Pleidooi voor het behoud der Zeeuwse visserijbedrijven Met VELPON I zie je er geen PANDA EN HET GEHEIMZINNIGE GLAS WATER J barst van! Het vlot nog steeds niet met de invoering van ondernemingsraden Wereldnieuws Men hoopt dat de Oosterschelde niet zal worden afgedamd De radio geeft Zaterdag Tegen pijnen ocU ió het zo j 2 MONTY COATS in kleuren Bedrijfschap voor detail handel in melk Visserijdeskundige J. de Veen onderscheiden Luchtmacht krijgt pij 1 vleugel -straal jagers Wettelijke regeling van het ziekenfondswezen Vergoeding voor ploegen dienst en onregelmatige arbeid Brillenverkoop door ziekenfondsen Registratie van ziekenhuizen Smeulende katoenlading in de „Lekkerkerk" Houding van Stichting van de Arbeid is minister Suurhoff tegengevallen Minister kondigt prijsstop voor courantenpapier af Interlocale telefoongidsen De „Pare!" vlotgesleept Hoe schreef men vroeger VK1JDAG 2 DECEMBER 1955 De juridische adviseur van de „Commis sie tot Behartiging van de Belangen der Zeeuwse Oester- en Mosselcultuur,' mr. W. Hugenholz uit Leiden, heeft in Den Haag voor een aantal Kamerleden gepleit voor het behoud der Zeeuwse visserijen. Mr. Hugenholz hoopte dat naast de Westerschelde ook de Oosterschelde open zal blijven. Indien de Oosterschelde uit het Deltaplan wordt gelicht, dan zou dat tot gevolg hebben, dat de Zeeuwse visserijen, die vooral in de Oosterschelde geconcen treerd zijn, niet geheel en al te gronde gaan. De uitvoerwaarde van oesters en mosselen bedroeg over het seizoen 1954 14 millioen gulden. Die waarde beweegt zich nog steeds in stijgende lijn. Voorts zou de mogelijkheid blijven bestaan, dat uit Zee land de broodnodige zeelieden voor de zee macht en koopvaardij worden geput. Mr. Hugenholz was van mening, dat boven de Oosterschelde genoeg zoetwater overblijft om de verzilting tegen te gaan en om ons land van drinkwater te voorzien. Ook zag hij als een voordeel, dat bedijking van de Oosterschelde ongeveer 100 millioen zal kosten tegen 400 millioen voor de afdam ming. De landbouw zou niet geschaad wor den, omdat de opbrengsten in Noord-Beve land en het gedeelte van Zuid-Beveland ten Oosten van het kanaal door Zuid-Beve land gebieden die rondom door zout water worden omspoeld nu reeds tot de hoogste in Nederland behoren. Mocht onverhoopt de Oosterschelde toch worden afgedamd, dan wenst de commissie dat de afsluitdam in ieder geval van een beweegbare kering wordt voorzien, die een beperkte getij be weging op de Oosterschelde toelaat, waardoor de visserij aldaar onaan getast blijft. Mocht ook deze reddende dam achter wege blijven dan zal in ieder geval een vol ledige schadevergoeding aan de direct- betrokkenen moeten worden uitgekeerd. Bijzondere aandacht dient te worden be steed aan de toekomstige „Deltaplan- schadevergoedingswet." Wanneer de schade die de oester- en mosselkwekers zullen lijden niet volledig zou worden uitgekeerd, zou dit voor hen een derde ramp betekenen, aldus mr. Hugenholz. In Zeeland is voorts sprake van een cul tuur, die grondgebonden is. Alleen de Oos terschelde is de ideale plaats voor de oes tercultuur en alleen daar zijn de nodige verwaterplaatsen voor de mosselen, zonder welker laatste deze mosselen vrijwel waar deloos zijn. De oestercultuur heeft 5 a 6 jaar nodig om goede producten op de markt te brengen. De investeringen belopen daar 23 millioen, waarvan alleen al 15 millioen voor de oester- en mosselcultuur en kreef tenkwekerij. De voorraad oesters en mosse len heeft een waarde van 23 millioen gul den. Volgens mr. Hugenholz zullen alle roerende en onroerende goederen, die thans voor het oester- en mosselbedrijf worden gebruikt, na afsluiting geheel of groten deels waardeloos worden. Daarom dient vergoed te worden de vervangingswaarde, dus het bedrag, dat nodig zal zijn om de roerende- en onroerende goederen nodig voor een gelijk rendabel bedrijf of elders te vestigen. Mocht het Deltaplan in zijn geheel aan genomen worden, dus ook met een gesloten Oosterschelde, dan verwacht mr. Hugen holz voor de gedupeerde Zeeuwse kwekers en vissers een volledige vergoeding van de winstderving en een bedrag, waarmede zij opnieuw kunnen beginnen. ADVERTENTIE ADVERTENTIE WJpWMf! m BARIELJOR1SSTR. HAARLEM -TEL 13439 'FERD, BOLSTR. 48 A DAM - TEL. 71716? «■e HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.30 Gewijde mu ziek. 7.45 Morgengebed en liturgische kalen der. 8.00 Nieuws en weerbericht. 8.15 Pla ten. 9.00 Voor de huisvrouw. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Platen. 10.30 Ben je zestig. 11.00 Voor de zieken. 11.45 Platen. 12.00 An gelus. 12.03 Promenade-orkest en soliste. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en katholiek nieuws. 13.20 Lichte muziek. 13.40 Hammond orgel. 14.00 Boekbespreking. 14.10 Platen. 14.20 Engelse les. 14.40 Vrouwenkoor. 15.00 Kroniek van letteren en kunsten. 15.40 Fan fare-orkest. 16.00 Gregoriaanse zang. 16.30 Musette-orkest en solist. 16.50 Sinterklaas- programma. 18.00 Platen. 18.15 Journalistiek weekoverzicht. 18.25 Platen. 18.30 Parlemen tair overzicht. 18.40 Instrumentaal octet. 19.00 Nieuws. 19.10 Platen. 20.00 Lichtbaken, causerie. 20.20 Actualiteiten. 20.35 De ge wone man. 20.40 Gevarieerd programma. 22.35 Wij luiden de Zondag in. 23.00 Nieuws. 23.15 Nieuws in Esperanto. 23.22—24.00 Platen. HILVERSUM n, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Gymnastiek. 7.25 Platen. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 8.55 Voor de vrouw. 9.00 Gymnastiek voor de vrouw. 9.10 Platen. 10.00 Tijdelijk uitgeschakeld, causerie. 10.05 Morgenwijding. 10.20 Voor de arbeiders in de continubedrijven. 11.35 Viool en piano. 12.00 Lichte muziek. 12.30 Land- en tuinbouw- mededelingen. 12.33 Platen. 13.00 Nieuws. 13.20 Lichte muziek. 13.45 Sportpraatje. 14.00 Voor de jeugd. 14.35 Muzikale causerie. 14.50 Dansmuziek. 15.25 Zaanse streekuitzending. 15.50 Kamerorkest en solist. 16.35 Het volle pond, causerie. 16.50 Platen. 17.15 Radioweek- journaaL 17.45 OrgeL 18.00 Nieuws en com mentaar. 18.20 Amusementsmuziek. 18.45 Regeringsuitzending: Atlantisch Allerlei: Een en ander over de 15 landen van het At lantisch Pact. 19.00 Artistieke staalkaart. 19.30 Passepartout, causerie. 19.40 De Bijbel in het Kerkelijk Jaar, causerie. 19.55 Deze week, causerie. 20.00 Nieuws. 20.05 Geva rieerd programma. 22.00 Socialistisch com mentaar. 22.15 Gevarieerde muziek 22.30 Sa menzang. 22.40 Binnen zonder kloppen, hoorspel. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Platen. TELEVISIE (N.T.S., V.A.R.A.) Eurovisie: 20.0022.00 Wie tegen wie?, quiz-competitie (Amsterdam tegen Rome). 20.15 Actualiteiten. 20.30 Cabaret. 21.05 Film verzoekprogramma. 21.30 Een avond in St. Germain des Prés. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Pianorecital. 12.00 Lichte muziek. 12.30 Weerbericht. 12.34 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Muzikale kaleidoscoop. 14.30 Radio journaal. 15.00 Orkestconcert. 15.30 Zang recital. 15.45 Accordeonmuziek. 16.00 Platen. 16.15 Accordeonmuziek. 16.30 Platen. 16.45 Engelse les. 17.00 Nieuws. 17.10 Platen. 17.20 Liturgische gezangen. 17.30 Gemengd koor. 17.50 Kamermuziek. 18.10 Gemengd koor. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Omroep-Ommeganck. 21.15 Verzoekprogram ma. 22.00 Nieuws. 22.15 Platen. 22.45 Zigeu- nermuziek. 23.00 Nieuwa 23.0524.00 Dans muziek. BBC, uitzending voor Nederland 17.4513.15 Nieuws. Feiten van de dag. Vorm en kleur. Sport (Op 224 en 49 m.). In het Staatsblad is opgenomen een Ko ninklijk Besluit, waarbij wordt ingesteld een Bedrijfschap voor de Détailhandel in Melk en Melk- en Zuivelproducten. Dit is een bedrijfschap voor détaillisten, die melk en melkproducten verkopen en boter, margarine, kaas, eieren of speciale melkproducten, zoals gecondenseerde melk. Ondernemingen, die geen melk of melk producten verkopen,, maar wel boter en margarine benevens andere producten, val len niet onder het bedrijfschap, wanneer hun omzet in deze andere producten groter is dan hun omzet in boter en margarine. Aan het bedrijfschap is onder meer over gelaten de regeling van het geven van ge schenken en kortingen, het berekenen van statiegeld,de eisen waaraan melksanerings- overeenkomsten moeten voldoen (het Be drijfschap heeft niet de bevoegdheid zelf saneringsregelingen tot stand te brengen), de technische inrichting der ondernemin gen, en de voorwaarden, waaronder in de branche werkzame personen aan de bezor ging kunnen deelnemen. De door het Bedrijfschap krachtens de Wet op de Bedrijfsorganisatie op te leggen heffingen worden vastgesteld op grondslag van de omzet der ondernemingen. Daar naast wordt een periodieke heffing opge legd, die voor alle ondernemingen gelijk is. Van eventuele heffingen met een bijzon dere bestemming wordt de grondslag door het bestuur van het Bedrijfschap bepaald. Het besluit treedt in werking op een nader te bepalen tijdstip. Tijdens een afscheidsbijeenkomst ter ge legenheid van de pensionnering van de heer J. de Veen, technisch hoofdopziener der visserijen, gedétacheerd bij het Rijks instituut voor Visserijonderzoek, heeft de directeur der Visserijen, ir. G. J. Lienesch, medegedeeld, dat de scheidende functionaris wegens zijn verdiensten voor het visserij bedrijf is benoemd tot ridder in de Orde van Oranje Nassau. De heer De Veen werd 17 Mei 1890 te Enkhuizen geboren. In het bedrijf van zijn vader, die voorzitter was van de Vereniging van Zuiderzeevissers, leerde hij de visserij in de practijk kennen. In 1913 trad hij in dienst van het rijk bij de toenmalige In spectie der Visserijen van het ministerie van Landbouw, Nijverheid en Handel. Tot 1919 was hij werkzaam op de afdeling sta tistiek van deze inspectie. Daarna ver richtte hij tezamen met dir. J. J. Tesch be langrijk werk op het gebied van het visse rijonderzoek. Een groot aandeel had hij in de totstandkoming van het in 1930 in Duitsland uitgegeven standaardwerk over de Nederlandse zeevisserij. De heer De Veen werd voorts belast met de opleiding van buitenlandse visserijstu denten. Na de oorlog maakte hij zich ver dienstelijk bij de verbetering van het Ne derlandse visserijonderwijs. Hij werkte mee aan een leerboek voor de visserijschool. Zijn practische kennis van het visserijbe drijf kreeg haar bekroning in zijn uitvin ding van het dirigeerbare pelagische trawl- net, een net, waarvan de diepte van boord n een vissersschip af kan ïdterden ge wijzigd. Op 9 December zullen op de vliegbasis van de Koninklijke Luchtmacht te Volkel vliegtuigen van het type F 84 F „Thunder- streak" door de ambassadeur van de Vere nigde Staten aan de Nederlandse regering worden overgedragen. De minister van Oorlog, ir. C. Staf, zal de toestellen namens de Nederlandse regering in ontvangst ne men. De F 84 F „Thunderstreak" is een straaljager met een zogenaamde pijlvleu gel. Na de overdracht zal een défilé worden gehouden, waarbij de „Thunderstreak", de Thunderjet" en de Lockheed T 33 (twee persoons lesvliegtuig met een straalmotor) gedemonstreerd worden. Veel hindernissen bij het samenstellen van een ontwerp De minister van Sociale Zaken en Volks gezondheid is van oordeel dat de totstand koming van een wettelijke regeling van het ziekenfondswezen urgent is. Naar zijn me ning vinden de thans bestaande moeilijk heden bij de uitvoering van de zieken fondsverzekering echter slechts ten dele hun oorzaak in de bestaande wetgeving, doch voor het overgrote deel in de tegen gestelde belangen, zo deelt hij aan de Tweede Kamer mee. Deze belangentegen stellingen en de op sommige punten sterk uiteenlopende opvattingen van hen, die bij het ziekenfondswezen betrokken zijn, be lemmeren het tot stand brengen van een wettelijke regeling en houden een oplossing van de telkens weer opduikende moeilijk heden tegen. Het is een illusie te menen, dat een nieuwe wettelijke regeling al deze tegenstellingen zou kunnen doen verdwij nen. Men kan ten hoogste hopen, tot een compromis te komen. De pogingen dit te vinden worden bij herhaling doorkruist door opvlammende conflicten, die ook een groot deel van de werkkracht der mede werkers van de minister opeisen. Intussen wordt op het departement voortgewerkt aan het samenstellen van een definitief ontwerp. Aangezien het bij de voorberei dingen reeds noodzakelijk is gebleken, dat dit ontwerp in belangrijke mate zal afwij ken van de thans geldende bepalingen, zal nader advies aan de Ziekenfondsraad en vermoedelijk ook aan de Sociaal-Econo mische Raad worden gevraagd. ADVERTENTIE De ministerraad heeft een aanvulling van de rüksbezoldigingsregeling goedge keurd, die het mogelijk zal maken aan daartoe aan te wijzen groepen van rijks personeel een vergoeding toe te kennen voor arbeid, verricht in ploegendienst of in voortdurende onregelmatige dienst. De regeling is bedoeld voor de werk- en vaklieden in de rijksdienst en voor de ambtenaren wier salaris niet boven dat van de werk. en vaklieden uitgaat en voor hen die met de directe leiding van deze groepen zijn belast. De regeling geldt niet voor personeel, voor wie het werken in ploegendienst of in onregelmatige dienst in de aard van de functie ligt opgesloten en evenmin, indien bij de bepaling van het salaris of van de overige arbeidsvoorwaarden rekening is gehouden met ploegendienst of onregel matige dienst. De vraag, welke groepen van ambtena ren onder de regeling zullen vallen, zal in de centrale commissie voor Georgani seerd Overleg onder ogen worden gezien. Degenen, die onder deze regeling vallen, ontvangen te zijner tijd voor een drie- of meer ploegendienst 10 percent van het week- of maandsalaris extra; voor een tweeploegendienst 5 percent van het week of maandsalaris extra en voor een onregel matige dienst 20 percent van het uurloon voor weekuren in vroege ochtend of avond en op Zaterdagmiddag en 40 percent van het uurloon voor de nacht- en Zondags uren. De beide laatste percentages zijn maxi ma. Voor een uur aansluitend aan de normale diensturen (8 tot 18 uur) wordt geen vergoeding gegeven. ADVERTENTIE kiespijn/ griep en rheumatische pijnen „In beginsel niet hun taak" xegt minister Suurhoff Twee Amsterdamse ziekenfondsen ne men deel in een naamloze vennootschap, welke de verkoop van gewoonlijk door op ticiens geleverde artikelen ter hand zal nemen. In antwoord op hierover door Tweede Kamerleden gestelde vragen deelt de minister van Sociale Zaken en Volks gezondheid mee, niet van mening te zijn dat hier in beginsel een taak voor de zie kenfondsen zou zijn weggelegd. Hij is van oordeel dat er voor de betrokken fondsen alleen dan en slechts zolang reden is, de verkoop van brillen ter hand te nemen en voort te zetten, als de N.V. in eerlijke, vrije concurrentie met de gewone opticiens aan hun verzekerden lagere prijzen kan berekenen. Het is de beide fondsen niet mogelijk, hun verzekerden voor te schrijven dat zij uitsluitend in de door de N.V. opgerichte winkels brillen kunnen aanschaffen. De fondsen zijn verplicht de vergoeding, welke zij aan hun verzekerden bij de aanschaffing van voorgeschreven brillen verstrekken, ook uit te betalen indien de aankoop ge schiedt bij een vrij gevestigde opticien. ADVERTENTIE Vraag de juiste soort Onbevoegd. De rechtbank te Rotterdam heeft de 53-jarige T. F. uit Rotterdam tot f55 boete en de 40-jarige P. W. uit Dor drecht tot een boete van f30 veroordeeld wegens, het onbevoegd uitoefenen van de geneeskunst. De minister van Sociale Zaken en Volks gezondheid heeft aan de Tweede Kamer medegedeeld dat een wetsontwerp inzake ziekenhuisregistratie wordt voorbereid. Hiermee wordt beoogd regelmatig de ge gevens te verkrijgen, welke nodig zijn voor een verantwoord ziekenhuisbeleid, alsmede voor het beantwoorden van de vraag of wettelijke voorzieningen ten aanzien van het ziekenhuiswezen noodzakelijk zijn.Ten- einde in afwachting van het rijpen van dit inzicht de ontwikkeling van het ziekenhuis wezen enigszins in de hand te houden,wordt een tijdelijk vergunningsstelsel voor zie kenhuizen overwogen gedurende de eerste drie jaren na de eventuele inwerkingtreding van de Ziekenhuisregistratiewet. Op het Nederlandse s.s. „Lekkerkerk", dat op weg is naar Port Said, is een sterke rookontwikkeling ontdekt in een partij katoen, welke zich in een der ruimen be vindt. Het schip ligt op het ogenblik in Sharjah. Men heeft stoom in het ruim ge blazen. Mocht dit geen resultaat opleveren, dan zal de katoenlading gelost worden.Voor schip of bemanning bestaat geen gevaar. In haar Voorlopig Verslag over de be groting van Sociale Zaken heeft de Tweede Kamer de trage gang van zaken bij de in voering van ondernemingsraden betreurd; minister Suurhoff heeft hierop geantwoord dat hij geen mogelijkheden ziet dit ont wikkelingsproces te versnellen. Slechts met de medewerking van het georganiseerde bedrijfsleven, in S.E.R. en bedrijfscom- missies en van vakverenigingen van werk gevers en van werknemers tezamen kan een bevredigend resultaat worden ver kregen. Helaas laat deze medewerking naar de indruk van de minister hier en daar wel te wensen. In de gang van zaken heeft de staatssecretaris van Sociale Za ken vorig jaar aanleiding gevonden, zich te wenden tot de Stichting van de Arbeid teneinde blijk te geven van zijn ongerust heid over de trage ontwikkeling der on dernemingsraden en de medewerking in te roepen van de stichting om een grotere activiteit te bevorderen op dit terrein van de daarvoor in aanmerking komende ge organiseerde bedrijfstakken. De stichting antwoordde echter, de ongerustheid van de regering niet te delen en dan ook geen reden te zien om bepaalde stappen te doen. Deze houding van de stichting is de mi nister tegengevallen. De minister meent dat een strafsanctie, zoals de Belgische wet die kent op het niet naleven van de verplichting een on dernemingsraad op te richten, in de Neder landse verhoudingen minder passend moet worden geacht. Fabrikanten wilden de prijs per 1 Januari verhogen De minister van Economische Zaken heeft een prijsstop afgekondigd voor cou rantenpapier. Deze prijsstop, die vandaag in werking treedt, houdt in, dat de prijs van hier te lande vervaardigd couranten papier niet hoger mag zijn dan op 24 No vember 1955 het geval was. De Nederlandse fabrieken van couran tenpapier hadden aangekondigd dat zij met ingang van 1 Januari de prijs van courantenpapier zouden verhogen. De fa brikanten wensten geen gehoor te geven aan het verzoek van de minister, tijdens het rentabiliteitsonderzoek dat door het ministerie van Economische Zaken wordt ingesteld, van deze prijsverhoging af te zien. Met het oog hierop en wegens het prijs- en kostenverloop in deze sector heeft de minister op grond van de huidige poli tiek van prijsstabilisatie deze prijsstop afgekondigd. Het hoofdbestuur van PTT zal zich be raden over de interlocale telefoongidsen. Het bestuur staat niet afwijzend tegenover een indeling volgens welke in deze naam lijsten ook Utrecht, Rotterdam en Amster dam zullen worden ondergebracht, zodat men geen afzonderlijke gidsen meer be hoeft aan te schaffen voor de grote steden. Het m.s. „Farel" uit Kampen, dat Dinsdag bij de kust van Jutland is gestrand, is Donderdagmiddag vlot gesleept door een ander Nederlands schip, de 208 br.t. meten de „Johanna te Velde" uit. Delfzijl. De „Farel" was niet beschadigd en kon de reis naar Hobro vervolgen. j ADVERTENTIE De meest gebruikte oplosbare koffit ter wereld In bussen voor ten minste 35 koppenf 2.60 Coffetne-vrij, in bussen met rood etiketf 2.95 Grote bussen voor ten minste 140 koppenf 9.45 CofFeïne-vrijf 10.95 Radio-actief. De sneeuw die in de afge lopen dagen in Finland is gevallen, blijkt een hoog radio-actief karakter te hebben gehad. De „Helsingin Sanomat" publiceert een mededeling van het bio chemische instituut, waarin wordt ge zegd dat de sneeuw die gevallen is in de nacht van 29 op 30 November een radio activiteit vertoonde. Ook radio-actief. Naar het Poolse nieuws bureau meldt zijn twee personen die spionnage voor de Verenigde Staten hebben gepleegd veroordeeld tot gevan genisstraffen van respectievelijk 10 en 12 jaar. De vonnissen werden door een militair hof geveld. Het nieuwsbureau identificeerde de twee mannen als de „agenten voor de Amerikaanse inlich tingendienst." Volgens het Poolse be richt waren zij naar Polen gezonden, uit het Amerikaanse inlichtingencentrum in Oberursel bij Frankfort in West-Duits- land, uitgerust met radio-zenders. Radio-nonactief. Bruno Baum, secretaris van de door de communisten beheerste S.E.D. (Sozialistische Einheitspartei Deutschlands) in Oost-Berlijn, heeft op een partijvergadering een rede gehou den, waarin hij zeide, dat Oost-Duits- land maatregelen tegen Amerikaanse wagens, voorzien van een radio-telefo nische apparatuur in Oost-Berlijn, zal nemen. Westwaarts. De West-Duitse regering heeft bekend gemaakt dat gedurende de eerste 10 maanden van dit jaar 206.000 Oost-Duitsers naar het Westen zijn ge vlucht. De minister van Buitenlandse Zaken deelde in de Bonsdag mede dat het aantal vluchtelingen uit de Ooste lijke zóne in het eerste kwartaal 42.578 bedroeg. In het tweede kwartaal was dit aantal 57.878 en in het derde kwar taal 73.336. In de maand October alleen al, zo zeide hij, vluchtten 32.878 Oost- Duitsers naar het Westen. Een derde van de vluchtelingen waren jonge man nen en vrouwen onder de 25 jaar. In de eerste 10 maanden van 1955 zijn 2.111 leden" van de Oost-Duitse volicspolitie naar het Westen gedeserteerd. Liever. Mosje Sjaret, de Israëlische minis ter van Buitenlandse Zaken, heeft aan een groot diner te Montreal nogmaaLs verklaard, dat zijn land liever het hoofd wil bieden aan een conflict dan ook maar enig deel van zijn gebied prijs te geven aan de Arabische buurlanden. De Israëlische minister heeft te Montreal de inschrijving opengesteld op een Israëlische staatslening en zeide, dat Israel te meer wapens n"odig heeft nu de Arabieren door Tsjechoslowakije bewa pend worden. De economische toestand van zijn land is zeer bevredigend, niet tegenstaande de Arabische blokkade. Vlucht. Met 212 tegen 162 stemmen bij 29 onthoudingen heeft de West-Duitse Bondsdag Donderdag de mandaten van de ministers Oberliinder en Kroft, na een bewogen vergadering, gehandhaafd. Deze ministers waren enige maanden s geleden uit de Vluchtelingenpartij ge treden en hadden zich aangesloten bij de Christen-Democratische fractie. De Vluchtelingenpartij had daarna een motie ingediend met het verzoek, de ministers van hun mandaat vervallen te verklaren. Geen feest. Op de berucht geworden Wied- bachbrug, tussen Keulen en Frankfort, waar zich sedert October J.953 talrijke ongelukken hebben voorgedaan, kunnen thans weer beide rijbanen gebruikt worden. Elf maanden lang heeft men het met slechts een rijbaan moeten doen wegens de herstellingswerkzaamheden aan de in de oorlog beschadigde brug. Er is een vijfhonderdtal ongevallen ge registreerd waarbij 37 doden vielen, 138 zwaar en 369 lichtgewonden. Met het oog daarop is van een feestelijke inge bruikneming der herstelde brug afge zien. De brug is nu 400 meter lang, 52 meter hoog en ruim 21 meter breed. Men zal nu proberen of voor zware vrachtauto's een omleidende weg ge maakt kan worden. Half om half. Een Australische expeditie heeft het ministerie van Buitenlandse Zaken van Nepal toestemming gevraagd om een onderzoek te mogen instellen naar de aanwezigheid van „Yeti's" of „verschrikkelijke sneeuwmannen" in het Himalayagebergte. Peter Byrnes, een journalist uit Sydney, en zijn expeditie hopen in Januari Nepal te kunnen be zoeken. Men wil op Yeti's jagen in het Sjerpadistrict Sola Choemboe, bij de Mount Everest. Volgens de Nepalese folklore zijn de Yeti's grote wezens, half mens half aap. „IK HAD veel te schrijven, maar ik wil u niet schrijven met inkt en pen". Niemand zal in bovenstaande zin iets merkwaardigs kunnen ontdekken, tenzij hij met de achtergrond hiervan op de hoogte is. En juist het weinig opvallende feren, spreken er hun verbazing over uit dat het duizenden jaren oude schrift zich zo goed heeft gehouden. Nu weet ik niet, of u wel eens brieven of andere schrifturen van xiw overgrootvader onder ogen "heeft gekregen, maar mocht dat het geval zijn, in die zinsnede bewijst hoe wéinig er in j dan zult u zeker hebben opgemerkt dat de loop van 2000 jaar eigenlijk veranderd j de inkt van, laten we zeggen 100 jaar ge- is. Want het was de apostel Johannes die\ leden, al lelijk bruin is geworden. En vol- deze woorden schreef (3 Joh. 13), ons daar- gens kenners was de inkt in die dagen door het bewijs in handen ge vend dat in de oudheid pen en inkt even gewoon waren als in onze dagen. Uiteraard zijn er kleine ver schillen. Zoals het papier in die dagen eigenlijk papyrus was, zo was de pen ook van een ander model dan de vul pennen, die tegenwoordig in borstzak moeten bewijzen dat 63. De generaal liet de kist regelrecht naar de reusachtige landkruiser brengen. Loopt dat kolossale ding op zwaar wa ter?", vroeg Panda. „Natuurlijk", ant woordde de generaal, „daarom moesten jullie het immers hierheen brengen!" Hij gaf bevél om de kist bij het gevaarte neer te zetten en vervolgde opgewonden: „Ein delijk zal mijn landkruiser nu in beweging komen! Ach, wat zal dat een groots ge zicht zijn! Naar dit ogenblik heb ik zo ge weldig verlangd!" „Dan komen uw wen- sens nu in vervulling", merkte Pat O'Nozel op. „Er waren heel wat moeïlijkhedens te overwinnen, voordat wij het zwaar water hierheen konden brengen, maar men kan zoiets wel aan Pat O'Nozel overlaten. Een groot detective vindt altijd de oplossingens voor de problemens". „U zult dan ook rijkelijk beloond worden", zei de gene raal, terwijl hij popelend van verwachting het touw van de kist doorkapte. „En thans", vervolgde hij stralend, „zullen wij de kostbare inhoud van de kistHij brak af en staarde met grote ogen naar de twee spionnen die er uit te voorschijn kwamen. „Carramba!", bracht hij er ein delijk uit, „wie zijn dat?!" „De spionnen!", riep Panda ontzet. „Hoe komen ZIJ daar in...? En waar is het zwaar water ge bleven??!" de linker- de drager tot het intellectuele deel der natie behoort. De pen werd in de oudheid vervaardigd van riet dat tot een punt gesneden werd. Hierin werd een fijn spleetje aangebracht, zodat men dikke en dunne halen kon ma ken. Deze pen werd. uiteraard niet gebruikt door de volken die met een stift in klei of was schreven, zoals de Assyriërs, Baby- loniërs, Hethieten, enz. deden. De pen was het schrijfinstrument van degenen die op papyrus schreven, zoals Egyptenaren, Grieken en later de Romeinen. In de late keizertijd werden ook bronzen pennen ge bruikt, waarvan een groot aantal is ge vonden. Ook deze vinding is dus niets nieuws, maar een klein verschil is toch wel weer aan te wijzen, want die pen en penhouder vormden één geheel, terwijl bij ons de roestige kroontjespen gelukkig uit de houder kan worden verwijderd. En nu de inkt. Deze stof werd in de oud heid als „zwartsel" aangeduid, een voor treffelijke naam, want de deskundigen die t in onze tijd de papyri trachten te ontcij-' (Nadruk verboden) nog beter dan wat wij mo menteel gebruiken, zodat we ons over de houdbaarheid van onze neergeschreven gedachten helemaal geen illusies behoe ven te maken. Maar goed, de inkt uit de oudheid was dus beter omdat zij inderdaad zwart was en gewoonlijk gemaakt werd van roet en gummiwater in een verhouding van 1 op 3. Maar de inkt had destijds nog andere voordelen, want zij werd niet bewaard in vloeibare, maar in droge toestand (net als in onze openbare gebouwen, waar voor het publiek een roestige pen en een potje met droge inktpoeder ter beschikking is gesteld). Hoe het ook zij, in de oudheid werd de inkt in droge vorm verkocht en naar be hoefte door de schrijver aangelengd. Een ander voordeel was voorts dat het geschre vene met spons en water weer kon worden uitgewist, maar we kunnen ons best voor stellen dat anderen dit als een bezwaar zullen voelen. Na het moderne schrijfgereedschap dat we uit de oudheid hebben opgedolven, kunt u zich wellicht voorstellen dat ook de bibliotheken uit die tijd wel wat meer te betekenen hebben gehad dan we gemeenlijk voorstellen? Daarover morgen. H. PéTILLON. ons

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 2