HAY0LINE r PANDA EN HET GEHEIMZINNIGE GLAS WATER CALTEX Wereldnieuws Bij IJmuidens Noordersluis roest de bergingstoren weg Het jaar 1955 was gunstig voor het bloembollenbedrijf De radio geeft Dinsdag Nog geen melk met 3^ pet. vet 10W-30 Planten 2 Eind van de gouddroom Renate Faillissement van vereniging wordt in het bestuur zelf aanstaande geacht Verbruik van losse melk is gedaald Candidaten voor titel van „Ijskoningin" gevraagd TV kostte in 1954 meer dan vier millioen LIKDOORNS Vergadering Bloembollencultuur Kapitein H. Tichelman bevorderd tot schout-bij-nacht SUNFED-commissie van de UNO ingesteld Groeiend aantal jonge onbevoegde leraren Doorbouwen bij ongunstige weersomstandigheden Rijk dekt oud tekort van Nederlands Impresariaat <€och ió Uet zo J MAANDAG 12 DECEMBER 1955 DE BERGINGSTOREN van de Coöperatieve Bergingsvereniging „Renate Leonhardt", gebouwd om onder leiding van de heer Piet Visser uit Wijde Wormer het vermeende goud uit het bij Den Helder gezonken Duitse stoomschip „Renate Leonhardt" te ber gen, zal wel nimmer meer uitvaren. Na een bezoek, dat we dezer dagen aan de toren bij de Noordersluis in het Noordzeekanaal brachten en na een gesprek met enige be stuursleden kumien wij melden, dat het bestuur thans een faillissement van de ver eniging verwacht. Er is veel op crediet gekocht en hoewel de heer P. Visser nog f 13.100 aan aandelen heeft weten te plaatsen in September en October tegen de statuten van de vereniging in! bestaat er toch een groot tekort. In Februari volgend jaar is vonnis te verwachten inzake vorderingen van de firma's Genius en Hoogeveen, respectieve lijk 8000 en 7000 groot. Worden deze toegewezen wat wel te verwachten is dan zijn er geen kasmiddelen meer om een en ander te betalen. Er is trouwens, naar wij vernamen, nog een pakket onbe taalde rekeningen van ongeveer 23.000 aan andere posten. Ledenvergadering? De vice-voorzitter van de vereniging, de heer De Boom, dumphandelaar aan de Le pelaarsingel 102 te Rotterdam, heeft op 26 October van dit jaar een rondschrijven aan het bestuur verzonden, waarin hij op merkt dat sinds 18 Augustus door de heer P. Visser fout na fout is begaan. De heer Visser, aldus de heer De Boom in deze brief, heeft alles alleen gedaan en zonder enig resultaat 76.000 die nog in kas was, opgemaakt. De heer De Boom vroeg in deze brief aan de bestuursleden naar hun me ning over een uit te schrijven algemene ledenvergadering, omdat de leden nu zelf maar moeten beslissen, wat er moet ge beuren. Betonziekte Zijn er dus ook geen geldmiddelen meer in kas om de toren te verplaatsen naar de Haaksgronden en hem daar in bedrijf te houden, verwacht wordt dat de toren onder water, tegen de voorziene uitvaartdatum (Mei 1956) totaal zal zijn verroest. De toren is in- en uitwendig ongeschilderd. De be tonziekte (corrosie) is zo groot, dat bij het onder water komen van het bolder-plat form grote kans bestaat, dat stukken beton zullen wegspoelen. Bij eventueel transport moet de kans op scheuren ook niet uitgesloten worden geacht. Pontons De enige manier om de toren te ver plaatsen zou zijn door ter weerszijden twee pontons aan te brengen. Hierdoor zou de vereiste diepgang van tien meter worden bereikt om de IJmuidense sluis te pas seren. Ook voor die pontons ontbreekt thans het geld. Uitvaartvergunning De uitvaartvergunning zal zeer waar schijnlijk met dit alles volgend jaar niet opnieuw worden verleend, omdat de toren in de tegenwoordige staat levensgevaar kan opleveren voor de runners. Voorts hebben de bestuursleden in de laatste maanden onder in de toren beton weggebroken. Het zwaartepunt is thans verlegd, waardoor de kans op onderslepen zou zijn vergroot. De plaats Bovendien bestaat er nog steeds tussen de heer Visser en de overige bestuursleden ADVERTENTIE BARTEL10RISSTR. HAARLEM TEL. 13439 FERD. B0LSTR. 48 A'DAM - TEL. 717162 Falcon Harris Tweedjassen HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.45 Morgengebed en liturgische kalender. 8.00 Nieuws en weer bericht. 8.15 Platen. 8.45 Platen. 9.00 Voor de vrouw. 9.40 Lichtbaken, causerie. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Platen. 10.30 Franse chan sons. 11.00 Voor de vrouw. 11.30 Schoolradio. 11.50 Als de ziele luistert, causerie. 12.00 Angelus. 12.03 Platen. 12.15 Voor boeren en tuinders. 12.30 Land- en tuinbouwmedede- lingen. 12.33 Platen. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en katholiek nieuws. 13.20 Dans muziek. 13.45 Lichte muziek. 14.00 Geva rieerd programma. 15.00 Schoolradio. 15.30 Radiokoor. 15.45 Voor de vrouw. 16.00 Voor de zieken. 16.30 Ziekenlof. 17.00 Voor de jeugd. 17.15 Idem. 17.40 Koersen. 17.45 Re geringsuitzending: Rijksdelen overzee: Dr. K. W. Galis Nieuw Guinea's geschiedenis. 18.00 Dit is leven, causerie. 18.15 Platen. 18.20 Sportpraatje. 18.30 R. V. U.: Mevr. Mr. L. Eversdijk Smulders: Iraq, het verloren Paradijs. 19.00 Nieuws. 19.10 Platen. 19.15 Uit het Boek der Boeken. 19.30 Platen. 20.20 Actualiteiten. 20.35 De gewone man. 20.40 Vioolrecital. 21.00 Platen. 21.25 Voordracht. 21.45 Kamerorkest en solist. 22.45 Avond gebed en liturgische kalender. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Platen. HILVERSUM II 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Gymnastiek. 7.25 Platen. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Gymnastiek voor de vrouw. 9.10 Voor de huisvrouw. 9.15 Platen. 9.40 Morgenwij ding. 10.00 Platen. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Lichte muziek. 11.30 Sopraan en piano. 12.00 Dansmuziek. 12.30 Land- en tuinbouw- mededelingen. 12.35 Orgel. 13.00 Mededelin gen en platen. 13.25 Amusementsmuziek. 13.55 Beursberichten .14.00 Metropole Orkest. 14.40 Schoolradio. 15.00 Voor de vrouw. 15.30 Mezzo-ospraan en piano. 16.05 Platen. 16.30 Voor de jeugd. 17.30 Platen. 18.00 Nieuws. 18.15 Piano. 18.30 Voor de jeugd. 18.45 Platen. 18.55 Paris vous parle. 19.00 Voor de kin deren. 19.05 Koorzang. 19.45 Toneelbeschou wing. 20.00 Nieuws. 20.05 Gevarieerd pro gramma. 22.00 De Antwoordman. 22.15 Piano recital. 22.40 Actualiteiten. 22.50 Platen. 22.55 Ik geloof, datcauserie. 23.00 Nieuws. 23.15 New York calling. 23.20 Actualiteiten of platen. 23.3024.00 Platen. TELEVISIE (V.A.R.A.) 20.1522.15 Potasch en Perlemoer met vacantie, spel. In de pauzes: 1. Actualiteiten en weerbericht. 2. T.V.-films. BRUSSEL, 324 M. 12.00 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.34 Pla ten. 13.00 Nieuws. 13.10 Tuinbouwkroniek. 13.15 Platen. 14.00 Schoolradio. 15.45 Platen. 16.02 Orgel. 16.30 Symphonie-orkest. 17.00 Nieuws. 17.10 Pianorecital. 17.45 Boekbespre king. 18.00 Jeugd en muziek. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Platen. 19.50 Causerie. 20.00 De Zandloper. 21.00 Platen. 21.30 Omroeporkest. 22.00 Nieuws. 22.15 Ge dicht met muziek. 22.5523.00 Nieuws. BBC, uitzending voor Nederland. 17.4518.15 Nieuws. Feiten van de dag. Vraaggesprek met onze luisteraars. Boeken en schrijvers. (Op 224 en 49 m.). een verschil van mening over de plaats van het wrak. De heer P. Visser zou koers willen zetten naar een wrak, dat viereneen halve kilometer Noordelijker ligt dan de werkelijke „Renate", waarvan de positie door het Loodswezen is vastgesteld. Destijds is overwogen om mogelijk te maken dat naast de op 2,5 pet. vet gestan daardiseerde melk eveneens melk met een vetpercentage van tenminste 3,5 pet. in de distributie zou worden gebracht. Wegens de in het begin van dit jaar ingetreden verhoging van de melkprijs voor de consu ment kwam het de regering voor, dat het juiste moment voor het openen van deze mogelijkheid nog niet gekomen is, zo deelt minister Mansholt aan de Tweede Kamer mee. Het heeft de aandacht getrokken dat na de belangrijke verhoging van de consump tiemelkprijs in Januari 1955 het verbruik van de duurdere melk in flessen iets is gestegen en dat van de consumptiemelk producten zelfs in belangrijke mate is toe genomen, maar het verbruik van de goed kopere losse melk niet onbelangrijk is gedaald. Maxi en Ernst Baier, die met hun ijs- ballet in de Amsterdamse Apollohal op treden, zullen met een jury van journa listen, tijdens de avondvoorstelling van Zaterdag 17 December een Nederlandse „Ijskoningin" kiezen. Kunstschaatsrijd sters die aan deze verkiezing en aan óe voorafgaande selectieproeven deel willen nemen kunnen zich van Maandag tot en met Woensdag aanstaande persoonlijk of schriftelijk melden aan de bureauwagen van het ijsballet voor de Apollohal. Op de rijksbegroting was slechts twee millioen geraamd In de toelichting op een wetsontwerp tot wijziging van zijn begroting voor 1954 deelt de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen onder meer mee dat de netto-opbrengst van de luisterbijdi-agen, bestemd voor de radio-omroep, in 1954 on geveer f23.212.625 bedroeg. Aangezien f 22.302.6625 was geraamd dient dit bedrag als bijdrage aan de radio-omroep met f 910.000 te worden verhoogd In de tweede Televisienota heeft de mi nister reeds opgemerkt dat bij de opstelling van de begroting voor 1954 het nog niet mogelijk was de televisie-uitgaven nauw keurig te ramen. Daarom werd voorshands volstaan met een stelpost van f 2.000.000. Een wijziging van deze begröting werd daarbij in het uitzicht gesteld. De totale uitgaven over 1954 kunnen, voor zover thans bekend is, worden gesteld op f4.348.816, waarvan voor rekening van de kapitaalsuitgaven komt een bedrag van f 1.872.360. De exploitatie-uitgaven worden begroot op f2.476.456, zodat wordt voor gesteld het geraamde bedrag met f 2.348.816 te verhogen. Over 1954 is geen kijkgeld geheven. ADVERTENTIE ADVERTENTIE VERWIJDERD MET WONDEROLIE Weg met onhandige likdoornringen en gevaar lijke scheermesjes. Een nieuw vloeibaar middel, NOXACOHN. neemt de pijn weg in 60 seconden. Eeltplekken en eksterogen verschrompelen met wortel en al. Bevat gezuiverde wonderolie, jodium en het pijn stillende benzocal'ne. Een flesje NOXACORN Antiseptisch Likdoorn- middel van f. 1.35 bespaart U veel ellende (60) DE VOORZITTER VAN de Koninklijke Algemene Vereniging voor Bloembollen cultuur, de heer mr. dr. O. F. A. H. van Nispen tot Pannerden, heeft in zijn openings rede, die hij vanmorgen in het Concertgebouw te Haarlem uitsprak op de 220e ver gadering van deze vereniging gezegd, dat het verheugend is te mogen constateren, dat wat 1955 betreft over het algemeen van een gunstig jaar voor het bloembollen- bedrijf mag worden gesproken. Een goede tot zeer goede oogst is vrijwel volledig ge ëxporteerd en de afzet geeft niet alleen een verhoging in geldsbedrag, maar ook in aantal kilogrammen te zien. Deze omstandigheid maakt het mogelijk om wederom tot een verruiming van, het teeljrecht voor tulpen te geraken, waardoor de verwachting gewettigd lijkt, dat voor het komende handelsseizoen de export uit een groter aan bod zal kunnen putten. *Voor elk jaargetijde, bij elke weersgesteldheid. CALTEX PETROLEUM MAATSCHAPPIJ (NEDERLAND) N,V, 'S-.GRAVENHAGE „Mogen de kwekers over de behaalde resultaten tevreden zijn, voor de export werd de winstmarge door het oplopen van de inkoopprijzen, met name aan het einde van het inkoopseizoen, ongunstig beïn vloed", aldus vervolgde de voorzitter. Dat desondanks de betaling der vorderingen op 1 November een regelmatig verloop heeft gehad stemt tot vreugde, al zal dit bij sommigen niet zonder inspanning zijn ver lopen. Door tijdige dekking van de buiten landse verkoop, door vroegtijdige inkoop hier te lande, hetgeen ook meer gelegen heid geeft om de verkoopsprijzen aan de te besteden inkoopsprijzen aan te passen, zal een meer gelijktijdig verloop, zowel voor kweker als handelaar, kunnen worden be reikt. De kwekers zou spreker op het hart willen drukken om toch vooral de uitbreidings mogelijkheden van de teelt, die hun ge boden worden, nu ook te gebruiken voor normale handelssoorten en zich niet te veel blind te staren op de kansen, grotendeels vermeende kansen, die de teelt van nieu wigheden lijkt te bieden. Deze teelt is krachtens haar aard een riskant bedrijf, waarbij iedereen zijn eigen mus een adelaar denkt te zijn en vooral de kleine kwekers zou spreker willen aanraden dit toch maar aan de meer kapitaalkrachtige bedrijven over te laten, die zowel gemakkelijker een tegenvaller kunnen opvangen, en die door grotere verscheidenheid méér de mogelijk heid hebben dat de goede tegen de kwade kansen zullen opwegen. De voorzitter merkte op, dat het hoofd bestuur op bevredigende wijze wederom de belangen van de kwekers in het IJ- mondgebied heeft gediend. Daarnaast mocht het erin slagen, zij het moeizaam, om voor de vakgenoten uit het watersnood- gebied een aanvullende uitkering te ver krijgen, waardoor deze in de geleden scha de beter werden tegemoet gekomen. Voorts herinnerde de voorzitter er aan, dat de vereniging ook op internationaal niveau een eervolle erkenning heeft ge kregen. Krachtens een besluit van het In ternationaal tuinbouwcongres werd zij aan gewezen als de enige „internationale regi stratie autoriteit" voor hyacinten, tulpen namen en namen van bijgoedgewassen. Dat stemt tot vreugde, al ontveinzen wij ons niet, aldus de voorzitter, dat dit ons voor verplichtingen stelt op het gebied van de registratie en de nomenclatuur, waarbij naast deskundigheid ook veel werk en het in leven roepen van nieuwe bepalingen op dit punt van ons verlangd zullen worden. Staande herdacht de vergadering het ere lid der vereniging jhr. dr. J. Loudon, die kort na de eerste wereldoorlog het bloem bollenvak de dienst heeft bewezen van een doeltreffende propaganda van het artikel door middel van een beplanting der tuinen van de Tuilerieën te Parijs en de leden, de heren Arnold Bijvoet te Overveen, Gerrit Kamp te Winkel, Nicolaas Liefting te Bree- zand, Willy van Egmond te Oegstgeest en C. van Duivenvoorde jz. te Heemskerk. Kapitein ter zee H. Tichelman, directeur van het Loodswezen in het derde district te Amsterdam, die benoemd is tot Direc teur-generaal van het Loodswezen, is per 1 Januari 1956 bevorderd tot schout-bij nacht. Hij zal schout-bij-nacht J. Callenfels op volgen als Directeur-generaal van het Loodswezen. Tot directeur van het Loods wezen in het derde district te Amsterdam is benoemd kapitein-luitenant ter zee J. J. Steensma. NEW YORK (Reuter). De UNO-As- semblée heeft haar goedkeuring gehecht aan nieuwe stappen om het werk gaande te houden aan het voorgestelde speciale UNO-fonds voor economische ontwikke ling (SUNFED). Er is een speciale SUNFED-commissie ingesteld, die bestaat uit vertegenwoordi gers van zestien landen: Groot-Brittannië, Nederland, Canada, Chili, Columbia, Cuba, Egypte, Frankrijk, India, Indonesië, Noor wegen, Pakistan, Polen, de Verenigde Sta ten, Joegoslavië en de Sovjet-Unie. De Assemblée gaf ook haar goedkeuring aan het zenden van een vragenlijst aan alle zestig UNO-leden om hun standpun ten kenbaar te kunnen maken tot de op bouw, de organisatie en de werkwijze van SUNFED. De speciale commissie zal d(*' ingevulde vragenlijsten bestuderen en verslag uitbrengen aan de economische en sociale raad (ECOSOC) en aan de volgende (elfde) zitting van de Assemblée. CBS-publicatie over het tekort aan leraren Het Centraal Bureau voor de Statistiek heeft een publicatie uitgegeven, welke een beeld geeft van de ontwikkeling van de lerarensituatie bij het Voorbereidend Ho ger en Middelbaar Onderwijs in de periode 19501954. Aan de samenvatting van deze publicatie is het volgende ontleend: Het gemiddeld aantal lessen per leraar bleek in 1954 voor het VHMO in zijn ge heel iets lager te liggen dan in 1950. Met betrekking tot de leeftijd wordt ten aanzien van de bevoegde Ieraren opge merkt, dat de leeftijdsgroep van 3554 jaar nauwelijks toeneemt. Het aantal ouderen stijgt en het aantal jongeren neemt in zeer sterke mate toe. Het aantal oudere onbe voegde leraren nam over het geheel iets af, terwpl het aantal onbevoegde jongeren sterk groeide. Leraren: beneden de 35 jaar zijn relatief gering in aantal bij Frans, Duits, Biologie en Plandelswetenschappen,.-.terwijl Jeraren in de oudste leeftijdsgroep weinig voor komen bij klassieke talen en lichamelijke oefening. Duidelijke repercussies van de toenemen de onbevoegdheid vindt men bij een ana lyse der lerarenbezetting naar opleiding en leeftijd. In 1954 bestond bijna de helft der leraren uit academisch gegradueerden, ruim een derde deel bezat MO-B akten. Het aantal bezitters van de MO-A akte steeg bij het VHMO in de periode 1950 1954 van 432 tot 607 en omvatte in 1954 acht percent van het gehele corps. Het aantal academische candidaten die reeds bij het VHMO werkzaam zijn, steeg in de genoemde periode van 283 tot 374. Het aantal aangestelde gepensionneerden en leraren, die slechts de lagere akte be zitten, nam van jaar tot jaar toe, al gaat het hier om kleine getallen. Het CBS komt onder andere tot de con clusie, dat het tekort aan bevoegde leraren goeddeels kan worden herleid tot een te klein- aanbod, dit is tot een tekort aan studenten in de bevoegdheid gevende stu dies, in verhouding tot de groeiende school bevolking. Het tekort aan bevoegde leraren is een direct gevolg van het feit dat oudere (tevens kleinere) generaties niet voldoende academici hebben opgeleverd om thans in de onderwijsbehoefte van jongere (tevens grotere) generaties te kunnen voorzien. Generatie kan hier zowel „bevolkingsgene ratie" als „onderwijsgeneratie" betekenen. Niet alleen moesten en moeten de aan staande leraren gerecruteerd worden uit kleinere bevolkingsgeneraties, maar deze kleinere geboortegeneraties, bijvoorbeeld van de jaren rond 1920, namen bovendien minder aan het voortgezet onderwijs deel dan de grotere aantallen geborenen van rond 1940. Zo ging van de 12- a 13-jarigen omstreeks 1932 globaal slechts 7% naar het VHMO over, terwijl dit bij de later ge noemden 10 a 11% bedroeg. 71. De generaal zag er erg verkreukt en boos uit. „Dit is sabotage!", riep hij, drei gend met zijn revolvers zwaaiend. „Hier zullen jullie voor boeten!" „Kletspratens!" riep Pat O'Nozel kwaad, „wij zijn geen spionnens op saboteurens! Doe weg die pis- tolens!" „Waar hebben jullie het toch over?", vroeg professor Kalker verward. Hij denkt, dat wij zijn landkruiser expres in $e lucht hebben laten vliegen", ant woordde Panda. „Wat een onzin", zei de geleerde, „ik heb de landkruiser ontwor pen om te rijden en niet om te vliegen". „Het kan me niet schelen, waarvoor je die kruiser had ontworpen!", brieste de generaal, „ik kijk naar het resultaat!" „O, maar dan moet u ons een beloning geven, generaal!", riep Panda. „V/at?!", riep de generaal verbaasd, „een BELONING?!" „Zeker", hield onze slimme Panda vol. „U hebt immers beloofd dat u een grote be loning zou geven aan degene, die uw landkruiser in beweging kon krijgen?" „Zeker", antwoordde de generaal, „maar „Wel", vervolgde Panda, terwijl hij op het gevaarte wees, dat verderop op zijn neus balanceerde, „de landkruiser IS nu in beweging geweest. Waar of niet?" Tja dat kon de generaal niet ontkennev- Proefnemingen in Rijsivijk De burgemeester van Rijswijk, drs. A. Th. Bogaardt, heeft Donderdag de officiële opening verricht van een model-cantine van de stichting Alcoholvrije Bedrijven. In Rijswijk worden proefnemingen gedaan bij het bouwen van 544 woningwetwonin gen om ook gedurende de korte en koude winterdagen het aanwezige arbeidspoten tieel te kunnen gebruiken. De model-SAB- cantine, die bij dit bouwwerk is opge trokken behoort eveneens bij de proefne ming. De arbeiders kunnen daar „op ver haal komen" als zij een tijd in ongunstig weer hebben gewerkt. De maatregelen die men neemt zijn be stemd om het werk bij matige regen of lichte vorst door te kunnen laten gaan. De woningen, die al glasdicht zijn of met provisorische middelen, zoals plastics, zijn dicht gemaakt, worden verwarmd. Het materiaal, dat niet verwerkt kan worden bij ongunstig weer, wordt met zeil, plastic of rietmatten afgedekt. Zowel binnen als buiten zijn verscheidene soorten van ver lichting aangebracht, zodat de arbeiders op de korte winterdagen toch de gehele dag kunnen werken. Het ministerie van Wederopbouw en Volkshuisvesting verleent steun aan deze proefnemingen. In de toelichting op een wetsontwerp tot wijziging van zijn begroting voor 1954 deelt de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, mr. J. M. L. Th. Cals, on der meer mee dat de stichting Nederlands Impresariaat, welke bemiddeling verleent bij het voorbereiden van concerten, zich in 1948. mede met het doel haar financiële positie te verbeteren, tevens is gaan toe leggen op het organiseren van theatervoor stellingen door buitenlandse gezelschap pen. Dit heeft niet tot het beoogde resul taat geleid. De bedoelde werkzaamheden leidden integendeel tot verliezen. Dienten gevolge werd in 1952 besloten de afdeling „theater" op te heffen Bij de afwikkeling van de firianciëlë' verpliéhtingen is. geble ken, dat er bij het Nederlands impresa riaat een aanzienlijk: oD^edekt tekort was ontstaan. Dit bedi-oeg op 1 September 1954 f63.312. Aangezien de stichting Nederlands Impresariaat destijds in het leven ls ge roepen als uitvloeisel van besprekingen, die in 1946 zijn gevoerd tussen vertegenwoor digers van de Koninklijke Nederlandse Toonkunstenaarsvereniging en van de mi nisteries van Onderwijs, Kunsten en We tenschappen en van Sociale Zaken, heeft de minister zich beraden over de vraag, of het rijk terzake van de delging van dit te kort de helpende hand zou dienen te ver lenen. De overweging, dat het belang van de Nederlandse toonkunstenaars ten zeer ste geschaad zou worden, indien het Ne derlands Impresariaat zijn werkzaamhe den zou staken, alsmede de omstandigheid dat buitenlandse crediteuren, zij het ten onrechte, in de mening hebben verkeerd te doen te hebben met een officieel or gaan van de Nederlandse staat, heeft de minister en zijn ambtgenoot van Sociale Zaken na rijp beraad doen besluiten het bedrag van f63.312 voor rijksrekening te nemen. Opdat handelwijzen zoals die, welke in het verleden tot het genoemde tekort heb ben geleid, in de toekomst vermeden kun nen worden, heeft de minister een finan cieel deskundige aangewezen als zijn ver tegenwoordiger bij het bestuur van de stichting en is aan het toekennen van het rijkssubsidie onder meer de voorwaarde verbonden, dat maandelijks financiële over zichten moeten worden ingezonden. Top. De nieuwe vlag van de Raad van Europa, twaalf gele vijfpuntige sterren in een cirkel op een donkerblauw veld, gaat morgen voor het eerst in top wan neer het ministerscomité van de Raad in Parijs bijeenkomt in het Chateau de la Muette. Op hetzelfde ogenblik zal de vlag ook worden gehesen aan de gevel van het hoofdbureau van de Raad in Straatsburg. Vondsten. Bij een uitgebreide zuiverings operatie in Zuid-West-Cyprus zijn grote hoeveelheden wapens en explosieven gevonden. In de bergen van Zuid-West- Cyprus is een vuurgevecht geleverd tus sen Britse commando's die grotten door zochten en verzetslieden, die onder be scherming van de mist ontsnapten. El ders op Cyprus werden weer talrijke bomaanslagen gepleegd. Eerste. De Finse luchtvaartmaatschappij „Aero" en de Sovjetmaatschappij „Aero- flot" zijn overeengekomen van 18 Fe bruari af gezamenlijk zes vluchten per week in beide richtingen tussen Hel sinki en Moskou te verzorgen. Finland zal daarmee het eerste Westelijke land zijn. dat met eigen vliegtuigen boven Sovjet-gebied komt. Critiek. Het orgaan van de Sovjet-Russi sche communistische partij, de Pravda, schrijft, dat de omvang en de hoedanig heid van het culturele en opvoedkundige werk onder de arbeiders nog steeds bij lange na niet tegemoetkomen aan de behoeften van het dagelijkse leven. De communistische partijorganisaties moes ten dit werk en de verspreiding van wetenschappelijke kennis grondig ver beteren. Automatisch. België zal het volgende jaar als eerste land ter wereld automatische telefoonverbindingen met het buiten land krijgen. In April wordt de eerste verbinding tussen Brussel en Parijs ge opend. De inwoners van Brussel zullen ook automatisch met Den Haag, Rotter dam en Amsterdam kunnen telefoneren. Voorts wil men automatische verbindin gen tot stand brengen tussen Brussel en Zwitserland en enige Duitse steden. Prijs. De academie voor mensenrechten in Genève heeft zijn médailles voor 1954 en 1955 aan de atoombomslachtoffers van Hirosjima en Nagasaki verleend. De academie heeft zijn eerste médaille, die de „prijs voor mensenrechten" genoemd wordt, in 1950 posthuum verleend aan Mahatma Gandhi. Anderen die de mé daille hebben gekregen, zijn de winnaars van de Nobelprijs voor de vrede Albert Schweitzer en Ralph Bunche. Opleiding. Volgens het Oostenrijkse blad „Die Presse", zijn Sovjet-Russische in structeurs begonnen met de opleiding van vliegers voor de Oostenrijkse lucht macht. Voor dit doel zouden vier les- toestellen van het type Yak, die de Sovjet-Unie aan het Oostenrijkse leger heeeft geschonken, gebruikt worden. Praktijk. In Praag is een employé van de gemeentereiniging ontslagen, omdat hij van huis tot huis ging voor nieuwjaars fooien. Verscheidene employés zijn be rispt of gestraft. Een Praags blad spreekt van bedelaarspraktijken, die in de kapitalistische maatschappij voor komen, maar waarmee de socialistische maatschappij behoort te breken. Geweigerd. Het Italiaanse Hof van Appèl heeft geweigerd de familie van Clara Petacci, een vriendin van Mussolini, do cumenten toe te wijzen, welke na de oorlog in de tuin van haar villa waren gevonden. Het hof bepaalde dat de stukken, waaronder liefdesbrieven en gramofoonplaten van vele redevoe ringen van Mussolini, aan de Italiaanse staat, behoren. Clara Petacci is in 1945 gelijk met Mussolini door partisanen ter dood gebracht. Terugkeer. In Oost-Berlijn is Zondag een groot transport Duitse gevangenen uit de Sovjet-Unie aangekomen. Morgen worden ongeveer zeshonderd gevange nen in het West-Duitse doorgangskamp te Herleshausen verwacht. In Japan zijn Zondag 43 Japanse krijgsgevangenen en burgers teruggekeerd na een gevangen schap van tien jaar in de Sovjet-Unie. Het was het vijfde transport van Japan ners uit de Sovjet-Unie van de laatste tijd. Vrijdag zijn 991 Polen uit de Sovjet Unie in hun land teruggekeerd, aldus meldt het Poolse persbureau P.A.P. Monument. Te Voronej in de Sovjet-Unie zal een standbeeld van Tsaar Peter de Grote worden opgericht. Het is het eer ste monument voor een Tsaar sinds de revolutie. Peter de Grote heeft in 1695 in Voronej een scheepswerf en een fort gebouwd. NIET ALLEEN voor de natuurliefheb ber en de botanicus is de kennis van de inheemse flora van betekenis, maar niet in het minst ook voor de geoloog die op zoek is naar bodemschatten. De Nederlan ders die zich een naam hebben verworven op het gebied van landveroveringen op de zee, weten in het algemeen wel, dat nieuwe landaanwinningen buiten de oor spronkelijke zeeweringen, in de aanvang weinig geschikt f zijn voor de teelt van normale landbouwgewassen. Daarvoor is de bodem nog te ziltig, zo dat er aanvankelijk alleen zee kraal, kweldergras, ganzevoet, melkkruid, hanepoot, zeeven- kei, zulte, zoutmelde en ande re planten, die keukenzout kunnen ver dragen, zullen tieren. We vinden daarin niets bijzonders, omdat we nu eenmaal niet anders weten. Maar, zoals er planten zijn die bij voor keur op zoutrijke gronden groeien, zo zijn er ook allerlei planten die een voorliefde hebben voor andere stoffen in de bodem: In het dal van de Geul groeit in Limburg bijvoorbeeld het zinkviooltje, dat ons een aanwijzing geeft voor de zinkrijkdom van de grond. Langs de Geul zijn dan ook in derdaad zinkhoudende lagen aangeboord, zodat het zinkviooltje ons niet op een dwaalspoor heeft geleid. (Hierbij moet worden opgemerkt, dat de tegenwoordig algemeen gebruikte kunstmest in dit op zicht een merkwaardige invloed heeft, want waar op de akkers langs de Geul kunstmest wordt gestrooid, verdwijnt het zinkviooltje, hetzij doordat het zink on werkzaam wordt gemaakt, hetzij doordat de kunstmest stoffen bevat die voor het viooltje nadelig zijn). Een dergelijke ervaring als met het zinkviooltje, heeft men ook in Thüringen opgedaan, waar een plant voorkomt die uitsluitend wil groeien op gronden die rijk aan koper zijn en in Brazilië heeft men uit het voorkomen van bepaalde planten goudhoudende aders in het zand weten af te leiden. In Noord-Amerika groeit voorts een plant die de ingewikkelde naam Eri- gonum ovalifolium draagt, waaruit u in ieder geval reeds kunt concluderen dat zij ovaal- gevormde bladeren draagt. Maar dat is toch niet het be langwekkendst, want het is voor de speurders naar bo demschatten van veel méér betekenis dat deze plant uit sluitend wordt aangetroffen op plaatsen waar zilver in de bodem zit. Nu moeten we door de aanwezigheid van deze planten ons ook weer niet een al te overdreven voorstelling maken van de bodemrijkdommen, want het gaat hier om sporenelementen die in de bodem aan wezig moeten zijn, dus om minimale hoe veelheden die de planten voor de opbouw van hun organismen nu eenmaal nodig blijken te hebben. Maar aan de andere kant kan de aanwezigheid van zeldzame sporenelementen, die ons door bepaalde planten worden aangewezen, een aandui ding zijn van grotere rijkdom van deze elementen in diepere lagen. Vandaar dat voor de speurende geoloog niet alleen de bodemformatie, maar ook de plantenwe reld van betekenis kan zijn. Dit is een mooie gelegenheid ook eens wat te zeggen over gidsfossielen. Daarover morgen. (Nadruk verboden) H. PéTILLON.

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 2