OUD-IJMUIDEN WORDT DOELBEWUST" GESANEERD Incassodienst wordt te kostbaar gevonden Woordenduel over tarieven van de „wasserij" aan de Snelliusstraat Puttenstelsel in Wijk aan Zee dient te verdwijnen Havenberichten Agenda voor Velsen Parkeerhavens langs de De Noostraat? Rijnscheepvaart is niet meer lonend Sint Nicolaas veldlopen van „Suomi" Gezamenlijke huldigingvan vier Hoog oven-jubilarissen in feeststemming Heemskerk Geen IJmond- handbalverrassingen 99 Laag water en mist doen de verdiensten teniet Bakker veroverde Beliën-beker Bridgers van UTD in de wintercompetitie Zzvemavond voor de jeugd lijkt college niet gewenst Vrachtauto zonder reservewiel Ongehoorde situatiezegt commissiewaaraan alleen een riolering een einde kan maken'' Wederom overwinning voor SVIJ Kerstconcert Hoogovenharmonie Badplaatsbewoners leren Duits van hun VVV HamburgAmerika-lijn heeft zijn 30ste schip Agenda voor Beverwijk DINSDAG 6 DECEMBER 1955 DE SANERING VAN Oud-IJmuiden moet doelbewust ter hand worden genomen. Éénmaal ontruimde panden, welke overeenkomstig de eerste urgentie van het weder- opbouwplan moeten verdwynen, dienen niet meer te worden verhuurd en zo spoedig mogelyk te worden gesloopt, ten einde clandestiene bewoning te voorkomen. In sommige gevallen heeft een dergelijke sloop consequenties voor de belendende percelen, doch hieraan valt niet altijd te ontkomen, aldus het Velsense college van B. en W. in zijn memorie van antwoord op het afdelingsonderzoek uit de raad over de begroting 1956. Aldus het Velsense college van B. en W. in zijn memorie van antwoord op het af delingsonderzoek uit de raad over de be groting 1956. Een raadslid was van mening, dat bij uit voering van bepaalde openbare werken, getracht moet worden tot een afgerond ge heel te komen. Hij wees in dit verband op de Heerenduinweg en de aldaar gevestigde karrenverhuurinrichting en achtte het wenselijk, dat in dergelijke gevallen alle gronden en panden in het bezit van de ge meente komen. Bij de uitvoering van openbare werken wordt er uiteraard naar gestreefd een afge rond geheel te bereiken, zo antwoorden B. en W. Zulks is echter niet altijd mogelijk. Indien hiaten in het gemeentelijke bezit te lang uitvoering van werken en de bouw van woningen blokkeren, dienen deze wer ken toch voor zoveel mogelijk te worden aangevat, opdat niet op tal van plaatsen stagnatie ontstaat. Overigens wordt er op gewezen, dat de situatie aan de Heeren duinweg een typerend voorbeeld is voor de bovengenoemde stelling. De Heerenduinweg is namelijk geheel volgens plan aangelegd en vol gebouwd, voor zover het gemeente lijke bezit dit veroorloofde. Pad langs Noordzeekanaal Dit lid drong er tevens op aan een voet pad aan te leggen langs de weg langs het Noordzeekanaal van het overzetveer van Donkersloot tot het klaphek van de spoor lijn. Het aanleggen van een dergelijk voetpad zou inderdaad gewenst zijn, zegt het col lege. De mogelijkheid daartoe ontbreekt echter, daar over een lengte van 100 m. ten Oosten van het zogenaamde „klaphek" de beschikbare ruimte tussen de spoorbaan en de kruin van de kanaaloever onvol doende is. In overleg met de Rijkswaterstaat zal worden nagegaan in hoeverre verbreding van het gecombineerde rijwiel- en voetpad tussen het veer van Donkersloot en het klaphek mogelijk is. De verwijdering van de keienbestrating en vervanging daarvan door een normale bestrating in de weg langs het sportterrein van Rooswijk naar Beverwijk achtte men uit de raad eveneens noodzakelijk. Het is de bedoeling, dat het gedeelte van de Grote Hout- of Koningsweg van de Wenckebachstraat af tot de Rooswijkerlaan te zijner tijd zal verdwijnen. Dit werk zal kunnen worden aangevat nadat het park Rooswijk in handen van Hoogovens zal zijn overgegaan. Het wordt onverantwoord ge acht, voor deze onbelangrijke en voor het autoverkeer slechts in één richting berijd bare weg over te gaan tot vervanging van de keienbestrating door een kostbare nieuwe klinkerbestrating, zo deelde het col lege mee. Parkeerhavens Er werd voorts op gewezen, dat in de De Noostraat en de Lange Nieuwstraat veel auto's parkeren op het fietspad. Men vroeg of het mogelijk is in die straten op ver schillende plaatsen parkeerplaatsen aan te leggen, zo nodig met gebruikmaking van een gedeelte van de trottoirs. In de De Noostraat is het eventueel mo gelijk zogenaamde parkeerhavens aan te leggen ten koste van de langs de weg aan wezige groenstroken en trottoirs. Deze mo gelijkheid zal nader worden onderzocht, zegt het college toe. Het Noordelijke rijwielpad langs de Lan ge Nieuwstraat ligt gescheiden van de hoofdverkeersweg; het parkeren van auto's op dit pad is onmogelijk. Het Zuidelijke rijwielpad valt samen met de ventweg; par- MAINZ, (United Press) De vooruit zichten voor de Rijnscheepvaart zijn on gunstig. De waterstand is zo laag, dat zij vrijwel onmogelijk en in ieder geval onren dabel is. De sneeuw- en regenval der laat ste weken heeft merkwaardig genoeg niet de minste uitwerking op het peil gehad. In tegendeel. Gemiddeld is het water over het gehele verloop van de Rijn nog eens tien tot twintig centimeter gezakt tot het peil: zeer laag. De stand bij Kaub, die als richtlijn voor de gehele Rijnscheepvaart geldt, ligt in de nabijheid van negentig centimeter. De laagwaterstand begint bij anderhalve meter. De waterstand bij Kaub is bepalend voor de vraag, of de schippers recht hebben op laagwater-toeslagen. Met andere woorden of zij een hogere vracht mogen berekenen. Reeds ruim drie weken heeft het water de stand bereikt, waarbij de laagwater toeslag mag worden berekend: 1,20. De meeste Rijnschepen kunnen op het ogenblik slechts de helft van hun laadvermogen ge bruiken, willen zij geen te grote diepgang krijgen. Dit brengt echter mee, dat de Rijn vaart zelfs met laagwatertoeslag niet meer rendabel is. Ten overvloede is er vrijwel dagelijks zware mist, hetgeen de scheepvaart nog meer hindert en de schippers dwingt dagenlang aan de wal te liggen. In deze dagen kan men de goede schip pers van de minder goede onderscheiden. Bij lage waterstanden is er voor de Rijn vaart vakmanschap nodig. Van Karlsruhe naar Ruhrort varen zonder een keer aan de grond te raken, spelen alleen de „oude rot ten" klaar. De enige hoop der schippers is het „Ad- ventswater." In December en Januari ont moeten elkaar gewoonlijk warmeluchtlagen en koudeluchtlagen boven Zuid-Duitsland. De neerslag die daarbij ontstaat is door gaans op de Rijn goed te merken. kerende auto's zijn op deze weg niet hin derlijk voor het rijwielverkeer. Overigens bestaan er plannen om het profiel van de-Lange Nieuwstraat te zijner tijd te herzien. Enige leden merkten op dat in de be groting 10.000 is geraamd voor afvoer van huisvuil naar Broek in Waterland. Dit zal alleen in 1956 nodig zijn, aldus deze leden. Hebben Burgemeester en Wethouders reeds plannen voor de afvoer hiervan na 1956, vroegen zij. Een tweeatl leden zou gaarne zien, dat meer gelegenheid werd gegeven om zoge naamd groot vuil onder andere tuinvuil aan de Reinigingsdienst mede te geven. De afvoer van het huisvuil van Velsen via waterwegen naar een plaats buiten de gemeente, heeft ook in het verleden regel matig plaats gevonden, zo luidt het ant woord. Het storten van huisvuil op een daartoe geschikt terrein binnen de gemeen te is aanmerkelijk goedkoper dan de afvoer zoals bovenvermeld, doch de mogelijkheden hiertoe waren zeer beperkt en zijn nu uit geput. Gezien de aandrang, die ook van hoger hand hierop wordt uitgeoefend, zijn plan nen in bestudering, die beogen het huisvuil van de gemeente geschikt te maken voor gebruik in de landbouw. In het begin van het volgend jaar zal een nieuwe kolkenzuiger, welke auto aange schaft werd ten dienste van het bedrijf Openbare Werken, gereed komen, en zal er in meerdere mate van de kolkenzuiger ge bruik kunnen worden gemaakt voor het ledigen van straatkolken. De verontreiniging van kolken met stenen en hout is in sommige wijken echter zo erg, dat reiniging uitsluitend met handkracht mogelijk is. Hoewel de hoeveelheid grof- en tuinvuil, dat in de huisvuilauto's van onze gemeente vervoerd kan worden, gunstig is, komt het voor, dat niet al het tuinvuil, dat aange boden wordt, medegenomen kan worden. Wanneer echter alle eigenaars van par ticuliere tuinen, dit soort vuil zoals snoeisel en dergelijk vuil niet in éénmaal in een grote partij naast de emmer deponeren, doch het regelmatig in hanteerbare bundels voor verwijdering aanbieden, dan zal dit als regel in de normale dienst kunnen wor den meegenomen. Ophaal- en Stortingsdienst Een lid, overtuigd zijnde van het nut en de sociale waarde van deze dienst, was de dienst, dus bij een toenemend ledental, de tendens van verbreding vertonen. Voor zoveel de van het rijk genoten bij drage ad 2.000 per jaar (in maximum) betreft, wordt opgemerkt, dat door de minister van Financiën in 1951 overwogen is, de aan ophaal- en stortingsdiensten toe gekende bijdragen in te trekken. Door ge voerde correspondentie en besprekingen ten departemente is bereikt, dat de rijks bijdrage voor de Velser dienst gehandhaafd is, doch van jaar tot jaar wordt toegekend. Onder deze omstandigheden kan bezwaar lijk op verhoging van de rijksbijdrage wor den aangedrongen. Sociale Zaken Enige leden, opmerkende dat het vorig jaar is toegezegd pogingen aan te wenden om de gemeente voor de Noodwet-Ouder domsvoorziening gerangschikt te krijgen in klasse I welke pogingen zijn mislukt verzochten op de hoogte gebracht te wor den met de motieven, welke tot afwijzing van het desbetreffende verzoek hebben ge leid. Hierop repliceerde het college: Het Col lege van Rijksbemiddelaars deelde, bij schrijven van 28 Juni 1955, mede, dat het zich op ons verzoek tot plaatsing van onze gemeente in de le gemeenteklasse voor de Noodwet-Ouderdomsvoorziening ernstig heeft beraden. Hierbij werd in overweging genomen, dat bij toetsing van onze ge meente aan de criteria, welke in 1947 voor de huidige gemeente-klasse-indeling zijn aangelegd, zoals huurniveau, industriële ontwikkeling, stedelijk karakter en karak ter van verzorgingscentrum, zich sinds de totstandkoming van deze gemeente-klasse- indeling inderdaad een belangrijke struc tuurwijziging in onze gemeente heeft voor gedaan. Anderzijds diende in aanmerking •te worden genomen, dat de gemeenteklasse van Velsen met onder andere Beverwijk en de gehele Zaanstreek een zo nauwe samen hang vertoont, dat een wijziging van de in deling van één dezer gemeenten onherroe pelijk vérstrekkende gevolgen ten opzichte van elk der andere gemeenten met zich meebrengt. Een en ander overwegende is het College van Rijksbemiddelaars van oordeel, dat een incidentele klasseverhoging van Velsen niet mogelijk lijkt, doch slechts in groter ver band kan geschieden. Het College heeft, overeenkomstig het desbetreffend advies van de Stichting van de Arbeid, ook dit jaar gemeend niet tot inwilliging van ons verzoek te moeten overgaan. De Kennemerstaten Athletiekvereniging „Suomi" heeft op het landgoed „Wester hout", het wintertrainingscentrum, Zon dagmorgen weer haar traditionele veld lopen voor verschillende gemengde groepen van leden gehouden. Zoals gewoonlijk be stond er voor deze omstreeks Sinterklaas weerkerende wedstrijd flink wat belang stelling. Het team met Jan Oosterman, geassis teerd door G. Oudendijk, de dames R. Bak ker, G. Strobbe, M. Bakker en de junior N. Koopman legde na een fraaie strijd be slag op de eerste plaats in 6 min. 45,2 sec. Tweede werd de ploeg met H. Gnodde, E. Schik, J. Roemers, J. Hurkmans en de dames N. Koster en N. Versluis met 6 min. 52.4 sec. Tussen de twee volgende teams was veel spanning en bleek het verschil slechts 0,2 sec. No. 3 werd de ploeg met J. F. Smit, J. Smit(s), H. Langedoen en de dames I. Waasdorp en T. Gorter in 6 min. 55,6 sec. Als vierde groep arriveerden W. Kok, B. Snip, J. Bakker en de dames E. Soheffers en E. v. d. Werf. Voor L. Schol, H. Riechel- man, F. Busscher en de dames T. Hommes, S. Duyn en de junior H. Smits was met 7 min. 4,3 sec. de vijfde plaats weggelegd. P. Dekker verdedigde beker niet De aan de estafettelopen verbonden ju niorenwedstrijd om de Wim Beliën-wissel- beker boette wat van zijn felheid in omdat de bekerhouder Piet Dekker wegens een blessure verstek moest laten gaan. Het was nu de B-junior J. Bakker, die van het be gin af de leiding nam, weliswaar in de aan vang vrij dicht benaderd door de A junior F. Busscher en de B junior Hurkmans, maar toch met voldoende voorsprong om zich de nieuwe bezitter van de Beliën- beker te kunnen noemen. De uitslag werd: 1. J. Bakker (B) 1 min. 59.8 sec.; 2. F. Busscher (A) 2.02,5; 3. J. Hurkmans (B) 2.08,7; 4. H. Langendoen (B) 2.11.4; 5. H. Smits (B) 2.15,3; 6. en 7. B. Snip en H. Riechelman (B) 2 min. 18,2 sec. Groep A: 1. Prins en echtg. 37 pnt.; 2. KoelemeySchoen 3614 pnt.; 3. mevr. Slaats Böhm 34 pnt.; 4. en 5. MeyerRoelofs en WesteropPieterse 32 pnt.; 6. mevr. Klin kenbergJonker 29L pnt.; 7. mevr. Ver horstGrentzius 28'4 pnt; 8. dames Schoen Koelemey 22'-j pnt. Groep B: 1. MullerVan Olst 41 pnt,; 2. Ten BroekeHandigraaf 38 pnt.; 3. Kor ver Klinkenberg 37 pnt.; 4. Snel en echtg. 33 pnt.; 5. Warger en echtg. 28 pnt.; 6. en 7. mevr. PieterseGroot en GomesLeenders 27 pnt.; 8. Van Burk—Visser 21 pnt. DE GEZAMENLIJKE HULDIGING van de zilveren medewerkers van Hoogovens en aangesloten bedrijven kenmerkt zich altoos door een sfeer van hartelijke vriend- gr o t^financtële°lasV voore gemeente be- schap en collegialiteit, zoals i de eerste spreker, de heer G.-S. K. Blaauw, chef van de sociale afdeling en directiestaflid, vaststelde bij de huldiging van de heren: O. Doornbos, S. Kansen, J. Noortman en A. Ramaker. Vervolgens bracht hij de gelukwensen over van bedrijfsdirecteur ir. F. V/. E. Spies, die wegens uitstedigheid ditmaal afwezig moest zijn. tekent...De inkomsten van deze dienst nemen niét toe, terwijl"'de 'lasten onder andere personeelskosten, stijgen. Bestaat er geen mogelijkheid, zo vroeg dit lid, nu het bedrag van de geïnde gelden toeneemt, de inkomsten meer in overeenstemming te brengen met de kosten van deze dienst. Hoewel de bijdrage van het rijk aan een maximum gebonden is, zou een ander lid gaarne zien dat er bij het rijk op aange drongen werd de bijdrage te vergroten. Hierop antwoordde het college: De tijds omstandigheden brengen mee, dat een grote behoefte bestaat aan de werkzaamheden van de Ophaal- en Stortingsdienst. Het aantal leden steeg dientengevolge van 1768 op 31 December 1946 tot 3724 op 22 No vember 1955. De sterke toeneming van het ledental doet de kosten van de dienst stijgen. De inkomsten van de dienst nemen eveneens toe. Zo bedroeg bijvoorbeeld het totaal aan incasso-vergoedingen over 1946 362.05, over 1951 6.719,36 en over 1954 10.790,36 Een sociale instelling als de Ophaal- en Stortingsdienst zal uiteraard met een na delig saldo moeten werken. De nadelige marge tussen de lasten en de baten zal bij toenemende behoefte aan het bestaan van „December is de maand der herdenking, waarin we terugzien op de afgelopen periode, en de jubilarissen doen dit thans over 25 jaar, zoals wij allen het doen over het jaar dat verliep", aldus de heer Blaauw, die de erkentelijkheid uitsprak van de directie voor de trouw, welke aan deze lange arbeidsperiode ten grondslag ligt. Het instituut der gezamenlijke huldigingen is nu 2 jaar oud, en het is een groot succes geworden, kenmerkend voor de eenheid van de bedrijven. „Indien wij ons be denken, dat hier medewerkers bijeen zijn uit de verschillende afdelingen van Hoog ovens en Mekog, mensen, die elkander anders niet zouden treffen, dan blijkt hier uit de grote waarde van dit gezamenlijk feestvieren". Spreker besloot zijn woorden met een gelukwens voor de toekomst van de jubilarissen en hunne gezinnen. Ieder afzonderlijk Vervolgens werden de jubilarissen ieder afzonderlijk toegesproken, waarna zij van OOK OVER DE gemeentelijke wasserij in de Snelliusstraat kwamen enige vragen uit de Velsense raad binnen. De raad heeft immers besloten een gemeentelijke wasserij in te richten. De opbrengst van deze wasserij is geraamd op f 41.770,—. Men heeft bij deze raming nog steeds vastgehouden aan te te behandelen was van 93.000 kg per jaar. Toen de exploitatie-rekening van deze wasserij ter sprake is geweest heeft een der raadsleden ernstig in twijfel getrokken, of het hiervoor genoemde aantal kg was jaarlijks ter behandeling zou worden aangeboden. Ook de prijs van 36,6 cent per kg was achtte het onjuist. Men heeft deze prijs dan ook, nog voor de wasserij in exploitatie is gebracht, moeten verhogen tot 44 cent. Bij het verder uitwerken van de begro ting van de Bad-, Was- en Zweminrichtin gen bleek het noodzakelijk, zo antwoordt het college, enige administratieve maatre gelen te nemen, welke kosten-verhogend werkten. Daarbij kwam tevens naar voren, dat de afschrijvingslasten in het begin ho ger werden, hetgeen in latere jaren zijn voordeel zal afwerpen. Aangenomen wordt een eerste installatie van 3 sets van 2 machines van 8V215 kg. De totale capaciteit bedraagt dus rond 70 kg. Verondersteld wordt een gebruik van 6 ladingen per dag. Per uur per 3 sets kan dus 70 kg. lading verwerkt worden. Voor 6 ladingen 6 x 70 kg. is 420 kg. per dag. In 6 dagen dus 6 x 420 kg. is 2520 kg. Gesteld wordt, dat op een capaciteit van 75 wordt gewerkt, dus in dit geval 75 van 2520 kg. per week of 1890 kg. Naar be neden afgerond 1800 kg. Per jaar wordt dit 52 x 1800 kg. of 93.600 kg., naar beneden afgerond 93.000 kg. Lagere tarieven Nog een ander lid informeerde naar de stand van zaken betreffende het badhuis aan de Snelliusstraat. Dit badhuis is nog steeds niet in bedrijf doch wel zijn hiervoor inkomsten in de begroting opgenomen. Hoewel voor het onderhavige bedrijf een nadelig saldo is geraamd van ruim f 46.000 zou een lid toch gaarne de tarieven ver laagd zien. De gunning van de inrichting tot bad- en washuis van het gebouw aan de Snellius straat heeft een dezer dagen plaats gehad, zo deelt het college mee; het is nog te vroeg om een uiteindelijk oordeel over de hoogte van de tarieven te vormen. Zwemmende jeugd Een ander lid achtte de tijden waarop de schooljeugd van de zwembaden gebruik kan maken niet gelukkig gekozen. Hij meende, dat de Woensdagmiddag of een avond daarvoor beter aangewezen kan wor den. Het college zegt echter: Wanneer dit lid onder schooljeugd wil verstaan de jeugd, die in klasseverband het zwembad bezoekt, dan liggen de tijden, waarop het school zwemmen plaats heeft geheel conform de lesroosters van de betrokken scholen. Indien dit lid onder schooljeugd de kin deren wil verstaan, die van het „vrije be drijf" in het zwembad gebruik maken, dan kunnen deze op Woensdag- en Zaterdag middag van 14.1516 uur en van 16.1518 uur zwemmen, waardoor dus reeds aan zijn wens tegemoet is gekomen, daar deze tij den van de opening van het bad af al gel den. Een avond voor de jeugd aan te wijzen lijkt minder geschikt, daar de vrije avond uren meer bedoeld zijn voor ouderen. Jon geren hebben op deze tijden evenwel ook toegang. de resp. sprekers het vererend getuigschrift en het gedenkbord der maatschappij ont vingen. Zo werd de jubilaris Doornbos toege sproken door ir. A. P. van Amstel, die zijn loopbaan schetste van stuwer van zakken bij de verlading tot bedieningsman van de neutralisator. Deze laatste benoeming bleek een juiste keuze, want hij is een kalm, goed en plichtsgetrouw werker, hetgeen juist in deze functie van zo'n groot belang is. Het feit, dat de jubilaris in al die 25 jaren nim mer te laat gekomen is, veroorzaakte een applaus van het publiek voor.mevrouw Doornbos. De jubilaris Noortman, algemeen dienst man bij MEKOG, kreeg een hartelijk woord van de heer A. C. van Kleef, die o.a. opmerkte, dat hij de gehele ontwikke ling van de MEKOG had meegemaakt, en ruim 23 van de 25 jaar in de salpeterzuur- fabriek. Van hulparbeider klom hij op tot zijn huidige functie, die een all-round vak manschap vereist en de volledige zorg voor de apparaten en de machines inhoudt. „Het bedrijf is blij met deze mensen uit de „oude garde", die hun grondige kennis van het bedrijf aan de praktijk te danken hebben" aldus besloot de heer Van Kleef zijn harte lijke woorden. Een man, die niet op de voorgrond treedt, zijn werk met kalmte en overleg doet en een eerste klas mens, dat is de jubilaris Kansen, en dit gunstige oordeel over hem werd uitgesproken door de heer B. de Heer, chef van de blokwalserij van Ploogovens. „Een voorbeeld voor de jonge garde, ferm in zijn optreden." Geflankeerd door zijn moeder, die men haar 86 jaren beslist niet'zou aanzien, be vond zich ook jubilaris Ramaker op het podium der ere. Deze jubilaris is begonnen als handlanger en thans is hij motorwach ter bij de Wajserij West, een functie met veel verantwoordelijkheid, welke hij echter goed weet te dragen. De heer C. J. Prins, bedrijfsingenieur, noemde hem een be trouwbaar, gedegen mens, die door zijn collega's zeer wordt gewaardeerd, en die in staat is om bij plotseling optredende storingen direct en juist op te treden. Zijn carrière illustreert trouwens jubilaris' goe de eigenschappen volkomen. Na dit officiële gedeêlte werd er een pauze gehouden, waarin gelegenheid was een kopje koffie te gebruiken en even de benen te strekken. Hierna werd een vlot variété-program ma, waarin krachten als de Tl ree Jack sons, les deux frères Farine, the Rile Bros, Dick Harris en het bekende radio-duo Hij en Ik met muzikale omlijsting van Latude, de gasten met een volledig succes amuseer den. De avond werd besloten met een ge zellig samenzijn, waarbij de dansmuziek van het Hoogoven quartet Amse tot ver hoging van de feestvreugde bijdroeg. Bij de Heemskerkse politiepost zijn de volgende voorwerpen aangegeven: porte- monnaie met inhoud, reserve wiel van vrachtauto, manchetknoop, paar zwarte wanten, groene meisjesmuts, bruin-gele meisjesmuts, een paar zwarte wollen wanten. Een stelsel dat stellig niet meer in deze moderne tijd past is het puttensysteem in Wyk aan Zee. Om tot de aanleg van een riolering te komen, is nu een commissie uit de burgerij gevormd, die een enquête formulier aan de bewoners van de bad plaats heeft doen toekomen. Hiermee wil men de autoriteiten overtuigen van de grote noodzaak en bereiken dat een riole ringsstelsel wordt aangelegd. In deze commissie, die zich ook gaat bezighouden met problemen, welke in het algemeen belang dringend om een oplossing vragen, hebben zitting genomen de heren: J.- M. Langen, J. Langewisch, A. P. H. M. de Rooy, A. F. Bus, H. J. Herrebrugh, H. Klein, Th. Verhagen, A. B. Schellevis en de dames J. Delis en Th. Bindels. Zomers de wanhoop nabij Vooral in de zomer ontstaat door het ont breken van een i-iolering een noodtoestand. Wanneer enkele duizenden badgasten hun vacantie komen doorbrengen gaat het wa terverbruik sterk stijgen. Sinds jaar en dag behelpen de inwoners zich met putten, maar na verloop van kortere of langere tijd raken deze verzadigd, zodat de aanleg van nieuwe weer nodig is. Maar de grond neemt langzamerhand geen water meer op, zodat dan nog alleen overblijft het laten ledigen van de putten. Op sommige erven zijn er soms tien van, waarvan geen enkele meer dienst doet. In het seizoen komt het zelfs voor dat deze wekelijks leeg gemaakt moeten worden, hetgeen voor de eigenaar neerkomt op een bedrag van 7.50 per keer. Teneinde deze kosten te besparen, ge beurt het wel dat de inwoners de inhoud 's nachts naar de duinen gaan vervoeren, hetgeen neerkomt op een geweldige stank ontwikkeling en een spotten met elk begrip van hygiëne. En het wordt nog erger De verwachting is gewettigd dat na het gereedkomen van de Velser tunnel het be zoek aan Wijk aan Zee in het seizoen nog groter gaat worden. Zonder riolering is het echter onmogelijk om de gasten nog enige accommodatie te bieden. Zonder twijfel zal de uitgave voor een riolering een hoog be drag vormen, maar hieraan valt op den duur toch niet te ontkomen. De wedstrijdenreeks van de handbal- vereniging „IJmond" heeft geen verrassin gen opgeleverd. Speciaal de eerste en twee de herenteams van IJmond hielden de ba lans in evenwicht als gevolg van de neder lagen, die zij kregen t< incasseren en waarvan er een vooral voor de heren 2 een minder prettige ervaring opleverde. IJmond 1 kon het ook in de tweede zaal handbalwedstrijd in het RAI-gebouw te Amstérdam niet bolwerken. Weliswaar was het spelpeilaanmerkelijk verbeterd, maar SVV won zowaar met 12-6. In Zandvoort liet IJmond 2 (heren) zich tegen Zandvoortmeeuwen aanvankelijk met snel aanvalsspel van de beste kant zien. IJmond behaalde zelfs een 0-3 voor sprong. Daarna echter kwam de klad er in en toen bovendien de verdediging grote gaten ging vertonen, had de thuisclub de achterstand nog voor de rust weggewerkt (3-3). Na de hervatting kon IJmond niet op dreef komen. Wel werd nog eenmaal gedoelpunt. doch Zandvoortmeeuwen scoorde driemaal, zodat de thuisclub met 6-4 won. Het derde IJmond-herenelftal presteerde het om tegen de Blinkert 1 een gelijk spel te behalen (4-4), waarbij aanvaller P. Bijl voor de vier IJmond-doelpunten zorgde. Een spectaculaire strijd leverden de IJmond-dames tegen de Velsen-Noordse voetbalsterren, nu handbalspeelsters van Full Speed, die hun tweede wedstrijd speelden. Al spoedig bleek, dat Full Speed desondanks aardig wat in de mars had, want hoewel IJmond het initiatief nam en dank zij T. Zuurbier leidde, stond de Full Speed-aanval direct met een tegen doelpunt klaar (1-1). Opnieuw nam IJmond de leiding door A. Joppe (2-1) en daarna moest de IJmond-voorhoede toezien hoe de Full Speed-doelvrouwe G. Eenhoorn alle offensieven wist te keren. Na de her vatting ontwikkelde zich een meer gelijk opgaand spel aan beide kanten, waarin Full Speed flinke tegenstand bleef bieden en zelfs verschillende gevaarlijke aanval len wist op te bouwen. Dit leverde nog twee doelpunten op en aangezien ook de IJmond-dames nog tweemaal scoorden, konden zij dus op het nippertje met 4-3 winnen. De IJmond-meisjes adspiranten hadden geen moeite met Zandvoortmeeuwen. De uitslag Verd 10-0. On een zwak TZB heeft SVIJ een gemak kelijke overwinning kunnen behalen, waar door het ongeslagen thuisrecord bleef ge handhaafd. Uit 7 wedstrijden werden 13 pnt. behaald. Geen moment is de overwinning op TZB in gevaar geweest, ondanks het feit, dat ook SVIJ geen grootse wedstrijd speelde, wat wel hoofdzakelijk moet worden toegeschre ven aan het spel van de tegenstanders. Kistemaker was in de voorhoede de ge vaarlijkste man en nam 3 doelpunten voor zijn rekening, terwijl Winter, ook al door toedoen van de activiteit van Kistemaker het 4e doelpunt voor zijn rekening nam. Daartegenover wist TZB niets te stellen. De Zandvoorters zullen het met dit elftal in de komende wedstrijden nog moeilijk krij- ken. Voor a.s. Zondag komt SVIJ echter voor een krachtproef te staan; dan moeten de SVIJ'ers naar Nieuw-Vennep. De Hoogovenharmonie geeft op Dinsdag 20 December in de Beverwijkse Grote Kerk een Kerstconcert. Het zangkoor „Zang en Vriendschap" zal hieraan medewerking verlenen. VEILIN GBERICHT 5 December Andijvie 22—39; bospeen 1428; waspeen 820; tomaten 20104; prei 916; knollen 1123; bloemkool 1952; boerenkool 814; groene kool 713; rode kool 510; spruiten 2255. Van gemeentewege is zeker begrip voor deze wensen aanwezig, maar men wijst erop dat deze uitgave althans op dit mo ment economisch niet verantwoord is. Overigens behoort Wijk aan Zee niet tot een „vergeten" gebied indien men let op de vele verbeteringen die gedurende de laatste jaren in de badplaats zijn aange bracht. Hiervan vormde de aanleg van de nieuwe Zeestraat wel een treffend staaltje. Nu de laatste jaren het bezoek van Duit sers aan Wijk aan Zee toeneemt, wordt steeds sterker het gemis gevoeld dat vele badplaatsbewoners deze taal niet of althans zeer gebrekkig kunnen spreken. Het bestuur van de vereniging voor Vreemdelingenverkeer heeft het initiatief genomen om een cursus in de Duitse taal te gaan organiseren.. Men heeft zich hier toe gewend tot dr. K. H. Groensmit, rector van het Pius X-college te Beverwijk, die zich bereid heeft verklaard om de VW- leden en hun gezin de Duitse taal bij te brengen. Er hebben zich reeds een groot aantal cursisten aangemeld, die tegen be taling van een kleine vergoeding er voor zorgen om volgend jaar beslagen ten ijs te komen. Handschoenen lagen op straat De volgende voorwerpen zijn aangegeven bij de Wijk aan Zeese politiepost: dames handschoen, glacé herenhandschoen, paar wollen wanten en een portemonnaie met inhoud. Tonnage op een kwart van het vooroorlogse cijfer gekomen HAMBURG (Un. Press) Het 2730 ton metende motorschip „Rothenburg" van de Hamburg Amerikalijn (Hapag) is voor zijn eerste reis onder Duitse vlag naar de Mid den-Amerikaanse Oostkust vertrokken. Het schip, gebouwd in 1944, werd gekocht van de Zweedse maatschappij Nordstrdm en Thulin in Stockholm waarvoor het dienst deed onder de naam „Trivia". De „Rothen burg" is het dertigste schip dat onder de blauw-witte vlag van de Hapag gaat varen sinds het einde van de oorlog. Zodra het 31ste schip, de 6350 ton metende vracht en passagiersvaarder „Göttingen" afge bouwd zal zijn, dat in November van stapel liep bij Howaldt in Hamburg, heeft de „Hapag" een kwart van de vooroorlogse grootte bereikt De 108-jaar oude Hapag, vóór de oorlog met 206 schepen met een gezamenlijke ton nage van 1.317.100 ton de grootste scheep vaartmaatschappij ter wereld, verloor in 1918 haar gehele Oceaanvloot. In 1939 be reikte de maatschappij een totaal van 108 schepen, metende 744.100 ton. Aan het ein de van de tweede wereldoorlog bezat de Hapag voor de tweede maal geen schepen. In 1950 begon de maatschappij weer met een schip van 2400 ton. Aan het einde van dit jaar, de Göttingen die met Kerstmis zeewaardig is, meegeteld, heeft de Hapag 31 schepen in dienst met een tonnage van 166.500 ton. Zeven schepen met een totale tonnage van 32.200 zijn nog in aanbouw. Alle schepen die de Hapag in de vaart heeft, met uitzondering van de Rothenburg, bieden plaats aan passagiers en vracht. Tot aanbesteding van de bouw van de voor oorlogse luxueuze Oceaanstomers is de Hapag nog niet overgegaan. De Hamburg-Amerika maatschappij on derhoudt eenmaal per week lijndiensten die de Europese havens van Hamburg, Bre men, Rotterdam, Antwerpen en Amsterdam verbinden met de Noord-Amerikaanse ha vens aan de Oostkust, Canada en de Mid den-Amerikaanse kust. Tweemaal per maand vaart de Hapag op de Zuidelijke en Midden-Amerikaanse Westkust en Oost- Azië en eenmaal per maand op de Noord- Amerikaanse Westkust, Australië en In donesië. Op Maandag kwamen in IJmuiden bin nen: Olive van Grangemouth. Draco van Hamburg. Leo van Kotka. Cetas van Fowey. Glangula van Liverpool. Rondo van Londen. Haulerwijk van Hampton Roads. Madjoe van de Noordzee (vastgemaakt in IJmuiden), Cora van Fowey. Vertrokken zijn: Amstelstroom naar Ham burg. Zierikzee naar Vlissingen Mö\Ve naar Den Helder. Amalias naar Hampton Roads. Maria naar Bjornsee. Madjoe naar Gent. Alfred naar Brunsbüttel. Ellewoutsdijk n. Rotterdam. Netherlands Coast naar Rot terdam. DINSDAG 6 DECEMBER IJMUIDEN: Thalia, 20 uur: „Ruiters van de nacht." Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel Ge bouw, open van 9.3012 en 1416.30 u. O.T. „Kennemerland," 19.30 uur, Patro naatsgebouw, „Roderick de tovenaar." WOENSDAG 7 DECEMBER IJMUIDEN: Pieter Vermeulenmuseum: Als Dinsdag. DSS, 20 uur, Thalia, feestavond. DINSDAG 6 DECEMBER Kenneiner Theater, 19 en 21.15 uur: „De Hel in de havenwijk." Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: „De Troubadour." Zeewijkschool, 19.45 uur: Vergadering Vrouwengroep Partij van de Arbeid, 't Centrum, 20 uud: Feestavond Metaal gieterij „Kennemerland." „De Gi-oentebeurs,' 20 uur: Kleinhandel. ,,'t Groene Huis," 14 uur: St. Nicolaas bij de Ouden van Dagen. Café Langenclijk, 20 uur: Feestavond R.K. bond van Markt-, Straat- en Rivierhan delaren. WOENSDAG 7 DECEMBER Bioscopen: Als Dinsdag. K.S.A., 20 uur: Vergadering fabrieksar- beidersbond „St. Willibrordus." >,De Groentenbeurs," 20 uur: Vergadering bloembollencultuur. „De Groentenbeurs," 20 uur: St. Nico- laasfeest B.B. Openbare Leeszaal: Geopend van 1517 uur.

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 7