CO NA Aiphenaar r PANDA EN HET GEHEIMZINNIGE GLAS WATER Zie Boven: Dinsdag: gedeeltelijke maans ver duis tering Wereldnieuws Gebruik voor industrie geen grond van agrarische waarde" BESCHERMEN UW KEEL LTB te Haarlem bijeen Jee. HUKKIö vefmycit my De radio geeft Dinsdag een ideaal- cadeau! WICKS Plastic reddingboten voor menslievend werk Dode en twee gewonden op onbewaakte overweg Olie bij Pijnacker ^ccli ió het zo Het wiel J 2 Kerkelijk Nieuws SPIERPIJN, SPIT... &ERMOGÉNF Minister Staf in Washings ton; gesprek met minister Wilson Ministeriële goedkeuring van honoreringsregeling Mr. Durger in comité voor een Verenigd Europa voor GRAMOFOONPLATEN MUZIEK en MUZIEKINSTRUMENTEN Rampenfonds stelt materiaal ter beschikking J. W. de Jong Schouwenburg voorzitter Concertgebouw Examens V MAANDAG 28 NOVEMBER 1955 55 In zijn openingsrede op de vanmorgen in gebouw Sint Bavo te Haarlem begonnen jaarvergadering van de Katholieke Land en Tuinbouwbond heeft de voorzitter, de heer G. W. Kampschöer, herinnerd aan de herziening van de bisdommelijke inde ling. Zuid-Beveland zal tot het bisdom Breda worden gerekend en de leden van de LTB zullen overgaan naar de zuster organisatie in het Zuiden van ons land. Het hoofdbestuur acht het niet noodzake lijk de LTB in Noord- en Zuid-Holland te splitsen, omdat er welhaast onoverkome lijke bezwaren te verwachten zijn. Het oordeel van de bisschoppen dient te wor den afgewacht. Daar in het bisschoppelijk mandement met zoveel nadruk wordt gewezen op de grote betekenis van de kernvorming zal het hoofdbestuur een plan ontwerpen In het komende jaar in alle kringen te ge raken tot vorming van een kern, die een krachtige organisatorische binding heeft met het kringbestuur en die naast de per soonlijke vorming van zijn leden zal moe ten worden beschouwd als de motor voor de activiteit van de kring. De oogst De oogst kon dit jaar beter worden in gehaald dan vorig jaar, omdat in tegen stelling met 1954 de weersgesteldheid in de afgelopen zomer en herfst gunstig was. Wederom zijn de lasten in het bedrijfsle ven toegenomen, mede ook door verhoging der Ionen, terwijl in verschillende sectoren van het agrarisch bedrijfsleven geen even redige verhoging van de prijzen daar te genover heeft gestaan. De omstandigheden in het veehoudersbedrijf, speciaal bij de consumptiemelkers, worden steeds ongun stiger. De voorzitter vervolgde, dat meer dan ooit een reëel garantiebeleid van de lands- overheid gewenst is in die sectoren die niet alleen in het verleden grote offers hebben gebracht, maar vandaag nog een uiterst belangrijke bijdrage leveren voor de goede gang van zaken in onze nationale economie. De cijfers van de handelsbalans over de eerste acht maanden van 1955 laten in dit opzicht aan duidelijkheid niets te wensen over. Werd in de overeenkomstige periode in het jaar 1954 uit de sector akkerbouw, veehouderij en tuinbouw voor een totaal bedrag van ruim f 2.100.000.000 uitgevoerd in 1955 beliep dit cijfer ruim f2.230.000.000, hetgeen 36,2 van het totale Nederlandse uitvoerpaket uitmaakt. Hoewel dus de in dustriële productie en afzet in ons land toenemen is er allerminst aanleiding om de waarde van de agrarische protuctie als van geringe importantie te beschouwen. Industrialisatie Spreker zei dit ook een factor van de grootste betekenis te achten bij de vestiging van nieuwe industriële bedrijven. Het valt niet te ontkennen dat in het kader van de opvang van de bevolkingsaanwas de ves tiging of uitbreiding van industriële be drijven in het vaderland van grote waarde moet worden geacht. Het staat echter even zeer vast dat de kostbare cultuurgrond uitermate schaars is en dat terwille van de volkshuisvesting, van de verbetering der verkeerswegen en van de defensie hiervan reeds grote oppervlakten verloren ADVERTENTIE BARTELJ0RISSTR- HAARLEM TEL 13439 FERD. B0LSTR. 48 A DAM TEL. 717162 NOORSE WANTEN SOKKEN HILVERSUM I. 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.45 Morgengebed en liturgische kalender. 8.00 Nieuws en weerbericht. 8.15 Platen. 8.45 Platen. 9.00 Voor de huisvrouw. 9.40 Lichtbaken, cau serie. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Platen. 11.00 Voor de vrouw. 11.30 Schoolradio. 11.50 Als de ziele luistert, causerie. 12.00 Angelus. 12.03 Platen. 12.15 Nood breekt traditie. 12.30 Land- en tuinbouwmedede- lingen. 12.33 Hammondorgel. 12.55 Zonne wijzer. 13.00 Nieuws en katholiek nieuws. 13.20 Dansmuziek. 13.45 Platen. 14.00 Geva rieerd programma. 15.00 Schoolradio. 15.30 Platen. 15.45 Voor de plattelandsvrouwen. 16.00 Voor de zieken. 16.30 Ziekenlof. 17.00 Voor de kinderen. 17.15 Voor de jeugd. 17.40 Beursberichten. 17.45 Regeringsuitzending: Rijksdelen overzee: Nieuw Guinea's geschie denis. 18.00 Voor de jeugd. 18.20 Sport- praatje. 18.30 Radio Volksuniversiteit: mevr. Mr. L. Eversdijk Smulders: Iraq, het ver loren Paradijs (le lezing). 19.00 Nieuws. 19.10 Platen. 19.15 Uit het Boek der Boe ken. 19.30 Platen. 20.20 Actualiteiten. 20.35 De gewone man. 20.40 Radio Philharmonisch orkest. 21.40 De opleiding aan de Koninklijke Academie te Breda, interview. 21.50 Bariton en piano. 22.15 Platen. 22.45 Avondgebed en /turgische kalender. 23.00 Nieuws. 23.15 24.00 Platen. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Gymnastiek. 7.25 Platen. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Gymnastiek. 9.10 Voor de vrouw. 9.15 Platen. 9.40 Morgenwijding. 10.00 Platen. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 R.V.U.: Drs. W. A. Nell: Kind en Kinderhuis. 11.30 Zuid- Amerikaanse volksliederen. 12.00 Militaire Kapel. 12.30 Land- en tuinbouwmededelin- gen. 12.35 Twee piano's 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelingen of platen. 13.20 Metropole orkest. 13.55 Koersen. 14.00 Kamerorkest en solist. 14.40 Schoolradio. 15.00 Voor de vrouw. 15.30 Orgelconcert. 16.00 Platen. 16.30 Voor de jeugd. 17.30 Platen. 18.00 Nieuws. 18.15 Piano. 18.30 In en Om de Universiteit. 18.45 Reportage. 18.55 Paris vous parle. 19.00 Voor de kinderen. 19.05 Gevarieerd programma. 19.45 Toneelbeschouwing. 20.00 Nieuws. 20.05 Gevarieerd programma. 22.00 Voordracht. 22.15 Pianoduo. 22.40 De Antwoordman. 22.55 Ik geloof, dat.... 23.00 Nieuws. 23.15 New York Calling. 23.20 Actualiteiten of platen. 23.30—24.00 Platen. TELEVISIE (K.R.O.) 20.15 Wereldvisie, weerbericht en actuali teiten. 20.3522.15 Midas of Een ezel blijft een ezel, tragi-comedie. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.34 Pla ten. 13.00 Nieuws. 13.15 Platen. 14.00 School radio. 15.45 Platen. 16.02 OrgeL 16.30 Kamer muziek. 17.00 Nieuws. 17.10 Pianorecital. 17.45 Boekbespreking. 18.00 Platen. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Platen. 19.50 Causerie. 20.00 Interview. 20.30 Platen. 21.00 Omroep-orkest en solist. 22.00 Nieuws. 22.15 Platen. 22.5523.00 Nieuws. BBC, uitzending voor Nederland. 17.4518.15 Nieuws. Feiten van de dag. Vraaggesprek met onze luisteraars. Boeken en schrijvers. (Op 224 en 49 m.). zullen moeten gaan. Met alle klem zou spreker er daarom voor willen pleiten, dat vooral bij de vestiging van nieuwe indus trieën zoveel mogelijk terreinen worden gebruikt die geen of nagenoeg geen agra rische waarde hebben. Spreker kan zich niet voorstellen dat, gezien de geringe grootte van het land bij een goede plan ning het probleem van de afstand enige rol zou kunnen spelen bij de vestiging van industriële bedrijven. Indien daarnaast de binnenlandse migratie door de landsover- heid met kracht zou gaan worden bevor derd is wellicht nog te voorkomen dat het begrip Randstad Holland niet het over grote deel van de beide Westelijke provin cies gaat omvatten. Het tekort en het verlies aan cultuur grond nopen ook met klem te blijven vra gen om die gebieden, die nog, ook in de provincies, voor de uitoefening van de bodemcultuur geschikt kunnen worden ge maakt, daarvoor ook te bestemmen, en dat bij voorkeur aan de gedupeerde agra riërs compensatie in grond gaat worden aangeboden. „Wij zijn ons ervan bewust - aldus de voorzitter - dat ook dan lang niet alle slachtoffers zullen kunnen wor den geholpen en het is daarom dat ik thans met grote voldoening mag constate ren dat het verlangen, dat op de vorige bondsvergadering zo krachtig werd on derstreept, om te geraken tot een billijke schadeloosstelling, ook voor alle prachters, bij de regering gehoor heeft mogen vin den". Streekplannen Verschillende streekplannen zijn op dit moment in Noord- en Zuid-Holland in voorbereiding, teneinde richting te geven aan een bepaalde stedelijke of industriële ontwikkeling. Met grote nadruk zou spre ker ervoor willen pleiten dat men bij de planning niet te ver in de toekomst gaat kijken en dat men zich vooral bewust is dat het handhaven van een agrarische be stemming in de toekomst geen bijzondere moeilijkheden behoeft op te leveren wan neer alsnog zou blijken dat het betrokKcn gebied aan andere doeleinden ten offer zal moeten vallen. Pauselijke onderscheiding Een gedeelte van de vergadering werd bijgewoond door mgr. J. P. Huibers, bis schop van Haarlem der R.K. kerk. Nadat de heer G. W. Kampschöer opnieuw ge kozen was tot voorzitter van de bond, voerde mgr. Huibers het woord. Deze zeide met blijdschap uit de openingsrede van de voorzitter gehoord te hebben, dat de bond gegroeid is. Vervolgens richtte mgr. Huibers zich tot de heer Kampschöer, die 25 jaar voorzitter is en hij deelde mee, dat de Paus de voorzitter verheven had van ridder tot commandeur in de orde van de H. Gregorius de Grote. De heer Jac. Groen wenste de heer Kampschöer namens het hoofdbestuur ge luk met de kerkelijke onderscheiding en deelde mee, dat de heer en mevrouw Kampschöer een Perzisch tapijt zal worden aangeboden. Mevrouw Kampschöer ont ving bloemen. Ned. Herv. Kerk Aangenomen naar Katwijk aan Zee Jac. de Vos te Huizum (Fr.) Benoemd voor het werk onder de stu derende Oosterlingen te Leiden H. R. Blan kensteen, cand. te Doetinchem. Bedankt voor Ede N. Kleermaker te Leiden. Geref. Kerken Aangenomen naar Bennekom (vac. C. Verspuij) P. Riemersma te Drachten. Bedankt voor Schiedam (vac. J. J. v. Wageningen) J. Verlare te 's-Gravenz.ande. Examens. De classis Hilversum heeft praep. geëxamineerd en beroepbaar ver klaard de heer B. v. Halsema te Hilversum, cand. aan de V.U., die voorlopig niet be roepbaar is. Evang. Luth. kerk Beroepen te Amsterdam (vac. dr. S. v. d. Woude) H. J. A. Haan te Leiden. Bapt. gemeenten Aangenomen naar Alkmaar H. v. d. Brink, evangelist te Bloemendaal. Dinsdagavond, tussen half zes en half zeven krijgen wij een gedeelte lijke maansverduistering te zien. De maan is dan pas kort boven de ooste lijke horizon verschellen en het schouwspel dct wij (bij helder weer) ie zien krijgen, verloopt als volgt. Kort na 17.21 uur zal er links onder aan de maan een grauw vlekje zichtbaar worden dat zich langzaam over het onderste gedeelte van de maanschijf zal uitbrei den. Het vlekje groeit door tot één minuut voor zes en het is dan zo groot geworden dat het onge veer een achtste deel van de voor ons zicht bare maanoppervlakte zal bedekken. Op dat moment kunt u goed zien dat de bo venste rand van het vlekje gebogen is dat is immers de schaduw van de rand van de aardbol. Trekt u in ge dachten deze gebogen lijn door tot het een complete cirkelomtrek is geworden, dan krijgt u een beeld van de grootte van de schaduw van de aardbol op die plaats. De aardschaduw is im mers de veroorzaker van een maansverduistering: bij een eclips gaat de maan geheel of gedeel telijk (ditmaal: gedeelte lijk) schuil in het kegel vormige stuk duisternis dat zich tot ver „achter" de aarde in het heelal uitstrekt. Kegelvormig: de aarde is een aanzienlijk klei ner bolletje dan de zon waardoor zij wordt ver licht en de schaduw die zij achter zich werpt loopt dus ergens in de verte in een punt toe. Zo'n puntvormige figuur noemt de wiskunde een kegel. Maar ter hoogte van de maan (een kleine 400.000 km van ons af) is de dikte van die kegel nog groot genoeg, zodat bij tijd en wijle de maan er helemaal in kan ver dwijnen. Ditmaal echter ivordt het geen bijzonder groots schouwspel, want, zelfs tijdens het midden der verduistering (om 17.59 uur dus) is maar onge veer een achtste deel van de maan verduis terd. Dat komt doordat de maan ditmaal niet midden door de scha- duwkegel heen loopt maar slechts even de buitenkant raakt: zij loopt letterlijk de kant jes eraf Vandaar dat het hele schouwspel ook maar kortstondig is: na zes uur neemt de grootte van het vlekje weer af en een goed half uur la ter, om 18.37 uur, is deze magere verduistering al geheel ten einde. G. v. W. ADVERTENTIE 't Loert overal. De weldadige warmte van de pijnstillende Thermogène ver drijft de snerpende pijn. Artsen en ziekenfondsen Minister Staf en de directeur-generaal voor Economische en Militaire Zaken van het Nederlandse Ministerie van Buiten landse Zaken, de heer E. H. van de Beugel, zijn te Washington aangekomen voor be sprekingen met Amerikaanse defensielei ders en een bezoek aan Amerikaanse mili taire installaties. De twee Nederlandse autoriteiten zijn uitgenodigd door de minister van Defensie Charles E. Wilson gedurende de vorige maand in Parijs gehouden conferentie van de Noord-Atlantische ministers van Defen sie. De besprekingen worden op het Pen tagon gevoerd. De Nederlandse autoriteiten gebruikten vandaag de lunch met de assistent-minister van Defensie Gordon Gray. Vanavond zul len zij op het Pentagon dineren met minis ter Wilson en Dinsdag opnieuw met hem confereren. Op 30 November zullen zij een bezoek brengen aan het hoofdkwartier van het Amerikaanse strategisch luchtcommando te Omaha in Nebraska en op 1 December aan het commando van de luchtafweer te Colo rado Springs in Colorado. Op 3 December reizen zij naar Den Haag. ADVERTENTIE KOFFIEPERCOLATOR In een te Utrecht gehouden vergadering van de Landelijke Huisartsenvereniging is medegedeeld, dat ook de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid zijn goedkeuring heeft gehecht aan de tussen de organisaties van algemene ziekenfond sen en de Landelijke Huisartsenvereniging overeengekomen honoreringsregeling. Donderdag heeft de Ziekenfondsraad deze regeling goedgekeurd. Bij de oprichting van het Comité van Actie voor een Verenigd Europa onder voorzitterschap van de heer Jean Monnet, voormalig president van de Hoge Autoi-iteit van de Kolen en Staal Gemeenschap, is mr. J. A. W. Burger, voorzitter van de Partij van de Arbeid-fractie in de Tweede Kamer, verzocht deel uit te maken van dit comité. Het bestuur van de Partij van de Arbeid heeft besloten mr. Burgef- te verzoeken in dit comité zitting te nemen als vertegen woordiger van de Partij van de Arbeid, die daarmede haar steun en medewerking aan het werk van dit comité tot uitdrukking wil brengen. ADVERTENTIE DE SINDT ZEGT vindt U de grootste sortering bij KRUISWEG 49 HAARLEM TELEFOON 11532 ADVERTENTIE ..tegen hoest-aandoeningen omdat ze beproefde medicinale bestanddelen bevatten van het wereldberoemde middel— Vicks VapoRub! Doeltreffend!Heerlijk! W MEDICINALE HOESTBONBONS De Koninklijke Nederlandse bond tot het redden van drenkelingen heeft dezer da gen in IJmuiden onder het oog van enige deskundigen de plastic-reddingsboot van de j firma Mulder en Rijke beproefd op het IJmuidense strand. Het ligt namelijk in de bedoeling een aantal zogenaamde „binnen- brigaden" brigaden van de bond dus in het binnenland uit te rusten met dit lichte, betrouwbare en doelmatige mate riaal, zulks als verheugend gevolg van be schikbaarstellen van materiaal door het Nationaal Rampenfonds en mede dank zy de medewerking van het Oranje Kruis. Deskundigen van de Scheepvaartinspec tie hebben hun mening over de plastic bo ten gegeven met het resultaat, dat een or der van 12 reddingsboten reeds is geplaatst. Het door het Rampenfonds ter beschik king gestelde materiaal zal door de binnen- brigaden van de bond, die over het alge meen met een tekort aan varend materieel kampen, worden bemand. In Zeeland bij voorbeeld, maar ook elders in den lande, waar in verband met de mogelijkheid van gevaar een behoefte aan varend reddings- materieel bestaat, wil men deze boten sta tionneren. De keuze van deze „bases" ge schiedt in nader overleg met de deskun dige Rijksinstanties. Wanneer de ervarin gen met deze eerste 12 plastic reddings boten gunstig zijn, zal de „vloot" van plastic reddingsboten in de toekomst wel licht worden uitgebreid tot 50 60 een heden. Vandaag heeft jhr. mr. F. Beelaerts van Blokland, minister van Staat, wegens ge vorderde leeftijd afscheid genomen als voorzitter van het bestuur van het Con certgebouw. De raad van bestuur heeft de scheidende functionaris wegens zijn bijzondere ver diensten voor het Concertgebouw gedu rende zijn bijna tienjarig praesidiaat be noemd tot cre-voorzitter en hem, in tegen woordigheid van een aantal autoriteiten, onder wie mr. II. J. Reinink, directeur- generaal voor de kunsten van het ministe rie van Onderwijs, Kunsten en Weten- j schappen en ..wethouder mr.. A. de. Roos, begiftigd met dc gouden medaille van het Concertgebouw. Als opvolger van jhr. Beelaerts van Blokland is tot voorzitter van het bestuur benoemd mr. J. W. de Jong Schouwenburg te Aerdenhout. Tot leden van het dagelijks bestuur van het Concertgebouw zijn voorts benoemd de heer M. Boissevain als vice- voorzitter en de heer P. Smidt van Gelder als penningmeester. ADVERTENTIE Leiden: Doctoraal examen Nederlands Recht: de dames M. J. A. Fuhri Snethlage, Zutphen; E. M. V. Haverkem van Rijsewijk, Rotterdam. Candidaatsexamen Klassieke Taal- en Letterkunde: J. den Boeft, Rotter dam (cum laude). Doctoraal examen Genees kunde: mej. C. J. Lorch. Den Haag; H. A. Bogaars. Den Haag; J. W. L. H. Meertens, Dordrecht; G. Slagboom, Dordrecht; J. Tim- mers, Rijnsburg; C. J. W. Tx-ossel, Leiden. Arstexamen le gedeelte: H. Jansen, Den Haag; P. W. de Rooij, Den Haag; H. S. H. Schlemper, Eindhoven. Artsexamen 2e ge deelte: de dames P. A. de Kiefte, Den Haag en J. M. van Meel, Den Haag; A. J. Boot, Voorburg; Ko King Hien, Oegstgeest; A. Ruitenbeek, Leiden; H. Schouwink, Lochem. Utrecht. Geslaagd voor het doctoraal examen Rechtswetenschappen: W. baron van Dedem, Utrecht; doctoraal examen Biologie mej. H. W. Mooy, te Utrecht. tArtsexamen: C. A. Boender, Strijen; P. J: van der Burg, Utrecht; J. van Heuven, Voorst (Gld.); H. M. Th. Raab, Roermond; mej. A. M. L. van Rooy, Amersfoort; H. G. Scholten, Deven ter; A. M. H. Visschers, Utrecht. 59. Terwijl Honnepon zijn machinege weer gereed hield, maakte Chi Fon de kist open. „Maak naar buiten komen en geef glassie", siste hij tegen Joris, „en geen grappies en trucies meer, of mijn huur- boefie maken schieten pang-boem jou dood". „Het glas?", herhaalde Joris. „Dat heb ik in de kist laten staan. Ik zal het even voor u pakken, want ik heb zowaar ook nog mijn gouden horloge en enkele geheime documenten laten liggen". Hij maakte een beweging, alsof hij zich weer haastig in de kist wilde terugtrekken, maar op hetzelfde ogenblik duwden de twee boeven hem opzij en sprongen onder begerige kreten naar binnen. „Na u", zei Joris, beleefd zijn hoed afnemend. Hierbij bleek, dat de schelm het glas zwaar water onder zijn hoed verborgen had gehouden. De twee spionnen troffen het dus niet daarbinnen aan, evenmin als gouden hor loges en geheime documenten, waarmee Joris hun begeerte had aangewakkerd. Maar voor zij dit bemerkten, had hij reeds de kist dichtgeklapt en er haastig het touw omheen gewonden „Rustig aan heren", zei hij toen de bedrogen spionnen zich daarbinnen begonnen te roeren. „Spaar het interieur!" Op tie spoorlijn ApeldoornDieren nabij de Ka/ersdijk te Apeldoorn is een vracht auto, bestuurd door de 37-jarige C. H. M., aangereden door een locomotor. Bij de bot sing is de 71-jarige P. S. uit Apeldoorn met zijn rijwiel door onbekende oorzaak onder de locomotief terecht gekomen. Hij moet op slag zijn gedood. De spoorlijn loopt ter plaatse evenwijdig aan het ApeldoornDierens Kanaal aan de ene, en de weg aan de andere kant. Het wegverkeer moet dus, om via de brug naar de overkant van het kanaal te komen, de spoorlijn, die alleen voor goederenvervoer gebruikt wordt, kruisen. De heer M. wilde de spoorlijn met zijn auto oversteken, doch bleef plotseling mid den op de rails stilstaan. Vermoedelijk om dat hij een bord zag dat aangaf dat de brug voor vrachtauto's verboden is. De auto werd in de flank gegrepen, een tiental meters meegesleurd. Vermoedelijk heeft S. zich achter of naast de vrachtauto bevon den. De machinist van de locomotief, de 60- jarige J. R., werd naar buiten geslingerd. Hij kreeg, evenals de chauffeur van de vrachtauto, een hersenschudding en werd in het Sint Liduina Ziekenhuis opgenomen. Een mede-inzittende van de vrachtauto en twee personeelsleden van de N.S., die op de locomotief stonden, kregen geen letsel. De N.V. Nederlandse Aardoliemaatschap pij deelt mee dat te Pijnacker een tweede succesrijke diepboring is verricht. In deze streek werd in Juni reeds olie aangetoond, welke thans regelmatig wordt geprodu ceerd. ADVERTENTIE Remedie. Een rechter te Miami in de Ame rikaanse staat Florida heeft een kassier van een bank, die bekend had 6.742 dol lar te hebben ontvreemd, veroordeeld tot vier jaar gevangenisstraf en de straf opgeschort op voorwaai-de, dat de man gedurende vier jaar regelmatig naar de kerk gaat. Overval. Een aantal gewapende mannen heeft een overval gepleegd op een po litiebureau te Rosslea, aan de Nooi'de- lijke kant van de grens tussen Noord- en Zuid-Ierland. Een politie-agent werd gewond. De aanvallers trokken zich over de grens terug.. Men gelooft, dat zij leden waren van het Ierse Republi keinse leger, dat vereniging van beide delen van Ierland voorstaal. Vaccin-Salk. Het vaccin-Salk tegen kin derverlamming geeft een doeltreffende bescherming voor kinderen van zes tot tien jaar maar het is nog niet mogelijk de juiste duur van de immuniteit vast te stellen, zo is op een conferentie van deskundigen te Stockholm, bijeengeroe pen door de Wereldgezondheidsorgani satie van de UNO, bekendgemaakt. In vijf landen zijn ongeveer tien millioen kinderen ingeënt zonder ernstige ge volgen. De weinige ongelukken met het vaccin worden toegeschreven aan fou ten bij de vervaardiging van sommige vaccins. Massale vaccinatie wordt slechts aanbevolen in landen, waar de kinderverlamming gevaarlijke vormen aanneemt. De deskundigen waren het er ook over eens, dat vaccinatie in sommige gevallen de vatbaarheid voor kinderverlamming kan bevoi-deren. Hinder. Een staking van tienduizend trans portarbeiders het eex-ste werkelijk grote arbeidsconflict sedert 1931 in Noorwegen brengt de Noorse econo mie in moeilijkheden. Fabrxeken moeten overgaan tot productiebepei-king en het vei-keer te land, ter zee en in de lucht ondervindt grote hinder. Een rijksbe middelaar zal proberen de onderhande lingen tussen werknemers en werk gevers over een loonsverhoging weer op gang te krijgen. Defensie. De Italiaanse minister van De fensie Paolo Taviani, is onderweg naar Washington voor een bezoek aan de Verenigde Staten waarvoor zijn Ameri kaanse ambtgenoot Wilson hem heeft uitgenodigd. Vorstelijk. Koning Saoecl van Saoedi-Ara- bië is in Nieuw Delhi aangekomen voor een officieel bezoek van zeventien da gen aan India. Op het vliegveld werd de vorst begroet door president Prasad, premier Nehroe en vele duizenden toe schouwers. De koning wordt vei-gezeid door negen prinsen, tien ministers, zeven onder-ministers en een gevolg van meer dan honderd personen. Zeven. Het aantal doden als gevolg van de hoogovenontploffing te Dortmund is thans zeven. Er zijn drie zwaar, twee minder zwaar en vijf lichtgewonden. De oorzaak van het ongeluk is nog niet vastgesteld. Vulkaan. In Milaan heeft de militaire op ruimingsdienst een woning afgebroken, die gedeeltelijk van granaten som mige nog gevaarlijk was .opgetrok ken..., Nicolo S.oya heeft bet huig sinds. 1948 met zijn vrouw en twee kinderen bewoond. Hij had het gebouwd van ma teriaal uit een legerdump. De muren had hij van vliegtuigbommen opge trokken. Feest. Alfred Krupp von Bohlen und Hal- •bach. de bekende Duitse multimillion- nair en industrieel, heeft Zaterdag voor het eerst sinds de ooi-log een groot feest gegeven, waarvoor 640 gasten waren uitgenodigd. De gasten uit Bonn, onder wie 150 diplomaten, kwamen met een speciale trein, die hen naar het parti culiere station van Krupp bij Essen bracht. Aalmoezen. De Oost-Duitse regering heeft besloten Kerstgratificaties toe te ken nen aan al het personeel in staatsdienst. Een iaar geleden werden dergelijke gratificaties ..aalmoezen en een restant van het kanitalisme" genoemd, tigjarige Italiaan vertrokken naar Italië, iarige Italiaan vei-trokken naar Italië, die vier jaar in communistisch China gevangen is geweest, veroordeeld we gens medeplichtigheid aan een samen zwering om Mao Tse Toeng te vermoor den. Twee mcdebeklaagden. een Itali aan en een Chinec. werden indertijd ter dood veroordeeld. Vrji gouwen. Hot Britse vrachtschin „Do- rintbia" (3590 ton) dat Zondag ter hoogte van de kust van Foekien door een nationalistiseh-Chinees oorlogssehin werd aangebonden en opgebracht is vrijgegeven, aldus heeft een woordvoer, der van de Britse marine te Hongkong medegedeeld. DE VRAAG, wat de belangrijkste uit vinding is die de mens ooit heeft gedaan, valt uiteraard niet te beantwoorden, aan gezien we hierover allerlei persoonlijke meningen kunnen koesteren die stuk voor stuk met kracht van argumenten verde digd kunnen worden. Bovendien kan de ene uitvinding onmogelijk op dezelfde lijn worden geplaatst als de andere. Is iemand de m.ening toegedaan dat de aanwending van het vuur het belangrijkste gebeuren in de menselijke geschiedenis is ge weest, dan kan hij moeilijk in discussie treden met degeen die de uitvinding van het schrift op de eerste plaats stelt. En deze beide tegenstan ders behoeven op hun beurt waarlijk geen ruzie te krijgen met iemand die de uitvin ding van de nul van de meeste waarde acht. Op welk standpunt we dus ook mogen staan, één ding is zeker, namelijk dat de uitvinding van het wiel blijk geeft van een geestelijke revolutie die zich destijds in het denken heeft voltrokken. Voor ons schijnen er weinig dingen zó eenvoudig te zijn als juist een wiel, maar dan ver gissen we ons toch deerlijk. Dat blijkt al leen al uit het feit dat alle beschavingen op het vasteland van Amerika het tot de komst der blanken zonder wiel en dus zonder vervoermiddel te land hebben moeten stellen. Wanneer en waar het wiel precies is uitgevonden, valt moeilijk te zeggen. Op het einde van het Nieuw Stenen Tijdperk duikt het op in allerlei kuituren in het Oosten, bij de Egyptenaren, maar ook bij de oude Soemeriërs, Indiërs, enz. Aan vankelijk is het een massieve, cirkelvor- mige schijf, die pas in historische tijden tot een spakenwiel wordt omgevormd. In de Nieuwe Steentijd zijn twee methoden ontwikkeld om zware lasten te vervoeren, t.w. de slede, die waarschijnlijk werd overgenomen van de herdersvolken van het hoge Noorden en slechts in beperkte mate te gebruiken was, en voorts de ronde knuppels of boomstammen, waarop zware v vrachten konden worden voortgerold. Velen veronder stellen dat het wiel zich uit die rollende stammen zou hebben ontwikkeld, maar ook al zou dit het geval zijn, dan is het toch moeilijk in te zien hoe dit in z'n werk is gegaan. Het om een as draai bare wiel, dat in eerste instantie voor ver plaatsing van het voertuig zorg draagt en in de tweede plaats pas de op dit voertuig geplaatste vracht in beweging zet, bevindt zich in technisch opzicht op een wel zeer grote afstand van de rollende stammen. Hoe het geniale brein van de eerste uit vinder op de werkelijk verbluffende ge dachte is gekomen een cirkelvormige schijf om een as te doen wentelen, blijft dus on verklaarbaar. Vooral omdat in de natuur het wiel als zodanig niet voorkomt en de mens zich dus niet naar een dergelijk voor beeld heeft kunnen richten. (Overigens merken we op, dat de rollende stammen ook na de uitvinding van het wiel voor het vervoer van zéér zware lasten in ge bruik bleven tot op de huidige dag). En weet u dat nog niet zo lang geleden hele schepen over land vervoerd werden? Daarover morgen. H. PéTILLON. (Nadruk verboden)

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 2