Een wedloop met de tijd Bouwkas Nederlandse gemeenten antwoordt bouwondernemersbond Kort en bondig Zij acht zich geen gevaarlijke concurrent Proef met TL-buizen in electrische trein Castncum Malaria-bestrijding Wijk aan Zee Beverwijk Na revisie in Haarlems centrale werkplaats Amerikaanse TV in Europa Raad gaat begroting behandelen Foto-studieclub in oprichting Bindingsavond van BB Winst en verlies voor GSV-tafeltennis Toneel voor R.K. Blinden zorg Leerzame lezing van F. W. E. Smelik Eva Perón blijft aan het firmament schitteren Scheepvaart DONDERDAG 8 DECEMBER 1955 In een schrijven aan de Nederlandse pers heeft de N.V. Bouwkas Nederlandse Gemeenten gereageerd op de aanvallen, die sedert enige tijd in verscheidene dagbla den en periodieken worden gelanceerd op haar huizenbouw-methode. „Het betreft hier telkens uitingen van een georgani seerde actie, gevoerd door de Nederlandse Bond van Bouwondernemers. Alle bedoel de bijdragen, voor zover ons bekend, stam men namelijk uiteindelijk van deze Bon'd, deels in de vorm van ingezonden stukken, deels in de vorm van overdrukken uit het orgaan van de Bond, De Bouwondernemer. Op gezette tijden komt De Bouwonder nemer met een nieuw verhaal dat de actie gaande moet houden", aldus de Bouwkas in haar schrijven. Even later vervolgt zij: „De heer G. A. Wildschut, bouwondernemer te Utrecht, heeft een uitgebreid adres aan B. en W. en raad der gemeente Apeldoorn gericht, een adres waarin op uiterst denigrerende wijze over de Bouwkas Nederlandse Gemeenten gesproken wordt en de gemeente Apel doorn zelfs wordt aangeraden, met de Bouwkas te breken. Op een persconferen tie, die blijkens de dagbladen naar aan leiding daarvan te Apeldoorn gehouden werd, bleek door de aanwezigheid en de uitlatingen van de heer Valkenburg, secre taris van de Bond van Bouwondernemers, duidelijk, dat ook deze stunt als onderdeel van de actie van de Bond beschouwd kan worden". „Op het ogenblik dat de Bouwkas te ma ken kreeg met de bemiddeling bij de bouw van woningen voor meerdere deelnemers jn complexen bijeen (praktisch de enige bouwmogelijkheid voor de deelnemers in stedelijke gemeenten), heeft zij zich de vijandschap van de bouwondernemers op de hals gehaald. Wij kunnen voor de in spanning, die de heren zich getroosten, maar één verklaring vinden: men be schouwt de Bouwkas als een concurrent en, blijkens de grootte van de inspanning, als een gevaarlijke concurrent." „Alvorens nader op de kwestie van de „concurrentie" in te gaan, lijkt het ons ge wenst, de gang van zaken bij de verschil lende manieren van woningbouw kort te schetsen. Een bouwondernemer is tegelijk bouwer en verkoper van woningen. Wanneer hij een woningproject onder handen neemt, moet hij trachten, de woningen aan de man te brengen. Boven de bouwkosten moet hij dus zijn reclame- en verkoop kosten rekenen, alsmede een bedrag voor risico's, die hij als verkoper heeft. Het dragen van deze risico's wordt pas aan trekkelijk voor hem, wanneer daar een flinke winstmarge tegenover staat. Boven de koopsom, die, rekening houdend met al deze factoren, is vastgesteld, krijgt de ko per van een woning financieringsonkosten te betalen, alsmede eventueel de provisie van de makelaar, die bij de financiering heeft bemiddeld. De positie van de Bouwkas Nederlandse Gemeenten is een geheel andere dan die van een bouwondernemer. Zij is noch bou wer, noch verkoper van woningen. Zij is een financieringsinstelling; voor wat de bouw van de woningen betreft, treedt zij op als behartiger van de belangen van de deenemers. Teneinde verantwoorde woningbouw voor de deelnemers te bevorderen (zo goed mogelijke bouw tegen zo laag mogelijk prijs) heeft zij een technische dienst in het leven geroepen, die inmiddels heeft mee gewerkt aan de bouw van ruim 5000 wo ningen. De ervaring, bij deze bouw opge daan, wordt gebruikt om de kwaliteit van de woningen voortdurend op te voeren en daarbij zoveel mogelijk prijsverlagend te werken. Voor alle deelnemerswoningen wordt gebruik gemaakt van een standaard bestek, waarin zoveel mogelijk materialen en onderdelen bindend voorgeschreven zijn, die door fabriekmatige lopende-band-ver- vaardiging hoge standaardkwaliteit aan lage prijs paren. Prijsverlagend wordt verder gewerkt door het inschakelen van technische calcu lators, die alle aannemers-inschrijvingen controleren en zorgen dat de deelnemers woningen gebouwd worden tegen prijzen, die niet meer dan een redelijke winst voor de aannemer in houden. Wanneer met be middeling van de Bouwkas Nederlandse Gemeenten nu een woningcomplex ge bouwd zal worden, heeft dit als volgt plaats. In een bepaalde plaatselijke afdeling komt onder de deelnemers de wens naar voren tezamen woningen te laten bouwen. De Bouwkas koopt dan voor deze deel nemers een bouwterrein en laat door een architect een bouwplan opzetten. Bij deze planopzet is de technische dienst van de Bouwkas ten nauwste betrokken, zodat zo veel mogelijk gebruik wordt gemaakt van kostenbesparende normalisatiemogelijkhe den. Het plan wordt aanbesteed, hetzij openbaar, hetzij aan een vertrouwde aan nemer onderhands, en de prijs wordt door Naar wij vernemen is het electrisch treinstel 243, dat in de centrale werkplaats der Nederlandse Spoorwegen te Haarlem kort geleden een algehele revisie heeft on dergaan, tevens voorzien van TL-verlich- ting. Deze verbetering oogst niets dan lof bij het reizend publiek, omdat het verschil met de oude verlichting bijzonder opvalt. TL-buizen zijn namelijk veel minder ge voelig voor spanningsvariaties dan gloei lampen. Bij het passeren van baangedeel- ten zonder bovenleiding, zoals bruggen, wordt de treinverlichting automatisch van de motorgenerator overgeschakeld op de batterij, die, afhankelijk van de ladingstoe stand, soms een lagere spanning heelt aan de generator. Van gloeilampen vermindert de lichtsterkte dan enigszins, bij TL-bui zen merkt men echter geen verschil. Wij vernamen echter, dat het nog geens zins vaststaat dat nu al het bestaande elec trische gestroomlijnde materiaal van TL- verlichting wordt voorzien. Daar is name lijk een aanzienlijk kapitaal mee gemoeid en de directie van de spoorwegen wil eerst afwachten hoe de ervaringen zijn met dit soort verlichting in oud materieel. In nieuw materieel, zoals de blauwgelakte doorgaan de rijtuigen voor de getrokken sneltreinen tussen Holland en de landprovincies, wordt de TL-verlichting al toegepast. de calculators gecontroleerd. Wanneer de calculators zowel als de deelnemers, waar voor gebouwd zal worden, met de bouw prijs en de kostenopzet accoord gaan, wordt de gunning voor de bouw afgegeven. Uit deze uiteenzetting blijkt duidelijk, dat men het woord „concurrentie" in de ver houding bouwondernemersBouwkas niet moet opvatten, als zou hier sprake zijn van identieke of vrijwel identieke licha men", aldus de Bouwkas. Over het begrip „stichtingskosten" schrijft zij: „Het thema van de artikelen en uitla tingen van de bouwondernemers is steeds hetzelfde: door het opzetten van kosten- vergelijkingen „bewijst" men dat de Bouw kas enige duizenden guldens duurder is. Ook hierbij treffen wij een foutieve iden tificatie aan, nl. van het begrip stichtings kosten in beide manieren van bouw. Men gaat uit van een bepaalde woning, die zo wel bij de Bouwkas als bij de bouwonder nemers dezelfde stichtingskosten zou heb ben. Nemen wij even aan, dat de bouw van dezelfde woning inderdaad plaats zou vin den (en dat de bouwondernemers dus ge bruik zouden maken van het Bouwkas- standaard-bestek en de Bouwkas-stan- daarddetails), dan is het begrip „stichtings kosten" in beide gevallen niet gelijk. Bij de Bouwkas worden de stichtingskosten gevormd door de (door onze calculaotrs gecontroleerde) bouwprijs van de aanne mer, vermeerderd met grondkosten, archi- tectkosten, financieringskosten en notaris- kosten. Bij de bouwondernemer worden de stich tingskosten (liever: de koopprijs) gevormd door de bouwprijs, vermeerderd met grond kosten, architectkosten, reclame- en ver koopkosten, een risicopost en de winst. Hoe zouden deze bedragen gelijk kunnen zijn, vooral wanneer bij de bouwondernemers de koopprijs nog verhoogd moet worden met de (verzwegen) notaris-, financierings- en bemiddelingskosten?" „Het onjuiste uitgangspunt van de kos ten vergelijkingen, zoals wij dat hierboven geschilderd hebben, maakt de daaraan vastgeknoopte berekeningen en conclusies totaal waardeloos", zo schrijft de Bouw kas. Het adres van de heer Wildschut aan de gemeente Apeldoorn en de mededelingen, op de persconferentie naar aanleiding van dit adres verstrekt, vormen, voor zover de Bouwkas op dit ogenblik bekend, de meest recente actie-uiting. Omdat de heer Wild schut naar aanleiding van deze geschiede nis door de Bouwkas in kort geding is ge- aagvaard, acht zij het op dit ogenblik nog niet opportuun, nader op zijn beweringen in te gaan. Indien en zodra de Amerikaanse regering er toestemming ,voor geeft zal het Ameri kaanse leger in Europa televisie-uitzendin gen gaan verzorgen. De uitzendingen hebben echter een zeer beperkte reikwijdte daar zij alleen bestemd zijn voor afgelegen militaire bases en niet verder zullen kunnen worden opgevangen dan binnen een straal van 15 kilometer. Bovendien zouden belangstellende buiten staanders hun TV-toestellen moeten laten inrichten voor een ontvangst van 525 beeld lijnen. In Tripoli in Libye is reeds een televisie station van het Amerikaanse leger in be drijf. Het eerste Duitse station dat met enige weken zou kunnen gaan uitzenden is geprojecteerd voor de luchtbasis Bit burg bij de Belgische grens. Castricums burgemeester, de heer C. F. Smeets, heeft de gemeenteraad bijeen ge roepen voor Dinsdag 13 December. De agenda bestaat uit vijftien punten waarvan de behandeling en vaststelling van de ge meente-begroting voor het dienstjaar 1956, alsmede de goedkeuring van de begroting van de gemeentelijke instelling voor Maat schappelijk Hulpbetoon, ongetwijfeld de belangrijkste zijn. Voorts vindt de beëdiging en installatie van de heer J. W. Zandbergen (KVP) plaats als opvolger van de heer P. de Vries. De vergadering begint 's morgens om half tien. De plannen om in Castricum tot oprich ting van een foto-studieclub voor amateurs te, komen nemen vastere vorm aan. Ten huize van de heer M. van Dijk, Prinses Margrietstraat 19, had Dinsdag een bijeen komst plaats tijdens welke een initiatief comité werd opgericht waarin zitting heb ben genomen de heren M. van Dijk, Ant. M. Hollanders, B. Duppen en H. Markx. Het ligt in de bedoeling volgende week Maandag in hötel De Rustende Jager de club op te richten, er zal tevens een kleine foto-expositie te aanschouwen zijn. De B.B. in Castricum heeft Woensdag in hotel De Rustende Jager een zogenaamde bindingsavond gehouden waarop door het plaatselijk hoofd zelfbescher ming, de heer J. A. Middelhoff, enige films zijn vertoond'. „Hallo, hier rijkspolitie", was er een van en deze film gaf een overzicht van de op leiding der politiemannen en de werkzaamheden die hen te wachten staan. Ook werd on der andere de film over het Koninklijk be zoek aan Noorwegen vertoond. Het was een bijeenkomst die grotere be langstelling had verdiend. Het eerste en het tweede herenteam van de Castricumse tafeltennisclub CSV hebben opnieuw voor de bondscompetitie gespeeld. CSV 1 kreeg het Haarlemse TYBB 1 op bezoek en kon het tegen deze sterke spe lers niet bolwerken; de Haarlemmers wonnen met 82. CSV 2 speelde tegen het eerste team van de andere plaatselijke club CTTC 1. Deze derby werd door de CSV-ers met 91 gewonnen. Geringe aanvoer op groenteveiling De Castricumse groenteveiling van Woensdag kreeg een geringe aanvoer te verwerken hoofdzakelijk door het feit, dat de tuinders, die peen hebben verbouwd, aan deze groente dé handen vol hebben voor de speciale exportveiling van vandaag (Donderdag). De Kennemer tuinders noteerden Woens dag voor: spruiten 4565, ongeschoond'e spruiten 2338, spruiten b 1518, andijvie 2742, boerenkool 510. BURGERLIJKE STAND GEBOORTEN: Cornelis Johannes, z. van P. Theissling en A. C. van der Aar; Maria Anthonia, d. van S. A. Groentjes en O. J. Koenders. OVERLEDEN: Neeltje Buurman, 77 j., geh. met M. Zinkweg, wonende te Castricum; Jan Dral, 90 j., wedn. van G. v. Stralen, wonende te Purmerend. Zoals men weet is de Franse litteraire „Prix Goncourtdit jaar uitgereikt aan de Fransman Roger Ikor. die deze prijs verdiende met zijn roman „Les eaux Melees Op de foto zien we hoe Ikor, die leraar is aan het Condorcet-lyceum in Parijs, wordt gefeliciteerd door een delegatie van zijn leerlingen. Bridgers telden de slagen In de promotie- en degradatiewedstrijden van de bridgeclub „Wijk aan Zee" werden de volgende resultaten behaald: Groep A: 1. KleynSchoos, 23 La mp; 2. heer en mevrouw v. d. Aar, 21 mp; 3. Gra- vemakerDe Greef 20 mp; 4. Dikkenberg v. d. Geer 19 mp; 5. heer en mevrouw v. Son 18 'A mp; 6. heer en mevrouw Geudeke 18 mp. Groep B: 1. VoorenMinneboo 22)4 mp; 2. DuinmeyerGrapendaal 21 mp; 3. Bal Handgraaf 19 mp; 4. Doeven—Zijmers 18 mp; 5. heer en mevrouw Gertenbach 17 'A mp; 6. dames BalDe Waard 15 mp. Klaverjasclub „Strandmeeuwen" De uitslagen van de deze week gehouden onderlinge wedstrijd van de Wijk aan Zeese klaverjasclub „De Strandmeeuwen" zijn: 1. J. v. d. Mey 4750 pnt.; 2. B. Zuiderduin 4716 pnt.; 3. mevr. Seysener 4641 pnt.; A. A. de Blok 4530 pnt.; 5. J. Schellevis 4480 pnt.; 6. mevr. De Boer 4229 pnt.; 7. mej. G. v. d. Mey 4205 pnt.; 8. L. Schelvis 4181 pnt.; 9. mej. M. Paap 4175 pnt.; 10. N.v. d. Mey 4114 pnt.; 11. J. Paap 4109 pnt.; 12. P. de Boer 3931 pnt.; 13. C. de Witte 3928 pnt..; 14. G. Postma 3860 pnt..; 15. mevr. Bol 3852 pnt.; 16. C. de Boer 3443 pnt.; 17. mevr. Paap 3340 pnt.; 18. mevr. v. d. Mey 3258 pnt.; 19. A. Brasser 2880 pnt.; 20. mej. L. Paap 2827 pnt. Voor de R.K. vereniging voor Blinden zorg „St. Odilia" zal de rederijkerskamer „Alberdingk Thijm" uit Haarlem op Don derdag 15 December in het KSA-gebouw een opvoering geven van het toneelspel „Het portret van Aloys." Christelijke Filmactie De Christelijke filmactie te Beverwijk be legt op Woensdag 14 December in de bovenzaal van veilinggebouw „Kennemer- land" een avond, waarop zal worden ver toond het filmwerk „Kaspar zoekt een vader." ,,'t Karpertje" reikt de prijzen uit Op Zaterdag 10 December houdt de Be verwij kse hengelsportvereniging ,,'t Kar pertje" een feestelijke bijeenkomst in zaal Langendijk. Hier zullen de prijzen worden uitgereikt aan de winnaars van het afge lopen seizoen. Contactavond van rennersclub De Beverwijkse rennersclub „Kennemer- land" houdt op Donderdag 15 December in zaal Langendijk een contactavond. Koninklijke onderscheiding. De heer H. van Manen te Leidschendam, gezagvoer der bij de Koninklijke Rotterdamsche Lloyd N.V., is benoemd tot ridder in de orde van Oranje Nassau. De ontdekking dit minstens vijf soorten malariamuskieten niet langer ontvankelijk zijn voor de dodelijke werking van DDT het insectenpoeder, waarmee men met groot succes de muskieten bestreed houdt een grote bedreiging in voor de gezondheid en de welvaart van 600 millioen mensen over de hele wereld. Dit gevaar wordt onthuld in een rapport, dat de Wereld Gezondheids Organisatie haeeft uitgebracht aan de Uitvoerende heeft uitgebracht aan de Uitvoerende (United Nations Children's Fund UNI CEF). UNICEF het Kinderfonds van de UNO werkt in 91 landen mee aan 260 projecten voor het welzijn van Moeder en Kind. In samenwerking met de Wereld- gezondheidsraad en de Voedsel- en Land bouworganisatie worden campagnes ge voerd in de minder ontwikkelde gebieden tot verbetering van de voedingstoestand en tot bestrijding van ziekten. De UNO heeft reeds veel aan malariabestrijding gedaan en UNICEF heeft minstens drie kwart van de kosten hiervan gedragen. DDT is het enige afdoende verdelgings middel voor malariamuskieten, dat de mens kent. Het is nu reeds tien jaren lang voor dit doel gebruikt en de resultaten waren uitstekend. De ziekte werd meer en meer teruggedrongen. Hele landstreken werden voor het eerst in hun geschiedenis van de slopende kwaal bevrijd en daardoor konden grote gebieden in cultuur worden gebracht, die voorheen bij gebrek aan arbeidskrach ten braak lagen. Maar het is niet voldoende het aantal ziektegevallen te verminderen; malaria moet uitgeroeid worden. Zo lang er nog een paar malariagevallen in een bepaalde streek voorkomen, zo lang blijft het gevaar bestaan dat de muskieten de besmeting in zich opnemen en op gezonde mensen over brengen. Om dit te voorkomen was het steeds ge woonte een besproeiïngscampagne op ge zette tijden te herhalen en huizen en broedi- plaatsen van muskieten meer dan eens met DDT te bewerken om de muskieten op een afstand te houden tot de ziekte geheel was verdwenen. Deze geleidelijke uitroeiïngsmethode leverde vooral succes op in streken, die het voordeel hadden geïsoleeerd te liggen, zo als b.v. het eiland Sardinië. Maar in landen als b.v. Brazilië staat men voor het pro bleem, dat in streken, die geheel van mala ria gezuiverd waren, de ziekte toch weer de kop opsteeekt. De muskieten brengen dan de besmetting over uit een buurstaat, die nog geen malariabestrijdiingscampagne heeft georganiseerd. Voordat het rapport van de Wereld Ge zondheids Organisatie het feit onthulde, dat sommige muskieten weerstand tegen DDT hebben ontwikkeld, nam men algemeen aan, dat de tijd wel voor de mensheid werkte en dat het langzaam terugdringen van de ziekte op den duur zou leiden tot haar volledige uitroeiing. Immuniteit Maar nu weten wij, dat er werkelijk ge vaar bestaat dat de muskieten ongevoelig word'en voor DDT en nu wordt het een wedloop met de tijd. De mensheid zal óf door internationale samenwerking de ma laria in korte tijd geheel moeten uitroeien óf zich moeten neerleggen bij een geleide lijk verlies van hetgeen eens in de strijd tegen deze ziekte werd gewonnen. Voor het Kinderfonds van de UNO (UNICEF) was de keuze niet moeilijk. Het BINNENLAND Honderdjarige. Mevrouw Veldhoen, de oudste inwoner van Apeldoorn, heeft Dins dag in alle bescheidenheid haar honderdste verjaardag gevierd. Zij is nog niet volledig hersteld van een ernstige griep, zodat men het beter achtte haar rust te gunnen. Bur gemeester mr. A. L. des Tombe heeft het oudje echter persoonlijk even gelukgewenst en haar namens de gemeente een enveloppe met inhoud overhandigd. Post voor San Salvador. Het consulaat van San Salvador in Den Haag deelt mede, dat op 9 November het hoofdpostkantoor te San Salvador en de daarnaast gelegen universiteit door brand verwoest zijn. Be langhebbenden wordt aangeraden van de poststukken, die tussen 25 October en 10 November j.l. naar hun relaties te San Sal vador zijn verzonden, afschriften te sturen. Commissaris van politie. De commissa ris van het Haagse politiekorps de heer G. D. J. Vrijdag zal met ingang van 1 Januari de dienst met pensioen verlaten. Met ingang van dezelfde datum is de hoofdinspecteur van politie, de heer J. W. H. Plan je be noemd tot commissaris van politie, hoofd ambtenaar derde klasse. Grens van Den Helder. Ingediend is een wetsontwerp tot vaststelling van de grens der gemeente Den Helder met de Wadden zee. Het wetsontwerp beoogt buiten twijfel te sitellen, dat het gedeelte van de Wadden zee, waar thans de marinehaven wordt aan gelegd, en het gedeelte ten Zuiden van die haven, grondgebied tier gemeente Den Helder is. Directie Palace Hotel. Vanwege het vorderen van zijn leeftijd heeft de directeur van het Palace Hötel te Schevenangen, de heer K. M. Scholz, met ingang van 1 Januari 1956 ontslag gevraagd uit zijn functie, welk ontslag hem door de Raad van Beheer van de N.V. Exploitatie Maatschappij Scheve- ningen op de meest eervolle wijze is ver leend. Met ingang van dezelfde datum is de heer J. Pronk tot directeur van dit hotel benoemd. Consul-generaal. De heer W. van Tets is in San Francisco zijn werkzaamheden als consul-generaal van Nederland begonnen. Op een persconferentie verklaarde hij, dat zijn voornaamste streven gericht is op vergroting van de Nederlandse export naar Noord-Califomië. Dit gebied zendt thans 13 keer zo veel naar Nederland als het van dit land afneemt. HAARLEM EN OMGEVING „Humanltas". Op Zaterdag 10 Decem ber verzorgt de Heemsteedse toneelvereni ging „Nut en Genoegen" in het verenigings gebouw „Haarlem Zuid-West" een toneel voorstelling voor de vereniging „Humani- tas". Onder regie van de heer L. Beek zal worden opgevoerd „Om wille van de smeer", een blijspel in drie bedrijven door Ed. J. M. Terlingen. Causerie en voordracht. Voor leden van het Haerlems Studenten Cildt zal de heer H. L. Prenen op Vrijdagavond 9 December in de sociëteit, Kenaustraat 8 g-h, een lezing houden getiteld „Causerie en .voordracht". IJM CRT IJselmeervisserij. Woensdag werd door 24 vaartuigen op Urk aangevoerd: 1678 pond snoekbaars, prijs f 0,63f 0,66. 263 pond rode baars, prijs f 0,76f 0,90, 1983 pond blei, prijs f 0,08f 0,09 en 6 pond snoek, prijs f 0,79 per pond. besloot direct meer geld beschikbaar te stellen voor malariabestrijding en de re geringen op te wekken een gemeenschap pelijke poging te doen om de kwaal defini tief onder de knie te krijgen. Werd tot heden jaarlijks gemiddeld bijna 8.000.000,door UNICEF aan malaria bestrijding besteed, nu wordt dit bedrag aanmerkelijk verhoogd. Het door UNICEF beschikbaar gestelde bedrag heeft in 1955 meer dan 17.500.000 mensen waarvan de helft vrouwen en kinderen tegen ma laria beschermd. En aangezien UNICEF alleen die landen helpt, waarvan de rege ring bereid is minstens hetzelfde bedrag voor de actie uit te geven, zullen uiteinde lijk zeker 40 millioen mensen van de be strijd ingsactie profiteren. Het gevaar van de immuniteit der mus kieten is tweeledig: niet alleen gaat verlo ren wat gewonnen werd, maar ook de kans op belangrijke economische vooruitgang, die het gevolg is van een geslaagde actie tot bestrijding van de malaria, is verkeken. De ervaring heeft al geleerd, dat de kosten van Malariabestrijding veel lager zijn dan van het verzorgen van malariapatiënten. Ook hier is voorkomen veel beter (en goed koper!) dan genezen. Een voorbeeld vindt men in Frans Guyana, waar een uitgave van 81/2 millioen francs voor malariabe strijding een bezuiniging op de ziekenhuis kosten van 25 millioen francs tot gevolg had. Eén enkel jaar sproeien met DDT in Griekenland heeft de arbeidsprestatie in dit land met liefst 30 millioen mandagen doen toenemen. Een dergelijk bestrijdings programma in Birma en Pakistan leverde een vermeerdering van de rijstoogst van 15% op! Deze resultaten vormen een voorbeeld van wat de mens bereiken kan aLs de lan den zich gemeenschappelijk willen inspan nen om binnen de komende paar jaren de malaria geheel te overwinnen. Maar wij weten nu, dat de tijd niet 's mensen bond genoot is. Heel spoedig kan de natuur de malariamuskiet weer in het voordeel bren gen en dat betekent, dat dit kleine insect weer de kans zal krijgen zijn jaarlijkse tol van 3 millioen mensenlevens te eisen, vroeger en nu". „Suriname, ons zonneland" De Koninklijke Vereniging „Oost en West" te Haarlem, heeft in samenwerking met het Koninklijk Instituut voor de Tro pen te Amsterdam Woensdagavond in een der zalen van de Gemeentelijke Concert zaal in Haarlem een bijeenkomst gehouden, waar de heer F. W. E. A. Smelik het woord' voerde over Suriname. De heer Smelik, die in Suriname een be langrijke functie bij het onderwijs be kleedde, gaf zijn voordracht de titel „Suri name, ons zonneland. Mogelijkheden van Spreker zei, abt men de aanduiding „zon neland" op drie manieren kan opvatten: wat het weer betreft (er valt weliswaar drie en een half maal zoveel regen als in Nederland, doch dit geschiedt in enkele plensbuien, waarna weer snel de zon schijnt), wat de bevolking aangaat (die gul, goedlachs en vol van humor is en graag feest viert, zoals in Paramaribo waar Ko ninginnedag een volle week duurt) en wat betreft de geestelijke instelling (tot in het verre binnenland rijzen de torenspitsen boven de donkere bossen uit). Voorts gaf de heer Smelik een overzicht van de bevolking, d'ie 200.000 zielen telt. Paramaribo is een stad als Leiden en bui ten deze stad wonen evenveel inwoners als in Haarlem. Het beeld van de bevolking biedt grote afwisseling. Vrijwel alle rassen zijn vertegenwoordigd. Al deze verschillend gekleurde mensen van velerlei ras spreken één taal in de kerk en leren (reeds gedu rende tachtig jaar) één taal op school: de Nederlandse. De godsdienst is in het bij zonder de eenheid, die alle rassen overkoe pelt. Bij het aanstellen van functionarissen wordt alleen gelet op bekwaamheid. Vroeger bood Suriname bijzonder grote mogelijkheden. De jaren van 1730 tot 1770 waren de bloeitijd der plantages, in het bij zonder door de goedkope slavenarbeid en de grote afzetmogelijkheden. Er waren des tijds ongeveer vijfhonderd plantages (waarvan er nu nog slechts drie bestaan) en in die veertig jaar werd 250 millioen gulden uit Suriname als handelswinst naar Nederland overgebracht. Later toen de slavenarbeid niet meer mogelijk was ging deze winst geleidelijk achteruit. Daarom geeft een vergelijking met de jaren 1900 tot 1940 een geheel an der beeld. In die periode besteedde Neder land 90 millioen gulden aan Suriname. Hiermede werden de ergste verliezen ge dekt, doch het devies was: bezuinigen. De tekorten zouden echter veranderd zijn in winsten, aldus spreker, wanneer een andere politiek was gevoerd. Men verwaarloosde de mogelijkheden, die er waren waar door Suriname opnieuw een winstgevende streek had kunnen worden. Spreker noem de enkele duidelijke voorbeelden hiervan met betrekking tot de cacao-, bananen- en maisteelt en de bauxietindustrie. Thans heeft Suriname 25 tot 30 percent van de wereld'-bauxietproductie. „Tienjarenplan" Sprekend over de toekomst memoreerde de heer Smelik op welke wijze men Suri name vooruit tracht te brengen. Een be langrijke stap is het „Tienjarenplan", dat Dinsdag door de Eerste Kamer werd goed1- gekeurd. Hierdoor komt 255 millioen gul den beschikbaar. Nederland neemt hiervan 170 millioen voor zijn rekening, waarvan de helft wordt geschonken en de andere helft na tien jaar een lening wordt. Suriname reserveert het resterende bedrag. Het doei is om met dit geld Suriname tot een in dustrieland te maken, hetgeen onder meer te bereiken is door het aanleggen en ver beteren van wegen en spoorwegen, het gra ven van betere havens, de aanleg van vliegvelden en verder maatregelen voor de landbouw, de bosbouw, gezondheidszorg, onderwijs, visserij en luchtkartering. In het verleden werd reeds veel mogelijk gemaakt door het Welvaartsfonds met een kapitaal van 40 millioen gulden, die thans echter besteed zijn, en verder door de Stichting Machinale Landbouw in Suri name en het „stuwdamplan" om een elec trische centrale te stichten voor levering van energie aan fabrieken. Dat de vele aanwezigen dit interessante referaat met belangstelling hadden gevolgd, bleek wel uit de vele vragen, die werden gesteld. Na de pauze werden nog twee kleuren films vertoond: één handelend over het leven in Paramaribo en een andere over het natuurschoon en het leven der inlan ders, zoals zich dat afspeelt langs de grote rivieren. BUENOS AIRES (Un. Press) De nieu we Argentijnse regering heeft de namen van Juan Perón en Eva Perón van alle landkaarten en plattegronden gewist, maar moet Eva Perón op de sterrekaarten laten staan. Alle naar de Perón's genoemde ste den, dorpen, straten, parken, pleinen, open bare gebouwen enz. zijn al hernoemd, maar' de asteroïde, die op 3 Augustus 1948 werd ontdekt en naar „Eva Perón" werd genoemd, zal zo blijven heten, omdat de naam internationaal is vastgelegd. De asteroïde werd ontdekt door het ob servatorium van La Plata (vóór Perón's val Eva Perón geheten). Men kan de asteroïde af en toe met een sterke telescoop waar nemen. Met een ander hemellichaam, dat werd ontdekt door dat observatorium liep het beter af. Het observatorium wilde het naar Perón's staatsleer „Justicialismo" dopen, maar de International Astronautical Union vond die naam „te politiek". Aegis, 8 Houston verwacht. Alhena pass. 7 Fernando Noronha n. Recife. Alpherat, 6 v. Rio de Janeiro n. New York. Argos 7 te Rotterdam. Ampenan, 8 te Belawan. Arendskerk, 7 te Mombasa. Alwaki, 7 v. d. rede te Colombo. Antonia, 7 te Tjilatjap. Bacchus, 6 v. Jacksonville n. Charleston. Boschfontein, 6 v. Zanzibar n. Dar es Salaam. Banka, 7 v. Belawan n. Singapore. Bonaire, 7 te Plymouth. Bussum, 7 v. Port Said n. Le Havre. Barumun, 8 Sorong verwacht. Baud, 7 Tj. Priok verwacht. Bonaire, 8 te Plymouth verwacht. Bennekom, 7 v. Talcahuano n. San Antonio. Caltex Nederland, 6 v. Aruba n. Vlissingen. Caltex Leiden (t.) p. 7 Malta n. Rotterdam Cradle of Liberty pass. 6 Fayal n. Philadelphia Ceronia, 7 v. Singapore n. Bombay. Cottica, 8 te Paramaribo. Camerounkunst, 5 v. Takoradi n. Abidjan. Castor, 7 Auxcayes. Daphnis, 7 Port au Prince. Esso Amsterdam, pass. 7 Malta n. Sidon. Esso Rotterdam, 7 te Antwerpen. Eendracht, 7 nog te Mersin. Elizabeth B, 7 460 m. O.NO. Aden. Enggano, 7 Belawan Fairsea, 6 v. Southampton n. Port Said. Friesland (KRL), 6 v. Rotterdam n. Port Said. Falco, 8 Valencia verwacht. Gooiland, 6 Rio de Janeiro. Graveland, 7 Rio Grande do Sul. Gordias 6 v. A'dam n. Cartagena (Sp.) Guineekust, 7 te Amsterdam. Gouwe, 6 v. Hamburg n. Swansea. Helder, 7 Curasao. Helena, 6 Willemstad. Hilversum, 7 120 m. N.NW. Perim. Hydra, 6 v. Georgetown n. Ciudad Bolivar. Heemskerk, 7 120 m. W. Penang. Jagersfontein, 7 420 m. NO. St. Helena. Kermia, 6 Stanlow. Kertosono, 7 v. Nanaimo te Victoria. Kota Agoeng p. 7 n.m. Gibraltar n. R'dam Kota Baroe p. 7 Guardafui n. Belawan Korenia, pass. 7 Perim n. Las Palmas. Khasiela, 10 te water. Kellia, 7 Cabimas. Kenia, pass. 7 Zuidp. Ceylon n. Rotterdam, Laagkerk, 7 Rotterdam. Leopoldskerk 7 te Rotterdam Loppersum, 7 Rotterdam verw. Lutterkerk, 7 Amsterdam. Maashaven, 6 v. St. Vincent n. Antwerpen. Mariekerk 7 v. Bombay n. Colombo Mitra (t.) 7 v.m. v. Newcastle n. Abadan. Macoma, 7 v. Durban n. Kaapstad. Manoeran, 7 v. Hamburg n. Amsterdam. Mapia, 8 te Soerabaja. Moordrecht, 7 v. Punta Cardon n. Lands End. Myonia, 7 Pladju. Nieuw Amsterdam, 7 v. Le Havre n. Southampton Nieuw Amsterdam, 6 v. Rotterdam n. New York. Noordzee, 6 v. Houston n. LiverpooL Notos, 6 v. Ceuta n. Oran. Oostkerk, 6 Genua. Oranje, 6 v. Port Said n. Napels. Osiris, pass. 6 Mona Passage n. Curasao. Oldekerk 6 v. Rotterdam proefvaren. Ondina, 8 te Pladju. Polyphemus 6 v. New York n. Baltimore. Prins Fred. Hendrik, 6 v. Montreal n. Quebec. Prins Willem III, 7 Alicante. Pnns Willem George Frederik p. 7 Kp. St. Vin cent n. Rotterdam Prins Maurits, 6 v. Quebec n. Cherbourg. Polydorus, 7 1200 m. W. Azoren. Prins Willem II, 7 Hamburg. Peperkust, 7 150 m. ZW. Kp. Vincent. Prins Maurits, 5 Quebec. Pieter S, verm. 7 v. Swansea n. Rotterdam. Stad Maassluis 7 n.m. te Narvik Sarpedon, pass. 7 Azoren n. La Guaira. Schie, 7 Mersin. Soestdijk, 7 Port Said. Sinabang, 7 v. Adelaide n. Melbourne. Stad Breda, 6 v. Cardiff n. Narvik. Sunetta, 7 160 m. O. Ceylon. Stad Almaar. 7 Rotterdam verw. Saroena, 7 te Pulubukom. Stanvac Ogan, 7 v. Sungeigerong te Rumbal. Stanvac Talang Akar, 6 v. Sungeigerong naar Fort Swettenham. Tero, 7 Santos. Trajanus 7 v. Rotterdam n. Hamburg Teiresias, 7 v. Singapore n. Bangkok. Tomini, 6 v. Balikpapan n. Makassar. Telamon, 7 Oranjestad. Tibia, 7 180 m. N.NW. Cooktown. Tankhaven III, 7 Priok. Tabinta, 7 te Genua. Tankhaven II, 7 v. Sebarok te Penang. Tiberius, 6 500 m. NO. Paramaribo. Van Linschoten, pass. 7 Kp. Palmas n. Lagos. W. Alton Jones (t.) p. 7 Ceylon n. Wakayama. Waterman. 7 640 m. O.ZO. Albany. Zuiderkruis, 7 Las Palmas. Zuiderzee, 6 110 m. N.NO. Casablanca. KLEINE VAART Adm. Nelson, 7 v. Antwerpen te Preston verw. Aardenburgh, 7 v. Stockholm te Rotterdam. Arnoudspolder, verm. 8 v. Rotterdam n. Lissabon Audacia, 7 Dundalk verwacht. Anna B, verm. 7 v. Bayonne n. Rotterdam. Arctic, 7 v. Londen n. Amsterdam. Alcetas, 6 v. Rijeka n. Bari. Atlas, 6 v. Mostaganem n. Rotterdam. Aco, 7 Rotterdam verwacht. Bab T, 3 t Veestervik. Brouwersgracht, 7 Kiel gep. n. Amsterdam. Beekbergen, 7 v. Sharpsness te Swansea. Coolhaven, 7 v. Casablanca te Port Lyautey. Citadel, 7 v. Huil te Rotterdam. Draco, 6 v. IJmuiden n. Amsterdam. Deni, 7 v. Londen n. Zeebrugge. Diligentia, 7 v. Duinkerken te Hamburg verw. Driebergen, 7 v. Londen te Trepor. Eibergen, 7 v. Lorient te Marans. Eljo. 6 te Ronne. Elisabeth Roorda, 7 v. Rotterdam n. Korsor. Flevo, 5 v. Palermo n. Denia. Hoflaan, 9 v. Antwerpen te Oporto verw. Ilias, 6 v. Carthager.a n. Malaga. Joost, 6 te Amsterdam John M, 7 v. Hamburg n. Bremen. Kaap St. Vincent. 5 v. Gent n. Stockholm. Kaaphaan, 7 v. Bordeaux te Agadir verw. Kirsten, verm. 7 v. Karlstad n. Rotterdam. Larix, 2 te Stccka. Leuvehaven, 8 te Malmö verwacht. Mynelis, 7 v. Antwerpen te Rotterdam verw. Mypuek, 7 v. Rouen te Parijs verw. Marcella, pass. 7 Holtenau n. Gdynia. Mariscal Lopez, 7 v. Montevideo te Antw. Mathew, 7 v. Varberg te Kopenhagen. Mirfak N, 7 nog ten anker Vigo. Nottingham, 7 v. Dover te Rotterdam. Notos. 6 v. Ceuta n. Oran. Neeltje B, 7 v. Cardiff te Port Talbot. Olivier van Noort, 7 te Harpness. Pavo, 4 te Norrsundet. Ponza, 6 te Trolhaettan. Phidias, 6 te Amsterdam. Plato, 6 v. Kopenhagen n. Odense. Rema, 7 v. Liverpool te Rotterdam. Spurt, 7 v. Schwarzenhutten n. Hamburg. Soemba. 7 v. Tonnay Charente te Glasgow. Stella Maris. 7 v. Londen n. Stugsund. Schippersgracht, 7 te Helsinki. Tilly, 6 Kiel gepass. n. Zaandam. Ton S, 7 v. Swansea te Rotterdam. Trajanus, 7 v. Rotterdam n. Hamburg. Vesta, 7 n. Parijs. Westerdok, 5 v. Amsterdam te Londen. Westersingel, verm. 7 v. Port Talbot n. Rottedam Westpolder, 3 v. Oporto te Antwerpen verw. Westerhorn. 10 v. Rostock te Rotterdam verw. Wiebold Bohmer, 7 te Amsterdam verw. Zeevaart, 7 v. Londen te Rotterdam. Zeehaan, verm. 7 v. Gothenburg n. Theems. SLEEPVAART Ebro, 5 met zuiger te Maassluis. Gele Zee. 5 190 m. O. Aden met 2 zuigers. Hudson, 6 me tMerwehaven te Rotterdam. Humber, 5 80 m. N.t.O. Kp. Guardafui met 2 bakken. Loire, 6 v. Colombo n. Bangkok met kraan en sleepboot. Noordzee. 5 330 m. N.t.W. Bermuda met ms. Poolzee, 5 v. Reunion te Kaapstad. Rodezee, 5 60 m. N. Hanstholm mettanker. Thames, 5 55 m. W.t.Z. Hoek v. Holland met Cibao. Zwarte Zee, 5 SO m. Z. Suez met tanker.

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 11