Velsens Rode Kruis ideale oefen- en beschikt nu over verblijfplaats In de tunnelbouwput ligt de geschiedenis" van honderden „vaderlandse eeuwen bloot Visserij - varia Havenberichten Laatste 1955-jubilaris bij VGZ koninklijk onderscheiden Boerderij „Slingermuur" weer in gebruik Anatomisch model „Eva" een geschenk van Velsense artsen Archeologen daalden in de aarde af De heer J. de Reus 40 jaar in het papier J. van Straaten 25 jaar bij het P.E.N. „De crisis in het hedendaagse denken en het Humanisme" „IJmond" en „Rooswijk" vierden samen feest Leggen van rioleringen Herculesstraat aanbesteed Vijf BB-bindingsavonden te Velsen Lenteboden ook op de veiling Kerstnacht zangdienst Vergadering van Uitvaart-vereniging M A A N D A O i- JL> w u. i._ ii u i 9 3 5 HET BEKOORLIJK GERESTAUREERDE Velsense natuurmonument „Slin germuur" de boerderij aan de Zeeweg dient sinds Zaterdagmiddag half vijf liet zo uitermate sociale doel van het Nederlandse Rode Kruis. De afdeling IJmuiden-Velsen mocht namelijk op dat moment de boerderij in gebruik nemen, die haar door de gemeente Velsen is verhuurd. Vele genodigden waren hiertoe bijeengekomen in het ruime, heldere leslokaal, dat bij instructie aan verschillen de groepen door middel van een schot in twee lokalen is te scheiden. Vooraf gaande aan de toespraken hadden de meeste aanwezigen zich al een indruk ge vormd van hetgeen aannemer W. A. Rolvink met zijn personeel heeft weten te maken van de boerderij, die in het begin van dit jaar nog in een deplorabele toe stand verkeerde. Terzijde van de leslokalen trof men een flinke oefenruimte aan, waar tot in de hanebalken kan worden gewerkt en voorts is er een magazijn, een kamer voor het commando van de afdeling en een aantal lokaliteiten voor de huishoudelijke dienst. De heer J. P. Weijburg, voorzitter van de IJmuidens-Velsense afdeling van het Nederlandse Rode Kruis, die onder meer de burgemeester van Velsen, mr. M. M. Kwint en de wethouder van onderwijs en culturele zaken, de heer H. de Boer kon verwelkomen, heeft in de eerste plaats even verduidelijkt waarom de nieuwe verblijf plaats voor de afdeling met enig „rumoer in gebruik werd genomen. Als leden van een groot gezin, die alle ellende van de woningnood hebben onder vonden en die voor de lessen van zolder naar zolder verhuisden, had men alle reden om een feestelijk tintje aan de ingebruik neming te geven. Men betrok een nieuw huis en in dit verband bracht de heer Weijburg dank aan het gemeentebestuur en de Velsense raad, die in ruime mate tege moet zijn gekomen aan de wensen van het Rode Kruis. Het was op deze middag bo vendien een samenvallen van twee bijzon dere gebeurtenissen. Het Rode Kruis be trok hier een gerestaureerd monument de afdeling een nieuw onderkomen en iets bijzonders in de gemeente Velsen was ge restaureerd. Ideaal Een meer ideale verblijf- en oefenplaats kon de heer Weijburg zich voor het Rode Kruis moeilijk voorstellen. Men heeft bij de inrichting gewoekerd met wat moest blijven en wat er moest komen voor het Rode Kruis. De uitvoerder, de directeur van Openbare Werken, de architect en de bouwkundigen bracht hij voor alle oplos singen van harte dank. Bij de inrichting van „Slingermuur" heeft het Rode Kruis ook veel blijken van belangstelling mogen ondervinden. De burgerij van Velsen bracht uit beperkte kring een bedrag bij een, waarvan het meubilair kon worden aangeschaft. De heer Weijburg heeft op deze bijeen komst voorts in het bijzonder welkom ge heten, de oud-directeur van de Genees kundige en Gezondheidsdienst in Velsen dokter L. S. Limborg Meijer. Wat we hier beleven, aldus de heer Weijburg, is een voortleven op de ook door u gelegde grond slagen van vlak na de oorlog. Ook de da mes, die het Welfare-werk van het Rode Kruis verrichten de nieuwe loot aan de stam werden door de heer Weijburg in het bijzonder welkom geheten. De dames zorgen voor een verantwoorde vrijetijdsbe steding van thuisliggende patiënten. Het oude behouden Nadat de sleutel van het gebouw door de heer Weijburg was overhandigd aan de commandant van de colonne, dokter T. Ferwerda „Hij opene symbolisch de weg naar vele mogelijkheden" heeft de bur gemeester van Velsen, mr. M. M. Kwint het woord gevoerd. „Met opgericht hoofd en met een zekere voldoening ben ik naar hier gekomen", al dus mr. Kwint. „U bent tevreden over ons en wij zijn het ook. Een charmant boerde rijtje stond hier in de gemeente, waar ook zoveel nieuw wordt gebouwd. Het oude heeft nu eenmaal een bijzondere char me en vandaar, dat we als gemeentebestuur trachten in een dergelijke gemeente zo veel mogelijk te houden wat mogelijk is". In dit verband herinnerde mr. Kwint aan het bezit van „Beeckesteyn", dat voor lopig enigszins is gerestaureerd, maar waar nog altijd iemand voor moet komen, die zegt, dat hij er in wil. Mr. Kwint meende, dat dit afschuwe lijke boerderijtje op magnifieke wijze is gerestaureerd. „Heemschut zou er vast een knikje voor in onze richting geven", meende hij. „Mede dank zij u, voorzitter, want het gebouw heeft een bestemming gekregen". Voor één gulden Als burgemeester wilde mr. Kwint on middellijk nog even de verhouding tussen de gemeente Velsen en de afdeling IJmui- den-Velsen van het Rode Kruis regelen. Wanneer men van verhuurder en huurder spreekt heeft men tenminste nog bescher ming van de huurwet, merkte hij onder veel vrolijkheid van zijn gehoor op, daar om hebben we de huur op een gulden per jaar gesteld. Mr. Kwint hoopte dat „Slingermuur" stimulerend mag werken, opdat het werk van het Rode Kruis op nog bredere basis tot ontplooiing zal komen. Gunstige plaats Namens het hoofdbestuur van- het Rode Kruis werden de gelukwensen overgebracht door kolonel W. Vooren, die vooral de lig ging van het nieuwe onderkomen als zeer gunstig kenschetste. Voor buitenoefeningen heeft men direct een terrein beschikbaar. Hij noemde „Slingermuur" bij wat hij er negen maanden geleden van had gezien, een luxueus geheel en sprak de verwach ting uit, dat de dames en heren van de co lonne zich hier zullen bekwamen. Mocht Velsen eens getroffen worden, dan staan deze mensen paraat om de méést doeltref fende hulp te bieden en daarmee zou de dank tegenover het Velsense gemeentebe stuur getoond kunnen zijn. Twee klokken Als voorzitter van de Kring Noordhol land heeft de heer J. C. Corver de afdeling van harte gelukgewenst en vervolgens is de heer K. de Jong namens het zakencentrum Kennemerlaan naar voren gekomen om het bestuur een fraaie electrische klok voor de bestuurskamer te overhandigen. De aannemer schonk een klok voor het leslo kaal. En „EVA" Voor al zijn Velsense collegae richtte de arts J. Mac Daniel het woord tot het be stuur. Hij had enige dagen tevqren die col legae opgebeld om de harten eens te pei len. Bij een ieder trof hij grote liefde voor het Rode Kruis aan en niet eens tot zijn verwondering had deze liefde nu al een kind voortgebracht. Dit vaderschap had voor de heer Mac Daniel gevolgen hij zocht er nu een goede verzorger voor en meende deze in de colonnecommandant, dr. T. Ferwerda en de voorzitter, de heer Weijburg, te hebben ontmoet. „Wilt u het kind adopteren?" zo stelde hij. „Jazeker" antwoordden de heren Weijburg en Fer werda aarzelend. „Noem het dan Eva opdat het een blij vende bron van kennis zal zijn", waren de woorden van de heer Mac Daniel, waarop hy het „kind" onthulde. Daarmee was de afdeling IJmuiden-Velsen een fraai ana tomisch model rijk geworden. Een luid ap plaus viel de Velsense artsen ten deei. Tenslotte heeft de heer G. Timmermans van de IJmuider Redding Brigade gespro ken en herinnerde aan het feit, dat de IJRB indertijd werd opgericht dopr leden van het Rode Kruis. Als cadeau bij de opening van „Slingermuur" had de IJRB een spiegel aangeboden, die inmiddels een plaatsje in de gang had gekregen. Namens de afdeling heeft de heer Weij burg een ieder dank gebracht voor woor den en geschenken. Hij hoopte ook in Vel- sen-Noord binnenkort iets voor het Rode Kruis tot stand gebracht te zien en toon de zich verder zeer erkentelijk voor de uitbreiding van het Rode Kruis-gezin met „Eva" de spruit, die haar innerlijk ge heel bloot legt. Bij de lessen zal deze pop ongetwijfeld veel dienst kunnen doen en dat men ooit over zo'n kostbaar hulpmid del zou beschikken had het bestuur nim mer voor mogelijk kunnen houden. De heer Weijburg sprak de wens uit, dat „Slingermuur" een centrum zal worden voor samenwerking met gelijkgestemden. Prjjzen van Zaterdag. Gr. tong 4,70 4,30; grm. tong 4,403,80; kim. tong 3,80 3.40; lel. tong I 3,60—3,20; kl. tong II 2,80— 2,20; tarbot I 3,50—3,00, per kg. Tarbot II 132; tarbot IV 6747; kl. griet 4140; gr. schol 5545; grm. schol 6256; kim. schol 68—64; kl. schol I 69—60; kl. schol II 48—29; schar 5428; v. haring 2118; wijting 3513, per 50 kg. Aanvoer van Zaterdag. 248 kisten tong en tarbot, 5 kisten griet, 452 kisten schol, 28 kisten schar, 495 kisten haring, 32 kisten wijting, 10 kisten diversen. Totaal 1270 kisten. Besommingen van Zaterdag. KW 12 KW 51 f 10.000; RO 29 f490; HD 125 f5080; KW 105 4050; KW 166 f3070; KW 26 f4400; KW 169 f4620; KW 155 f3840; KW 89 f3720; WR 50 f4170; WR 34 f 4240; TX 14 f1340; AM 16 f870; IJM 22 f4640; IJM 52 f570; IJM 3 f470; IJM 59 f3710; KW 58 f 65; KW 35 f 340; KW 71 f 195; KW 56 f360; KW 92 f740; KW 21 f390; KW 53 f470; KW 30 f80; KW 77 f530; KW 94 f 1110; KW 65 f520; WR 33 f3370. Slingermuur thans: een zorgvuldig gerestaureerde boerderij en hoofdkwartier van het Rode Kruis. Zaterdag kwamen in IJmuiden binnen: Nordick van Runskar. Olga van Sundsval. France Gorthon van Snoris. Wibold Böhmer van Kopenhagen. MP 974 van Kiel, Algarve van Swansea. Tynemouth van Homillo. Kelkheim van Narvik, Sparta van Gothen burg. Op Zondag kwamen binnen: Epos van Rotterdam. Capt. Giorgios van Rotterdam. Reggeborg van Boston. Niobe van Nantes. Nottingham van Sunderland. Sylvan Ar row van Spearnes. Ophir van Savoya. Santa Lucia van Londen. Rondes van Kiel. Alja van Topyla, Rhein van Oxelosund. Barlind van Rouen. Daje Böhmer van Hamburg. Zaanstroom van Hull. Novian Coast van Ipswich. Talisse van Hamburg. St. Paul van le Havre. Steady van Gruvon. Mentor van Derdrecht. Margriet L van Londen. Amstel- stroom van Londen. Prinsegracht van Ha- mina. Plato van Aarhus. Eemland van Hamburg. Sonsbeek van Antwerpen. Nether lands Coast van Newcastle. Arabritt van Oxelosund. Wima van Boulogne. Argo van Kemii. Rijnland van Z.-Amerika. Adrian van Antwerpen. Op Zaterdag vertrokken: Santa Margarita naar Antwerpen. Johan naar Norrköping. Fountain Abby naar Rotterdam. Jupiter naar Lissabon. Fogdo naar Gothenburg. Bruin naar Rotterdam. Poelau Laut naar Hamburg. Eemstroom naar Londen, Gustav Pistor n. Hamburg. Niedersachsen naar Laguerre. Bimma naar Oslo. Lingestroom naar Huil. Rijnstroom naar Londen, Op Zondag zijn vertrokken: Frey naar Stockholm. Lisa Esbergen naar Thames- hamn. Greenfinch naar Londen. Nautilus naar Antwerpen. Berkelstroom naar Lon den. Giuneekust naar Hamburg. Norse Captein naar Curacao. Sint Catharina naar Bremen. Bierum naar Londen. Springdale naar Claipeda. Westerdok naar Londen. Arctic naar Londen. Tilly naar Rotterdam. Olga naar Gent. Rondo naar Port Said. Deo Favente naar Duinkerken. Argolith naar Hampton Roads. Molda naar Venezuela. Ilos naar Gothenburg. Hathor naar Rotterdam Anna Sylvia naar Londen. Sevan naar Ros tock, Britsum naar Zeebrugge. MP 974 n Wismar. Startpoint naar Londen, Michael naar Rotterdam. Althp naar Middlesborough Zaterdag hoopt de heer J. de Reus, papierafzetter in de afdeling expeditie van Van Gelder Zonen N.V. Koninklijke Papierfabrieken de reeks van jubileavieringen bij dit bedrijf in 1955 afgesloten met zijn veertigjarig arbeidsjubileum, dat 's morgens al direct een prettige verrassing inhield toen de jubilaris, die vergezeld was van zijn echtgenote en kinderen en in tegenwoordigheid van de heer J. H. Smidt van Gelder Jr., bedrijfsdirecteur, op het Velsense raadhuis werd ontvangen. Onder hartelijke bewoordingen werd de jubilaris door burgemeester mr. MM. Kwint medegedeeld, dat hem wegens lang durige trouwe dienst was toegekend de ere medaille in brons, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau, waarna de versierselen werden opgespeld. In aanwezigheid van de afdelingschef, de heer M. L. Goossens, werd het gezelschap vervolgens op het directiekantoor ontvan gen. De heer Smidt van Gelder kon in zijn hartelijke, waarderende toespraak getuigen van het goede humeur van de jubilaris, die hij ten voorbeeld kon stellen aan de jon geren. Vooral ten aanzien van zijn werk, waarbij de expeditie van de rollen papier de bijzondere aandacht hebben. De be drijfsdirecteur vroeg zich af hoeveel rollen en riemen papier wel door de handen van de heer De Reus in de afgelopen veertig jaar zouden zijn gegaan, maar kon hierop zelfs bij benadering geen antwoord geven. Uiteraard was er in de voorbije jaren ook in de expeditie wel een en ander veran derd en verbeterd en vooral na de oorlog hebben zich grote wijzigingen voor gedaan in de outillage. Als bewijs van erkentelijkheid voor de langdurige trouw en waardering voor het vele werk ontving de heer De Reus het vererend getuigschrift van de Maatschappi. voor Nijverheid en Handel met de bijbe horende grote zilveren legpenning. Het huldeblijk van de directie bestond uit een enve'oppe, waarbij werden gevoegd de schr.itelijke felicitatie van de hoofddirectie en de draagmedaille, behorend bij het zo juist verworven koninklijke metaal. Aan mevrouw De Reus werd de foto in lijst van haar man in zijn functie over handigd. Donderdag was de heer J. van Straaten wonende De Genestetlaan 31 te Driehuis vijfentwintig jaar werkzaam bij het Pro vinciaal Electriciteitsbedrijf van Noordhol land. Des morgens werd de jubilaris door de directeur van het PEN, ir. J. den Boes- terd, hartelijk toegesproken, die een grati ficatie aanbood. Van het provinciaal be stuur ontving de heer Van Straaten bloe men. Op een drukbezochte receptie te zijnen huize werd de jubilaris gehuldigd namens de naaste collega's op de PEN-centrale te Velsen, waar de heer Van Straaten werk zaam is als technisch ambtenaar C, door de heer J. Hartog, die een geschenk aanbood. Namens het PEN-jubileumfonds was aan wezig de heer M. O. W. van Geijtenbeek, die de heer Van Straaten een geschenk overhandigde. LANGS DE STEILE TRAPPEN, die naar de diepe krocht van de Velsense tunnelbouivput leiden, is Zaterdagmiddag een gezelschap leden der archeo logische werkgemeenschap voor Westelijk Nederland afgedaald langs de ver schillende stadia in de wordingsgeschiedenis van ons land. Daar immers is door mensenhand en techniek de aarde opengelegd in haar verschillende geledingen en kwamen cle geheimen bloot, die sinds tienduizenden jaren dooi de natuur opeen werden gestapeld: van 18 meter diepte tot het maaiveld is in r wanden van de diepe sleuf, die in Velsen werd gegraven voor het leggen van het gigantische 'tunnellichaam de alleroudste historie van West-Nederland in al haar bewogenheid af te lezen. De belangstelling van de leden der „werk groep Kennemerland"die in grote getale op dit archeologische buitenkansje waren afgekomen, gold speciaal de restanten van een grijze oudheid, die in de aarde zijn gevonden: houten paaltjes, een laagje van Usselo, dat wellicht herinnert aan enorme bosbranden van een honderdtal eeuwen her en kleine schelphoorntjes van de „lujdrobia"meegevoerd op de zeeklei, waarmee zo'n 6000 jaar geleden een deel van dit land werd overspoeld. In de directiekeet der Rijkswaterstaat heeft de heer J. G. Zandstra, geologisch assistent bij de geologische dienst in Haar lem zijn geïnteresseerd gehoor allereerst bepaald bij de opbouw van de bodem onder West-Nederland, zulks aan de hand van een duidelijke tekening, die dieper nog dan de bouwput van de tunnel ging en tot op de keileemlagen van de voorlaatste ijstijd teruggreep om een geschatte ouderdom te noemen: tot op 100.000 jaar terug. Op 55 a 60 meter diepte bevindt zich hier keileem onder de aarde, hetzelfde kei- leem, dat in Noordelijke en Oostelijke pro vincies aan de oppervlakte komt. Daarop rust weer een laag smeltwaterzand, her innerend aan de periode in de wordings geschiedenis van ons land, die de overgang van de ijstijd naar een warmer klimaat tekende: van Velsen naar Leiden lopend zou men in die tijd, vele tienduizenden jaren terug, tot Vogelenzang over de glet- schers hebben moeten klauteren, waarna tot Leiden een ijsvrij gebied zich voor het oog van de oermens zou hebben ontrold, met wellicht een stuwmeer en plaatselijk ook eindmorenes. Op dat smeltwaterzand volgt in de door snede der Westnederlandse aarde de zoge naamde „eemlaag", waarin vele schelpen de enorme uitbreiding van de zee aan tonen, die in deze eeuwenlange sub tropische tijd tot ver over het land aan zwol: ook Velsen werd overspoeld en in de tunnelbouwput is dit heel goed te zien ge weest, toen men op grotere diepte dan thans werkte: het strand van de „eemzee" moet bij Amsterdam gelegen hebben, blij kens schelpenvondsten nabij de hoofdstad. MAAR DE GLETSCHERS kwamen terug, al bereikten zij Nederland net niet meei-, hoewel het klimaat hier wel weer terugviel in de onherbergzaamheid van deze tweede glaciale periode. Het Noord zeegebied viel droog en onafzienbare zand woestijnen leverden het droge stuifzand, dat op arctische winden over het land woei: van menselijke cultuur blijkt in deze laag nog steeds niets voor wat Kennemer land betreft, maar de resten van ver- gruizelde schelpen waren in de tunnel bouwput op een 20 meter duidelijk te zien. Daarna op 17 meter het beroemde laagje van Usselo ofwel alleröd-laag: een zwart bandje door het zand, dat zich gril lig door de aarde aftekent als vermoedelijk restanten van enorme bosbranden. Dit zwarte laagje komt overal in het land voor. Het mooiste bij het Veluwse Usselo, waar aan het dan ook zijn naam ontleent. Een monster uit de Velsense bouwput wordt straks wellicht in Groningen op ouderdom onderzocht. Men schat het vol gens de methode der radio-activiteit elders op 12.000 jaren ER STOOF EEN meter zand overheen in West-Nederland. Maar later zette zich in het begin van het alluvium, toen de ijs tijden dus verleden tijden waren geworden en het klimaat weer langzaam-aan wat vriendelijker geworden was, een dikke laag veen af. De zeespiegel was wederom ge stegen, maar niet zo snel, dat het veen de kans niet had gekregen zich in een dikke laag af te zetten op het onderliggende zand. In de tunnelput is deze veenlaag tot 5 a 50 centimeter ingeklonken door het zware bodemmateriaal, die zich daarop later ging vormen, maar het is nog duidelijk te zien als een compacte bruine rand, waar uit af en toe elzewortels als grillige lijnen naar het onderliggende zand priemen hier en daar herinneren een boomstronk en wat riet-resten aan de vegetatie uit die lang-vervlogen jaren oneindig ver voor het begin onzer jaartelling. In deze diepe regionen zyn de tien paaltjes gevonden, waarmee de archeologen nog geen weg weten. Harpoenen? Bouw materiaal? Ook hier zwijgt de wetenschap voorlopig nog, hoewel zy met de methode der radio-activiteit zal pogen door te drin gen in het verhaal, dat deze simpele stuk jes hout ongetwijfeld te vertellen hebben. Ze zijn 35 centimeter lang, toegepunt en hol aan het dikste einde, V-vormig inge keept en naar voorzichtige schatting meer dan 80 eeuwen oud. Ze lagen met de rug tegen het veen aan. En er is geen enkel aanknopingspunt, want nergens anders werden deze stille getuigen uit een stille oertyd nog gevonden. HET VEEN-OP-GROTE-DIEPTE, dat ten tijde van zijn ontstaan aan de opper vlakte van een verlaten wereld groeide, is dus later weer verzwolgen door de vraat zuchtige zee. Die hier en daar een vette kleilaag in Nederland deponeerde: nu nog op 16 meter diepte in de Velsense grond te zien. Daar werden myriaden kleine schelpen teruggevonden: hydrobia's, die in een rustig zeebassin afgezet werden. Er spoelde zand overheen „strandvlakte- zand" zoals de archeologen thans zeggen, want een drieduizend jaar geleden was West-Nederland één onafzienbaar strand met waddenvorming er tussendoor. Tot er iets belangrijks gebeurde in deze Kenne- mer contreien: de zee vrat zich een kreek, die zo breed uitschuurde (de oevers lagen 300 a 400 meter uiteen) dat de inmiddels gevormde wadden werden weggeslagen tegenlijk met de hydrobia klei en zelfs het veen op grote diepte hier en daar, ech ter niet in de Velser tunnelput. Wat de tunnelbouwers erg prettig vonden met het oog op de bemaling. De kreek is later op gevuld met kwelder, maar de oudheidkun digen vonden aan de rand van deze kreek, zoals zij zich in de tunnelput nog duidelijk aftekent, aardewerk, dat in onderzoek is bij de Rijksdienst voor oudheidkundig bo demonderzoek. Aardewerk, dat hier wel licht is aangespoeld, maar ook op plaatse lijke menselijke cultuur zou kunnen wijzen. HOGEROP WORDT de geschiedenis „moderner": humeuze lagen in de tunnel put wijzen op het ontstaan van de Wijker- meer en hierin kwamen veel resten van de Romeinse beschaving samen met botten van huisdieren en middeleeuwse vondsten. Hetgeen aanvankelijk velen wat bevreemd heeft, omdat men dacht, dat de Romeinen wijselijk beneden de Rijn zijn gebleven, hoewel veldheer Corbulo in zijn strijd tegen de Chauken ook wel eens Noordelijke uit vallen heeft gedaan en toen wellicht het Romeinse aardewerk „exporteerde' naar Over bovenstaand onderwerp heeft de heer S. Lubiensky Zondagmorgen in het Statenhuis aan de Velserweg te Beverwijk een lezing gehouden voor de gemeenschap Beverwijk van het Humanistisch Verbond. De heer Lubiensky ging uit van de ver onderstelling, dat iedereen er van overtuigd is, dat er in het denken een „crisis" heerst, doch hij vroeg zich tevens af, of dat niet altijd zo is geweest. Op elk gebied merkt men af en toe van een crisis, maar al die crises hebben steeds weer met het denken te maken, meende hij. Evenals bijvoorbeeld een crisis in het individuele leven een proces van genezing kan zijn, is dit ook in maatschappelijk en geestelijk opzicht het geval. Ook bij de geneeskunst zou men van een crisis kunnen spreken, daar men tegen woordig werkt aan een methode, waardoor de ene zieke de andere geneest een systeem waarmee men goede resultaten be reikt, zo ging de heer Lubiensky verder. Door steeds met elkander over dingen te spreken die het leven inhoud geven groeit er iets, waardoor het individu meer zelf standige verantwoordelijkheid krijgt. Hoe meer we nadenken, hoe meer komen we tot de conclusie dat er samenspraak bestaat tussen de Wereld-ziel en onze ziel, aldus spreker. „En het denken begint pas," ging hij verder, „wanneer wij ondervonden heb ben, dat het sinds eeuwen hooggeprezen verstand (intellect), de hardnekkigste tegenstander van het denken is," luidt het oordeel van de grote filosoof Martin Hei degger. En wanneer er nu een crisis in dat denken ontstaat, dan heeft dat zijn oor sprong vele jaren eerder, meende de heer Lubiensky. Met voorbeelden toonde spre ker aan, dat de mens vaak de waarheid kent, doch deze vertroebelt door inschake ling van eigen denken. En toch moet er ook iets zijn dat de „stommiteiten" van de mens corrigeert, daar deze mens verantwoorde lijk is voor datgene wat in de toekomst zal ontstaan, waarbij de heer Lubiensky wees op de onberekende krachten van de atomen. De mens is dan pas vrij, als hij vrijelijk de waarheid zoekt. Als de Humanist dat bedenkt, is hij op weg om „mondig" te zijn, zo besloot de heer Lubiensky zijn lezing. De voorzitter, de heer Chr. Sluis, mocht In gebouw „Concordia" hebben velen hun waardering en erkentelijkheid aan de heer De Reus geuit. De chef, de heer Goossens, sprak over de rustige, weloverwogen wijze van werken van de jubilaris, die door zijn prettige manier van optreden desondanks een opvallende figuur onder het personeel is. Hij dankte hem voor zijn goede ver diensten. De heer G. Duinker, chef van de expedi tie, herinnerde van de vroegere manier van werken bij het laden van de binnenschepen en ook wel van zeeschepen, wat destijds zeer omzichtig en met grote nauwkeurig heid moest gebeuren met vaak beperkte middelen. Voor de heer H. Douwstra, voor man, was de jubilaris altijd een opperbeste maat geweest en hij werkt nog altijd uit stekend met hem samen. Namens het pa- pierfabriekspersoneel, in het bijzonder de afdeling, overhandigde hij een enveloppe en liet mevrouw De Reus in de hulde delen met bloemen. Tenslotte was het de heer C. Kok, die zijn collega op geestige wijze in het jubileumzonnetje zette. Het heeft de heer De Reus en zijn familie overigens ook verder niet aan belangstel ling ontbroken, want behalve de fleurige bak met bloemen van de directie en van zijn vakorganisatie waren er velen, die de woning aan de Van Walravenstraat tot een feestelijk middelpunt maakten. De beide Kennemerstaten-sportvereni- gingen „IJmond" (handbal) en „Rooswijk"' (honk- en softball), die, voor wat betreft de leden als het ware elkaar voor de zo mer- en wintersportbeoefening aanvullen, hebben Zaterdagavond in het Statenhuis aan de Velserweg deze aanvulling verder waar gemaakt met een gezamenlijke feest viering. Die goede sfeer was er eigenlijk al omdat de leden elkaar zo goed kennen direct bij het begin van de avond, die werd geopend door de heer W. Siebers. Hij verwelkomde speciaal de heer G. Zandbergen, die na een hem overkomen ernstig verkeersongeval nu weer onder zijn clubgenoten was. De heer Siebers, merkte op, dat tussen IJmond en Rooswijk bij de voorbereiding van dit feest een prettige samenwerking heeft ge heerst; „Kennemerstaten" heeft er haar steun aan gegeven. Er was, voor zover de mogelijkheden dit toelieten, een vlot en gezellig program ma samengesteld; een orkestje zorgde voor de muzikale bijdrage. De heer E. Sauer bood fraaie diploma's aan als prijzen van'de Rooswijk-vijfkam- pen voor dames en heren. Een revue-clubje van „Rooswijk" zorgde voorts voor geestige afwisseling in het pro gramma van spel en dans. Tijdens het feest werd van ieder aan ieder lid van de beide verenigingen een pakketje uitgereikt. Ge zelligheid vierde hoogtij, zodat men eigen lijk niet meer wist of het IJmond en Roos wijk of Roosmond en IJwijk betrof, waar toe men behoorde. De gemeente Velsen heeft eind vorige week in het kantoor van Openbare Werken aanbesteed het leggen van rioleringen in de Herculesstraat te IJmuiden ter lengte 2100 meter Ingeleverd werden elf biljetten: 1. Gebr. Bruisschaert, IJmui- den-Oost 37.500, 2. A. en F. Bruisschaert en J. Witte, IJmuiden-Oost 40.000; 3. P. A. Heeremans, Santpoort 45.825; 4. Joh. Dienaar, IJmuiden 47.100, 5. H. J. Ves- sies, Santpoort 57.900, 6. G. Hulsebos, Bloemendaal 59.664, 7. N.V. C. Nelis, Haarlem 62.400, 8. Holleman, Santpoort 63.500, 9. A. v. Kerkwijk, Amsterdam 63.900, 10. Aannemings Maatschappij Bol- senbroek, Bloemendaal 65.190, 11. Fa. P. Meyer, Velsen-Noord 69.646. De gunning is aangehouden. Evenals aan het einde van 1954 organi seert de Bescherming Bevolking deze week in het Patronaatsgebouw te IJmuiden-Oost een vijftal bindingsavonden voor de ruim duizend noodwachters en hun echtgenotes of verloofden. deze gewesten. In deze strijd heeft de I daarna nog enkele bezoekers het woord Kaninefaatse legeraanvoerder Canassus een verlenen tot het stellen van vragen, die uitvoerig door de spreker werden beant woord. Slechts één dag later dan in 1954 werden Vrijdag op de Beverwykse veiling de eerste narcissen aangevoerd, wederom door de firma P. Nijssen uit Santpoort. Het waren de gele trompet, Golden Harvest, die 90 cent per bos van 10 stuks opbrachten en de red cup „Verger" waarvoor 70 cent per bos werd betaald. In de Nederlands Hervormde kerk te Castricum zal Zaterdag 24 December een Kerstnacht-zangdienst worden gehouden onder auspiciën van „De Jonge Kerk". Deze dienst begint om 23.30 uur; voor ganger is ds. B. J. J. Naessens, uit Heems kerk, die consulent voor Castricum is. grote rol gespeeld. En dan aan de top van de aarde, terug in de laatste tijd: zand en IJ-klei, waar doorheen de ploeg van thans haar voren trekt. Dit boeiende verhaal van een durende wisseling van klimaten en getijden, van worstelingen en wijzigingen ligt langs de wanden der tunnelbouwput uitgestald in tastbare resten onzichtbaar voor de genen, die er aan voorbij lopen, omdat de tunnel zelf wellicht grootser is, maar min stens even spectaculair als dit verganke lijke mensenwerk voor de zoekers in de schoot der aarde, voor wie een korrel houtskoolstof of een korrel stuifmeel tot de wetenschap omtrent de wording der aarde leidt. De heer H. Calkoen uit Velsen heeft de in- en rondleider van deze Zater dagmiddag achteraf terecht alle dank ge bracht voor de fascinerende aanblik van tienduizenden jaren „vaderlandse geschie denis". Met ingang van hedenavond zal in het gebouw vijf avonden achtereen het pro jectie-apparaat snorren en zal een pro gramma geboden worden, dat verzorgd wordt door het Nederlands Filminstituut uit Amsterdam. In het voorprogramma worden gedraaid: Schip in Nood, Prize Quest, Twintig uren per dag en Het leven van generaal Eisenhower. Na de pauze wordt vertoond Mr. Belvedère loopt college, een vervolg op de film Mijnheer de gouvernante, die het vorig jaar op de bin dingsavonden werd vertoond. Gezien het succes van de avonden in 1954 is het merkwaardig, dat momenteel nog honderden noodwachters met het formulier rondlopen, dat hen voor een van deze avonden werd toegezonden. Zij dienen er echter rekening mee te hou den, dat zij niet zonder meer toegang tot de avonden kunnen krijgen, omdat het Ned. Filminstituut de voorwaarde heeft gesteld, dat aan de zaal geen kaarten ver krijgbaar mogen worden gesteld. Deze noodwachters zullen er dus goed aan doen het formulier onmiddellijk in te zenden, willen zij nog van een van deze geani meerde contactavonden kunnen profiteren. De Coöperatieve Vereniging voor Uit vaart Verzorging „IJmuiden-Velsen" UA. houdt Dinsdagavond 13 December een ledenvergadering in het Cultureel Centrum aan het Moerbergplantsoen te IJmuiden. Op de agenda komt ondermeer voor de af lossing van een geldlening van f 1340 en het aangaan van een geldlening van een zelfde bedrag tegen een lager rente-per- cencage.

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 10