De tijd in zijn mooiste-kledij Elizabeth Cochran eerste vrouw in de jo umalistieh Iberis sempervizens RAFFIA WERK ONZE TUIN- EN KAMERPLANTEN Effecten- en A Unilever en Philips doen Geldmarkt van zjch spreken VRIJDAG 2 DECEMBER 1955 DIT MAKEN WE ZELF Omelet van kippenlever HELENA H. BECEMANN Kerst- en Nieuwjaars gesprekker) met Indonesië en de West Imike vlotte kapsel MOLENDIJK voor U Kerkelijk Nieuws Examens oor cle*~0 rouw „GASTEN worden hier altijd met muziek ontvangen", zegt de Eindhovense mevrouw M. Boon-Van Kol, als we verrast opkijken van een tinkelend wijsje, dat ons uit een oude klok welkom toeroept. We zijn op bezoek bij de bezitster van de grootste en interessantste verzameling oude uur werken van West-Europa, een vrouw, die met Brabants vuur en het enthousiasme van de ware verzamelaarster weet te vertellen over haar hobby. De zitkamer, waar we ons bevinden, bergt behalve enkele fraaie oude klokjes nog een menigte antikiteiten. „Ja, ik heb altijd al liefhebberij voor antiek gehad. Mijn man voelde er eerst niet veel voor, maar plotseling werd hij er ook door gegrepen. Hij begon een collectie klokken en horloges aan te leggen en die heb ik na zijn dood in 1937 voortgezet. Vooral na de oorlog heb ik op veilingen en van particulieren heel wat op de kop getikt. Ik heb vooral erg achter de 16e en 17e eeuw heengezeten die periode is bijzonder belangwekkend vooral in Frankrijk door de precieuse bewerking van de voorwerpen." Mevrouw Boon wijst op een verguld tafel klokje met een vrouwenfiguurtje en een haan aan haar voeten. „Kijk, deze klok heeft achttien wijzerplaten en geeft de zonnestanden van achtendertig Europese steden aan. Wij hier in Brabant zeggen: van onderen wonen geen mensen, maar daar dachten ze vroeger anders over. Kijk maar eens hoe de binnenkant fraai is bewerkt." EVEN LATER krijgen we een prach tig langwerpig sierklokje vol edelstenen in handen. „Alles staat nu nog een beetje door elkaar, maar binnenkort heb ik hier in huis twee museum afdelingen, een voor klokken en een voor horloges, van welke laatste ik er 230 heb. En dan niet te vergeten mijn kloofjes." Dat zijn de fijn bewerkte koperen, zilveren of gouden plaatjes, die dienen ter bescherming van de radbalans of onrust. „Geen twee van de 300 kloofjes, die ik bezit, zijn dezelfde. Vele ervan dateren uit de 16e eeuw en ze zijn alle even mooi. Een musicus liet de zuiltjes aan de zijkant van dit kloofje bijvoor beeld met een harp versieren. Ook be stond deze versiering wel uit een gesty- leerde tulp; de Engelse horlogemakers pasten dit motief toe, nadat de eerste Nederlandse tulp daar was ingevoerd." Onze gastvrouw voert ons door haar woning om al haar verspreide kostbaar heden te tonen. We betreden haar slaap kamer, waar ons een fraai gebeeld houwd statiebed met hemel tegenlacht. „Dat bed is afkomstig van keizer Wil- klok met een dobberend scheepje onder een glazen stolp. „Vroeger had men geen pendules, maar men stopte het horloge in een miniatuurkastje. Ging men uit dan stak men het in de zak", vertelt mevrouw Boon, terwijl we voor zo'n miniatuur klok stilstaan. „En dat zijn twee kerels aan de schandpaal met boven in die paal het uurwerk", wijst ze. We betreden nu het horloge- en kloofjesmuseum. Wat we hier te zien krijgen, brengt ons werkelijk in ver rukking! We hebben diepe bewondering gekregen voor onze voorouders, die met feilloze kunstzin de kastjes, maar ook de kloof en andere onderdelen ver sierden met emailschilderingen en het fijnste kantachtige inlegwerk. „Ik heb veertien horloges van Bre- guet, de Franse grootmeester", zegt me vrouw Boon met gepaste trots. „Kijk en dit is een horloge van Marie An toinette, vervaardigd door de „horlogier du roi" Lepine." Het is een kastje bezet met juwelen. Met voorzichtige vingers opent ze stuk voor stuk de horloges en laat ons ge nieten van de prachtige met emaille bewerkte binnenkanten van de deksels. Soms zijn er drie kastjes in elkaar en ieder onderdeeltje is weer bewerkt. Op eens zijn we in sprookjesland, als me vrouw Boon ons een breloque, een ver siersel dat vroeger aan een chatelaine hing, tegen het oor houdt. Er klinkt een snoezig wijsje. „Kunt u zich voorstellen hoe kleinkinderen genoten van het „speeldoosje" van grootvader, als hij op bezoek kwam?" zegt onze gastvrouw. WE BEWONDEREN horloges met uurwerken, die kleiner zijn dan een dubbeltje en mechanismen, die verstopt zijn in een bijbeltje, een doodskop, een schelp, een vogel of een crucifix. Een face a main, waarin een uurwerkje ver borgen is, waarbij een sleutel van goud en emaille behoort, is een toonbeeld van vernuft. We maken kennis met een zo genaamde dronkemanssleutel, die beide kanten op kan draaien en bij een rouw- Augsburgs klokje van Jacob Mayr uit het laatst van de 16e eeuw. horloge past. En tot slot kijken we neer op een zuiver gouden klokje, versierd met turkoois en pareltjes. Een alarminstallatie geeft eventueel het sein, dat er onraad is en deze is allerminst overbodig bij zo'n kostbare collectie. Het valt moeilijk er afscheid van te nemen en nog moeilijker om in kort bestek een indruk te geven van deze verbazingwekkende verzameling, vooral ook omdat deze levendige en ac tieve vrouw zo fascinerend over dit- onderwerp kan vertellen. Nog onlangs heeft ze er voor de televisie over ge sproken haar lezing is in zeven talen vertaald en achttien landen konden er kennis van nemen. We begrijpen nu ook hoe zij door haar lezingen iedereen onder haar ban weet te brengen zelfs de politieagent, die haar in een klein plaatsje eens kwam waarschuwen, dat het hoogste tijd was! Getroffen door al dit schoons en belangwekkends heeft de man haar beleefd laten uitpraten. TINEKE RAAT Ditmaal een paar ideetjes van raffia. Het eerste is al heel simpel: een bloe- menhangertje, in een kwartiertje is het gereed en het kan zelfs door de jongste gemaakt worden. U gaat als volgt te werk: neem vier dikke draden raffia, leg in het midden een knoop, ongeveer 3 cm van deze knoop knoopt u de draden twee aan twee samen (knopen A), deze knopen komen op de rand van de bodem van het potje, nu laat u de draden ver springen en maakt weer vier knopen (knopen B), deze knopen komen op de helft van het potje, op dezelfde manier maakt u nog vier knopen die aan de rand van het potje komen. Daarna neemt u alle draden tezamen en legt er tien cm van de rand van het potje een knoop in, twee cm boven deze knoop komt een tweede (hiertussen kan de spijker om het geheel op te hangen) en knipt de draden af. Voor binnen kan er een sierpotje in en voor buiten,, aan de schuur bijvoorbeeld, een gewone bloem pot. Een aardig sierpotje kunt u maken zoals 2 aangeeft, van gevlochten raffia. Legt u de raffia eerst een nachtje in het water, hang ze uit en wacht tot ze voch tig is, ze vlecht dan gelijkmatiger. U maakt eerst een lange vlecht. Als er een draad op is, legt u een stukje voor het eind een nieuwe in. Deze vlecht legt u in het rond en naait hem aan elkaar, net zolang tot de bodem groot genoeg is (past u zo af en toe eens om een potje voor de goede maat). Daarna gaat u omhoog. Als u de juiste hoogte heeft, dunt u de vlecht langzaam uit en hecht het eind zo netjes mogelijk af. Voorbeeld drie toont u een moeilijke, maar ook heel mooie manier van raffia- werk. Hierbij wordt touw met raffia om wonden. Mevrouw H. Boon-Van Kol bezitster van uurwerk-museum. helm II van Duitsland. Het is drie eeuwen oud. Toen ik er voor het eerst in sliep, zakte ik door de matras. Maar ik heb heerlijk doorgeslapen op de helling." Mevrouw Boon wijst ons op een klok uit de 17e eeuw met een aesculaaps- teken als wijzer en een koperen exem plaar uit dezelfde periode, die op touwen loopt. We zien verder een tafelklokje met het uurwerk bovenop en een hart vormig sleuteltje. Even later staan we in de gang voor een schoonheid van een Franse Boulle-klok, ingelegd met zilver en schildpad. OP DE LOGEERKAMER worden we weer met muziek ontvangen door een Iberis sempervirens pleegt men ook wel scheefbloem te noemen en u kunt direct al op de foto zien dat het toch wel een toepasselijke naam voor dit win terharde halfheestertje is. De amateur zal het meer een groenblijvende vaste plant noemen en daar lijkt ze inderdaad ook meer op. Dit plantje is allerliefst voor de rotstuin en daar moet u dus echt eens een paar planten voor bestellen. Op de voorgrond in de border zal Iberis echter ook Uitstekend voldoen. De prach tige witte bloemen verschijnen in de voorzomer en na de bloei kunt u het plantje desgewenst wel een eindje terug snoeien. Laat u haar steeds maar door groeien zullen de stengels op den duur een beetje kaal worden en dat kan dus (Van onze. Parijse correspondente) Een intelligent smal en wat melancholiek gezicht. Een hoofddoek die de donkere haren bijeen moet houden en daarin niet geheel volkomen slaagt. Een lange geruite ulster die reikt tot op de grond. In de linkerhand een ouderwetse citybag. Zo ziet het portret eruit van een middelgrote vrouw die Elisabeth Cochran is geheten. Een naam die u vermoedelijk niet zo héél veel zeggen zal. Ten onrechte. Want Elisabeth Cochran is een pionierster geweest op een gebied waarmee wij allemaal, op de eigen plaats, dagelijks ten slotte toch te maken hebben. Op het gebied namelijk van de krant. Zij was de eerste vrouw die onder de naam van Nelly Bly grote reportages schreef en met dat. doel de hele wereld bereisde. Toen ze in het jaar 1922 vijfenvijftig jaar oud, stierf, was ze het lot van alle journalisten, voort brengers van eendagsvliegen door haar lezers wel zo ongeveer totaal weer vergeten. Maar een harer collega's noemde haar in zijn krant The Journal toen toch maar „een der grootste reporters die Amerika ooit bezeten had". Ze debuteerde in haar woonstad Pitts- burg. Dat was in 1886, een tijd waarin de vrouw met haar taak van echtgenote maar genoegen had te nemen en buiten de huishouding niet veel meer dan lege briefjes in mocht dienen.Elisabeth dacht daar anders over. Ze wilde reizen, en dan nog liefst naar gebieden waar een blanke vrouw nog nooit een voet had gezet. In Mexico heerste onrust en Eli sabeth stelde de hoofdredacteur van de plaatselijke krant voor daar een kijkje te gaan nemen. Na veel en langdurig aandringen wist ze hem eindelijk te overreden. Maar onder de conditie dat ze door haar moeder zou worden verge zeld. Als negentienjarig meisje ga je toch zeker niet zonder chaperonne op reis? En zo vertrokken moeder en dochter naar dat verre land. Haar artikelen be leefden een grandioos succes en bij haar terugkeer in Noord-Amerika besloot Elisabeth het hoger op te zoeken. Ze klopte nu aan bij de beroemde hoofd redacteur van The World, Joseph Pulit zer, die haar tot driemaal toe uit zijn bureau liet verwijderen. Maar de vierde keer had ze eindelijk geluk. Ze had dan ook wel een gedurfd voorstel gedaan. Ze zqu in het openbaar op straat zich zo gedragen dat de aandacht op haar ge vestigd werd. Zich steeds zonderlinger uitdossen en voordoen, tot ze de verden king van zwakzinnigheid op zich zou hebben geladen. Ze zou dan proberen in een gesticht te worden opgenomen om vervolgens haar lezers te kunnen ver tellen, hoe het leven en de behandeling van de patiënten was. Elisabeth moet ook een begaafde actrice zijn geweest, want haar plan slaagde brillant. Haar reportage over de toestanden die in die dagen in de Amerikaanse krankzinni gengestichten heersten, verwekte zo'n opzien en ontsteltenis bij het publiek, dat de regering in het Congres werd ge ïnterpelleerd en een wet ter hervorming moest worden aangenomen. Elisabeth was nu een vrouw van naam en betekenis geworden, maar zon al weer op nieuwe stof. De hele wereld sprak in deze dagen over een boek dat een Fransman had geschreven. „De reis om de wereld in tachtig dagen", van Jules Verne. Elisabeth kwam op hèt idee zélf na te gaan of zo'n onderneming tot de mogelijkheden behoorde. Ze wist Pu- De mooie rijkbloeiende Iberis Scheefbloem. door het snoeien voorkomen worden. Heeft u een beetje geluk dan kan de Ibe ris ook in de nazomer nog eens bloeien, doch verwacht dan niet zo'n rijke bloei als in de voorzomer. Nu kan deze plant gepoot worden en vooral aan de voet van een stenen trapje zult u er veel plezier van hebben. Zorg wel voor een losse en goed bemeste grond en denk ook om een zonnige standplaats. Het plantje is wel goed winterhard en behoeft dus tegen het invallen van de winter niet beschermd te worden G. KROMDIJK litzer tweehonderd gouden ponden en nog een hele tas vol buitenlandse mun ten af te zetten en zo vertrok ze als eer ste vrouw nu zónder haar moeder, die intussen overleden was voor een reis rond de aarde. In Parijs werd ze opgewacht door Jules Verne in persoon, maar veel tijd voor een gesprek kon ze voor hem niet uittrekken. Ze wilde zijn fantasie de loef af zien te steken. Het lukte haar opnieuw. Op 21 Januari 1890 keerde ze in triomf in New York terug.De reis die per trein, per boot, per rijtuig en te paard was afgelegd, had op de kop af 72 dagen, 6 uur, 10 minuten en 11 seconden ge duurd. Jules Verne's record was zo met méér dan een week geslagen. Elisabeth werd nu als vaste redactrice aan The World verbonden, waarvoor ze zelfs politieke artikelen schreef. Omdat ze niet op haar mondje was gevallen, wist ze op regelmatige tijden ook vanaf haar bureautafel wel weer de nodige beroering in den lande te verwekken. Haar journalistieke activiteit werd niet temin voor enige tijd onderbroken door haar huwelijk met een schatrijke ban kier, die Elisabeth enige jaren later als jonge weduwe achterliet. Ze zou nu haar krachten beproeven in het bankwezen als opvolgster van haar gestorven echt genoot, maar op dat gebied traden haar talenten heel wat minder overtuigend aan de dag en de bank ging failliet. Nieuwe avonturen wachtten haar, avonturen die ze helaas voor haar krant niet meer kon beschrijven. Als spionne was Elisabeth door de Oostenrijkers ge vangen genomen en tot het einde van de oorlog, 11 November 1918, bleef ze zon der verbinding met de buitenwereld in een kamp geïnterneerd.Nog maar enkele jaren scheidden haar van haar dood. Veel liet ze gedurende die tijd niet meer van zich horen. Talloos zijn nu de vrouwen die in de journalistiek werkzaam zijn en uit vrij wel geen enkele rubriek worden ze te genwoordig meer geweerd. Maar juist om die reden leek het me wel eens ver diend een diepe buiging van erkentelijk heid te maken voor Elisabeth Cochran, alias Nelly Bly, die voor haar beroeps- zusters dit pad dan toch maar geëffend heeft. De journalistiek was in die jaren voor haar nog geen licht karwei Eve. Omelet met kippelevers. Behalve de lever kan men tegelijkertijd ook de niertjes gebruiken. Heeft men zelf maar één kip, dan kan men er desgewenst nog een paar levers bijkopen. Was, zout en peper de levers en nieren en braad ze zachtjes gaar (als u er van houdt kan. een fijngesnipperd uitje mee- gebraden worden Bind de jus met wat aangemengde bloem en voeg een klein beetje witte wijn toe. Hak de levers en de nieren fijn. Bak een gewone omelet, leg de levers en de nieren in de saus erop. bestrooi ze naar verkiezing met wat fijngehakte peterselie en sla de omelet dubbel. Het moge in de wereld van de effecten handel de laatste weken aanmerkelijk stiller zijn geworden, dit wil nog niet zeg gen dat ze niet telkens de aandacht blijft trekken door wat zich in die wereld voor doet. Het is waarlijk niet slechts een groep speculanten, die bij de effectenbeurs en met name bij de aandelenmarkt is betrok ken, teminder nu gedurende de laatste jaren het spaarkapitaal in ons land weer is toegenomen en de kring van de kapitaal beleggers groter is geworden. De bespa ringen mogen dan voor een goed deel via de grote beleggingsinstituten lopen, ook het particulier vermogen in ons land is thans aanzienlijk groter dan een tiental jaren geleden en de belegging in effecten, ook die in aandelen, heeft daarbij in be langrijke mate aan populariteit gewonnen. Het voordeel van effecten boven belegging in vast goed of hypotheken is dat men, al gemeen gesproken, elke dag zijn bezit kan realiseren en ook als men dit niet wenst, toch elke dag de werkelijke waarde er van kan vaststellen. Waarbij wij dan het ren dement en het risico van kapitaalaanwas en kapitaalverlies even buiten beschouwing laten. Gevolg daarvan is dat ook de be langstelling voor wat op en om de beurs geschiedt, veel groter en breder is dan bijvoorbeeld voor de oorlog. Zoals wij reeds hebben opgemerkt, was het deze week op de Amsterdamse beurs tamelijk stil en de omzetten blijven ver be neden die van voorgaande maanden, waar toe ook de ietwat onzekere stemming in Wallstreet het hare heeft bijgedragen. Men heeft daar weliswaar de koersverliezen van October en half November grotendeels in gehaald, maar men wenst van hogerhand blijkbaar toch aan een verdere hausse een toets aan te leggen, omdat men bevreesd is voor een inflationistische beweging, wel ke men niet in de hand kan houden. Van daar dat de nog altijd uitermate gunstige berichten uit het bedrijfsleven weinig of geen invloed hebben en men in de kringen van de fondsenhouders geneigd is, mede met het oog op de komende jaarwisseling, een afwachtende houding aan te nemen. Een dergelijke tendens kan men ook op de Amsterdamse beurs waarnemen, maar bepaalde feiten en publicaties vallen in zulk een tijd des te meer op. En zo heeft men deze week bijzondere aandacht ge schonken aan een nieuwe geste van het Unileverconcern, dat daar opeens de hou ders van 6 percent cumulatief preferente winstdelende aandelen Van den Bergh's en Jurgens Fabrieken met een omwisselings aanbod komt verrassen, waarbij de mees te St. Nicolazen nog maar „kleine jongens" zijn. Van den Bergh's en Jurgens' Fabrie ken zijn sinds lang een onderdeel van de Unilever, maar een zelfstandige vennoot schap gebleven met een eigen werkterrein en met eigen aandelen. De gewone aande len B zijn alle in het bezit van de Unilever, de gewone aandelen A, de 5y2 percent pre ferente aandelen en de 6 percent cum. pref. winstdelende aandelen A en B bevinden zich in handen van het beleggend publiek en hebben officiële notering. Het gaat nu om deze 6 percent preferen te aandelen A en B, die kunnen worden verwisseld tegen f 1500 6 percent, cum. pref. aandelen Unilever wat de A's be treft en tegen f 2000 van genoemde aan delen, wat de B's betreft. Daar de beurs koers van de A's en de B's nagenoeg ge lijk is, circa 158 percent en de 6 percent cum. prefenrente aandelen Unilever circa 147 percent noteren, betekent deze omwis seling dat de houders van de prefenrente aandelen A Van den Bergh Jurgens op eenmaal circa f 625, de houders van de B's rond f 1350 rijker worden. Het zijn vermoedelijk overwegingen van interne aard, die de Unilever tot deze zeer elegan te transactie hebben bewogen en die met name voor de houders van de prefenrente aandelen B gunstig is, die immers circa tweemaal zoveel kapitaalsaanwas maken als de houders van de prefenrente aande len A. Dit houdt verband met het feit dat de A's recht hebben op 1/10 oercent extra dividend voor elke procent dat op de ge wone aandelen meer dan 10 percent wordt uitgekeerd en de B's dp 1/5 percent. Dit superdividend is echter sinds 1921 niet meer uitgekeerd en de beurs hield er bij de waardering van de aandelen dan ook geen of nauwelijks rekening mee. De Unilever 1 andhaaft deze onderscheidene rechten ech ter integraal, zodat de houders van de pref. aandelen A na de verwisseling hunner aan delen in feite 9 percent en die van de B's 12 percent dividend ontvangen. De tweede verrassing was deze week de publicatie van de cijfers over het derde kwartaal door Philips, waarvan de laatste weken ter beurze vrij hoge verwachtingen werden gekoesterd. Het blijkt nu dat welis waar het tempo van de expansie ietwat is verlangzaamd, maar dat niettemin toch weer op een belangrijke stijging van de omzet kan worden gewezen. In het derde kwartaal van 1955 waren ook de financiële uitkomsten weer beter dan die van hetzelf de tijdvak in 1954 en over de eerste negen maanden is de winst na aftrek van belas tingen van 78 millioen tot 93 millioen toegenomen. Het vierde kwartaal is door gaans het beste en het ziet er naar uit dat het eindcijfer voor 1955 tenminste 140 millioen zal bedragen tegen 119 millioen ADVERTENTIE Moderne huidbehandelingen met Vapozone, Peeling Epilatie, Wratverwijdering Amerikaanse heupmassage Bustebehandeling MIDDENLAAN 9 - HAARLEM - TEL. 34857 Van 15 tot en met 17, 19 tot en met 24, 27 tot en met 31 December 1955 en van 2 tot en met 7 Januari 1956 kunnen weer Kerst- en Nieuwjaarsgespreken met een maximum duur van 3 minuten met Indo nesië worden gevoerd tegen verlaagd ta rief. Behandeling van zakelijke aangele genheden is bij deze gesprekken niet toe gestaan. Aanvragen voor Kerst- en Nieuwjaars- gesprekken kunnen van 8 December 1955 af worden ingediend bij de telefoonkanto ren. In het verkeer met Suriname, Curagao, Aruba, Bonaire en Nederlands Nieuw- Guinea kunnen steeds familiegesprekken, tegen de helft van het normale tarief, wor den gevoerd. in 1954 en voldoende zal zijn om over het vergrote kapitaal het dividend van 1954 (14 pet. voor de gewone en 7.6 voor de pre ferente aandelen) te handhaven, zonder dat van de conservatieve winstverdeling wordt afgeweken. Het verdient de aandacht dat terwijl bij verschillende ondernemingen sprake is van een kleinere winstmarge, de winst bij Philips in verhouding tot de om zet is gelijk gebleven (6.1 pet.), wat wil zeggen dat de stijgende kosten van produc tie en socia'le lasten door de verkoopprijzen konden worden opgevangen. Ook de toe nemende uitgaven ten behoeve van de re search (technische experimenten, markt onderzoek, propaganda, etc.) zijn in de be drijfskosten opgenomen, evenals de emis sie-kosten, welke laatste niet gering zijn en als men dit alles in aanmerking neemt, krijgt men de indruk dat het bij Philips nog steeds crescendo gaat. De regering moge dan pogen de in dustriële expansie in ons land wat af te remmen, zoals we reeds'eerder hebben op gemerkt, zal de bedrijfsontwikkeling van onze grote internationale concerns niet mo gen worden tegengegaan. Mr. H. Albarda heeft dezer dagen deze regeringspolitiek zelfs bepaald onjuist genoemd, omdat juist door opvoering van de industriële productie de mogelijkheid wordt geschapen om het welvaartspeil van de bevolking tenminste op het huidige peil te handhaven. Ook minister Zijlstra heeft in zijn industrialisa tie-nota een verdere stijging van de in vesteringsactiviteit wenselijk geacht en hij ziet geen reden hierin vooreerst verande ring te brengen. Het is wel zeker dat de vier grote inter nationale concerns in ons land een aanzien lijke bijdrage leveren in het totaal van de Nederlandse industriële activiteit en er be hoeft dan ook naar ons oordeel geen vrees te bestaan dat zij door de regering in hun progressie zullen worden belemmerd. Voor de beurs is het daarbij van belang dat met name de grote concerns de laatste tijd in sterkere mate dan voorheen met de belan gen van hun aandeelhouders rekening hou den, zowel door volledige en vroegtijdige verslaggeving als door de uitkering van hogere dividenden, claims en bonussen, waardoor zij geleidelijk van de kapitaal- aanwas bij de concerns profiteren. Ook bij de Koninklijke schijnt weer iets gaande te zijn, waardoor aandeelhouders in de struc tuur van het concern een duidelijker beeld krijgen en allicht in nog ruimere mate in de bedrijfswinsten zullen delen. De erva ringen van de laatste jaren zijn hier trou wens zeer gunstig. Wanneer men dit alles overweegt en nu weer van de jongste geste van het Uni leverconcern kennis neemt, kan de con clusie worden getrokken dat het met grote heren ook wel eens goed kersen eten is. ADVERTENTIE t maakt Santpoorterplein 1 - Haarlem - Tel. 1970S Ned. Herv. Kerk Beroepen door de generale synode als predikant in algemene dienst met stand plaats Utrecht (dir. Geref. Zendingsbond) J. de Lange te Nunspeet, die dit beroep ook aannam. Beroepen 'te St. Annaland (toez.) P. Westland te Waarder. Ver. van Vrijz. Hervormden Aangenomen de benoeming tot leidster van het werk onder vrouwen en meisjes vanwege de Nat. Raad van Kerken in In donesië, met standplaats Djakarta, dra. M. C. Jongeling, voorganger van de afdeling Arnhem. Geref. Kerken Beroepen te Sellingen P. C. L. de Jager, cand. te Maassluis. Beroepen te Eefde-Gorsel J. P. Haspels te Goënga; te Molenaarsgraaf-Brandwijk W. Dekker, cand. te Andijk-O. Bedankt voor Schoonhoven-Willige-Lan- gerak C. Brilman te O os ter-N ij kerk. Amsterdam. Gemeente Universiteit. Docto raal examen Economie: D. J. Dekker, Haar lem. Candidaatsexamen, Rechten: mej. T. Blase, Amsterdam. Groningen. Doctoraal examen Wis- en Na tuurkunde (Scheikunde): H. C. Volger, Gro ningen. Candidaatsexamen Wis- en natuur kunde (A): J. van Heuvelen, Schildwolde; L. R. J. Westermann, Nijmegen; F. J. Krips, Groningen. Idem (Dl: J. van Klinken, Em- men. Idem (F): H. G. Seijen, Beerta; G. L. Hekkert, Emmen; G. Sipma, Himswerd; B. Rosebeek, Groningen. Idem (L.): Th. Vos, Giethoorn. Leiden: Doctoraal examen Scheikunde: J. Hamer, Den Haag; J. J. Scheer, Wassenaar. Candidaatsexamen Wis- en Naturkunde F: mej. ten Kate en de heer J. Pot, beiden te Leiden. Candidaatsexamen Wis- en Natuur kunde A: W. Versteegen, Leiden. Doctoraal examen Scheikunde: A. Schipper, Rotterdam. Utrecht. De heer G. Gaikhorst is gepro moveerd tot doctor in de geneeskunde op een proefschrift getiteld „De Werking van Chemotherapie in Combinatie". De heer Gaikhorst is arts te Utrecht. De heer K. C. Cup promoveerde tot doctor in de Wis- en Natuurkunde op een proefschrift getiteld „Tectonics and Genesis of the Lead-Zinc Ores of Tellig (Hunsruck W. Gel-many). Groningen. Candidaatsexamen Letteren en Wijsbegeerte (Frans): J. van der Meulen, Amersfoort; P. Oosterbeek, Groningen. Idem Klassieke Letteren: mej. A. Kingma, Gro ningen. Candidaatsexamen Economische We tenschappen: J. W. Berghuis, Groningen. Nijmegen. Candidaatsexamen Rechten: W. J. Berger, Belfeld. Candidaatsexamen En gels: Pater E. E. Bolsius S. J., Nijmegen. Wageningen. Ir. K. Verkerk te Wageningen is gepromoveerd tot doctor in de landbouw kunde op een proefschrift „Temperature, Light and the Tomato". Candidaatsexamen Tropische Bosbouw: E. J. van den Ent, Almelo. Rotterdam. Nederlandse Economische Hoge school. Candidaatsexamen: J. A. Kijkuit, Vlaardingen; A. Vervoorn, Vlaardingen; H. H. Horsting, Rotterdam; H. C. Hermans, Geldrop; M. G. Spaans, Rotterdam. Doctoraal examen: L. Cohen, Rotterdam; W. Begeer, Rotterdam (met lof); J. Achthoven, Rotter dam; A. G. Mac Lennan, Den Haag; J. Kreuk niet, Rotterdam; C. J. F. Thieme, Rotterdam. Rotterdam. Stichting Klinisch Hoger On derwijs. Semi-artsexamen: Mej. A. W. E. Staal, mej. D. Polman, beiden te Groningen; K. van Dijk, Rotterdam; H. A. Bicker Caar- ten, Wassenaar. Arts-examen: A. M. Kosteuse, Kruiningen; W. B. H. Meiners, Rotterdam; J. Verhoeve, Oss; C. Buis, Alkmaar; H. N. Beu- sekorn, 's-Gravenhage; J. H. A. Grimbergen, Poeldijk; Th. J. van Loo, Rotterdam; Th. C. van der Lende, Schiedam. Leiden. Doctoraal-examen Rechten: Mevr. B. van Doorn-Schuur, Rotterdam; B. Hoek," Schiedam. Candidaats-examen Godgeleerd heid: A. van Veldhuizen, Rotterdam.

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 11