Sport in het kort met melk meer mans DE VLUCHT VAN JAN KLAASSEN De gele kamer Deense TV arrangeerde plotselinge ontmoetingen Britse commerciële televisie in zorgen FEUILLETON Getuigen uit Nederland komen in Januari 4 Heringa Wathrich Motorboot won tijd voor ernstig zieke patiënt Advertentietarief èn peil sterk gedaald Luit.-generaal Opsomer nam afscheid van zijn artillerie Adres aan gemeenteraden tot afschaffing klassestelsel op algemene begraaf plaatsen Architectengroep A IV ontwierp „Smalle woning" Gespreide vacanties voor het bouwvak Kerkelijk Nieuws door Mary Roberts Rinehart Zaak-Jungsch laeger Nobelprijs bestemd voor het kamp op Tinos Examens Vertraging door mist Bouw van 96 woningen gegund aan vierde dorp in Wieringermeer Beide Ierse regeringen zijn vijanden van extremisme ZATERDAG 3 DECEMBER 1955 Sint Nicolaas vervult de harten nog met blijde verwachting en het heerlijk avondje houdt de gedachten aan Kerstmis voorlopig verre. Of is dit een misverstand? Want aan het Singel te Amsterdam worden reeds de kerstbomen aangevoerd, die straks in de huiskamers zullen prijken. KOPENHAGEN (United Press) De Deense televisie-kijkers zijn getuige ge weest van een ontroerende reünie van een 72-jarige moeder en haar Deens-Ameri kaanse zoon, van wie zij dacht dat hij dui zenden kilometers weg was. De korporaal der luchtmacht Alex Herreborg, Ameri kaans staatsburger sedert 1948. was in Sep tember op een vliegbasis in Californië ge kozen als „soldaat van de maand" omdat hij verlofpicnics organiseerde voor de 16.000 vliegers in dat gebied. Na zijn ver kiezing stuurde hij bloemen aan zijn moe der en een functionaris van de Ameri kaanse ambassade overhandigde haar het erediploma van haar zoon. De 72-jarige we duwe had grote spijt betuigd, dat zij haar zoon niet persoonlijk kon feliciteren. De Deense televisie meende, dat het aardig zou zijn een onverwachte ontmoeting te arran geren in haar programma „Rendez-vous in de studio" en de superieuren van korporaal Herreborg gaven onmiddellijk hun mede werking en de luchtmacht betaalde de 1500 dollar voor zijn vliegpassage. Zijn aankomst werd geheim gehouden en hij kreeg daar toe een comfortabel „huisarrest" op een eilandje nabij Funen.. Intussen hadden televisie-mensen contact opgenomen met mevrouw Herreborg en haar verzocht naar de studio te komen om de Amerikaanse ambassadeur of diens „plaatsvervanger" te ontmoeten. Mevrouw Herreborg verscheen het eerst op het scherm. Zij vertelde over de onder scheiding van haar zoon. Om haar op de schok voor te bereiden, toonde de inter viewer haar een kort filmpje van Alex, dat was opgenomen in de woning van de inter viewer, vóór de korporaal zijn „huisarrest" begon. De oude dame kon er zonder bril niet veel van zien. Toen zij haar bril had opgezet werd het filmpje nog eens ge draaid en toen riep zij uit: „Maar dat is Alex! Hij kan toch niet in de stad zijn, denk ik?" „Dat is hij wel", antwoordde de inter viewer en hij wees naar de ingang, waar Alex op dat moment binnenstapte. „Goeie Genade", riep de moeder uit en rende de studio door en omhelsde haar zoon. „Ik kan het niet geloven", zeide zij telkens weer. Het volgende rendez-vous was minder spectaculair, maar niet minder ontroerend. Max Rawitscher, een jonge Duitse Jood, huilde van vreugde toen hij Knud Mars- trand Christiansen ontmoette, een Deen die hem op een koude Octobernacht in 1943 veilig over de Oeresund naar Zweden had gebracht, toen Rawitscher al acht m,aanden op de vlucht was voor de nazi-progroms in Oost-Duitsland. Toen zij elkaar ontmoetten, werd Chris tiansen door Rawitscher omhelsd en minu tenlang kon deze laatste geen woord uit brengen. Tranen stroomden hem over de wangen. ADVERTENTIE Haarlem CENTRALE VERWARMING JOHNSON OLIEBRANDERS Omstreeks half twaalf Vrijdagavond stoomde het Nederlandse kustvaartuig „Nottingham" op de Nieuw Waterweg van Hoek van Holland naar Rotterdam. Aan boord bevond zich een ernstige zieke, die zo spoedig mogelijk: aan de blindedarm moest worden geopereerd. De toe?tand van de patiënt was zodanig, dat men het niet verantwoord achtte te wachten tot het schip in Rotterdam zou zijn gemeerd. Er werden derhalve, ondanks de dichte mist, maatregelen genomen om de zieke op de snelste wijze naar het ziekenhuis in Rotterdam te vervoeren. Een snelle motor boot van de N.V. Koninklijke Scheeps agentuur Dirkzwager vertrok even voor half twaalf uit Maassluis om op de rivier de patiënt van de „Nottingham" over te nemen. Op de kade te Maassluis was spoedig daarna een ziekenauto aangekomen om de zieke, zodra deze door de motorboot aan land was gebracht, naar het havenzieken huis te Rotterdam te vervoeren. LONDEN (United Press) De Londense „Daily Express" zegt in een hoofdartikel, dat de commerciële televisie in Engeland al in moeilijkheden is negen weken na de start. „Het verlies is f 50.000,per dag en de belangstelling van de kijkers is gering", aldus deze krant en zij vervolgt, „om aan deze situatie het hoofd te bieden maakt de commerciële televisie niet alleen drastische verlagingen van zyn advertentietarieven bekend, maar brengt hij ook drastische wijzigingen in zyn programma's aan. He laas kunnen deze wijzigingen niet als ver beteringen beschouwd worden". Het beroemde Halle orkest wordt naar de late avonduren gedrukt. Nieuws, ge sprekken, discussies en documentaires ko men er nog slechter af. Ze worden be snoeid teneinde meer ruimte te maken voor in Amerika gemaakte Westerns en andere lichte programma's. De „Daily Express" vraagt of dit be tekent dat de commerciële televisie be gonnen is in kwaliteit af te zakken, op die manier het parlement negerend, dat ver langde dat een hoog algemeen kwaliteits niveau gehandhaafd zou worden. De krant voegt hier aan toe: „De BBC bokst het voor elkaar. In de loop der jaren is zij er in geslaagd een grote kijkersschaar op te bouwen en toch uitstekende niveaux van goede smaak en kwaliteit te hand haven. Aan hen (de leiders van de com merciële televisie) dient duidelijk gemaakt te worden, dat geen afdwalen getolereerd zal worden van de beloften die gedaan zijn toen de wet werd aangenomen". Aansluiten President Tito onderweg In een officieel communiqué is verklaard dat er gémeenschappelijke grondbeginselen bestaan tussen Joegoslavië, Ethiopië en Egypte in hun buitenlandse politiek. De Joegoslavische minister van Buitenlandse Zaken, Popovitsj vergezelt Tito op diens reis. Luitenant-generaal A. T. C. Opsomer, de commandant van het eerste legercorps, die 1 Januari de dienst met pensioen verlaat, nam Vrijdagmiddag afscheid van de staf batterij van het legercorps-artillerie en van de 44ste afdeling artillerie, beide gelegerd in Ede. Het was het 35ste en laatste af scheidsbezoek dat hij bracht. Dat het artil lerie-onderdeel de eer van het laatste af scheid genoot was geen toevalligheid, om dat de generaal zelf artillerist is en altijd een zwak plekje in zijn hart voor dit wa pen heeft behouden. De Nationale Raad voor het Onderling Uitvaartwezen, vertegenwoordigende het Centraal Genootschap van Verenigingen voor Uitvaartverzorging in Nederland, de Federatie van Onderlinge Begrafenisver enigingen van en voor Katholieken in Ne derland en de Nederlandse Bond van Be grafenisverenigingen, heeft zich tot alle gemeenteraden gericht met het verzoek in overweging te willen nemen maatregelen te treffen voor zover nodig om te komen tot afschaffing van het klassen- stelsel op de algemene begraafplaatsen. Bouw-arbeid gehalveerd Een groep van architecten, de Architec tenwerkgroep A IV. heeft een woningtype ontworpen, de zogenaamde „smalle wo ning", die zowel in kleine afzonderlijk blokken als in de vorm van flats kunnen worden gebouwd en die 10 tot 20 percent minden zouden kosten dan een traditionele woning. Bovendien zou deze bouw een ar beidsbesparing van ongeveer 50 percent geven. Om deze woningen te bouwen is een on derneming opgericht, die zich de fabricage, de centrale inkoop en import van onderde len enzovoorts ten doel stelt. De assemblage van de woningen kan door aannemers ter plaatse geschieden. De „smalle woning" bevat op één verdie ping een woonkamer van 4x5 meter en een keuken met een gecombineerde was- badinstallatie, die een wasmachine bevat, en op een tweede verdieping drie slaapka mers: een van 3,4 x 4 meter en twee van 1,96 x 4 meter. De ontwerpers van de plannen hopen, dat bij de toewijzing van bouwvolume in aan merking zal worden genomen, dat voor de smalle woningen slechts de helft van de arbeid van een traditionele woning gemoeid is, met andere woorden dat extra bouwvo lume zal worden verleend. Op deze wijze zou. wanneer volgend jaar 3000 a 5000 wo- nigen van dit type worden gezet, de totale woningproductie 2000 a 2500 hoger kunnen zijn dan wanneer alleen volgens de tot nu toe gangbare systemen wordt gebouwd. De afwachtende houding van de overheid houdt echter in, dat toewijzing van extra bouwvolume nog niet wordt overwogen. ADVERTENTIE NEEM PER MAN DRIEKWART KAN Pybllcotle Nederlondi Zulvelbureou, G'ovonhoge 42 ADVERTENTIE GAAT U VERHUIZEN? Wij verzorgen Uw verhuizing met vakkundig personeel onder volledige garantie. 11 11 ROZENSTRAAT 13 - Tel. 20020 - 12525 HAARLEM MEUBEL- EN PIANOTRANSPORT door geheel Nederland. De bedrijfsraad voor het Bouwbedrijf heeft besloten de vacantie voor de bouw arbeiders in 1956 te spreiden over twee weken. Dit besluit is genomen na overleg met vertegenwoordigers van enkele der belangrijkste collectief vacantie verlenen de bedrijfstakken, zoals de metaalindus trie, de metaalnijverheid, de textielindus trie. de confectieindustrie en de bouwnij verheid. In de week van 29 Juli tot 4 Augustus zullen vacantie hebben de bouwarbeiders, werkzaam in werkplaatsen en op bouw werken gelegen ten Noorden van de lijn, die wordt gevormd door Rijn, Lek, Nieuwe Maas en Nieuwe Waterweg. De steden Rotterdam en Arnhem worden gerekend te behoren tot het gebied ten Noorden van deze lijn. De bouwarbeiders, werkzaam in werk plaatsen en op bouwwerken, gelegen ten Zuiden van deze lijn zullen in de week van 5 tot 11 Augustus vacantie hebben. De bedrijfsraden voor de nevenbedrij- ven, van het bouwbedrijf, zullen dezelfde gedragslijn volgen als de Bedrijfsraad voor het Bouwbedrijf. ADVERTENTIE Verkooplokaal NOTARISKUIS Directeur W N WOLTERINK Bilderdijkstraat bij de Zijlweg Haarlem - Tel (K 25001 11928 INBOEDELVEILING 13/14 DEC. 1955 Inzendingen van huisraad worden dagelijks aangenomen. Eigen afhaaldienst Ned. Herv. Kerk Beroepen te Witmarsum (toez.) W. C. Verstoep te Jorward. Aangenomen naar Vaals-Gulpen (toez.) W. J. Blikkendaal, vic. te Kruiningen. Geref. kerken Beroepen te Onr.en (Gron.) J. N. Nam- mensma, cand. te Drachten. Beroepen te Berkel en Rodenrijs H. Moll te Midwolda (Did.). Geref. gemeenten Tweetal te Yerseke: M. Blok te Rotter dam-C. en J. M. Kersten te Genemuiden, van wie laatstgenoemde is beroepen. Beroepen te Kalamazoo (USA) W. C. Lamain te Grand-Rapids (voorheen te Rassen); te Paterson (USA) A. F. Hon- koop te Goes; te Sheboygan (USA) A. Ver- gunst te Corsica (USA) (voorheen te Zeist); te Norwich-St. Catharines (Canada) M. Heerschap te Lethbridge (voorheen te Wa- geningen. Bedankt voor Boskoop: J. W. Kersten te Genemuiden. Geref. kerken art. 31 K.O. Beroepen te Tiel-Zaltbommel: O. J. Dou- ma, cand. te Stadskanaal. Evang. Luth. kerk Aangenomen naar Harlingen: mejuffrouw L. J. Visser, prop. te Utrecht. „Ja", zei Jan Klaassen. „Die trap zijn we gelukkig goed afgekomen... Maar nu moeten we zien, dat we buiten komen!" Gelukkig stond de deur van het oude huis op een kier; daar konden ze net doorheen glippen, en zo waren ze buiten. Nu gingen ze verder; maar toen ze nauwelijks 'n paar meter op weg waren, trok Jan zijn Katrijn vlug achter een lantaarnpaal „Pas op!", fluisterde hij. „Blijf hier achter staandaar komt een mens aan!" Stil als muisjes hielden ze zich achter de paal verborgen 13-14 •i) De meisje- die haar gevolgd waren, zagen er mistroostig uit. Ik begrijp er niets van, zei Carol. Mevrouw Norton is waarschijnlijk plot seling ziek geworden. Wil jij soms de kachel in de keuken vast aanmaken, Mag gie, dan zal ik even opbellen. Carol legde haar hoed en tasje op het tafeltje in de hal. Haar mantel hield ze maar aan. Het was bitter koud in het holle huis. Maggie was inmiddels naar de keuken gegaan, maar de twee andere meisjes had den nog geen vin verroerd. Waar ruikt het hier toch naar?, vroeg Frieda. Het lijkt wel of er een brandje is geweest. Laat de deur maar open staan, zei Carol lichtelijk geïrriteerd. -Mevrouw Norton moet hier al geweest zijn. Ze heeft misschien iets geschroeid. Gaan jullie Mag gie maar even helpen. Carol liep via de binnenplaats naar de bibliotheek. Het studeervertrek zag er nog precies zo uit als vroeger. De hoezen hin gen nog over de stoelen van de hal, doch op de binnenplaats waren de planken, die gedurende de winter steeds over het vijver tje lagen, verwijderd, terwijl de luiken voor de deuren teruggeslagen waren. Tot haar geruststelling ontdekte ze dat ten minste een poging was gedaan, de biblio theek enigszins bewoonbaar te maken! Het grote tapijt was uitgerold, terwijl hier de hoezen van de stoelen verdwenen waren. Foto's en andere dingen waren op hun plaats gezet, terwijl verse houtblokken in de open haard lagen. Ze bukte zich, stak een lucifer aan en even later lekten de vlammen reeds vrolijk aan het hout. De vreemde geur wat het ook mocht zijn was zelfs tot hier door gedrongen. Ze opende de deur, die toegang gaf tot het terras. Frisse lucht drong het vertrek binnen en het uitzicht, waar zij steeds weer van kon genieten, werkte als een verfrissende douche. De eilanden voor de kust waren gelijk groene edelstenen te midden van de blauwe uitgestrektheid van de zee, en enkele kilometers verder kon ze Bayside zien liggen, half verscholen tussen de bomen. Ze haalde eens diep adem en liep naar het bureau om op te bellen. Het telefoontoestel was er niet! Ze staarde ontzet naar de plaats, waar het toestel altijd gestaan had. De zilveren sigaretten doos stond op haar plaats, evenals het ivoren inktstel en alle andere dingen, die op het bureau plachten te liggen, maar de telefoon was spoorloos verdwenen.... Even later ontwaardde haar ogen iels anders. Ze bleef stilstaan en staarde er naar. Op de asbak lag een gedeeltelijk op gerookte sigaret en aan het mondstuk zat lipstick. Lucy Norton rookte niet, noch gebruikte zij lipstick. Met stijgende verbazing keek zij naar het peukje. Maar toen begon zij plotseling te glimlachen. Natuurlijk was iemand binnen geweest. Marcia Dalton waarschijnlijk of Louise Stimson. Haar on behaaglijke gevoel keerde echter al spoe dig weer terug. Ze liep snel door de zit- en eetkamer naar de pantry en keuken. Maggie had een schort uit haar koffer ge haald en voorgedaan. De twee meisjes stonden als twee bange vogeltjes dicht bij elkaar. Ik ben bang dat enkele telefoons ver wijderd zijn, zei ze zo opgewekt mogelijk. Is de pantry-telefoon er nog, Maggie? Maggie opende een deur en zei toen: Ook verdwenen. Het ziet er naar uit dat ze alle toestellen weg hebben gehaald! Mooi is dat, zei Carol, Wat zullen we nu moeten doen? Vroeger leefde de mensen óók zonder telefoon, zei Maggie filosofisch. We zul len het wel rooien, vermoed ik. Heeft u die vreemde geur al kunnen thuisbrengen, juf frouw Carol? Hier in de kelken heb ik niets bijzonders kunnen ontdekken. Die typische geur was in de keuken in derdaad niet sterk, maar ze was wél nog duidelijk waarneembaar. Frieda de jongste van de drie, hield het plotseling niet langer uit, hetgeen overigens wel te voorzien was geweest. Ik blijf geen minuut langer, riep ze DJAKARTA, (ANP) In de zitting van Donderdag in het proces tegen Jung- sch laeger heeft mevrouw Bouman ge vraagd of de uit Nederland komende ge tuigen wel op 15 December kunnen wor den gehoord, aangezien op die datum in Indonesië de verkiezingen voor de con stituante worden gehouden. Rechter Maengkom besloot, dat zij na Nieuwjaar, op 5 en 6 Januari, moeten verschijnen. Zij kunnen dan bovendien de feestdagen in Nederland blijven. Zij,dienen er echter op te rekenen, dat zij gedurende 14 dagen ter beschikking moeten blijven. Vrijdag vroeg de rechter bij de aanvang van de 46ste zitting aan de verdedigster of zij al iets vernomen had van een advo caat uit Nederland die zou komen om de verdediging van beklaagde op zich te ne men. Mevrouw Bouman antwoordde dat dit op een geheel ander niveau behandeld wordt en dat zij daar niets van weet. De officier van Justitie Sunario zegt over de getuigenissen van leden van het personeel van de KPM, waar Jungschlaeger werk zaam was: „als ik deze verklaringen ver gelijk met die van Manoppo, die ik volledig vertrouw, krijg ik de indruk dat zij be klaagde willen helpen, of misschien zelfs betrokken zijn bij de organisatie". Hij leest daarop een politierapport voor waarmee hij wil aantonen dat ondanks de verkla ringen a décharge, het wel mogelijk was om wapens op het vliegveld Kemajoran te brengen, hetgeen de verdedigster be strijdt. De zitting zal op 16 December worden voortgezet. GENèVE (Reuter) De vluchtelingen organisatie van de UNO zal de Nobelprijs voor de vrede ongeveer 35.000 dollar die zij dit jaar heeft gewonnen, gebruiken voor het opheffen van het vluchtelingen kamp op het Griekse eiland Tinos en het verlenen van hulp bij het vinden van nieu we onderkomens aan de in dit kamp ver blijvende vluchtelingen. Het sluiten van een dergelijk centrum waar jarenlang ongeveer 125 vluchtelingen hebben geleefd en dat één van de armoe digste kampen onder zijn beheer-is, zal een „.model demonstratie" zijn om de wereld te bewijzen dat er middelen bestaan om het vluchtelingenprobleem snel en doeltreffend op te lossen. De Noorse vluchtelingenraad en de Zwitserse organisatie voor „hulp aan Europa" hebben hun steun toegezegd bij het uitvoeren van dit plan. De Nobelprijs zal op 10 December in Oslo worden overhandigd aan de Hoge Commis saris voor vluchtelingen, de Nederlander mr. G. J. van Heuven Goedhart. Critiek Radio Moskou heeft critiek geleverd op het toekennen van de Nobelprijs voor de vrede 1954 aan de vluchtelingenorganisatie. Deze toekenning is „onverdiend". „Men kan nauwelijks zeggen dat de Noorse commissie deze keer een geslaagde keus heeft gedaan. Als aan het begin van 1955, tien jaren na de tweede wereldoorlog, nog ongeveer 2.200.000 „verplaatste personen" en vluch telingen zonder land zijn, wat heeft deze commissie dan werkelijk voor goeds ge daan?" aldus radio-Moskou. De plaatsvervangende hoge commissaris, •Tames Morgan Read, heeft deze aanval be titeld als een ogenschijnlijke „terugkeer tot de geest van vóór Genève." Wel wees hij erop. dat de Russen tijdens deze zitting van de UNO-Assemblée voor het eerst niet tegen de resolutie over het werk der vluch- telingencommissie hadden gestemd. Groningen. Doctoraal examen Economische Wetenschappen: P. Helder", Meppel. Candi- daatsexamen Rechtsgeleerdheid: H. van Dijk, Groningen. Artsexamen le gedeelte: J. Knol, Groningen; R. L. F. Nienhuis, Assen: J. M. Rodermond, Assen; N. H. Spaans, Gronin gen. Bevorderd tot arts: J. A. J. Huiskes, Borne. Leiden. Candidaatsexamen Sociologie: mej. A. K. de Ronde, Delft. Nijmegen: Gepromoveerd tot docter in de Letteren en Wijsbegeerte op een proefschrift, getiteld „De Gallo-romeinse Tempels te Eist in de Over-Betuwe", de heer J. E. A. Th. Bogaers, geboren te Cuyk. De promotie ge schiedde cum laude. Bijna de hele Vrijdag heeft boven de Nieuwe Waterweg een dichte mist gehan gen. Alleen in de middag is het zicht enige uren wat beter geweest, maar 's avonds was de Waterweg weer „potdicht". In- en uitvarende schepen werden beloodst met grote vertraging. Doordat boven de Noord zee en heel West-Europa mist hing kwamen er ook niet veel schepen van elders voor Hoek van Holland. De treinen ondervinden als gevolg van de mist in het gehele land ook vertraging, al is deze zeer gering. Alleen in Utrecht en in Rotterdam was de vertraging wat gro ter, zo vernamen wij van de Spoorwegen. De gemeenteraad van Wieringermeer is Vrijdag in spoedeisende vergadering bijeen geweest, ter bespreking van het voorstel van B. en W., om over te gaan tot de bouw van twee complexen woningen van 66 wo ningen en 4 winkelwoningen naar ontwerp van ir. G. Meyerink te Zwolle en 26 wo ningen naar ontwerp van de directeur van gemeentewerken te Wieringermeer, de heer G. J. de Boer, in het nog naamloze vierde dorp van de Wieringermeerpolder. Burge meester Omta deelde ook mede dat hij in Den Haag op het ministerie van Wederop bouw en Volkshuisvesting had vernomen, dat er geen bezwaar meer bestaat tegen de prijs van respectievelijk 952.844 voor de bouw van het eerstgenoemde complex en 324.966 voor de bouw van de 26 woningen. De voorzitter en enige raadsleden spra ken er hun voldoening over uit dat thans eindelijk kan worden overgegaan tot de bouw van het vierde dorp van de Wierin germeerpolder. Het vierde dorp van Wie ringermeer zal verrijzen ten Oosten van het hoofddorp Wieringerwerf. De grond voor de voorgenomen woningbouw is reeds bouwrijp gemaakt. BELFAST (Reuter) De leiders van beide regeringen in Ierand hebben hun af keuring te kennen gegeven van de activi teit van extremisten, die trachten de twee gebieden door middel van geweld te ver enigen. In Belfast deed Lord Brooke- borough, de premier van Noord-Ierland, een aanval op de regering van de Ierse republiek wegens „haar falen" in het voor komen van wapenhandel en wapenbezit. Hij zei echter verheugd te zijn over de op roep tot het nalaten van gewelddaden door premier John Costello, die voor het eerst sinds 1948 een campagne voert tegen de extreme nationalisten die buiten de wet zijn gesteld. De premier heeft tegenover journalisten verklaard dat zijn regering van plan is opnieuw kracht bij te zetten aan de wet op misdrijven tegen de staat van 1939, die sinds 1948 in feite buiten werking is ge weest. RENSTAL MERCEDES. Ondanks de beslissing van de directie van de Mercedes- fabrieken het komende seizoen niet in wed strijden uit te komen, zal de renstal van deze firma blijven bestaan. In de toekomst zal een onderhouds- en reparatieploeg ten dienste worden gesteld van de particuliere rijders die met een Merceles 300 sl. of 190 sl. aan racewedstrijden deelnemen. STIRLING MOSS. De jonge Britse autocoureur Stirling Moss heeft besloten het volgend jaar als leider voor het Italiaanse merk Maserat: te zullen rijden. Dit werd bekend gemaakt door de vader van de 26- jange coureur, die in het afgelopen seizoen voor Mercedes Benz uitkwam. Moss is op het ogenblik in Amerika. JUDOKAMPIOENSCHAPPEN. Het congres van Europese Judobonden heeft in Parijs de organisatie van de Europese judo- kampioenschappen in 1956 toegewezen aan Wenen. POLODUEL. Tijdens de internationale zwemwedstrijden in Boedapest heeft de Hongaarse waterpoloploeg met 7—3 gewon nen van Italië. De ruststand was 31. hysterisch. Ik had er geen notie van dat ik naar het einde van de wereld moest! En die geur maakt me ziek. Ik neem op staan de voet ontslag, juffrouw Carol. Carol onderdrukte met geweld het nacht- merrie-achtige gevoel, dat haar dreigde te verlammen. Luister nu eens, Frieda, zei ze over redend. Je kunt nu toch niet weggaan! Niet op stel en sprong bedoel ik. Ik kan geen taxi voor je opbellen, de wagens in de garages staan zonder benzine, en de eerste trein gaat pas tegen middernacht. Maggie deed ook een duit in het zakje. Doe toch niet zo dwaas, Frieda, zei ze. Het is best mogelijk dat mevrouw Nor ton even naar de groenteboer of de krui denier is. Doe je jas nu maar uit en zet je hoed af. Ik zal koffie zetten. Een kopje koffie zal ons goed doen. Een haastige inspectie van de voorraad kast toonde echter aan dat er nagenoeg niets was. Er stond een lege koffiepot en in een trommel lag een oud stukje brood. In de koelkast lagen enkele eieren, een aan gebroken potje marmelade en enkele plak jes spek. Maggie's gezicht betrok. Ze keek naar de klok, die om de acht dagen opge wonden diende te worden. Ze liep Als die luie George Smith hier ergehs rondhangt, kunnen we hem wat boodschap pen laten doen, zei ze. Kijk eens of je hem kunt vinkden, Nora. Hij is tuinman, dat beweert hij althans. Frieda stuurde ze naar de kelder om kolen te halen. Onder protest voldeed het meisje hieraan. Carol ging zitten, terwijl Maggie haar bezorgd aankeek. U bent te jong om dit allemaal te moeten meemaken, zei Maggie met de haar eigen familiariteit, welke langzaam was gegroeid in de twintig jaren, dat ze al bij de familie in dienst was. Trekt u zich er maar niet veel van aan. Waarschijnlijk is bij Lucy thuis iemand ziek geworden. Ik begrijp trouwens niet waarom uw moeder nu persé hierheen wilde komen. Mijnheer Greg komt hier toch niet! Hij heeft maar dertig dagen verlof en gaat bovendien trouwen. Het is jammer, voegde ze er enigszins ontactisch aan toe, dat u en mijnheer Don niet getrouwd zijn voordat hij in dienst ging. Omdat Carol moe en ongerust was, sprongen de tranen in haar ogen. Ze veeg de ze met een ongeduldig gebaar weg. Dat is voorbij, Maggie, zei ze. We moeten niet blijven treuren. Met op haar rug een zakje kolen, kwam Frieda terug uit de kelder. Maggie maakte direct de kachel aan. De vreemde geur was in de keuken niet sterk, maar toen Maggie wat petroleum op de kolen uitgoot en daar na een lucifer in de kachel wierp, trof het Carol dat ze erg veel op die, welke het brandende vuur verspreidde. Klaarblij kelijk had Lucy op diezelfde wijze het vuur aangemaakt. Nora kwam huiverend terug. Ik heb niemand gezien, rapporteerde ze. Het gras is hier en daar gemaaid, maar ik kon niemand vinden. Ze ging dicht bij de kachel zitten en Ca rol stond abrupt op. Er moet iets met Lucy gebeurd zijn, zei ze. Wil jij het hier verder regelen, Maggie? Ik ga naar het dorp om uit te vinden wat er nu precies gebeurd is en een en ander bij de kruidenier bestellen. Miller zal wel open zijn. Een van de meisjes kan toch wel gaan? merkte Maggie op Maar Carol weigerde. Ze maakte zich zorgen om Lucy, terwijl ze precies wist waar ze in het dorp moest zijn. De meisjes waren daar nog nimmer geweest. En dan kwam er nog bij alhoewel ze dit niet zei dat ze het huis uit wilde. Iedere keer dat ze hier vroeger gekomen was, straalde het huis iets prettigs uit, maar ditmaal was dat totaal anders. Het grote huis deed haar aan een graf denken HOOFDSTUK III Ze huiverde nog steeds, toen ze van het tafeltje in de hal haar tasje oppakte. Haar hoed liet ze liggen, terwijl ze de voordeur niet sloot, zodat frisse lucht het huis bin nen kon dringen. Staande op de stoep liet ze haar blikken ronddwalen. Niets wees er op dat George Smith veel had gedaan. Gesnoeide takken lagen op een grote hoop vlakbij de oprijlaan, terwijl de schuur, waar de werktuigen opgeborgen werden, potdicht leek te zijn. (Wordt vervolgd)

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 6