk te voeren en speculaties, dat het „Heimatfront" na de volksstemming uit elkaar zou spatten, zijn vooreerst niet bewaarheid. De drie partijen proclameren unaniem, dat de Saar Duits moet worden, dat de economische unie met Frankrijk moet worden opgeheven en dat de Franse economische belangen door an dere overeenkomsten kunnen worden be veiligd. De grootste partij van het gebied, de Christelijk Democratische Unie, waar schuwde reeds bij het begin der campagne Frankrijk tegen „nieuwe bedriegelijke ma noeuvres met Europese parolen". De sociaal-democraten verzekerden m hun eerste oproep aan de kiezers, dat de regeling van de Saarkwestie thans in Duit se hand zou liggen. Zij verlangen onmid dellijke maatregelen, onder meer credieten uit de bondsrepubliek, om de eenzijdige economische oriëntering naar Frankrijk op te heffen. In Bonn heeft de socialistische fractie het initiatief genomen om de actie van de Saarlandse „Heimatbund" te onder steunen. De socialistische fractie heeft ver zocht de buitenlandse commissie van de Bondsdag, bijeen te roepen teneinde „nieu we methoden tot het oplossen der Saar kwestie" te bespreken. 'S-GRAVENHAGE (ANP) Een woord voerder van het ministerie van Buiten landse Zaken deelt mede: „In de afgelopen week zijn verschillen de besprekingen gevoerd met de Indo nesische ambassadeur in bijzondere missie, mr. Utoyo Ramelan, die in Den Haag ver toeft voor het voeren van voorbesprekin gen, die kunnen leiden tot een Nederlands- Indonesische conferentie ter verbetering van de wederzijdse betrekkingen. Aan het eind van deze week kan thans worden ge zegd, dat oriënterende besprekingen zijn gehouden, die de algemene aspecten van de zaak betroffen. Men Is nu zover ge vorderd, dat een begin is gemaakt met de uitwisseling van gedachten over de agenda punten, die op de conferentie aan de orde zouden kunnen worden gesteld en die een vruchtbaar overleg mogelijk zouden ma ken. Zowel van Nederlandse als van Indo nesische zijde zijn terzake reeds diverse suggesties gedaan!" Wat de behandeling van het agendapunt Nederlands Nieuw-Guinea in de UNO be treft, deelde de woordvoerder nog mede, dat dit punt los moet worden gezien van de besprekingen in Den Haag. Nederland heeft zich van het begin of principieel ver zet tegen elk gesprek over de souvereini- teit van Nederlands Nieuw-Guinea en zal zich ook blijven verzetten tegen iedere be moeienis van de UNO terzake. Wanneer dus binnenkort deze zaak in behandeling komt, is te verwachten, dat minister Luns zich naar New York zal begeven teneinde persoonlijk de behandeling hiervan ter hand te nemen. Persberichten, als zou van Nederlandse kant aan mr. Utoyo als voor waarde zijn gesteld, dat Indonesië er toe zou meewerken dit punt in de UNO van de agenda af te voeren alvorens tot be sprekingen in Den Haag kan worden over gegaan, zijn onjuist. De behandeling van het agendapunt in de UNO staat geheel los van de besprekingen in Den Haag, al dus de woordvoerder. Rapport verwacht Naar PIA verneemt wordt in Djakarta Dinsdag een definitief rapport van mr. Utoyo Ramelan verwacht over zijn voor bereidende besprekingen in Den Haag voor een ministeriële conferentie tussen Neder land en Indonesië. Op grond van dat rap port zal het Indonesische kabinet zijn ver dere standpunt kunnen bepalen. In regeringskringen te Djakarta heerst vandaag een pessimistische stemming over de kansen op welslagen van de Neder lands-Indonesische besprekingen. Woordvoerders verklaarden dat de wei gering van Nederland om de aanspraken van Indonesië op Westelijk Nieuw-Guinea te bespreken een mislukking van de voor besprekingen in Den Haag kan betekenen. Het kabinet van premier Boerhanoeddin Harahap is voornemens Dinsdag een zit ting te wijden aan de stand van zaken bij de preliminaire discussies, die plaats vin den tussen de speciale Indonesische am bassadeur Utoyo Ramelan en de Neder landse regeringsvertegenwoordigers. Bernard Shaw: Ouderdom bestaat niet. Wel ge brek aan levenslust en fantasie; dat is dodelijk. ATLANTA, Georgia. (United Press) Alabama, Zuid-Carolina en Mississippi heb ben aangekondigd dat zij het bevel inzake opheffing van de rassenscheidingsmaat regelen bij het personenvervoer naast zich neer zullen leggen. De order houdt in dat de rassen-scheiding voor trein en bus passagiers in het verkeer tussen de staten per 10 Januari beëindigd moet worden. De situatie is nu zo dat het hevel door een ge rechtelijke procedure doorgevoerd zal moe ten worden. De verwachting is dat de order in de eerste plaats van invloed zal zijn op de wachtkamers die in het bevel van de commissie worden genoemd omdat in vele plaatsen in het Zuiden de scheiding daar wordt toegepast overeenkomstig staatswetten en gemeentelijke verorde ningen. De wachtkamers worden geëxploi teerd door de spoorwegen en de busonder nemingen, maar de exploitanten hebben zich te houden aan de plaatselijke voor schriften. De scheiding in treinen en bussen heeft belachelijke afmetingen aangenomen. Een neger mag een trein binnengaan in New York, waar de scheiding niet bestaat en doorrijden tot Atlanta zonder van zetel te moeten veranderen en naar een speciale wagon te gaan. Zou zijn broer echter in Richmond (Virginia) een trein binnen stappen dan zou hij naar de speciale wagen voor de kleurlingen worden geleid. Er is in Mississippi sprake van een ter- reur-campagne van een blanke minderheid tegen de negers. In deze staat, waar twee mannen, die van moord op het neger jongetje Emmett Till waren beschuldigd, door de jury onschuldig werden verklaard, hebben voortdurend incidenten plaats. Zo werd Guy Courts, een lid van de na tionale vereniging voor de bevordering van de belangen der kleurlingen, in zijn kruide nierswinkel te Mount Bayou door het raam beschoten door drie of vier blanken. Enkele maanden geleden werd een andere neger leider in dezelfde gemeente vermoord. DE BILT: Gedurende het weekeinde handhaafde zich boven Frankrijk en de Alpen een hogedrukgebied, waarin 's nachts lichte tot matige vorst voorkwam. Een depressie trok van het zeegebied bij Jan Mayen via Midden-Scandinavië naar Rus land. Tussen het hogedrukgebied en de depressie stond een Westelijke luchtstro ming, waarmee zachte lucht naar ons land stroomde. Aan de kust waren de maximum temperaturen bijna 10 graden. In Zuid- Limburg bleven de temperaturen lager, omdat de lucht daar uit België kwam. Uit de Poolstreken stroomde achter de Noorde lijke depressie koude lucht naar het Zuiden. Deze lucht kon echter ons land juist niet bereiken en zal de komende 24 uur weer worden teruggedrongen, onder invloed van een depressie die van de Oceaan Schotland nadert. Vanwege het naderbij komen van het frontensysteem van deze depressie nemen de regenkansen morgen toe. (van hedenmorgen 7 nur) weers- toestand Helsinki Stockholm Oslo Kopenhagen Aberdeen Dublin Londen Amsterdam Brussel Parijs Bordeaux Nice Berlijn Frankfort München Zürich Genève Locarno Wenen Innsbruck licht bew. geheel bew. onbewolkt half bew. regen geheel bew. geheel bew. geheel bew. geheel bew. mist onbewolkt zwaar bew. geheel bew. geheel bew. onbewolkt mist nevel onbewolkt geheel bew. nevel es CS ff ..5 d 2 Li £73 s O G 4} Z3 N -16 1 N -2 0 NW -1 0 WNW 5 0 windstil 6 0,4 zzw 8 0 z 5 0 zzw 7 0 ZW 5 0 ONO -3 0 O -4 0 NW 4 0 W 8 0 ZZW 2 0,1 ZW -6 0 ozo -8 0 windstil -8 0 zo -7 0 w 4 0 windstil -13 0 Den Helder geheel bew. matige W 9 Y pen burg geheel bew. matige W 8 Viissingen geheel bew. mat. ZW 7 Eelde geheel bew. matige W 8 De Bilt geheel bew. mat. ZW 6 Twente geheel bew. mat. ZW 6 Eindhoven geheel bew. mat. ZW 5 VI. Z.-Limb. geheel bew. mat. ZW 4 Neerslag laatste 24 uur. OOOOCOOOOOOOOOCXXXXOOCCOCOCXXXXX)COCCOOCOCOOOOCOCCCOOOCOC 0,1 0 0 0,2 0,1 0,1 0,2 0 MATIGE WIND Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Maan dagavond tot Dinsdagavond, opge maakt om 11.15 uur: Zwaar bewolkt met in de Zuidelijke helft van het land enkele opklaringen en in de Noordelijke helft plaatselijk enige regen. Overwegend matige wind tussen West en Zuid. Dezelfde of iets lagere temperaturen. 29 November Zon op 8.23 uur, onder 16.36 uur. Maan op 16.21 uur, onder 8.07 uur. Maanstanden 29 Nov. 17.50 uur: Volle maan Hoog en laag water in IJmuiden Maandag 28 November Hoog water: 1.59 en 14.19 uur. Laag water: 10.05 en 22.19 uur. Dinsdag 29 November Hoog water: 2.47 en 15.06 uur. Laag water: 10.53 en 23.12 uur.

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 1