Nederlands-Indonesische conferentie in Den Haag ministers- begonnen Uit het zilveren Frans Halsmuseum worden schotel en paneeltje vermist Weerbericht Vijftig Syriërs gedood bij een Israëlische vergeldingsaanval Haarlems Dagblad Redevoeringen ministers Luns en Anak Agung Minister Luns: „Wijsheid, geduld en begrip nodig" Het woord is aan Slagveld bij het Meer van Galilea Vermoedelijk heeft iemand zich Zaterdag laten insluiten Eisenhower moet zich in acht nemen Nog geen besluit over 18 nieuwe UNO-leden Deense premier naar de Sovjet-Unie in Maart Rede mr. Anak Agung Resolutie ingediend bij UNO over Nw.-Guinea Het standpunt van de Nahdatul Ulama Adenauer zou in Februari naar Washington gaan Geen beslissing over candidaat- stelling vóór midden-Februari Veiligheidsraad spreekt morgen verder over twee resoluties Tweede uitnodiging aan NAVO-lid van Moskou Nachtvorst Weerrapport 70e JAARGANG No 133 Kennemerlaan 186, ljmuiden. Tel. Adm.5437, na 5 uur voor klachten bezorging 6450. Telef. Redactie 5389, na 5 uur: 5080 (K 2550), Meervlietstraat 80 (alleen redactie). Haarlem: Grote Houtstraat 93 alle afdelingen 15295 Advertentietarieven op aanvr. bij de Admin. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom MAANDAG 12 DECEMBER 1955 IJmuider Courant EDITIE VOOR VELSEN-1JMUIDEN EN BEVERWIJK EN OMGEVING, VAN OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 299e JAARGANG No 284 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Abonnement p. week 50 ct., p. kwartaal 6,50, franco p. post 7,—. Losse nrs. 12 ct Giro rekening 273107 ten name v. Haarl. Dagblad Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman IN EEN SFEER van bemoedigende beminnelijkheid is Zaterdagmiddag in de Lairessezaal in Den Haag de vrij korte openingszitting van de Nederlands- Indonesische conferentie verlopen. De twee delegatie-voorzitters, minister mr. J. M. A. H. Luns en de Indonesische minister van Buitenlandse Zaken, Anak Agung Gde Agung, hebben hun vertrouwen in de redelijke afloop van de be sprekingen uitgesproken en daarbij de gelegenheid te baat genomen om de „goede atmosfeer' tijdens het vooroverleg te roemen. De openingszitting, die nauwelijks drie kwartier in beslag heeft genomen, leverde enige „technische" beslissingen op, zoals de bezetting van de voorzitterspost, de instelling van een gemeenschappelijk secretariaat en de publicatie van gemeenschappelijke com muniqués, wanneer daartoe aanleiding bestaat. De delegaties zijn daarop uit eengegaan, na te hebben afgesproken dat zij Dinsdagochtend 11 uur in Den Haag een informele bijeenkomst op ministerieel niveau zullen houden. De openingszitting begon vijf kwartier na het vastgestelde tijdstip, om kwart voor zes. De Nederlandse minister zonder porte feuille, mr. J. M. A. H. Luns, sprak een rede uit waarin hij zei, dat beide partijen de komende weken veel wijsheid, geduld en begrip zullen moeten opbrengen indien zij de besprekingen met succes willen bekro nen. „Immers, het gaat in dit geval niet om het vinden van bepaalde formuleringen, maar om wat de Indonesische regering heeft genoemd de „blijvende verbetering in de verhouding tussen beide landen". De Indonesische wens om een hartelijker sfeer te scheppen heeft, aldus minister Luns, in Nederland weerklank gevonden, omdat men hier beseft dat de Nederlands-Indone sische betrekkingen een werkelijke ver betering nodig hebben. Dit is ook de reden geweest waarom de Nederlandse regering zich bereid heeft verklaard opnieuw met Indonesië in overleg te treden. De gevangenen De Nederlandse delegatieleider zinspeel de, toen hy het over de zo noodzakelijke „sfeer van vertrouwen" had, ook op het probleem van de gevangenen in Indonesië. „De Nederlandse delegatie spreekt het ver trouwen uit," zo zei de minister, „dat de Indonesische regering, binnen de grenzen van hetgeen van haar kan worden ver wacht, alles zal doen. om tot de oplossing te komen van een aangelegenheid, die naar u bekend is sterk spreekt tot het rechtsgevoel van het Nederlandse volk en waarover ik bij deze gelegenheid niet ver der zal uitweiden." Van zijn kant legde de Indonesische de legatieleider, mr. Anak Agung Gde Agung, de nadruk op drie problemen die de „nor malisering van de Indonesisch-Neder- landse betrekkingen steeds in de weg heb ben gestaan," te weten: de Nederlands- Indonesische Unie, die door het Indonesi sche volk steeds wordt gevoeld als een beperking van haar volledige souvereini- Algemene vergadering zal vermoedelijk debat vermijden NEW YORK (Reuter) Bij het secreta riaat van de UNO is Zaterdagavond officieel een resolutie over Nederlands Nieuw Guinea ingediend, welke naar men ver wacht algemene instemming zal verkrijgen in de Politieke Commissie en de Algemene "Vergadering. In de resolutie wordt gezegd: „De Algemene Vergadering na behande ling van het punt getiteld „de kwestie West-Irian," hopend dat het probleem op vreedzame wijze zal worden opgelost, ken nis nemend van de gemeenschappelijke verklaring die op 7 December 1955 door de regeringen van Indonesië en Nederland is afgelegd geeft uiting aan de hoop, dat de onderhandelingen, waarop in de genoemde gemeenschappelijke verklaring wordt ge doeld, vruchtbaar zullen zijn." De resolutie, ingediend door Ecuador, India, Noorwegen, NieuwZeeland en Syrië, heeft de steun van de afgevaardigden van alle belangrijke groeperingen in de UNO. Zij zal waarschijnlijk vandaag door de poli tieke commissie in behandeling worden genomen. Met het oog op de huidige besprekingen tussen Nederland en Indonesië bestaat al gemeen de hoop, dat een debat door de Algemene Vergadering wordt vermeden. De resolutie is het product van wekenlang intensief overleg op het hoofdkwartier der UNO tussen Nederland, Indonesië en Australië. Twee partijmensen naar de UNO DJAKARTA (PIA) De voorzitter van de Nahdatul Ulama, Kjai H. Dachlan, heeft aan de pers medegedeeld, dat zijn partij niet bereid is tot het aanknopen van on derhandelingen met Nederland inzake West-Irian. De partij meent, dat deze kwes tie dient te worden besproken voor een in ternationaal forum. Daarom meent zij, dat de UNO zich ermee moet bemoeien. Indien de UNO zou besluiten, er bij Nederland en Indonesië op aan te dringen, besprekingen over West-Irian te openen, zou de N.U. er geen enkel bezwaar tegen hebben, om op genomen te worden in de Indonesische de legatie naar bilaterale besprekingen. De N.U. heeft op verzoek van de Indone sische delegatie bij de UNO besloten twee vertegenwoordigers aan te wijzen om naar de UNO te gaan en deel uit te maken van de Indonesische delegatie daar. Dit verzoek is gedaan op aandringen van de Afrikaans- Aziatische groep landen, die erop aandron gen, dat de N.U. zich op de hoogte zou stel len. De betrokken personen zijn Datoek Djamin en Djamaloeddin Malik teit; de financiële en economische overeen komsten, die niet meer passen in de huidige toestand en die niet meer in overeenstem ming zijn met de eisen van deze tijd; het vraagstuk Irian-Barat, dat steeds een nete lig obstakel is geweest op de weg naar goede verstandhouding tussen Indonesië en Nederland. Wat het eerste punt betreft, kon de heer Anak Agung tot zijn blijdschap constateren dat althans de tekenen er op wijzen dat deze kwestie zonder veel moeite uit de weg kan worden geruimd,, uitgaande van het accoord dat hierover in 1954 reeds is.be reikt. Over het tweede punt de finan- cieel-economische overeenkomsten liet de Indonesische minister zich wat voor zichtiger uit. „Ik hoop," zei hij, „dat, wat dit betreft, de besprekingen een vlot ver loop zullen hebben, nu de Indonesische regering kortgeleden in een verklaring over de investeringen van buitenlands ka pitaal duidelijk haar standpunt heeft uit eengezet." De Indonesische delegatieleider besteedde de meeste tijd aan de kwestie Nieuw-Guinea, die, volgens hem, het uiter ste van de goede wil van beide partijen zal vragen, wanneer men tenminste het gemeenschappelijk doel de verbetering van de onderlinge betrekkingen en het bij leggen vah de onderlinge geschillen blijft nastreven. „Wij zijn echter vastbeslo ten om bij dit streven aan elke moeilijk heid het hoofd te bieden," zei de minister, die daarbij wees op de „actieve onafhanke- lijkheidspolitiek" van „good neighbourship" in Zuid-Oost-Azië. Vandaar dat de Indone sische regering ook verheugd is, dat deze kwestie onder punt 3 van de agenda is op genomen. „Ik moge hierbij memoreren", zo zei de heer Anak Agung, „dat naar onze mening het streven naar een oplossing in de kwestie Nieuw-Guinea tot uiting is ge komen in de Bandung-conferentie van de Aziatische-Afrikaanse landen. De behan deling van het geschil, zowel op de AA- conferentie als in de UNO, hebben duide lijk het grote belang hiervan aangetoond, niet alleen voor Indonesië en Nederland, maar ook voor Zuid-Oost-Azië en de we reld." De openingsvergadering werd van Ne derlandse zijde bijgewoond door de minis ters Luns, Van de Kieft en Zijlstra en de regeringscommissaris voor Indonesische Aangelegenheden, mr. Blom. Aan de tafel tegenover de Nederlandse delegatie was gezeten minister Anak Agung Gde Agung, met links van hem mr. Roem en rechts van hem mr. Utoyo Ramelan. Achter de delegatieleden hadden de advi seurs plaats genomen: acht aan Neder landse zijde en negen aan Indonesische zijde. DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN PAGINA's Nog steeds koestert men het plan om van de beroemde Place de la Concorde te Parijs een enorme zonnewijzer te maken met de obelisk als middelpunt. Op de tekening ziet men de omtrek van de Place de la Concorde verdeeld in halve uren, waarover de schaduw van de obelisk valt, Om op deze manier in Parijs te weten hoe laat het is zal echter de zon niet achter wolken schuil mogen gaan ESSEN (Reuter) Volgens het West- Duitse blad „Die Welt" gaat de West- Duitse bondskanselier, Adenauer, in Fe bruari naar de Verenigde Staten. Dr. Ade nauer heeft een uitnodiging van een Ameri kaanse universiteit om een eredoctoraat te ontvangen aanvaard. Dit zou, evenals zulks bij zijn laatste bezoeken aan de Verenigde Staten het geval was, slechts de officiële reden voor zijn reis zijn, aldus „Die Welt". Dr. Adenauer zou waarschijnlijk deelnemen aan besprekingen over West-Duitslands aandeel in de wereldpolitiek op lange ter mijn. Het blad merkt op, dat premier Eden van Groot-Brittannië en zijn minister van Buitenlandse Zaken, MacMillan, van 30 Januari tot 4 Februari in Washington zul len zijn. JERUZALEM (Reuter) Volgens een Israëlische militaire woordvoerder zyn by een Israëlische vergeldingsaanval op Syrische posities op de Noord-Oostelijke oever van het Meer van Galilea Zondagavond meer dan vijftig Syriërs gedood. De Israëlische troepen die driehonderd man sterk geweest zouden zyn namen ongeveer dertig Syriërs gevangen. De woordvoerder zei dat er vier Israëlische soldaten werden gedood en twaalf gewond. De Israëliërs plunderden de Syrische stellingen alvorens naar hun basis terug te keren. Later openden Syrische kanonnen het vuur op de Israëlische nederzetting Ein Gev op de Oostelyke oever, waarop de Israëlische artillerie tegenvuur gaf. genomen bij een botsing met een Israëli sche patrouille in de buurt van Elath, de Israëlische haven aan de Rode Zee. Generaal-majoor Burns heeft Zondag middag met premier Ben Goerion van Is rael gesproken over het Egyptische stand punt ten aanzien van maatregelen om het aantal incidenten aan de grens te vermin deren. Generaal Burns is Vrijdag uit Caïro waar hij met Egyptische ministers sprak, in Jeruzalem aangekomen. De woordvoerder deelde voorts mede, dat Zaterdag reeds was geschoten op Syrisch geschut dat een Israëlische politieboot had beschadigd, die Israëlische vissers bege leidde. Twee Franse militairen, die in het Suezkanaal van een Frans troepen transportschip waren gesprongen, hebben zich, volgens een Israëlische zegsman, aan de Israëlische autoriteiten overgegeven. Zij beweerden door Egypte uitgezonden te zijn voor spionnage in Israel. Een woordvoerder van het Syrische leger in Damascus verklaarde dat Zaterdag het vuur werd geopend op Israëlische pantser schepen op het Meer van Tiberias die het Syrische dorp Doekah beschoten. De hoofdwaarnemer van de UNO in Palestina, de Canadese generaal-majoor Burns, is op de hoogte gesteld van de ge vechten in het gebied van het Meer van Tiberias. Het Israëlische opperbevel heeft nog geen communiqué over deze gevechten gepubliceerd. Volgens een Israëlische militaire woord voerder zijn Zondag twee Arabieren uit Jordanië gedood en een gewonde gevangen Uitgesteld Generaal Sir Gerald Templer, chef van de Britse imperiale generale staf, heeft zijn vertrek uit Jordanië, dat voor heden vast gesteld was, uitgesteld. Zijn besprekingen met de Jordaanse autoriteiten zijn nog niet beëindigd, aldus is in Amman bekendge maakt. De besprekingen gaan over wijzi ging van het verdrag van 1948 voor weder zijdse bijstand tussen Groot-Brittannië en Jordanië, over versterking van het Arabi sche legioen en over voorstellen van Sir Gerald voor een verenigde defensie in het Midden-Oosten. Op de voorstellen van Sir Gerald zouden tegenvoorstellen van de Jordaanse regering zijn gekomen. De Libanon zal zich'niet aansluiten bij het pact van Bagdad, zo heeft een woord voerder van het Libanese ministerie van Buitenlandse Zaken medegedeeld. Libanon wenst wel een militair accoord met Syrië, dat evenmin tot het pact van Bagdad wil toetreden. DE HEER H. P. Baard, directeur van het Frans Halsmuseum te Haarlem kwam Zondagmorgen om halftwaalf tot een onaangename ontdekking, toen hij in zijn museum kwam, om wat op te zoeken. De zilveren schotel uit 1649, die bij de ingang van het gebouw stond, en een paneeltje uit 1526 waren uit de verzameling ver dwenen. Het is niet uitgesloten, dat iemand zich Zaterdag heeft laten insluiten en dat hij via een raam aan de achterzijde, waar de expositiezaal is, het museum verlaten heeft. De zilveren schotel is er een van bijzon dere waarde, omdat hij dateert uit het jaar 1649 en een fraai exemplaar van zil versmeedkunst is. De maker er van is Pie- ter CorneMsz. Ebbe- kin(gh), die in de ze ventiende eeuw in Haarlem woonde en werkte. Hij heeft vele zilveren voorwerpen gemaakt, waarvan ei nog enkele behouder zijn gebleven. De schotel, dit plooi- of lavaboscho tel genoemd wordt, is in 1948 ter plaatsing in het Frans Hals museum aangekocht. Hij was in het bezit gen van een kunsthande laar, die hem aan de gemeente te koop heeft aangeboden. Voor een museum is de schotel een belangrijk bezit en vooral voor een Haarlems, omdat de maker een Haarlemmer was. De heer Baard schatte de waarde op ongeveer 2500, maar het is natuurlijk niet te ver wachten, dat hij verkocht wordt. Het zou te betreuren zijn, als het fraaie werk ver loren zou gaan door omsmelting. Misschien krijgt men er niet meer dan dertig gulden voor. Dank zij de financiële steun van de Ver afbeelding vaii de verdwenen zilveren plooischotel, daterend uit het jaar 1649. eniging tot uitbreiding der verzameling van Kunst en Oudheden in het Frans Hals museum, het gemeentebestuur van Heem stede en tal van particulieren uit Haarlem en omgeving is de zilveren schotel aange kocht voor 2750. Dit is in Maart 1948 ge schied. Was de aankoop niet gedaan dan zou het ongetwijfeld naar het buitenland verkocht zijn. Het verdwenene is een luisterrijke scho tel, een product van de schone Hollandse kunstnijverheid. De schotel, die ovaal van i vorm is en 45 bij 37,5 cm meet, is zeer sober van uitvoering en geïnspireerd op de oud- Delftse „schilpschaelen" (de zogenaamde plooi- of zonnebloemschotels). De schaal ontleent haar schoonheid niet aan rijk drijf- of ciseleerwerk, maar aan de voor name eenvoud der rond gedreven schulp- vormen, die het licht op levenlige wijze weerkaatsen. Doordat de schotel bij de ingang lag trok hij steeds grote aandacht van bezoekers aan het museum. Het verdwenen paneeltje was van een onbekende schilder en stelt voor Catrijn Gerritsdochter. Het hing naast een ander paneeltje, voorstellende Floris van Adri- chem, de man van Catrijn Gerritsdochter. De paneeltjes zijn geplaatst in de Scorel- zaal; het rechter is verdwenen. Toen de heer Baard in deze zaal kwam, zag hij het spiraal, waaraan het paneeltje bevestigd was, hangen. Het paneeltje is eigendom van het Sint Elisabeths Gasthuis te Haarlem en is in 1872 in bruikleen aan de gemeente Haarlem afgestaan. Sedert de opening van het Frans Halsmuseum hing het in dit mu seum. De heer Baard schatte de waarde op 800. Voor een bezit is het echter van be lang over beide paneeltjes te beschikken. Nadat de directeur de vermissing ontdekt had heeft hij zich in verbinding gesteld met de politie. In het museum zijn geen sporen van braak ontdekt. Wel vond men aan de achterzijde een raam geopend, welk raam altijd gesloten is. Hieruit meent men te concluderen, dat iemand zich Zaterdag heeft laten insluiten. Toen het donker was heeft hij zich vermoedelijk naar de expo sitiezaal begeven, waar hij door het raam op een platje is geklommen. Via de muur aan het Klein Heiligland zou hij op straat gekomen zijn. Bij het onderzoek in het museum heeft de Haarlemse recherche ook gedacht aan een vermissing van enkele jaren geleden. Toen had men kunstvoorwerpen in het mu seum verstopt. Zondag heeft men in vele hoeken van het gebouw gekeken, maar de verdwenen schotel en het paneeltje zijn niet gevonden. Een diefstal ligt het meest voor de hands hoewel de heer Baard van mening is, dat de keus van het paneeltje vreemd is. Dat heeft niet zoveel waarde. De zilveren scho tel daarentegen was een fraai exemplaar. WASHINGTON (Reuter) Generaal- majoor Howard Snyder, een der artsen die president Eisenhower Zaterdag voor het eerst sedert een maand grondig hebben on derzocht, heeft op een persconferentie ver klaard, dat de president het kalmer aan moet doen. Eisenhower moet ten minste tot midden-Februari wachten, voordat hij een besluit neemt, of hij zich weer candidaat zal stellen voor de presidentsverkiezingen. Snyder zei, dat het herstel normaal ver loopt gezien het plotselinge karakter van de hartaanval, maar dat er in vele gevallen vermoeidheid was opgetreden na 'lange conferenties of andere ongewone inspan ningen. In een medisch bulletin van het Walter Reed legerhospitaal te Washington wordt gezegd, dat de regeringsverantwoordelijk heden een zwaardere last voor de president zijn dan voor een ideaal herstel goed zou zijn. De toestand van de president werd echter goed bevonden. Men zal in de ko mende weken zorgvuldig toezicht houden op de activiteit van de president. Snyder verklaarde: „Wij verwachten, dat zijn werk zal worden verlicht", nadat hij morgen, na belangrijke conferenties met republikeinse en democratische Congresleiders in Wash ington, op zijn boerderij in Gettysburg zal zijn teruggekeerd. De dokters hebben Eisenhower toestem ming gegeven voor zijn besprekingen met premier Eden, die eind Januari naar Wash ington komt. Men legt er de nadruk op, dat Eisenhowers besprekingen met Sir An- thon Eden een ontspannen, informeel ka rakter zullen hebben. Overleden Henry Suydam, sedert 1 October 1953 hoofd van de afdeling voorlichting van het Amerikaanse departement van Buitenland se Zaken, is Zondag op 64-jarige leeftijd in Washington aan een hartaanval overleden. Zijn echtgenote overleed in October. NEW YORK (Reuter) De Veiligheids raad van de UNO is er nog niet in geslaagd overeenstemming te bereiken over de toe lating van nieuwe leden en zal morgen opnieuw bijeen komen om zich te beraden over twee resoluties. De ene is afkomstig van Nieuw-Zeeland en Brazilië en de an dere van de Sovjet-Unie. In de eerste wordt voorgesteld, dat de raad de lidmaat- schapsaanvragen van achttien landen af zonderlijk behandelt en vervolgens stemt over de groep als geheel. In de tweede wordt voorgesteld, dat de raad en de UNO- Assemblée de aanvragen stuk voor stuk behandelen, waarbij de raad eerst zijn aanbeveling doet en de Assemblée vervol gens haar besluit neemt. De raad zou pas tot de volgende aanvrage overgaan, nadat de Assemblée de voorafgaande zou hebben ingewilligd. Hierdoor, aldus de Sovjet-af gevaardigde Sobolev, kunnen verrassingen of „ongelukken" worden voorkomen en zou de toelating van alle achttien leden zeker zijn. In beide resoluties wordt voorgesteld de aanvragen in volgorde van ontvangst te behandelen: Albanië, Buiten-Mongolië, Jordanië, Ierland, Portugal, Hongarije, Italië, Oostenrijk, Roemenië, Bulgarije, Finland, Ceylon, Nepal, Libye, Cambodja, Japan, Laos en Spanje. De Sovjet-Unie heeft steeds geëist, dat alle leden tezamen of geen enkele zal worden toegelaten. De voorzitter van de Veiligheidsraad voor December Sir Leslie Munro van Nieuw-Zeeland, deed een beroep op de leden om de achttien landen en bloc toe te laten. Hij wees er op, dat de Assemblée zich daarvoor met 52 tegen twee stemmen, bij vijf onthoudingen, had uitgesproken. Het prestige van de raad staat op het spel, ze zei hij. De Britse vertegenwoordiger deelde mede, dat hij voor toelating van alle achttien landen zal stemmen. Groot- Brittannië had eerder te kennen gegeven, dat het zich in het geval van Albanië van stemmen zou onthouden. In de Assemblée zijn alle zestig UNO- leden vertegenwoordigd. De Veiligheids raad heeft elf zetels. Vijf permanente voor de Grote Vier en nationalistisch China, wier tegenstemmen de kracht van een veto hebben en zes wisselende voor de ver schillende werelddelen. Nieuwe leden hebben zeven stemmen in de Veiligheidsraad en veertig in de As semblée nodig. i Ebner-Eschenbach: Wie u tot haat aanspoortheeft uw verlossing reeds opgegeven. KOPENHAGEN Reuter/A.F.P.) De Deense premier, Hansen, die tevens minis ter van Buitenlandse Zaken is heeft een uitnodiging van de Sovjet-regering om in Maart een bezoek aan de Sovjet-Unie te brengen, aanvaard. Hansen is evenals de Zweedse en Noorse premier van mening, dat de persoonlijke contacten, die een be zoek aan de Sovjet-Unie mogelijk maken, nuttig zijn. Het voornaamste doel van de reis is de betrekkingen tussen de Sovjet- Unie en Denemarken te verbeteren, maar het verzoek zal ook de mogelijkheid schep pen om bepaalde kwesties van gemeen schappelijk belang te bespreken, indien een der partijen dit wenst, aldus Hansen. Hij is de tweede premier van een bij de Noord-Atlantische Verdragsorganisatie aan gesloten land, die de Sovjet-Unie heeft uit genodigd. In November heeft premier Ger- hardsen van Noorwegen de Sovjet-Unie be zocht. Diplomatieke waarnemers te Moskou zijn van mening, dat de Sovjet-Unie, in haar streven om de neutraliteitszöne uit te brei den, de betrekkingen tracht te verstevigen met leden van de NAVO, die in hun land in vredestijd geen Amerikaanse bases wen sen en belangstelling tonen voor uitbrei ding van de handel met de Sovjet-Unie. Premier Erlander van Zweden, dat geen lid van de NAVO is, heeft ook een Russische invitatie gekregen. Het Sovjet-regeringsblad „Izvestia" schreef vorige week, dat het Sovjet-volk respect heeft voor Denemarkens onafhan kelijkheid en dat de beweging voor een „onafhankelijke buitenlandse politiek" in Denemarken aan kracht wint. Tevens zei het blad, dat de Sovjet-Unie Denemarken nooit heeft bedreigd. DE BILT: De depressie, die Zaterdag boven Schotland was gelegen, trok via de Noordzee en Noord-Duitsland naar West Rusland. Oe depressie werd gevolgd door een in betekenis toenemende rug van hoge luchtdruk. Als gevolg daarvan draaiden de winden in onze omgeving via Noord naar Oostelijke richtingen, waardoor koude lucht uit NoordOost-Europa ons land bin nenstroomde. Het regen- en sneeuwgebied langs de grenslijn tussen de zachtere oceaanlucht en de koude lucht verplaatste zich naar het Zuiden, waardoor de bewolking verder af nam. Tijdens de heldere nacht komende nacht zal het licht tot matig vriezen. (van hedenmorgen 7 uur) toestand M S u 2 z£ Helsinki zwaar bew. NO ■19 0,6 Stockholm onbewolkt windstil 11 0,6 Oslo nevel NO -7 0 Kopenhagen onbewolkt WZW -8 0 Aberdeen onbewolkt windstil -9 0 Dublin geheel bew. ozo 6 10 Londen licht bew. ozo 3 11 Amsterdam onbewolkt O -2 0 Brussel mist O -1 2 Parijs regen ONO 3 1 Bordeaux geheel bew. ZO 9 0 Grenoble mist windstil -2 0 Nice geheel bew. NW 9 0 Berlijn nevel NNW -3 0 Frankfort onbewolkt NO -1 0,5 München sneeuw ONO -2 17 Zürich regen NNW 2 0,7 Genève nevel windstil 3 0 Locarno onbewolkt ONO -3 0 Wenen zwaar bew. windstil 0 1 Innsbruck sneeuw O -0 4 Rome zwaar bew. Z 11 0 Den Helder onbewolkt m. OZO -0 0 Ypen burg onbewolkt matige O -4 0 Vlissingen onbewolkt m. ONO -1 0,1 Eelde dichte mist zw. O -4 0 De Bilt zwaar bew. matige O -3 0,2 Twente onbewolkt windstil -3 0 Eindhoven geheel bew. zw. NO -2 0,2 VI. Z.-Limb. geheel bew. m. ONO -1 2 Neerslag laatste 24 uur. LICHTE TOT MATIGE VORST Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Maan dagavond tot Dinsdagavond, opge maakt om 11.15 uur: Overwegend droog weer met enkele overdrijvende wolkenvelden en plaat selijk mist. In de komende nacht lichte tot matige vorst; morgen overdag lichte vorst tot temperatuur om het vriespunt. Matige of krachtige wind uit Oostelijke richtingen. 13 December Zon op 8.41 uur, onder 16.30 uur. Maan op 7.59 uur. onder 15.54 uur. Maanstanden 14 Dec. 8.07 uur: Nieuwe maan 22 Dec. 10.39 uur: Eerste kwartier 29 Dec. 4.44 uur: Volle maan Hoog en laag water in IJmuiden Maandag 12 December Hoog water: 2.25 en 14.40 uur. Laag water: 10.25 en 22.34 uur. Dinsdag 13 December Hoog water: 3.05 en'15.19 uur. Laag water: 11.03 en 23.20 uur.

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 1