Gasvoorziening Velsen Noord zou duurder zijn dan via een door Beverwijk tunnel-leiding Havenberichten Opzichter J. J. Duinker zwaaide af bij het Velsense Gasbedrijf Kerkdiensten Visserij-varia Revue der gemeentelijke problemen VERLICHTINGSVRAGEN - WATERSNOOD - NEVELSPUIT - LANGE NIEUWSTRAAT - HUISNUMMERCHAOS AUTO, MOTOR EN SCOOTER RIJDEN AREND REYM ZATERDAG 3 DECEMBER 1955 Leert goed Aanvoer van hout President van Oud-Katho liek seminarie voor de radio TAXI NODIG? BEL 5000 Nieuwe kotter voor Wieringen IJmuidense kotter naar Urk Burgerlijke Stand Velsen „Beverwijk en Omstreken" stelt nieuwe statuten vast Salaris van fitter vervijfvoudigd in ruim 40 jaar; gasprijs slechts verdubbeld K inderdiensten Uitgevaren vissersvaartuigen Agenda voor Beverwijk VELSENS BEDRIJFSBEGROTINGEN hebben evenals het huishoudboekje voor 1956 van de gemeente zelf heel wat vragen in de raad opgeworpen tijdens het gebruike lijke afdelingsonderzoek, dat aan de openbare behandeling vooraf gaat. Zo werd er opgemerkt, dat het bouwen van een hogedrukinstallatie voor de gasberging, nu deze uitbreiding behoeft en er een zogenaamde „natte" gashouder in voorbereiding is, goedkoper zou zijn dan deze gashouder. Op grond van gegevens, die B. en W. aan halen, wordt deze mening door het college evenwel in het geheel niet gedeeld, temeer ook, omdat de bedrijfszekerheid van een gashouder groter is, hetgeen belangrijker geacht wordt dan een eventueel financieel voordeel. Over de gaskwestie is nogal wat discussie geweest: er kwam bijvoorbeeld een vraag uit de raad, of het niet efficiënter zou zijn de gasvoorziening van Velsen-Noord door Beverwijk te laten verzorgen in- plaats van een leiding door de tunnel te projecteren. Dit zou bovendien een pluspunt óp de rekening der IJmond-samenwerking kunnen worden. Hier zijn B. en W. he* evenmin mee eens: Het zal in de toekomst noodzakelijk zijn een z.g. middeldrukgasnet voor Santpoort en Velsen-Noord aan te leggen, in verband met een behoorlijke drukverdeling, en ook om van de beschikbare propaan-lucht-bijmenging het meest mogelijke nut te kunnen hebben. Op de persleiding, die voor Velsen-Noord door de tunnel moet worden gelegd, wordt dan een aftakking gemaakt naar de Plaatwellerij, daar deze fabriek niet vol doende met normale gasdruk kan worden gevoed. Daar de tegenwoordige aansluiting van Hoogovens een tijdelijke noodoplossing is, zal, bij gaslevering door Beverwijk, door het gasbedrijf Beverwijk een persleiding moeten worden gelegd van Bever wijk af. De kosten zullen dan hoger zijn, terwijl de bedrijfsvoering veel onoverzichte lijker wordt. normaal, in stedelijke bebouwing voor komend type. Herziening huisnummering Een ander lid wenste verbetering van de huisnummers- en straatnaambordjes. Het wenste maatregelen te zien genomen bijv. bij verordening om te komen tot een betere huisnummering. Uniforme bordjes, zoals gebruikt in de nieuwbouw achtte het de oplossing. Straatnaambordjes moeten z.i. bij iedere onderbreking van de straat aangebracht worden. De bouwverordening aldus het college voorziet in voldoende mate in de wijze van huisnummering. Uniformering van de huisnummerbordjes wordt zoveel mogelijk nagestreefd. Inmiddels is besloten de bestaande huis nummering aan een grondig onderzoek te onderwerpen en waar nodig te herzien. Het is regel, dat straatnaambordjes op iedere straathoek worden geplaats, rechts van het verkeer. In nieuwe wijken moet in verband met de bouw wel eens worden geïmproviseerd. Het is de bedoeling, ook daar het gekozen systeem volledig door te voeren, deelden B. en W. tenslotte mede. Enige leden vroegen de aandacht voor de verlichting in de gemeente. Zij meen den dat de controle van de verlichting - welke berust bij de politie niet aan de verwachtingen voldoet, daar verschillende lampen gedurende lange tijd stuk in de fitting blijven. Zij wensten, dat er een betere, intensievere controle wordt inge steld. De coitröle, welke door de politie wordt uitgeoefend aldus B. en W. op de openbare straatverlichting, voldoet in het algemeen wel aan de verwachtingen, ge zien het aantal van ruim 3500 lichtpunten, en ongeveer 10.000 verwisselde lampen per jaar. Op een nog intensiever controle zullen zij evenwel bedacht zijn. Slechten te verbeteren illuminaties Enigen wezen op de slechte verlichting van de Van Lenneplaan te Driehuis, van de Bloemendaalsestraatweg, waar de win kels gevestigd zijn, van de Duinweg, waar nog een bovengrondse leiding aanwezig is van het P.E.N., welke na toestemming van dat bedrijf opgeruimd dient te worden, van de Lindenlaan in Velserbeek van de Parkweg tot de theeschenkerij, waar veel vergaderingen worden gehouden en van de Kennemerlaan, waar de uitstraling van de lampen belemmerd wordt door het geboomte. Hierop repliceerde het college: Het bebouwde gedeelte van de Van Len neplaan tot aan de Jacob Catslaan is nor maal verlicht; voor de verbetering van de verlichting van de Bloemendaalsestraatweg, van de overweg tot de gemeentegrens, zijn de opdrachten reeds verstrekt en voor de verbetering van de verlichting langs de Duinweg moet worden gewacht tot de bovengrondse leiding van het P.E.N. zal worden vervangen door een kabel. Verlichting van de Lindenlaan wordt voorlopig niet overwogen, daar dit het karakter van het park niet ten goede zal komen; voor verbetering van de verlichting van de Kennemerlaan worden proefnemin gen gedaan. Vastgesteld moet worden, dat verbetering van deze verlichting, door de grote breedte van de rijweg, en de aan wezigheid van de bomen, niet eenvoudig zal zijn. Met de verlichting der kerktorens wordt midden December begonnen; alle werk zaamheden zijn reeds opgedragen, aldus kreeg een der raadsleden op een vraag te horen. V er zitting der waterwellen Een lid had gehoord, dat men onlangs verschillende waterbronnen heeft aange boord. Het vroeg zich af of men thans ge rust gesteld kan zijn, dat de watervoor ziening voor geruime tijd gewaarborgd is. Deze vraag gaf het college de gelegenheid, ADVERTENTIE Door onze 10-jarige ervaring leren wij U, met onze nieuwste Leswagens en Motoren, prettig en veilig rijden, door gediplomeerde instructeurs. Gratis Avondlessen in Verkeerstheorie en Auto-techniek Hagelingerweg 134 - Santpoort - Tel. 8930 Ons bijkantoor Dennenstraat 12. IJmuiden Telefoon 02550 - 6200 Inschrijving volgende cursus Motortechniek 9 Januari Voor de papierfabriek Van Gelder Zonen is Vrijdagmorgen aangekomen het Duitse s.s. „Lore Ottens" met een lading van 615 vadem papierhout uit de Finse haven Vasa. Ter gelegenheid van de Oecumenische Zondag wordt Zondagavond om 5 uur door het IKOR over de zender Hilversum I (402 m) een oecumenische samenkomst in de Joriskerk te Amersfoort uitgezonden onder het motto „Amersfoort voor Christus". Voorafgaande aan deze samenkomst zal een korte toespraak worden gehouden door de voorzitter van de Oecumenische Raad van Kerken in Nederland, prof. P. J. Jans, president van het Oud-Katholiek Seminarie te Amersfoort. het volgende op te merken: Aan waterwinningsmiddelen zijn aan wezig: a. de bronnen op het terrein van het Gasbedrijf, die door het hoge zoutgehalte zijn verlaten; b. de bronnen op het terrein van het Waterleidingbedrijf langs de J. P. Coen- straat, welke nog worden gebruikt. Het zoutgehalte van deze bronnen wordt ech ter steeds hoger, zodat deze bronnen in de toekomst steeds minder water zullen geven; c. de bronnen langs de spoorlijn Drie huisSantpoort, waarvan 10 stuks reeds lang in bedrijf zijn, en 10 stuks sinds 1955 in bedrijf zijn genomen. Deze bronnen zijn in zeer goede toestand. Het is mogelijk op dit traject nog een 10-tal bronnen te ma ken, waardoor de watervoorziening voor de naaste toekomst is verzekerd. Voor de verre toekomst zal echter thans naar een nieuwe waterwinplaats moeten worden uitgezien, waaromtrent thans on derzoekingen gaande zijn. Deze onderzoe kingen zullen in 1956 waarschijnlijk zo ver zijn, dat daarover een rapport kan ver schijnen. Brandveiligheid in de havens Een eerder aan het woord geweest zijnd lid informeerde wanneer het toegezegde rapport betreffende bestrijding brand te water tegemoet gezien kan worden en de leden van het college antwoordden, dat de brandveiligheid van het havengebied dat zoals bekend een Rijkshaven is een belangrijke verbetering heeft ondergaan sinds de verkeersweg over de sluizen is aangelegd en opengesteld. Daardoor kan een trekker met aange koppelde motorspuit op de sluiseilanden worden gebracht en vandaar kan de brand bestrijding op efficiënte wijze geschieden. Bovendien zal waarschijnlijk ook de aan te schaffen nevelspuit waarvoor met de begroting 1955 een erediet werd verleend de sluiseilanden kunnen bereiken, waar door de bestrijding van branden aldaar nog verder kan worden verbeterd. En van Velsen-Noord Een lid begreep dat in verband met de ontwikkeling van het IJmondplan in Vel sen-Noord geen brandweergarage te ver wachten is. Hij drong er echter met klem op aan in dit gedeelte van de gemeente wel voldoende en deugdelijk brandweer materiaal ter beschikking te hebben. Ook de aanwezigheid van paraat brandweerper soneel aldaar stelde hij zeer op prijs. Momenteel zijn te Velsen Noord gesid- stionneerd aldus het college een autospuit en een ladderwagen, welke zich in goede staat bevinden, terwijl de daar voor benodigde manschappen eveneens te Velsen Noord woonachtig zijn. Ook bij verder te ontwikkelen plannen voor een eventuele reorganisatie van de brandweer zal met de belangen van het gebied Velsen Noord natuurlijk ernstig rekening worden gehouden, en wel in die mate, dat in, of nabij Velsen Noord, zo wel materiaal als manschappen aanwezig zullen zijn. Betere wegen gewenst Een lid pleite voor een verbeterd we gentype in de gemeente .Als voorbeeld om te verbeteren noemde het de Lange Nieuwstraat, waar het plantsoen tussen vent- en rijweg naar zijn oordeel moet verdwijnen. Het wees op de gevaarlijke hoek Velserduinweg en Lange Niéuw- straat, waar door de vooruitstaande huizen een nauwe trechter is ontstaan in plaats van het zo nodige ruime zicht bij krui singen. Een ander lid was van oordeel dat de groenstroken in de Lange Nieuwstraat daar niet thuis horen. Het achtte deze groenstroken een hindernis voor parkeren de auto's. Een betegeling zou daar meer op haar plaats geweest zijn, welke ruimte dan als rijwielpad dienst zou kunnen doen. Een drietal andere leden waren het hier mede eens. In het algemeen moet worden opgemerkt zo repliceerde het college dat niet kan worden ingezien, in hoeverre er reden is een verbeterd wegentype in de ge meente te bepleiten. Ten aanzien van de verbetering van de Lange Nieuwstraat werd opgemerkt, dat er reeds een plan tot verbetering van deze straat voor het rij- verkeer bij B. en W. is. De uitvoering daarvan dient te worden opgeschort, tot dat de bouwplannen voor de arcadebebou wing en de bouw van het centraal kanto rengebouw vaste vorm hebben aangeno men. Het college kon het er mee eens zijn, dat ten behoeve van het rijverkeer op de lange Nieuwstraat toepassing van het nieuw ontwikkelde wegentype aldaar van belang zal zijn. De hoek Velserduinweg Lange Nieuwstraat is bepaald niet gevaar lijker dan die van andere wegen, uitmon dend op de Lange Nieuwstraat en van een ADVERTENTIE DE NIEUWE FORD ANGLIA VERHUUR ZONDER CHAUFFEUR Na de Flevo WR. 50 is thans ook de In ternos WR. 49 gereed gekomen. Het vaar tuig is een compositiekotter, die bij De Rietpol in Spaarndam van een stalen huis is voorzien en tevens enige meters werd verlengd. Eigenaresse is de Rederij Inter nos te Hippolytushoef. De bruto inhoud bedraagt 78 ton, de lengte 24 m, de breedte 6,20 m en de holte 2,50 m. De voortstuwing geschiedt door een Bolnes motor van 250 pk. Het derde schip van deze combi natie, de Stella Maris WR. 50, bevindt zich nog in aanbouw en zal binnenkort gereed komen. De motorkotter Nelly v. B. IJM. 23 toe behorende aan de heer P. Hamers te IJmui den is verkocht aan F. Hoekstra Zn te Urk. Het vaartuig komt onder de naam Willy UK. 118 in de vaart. Deze kotter is in 1937 gebouwd in Woubrugge bij de N.V. Scheepsbouwwerf De Dageraad en van die tijd af heeft het vaartuig van IJmuiden uit aan de visserij deelgenomen en be oefende meestal de snurrevaadvisserij. VEILINGBERICHT 2 December Sla 38: na dij vie 1538: bospeen 1628; waspeen 820; tomaten 20116; spruiten 2086; knollen 1126; witlof 35—48; bloem kool 1857; prei 918; druiven 75160; boerenkool 915; rode kool 510; groene kool 814; soepgroenten 614. ADVERTENTIE •TEL.5050J Lanqe Nleuwstn66'jMuiDw VERHUUR ZONDER CHAUFFEUR GEBOREN: A. Ch. van de KerkeHolt- rust, z., van Lenneplaan 20, Driehuis; M. IniaStam, d., Lange Nieuwstraat 652, IJmuiden-O.; M. Meijervan der Laan, d„ Spaarnestraat 63, IJmuiden; H. Broekde Groot, z., Pres. Krugerstraat 40, IJmuiden; E. I. LangbroekReinwald, z., Pythagora- straat 3, IJmuiden; M. Meerlantvan Kleef, z., Lorentzstraat 96, IJmuiden-O. OVERLEDEN: M. Hoek, 71 j., echtgenote van J. van Strien, IJmuiderstraatweg 142, IJmuiden. ONDERTROUWD: G. S. Nijhof, 't Weiver 100, Krommenie en A. M. Roos, Fr. Netscher- laan 21, Santpoort; T. Scholtens, Hagelinger- weg 173, Santpoort en A. A. Kooistra, Ro bert Kochstraat 29, Leeuwarden; P. J. Zo merdijk, Wijde Geldelozepad 16, Haarlem en W. R. Prins, Fahremheitstraat 50, IJmui den, t. a. Heerenduinweg 71, IJmuiden-O.; M. J. Vos, Kees Delfsweg 50, Beverwijk en A. Bakker, D. Hartoghstraat 70, IJmuiden; R. Flohr, Kon. Marine te Den Helder en F. S. Hamers, Daltonstraat 20, IJmuiden; P. Gravemaker, Lorentzstraat 86, IJmuiden-O. en A. M. Wals, IJmuiderstraatweg 52 rd, IJmuiden-O. t. a. IJmuiderstraatweg 53, IJmuiden; J. Doets, Genieweg 27 a, Velsen en J. Dijk, Annastraat 26, IJmuiden, t. a. Genieweg 27 a, Velsen; A. Dubbeld, Bloem- straat 122, IJmuiden en J. van Egmond, Vechtstraat 50, IJmuiden t. a. Dolfijnstraat, 220, IJmuiden; J. P. Jung, Kortenaerstraat 27, IJmuiden-O. en C. M. Snoeks, de Ruy- terstraat 22, IJmuiden-O., t. a. de Ruyter- sfcraat 22, IJmuiden-O.; H. Dolman, Kerk straat 8, Loenen en G. J. Maagdelijn, Vleet straat 38, IJmuiden, t. a. Vleetstraat 38, IJmuiden; A. Meesters, Driehuizerkerkweg 19, Driehuis en J. C. Wigchert, Wilgenstraat 4, IJmuidén-O., t. a. Dolfijnstraat 218, IJmui den; J. Stolk, Hagelingerweg 357, Driehuis en A. J. Wijnhoff, Bredaseweg 42, Terheij- den, t. a. Hagelingerweg 373, Driehuis; J. H. Brunink, Jacob Catslaan 24, Driehuis en A. W. Dijkshoorn, Tollenslaan 18, Driehuis, t. a. Jacob Catslaan 24, Driehuis. GEHUWD: N. Schavemaker en H. M. Schrader, Bentheimstraat 82, Losser; G. P. Meijer en C. J. Buding, W. Barendszstraat 21, IJmuiden; C. J. de Rue en F. Schutte, Ladderbeekstraat 80, Velsen-N.; G. J. A. Simon en A. C. Panis, Min. Lelylaan 6, Vel sen; K. Zeilmaker en A. A. B. Tibbe, Ken nemerlaan 149, IJmuiden; H. A. van Duijnen en M. A. G. Dam, Gladiolenstraat 6, Sant poort; D. Groeneveld en P. Gootjes, Eiken straat 15, IJmuiden-O.; C. Spronk en N. M. H. Karemaker, eEndrachtstraat 5, Velsen- N.; H. Jongejan en M. F. Rijnders, Schulp weg 122, Velsen-N.; J. P. ten Napel en D. D. van der Plas, Melbourne, Australië; H. J. Karssen en H. Korbee, Vareniusstraat 19, IJmuiden; J. Luppens en W. A. A. Heiligers, van Ostadestraat 1, IJmuiden-O. Het bestuur en vertegenwoordigers uit de leden van het Algemeen Ziekenfonds „Beverwijk en Omstreken" zullen Vrijdag 16 December in „Belevue" te Beverwijk samenkomen, om nieuwe statuten en een huishoudelijk reglement samen te stellen. Na de losmeking als „eigendom" van de Kon. Ned. Maatschappij tot bevordering der Geneeskunst, is deze handeling nood zakelijk. Gelijk met de behandeling door de Al gemene Vergadering, zullen de gewijzigde en aan de huidige omstandigheden aange paste „voorwaarden van verzekering" voor verplicht- en vrijwilligverzekerden. wor den besproken. Vrijdag kwamen in IJmuiden binnen: Cornells vna Geffle. Glory van Rotterdam. Rijnstroom van Londen. Hercibia van Ham burg. Lore Ottens van Vasa. Nestor van Ant werpen. Hebbe van Goole. Guilia v. Newport News. Burg. Sparrenburg van Hamburg. Eemstroom van Londen. Hr. Ms. Wolf van Den Helder. Hr. Ms. Vos van Den Helder. Lucas M van Londen. Peter Bornhofen van Ostende. Portia van Hamburg. Rijnborg van Domsö. Aragon van Bilgao. J. Duncan van Swansea. Rausel van Huil. Vertrokken zijn: Giselia Oldendorff naar Blythe. Nobistor naar Le Havre. Strabo n. Tanger. Sarpedon naar Rotterdam. Grebbe- stroom naar Liverpool. Egee naar Rotterdam. Rhein naar Borgholm. Huntsland naar Ham burg. Grampian Coasit naar Middlesborough. Stanloch naar Perzische Golf. Rudolf naar Köping. Nestor naar Bremen. Fiona naar Gothenburg. Luna naar Lissabon. Argo n. Gent. Nautilus naar Gent. Zuiderkruis n. Las Palmas. Jelö naar Risör. Delfinus naar Balangen. Oceaan naar Gothenburg. Glory naar Rostock. Boreas naar Rotterdam. NA TWEE-EN-VEERTIG DIENSTJAREN heeft de heer J. J. Duinker, opzichter A bij het Gasbedrijf te Velsen gistermiddag in de tekenkamer van het bedrijf afscheid genomen van het personeel. Hij bereikte op deze dag de leeftijd, waarop het pensioen moet ingaan en kan daarom nu terugzien op een arbeidzaam leven, waarin hij van fitter bij het Gasbedrijf opklom tot de hoogstbestaande rang; die van opzichter A. Velen hebben de heer Duinker en zijn echtgenote gistermiddag ten afscheid de hand gedrukt. Daarbij waren ondermeer twee wethouders van Velsen, de heer H. de Boer en de heer C. P. J. Maas. Zondag 4 December IJMUIDEN: Ned. Herv. Kerk, Kanaalstraat, 10 uur: ds. J. van den Berg, bev. ambtsdragers; 17 uur: ds. D. C. van Wijngaarden. Ned. Herv. Kerk, Gebouw Chr. Belangen, 10 uur: de heer Th. Mooij, jongeren- dienst. Geref. Kerk, Ichthuskerk, 9 en 10.45 uur: ds. J. A. Tiemens, 15 en 17 uur: ds. W. Diepersloot. Geref. Kerk (Art. 31 K.O.), 8.30 en 16.30 uur: ds. J. J. Arnold. Chr. Geref. Kerk, 10 en 17 uur: ds. Visser van Sassenheim. Gemeente Gods, 10 uur: Cultureel Cen trum, bijeenkomst. Doopsgezinde Gemeente, Helmstraat, geen opgave ontvangen. Oud-Katholieke Kerk, Zondag 8 uur: Vroegmis, 10 uur: Hoogmis, 19 uur: Ves pers, Dinsdag en Donderdag 9 uur: Hei lige Dienst. Leger des Heils, 10 uur: Heiligingsdienst, 16.30 uur: Jeugddienst, 19 uur: Open luchtsamenkomst, 20 uur: Verlossings samenkomst. Baptiste Gemeente, IJmuiden, (Cultu reel geb., Plein Moerbergplantsoen), de heer J. Baartse. IJMUIDEN-OOST: Ned. Herv. Kerk, Goede Herderkerk, 10 uur: ds. S. de Roest, bediening van de Heilige Doop; 19 uur: ds. F. Keja van Stompetoren, jeugddienst m.m.v. Bever- wijks dubbelkwartet „Cantabile". Geref. Kerk, Bethelkerk, 10 en 17 uur: ds. J. van Leeuwen. Ver. v. Vrijz. Herv., Abelenstraat 1, 10.30 uur: de heer J. B. Assendorp. Evangelisatievereniging „Elon", Kapel Vareniusstraat, 10 uur: J. Kits van Doorn; 19.30 uur: J. J. van Kapelleveen van Bennekom. Woensdag 19.45 uur: Jb. Kleijn Haneveld van Bodegraven. Vergadering van Gelovigen, De Ruij ter straat 73, 10 uur: samenkomst. DRIEHUIS: Evang. Luth. Gemeente, kapel Wester- veld, 17.15 uur: ds. J. A. Roskam. VELSEN: Ned. Herv. Kerk, Engelmunduskerk, 10 uur: ds. L. Brink. Ned. Herv. Kerk, Wijkgebouw, Toren straat 2, 10 uur: Jeugdkapel, voorganger de heer W. Doevendans. VELSEN-NOORD: Ned. Herv. Kerk, 10 en 19 uur: ds. H. P. Huisman. Geref. Kerk, geen opgave ontvangen. Vrije Evang. „Emanuel", gem. ontspan ningslokaal Van Diepenstraat, Zaterdag 19.30 uur: openluchtsamenkomst. Zondag 10 uur: de heer Klein Haneveld van Bo degraven. Donderdag 20 uur: de heer T. Dikkens van Leiden. BEVERWIJK: Ned. Herv. Gemeente, Grote Kerk, 10 uur: ds. J. O. Norel; 19 uur: dr. H. v. d. Loos van Haarlem. Irenekapel, 10 uur: ds. F. C. WiLlekes. Populierenlaan, 10 uur: ds. W. Oorthuys. Jeugdkapel, Groe ne Huis, 10 uur: de heer A. Boer. Geref. Kerk, Moensplein, 10 en 17 uur ds. C. Meyer. Vrijz. Herv. Gemeente, Prinsesselaan, 10 uur: ds. A. G. v. Wijk van Alkmaar. Evangelisch-Lutherse Gemeente, 10.30 uur: ds. J. A. Roskam. „Maranatha", 9.30 uur: Bidstond, 10 uur de heer Jb. Klein Haneveld van Bode graven; 19 uur: de heer J. Sevensma van Amsterdam. Dinsdag 20 uur: bijbelbe spreking. Leger des Heils, Jan Alsweg 32, 10 uur Heiligingsdienst, 12 uur: Zondagsschool 16.30 uur: Kindersamenkomst; 20 uur Verlossingssamenkomst. De diensten staan o.l.v. div. off. brigadier A. L. Glad pootjes. WIJK AAN ZEE: Ned. Herv. Kerk, Julianaplein, 10 uur Kinderdienst, J. A. Eekhof; 16.30 uur Bevestiging van J. A. Eekhof door ds. J O. Norel. HEEMSKERK: Ned. Herv. Kerk, 10 uur: ds. B. J. J Naessens. CASTRICUM: Ned. Herv. Gem., 9 uur: ds. Naessens, van Heemskerk. Ger. Kerk, 10 en 17 uur: ds. A. A. Leen- houts. SANTPOORT: Ned. Herv. Kerk, 10.30 uur: ds. D. ter Steege, H. Doop; 18.45 uur, bijzondere kerkdienst, ds. D. ter Steege, „Kerk en maatschappij". „De Toorts", 9 uur: ds. D. ter Steege. Jeugdhuis, 10.30 uur: Jongejeugdkerk, de heer G. J. Kwakkel van IJmuiden. Geref. Kerk, 9.30 en 17 uur: ds. A. C. van Nood van Velsen. Chr. Geref. Kerk, 15.30 uur: ds. J. C. Maris. Geref. Kerk (Art. 31 K.O.), 10.30 en 15 uur: ds. N. Bruin. HAARLEM: Church of England, Kinderhuissingel, Evening Service 3 p.m. Holy Communion 4 p.m. Na een korte inleiding door de directeur van het bedrijf, de heer P. J. de Klerk, voerde wethouder H. de Boer het woord. „Het doet er niet toe welke arbeid men ver richt, maar naarmate men ouder wordt ko men er conflicten tussen de natuur en het willen", aldus de heer De Boer en verder gaande zei hij ondermeer: „Het ligt geheel aan onszelf hoe we het leven hebben inge richt om met een blij gezicht de periode van verplichte arbeid te beëindigen". De heer De Boer noemde de scheidende func tionaris van het Gasbedrijf een lid van de oude garde, die een voorbeeld voor alle anderen is. Hij bracht de heer Duinker dank voor de ijver en plichtsbetrachting in al die jaren betoond. De heer De Boer noemde het een gelukkige gewoonte, dat het contact tussen de gepensionneerden en het personeel van het bedrijf blijft be staan en hij wilde dit in feite nog wel meer uitgebreid zien. Met bloemen en sigaren van het gemeentebestuur werd de heer Duinker tenslotte door de wethouder ver rast waarbij de woorden kwamen: „Hij is een van de weinigen, die niet wil weten, dat hij veel doet". Ervaring raakt zoek De heer P. J. de Klerk, directeur van het Velsense Gasbedrijf kwam met een reeks cijfers, waaruit hij de door de heer Duinker meegemaakte historie van het be drijf tekende. Als drie en twintigjarige jongeman kwam de heer Duinker in 1913 als fitter in dienst bij een gasbedrijf, dat dertien personeelsleden telde. Thans zijn dit er 120, terwijl het inwonertal van Vel sen van 20.000 naar bijna 60.000 klom. De verkoop van gas is in die twee en veertig jaren belangrijk toegenomen; in 1913 nog geen millioen kubieke meter, thans der tien a veertien maal zoveel. Telde Velsen in 1913 1640 gasmeters, dit jaar zijn er niet minder dan 17.500 op te nemen en die gasmeters zijn aangesloten op 150 km hoofdleiding (in 1913 34 km). Terwijl de heer Duinkers salaris als fit ter in 1913 op f 15 stond, zou hij thans bij het in dienst komen als fitter f 70 verdie nen, voegde de heer De Klerk er aan toe. Daarbij is de gasprijs in al die jaren slechts van acht tot vijftien cent gestegen. De heer De Klerk vond het vooral voor het bedrijf jammer, dat de heer Duinker afscheid heeft moeten nemen. Door het vertrek van de ouderen mist men in het bedrijf ook de ervaring, waarop deze men sen kunnen bogen. Hij overhandigde de scheidende een postzegelalbum voor Zwit serland. Tenslotte heeft de heer G. Schaar voor de ABVA het woord tot de heer Duinker gericht hij had bloemen en e^n boek meegebracht en daarna was het woord aan de heer Duinker zelf, die opmerkte dat de jaren bij het Gasbedrijf zijn omgevlo gen. Hetgeen wel een bewijs is, naar hij meende, dat hij er altijd prettig heeft ge werkt. „Het was geen last maar een lust om hier werkzaam te zijn. Het was echt prettig werken", aldus de heer Duinker. Pryzen van Vrijdag. Heilbot 2,702,00; gr. tong 4,904,20; grm. tong 3,90—3,70; kim. tong 3,40—3,00; kl. tong I 3,403,10; kl. tong II 2,42—2,30; tarbot I 3,00—2,40, per kg. schartong 35; kl. schol I 5846; kl. schol II 4822; schar 3018; v. haring 1822; ma kreel 3616; gr. schelvis 4837; grm. schel vis 4438; kim. schelvis 4338; kL schelvis I 4538; kl. schelvis II 3529; wijting 27—18; gr. gul 58; midd. gul 42—35; kl. gul 22; kl. haai 22; ham 10068; poontjes 3024; kl. kool vis zw. 2322; kl. koolvis wit 35, per 50 kg. Gr. kabeljauw 244144; gr. kool- vis zw. 83—71; gr. koolvis wit 83; gr. leng 96, per 125 kg. Aanvoer van Vrijdag. 308 kisten tong en tarbot, 2 kisten heilbot, 2 kisten tong schar en schartong, 450 kisten schol, 30 kis ten schar, 182 kisten haring, 35 kisten ma kreel, 380 kisten schelvis, 270 kisten wij ting, 85 kisten kabeljauw en gul, 5 kisten leng, 3 kisten haai, 2 kisten ham, 6 kisten poon, 40 kisten koolvis, 20 kisten diversen. Totaal 1820 kisten. Besommingen van Vrijdag. IJM 85 Klaas Wijker f21.000; KW 57 f2130; IJM 52 f1820; KW 30 f 2530; KW 105 f2290; AM 16 f2160. IJMUIDEN-WEST: Geref. Evang. Zondagsschool, Gr. v. Prin- stererschool, 10.30 en 11.30 uur. Herv. Zondagsschool, Creutzbergschool, 10 uur. Leger des Heils Zondagsschool, Gebouw Edisonstraat, 12.15 uur. Herv. Zondagsschool, Insingerschool, 10 uur. Geref. Evang. Zondagsschool, Ichthus- burcht, 11 uur. Herv. Zondagsschool, Comitéschool, 10 uur. Zondagsschool Doopsgezinde Gemeente, Kerkgebouw Helmstraat, 11.30 uur. IJMUIDEN-OOST: Kinderkerk „IJmuiden-Oost", Emma- school, 10 uur. Herv. Zondagsschool, Julianaschool, 10 uur. Geref. Zondagsschool, Lariksburcht, 11.30 uur. Geref. Evang. Zondagsschool, 10.30 uur: Nood winkel voorheen Bisschof aan de Oosterduinweg. Kinderkerk „IJmuiden-Oost", Theo Thijssenschool, 10 uur. DRIEHUIS VELSEN-DORP: Herv. Zondagsschool te Driehuis, Maria Boreelkleuterschool t/m 9 jaar 10 uur; 10 jaar en ouder 11 uur. Hervormde Zondagsschool te Velsen- dorp, Wijkgebouw, Torenstraat 11.45 uur. Zondagsschool Doopsgezinde Gemeente, Jan Campertschool, 10.30 uur. VELSEN-NOORD: Herv. Zondagsschool, 5 t/m 8 jaar kleu terschool aan de Banjaertstraat 12 uur en van 8 t/m 13 jaar in de C.V.O.-school aan de Langeveldstraat 12 uur. Dinsdag 15 November: ml. Onderneming II SCH 27. Zaterdag 19 November: ml. Onderneming III SCH 117. Maandag 21 November: st. Haarlem IJM 9; mt. Elie Chénévière IJM 32, Soerabaia IJM 79; ml. Excelsior in KW 76; mk. Nehim II AM 17, Nehim IV AM 26. Dinsdag 22 November: mt. Post Boy IJM 36; ml. Nestor KW 101, Onderneming IV SCH 153. Vrijdag 25 November: st. Tzonne IJM 1, Bergen IJM 16, Abraham VL 77; mt. Wiron II IJM 211, Cornelis Vrolijk Fzn SCH 171; mk. Wiron V IJM 208. Zaterdag 26 November: st. Herman IJM 2; mt. Albertha Hendrika KW 81 (le reis). Maandag 28 November: mL Heemstede IJM 53 (1 Dec. binnen), Adrian us KW 10, Arie Nico KW 17, Cornelis KW 24, De Ver wachting KW 28, Floris KW 59, Elizabeth KW 64, Willy Alida KW 65, Jan KW 84, Alida KW 91, De Vrouw Dirkje KW 104, Jacoba KW 107, Gebroeders KW 108, Petro- nella KW 125 (1 Dec. binnen), Arie KW 155, Aleida KW 169, Gebroeders KW 166, Dol fijn RO 2; mk. De Twee Gebroeders IJM 3. Dageraad IJM 4, Texel IJM 5, Mercator IJM 19, Emisel IJM 31, De Hoop I IJM 45, Vios IJM 52 (2 Dec. binnen), De Hoo II IJM 59, Neeltje IJM 240, Magda IJM 272, Nehim I AM 16 (30 Nov. binnen), Nehim III AM 18, Arendje Jacoba KW 21, Rein KW 30 (2 Dec. binnen), Hermina IV KW 53, Alice KW 62. Albatros KW 68 (1 Dec. binnen), Gerda Marianne KW 71, Prinses Beatrix KW 72, Twee Gezusters KW 7, Zeearend KW 79, Johanna Cornelia KW 88, Adriana Catha- rina KW 92, Willem KW 94, Arendje KW 98, Jacoba KW 105 (30 Nov. binnen), Koningin Juliana KW 133, Alida Jacoba KW 165, Pie- ter Jacob KW 178, Jana KW 210, Vier Ge broeders TX 14, Pietertje HD 87, Tiny Dieuw WR 33. Jan Willem WR 34, Flevo WR 50, Coen Bet UK 3, Hendrikje BU 33. Dinsdag 29 November! st. Viking Bank IJM 183; mt. Maria van Hattem IJM 10, Deining KW 8, Claesje RO 46; ml. Concor dia KW 26, Avontuur KW 114, Emma Wil- helmina KW 135, De Vier Gezusters KW 162, Drie Gebroeders HD 79; mk. Klaas Junior IJM 22. Woensdag 30 November: st. Vios I IJM 24, mt. Medan IJM 57, Colombier S. P. M. (naar Newfoundland); mk. Nehim I AM 16 (2 Dec. binnen), Jacoba KW 105 (2 Dec. binnen). Donderdag 1 December: st. Norma Maria IJM 6; mt. Allan Water IJM 34, Shamrock IJM 129, Dirkje RO 53; mL Heemstede IJM 53, Petronella KW 125; mk. Albatros KW 68. Vrijdag 2 December: mt. Eveline IJM 116; ml. Wiron III IJM 221, Doggersbank KW 75; mk. Vios IJM 52, Nehim I AM 16, Rein KW 30. Haringdrijfnetvisserij Zaterdag 5 November: ml. Nederland IV KW 167 (2 Dec. binnen). Zaterdag 12 November: ml. Huiberdina Gijsbertha KW 85, Gezina Geertrui KW 176, Willy SCH 7. Maandag 14 November: ml. Gorredijk IJM 75 (2 Dec. binnen), De Arend KW 7, Nederland VI KW 37, Neptunus KW 45, Hette Margaretha KW 74, Ella Christina KW 97. Woensdag 16 November: ml. Piet en Leen- dert Huibert KW 3. Maandag 21 November: ml. Martha IJM 74, Martenshoek IJM 283, Hollandia KW 18, Dirk KW 19, Wilhelmina I KW 25. Helena KW 39, Everard Christina KW 40, Rijn mond III KW 44, Cornelis Marinus KW 48, Elizabeth KW 49, Maria Jacoba KW 73, Wilhelmina III KW 147, Java KW 159, Een dracht KW 168, Zeemeeuw KW 170, Corne lia Maria SCH 135. Dinsdag 22 November ml. Sakina KW 32, Rijnmond II KW 43, Voorwaarts KW 140. Vrijdag 26 November: ml. Bertha KW 38, Janna KW 163. Zaterdag 26 November: mL. Excelsior II KW 118. Maandag 28 November: ml. Vertrouwen KW 6, Huberta Gerarda KW 9, Anna en Cornelia KW 14, Rijnmond IV KW 15, Wil lem Cornelis KW 16, Grietje KW 20 (2 Dec. binnen), Volharding KW 23, Aafke Jacoba KW 41, Noordzee KW 47, Annie KW 54, Nellv Maria KW 70, Robert William KW 123, Borneo KW 127, Bali KW 129, Wilhel mina II KW 138 (1 Dec. binnen), Willy KW 141, Katwijk III KW 161, Onderneming KW 175. Dinsdag 29 November: ml. Fierman Eduard KW 5, Orion KW 22, Noordster KW 67. Donderdag 1 December: ml. Toenadering KW 95, Wilhelmina II KW 138. ZATERDAG 3 DECEMBER Kennemer Ttheater, 19 en 21.15 uur: „Modern Times". Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: „Meis jes voor Tanger". W.B. Theater, 20 uur: „Helden zonder glorie". Openbare Leeszaal, geopend van 1012 en 1517 uur. R.K. Leeszaal, uitleenbibliotheek van 15- 18 uur; lees- en studiezaal: 15-18 en 19- 21.30 uur. Kennemer Theater, 20 uur: Hoogoven Harmonie. K.S.A., 1416 en 1618 uur: Speeltuin Centrale, St. Nicolaasfeest. ZONDAG 4 DECEMBERR Kennemer Theater, 14.30, 16.30, 19 en 21.15 uur: „Modern Times". Luxor Theater, 14.30 uur: „Een meisje met duizenden"; 16.30, 19 en 21.15 uur: „Meisjes voor Tanger". W.B. Theater, 14.30 uur: „De klokken van Capristano en „De wraak der Quan tero's", 16.30 en 20 uur: „Helden zonder glorie".

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 9