Kamer wil krachtiger bestrijding der verkeersonveiligheid Weerbericht Op ministersconferentie komt kwestie Nieuw Guinea geheel ter sprake Haarlems Dagblad Britse pers is zeer ontstemd over Kroesjtsjev en Boelganin Bonn vreest een hernieuwde blokkade van Berlijn Per dag 4 doden, 80 gewonden In de eerste plaats wordt een intensief verkeersonderwijs noodzakelijk geacht Examen voor brom fietsers verlangd UNO-aandacht voor atoomenergie Het woord is aan Vergunningen voor binnenscheepvaart worden niet zonder meer verlengd Een blik op het kindetpatadijs Opzienbarende verklaring uit Djakarta: Duidelijke tegenspraak met den Haag Van Krieken in Hollandia 299e JAARGANG No 278 Commissie voor bestudering van uitstralingsgevolgen Vliegtuig verongelukt in Frankrijk: zes doden „Presidente Juarez" vlot Zuid-Engeland is gehuld in een zware mist Prix Goncourt voor Roger Ikor Weerrapport Zacht weer 70e JAARGANG No 127 Kennemerlaan 186, IJmuiden. Tel. Adm. 5437, na 5 uur voor klachten bezorging 6450. Telef. Redactie 5389, na 5 uur: 5080 (K 2550), Meervlietstraat 80 (alleen redactie). Haarlem: Grote Houtstraat 93 alle afdelingen 15295 Advertentietarieven op aanvr. bij de Admin. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom MAANDAG 5 DECEMBER 1955 IJmuider Courant EDITIE VÜÜR VELSEN-IJMUIDKN EN BEVERWIJK EN OMGEVING, VAN OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Abonnement p. week 50 ct., p. kwartaal 6,50, franco p. post 7,—. Losse rus. 12 ct. Giro rekening 273107 ten name v. Haarl. Dagblad Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman De leden van de Tweede Kamer achten het algemeen zeer teleurstellend, zo blijkt uit het Voorlopig Verslag over de begroting van Verkeer en Waterstaat, dat minister Algera in zijn toelichting vrijwel niets heeft gezegd over de ontstel lende verkeersonveiligheid. Men wilde gaarne een woord van erkentelijkheid richten tot Prinses Wilhelmina voor haar daadwerkelijke medewerking aan de zo noodzakelijke bestrijding van dit grote maatschappelijke euvel. Het moet een ieder, zo meende men, die nog verantwoordelijkheidsbesef en eerbied voor het leven heeft, met de grootste zorg vervullen, dat in de tegenwoordige tijd in ons land gemiddeld vier mensen per dag het leven verliezen door verkeers ongevallen, terwijl er tevens per dag gemiddeld nog tachtig gewond raken. Men vroeg zich af, waartoe dit moet leiden, nu het verkeer langs de weg nog steeds toeneemt. Men was algemeen van oordeel, dat de verkeersonveiligheid kracht dadig bestreden moet worden, in elk geval krachtiger dan tot dusverre het ge val is. Er is geen tijd meer voor langdurige studies, zo meende men, want elke dag wachten eist nieuwe slachtoffers. In de eerste plaats achtte men een in tensief verkeersonderwijs noodzakelijk. Vele leden stelden de vraag of het uit geven van rijvaardigheidsbewijzen wel steeds op de juiste wijze geschiedt. Is er geen mogelijkheid tot het voorwaardelijk verlenen van deze rijbewijzen? Hoe denkt de minister over een systeem, waarbij ver oordelingen wegens verkeersovertredingen in de rijbewijzen worden aangetekend? zo vroegen zij. Gaarne zou men inlichtingen willen heb ben over maatregelen tot het uitoefenen van toezicht op auto-rijscholen. De bestaande toestand noemden deze Kamerleden onbevredigend. Iedereen kan zich vestigen als rij-instructeur, met het directe gevolg, dat het publiek soms slecht les krijgt, en het indirecte gevolg dat het voortbestaan van de goede rijscholen in gevaar wordt gebracht. Examen en vergunning voor bromfietsers Algemeen achtte men onmiddellijk maat regelen noodzakelijk ter regeling van het gebruik van bromfietsen. Aanvankelijk was de bromfiets slechts bedoeld als een gewoon rijwiel, voorzien van een hulp motor. Dit vehikel is thans evenwel uitge groeid tot een licht motorrijwiel met een veel grotere snelheid dan een normale fiets. Hierdoor is de bromfiets een acuut gevaar geworden, zowel voor de berijder zelf als voor de overige weggebruikers. Van verschillende zijden drong men dan ook nogmaals met de meeste klem er op aan alle bromfietsberijders een verkeers- examen af te nemen. Naar de mening van verscheidene leden zal het berijden van een bromfiets, indien daarvoor geen rijbewijs kan worden geëist, afhankelijk dienen te worden gesteld van een soort vergunning. Bij verkeersovertre dingen kan deze vergunning worden inge trokken. Deze leden achtten liet voorts wenselijk, dat de regering, evenals dit in Duitsland en Frankrijk geschied is, zal trachten de fabrikanten van bromfietsen er toe te bewegen geen bromfietsen te produceren die sneller dan 40 km per uur kunnen rijden. Vele andere leden drongen er op aan, dat een einde wordt gemaakt aan de zeer er gerlijke geluidshinder, die van bromfietsen ondervonden wordt. Veel dronken fietsers en bromfietsers De leden merkten op dat een publicatie over het aantal verkeersmisdrijven, dat in het; eerste halfjaar van 1955 onder de in vloed van alcohol gepleegd werd, de indruk wekte, dat het 2500 dronken automobilis ten betrof. Maar uit gegevens van het Centraal Bureau voor de Statistiek over deze periode bleek dat 2301 veroordelingen werden uitgesproken wegens het rijden on der invloed van alcoholhoudende drank. Van deze 2301 gevallen hadden echter slechts 476 of wel 20.7 pet. betrekking op motorrijtuigbestuurders. In 198 gevallen werden bromfietsers veroordeeld en in 1622 gevallen (70.5 pet) waren fietsers aansprakelijk. Deze Kamerleden betoogden, dat dus bijna 80 pet of viervijfde deel van de verkeersmisdrijven door alcoholmis bruik voor rekening van het langzame ver keer komt. Het is huns inziens dus bepaald onjuist het zo voor te stellen, alsof alleen motorrijtuigbestuurders zich hieraan schul dig maken. Uiteraard dient tegen dron ken chauffeurs zeer streng te worden op getreden, maar naar de mening van deze Kamerleden zou het geen overbodige luxe zijn tevens zeer scherpe maatregelen te nemen tegen dronken fietsers en brom fietsers. Zij waarschuwden tegen publicaties die een ongunstige stemming tegen het motor- verkeer verwekken. De onmacht om het langzame verkeer in goede banen te leiden mag niet ontaarden in een hetze tegen het motorwegverkeer, zo verklaarden zij. Som mige publicaties hebben de tendenz het gehele probleem van de verkeersveiligheid zo voor te stellen alsof er in ons land een uitzonderlijke toestand zou bestaan. Het is echter buitengewoon moeilijk ten aan zien van ongevallen en in het bijzonder van verkeersongevallen hier te lande een vergelijking te maken met andere landen. Ons land verkeert zowel door zijn grote bevolkingsdichtheid als door het sterk ge- NEW YORK (Reuter) De Algemene Vergadering der UNO heeft zich Zaterdag met algemene stemmen accoord verklaard met de oprichting van een internationaal bureau voor het vreedzaam gebruik van kernenergie. De commissie van twaalf lan den, die het statuut voor dit orgaan moet opstellen, komt 23 Januari byeen. In de desbetreffende resolutie werd het aantal landen, dat in genoemde commissie zitting zal hebben, van acht Australië, België, Canada, Engeland, Frankrijk, Por tugal, de Verenigde Staten en Zuid-Afrika met vier de Sovjet-Unie, India, Tsjechoslowakije en Brazilië uitgebreid. De Sovjet-onderminister van Buiten landse Zaken Koeznetsof steunde de reso lutie en herhaalde de Russische oproep voor een verbod van alle atoomwapens. Hij zeide ook dat aan alle landen, ongeacht hun ideologie, een kans moet worden ge geven om aan het werk van het bureau deel te nemen. Tevens betreurde hij het, dat het Russisch voorstel om het bureau op te nemen in het raam van de UNO, niet is aanvaard. De Algemene Vergadering gaf ook haar goedkeuring aan de instelling van een groep geleerden uit vijftien landen, die een studie zullen maken van de gevolgen van atoomstraling op „de mens en zijn om geving". Alle leden-staten werden uitge nodigd, deze commissie in kennis te stellen van hun eigen wetenschappelijke waar nemingen. In deze commissie zullen Argen tinië, Australië, België, Brazilië, Canada, Egypte, Engeland, Frankrijk, India, Japan, Mexico, de Sovjet-Unie, de Verenigde Sta ten en Zweden zijn vertegenwoordigd. De Amerikaanse afgevaardigde Wads- worth verklaarde dat de commissie, naar men hoopt, het volgend jaar zo spoedig mogelijk met haar werk zal beginnen. mengde verkeer, waarbij met name het langzame verkeer een zeer belangrijke rol speelt, in een geheel andere positie dan het buitenland. De verkeersintensiteit en het aantal vervoermiddelen van alle catego rieën nemen sterk toe. Eerder dan te zeg gen, dat het aantal ongevallen onrustba rend groot is, zo meenden deze Kamerleden zou men misschien met meer recht kunnen opmerken, dat het verbazingwekkend is, dat er onder de gegeven omstandigheden niet nog veel meer ongelukken gebeuren. Bestudering van de ongevallen met do delijke afloop gaf deze leden de indruk, dat een zeer groot aantal daarvan volko men buiten de schuld van het motorweg verkeer staat. Zo kan men als oorzaken noemen: plotseling overstekende kinderen, kinderen, die van fietsen en auto's vallen, voetgangers, die plotseling van het trot toir afstappen, en plotselinge door voet gangers en fietsers gemaakte onverwachte bewegingen, waardoor aanrijdingen ver oorzaakt worden. Een groot aantal ongevallen ontstaat ook doordat berijders van fietsen en bromfiet sen de meest elementaire kennis van de verkeersregels ontberen. Automobilisten en de overige motorrijtuigbestuurders hebben ten minste een examen afgelegd en zijn dus enigermate op de hoogte van de ver keersregels, hoewel ook hieraan in de prak tijk veel blijkt te ontbreken. Zeer vele andere Kamerleden waren daarentegen van oordeel, dat niet de voet gangers en het langzame verkeer, maar het snelverkeer de weg onveilig heeft gemaakt. Voorschriften dienen er dus op gericht te zijn het snelverkeer te beteugelen, in plaats van anderen te dwingen zich naar het snelverkeer te voegen. BAR-LE-DUC (Reuter/AFP). In het woud van Malmédy nabij Bar-le-duc in het Franse departement Meuse is Zater dag een Canadees militair transportvlieg tuig neergestort. Zes van de zeventien in zittenden van de koninklijke Canadese luchtmacht kwamen om het leven. Een overlevende was ernstig en zeven licht gewond. Drie inzittenden bleven ongedeerd Plet tweemotorige toestel, van het type „Bristol" was op een routinevlucht van Grostenquin naar Langar via Marville. Het hoorde thuis op de luchtbasis Langar Cum Barnston in Oost-Engeland. Het vliegtuig verongelukte doordat het tijdens een vanaf de begane grond geleide blinde landing in dichte mist een groep bomen raakte. BERMUDA (Un. Press) Het vracht schip „Presidente Juarez",dat aan de grond werd gezet bij de Bermuda-eilanden, toen het in een ruwe zee van de Mexicaanse haven Vera Cruz naar Rotterdam werd gesleept, is vlot gebracht en naar St. Geor ges gebracht, waar de romp aan een on derzoek zal worden onderworpen. De „Presidente Juarez" heeft vierduizend ton steenkool aan boord. De lading zal zo nodig worden gelost voordat het schip naar de bestemming wordt gesleept. DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT PAGINA'S Zwarte Piet: Dat had ik ook nooit durven dromen toen ik klein was Het Engelse schip „Winchester" dat een passagiers- en vrachtdienst onderhoudt tussen de Engelse Zuidkust en de Kanaal eilanden, is tijdens een dichte mist in de haven van Southampton in aanvaring ge komen met een ander vaartuig. De „Win chester" liep daarbij een gat van bijna vier meter doorsnede in de voorsteven op dat, haar in volle zee vrijwel zeker noodlottig geworden zou zijn. LONDEN (AFP/UP) Het onafhanke lijke Britse Zondagsblad „Observer" is van mening dat het, na de aanvallen, die de Sovjet-Russische leiders Kroesjtsjev en Boelganin tijdens hun reis in Zuid-Azië op het Westen hebben gedaan, aanbeveling verdient het bezoek, dat deze staatslieden in het komende voorjaar aan Groot-Brit- tannië zullen brengen, af te zeggen. „Eén ding moet wel duidelijk zijn. Het „vreed zaam naast elkander bestaan" van staten, zoals Kroesjtsjev en Boelganin dat opvat ten, is zeker niet hetzelfde als vriendschap met het Westen. De leiders der Sovjet- Unie blijven onze onverzoenlijke politieke vijanden, ook al geven zij, uit practische overwegingen toe, dat het noodzakelijk is (Van onze correspondent in Bonn Staat West-Berlijn aan de vooravond van een nieuwe blokkade? Dat is een vraag, die men zich met bezorgdheid in West-Duitsland stelt. Het wordt hoe langer hoe duide lijker dat de communisten het er op toeleggen dat de West-Duitse regering die van de Duitse Democratische Republiek erkent. De communistische bewindhebbers trach ten dat doel op tal van manieren en met tal van middelen te bereiken. Thans dreigen zij de waterwegen, die naar West-Berlijn leiden, voor het uit West-Duitsland komende verkeer af te sluiten. West-Berlijn moet zijn kolen, graan en het merendeel der levensmiddelen uit West- Duitsland ontvangen. Bijna een vierde ge deelte van wat de West-Berlijners nodig hebben, wordt met schepen aangevoerd. In het afgelopen jaar hebben zestienhonderd vrachtschepen bijna anderhalf millioen ton naar West-Berlijn gebracht. Al bijna negen jaar was-het gebruikelijk dat de Britse en Russische autoriteiten volgens een in 1946 door de geallieerden gesloten overeenkomst de vervoersvergun- Vanavond vannacht: dan gebeurt het. Dan komen de sprookjes tot leven, die al wekenlang achter de winkelramen de kinderogen hebben betoverd. Dan treedt één van die bekoorlijke poppenkinderen uit de starre rij naar voren en wordt door gulle, liefhebbende handen in kleine, verlangende armpjes gelegd. Dan komt de ganse gouden sfeer van het Sinterklaasfeest in huis vanavond.... vannacht LONDEN, (Reuter) Boven Zuid-En- geland hing in de nacht van Zondag op Maandag en Maandagochtend vroeg een zware mist, waardoor het zicht op sommige plaatsen vrijwel nihil was. In de Theems- monding was geen scheepvaart mogelijk. Een Zondagmiddag gespeelde voetbalwed strijd tussen legerelftallen moest halver wege worden gestaakt. Op de Theems heb ben naar schatting 45 schepen het anker uitgeworpen in afwachting dat de mist optrekt. Sneeuwval Een groot deel van het Amerikaans- Canadese gebied ten Westen van de grote meren heeft te lijden van hevige sneeuw val. In delen van de Amerikaanse staten Nebraska, South Dakota en Kansas ver minderde de sneeuwjacht het zicht tot vier honderd meter. Op sommige plaatsen viel dertig centimeter sneeuw. Verder naar het Zuiden viel veel natte sneeuw. Tot Missis sippi, een der Zuidelijke staten, was het guur weer. DJAKARTA (United Press) De Indo nesische regering heeft vandaag besloten op hoog niveau overleg te gaan plegen met Nederland en wel zo spoedig mogelijk. Wellicht zou de ministers-conferentie al deze week kunnen beginnen. Een woord voerder van de regering deelde hierover verder mede dat alle fases van de kwestie- Nieuw Guinea ter conferentie zullen wor den besproken. Het besluit van het kabinet werd heden bekendgemaakt na een kabinetszitting die vier uren duurde. Het kabinet keurde het interimrapport van de speciale ambassa deur Utoyo Ramelan goed, dat was over gebracht door de Indonesische zaakgelas tigde in Den Haag, Kwee Dj ie Hoo. De minister van Voorlichting Shamsud- din Sutan Makmur, deelde de pers na af loop van de kabinetszitting mede dat de conferentie wellicht deze week al zou kun nen beginnen. De Indonesische delegatie, zei hij, zal bestaan uit drie ministers en een aantal adviseurs. De Indonesische de legatie zou zo mogelijk nog deze week naar Nederland vertrekken. Volgens goed inge lichte kringen zal de delegatie bestaan uit Anak Agung Gde Agung, de minister van Buitenlandse Zaken, Sumit.ro Dyoyohadi- kusomo, de minister van Financiën, Igna tius Kasimo, de minister van Economische Zaken, drie andere gedelegeerden en zeven adviseurs. In antwoord op een vraag of de kwestie Nieuw Guinea ook zou worden besproken deelde de minister van Voorlichting mede dat „alle fasen daarvan ter sprake komen ter conferentie". Deze mededeling is in duidelijke tegen spraak tot berichten uit Den Haag volgens welke Nederland de souvereiniteit over Nieuw Guinea niet in de onderhandelingen zou willen betrekken. Sommige waarnemers menen dat pre mier Harahap de andere ministers heeft voorgehouden dat de Indonesische onder handelaars naar believen de kwestie-Nieuw Guinea aan de orde kunnen stellen ter conferentie, ook al zouden de Nederlanders niet naar hen willen luisteren. (A.N.P.) Na Zondag via Bangkok in Biak te zijn aangekomen, is hedenmorgen per Dakota de heer Van Krieken in Hol landia gearriveerd. Op hét vliegveld Sen- tani was een deputatie van de algemene politie aanwezig om Van Krieken, die er goed uitzag, te verwelkomen. Ter opstelling van een rapport zal Van Krieken ontvan gen worden door de procureur-generaal te Hollandia, voor wie hij zijn eerste verkla ringen zal afleggen. Prix Renaudot voor Sovy PARIJS (United Press) De belang rijkste litteraire prijs van Frankrijk, de Prix Goncourt, is vandaag toegekend aan Roger Ikor voor zijn roman „Les Eaux Mêlées". De Prix-Renaudot, gewoonlijk beschouwd als de troostprijs voor wie de Prix-Gon court gemist heeft, werd enkele minuten later toeewezen aan Georges Govy voor zijn roman „Le Moissonneur d'Epines". ningen voor de West-Duitse schepen on dertekenden. Oost-Duitsland is echter kort geleden „souverein" geworden en toen de Britten zich onlangs tot de Russen wendden met het verzoek zestig vergunningen, die op 31 December aflopen, voor een jaar te verlengen, kregen ze de vervoersbewijzen terug met de mededeling dat de beslissing voortaan bij de Oost-Duitse autoriteiten ligt. De papieren zijn nu uit Hamburg naar een bureau voor scheepvaartaangelegen heden in Maagdenburg in Oost-Duitsland gestuurd.Vandaar kreeg men ten antwoord, dat hierover onderhandelingen tussen de ministeries in West- en Oost-Duitsland moesten worden gevoerd. In Bonn begrijpt men dat hier politieke bedoelingen achter zitten. Enkele kwesties over het spoorweg- en straatwegverkeer en handelsbetrekkingen tussen de bondsrepu bliek en de D.D.R. zijn kort geleden nog wel door ondergeschikte instanties behan deld, hoewel de communisten toen al pro beerden de West-Duitse minister voor Ver keer, Seebohm, er in te betrekken. Thans gaat het slechts om een eenvoudige admi nistratieve aangelegenheid. Niet weerloos Hoe de kwestie zal worden opgelost,weet men nog niet. Men stelt te Bonn echter met grote voldoening vast, dat ook West- Berlijn een wapen in handen heeft. Men zou in West-Berlijn de drie sluizen kunnen sluiten, waardoor de Oost-Duitse schepen moeten varen. Men heeft dat in 1951 al eens gedaan. Een jaar daarna hebben de communisten weliswaar het 34 kilometer lange Paretz-kanaal laten graven,waardoor ze van West-Berlijn onafhankelijk hoopten te worden, maar dat is alleen geschikt voor vrij kleine schepen. Grotere schepen uit de richting Potsdam komend, moeten nog al- tijd de West-Berlijnse sluizen passeren. Een geruststelling is ook, dat bijna alle kolen, die de bewoners van West-Berlijn deze winter nodig hebben, er al zijn. (Un. Press) Het Oost-Duitse commu nistische partijblad Neues Deutschland verklaart dat de vergunningen voor het West-Duitse binnenwaterverkeer naar West-Berlijn op 31 December haar geldig heid verliezen. „De West-Duitse regering zal met het Oost-Duitse ministerie van Verkeer onderhandelingen moeten voeren over het verkrijgen van nieuwe vergun ningen voor de binnenscheepvaart. Oost- Duitsland heeft het recht het binnen- scheepvaartverkeer te controleren, omdat de kanalen naar Berlijn door „het souve- reine deel van Duitsland dat de Duitse De mocratische Republiek vormt, lopen", al dus het blad. een oorlog met atoomwapens te vermijden", aldus de „Observer", die besluit: „Waarom zouden wij deze heren de gelegenheid ge ven om hier te lande te pogen onze betrek kingen met de Verenigde Staten of West- Duitsland te vergiftigen? Te oordelen naar hun optreden in India en Birma zullen zij dit zeker niet nalaten". De liberale „Manchester Guardian" schrijft dat de redevoeringen voldoende halve waarheden bevatten om gevaarlijk te zijn. Een ander moeilijk punt is volgens het blad, dat de beide Russen India en Birma bezochten op uitnodiging van de regerin gen van die landen, welke tevens vrienden van Groot-Brittannië zijn. Londen wenst volgens het blad de pijnlijke situatie, waar in deze regeringen door toedoen van Kroesj tsjev zijn geraakt niet te verzwaren. Dit is wellicht de voornaamste reden voor de Britse zwijgzaamheid. Het blad is van me ning dat er op een of andere manier geant woord dient te worden op de uitdagende verklaringen van Kroesjtsjev en dat dit het beste kan gebeuren, wanneer hij in het voorjaar naar Engeland komt. Het blad schrijft dan, dat dit bezoek niet afgelast moet worden zoals in het Britse parlement en een deel van de Bi-itse pers geopperd is, daar dit slechts een bewijs zou zijn voor de „kleinzieligheid en gemelijk heid", die sommige kringen in India menen te lezen in het Britse perscommentaar op de redevoeringen van de eerste secretaris van de Russische communistische partij. Het blad zegt dat afzeggen van net bezoek meer de Britse reputatie in de wereld dan de reputatie van Kroesjtsjev zou schaden. V er draaiing Het officiële orgaan van de Britse com munistische partij, de „Daily Worker", zegt dat „stelselmatig pogingen worden onder nomen om de redevoeringen van de Sov jetleiders te verdraaien teneinde kwaad bloed te zetten tussen het Britse en het Sovjet-volk". Het blad noemt de „felle" aanvallen van Kroesjtsjev een legende en zegt, dat dit verdraaien van redevoeringen een bekende tactiek is, die de kapitalisti sche pers dikwijls toepast bij het verslaan van Labour-redevoeringen in elke campag ne voor de algemene verkiezingen. Ook volgens radio-Moskou hebben de Weste lijke journalisten die de berichtgeving over de reis van Boelganin en Kroesjtsjev ver zorgen hun uitlatingen met kwaadwillige bedoelingen verdraaid weergegeven. Dat zouden zij volgens radio-Moskou in het bij zonder hebben gedaan met de uitlatingen van Kroesjtsjev in Birma. Kroesjtsjev zou in het geheel niet hebben gezegd dat Enge land voor de tijd van Willem de Veroveraar nog niet bestond. Die opmerking zou zijn gemaakt door een der aanwezige diploma ten. (van hedenmorgen 7 uur) DE BILT Gedurende het weekeinde werd het weer bij ons bepaald door een hogedrukgebied ten Zuiden van ons land. Doordat de wind in de nacht afnam ont stond tijdens opklaringen Maandagochtend in de Zuidelijke provincies een uitgebreid mistveld. Bovendien begon bewolking bin nen te drijven die samenhangt met een front dat de voorste begrenzing vormt van warme tropische lucht. Dit warmtefront behoort bij een oceaanstoring die met grote snelheid van het zeegebied ten Noord-Westen van de Azoren naar een punt ten Zuiden van IJsland trok. De storing trekt met een snelheid van ongeveer 100 km per uur naar Scandinavië. Ons land komt morgen in de zachtere oceaanlucht waarin tamelijk veel bewol king voorkomt en waaruit wat motregen of lichte regen kan vallen. De wind zal uit Zuid-Westelijke richting aanwakkeren tot matig of krachtig en tijdelijk vooral in het Waddengebied tot hard of stormachtig. weers- 00 CS g O O toestand richt wind s CJ s Helsinki zwaar bew. N 18 0 Stockholm zwaar bew. ZW -4 4 Oslo onbewolkt windstil -5 0 Kopenhagen zwaar bew. W 4 0 Aberdeen geheel bew. ZZO 8 0 Londen mist windstil 0 0 Amsterdam licht bew. ZW 5 0 Brussel mist ZW 3 0 Parijs mist windstil -1 0 Bordeaux mist ONO 7 0 Grenoble geheel bew. windstil 5 0,4 Nice onbewolkt NW 8 0 Berlijn zwaar bew. WNW 5 0,4 Frankfort half bew. ZZW 10 0 München zwaar bew. W 2 8 Zürich mist windstil -3 2 Genève nevel windstil -1 0,2 Locarno onbewolkt windstil 5 0 Wenen half bew. W 5 1 Innsbruck mist windstil 0 6 Rome mist NO 8 0 Den Helder licht bew. m. WZW 8 0 Ypenburg licht bew. m. WZW 6 0 Vlissingen mist mat. ZW 5 0 Eelde licht bew. mat. ZW 6 0,1 De Bilt zwaar bew. mat. ZW 3 0,1 Twente mist m. ZZW 2 0,1 Eindhoven mist mat. ZW 2 0 VI. Z.-Limb. mist mat. ZW 4 0 Neerslag laatste 24 uur. cx»soooccoccoooccoocooc<xcocccca MEER WIND Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Maan dagavond tot Dinsdagavond, opge maakt om 11.15 uur: Veranderlijke bewolking met tijdelijk wat regen. Matige tot krachtige en voornamelijk langs de Waddenkust tijdelijk harde of stormachtige wind tussen Zuid-West en West. Over het algemeen hogere temperaturen. G December Zon op 8.33 uur, onder 16.32 uur. Maan op 0.00 uur, onder 12.46 uur. Maanstanden 6 Dec. 9.35 uur: Laatste kwartier 14 Dec. 8.07 uur: Nieuwe maan 22 Dec. 10.39 uur: Eerste kwartier 29 Dec. 4.44 uur: Volle maan Hoog en laag water in IJmuiden Maandag 5 December Hoog water: 7.46 en 20.11 uur. Laag water: 3.17 en 15.45 uur. Dinsdag 6 December Hoog water: 8.42 en 21.13 uur. Laag water: 4.08 en 16.35 uur. xxxxcoooooooooc* oooooooooooco

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 1