Uitgaan in Haarlem Uitbundig verwelkomt Birma de Sovjet-regeringsleiders Agenda voor Haarlem „Times of India" waarschuwt Nehroe Begroting van Rijnland vastgesteld '"Hoe is het ontstaan?"^ .5 Daar is hij blij mee Duitse liberalen tegen de „Eiiratoom"-plannen KSCj gaat veiligheids campagne beginnen Ook Harriman wellicht candidaat presidentschap India wil bestand in bewapeningswedloop Handgranaat gevallen in munitiefabriek Volgend jaar ingrijpende wijziging van de omslag Fairchild verwacht nieuwe Fokker S-14 Firma werd door personeel voor duizenden guldens benadeeld MAATSCHAPPIJ INieuwe trams en bussen in Amsterdam VRIJDAG 2 DECEMBER 1955 ADVERTENTIE RANGOON (United Press) Premier Nikolai Boelganin van de Sovjet-Unie en partijsecretaris Nikita Kroesjtsjev zijn Donderdag per vliegtuig op de luchthaven Migaladon bij Rangoon in Birma aange komen, waar hij hartelijk werden begroet door premier Oe Noe en een menigte met vlaggen zwaaiende Birmezen. De Russische staatslieden zullen een week in Birma blijven, waarna zij naar India zullen terugkeren om een bezoek aan het omstreden Kasjmir te brengen. Voor zij naar huis terugkeren zullen zij ook nog Afghanistan bezoeken. Triomfale intocht Premier Nehroe van India nam Donder dag op de luchthaven van New Delhi per soonlijk afscheid van zijn Russische gasten, die in India veel goodwill gekweekt heb ben met de verklaring, dat de Sovjet-Unie achter India staat wat de Indiase aanspra ken op de Portugese enclave Goa aangaat. Jagers van de Birmese luchtmacht escor teerden het speciale toestel waarmee de beide Russen reisden, van de Birmese grens tot Rangoon. De Birmese autoriteiten hadden alle maatregelen genomen om het hoofd te bie den aan de grote mensenstroom, die reeds in de vroege ochtend de hoofdstad begon binnen te komen. Er waren speciale ver zamelplaatsen op verscheidene punten in de stad ingericht, waar de mensen in bus sen konden stappen, die de verschillende politieke organisaties ter beschikking had den gesteld. Schoolkinderen kregen Sovjet- en Bir mese vlaggetjes en verscheidene vrouwen verschenen in vuurrode klederdracht, waarop leuzen waren aangebracht, die de Birmees-Russische vriendschap tot uit drukking brachtén. Er waren een groot aantal muziekcorp sen en padvinders op de been en in tal van straten waren over de breedte spandoeken aangebracht, waarop in het Russisch en Birmees de woorden „lang leve de vriend schap" geschilderd waren. Manifest der Birmese communisten Het Russische bezoek valt samen met een „vredesoffensief" van de communistische partij in Birma, die door de overheid ver boden is. De communisten strijden al acht jaar ondergronds tegen de socialistische re gering van Oe Noe. Woensdagavond heb ben zij vlugschriften verspreid over de wijze waarop „de burgeroorlog kan worden beëindigd en de vrede hersteld". Drie jongelieden zijn aangehouden. In een aan de bladen toegezonden ver klaring zegt de communistische partij, dat de regering van Oe Uoe aan het bewind is gekomen „in samenwerking met Britse imperialisten". De partij wil op drie voor waarden met de regering onderhandelen over het herstel van de vrede: de regering moet los blijven van het Westelijke bloc en een nationalistische buitenlandse poli tiek voeren, de politieke gevangenen moe ten worden vrijgelaten en de overheid moet „volledige democratische rechten waarborgen aan alle democratische organi saties". „New Delhi is geen Helsinki" Intussen heeft de New Delhi verschijnen de Times of India in een hoofdartikel ge- ADVERTENTIE Vol verwochting klopt zijn hort. Aon die verwachting voldoet U volkomen met een HOHNER mondharmonica, het wereld merk. Niet duur bovendien Primo af werking en volkomen zuiver. Iedere jon gen en elk meisje is er blij mee I Model BRAVO, 28 stemmen. v.a. f3.25 Model MONDHARMONICA'S VRIJDAG 2 DECEMBER Rembrandt: „Ciske de Rat", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Studio: ,.De wereldzee", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Lido: „Cel 2455" 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „De onstuimige rebel", 7 en 9.15 uur. Roxy: „De man met het lit teken", 7 en 9.15 uur. Luxor: „De vrouw in hetvenster", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Minerva: „Hapny landing", alle leeft., 8.15 uur. Cinema Palace: „De zwarte wreker", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. ZATERDAG 3 December Rembrandt: „Ciske de Rat", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Studio: „De wereldzee", alle leeft., 2.15, 7 en 9.15 uur, Lido: „Cel 2455" 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „De onstuimige rebel", 2.30, 7 en 9.15 uur. Roxy: „De man met het litteken", 2.30, 7 en 9.155 uur. Luxor: „De vrouw in het venster", '8 jaar. 2, 7 en 9.15 uur. Minerva: „Happy landing", alle leeft., 8.15 uur. Cinema Pa lace: „De koninklijke reis', 10, 11.30, 2, 2.30 en 5 uur. „De zwarte wreker", 14 jaar. 7 en 9.15 uur. Stadsschouwburg, 20 yur: De to neelgroep „Theater" voert op „Boek van de maand", van Basil Thomas. schreven dat „Boelganin en Kroesjtsjev Nehroe behandelen als een soort volgeling en schijnen aan te nemen, dat India deel uitmaakt van de Sovjet-Russische in vloedssfeer". Het blad vervolgt: „de redevoeringen dei- Russische leiders dreigen de buitenlandse politiek van India, om zich met geen dei- twee grote wereldblokken te verbinden, tot een aanfluiting te maken. Niet slechts wordt van de daken geroepen, dat de In- disch-Russische vriendschap zo hecht is, doch onze Russische gasten schijnen het denkbeeld met zich om te dragen, dat New Delhi een soort buitenpost van'het Rus sische rijk is in de trant van Helsinki. Indien premier Nehroe niet onverwijld stappen neemt om deze indruk bij de In diërs weg te nemen, zullen de Russische leiders meer dan louter propagandasucces- sen hebben geboekt. Zij zullen er dan in geslaagd zijn onze gehele buitenlandse poli tiek op de helling te zetten". BONN (ANP) Na de West-Duitse „atoomminister" Strauss en de voorzitter van de commissie voor kernenergie van het verbond der West-Duitse industrie, Menne, heeft zich thans ook de liberale partij der Bondsrepubliek met een scherpe verklaring tegen de plannen voor „Euratoom" gekeerd. In een artikel van de persdienst der partij heet het, dat de door deskundigen in Brus sel uitgewerkte plannen voor een atoom- pool een supra-nationale socialisatie van de kernenergie zouden betekenen. Daardoor zou volgens de persdienst „door de Euro pese achterdeur een dirgistische orde wor den binnengehaald, die in strijd is met de in Duitsland geldende economische opvat tingen." Evenals minister Strauss en dr. Menne heeft de liberale partij aanbevolen, het probleem der kernenergie aan te pak ken in het kader der OEEC en de Europese integratie verder langs de weg der een- heidsmarkt te blijven nastreven. „Aantal bedrijfsongelukken in Europa veel te groot" WASHINGTON (Un. Press) De Euro pese Kolen- en Staalgemeenschap zal spoe dig een campagne beginnen voor betere veiligheidsmaatregelen in fabrieken en in stallaties in geheel Europa. Dr. Karlheinz Massoth, chef van de af deling onderwijs van het arbeiderskantoor van de Gemeenschap, heeft verklaard dat, hoewel de veiligheidsmaatregelen in Euro pese fabrieken over het algemeen op een hoog peil staan, zij toch worden „gesmoord in teveel bureaucratie, waardoor een men selijke benadering van de kwestie onmoge lijk wordt." Het aantal ongelukken in Europa is dan ook vier maal zo groot als in de Verenigde Staten, zo zei hij. Massoth schreef dit toe aan de samen werking tussen de arbeiders en de bedrijfs leiding in de V. S. Hij zei dat men in de V. S. tot de overtuiging is gekomen dat „in directe voorkoming van ongelukken op de langen duur hogere dividenden oplevert." Een van de eerste stappen.in de te voe ren campagne zal het bijeenroepen zijn van een West-Europese conferentie van arbei ders, bedrijfsleidërs'én-deskundigeh inzake het probleem van veiligheid in de industrie. Ook zal de Gemeenschap trachten het sociaal-wetenschappelijk onderzoek te be vorderen dat in verschillende landen wordt ingesteld. Amok in Brisbane In Brisbane (Australië) heeft een man amok gemaakt met bommen en een revol ver. Hij doodde hierbij twee artsen, ver wondde een arts ernstig terwijl een voor bijganger beide handen verloor toen de bom ontplofte, welke hij de amokmaker wilde ontnemen. Deze bezweek aan opge lopen verwondingen. De dader, een zenuwpatiënt, spoedde zich met een koffer met zelfgemaakte bommen van de ene dokterswoning naai de andere. De twee omgekomen specialisten werden met revolschoten gedood. WASHINGTON (Un. Press) De demo craten in New York willen gouverneur Averell Harriman aanwijzen als de demo cratische candidaat van de staat New York voor het presidentschap. De democraten in deze staat zullen Harriman voordragen bij de democratische nationale conventie van het volgend jaar. Harriman zelf heeft nog niet laten weten of hij zich beschikbaar zal stellen. De enige die dat totnutoe wel heeft gedaan is Adlai Stevenson, candidaat van de democratische partij in 1952. Tevens stopzetting van atoom- proeven bepleit NEW YORK (Reuter) India heeft in de politieke commissie van de UNO-Assem hlée, die op het ogenblik het vraagstuk van de ontwapening bespreekt, een resolutie ingediend, waarin voorgesteld wordt, dat, de UNO oproepen zal tot schorsing van alle proefnemingen met atoom- en waterstof wapens. Voorts bevat de resolutie een ver zoek aan de ontwapeningscommissie, zon der verwijl voorstellen te doen voor een bestand in de bewapeningswedloop, han gende een internationale overeenkomst over de ontwapening. In een munitiefabriek bij Piacenza in Noord-Italië heeft zich Donderdagavond een ernstig ongeluk voorgedaan. Een wagen met ontplofbare stoffen explodeerde. Vol gens de eerste berichten zijn negen arbei ders om het leven gekomen. Een van hen had een handgranaat laten vallen waar door de wagen met explosieven tot ontplof fing kwam. De verenigde vergadering van het Hoog heemraadschap van Rijnland heeft Woens dag de begroting voor 1956 vastgesteld. De omslag is wederom bepaald op f 6.50 per hectare (wat voor het gebouwd eigendom neerkomt op f 3.50 per berekende hectare): dit is thans voor het laatst mogelijk; het laat zich trouwens aanzien, dat voor 1957, als gevolg van de reglementsherziening, de omslagheffing ingrijpend gewijzigd zal moeten worden. Rijnland heeft in samenwerking met an dere hoogheemraadschappen een adres tot de regering en tot Gedeputeerde Staten gericht, teneinde in het kader der Delta plannen ook de aandacht voor de binnen waterkeringen in de Hollands-Utrechtse laagvlakte te vragen. In afwachting van het effect dezer actie zal Rijnland zich na der bezinnen over hetgeen Rijnlands eigen taak ten aanzien der binnenwater keringen eist. Een beginselbesluit is genomen tot ver dieping van boezemwateren in 1956, mis schien zal, als het grootste onderdeel van dit plan, de westelijke Ringvaart van de Ilaarlemmermeerpolder aan de orde komen. De hoogheemraad mr. S. Naayen te Rot terdam, die wegens het bereiken van de zeventigjarige leeftijd aftreedt, was door ziekte verhinderd tegenwoordig te zijn. De dijkgraaf heeft uiting gegeven aan de er kentelijkheid der vergadernig voor al het geen mr. Naayen in een twintigjarige werkzaamheid voor Rijnland gedaan heeft; de vergadering besloot, hem een te legram te zenden. WASHINGTON (United Press) Een vertegenwoordiger van de Fairchild Air craft Corporation heeft Donderdag ver klaard dat zijn maatschappij binnen tien veertien dagen een nieuwe Fokker S-14 uit Nederland verwacht voor het geven van demonstraties voor de Amerikaanse defensiestrijdkrachten. Het vliegtuig zou in de plaats komen van het toestel dat in October bij een demon stratie in Hagerstown, Maryland, veronge lukte, waarbij invlieger Sonderman het leven verloor. De officier van justitie bij de rechtbank te Amsterdam heeft gevangenisstraffen variërende van twee jaar tot zes maanden wegens diefstal of heling geëist tegen ze ven verdachten die een grote firma in huishoudelijke artikelen in Amsterdam van 1952 tot Juni 1955, voor duizenden guldens hadden benadeeld. „Wil men diefstallen bij dergelijke grote bedrijven voorkomen dan is het noodza kelijk zware straffen op te leggen, zodat men al om deze reden zal nalaten te stelen. In het grote bedrijf werden alle mogelijke controlemaatregelen genomen die illusoir werden omdat ook zij die ter controle wer den aangesteld meewerken om goederen weg te nemen", zei de officier. Alle verdachten hadden de hun ten laste gelegde feiten toegegeven. Tegen een 38-jarige chauffeur eiste de officier wegens diefstal, verduistering en heling van haarden en andere huishoude lijke artikelen een gevangenisstraf van twee jaar, tegen een 28-jarige emballeur wegens diefstal een jaar en zes maanden, tegen een 19-jarige magazijnbediende we gens diefstal een jaar, tegen een 62-jarige winkelierster wegens heling acht maan den en tegen haar echtgenoot, een 54- jarige winkelier, eveneens acht maanden. Zij hadden de door de chauffeur gestolen goederen gekocht. Tegen een 46-jarige smid werd wegens heling zes maanden voorwaardelijke ge vangenisstraf geëist en tegen een 51-jarige chauffeur wegens diefstal in vereniging zes maanden voorwaardelijke gevangenis straf en 100 gulden boete. Op 15 December zal de rechtbank uitspraak doen. TONEEL EN DANS. Zaterdag 3 December, Stadsschouwburg, 20 uur: De toneelgroep „Theater" onder regie van Johan Walham voert op „Boek van de maand" van Basil Thomas. Met Elise Hoomans, Jenny van Maerlant. Lies Fran ken, Richard Flink Gerard Hartkamp en in de hoofdrol Ineke Brinkman. Zondag 4 December, Stadsschouwburg, 20 uur: De toneelgroep „Theater" brengt „Boek van de maand" van Basil Thomas voor het voetlicht, onder regie van Johan Walhain. Donderdag 8 December, Stadsschouwburg, 20 uur: Het toneelgezelschap Johan Kaart voert op „Potasch en Perlemoer" met Johan Kaart, Joh. Boskamp en anderen. MUZIEK Maandag 5 December. Grote Markt, 15.30 uur: Gedurende een uur bespeling van het carillon van de Grote Kerk door de stads- beiaardier Arie Peters. Donderdag 8 December, Frans Halsmuseum, Renaissanc.ezaal, 20 uur: Kamermuziek avond onder auspiciën van de Konink lijke Nederlandse Toonkunstenaars Ver eniging met Nel de Boer, alt, Lida Langer- veld, viool en Annie Schoen, piano. Uit gevoerd worden werken van Handel, Vitali, Bach, Hahn, A. de Klerk, Turin a en R. Strauss. Vrijdag 9 December, Minerva Theater, Heem stede, 20.15 uur: Onder auspiciën van de Heemsteedse Kunstkring brengen Frans Vester en Miep van Luin een recital voor fluit en piano ten gehore. Uitgevoerd worden de sonate in E van J. S. Bach, sonate in Bes van L. van Beethoven, divertimento van Jean Francaix en sonata van Bohuslav Martinu. Vrijdag 9 December, Grote Markt. 12 uur: Gedurende een half uur bespeling van het carillon van de Grote Kerk door de stadsbeiaardier Arie Peters. DIVERSEN Zaterdag 3 December, H.K.B.-gebouw, Tem peliersstraat. 20 uur: Feestavond van de afdeling Haarlem van het Veteranen Le gioen Nederland, tijdens welke onder meer de Oosterse dansgroep „Ramayana" zal optreden. Woensdag 7 December, Stadsschouwburg, 20 uur: De toneelvereniging „Postaal Genoe gen" speelt „De verrassing". Woensdag 7 December, Concertgebouw, 19 uur: Onder regie van Henk Bakker wordt opgevoerd „De desérteur" van Fred. Berens, voor de leerlingen van de 6e en hogere klasse tijdens de St. Nicolaasfeesten ten, georganiseerd door de afdeling Haar lem van de Nederlandse Onderwijzers Vereniging. Deze opvoering wordt her haald op Woensdag 7, Donderdag 8 en Vrijdag 9 December. Woensdag 7 December, Concertgebouw, 20 uur: Voor de afdeling Haarlem van de Koninklijke Vereniging „Oost en West" spreekt de heer F. W. E. Smelik over „Suriname, ons zonneland- Mogelijk heden van vroeger en nu". Vrijdag 9 December, Stadsschouwburg, 20 uur: Droste's toneelvereniging N.A.C. voert op „De Beunhaas" van Johan Ben dien en Henk Bakker. TENTOONSTELLINGEN Frans Halsmuseum: Nieuwe opstelling van de regentenstukken van Frans Hals. Ex positie van poppenhuis anno 1750 met inventaris. Het museum is geopend op werkdagen van 1015 uur, des Zondags van 1315 uur. Teylers Museum: Schilderijen uit de negen tiende en twintigste eeuw. Tekeningen Vóór de zeventiende eeuw kende men wel het woord maatschap, maar nog niet maatschappij.Van maatschap, dat eigen lijk betekent: de hoedanigheid van met iemand „maat" te zijn (vergelijk: gezel schap, genootschap, vriendschap en der gelijke) is het woord maatschappelijk afgeleid. Verder is het geheel uit de taal verdwenen en vervangen door maat schappij, eerst ook in de zin van: ge zelschap, deelgenootschap. Vandaar wordt het een handelsterm voor: on derneming en in de culturele wereld: genootschap ter beoefening van lette ren, kunst, enz. Wij kennen nog de Maatschappij der Nederlandse Letter kunde, de Maatschappij tot nut van 't algemeen, enzovoort. Pas later krijgt het woord de betekenis: samenleving, om gang en verkeer van mensen onderling kleiner of groter bestek. Raad voteert 13 millioen gulden Ondanks het langdurige debat in de Am sterdamse gemeenteraad over de begelei dende nota betreffende de tram- en auto busexploitatie door het Gemeentevervoer bedrijf, hebben de raadsleden Donderdag avond zonder hoofdelijke stemming B. en W. beide credieten, groot 6.500.000 en 6.775.000 toegestaan, benodigd voor het aanschaffen van respectievelijk 25 gelede tramwagens en 92 autobussen. De tram wagens dienen voornamelijk ter vervanging van oud materieel, de bussen voor uitbrei ding der proefnemingen met het vervangen der trams door bussen, alsmede voor de uitbreiding der lijnen, onder andere naar Nieuw West. JOSIP SLAVENSKI OVERLEDEN BELGRADO (United Press) Josip Sla- venski, hoogleraar aan de muziekacademie in Belgrado en één van de bekendste Joe goslavische vomponihten van orkestmuziek, is Woensdagavond overleden. Hij werd vierenzestig jaar. Een scène uit „Het boek van de maand" met rechts op de voorgrond Ineke Brink man, die de hoofdrol vervult in dit Engelse blijspel, dat Zaterdag en Zondag door de toneelgroep „Theater" onder regie van Johan Walhain voor het eerst in Haarlem wordt vertoond. onder meer van Rembrandt, Michel An- gelo, Claude Lorrain; Fossielen en mine ralen. historische natuurkunde-insfcru- menten. Geopend op iedere werkdag behalve Maandag van 1115 uur en de eerste Zondag van iedere maand van 1315 uur. Bisschoppelijk Museum, Jansstraat 79: Mid deleeuwse en latere schilderijen, sculptu ren, paramenten, kantwerk, handschriften en munten. Geopend op werkdagen van 1017 uur, des Zondags van 1316 uur. Cruquiusmuseum, Heemstede: Historische stoommachines en grote maquette van Nederland met waterstanden en over zicht overstromingsramp Februari 1953. Geopend van 912.30 en van 1.305 uur. Grote Markt, Grote Kerk: Te bezichtigen op werkdagen van 9 tot 17 uur. Bezichtiging onder geleide op aanvraag voor groepen van tenminste vijftien personen. Tinholthuis, Bloemendaal: Vrijburglaan 17, Het museum is geopend van Maandag tot en met Zaterdag van 912 en van 1416 uur. Tevens elke eerste Zondag van de maand, van 1517 uur. Schotersingel 17 a: Palestina-diorama's (Bijbelse voorstellingen). Geopend op aan vraag, ieder uur van de dag. Zondags ge sloten. Kunsthandel Leffelaar, Wagenweg 102: Ten toonstelling van werken van J. M. Prange en R. E. Penning. Geopend op werkdagen van 105 uur. Tot 15 December. Museum „Het Huis Van Looy": ere-tentoon- stelling van werken van de in 1955 over leden schilder F. H. Abbing, tot 12 De cember. geopend op werkdagen van 10— 12.30 en van 13.3017 uur; des Zondags van 1417 uur. VOLKSUNIVERSITEIT Alle bijeenkomsten worden gehouden in de Renaissancezaal van het Frans Halsmuseum ingang Klein Heiligland, 20 uur. Vrijdag 2 December: Tweede causerie door dr. E. J. Slijper over „Verleden, heden en toekomst van de mens op aarde". GELOOF EN WETENSCHAP Vrijdag 2 December, Stadsschouwburg, 20 uur: Mr. A. L. Hustinx houdt een voor dracht over zijn reis naar Ceylon waarbij de kleurenfilm „Onder de zon van Cey lon" getoond zal worden. Organist in nood In Maart van dit jaar heeft de organist Robert Metzier uit Chicago het gedaan ge kregen, dat het bij rechterlijk bevel aan de 35-jarige Harriet Davies werd verboden een kerk te betreden, waar Metzier het orgel bespeelde. De organist had zich er over beklaagd, dat Harriet Davies en haar moeder hem van kerk naar kerk volgden en steeds op de voorste rij naar hem zaten te staren als hij speelde. Hij werd daar zenuwachtig van en ging fouten maken. Een andere rechter heeft nu het rech terlijk bevel ongedaan gemaakt. Hij ver klaarde niet bevoegd te zijn mensen bui ten een kerk te houden, wat hun motieven voor kerkbezoek ook zijn. Mej. Davies heeft als enige reden voor het volgen van Metzier opgegeven, dat zij hem zo mooi vindt spelen. In de Ridderzaal in Den Haag woonde Koningin Juliana Donderdag de plechtige bijeenkomst bij ter herdenking van het vijftigjarig bestaan van de kinderwetten in Nederland. Deze foto laat zien hoe een aantal meisjes uit het jeugdhuis „Don Bosco" in Scheveningen onder leiding van mevrouw W. Grimberg en-Rammers een menuet van Mozart uitvoert.

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 5