Gasprijs in Velsen zou twee cent hoger moeten worden Fa HOOGERS GEEFT EEN VULPEN 1. P. KEUTER Betere organisatie van Velsens ongevallendienst is mogelijk Visserij-varia Opmerkelijke Sinterklaas DEMONSTRATIE Eéngezinshuizen en school bij de Driehuizerkerkweg Velsens college voelt niet voor afschaffing vermakelijkheidsbelasting Direct na Nieuwjaar Samenspel van omstandigheden maakt verhoging noodzakelijk Vulpenspecialist io Medische diensten tijdens het weekeinde Mutatie in VGZ-arbeiders- kern Tweede ziekenautodag-en-nacht dienst later een gemeentelijke ongevallendienst llllllllllllllllllllllllllllilllllllllllll Grondaankoop voor f 14.608.- plus f 26.392.- El andenarbeid-materiaal voor twee „Jan"-scholen Amateurvoetbal niet bevoorrechten Principieel standpunt aan de raad voorgelegd Aankoop van grond uitbreiding Jan Campert- school Huizen aan de Frogerstraat krijgen gemeentelijke huisbaas Bijzondere samenkomst Leger des Heils In November 1291 schepen tussen de pieren Jeugddienst in Hervormde Kerk Vlieger A. Viruly vertelde over zijn nieuwe boek Aankoop voor uitbreidings plan „Jan Gij-envaart" VRIJDAG 2 DECEMBER 1955 Bij de samenstelling van de begroting van het gasbedrijf voor het dienstjaar 1955 is voor de berekening van de gasprijs uitgegaan van een kolenprijs van f 55 per ton. Sedertdien is de kolenprijs echter voortdurend gestegen, hetgeen heeft geleid tot een verhoging van de inkoopsprijs van het gas met ongeveer 0.8 cent per m3; voor het jaar 1955 betekent dit een totale verhoging van de gasinkoop van f 102.000,Verder zijn de uitgaven voor salarissen en lonen belangrijk hoger geworden dan op het tijd stip van samenstelling van de begroting kon worden voorzien. In totaal overtreffen deze uitgaven de raming met f 53.000,hetgeen neerkomt op 0.4 cent per m3. Wanneer rekening wordt gehouden met de voordelen, voortvloeiende uit de verlaging van de omzetbelasting voor de gaslevering per 1 September 1955 (f 14.000,over 1 September31 December 1955) bedraagt het totale tekort over 1955 derhalve f 141.000,of 1,1 cent per m3. Het laat zich, in aanmerking nemende het zeer zachte najaar en de daarvan het gevolg zijnde geringe gasverkoop, niet aanzien, dat dit verlies door gunstiger bedrijfsresultaten nog belangrijk kan worden teruggebracht. Ook de voor 1956 geraamde kolenprijs 62.per ton) blijkt te laag te zijn. Voor dit dienstjaar zal gerekend moeten worden op een kolenprijs van f 67.per ton, hetgeen een verhoging van de gas- inkoopsprijs van ongeveer 0.6 cent ten gevolge heeft. Belastingstrop Voorts is bij het opmaken van de begro ting voor 1956 gerekend op een afschaf fing van de omzetbelasting op gas. Thans blijkt echter, dat aan omzetbelasting zal moeten worden betaald 5 van 1/4 deel van de gasomzet, zijnde 0.17 cent per m3. In verband met een en ander zal niet tegenstaande het feit, dat de overige kos tenelementen van de gasprijs vrijwel over eenkomen met de daarvoor bij de samen stelling van de begroting voor 1956 vast gestelde ramingen de werkelijke kost prijs van het gas ongeveer 0.8 cent hoger komen te liggen dan aanvankelijk werd geraamd. Gezien deze kostprijsverhoging zou voor 1956 dus een verhoging van de gasprijs met 1 cent per m3 nodig zijn. Egalisatiefonds „failliet" Daarbij is dan evenwel nog geen reke ning gehouden met de ongunstige bedrijfs resultaten over 1955. Voor het tekort over het laatstgenoemde jaar zal een beroep moeten worden gedaan op het egalisatie- ADVERTENTIE De grootste sortering vindt U ALLEEN bij de hierin Velserdninplein 5 - Umuiden Voor slechts 75 ct. graveren wij bij aankoop Uw naam erin. IJMUIDEN Dokters Zondagsdienst van alle practiserende huis artsen in IJmuiden» Velsen Zuid en Drie huis: J. J. Wuite, Eöntgenstraat 1, tel. 4953 en P. J. W. v. d. Toorn, Fr. Naerebout- straat 70, tel. 4084. Apotheken Zondags- en nachtdienst 'wordt deze week waargenomen door: Apotheek Ledeboer, Kennemerlaan 102, tel. 4229. Verloskundigen In spoedgevallen raadplege men tussen Zaterdagmiddag 2 uur en Zondagavond 12 uur: Mej. J..Winter, Evertsenstraat 3, tel. 5259 en mevr. M. Bakker, Snellius- straat 53, teL 5053. VELSEN-NOORD EN BEVERWIJK Dokters Van Zaterdagmiddag 12 uur tot Zondag morgen 9 uur: J. G. Lange, Wijk aan Dui- nerweg 3, tel. 4234. Van Zondagmorgen tot 's avonds 12 uur: J. H. M. Rolink, Duinvlietstraat 8, V eisen - N. tel. 02510—3745. Verloskundigen Mejuffrouw A. Zandvoort, Bornstraat 43. Apotheken De Zondags- en nachtdienst wordt waar genomen door apotheek Donker, Bree- straat 61, teL 3150. SANTPOORT Dokters In spoedgevallen is de arts Ph. Haselager, Hoofdstraat 135, 8570 te raadplegen. Apotheken Bloemendaalse Apotheek, Bloemendaalse- weg 341, Overveen, tel. K 2500 16760 en Santpoortse Apotheek, Bloemendaalse straatweg 145, Santpoort-station, telefoon K 2560 8249. CASTRICUM Dokters A. H. v. d. Werff, Bakkummerstraat 48, telefoon 428. Wijk- en kraamverpleging Zuster C. van Beers, Koningin Juliana- straat 14, telefoon 544. Apotheker P. van Ouwerkerk, Burgemeester Lom- menstraat 6, telefoon 500. HEEMSKERK Dokters Van Zaterdagmiddag 12 uur tot Zondag avond 12 uur: J. J. F. Brugman, Middel weg 9, Uitgeest, teL 02513 212. Wegens hun benoeming per 1 November tot werkbaas in de afdeling mechanische werkplaats van de papierfabriek Van Gel der Zonen hebben de heren J. Ph. Juckers en A. Slikker, hun respectievelijke functies van voorzitter en secretaris van de arbei derskern: aan het bedrijf moeten neer leggen. Dit wordt voor de kem en voor het ge hele bedrijf als een gevoelig verlies be schouwd omdat dit mede betekend, dat de beide pioniers niet meer aan het georgani seerd overleg zullen deelnemen. De heren Juchers en Slakker zijn beiden reeds tientallen jaren plaatselijke bestuur ders respectievelijk van de Algemene Be drijfsgroepen centrale en van de Christe lijke Bedrijfsgroepen centrale. fonds. In dit fonds is echter momenteel slechts een bedrag van f 50.000,aan wezig, onvoldoende derhalve om het ver lies over 1955 volledig op te vangen. De ongunstige resultaten over 1955 hebben dus niet alleen tot gevolg, dat het in het ega lisatiefonds aanwezige bedrag geheel wordt verbruikt, ze veroorzaken bovendien voor het fonds een negatief saldo van f 91.000. Dit tekort kan niet worden goedgemaakt door de verhoging van de gasprijs met 1 cent per m3. Daarvoor is een verdergaan de verhoging van de gasprijs nodig. Boven dien moet worden gezorgd, dat het fonds, wil het aan zijn doel kunnen blijven beant woorden, weer tijdig de beschikking krijgt over nieuwe middelen om eventuele latere tegenvallers te kunnen opvangen. Op grond van een en ander zijn B. en W. van Velsen tot de slotsom gekomen, dat het aanbeveling verdient de bestaande gas- prijzen met 2 cent per m3 te verhogen. Deze verhoging zou dienen in te gaan met de eerste meteropname na 1 Januari 1956. B. én W. stellen de raad nu voor dien overeenkomstig te besluiten en daartoe de prijzen van het gas vast te stellen als volgt: a. bij levering van gas over de gewone meter I6V2 cent per m3; b. bij levering van gas over de muntmeter op 17 cent per m3; c. bij levering van gas voor ruimteverwar ming op 13 cent per m3: d. bij levering van gas voor industrieel verbruik voor de eerste 3000 m3 (of minder) op 13 cent per m3 en voor het boven die hoeveelheid afge nomen gas op 12 cent per m3. De commissie voor gas en water stemt hiermede in. Bij de verlening van eerste hulp bij ongevallen wordt in Velsen gebruik gemaakt van de diensten van de heer A. P. Bakker en de gebroeders Kloosterhuis. Zij ontvan gen hiervoor en voor de levering van de benodigde verbandmiddelen en materialen tezamen een vergoeding van f 2000,per jaar. Het vervoer van de gewonden ge schiedt door de gebroeders Kloosterhuis, die hiervoor krachtens een met de ge meente gesloten overeenkomst tegen een subsidie van f 1800,'s jaars een zieken auto beschikbaar houden. De laatste tijd is herhaaldelijk gebleken, dat de ongeval lendienst in zijn boven weergegeven vorm niet meer voldoet aan de eisen, welke aan een dergelijke dienst in een gemeente als deze moeten worden gesteld. Enkel malen kwamen moeilijkheden bij de hulpverlening voor, die óf veroorzaakt werden door het ontbreken van een centrale meldingspost voor ongevallen hetgeen aanleiding gaf tot vertraging bij de hulpverlening óf het gevolg waren van het niet voorhanden zijn van voldoende materieel. Een en ander is voor B. en W. aan leiding geweest zich te beraden over de vraag, welke maatregelen in deze die nen te worden getroffen. Naar hun oordeel is het ongewenst, dat in een gemeente als Velsen de zorg voor een goede functionnering van de ongevallendienst blijvend gelegd wordt in handen van particulieren. In de toekomst zal daarom .moeten worden overgegaan tot de oprichting van een gemeentelijke, ongevallendienst. Samen met de brandweer Een zodanige dienst kan echter, met het oog op de daaraan verbonden financiële consequenties, pas in het leven worden ge roepen, wanneer deze kan worden gecom bineerd met of verbonden aan een beroeps brandweer of brandweer met beroepskern, een ziekenhuis of een eventuele tunnelbe wakingsdienst. Combinatie van de ongeval lendienst met één van de bestaande dien sten het college denkt hier met name aan het waterleidingbedrijf (brandweer) levert bezwaren op. Daarom zal in dit stadium moeten wor den volstaan met een verbetering van de bestaande dienst. Bij de besprekingen, welke het gemeente bestuur dienaangaande gevoerd heeft met de gebroeders Kloosterhuis, is gebleken, dat een bevredigende, tijdelijke oplossing van het onderwerpelijke vraagstuk mogelijk is, wanneer van gemeentewege wordt overge gaan tot de aanschaffing van een zieken auto. De gebroeders Kloosterhuis zijn n.l. be reid de ongevallendienst volledig te verzor gen onder toezicht en met inachtneming van de aanwijzingen van de Gemeentelijke Geneeskundige- en Gezondheidsdienst wanneer zy daarvoor van de gemeente een ziekenauto in bruikleen ontvangen. Hun eigen ziekenauto zullen zij dan als reserve auto voor het vervoer van gewonden be schikbaar stellen. 'Das en nacht beschikbaar De gebroeders Kloosterhuis zijn verder enegen daarbij de verplichting te aanvaar den om zorg te dragen voor een voortdu rende bezetting ook des nachts van de post van de ongevallendienst (3 maal 1 IJselmeervisserij. Woensdag werd door 22 vaartuigen op Urk aangevoerd: 2193 pond snoekbaars, prijs f 0,62f 0,65, 248 pond rode baars, prijs f 0.74f 0,83, 1337 pond blei, prijs f 0,08—f 0,09, 6 pond karper, pi-ijs f 0,25, 2 pond snoek, prijs f0,75, 1 pond zalm, prijs f2,00, alles per pond. Prijzen van Donderdag. Heilbot 2,70 2,50; gr. tong 5,404,80; grm. tong 4,50—3,90; kim. tong 3,70—3,50; kl. tong 3,70—3,40; kl. tong I 2,952,65; tarbot 3,202,25, per kg. Tarbot IV 60—55; schartong 5247; kl. schol I 6258; kl. schol II 6135; schar 3225; bot 38; v. haring 2113; makreel 3721; gr. schelvis 5540; grm. schelvis 4640; kim. schelvis 5040; kl. schelvis I 4129; kl. schelvis II 3422; wijting 3020; gr. gul 68; midd. gul 6051; kl. gul 3028; kl. haai 3725; ham 9274; poontjes 3429; kl. koolvis zw. 2316; kl. koolvis wit 5046, per 50 kg. Gr. kabeljauw 468202; gr. kool vis zw. 9282; gr. koolvis wit 108; gr. leng 110, per 125 kg. Aanvoer van Dinsdag. 116 kisten tong en tarbot, 3 kisten heilbot, 5 kisten tongschar en schartong, 145 kisten schob 20 kisten schar, 5 kisten bot, 674 kisten haring, 116 kisten makreel, 705 kisten schelvis, 335 kisten wijting, 65 kisten kabeljauw en gul, 5 kisten leng, 2 kisten haai, 5 kisten ham, 7 kisten poon, 175 kisten koolvis, 22 kisten diversen. Totaal 2405 kisten. Besommingen van Donderdag. IJM 20 Polderman f32.000; IJM 21 Gelria f 11.510; IJM 209 f14.420; IJM 53 f30Q0; KW 125 f3620; KW 68 f2870. man). Daartoe zullen zij een extra-chauf feur in dienst nemen, die in het bezit is van het diploma E.H.B.O. Voor deze diensten vragen de gebroeders Kloosterhuis een vergoeding van 8.000 per jaar. Uit dit bedrag zullen zij dan te vens de exploitatiekosten van de gemeente lijke ziekenauto bestrijden. Waarbors Het komt het college voor, dat door deze maatregelen een aanmerkelijke verbetering van de bestaande ongevallendienst wordt verkregen. Naar zijn mening zal de aldus gereorganiseerde dienst zeker geschikt zijn om een vlotte gang van zaken bij de eerste- hulpverlening te waarborgen gedurende de tijd, welke nog verloopt alvorens tot de oprichting van een gemeentelijke dienst kan worden overgegaan. De raad wordt dan ook voorgesteld: a. een crediet van 30.500 te verlenen voor de aanschaffing van een ziekenauto; b. het college te machtigen de auto in bruikleen af te staan aan de gebroeders Kloosterhuis; c. een crediet van 8000 ter beschikking te stellen ter bestrijding van de kosten, ver bonden aan inschakeling van de gebroeders Kloosterhuis bij de ongevallendienst. „Denk en Zet" speelde onderling De uitslagen van de in de onderlinge competitie gespeelde partijen van de Wijk aan Zeese damclub „Denk en Zet" zijn: F. v. SonN. de Boer 20; B. Zuider duinJ. v. Woensel 02; J. TaffijnN. Schaaper 11; J. LangeuisM. Klein 2 0; J. v. d. WelW. v. Klaveren 02. 'ADVERTENTIE Op Zaterdag 3 December van 2 uur tot 9 uur 's avonds met het Remington Super 60 droogscheerapparaat Tevens inruil20 gulden terug als bij aankoop van een Remington Super 60 1 oud electrisch scheerap- paraat wordt ingeleverd Ook defect! Wacht met Uw Sinterklaas geschenk, tot U deze demonstratie bijge woond hebt! Doorsmeren en testen van Uw Remington shaver. Toegang vry. Komt allen! Trompstraat 30 - Dmuiden-Oost Telefoon 4516 In verband met de realisering van het goedgekeurde uitbreidingsplan „Driehuis" is het onder meer nodig, dat de gemeente Velsen de beschikking krijgt over het ter rein, liggende nabij de Driehuizerkerkweg te Driehuis ter oppervlakte van ongeveer 13108 m2. Deze grond is bestemd voor de bouw van eengezinswoningen en bijzondere gebouwen (scholenbouw), alsmede voor wegenaanleg. De met de eigenaar F. J. Schuijt te Drie huis gevoerde onderhadelingen hebben er toe geleid, dat deze zich bereid heeft ver klaard de bovengemelde grond aan de ge meente te verkopen voor de koopsom van f 14.608 onder de gebruikelijke, alsmede de volgende voorwaarden: dé gemeente zal aan de verkopers uitbetalen een vergoeding wegens inkomenschade van f 25.000 en een wegens diverse kosten van f 1392; de koop ster zal, indien de aanslag in de Inkomsten- In verband met de invoering van een nieuw leerplan voor de openbare scholen voor gewoon lager onderwijs waarbij het onderwijs in het vak handenarbeid ver plicht is gesteld, dienen voor de Jan Cam- pert- en de Jan Ligthart-school leermidde len voor dit onderwijs te worden aange schaft. De kosten hiervan worden geraamd op f 2400. B. en W. stellen de raad nu voor voor het bovenvermelde doel een crediet tot het genoemde bedrag ie verlenen. In de raadsvergadering van 15 November werd in handen van B. en W. om prae- advies gesteld een verzoek van de afd. Haarlem van de KNVB om op zo kort moge lijke termijn af te schaffen de vermakelijkheidsbelasting voor wedstrijden, te voldoen door voetbalverenigingen, die het spel op amateuristische grondslag beoefenen, zulks buiten en behalve door de raad te treffen maatregelen tot ondersteuning van het be langrijke jeugdwerk van de betrokken verenigingen. De gronden voor dit verzoek zijn de vol gende: a. de overgang van ongeveer 80 vereni gingen naar betaald voetbal met de bedoe ling het spelpeil hoger op te voeren heeft tot gevolg, dat deze verenigingen een gro ter aantal betalende bezoekers tot zich trekken, waardoor de verenigingen, die het spel op amateuristische grondslag beoefe nen, in een zeer moeilijke positie zijn geko men; b. de steeds stijgende kosten voor jeugd werk kunnen niet meer uit contributies en donaties worden bestreden, waardoor alle amateursverenigingen naar andere bronnen van inkomsten en vermindering van lasten moeten uitzien, terwijl de op heffing van de vermakelijkheidsbelasting een dier middelen is, omdat laatstbedoelde opbrengst een voor de gemeente te ver waarlozen factor is; c. de betrokken voetbalverenigingen zul len dan in staat zijn, het zo belangrijke jeugdwerk, dat aanzienlijke geldelijke of fers vraagt en dat geheel belangeloos ge schiedt door de jeugdleiders der verenigin gen, die met veel succes daartoe georgani seerde jeugdleiderscursussen volgen, voort te zetten. Tegenargumentatie Zonder de moeilijkheden van bedoelde verenigingen te onderschatten en gaarne erkennend de belangrijkheid van het ver richte jeugdwerk, menen B. en W. toch, dat vrijstelling van de vermakelijkheids belasting voor de bedoelde wedstrijden een willekeurige en tegenover andere met jeugdwerk belaste verenigingen onverde digbare uitzondering zou vormen. De op brengst van de belasting ter zake moet daarbij buiten beschouwing blijven; slechts het principe van de heffing mag hier maat staf zijn. Behoeven deze verenigingen steun en er kent de overheid, dat hier voor haar een taak ligt, dan zal de behulpzame hand op een andere en voor een ieder duidelijke wijze moeten worden geboden. In dit verband herinneren B. en W. er aan, dat in Velsen een regeling is getrof fen voor het verlenen van subsidie ten be hoeve van de jeugdafdelingen van ama teurssportverenigingen. Daarmede geeft de gemeente voldoende blijk van haar tege moetkomende houding in deze. Weliswaar elimineert adressante in haar verzoek bij voorbaat de gunstige invloed van zulk een subsidieregeling tot oplossing van de gere zen moeilijkheden door ook bij een te tref fen regeling nochtans de bedoelde vrijstel ling, die in wezen ook steunverlening zou zijn, te vragen, maar waarschijnlijk wreekt zich hier de algemeenheid van het verzoek. Het behoeft immers geen betoog, dat de aanwezigheid van een subsidieregeling de bedoeling heeft de moeilijkheden op te hef fen dan wel belangrijk te verlichten. B. en W. geven de raad dan ook in over weging om op het verzoek afwijzend te beschikken. De commissie voor de finan- cië stemt hiermede in. belasting, welke de verkoper in verband met de bovengemelde vergoeding wegens inkomenschade zal worden opgelegd, hoger is dan het bedrag, dat hij gedurende een tijdvak van 13 jaren wegens deze belasting verschuldigd zou zijn over het gedeelte van zijn inkomen, gesteld op f2400 per jaar, hetwelk hij aan de exploitatie van de bo vengemelde grond zou ontlenen, dit meer dere bedrag aan hem vergoeden; de grond wordt, met uitzondering van een gedeelte, van de datum van de overdracht af tot 1 Augustus 1956 bij, de verkoper in gebruik gelaten (om niet); de gemeente zal, na de overdracht van de grond, op haar kosten op de nieuwe eigendomsgrens een eenvou dige erfafscheiding plaatsen. Ten behoeve van de uitbreiding van de Jan Campertschool te Driehuis is het nodig, dat de gemeente de eigendom verwerft van het gedeelte, ter oppervlakte van ongeveer 20 m2, van het perceel liggende ten Westen van de Driehuizerkerkweg te Driehuis. De eigenaren daarvan hebben zich bereid ver klaard de grond te verkopen voor f 3,26 per m2. Met deze prijs, overeenkomende met die, welke is betaald voor het aangrenzende reeds eerder van hen aangekochte terrein kunnen B. en W. zich verenigen, terwijl ook het prijzenbureau voor onroerende za ken te Haarlem zijn goedkeuring daaraan heeft gehecht. Het college stelt de raad voor het perceelsgedeelte aan te kopen. De eigenaresse van de panden Froger straat nos. 32, 34, 36, 38 en 40 te IJmuiden is bereid deze, met de daarbij behorende grond ter gezamenlijke oppervlakte van 375 m2, aan de gemeente te verkopen voor f 14.200. Deze pei-celen liggen in het gebied van het Wederopbouwplan C (Oud-IJmui- den), dat bestemd is voor industriële doel einden. De bedongen koopsom is redelijk, menen B. en W. In afwachting van hun eventuele sloping, c.q. bestemming voor in dustriële doeleinden, kan de verhuur van de panden worden bestendigd tegen de daarvoor thans geldende huurprijzen. Het Leger des Heils te Beverwijk houdt op Zaterdag 3 December een bijzondere samenkomst in het Verenigingsgebouw aan de Schans. Het muziekkorps van Haarlem- Centrum zal medewerking verlenen. De sa menkomst staat onder leiding van brigadier en mevrouw A. L. Gladpootjes. In Umuiden kwamen in de maand No vember 587 schepen binnen bestemd voor: Amsterdam 484, Zaandam 36, Buitenhuizen 4, Beverwijk 6, Vissershaven 5, als bijleggers 22, Hoogovens (buit. hav.) 19, Hoogovens (binn. hav.) 24, Papierfabriek (Velsen) 9. Totaal 610, waarvan 22 schepen via de bin nenhavens. Vertrokken van A'dam 547 sch., Zaandam 27, Buitenhuizen 5, Beverwijk 3, Vissershaven 6, bijleggers 39, Hoogovens (buit.hav.) 16, Hoogovens (bin.hav.) 30; Papierfabriek (Velsen) 8. Totaal 681. Totaal in en uit de pieren 1291 schepen. Zondagavond 4 December vindt in de Grote Kerk te Beverwijk een jeugddienst plaats, waarin zal voorgaan dr. V. d. Loos, Ned. Hervormd predikant te Haarlem. Organist is de heer G. J. Moed. Lezing vol humor voor Velsens Nut Een applausje steeg op uit het geheel gevulde vergaderzaaltje aan de Abeelen- straat te IJmuiden-Oost, toen de heer A. Viruly binnen trad om voor het departe ment Velsen van de Maatschappij tot Nut van het Algemeen een lezing te houden over zijn laatste boek: „De zee en de over kant". De heer J. Reitsma, de voorzitter van 't Nut, dacht dat de beer Viruly wel vele malen over IJmuiden zou zijn gevlogen en nooit een geschikte landingsplaats had kunnen vinden, maar dat hij nu toch aan wezig was, wat door een ieder zeker op prijs werd gesteld. De heer Viruly begon met de opmerking, dat als iemand een boek heeft geschreven en dan wordt gevraagd zijn boek toe te lichten, het boek of slecht geschreven is, óf niet gelezen wordt. Over de titel zei de auteur-vlieger, dat hij al als jongen interesse had voor de „overkant" van het water in Zeeland, de kust van België. Vroeger, als men van Friesland naar Enkhuizen wilde werd de Zuiderzee niet genomen: Men ging „over land". Dat water was veel te wijd! Later, met vluchten van en naar Engeland, schar relden de toestellen tot Calais en daar werd de sprong gewaagd. Toen Sillevis het een maal aangedurfd had de Noordzee over te steken, een tocht van 120 km, werd hij „op het matje" geroepen en kreeg toen een scherpe berisping. Maar toen deze zelfde Sillevis een tocht van 5000 km maakte over de oceaan, werd hij gehuldigd. Gees tig vertelde hij verder, dat men in het be gin van de vliegerij, met een motor van 110 pk uitkeek waar men de eerste nood landing kon maken. „Als in een geestelijk vlooienspel vloog je over het Koninkrijk der Nederlanden", zei hij. Tegenwoordig, met een Constellation moet men reeds in Noord-Frankrijk beginnen te dalen, wil men naar behoren in Shiphol aankomen. Op bevattelijke wijze liet hij uitkomen, hoe men op grote hoogte een degelijke ver keersweg heeft afgebakend en hoe een vlieger het niet moet wagen om op eigen houtje als gevolg van ijsvorming o.i.d. lager te gaan vliegen. Dat moet worden aangevraagd en hij ontvongt dan bericht over hoeveel minuten zonder gevaar van „tegenliggers" gezakt kan worden. Want, zo ging hij verder, elke nacht vliegen ongeveer 400 bemanningsleden over de grote oceaan, en dus is oppassen wel dege lijk de boodschap. Veel, heel veel heeft de heer Viruly nog verteld over de belevenis sen met het vliegen: hoe men in de eerste vliegjaren niets aan een kompas had, daar die alleen goed waren als de machine stil stond en men dus zelf maar moest uit kienen waar het Noorden was; over het slechte weer boven de Golf van Bengalen en Birma, waar men eerder de indruk kreeg in een onderzeeër te zitten, en ten slotte over de durende bereidheid er op uit te gaan. Op die reizen, waar óók wel vrije tijd overschiet, kwam het plan in de heer Viruly op, een boek te schrijven. Hij ver telde van de toebereidselen, hoe hij latei- berekend had dat hij 500 woorden moest schrijven voor zes cent en vele andere moeilijkheden. Tenslotte vertelde hij dat het boek voor het grootste deel is geschre ven in de Oostelijke landen, Japan, waar bij de toehoorders het klimaat en de ge woonten werd voorgeschilderd. Het was voor 't Nut een zeer geslaagde avond. In verband met de realisering van het onlangs goedgekeurde uitbreidingsplan „Jan Gijr.envaart" is het onder meer nodig, dat de beschikking wordt verkregen over de woning Uitendaalstraat no. 22 te Sant poort. Het pand is in 1900 gesticht en had toen een inhoud van 173 m3, waarna in 1949 een kamer is aangebouwd ter grootte van 38 m3. De bijbehorende grond heeft een oppervlakte van 468 m2. De eigenaar heeft zich bereid verklaard dit aan de ge meente te verkopen voor de som van f 5500. Deze prijs achten B. en W. aanvaardbaar en zij stellen mitsdien voor het vermelde perceel in het belarng van de volkshuisves ting aan te kopen voor de prijs van f 5500.

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 14