Veren igi ngsvaria Candidaten voor kampioenschap zijn nu al aan te wijzen Agenda voor Velsen uit de IJmond ^jBrieven aan de redactie Heemskerk 9 Ledenvergadering Centrale Bond DCIJ ontvangt Jozeph Blankenaar Feestmiddag voor de Kinheim-jeugd Kinderen van VGZ- personeel krijgen feest Feestavonden van Willem de Zwijgersehool Gereformeerde Kerk niet 21 maar 23 December in gebruik Bridgewedstrijden voor FWN-employés IJmond-volley balcompetitie DEM-speler kreeg hersenschudding Kerstconcert van de Hoogoven Harmonie Agenda voor Beverwijk Kleuren verdringen straks het zwart-wit geheel Het „Rode Kruis" gaat in Beverwijk meer actie voeren Niettemin toekomst in het bedrijf Scheepvaart EEBATfKCr MAANDAG 12 DECEMBER 1955 Op Donderdag 15 December zal de Cen trale Bond in haar gebouw aan de Trawler- kade aan de IJmuidense Zuidzijde een ledenvergadering houden. De agenda bevat een vijftal belangrijke punten. De aanvang is vastgesteld op des avond half acht. Om de provinciale damtitel Deze week wordt de laatste ronde ge speeld van het damtournooi om de provin ciale culbtitel. Daar DCIJ en Jozeph Blan kenaar zich reeds in de eindstrijd hebben geplaatst is deze anders zo interessante ontmoeting Woensdagavond van alle we zenlijke belang ontbloot. Maar de eer om te winnen is toch nog de moeite waard. Het programma van de laatste ronde is als volgt: Groep A, Haarlemse damclubGezellig Samenzijn, WeespSt. Bavo, Wormerveer CDA, Jozeph Blankenaar 2ODV. Groep B: DCIJJozeph Blankenaar, Zaandam GS 2, DCGOostzaan, Den HelderDSTO. Voor de onderste plaats is nog volop span ning. De Henlder en ODV staan onderaan en zullen vermoedelijk door te verliezen wel het kind van de rekening zijn. Om de Kennemer damtitel Voor Woensdag is in het clublokaal van Het Oosten de belangrijke ontmoeting tus sen de dammers van „Het Oosten" en de Verenigde Katholieke Dammers vastgesteld. Welk tiental wint is kampioen van Kenne mer land. De kampioen van Kennemerland komt uit tegen de kampioen van de districten Amsterdam, Zaandam en Noorderkwartier om uit te maken welke twee clubs naar de hoofdklasse promoveren. Als vele verenigingen in de omgeving heeft Zaterdag in het Gemeentelijk oerit- spanninigslokaal aan de Van Diepenstraat de jeugd van de Voetbalvereniging „Kin- heim" zijn feestmiddag gehad, die nu eens niet de verlate aanwezigheid van de goed heiligman als middelpunt had. Een groot aantal adspiranten en welpen had aan de uitnodiging gehoor gegeven. De voorzitter van de jeugdcommissie, de heer A. Snijders, begroette de jongens. Hij hoopte, dat zij deze middag zouden zien als een belangrijk onderling contact om de band te verstevigen en daardoor mee te werken aan de betere clubgeest en de club liefde te versterken. Direct al werden de knapen in beslag ge nomen door verschillende aardige wed strijdspelen, waaronder sjoelen, speerwer pen, autoraces en andere vermakelijkheden. Het aardige van deze wedstrijden was, dat alle deelnemers in volgorde van hun plaat sen bij de uitslagen in aanmerking kwamen voor verschillende practische en waarde volle prijzen. Tenslotte werd aan iedere jongen nog een flink feestpakket uitgereikt. Het wordt traditie, dat de directie van Van Gelder Zonen N.V. Koninklijke Papier fabrieken tussen St. Ni colaas en Kerstmis de kinderen van het bedrijfspersoneel een feestmiddag aanbiedt; een feestmiddag, die wegens de grote schare van kinderen twee voorstellingen vraagt. Dit feest wordt Woensdagmiddag, 14 De cember gehouden in gebouw „Concordia", waar de kinderen een programma vol af wisseling staat te wachten. Aangezien vele personeelsleden van grote afstand hun werkkring bij Van Gelder hebben zullen voor de eerste voorstelling, die om twee uur begint voor de kinderen, die buiten Beverwijk en ten Zuiden van het Noordzeekanaal wonen, speciale autobussen de bezoekertjes naar Concordia vervoeren en na afloop weer tot Schagen en Haarlem terugbrengen. De kinderen, die in Velsen- Noord en Beverwijk wonen worden om vier uur in gebouw Concordia verwacht. Op Donderdag en Vrijdag, 22 en 23 De cember worden voor de openbare Willem de Zwijgersehool voor ULO in het patro naatsgebouw aan de Zeeweg een tweetal feestavonden gehouden, waarvan het pro gramma geheel door leerlingen van de ver schillende klassen wordt verzorgd. Het is een uitvoerig programma, afge wisseld met zang, dans en muziek. Behalve enige balletdansen, die onder leiding van mevr. A. ZwartStol worden uitgevoerd, treedt er een koperkwartet van leerlingen op onder leiding van de heer J. Groot, di recteur van de IJmuider Harmonie. Tussen de verschillende nummers en tijdens de pauze musiceert een orkestje, gevormd uit leerlingen. Na de pauze, die vooraf wordt gegaan door een gymnastiekdemonstratie, wordt het toneelspel in drie bedrijven door dr. P. H. Schroder „De twee Egyptische dieven" opgevoerd. ,,'t Karpertje" vierde feest De Beverwijlcse hengelsportvereniging ,,'t Karpertje" heeft Zaterdagavond in het clubhuis zaal Langendijk een feestelijke bijeenkomst gehouden. Onder leiding van de voorzitter, de heer A. Hoeben, werden de bloemetjes buiten gezet. Veel hilariteit verschafte een „droog"viswedstrijd en ver der vroeg het aloude kienspel de aandacht. Op deze avond werden tevens de prijzen uitgereikt aan de winnaars van de gehou den St. Nicolaaswedstrijd. De .gelukkigen waren: 1. J. Pools met 31 stuks; 2. J. van Zutphen 20; 3. J. Beentjes 14; 4. L. Jansen 12; 5. H. Kranendonk. De uitslag van de „droog"viswedstrijd was: 1. J. Duyn 68 pnt; 2. J. Maas 40 pnt; 3. J. Rol 40 pnt. De uitslagen bij De Pion De onderlinge wedstrijden van de Castri- cumse schaakclub De Pion in hotel Meijer aan de Dorpsstraat hebben de volgende uit slagen opgeleverd. Afdeling A: Holtes Beekman 01; Th. de SmalenWalter Uhl, afgebroken; BornC. Bennes, afge broken. Afdeling B: OudshoornDe Wit, remise; SchmidtVan Dijk 10; Van der BeyKortekaas, afgebroken; dr. A. P. W. A. M. de JonghJ. Bos, remise; Zwart Oudshoorn 10. Afdeling C: Beentjes v. d. Bos 10; notaris Van Cranenburgh Kerstens, remise; BakkerVan Velzen 01; P. MenkeStreutgers 10. Het twee de tiental van De Pion speelt Vrijdag 16 December haar tweede bondscompetitie- wedstrijd tegen 't Witte Paard. De wed strijd wordt in Koog-Zaandijk gespeeld. De ingebruikname van de aan de Prin ses Beatrixstraat te Castricum gebouwde Gereformeerde kerk had men aanvanke lijk op 19 en later op 21 December gesteld. Om evenwel geen onnodig risico te nemen heeft men thans de openingsplechtigheid vastgesteld op Vrijdag 23 December, aan vang half acht 's avonds. Hotel De Rustende Jager te Castricum was Zaterdagmiddag plaats van samen komst voor verscheidene P.W.N.-employés uit Noordholland, meer speciaal voor de liefhebbers van bridgen. Op initiatief van de personeelsvereniging van het bedrijf vond namelijk een bridgewedstrijd plaats, waarvoor de bridgeclub van het P.W.N. te Bloemendaal de organisatie op zich had genomen. Hiervan gewaagde de voorzitter van de personeelsvereniging, de heer Smit, in zijn begroetingswoord. Hij wenste de aanwezi gen een prettige middag en stelde hen ver volgens onder de hoede van de wedstrijd leider, de heer W. Th. Molenkamp, uit Bloemendaal. Met grote animo hebben de liefhebbers zich aan hun sport gewijd en de prijswinnaars waren, van lijn a: 1. fami lie Molenkamp, Bloemendaal; 2. familie v.d. Capelle, Beverwijk; 3. familie Jonker, Bloe mendaal. (De nummers twee en drie ein digden gelijk). Lijn b: 1. S. F. Waagmeesters, Beverwijk L. Vester, Beverwijk; 2. C. J. van Beek, BloemendaalW. Langendonk, Bloemen daal. Lijn c: 1. G. J. Jansen, BeverwijkF. C. de Liefde, Beverwijk! 2. G. van Reeuwijk, Bergen—M. C. van Weele, Bergen. HOEWEL DE HELFT van de volleybalcompetitie in de afdeling IJmond nog niet voorbij is, zijn toch in de verschillende klassen al de teams aan te wijzen, die dit jaar ernstig in aanmerking komen voor het kampioenschap. In de eerste klasse bij de dames staat bovenaan de ranglijst de kampioen van vorig jaar: Kennemers I, ditmaal niet zo stevig, daar zij op de voet wordt gevolgd door VCK I, welk team dit jaar voor het eerst in de afdeling IJmond uitkomt. Als zeer goede derde staat het PSV team op de lijst. Vorig jaar werd dit team kampioen in de tweede klasse en thans bezet het al weer een goede plaats in de eerste klasse. Het DGS-team volgt dan op de vierde plaats. VSV 1 begon de competitie bij de dames zeer hoopvol doch zakt thans iets af. In de gevaarlijke zone bevinden zich Waterloo, VGV 1 en VCK 2. Deze teams zullen beter spel moeten laten zien in het verdere ver loop van de competitie om van deze plaats af te komen. Dames tweede klasse Bovenaan staan de dames van Sportbond; verleden jaar in de beslissing voor het eer ste klasseschap geslagen door PSV, thans ernstig op weg dit te veroveren. Op de tweede plaats troont Kennemers 2 als enige concurrent. Gezien het kleine aantal deel nemende teams in de afdeling is te.ver wachten dat in deze, stand geen grote wij zigingen zullen voorkomen. Heren eerste klasse Ook hierin als koploper een Beverwijks team, op de voet gevolgd door VCK 1, welk team dit jaar voor het eerst in deze afde ling uitkomt. Derde is Sportbond 1; dit team toont een goede vooruitgang en vormt een grote concurrent voor de nummers 1 en 2. Op de vierde plaats staat VGV 1. Tech nisch is dit een goede ploeg, doch zij mist in de belangrijkste wedstrijden de juiste technische afwerking. Waterloo dit jaar verschijnend met een geheel ander team heeft ondanks haar vijfde plaats enige goe de wedstrijden gespeeld en kan zich op de ze plaats wel handhaven. Gevaarlijk staan de teams VCK 2, PSV en VGV 2. Hierbij valt op dat het PSV- team dit seizoen geheel uit vorm is. Verle den jaar werd het kampioen en thans heeft hot slechts 2 punten uit 6 wedstrijden. Heren tweede klasse Wederom een Kennemers-team dat de toon aangeeft. Het streven van de vereni ging „Kennemers" om dit jaar met twee kampioenschappen uit de competitie te voorschijn te komen, heeft dus alle kans Tijdens de Zondagmiddag gespeelde voet balwedstrijd tussen DEM 5 en Waterloo 3 kwam de DEM-9peler Th. van der Meer zo ongelukkig in botsing met een tegen stander, dat hij met een hersenschudding naar het Rode Kruis ziekenhuis werd ge bracht. De Hoogoven Harmonie, dirigent W. Steyn, geeft op Dinsdagavond 20 December het jaarlijkse Kerstconcert in de Ned. Herv. Kerk te Beverwijk. Medewerking aan dit concert wordt verleend door „Zang en Vriendschap," dirigent Stephen Jansen. van slagen. Indien Kennemers 2 op 13 De cember DGS met 2 verliespunten huis waarts stuurt, kan zij zich reeds kampioen van deze klasse noemen. Als goede derde staat Sportbond 2 op de lijst. De overige teams missen helaas nog de kracht om goed toe te slaan. De standen tot en met 30 November zijn: Dames eerste klas: Kennemers 1 6 5 1 10 pnt. V.C.K. 1 6 5 1 10 P.S.V. 6 4 2 8 D.G.S. 1 6 4 2 8 V.S.V. 1 6 3 3 6 Waterloo 5 1 4 2 V.G.V. 1 6 1 5 2 n V.C.K. 2 5 0 5 0 Heren eerste klas: Kennemers 1 6 5 1 10 pnt. V.C.K. 1 5 4 1 8 Sportbond 5 4 1 8 V.G.V. 1 5 3 2 6 Waterloo 5 2 3 4 V.C.K. 2 5 1 4 2 P.S.V. 6 1 5 2 V.G.V. 2 5 1 4 2 Dames tweede klas: Sportbond 4 4 0 8 pnt. Kennemers 2 5 3 2 6 V.S.V. 2 4 1 3 4 V.G.V. 2 4 1 3 2 D.G.S. 2 4 0 4 o Heren tweede klas: Kennemers 2 7 7 0 14 pnt. D.G.S. 7 4 3 8 Sportbond 2 7 4 3 8 V.C.K. 3 7 3 4 6 S.V.IJ. 7 2 5 4 V.G.V. 3 7 1 6 2 VEILINGBERICHT 9 December. Sla 38, andijvie 3166, bospeen 1439, was- peen 820, bloemkool 2364, tomaten 31134, spruiten 2381, prei 922, knollen 1226, groene kool 710. rode kool 69, peen 79, soepgroenten 615. 1 pjf%s« Een enorme explosie werd, vorige week in een steengroeve van de Portland-cement fabrieken in de Duitse stad Lengfurt bij Marktheidenfeld veroorzaakt. De kalksteen, xoelke vrij kwam bij deze ontploffing van 10.600 kg. springstof, verdeeld over 55 boorgaten, leverde genoeg grondstof op om de fabriek drie maanden aan het draaien te houden. Voor het vervoer van de losgeraakte steenmassa's waren niet minder dan 6.500 goederenwagons nodig. MAANDAG 12 DECEMBER IJMUIDEN Thalia, 20 uur: „Stalag 17" Rex, 20 uur (officieuze opgave) „Nana" Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel Ge bouw, open van 9.30—12 en 14—16.30 uur. Nutsbibliotheek, Heidestraat, open van 1921.30 uur. DINSDAG 13 DECEMBER IJMUIDEN Thalia, 20 uur: „Stalag 17". Pieter Vermeulenmuseum, als Maandag. Instituut voor Arbeiders Ontwikkeling, Velsen-IJmuiden, 20 uur, Cultureel Ge bouw, lezing en film over IJsland. VELSEN Raadhuis, 19.30 uur: openbare vergade ring gemeenteraad. MAANDAG 12 DECEMBER Kennemer Theater, 19 en 21.15 uur:Sa tan's Paradijs." Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: „De af vallige." W.B. Theater, 20 uur: „De Jungle der misdaad." Terpsichore, 20 uur: N.V.V., lezing over afbetaling. 't Centrum, 20 uur: Vergadering „De IJzeren Voorn." „De Groentenbeurs," 20 uur: Vergadering kappers. Openbare Leeszaal, 1517 en 1920 u. R.K. Leeszaal, uitleenbibliotheek 1518 uur; lees- en studiezaal 1518 en 19 21.30 uur. DINSDAG 13 DECEMBER Kennemer Theater, 19 en 21.15 uur: „Kus des doods." Luxor Theater, als Zondag. 't Centrum, 20 uur: „Us Memmetael." Toonzaal Gasbedrijf, 14.30 uur: Kook- en bakdemonstratie. Doopsgezinde Kerk, 20 uur: Concert Doopsgez. Gem. Zangkoor. Sneller en groter is ook het devies voor de ontwerpers van helicopters. Deze foto laat er een zien, de YIi-16 A „Turbo transporter", die veertig personen met een topsnelheid van om en nabij 225 km/u kan verplaatsen. De kleurenfotografie gaat in de toekomst de zwart-wit fotografie volkomen verdrin gen. Aldus de heer C. Loep op de Vrijdag avond zeer druk bezochte bijeenkomst van de Beverwijkse Amateur Fotografen. De heer Loep vertelde hoe het vroeger met de zwart-wit fotografie ging, toen nam men zijn opnamen en de fabriek ontwikkelde deze, nu is dit nog zo met de kleuren opnamen. Maar men kan de films heel goed zelf ontwikkelen, dit brengt in de eerste plaats een grote kostenbesparing met zich mede. Op een flanel-bord liet de heer Loep zien, hoe men chemisch tot de di verse kleuren komt en hoe de amateur te werk moet gaan om een film in haar ver schillende stadia te ontwikkelen, te fixe ren en te bleken. Groot was de belangstel ling van de leden toen de heer Loep een kleurenfilm in de zaal ging ontwikkelen. Ongetwijfeld is het een leerzame avond geworden, die door de heer G. Broertjes met een woord van dank tot de heer Loep werd besloten. Het laat zich aanzien dat de vergadering van gisteren van de afdeling Beverwijk van het Nederlandse Rode Kruis tot gevolg zal hebben, dat de leden meer met de ver eniging zullen gaan meeleven. Tot nu toe was het bezoek aan vergaderingen niet overweldigend te noemen, maar het bestuur koestert de stellige verwachting, dat dit anders wordt. Het bestuur en ook de aanwezige leden verkeerden in de veronderstelling, dat het overgrote deel van de leden niet weet welk een zegenrijk werk onder leiding van het Rode Kruis geschiedt, ook in vre destijd. Ware dit wel het geval, dan zou men zeker mee willen helpen met dit werk. Want hulp is er nodig. Veel hulp zelfs. Met trots werd door het bestuur verteld hoe vele invaliden en mensen die aan een slepende ziekte lijden bezig worden gehou den met allerlei handwerk als: haken, breien, pitrietwerk, enz., wat voor deze patiënten een meer dan welkome afleiding is. De werkstukken worden dan later ver kocht en op deze manier ontvangen zij enig geld, dat op een spaarkaart wordt gezet. Maar voor dit „welfare"-werk is drin gend behoefte aan dames en meisjes, die deze mensen kunnen bijstaan. Op de vergadering gaven enkele leden zich op voor huisbezoek, om zodoende een grote saamhorigheid te krijgen en meer werkers. Want ook het ledental behoeft aanvulling. Met de snelle uitbreiding van Beverwijk kan het aantal leden met spron gen omhoog gaan. Door het ontvangen van meer contributie kan het bestuur nog veel meer doen, wat nu achterwege moet blij ven. Vele leden opperden de wens, om voor de invaliden en voor hen die lijden aan een slepende ziekte eens een gezellige middag te organiseren en autoritten te maken door de omgeving, waarbij het bestuur dan rekent op de medewerking van de vele be zitters van een auto.. Voor een te houden boottocht heeft het bestuur reeds een flink bedrag op de begroting geplaatst. De be groting werd in haar geheel goedgekeurd en daar voor de bestuursverkiezing geen tegencandidaten waren gesteld, werden de beide aftredende heren herkozen. De heer W. P. G. Stoutenbeek, de voor zitter, hoopte in het begin van het volgend jaar met een werkers-commissie te verga deren en hij twijfelde er niet aan, of met de geringe contributie (minimum één gul den per jaar) moeten er vele leden te win nen zijn, om de lijdende mens te dienen. Comité afscheidsgeschenk schoolhoofd De heer J. H. Gallée, hoofd der Heems- kerkse R.K. school, zal binnenkort het on derwijs met pensioen verlaten. Teneinde hem bij het afscheid een passend geschenk aan te kunnen bieden heeft zich in Heems kerk een comité gevormd, dat hiervoor gelden zal inzamelen. De heer Gallée is bijna veertig jaar onderwijzer in Heems kerk geweest. (Verkort weergegeven) Poel bij de pont Als wielrijder maak ik in de avonduren nogal eens gebruik van het pontveer te Velsen. Nu is de toestand aan de noordelijke oever de laatste tijd flink veranderd en zeer ten voordele van de veiligheid der wielrijders. Als ik dan kijk naar de toestand aan de zuidkant, dan mankeert er nog wel wat aan. Vooral j.l. Zaterdagavond was het ge woon hopeloos. Het fietspad, rechtsaf naar IJmuiden, was ondergegaan in een poel van water en modder. Verlichting is niet aanwezig, dus zoek je weg maar in het donker. Het is „pas op, val niet", want dan is het leed niet te overzien. Als entrée voor de wielrijders tot onze gemeente een wantoestand in optima for ma. Misschien kan dit ook eens bekeken worden, en dan 's avonds door de instantie welke met deze werkzaamheden belast is. Al was het maar een klein beetje licht in de duisternis. P. HOEKSTRA, Van Galenstr. 7, IJmuiden. Tuinders trekken naar de industrie Vooral de jongere tuinders trekken de laatste jaren naar de industrie. Hiervoor gelden verschillende oorzaken: de gas- schade, de verdroging en het verdrijven van vele tuinders van hun grond door de steeds voortschrijdende woningbouw. On danks deze moeilijkheden is er toch nog wel een toekomst voor de tuinder in Ken nemerland weggelegd. Teneinde dit doel te bereiken zal men de handen ineen moe ten slaan. Tot deze conclusie kwam de heer Th. Aardenburg uit Beverwijk tijdens de Vrijdagavond gehouden bijeenkomst van Tuinbouwstudieclub „Heemskerk Vooruit". Op deze avond werden verschillende problemen waarmee de tuinders thans worstelen uitvoerig besproken. Naar de voorzitter de heer O. de Ruyter in zijn openingswoord mededeelde was deze bij eenkomst belegd om van gedachten te wis selen over verschillende vraagstukken, teneinde zich hierin te verdiepen en later beslagen ten ijs te komen. Ook de thans geldende minimumprijzen werden er aan een beschouwing onder worpen. Over het algemeen was men van mening dat deze bedragen niet hoger be hoeven te worden indien de heffing op sommige producten zou komen te verval len. Ook verschillende andere onderwerpen werden nog besproken zodat het voor de weinige aanwezigen een leerzame avond werd. Nieuwe ziekenfondsbode Tot bode van het Algemeen Ziekenfonds Heemskerk en omstreken is benoemd de heer C. Dam te Heemskerk. Amstelbrug, 9 te Londen. Aagtedijk, 9 270 m. O.ZO. Halifax 10 Halifax. Algenibs pass. 9 Dover n. Gdynia. Alpherat, pass. 9 Recife n. New York. Artemis, pass. 9 Martinique n. San Nicholas. Amerskerk, 10 v. Aden n. Suez. Aagtekerk, 11 v. Halitax n. Boston. Abbedijk, 11 te Bremen. Adonis, pass. 11 Ouessant n. Rotterdam. Alhena, 11 te Rio de Janeiro. Alkaid, 10 v. Buenos Aires n. Bahia Blanca. Alnati, 10 v. Rotterdam n. Bremen. Alwaki, 11 v. Colombo n. Madras. Ampenan, 12 te Penang. Amsteldiep, 10 te Napels. Artemis, 11 te San Nicolas. Alioth, pass. 10 St. Vincent n. Las Palmas. Amstelvaart, 10 v. Port Said n. Rotterdam. Alamak, 10 85 m. O.NO. Ras Fartak. Albireo, verm. 11 v. Hamburg n. Antw. Alderamin, 11 Port Said verw. Bantam, 11 v. Bombay n. Cochin. Bloemfontein, 11 155 m. W.ZW. Port'Elizabeth. Bussum, 10 115 m. O. Malta. Barito, 10 v. Sorong te Steenkool. Camitia, 9 v. Liverpool n. Curagao. Charis, 9 v. New Orleans n. Curagao. Cistula, 9 v. Piraeus n. Aden. Caltex Pernis, 10 te Fiaxenvik. Cottica, 11 te Georgetown. Caltex Delft, 10 v. Sidon n. Rotterdam. Caltex Leiden, pass. 10 Gibraltar n. Rotterdam. Caltex The Hague, pass. 10 Gibraltar n. R'dam Camerounkust, 9 Freetown. Celebes, pass. 10 Str. Messina n. Port Said. Castor, 7 v. Auxcayes n. Port au Prince. Diemerdijk, 10 Stockton. Dordrecht, 8 v. New Orleans n. Liverpool. Dorestad, 9 v. Pto La Cruz n. Curagao. Enggano, 11 v. Singapore n. Tj. Priok. Eos, pass. 11 Oporto n. Rotterdam. Erinna, 11 te Balikpapan. Esso Den Haag, pass. 10 Kp. Finisterre n. Rasta- nura. Esso Nederland, 10 te Rotterdam. Elizabeth B, 12 Bombay verw. Farmsum, 12 te New Orleans. Friesland (SSM), 11 v. d. Tyne n. Rotterdam. Gaasterkerk, 10 v. Port Said n. Djibouti. Gabonkust, 9 v. Amsterdam n. Dakar. Gaasterland, 11 v. Las Palmas n. Amsterdam. Gadila, 12 te Adelaide. Gaasterland, 11 Las Palmas verwacht. Ganymedes, 10 Maracaibo. Hera, 10 v. New York n. Port au Prince. Hestia, pass. 11 Ouessant n. Rotterdam. Hilversum, 10 te Suez. Houtman, 11 Nagoya verwacht. Indrapoera, 10 Penang. Ivoorkust, 10 Freetown. Jagersfontein, 11 260 m. Z. Dakar. Japara (KRL), 11 v. Suez n. Damman. Joh. v. Oldenbarnevelt, 10 v. Port Said n. A'dam Jupiter, 10 v. Amsterdam n. Lissabon Japara (KRL), 10 Port Said. Karimata, 11 v. Singapore n. Port Swettenham. Korenia, 10 te Suez. Kota Baroe, pass. 11 Minikoy n. Belawan. Kertosono, 10 Seattle. Korovina, 9 v. Gefle n. Rotterdam. Keizerswaard, 16 Montevideo verwacht. Leuvekerk, 9 v. Hamburg n. Antwerpen. Lombok, 9 v. Port Said n. Napels. Luna, pass. 9 Gibraltar n. Algiers. Laertes, 12 te Penang. Laurenskerk, pass. 11 Gibraltar n. Le Havre. Lawak, 11 te Balboa. Leersum, 10 v. Hamilton n. Houston. Loosdrecht, 12 te Damman. Liberty Bell, 10 v. Cadiz n. Port Said. Macoma, 10 Kaapstad. Meliskerk, 9 Rotterdam. Maasdam, 11 v. Southampton n. Cobh. Maashaven, pass. 10 Madeira n. Antwerpen. Madoera, 10 te Suez. Meerkerk, 12 te Aden. Metula, 11 te Hongkong. Maaskerk, 10 v. Marseille n. Antwerpen. Maureen, 10 90 m. W.ZW. Malta. Mitra, pass. 10 Townsville n. Abadan. Maaskerk, 10 v. Marseille n. Antwerpen. Nestor, pass. 9 Azoren n. Paramaribo. Nias, pass. 8 Honolulu n. Los Angeles. Noordzee, pass. 9 Key West n. Liverpool. Noordam, 10 v. Rotterdam n. New YoYrk. Notos, pass. 9 Algiers n. Tripoli. Oberon, 11 te La Guaira. Ootmarsum, 11 te Savanna. Ouwerkerk, 12 te Singapore. Overijsel. 11 te Duinkerken. Ovula, 11 v. Singapore n. Bangkok. Oranjefontein. 10 te Antwerpen. Ondina, 10 Singapore. Peperkust, pass. 10 Kp. Blanco n. Dakar. Polydorus, 10 300 m. O. Azoren. Prins Fred. Willem, 9 Le Havre. Peperkust, 11 te Dakar. Phrontis, 10 v. Port Said n. Amsterdam. Pieter S. 10 v. Rotterdam n. Swansea. Poelau Laut, 11 te Hamburg. Prins Willem II, pass. 11 Ouessant n. Agadir. Prins Willem George Fred., II ta Rotterdam. -C~T NA DE ONVERWACHTE SINTERKLAAS- DRUKTE in de vis is de markt terugge keerd tot het normale rustige niveau van deze adventstijd. De binnenlandse vraag ebde af, maar als gevolg van de eveneens verminderde aanvoeren zijn de prijzen aan de stevige kant gebleven, zodat het er op lijkt, dat dit in menig opzicht vreemde jaar 1955 afscheid neemt in een hausse stemming voor de visserij. Het moge nog te vroeg en ongepast zijn, reeds achterom te kijken en zij zullen daar in de komende dagen nog genoeg gelegenheid en kans voor krijgen, maar op de vraag, of dit jaar voor de Nederlandse visserij een gun stig jaar is geweest, kan reeds nu met een bevredigend „ja" worden geantwoord. Wat het recente verleden aangaat: er is een doorzetting van de lijn te ontdekken geweest. Nog steeds weinig haring, nog steeds veel schelvis. De enige haringtraw ler van de Nederlandse vloot, die het nog in het Kanaal uithoudt is de Dirkje en de vangsten wisselen haast met de dag: Dins dag ving het schip een 400 kisten, maar Woensdag was het erg zuinig en zo gaat dat door, waaruit nog eens ten overvloede het verschil met vorig jaar blijkt, toen de trawlers, die in grote getale in het Ka naal op de haring joegen, met constant goed- buit naar huis kwamen. Het gevolg was. dat de makreel hoog in de markt bleef liggen, ondanks de aanhoudende vangsten der „blauwpijpjes". Evenals de verbazingwekkende overvloed aan schel vis blijft duren, met het gevolg weer, dat verscheidene bakkerijen van de schol op de schelvis overgingen - in die dure schol zat weinig muziek meer voor de bedrijven, die het bakvisje terecht als een onmisbaar gerecht op het volksmenu zien. Voor de schelvisprijs kan het inmiddels geen kwaad, dat er zoveel kotters naar Bres- kens zijn gestoven. In dat Breskens was er tot en met Don derdag maar 17.000 kilo haring aan de markt, maar de onberekenbaarheid van dit seizoen bleek daar Vrijdag weer eens, toen er plotseling 350 ton verscheen, die tegen een zeer redelijke prijs aan de man werd gebracht: f 0.27 tot f 0.32 de kilo. Het winderige weer werd er de oorzaak van, dat de kotters, die op de vis bleven, goeddeels binnen bleven en pas Donder dag trokken er dan toch nog een paar het zeegat uit. Dientengevolge bleef de tong maar steeds duur en de schol bleef zoals gezegd niet achter. Engeland kocht Zater dag zelfs voor f45 de tweeën en de bin nenlandse handel moest voor de drietjes f33 tot f35 over hebben. De drie vasten dagen in de toen komende week waren hier zonder enige twijfel mede debet aan, temeer omdat de markt van deze Maandag ook al niet te veel platvis opleverde. Tong bleef dus heel duur. De handel is echter door de schrale aanvoeren kennelijk wat geforceerd geworden, want Zaterdag daal den de prijzen met de tweede afslag enige kwartjes per kilo. België begon de Maan dag met een forse inzet op de kabeljauw en ook voor de grove schelvis betaalden onze Zuiderburen aardige bedragen. Maar de topprijzen van een week tevoren zijn er toch wel af. De verkoop van schelvis is blijkbaar na Maandag niet meegevallen, want nadien bleven de prijzen op een f 30 hangen. Prins Willem v. Oranje, 11 v. Montreal n. R'dam. Roepat, 10 v. Semarang te Surabaja. Roggeveen, 11 YYokohama verwacht. Rijndam, 11 te New York. Rijnkerk, 10 v. Port Said n. Suez. Stad Haarlem, 9 Rotterdam. Stad Vlaardingen, 9 v. Rotterdam n. Hampton- roads. Straat Bali, 9 v. East London n. Port Elizabeth. Salatiga, 11 te San Francisco. Sarangan, 12 te Aden. Schouten, 12 te Singapore. Sirrah, 11 te Palembang. Sloterdijk. 12 v. Semarang te Tj. Priok. Stad Breda, 12 te Narvik. Stad Dordrecht, pass. 11 Kp. St. Vincent naar Emden. Straat Mozambique, 11 te Kobe. Soestdijk, 10 v. Suez n. Djeddah. Stanvac Talang Akar, 8 Port Swettenham. Sumatra, 10 v. Penang n. Belawan. Stad Amsterdam, verm. 10 v. Middlesbro n. Me- lilla. Tamo, 10 Rotterdam. Tibia, 10 t.h.v. Kp. Towns End n. Auckland. Trajanus, 9 v. Hamburg n. Antwerpen. Tankhaven I, 10 te Bangkok. Ternate, 11 v. Port Said n. Genua. Van Heutsz, 10 te Tj. Priok. Van Riebeeck, 10 te Semarang. Van Riemsdijk, 10 te Tj. Priok. Weltevreden, 10 Beyrouth. Waal, 11 te Hamburg. W. Alton Jones, pass. 11 Singapore n. Wakayama Westerdam, 10 v. New York n. Rotterdam. Westland, 11 te Montevideo. Wieldrecht, 10 v. Covenas n. Paulsboro. Willem Ruys, 12 te Belawan. Willemstad, 11 te La Guaira. Waikelo, 10 te Pare Pare. IJsel, pass. 11 Pantellaria n. Antw. Zeeland (SSM), 10 Rotterdam. Zuiderkruis, pass. 9 Dakar n. Kaapstad. Zeeland (KRL), 9 v. Djibouti n. Djeddah. KLEINE VAART Appingedam, 9 v. Rotterdam te Lissabon. Att S, 10 v. Rotterdam te Drogheda verw. Auriga, 10 v. Gothenburg te Rotterdam. Arnoudspolder, verm. 10 v. Rotterdam n. Lissabon Audacia, 10 v. Dundalk n. Campbeltown. Amigo, 10 v. Nakskov te Limfjord. Anna B, 10 v. Bayonne te Rotterdam verw. Albergen, 11 v. Brest te Marans verw. Betty Anne S, 11 v. Dublin te Las Palmas verw. Bab T, 3 te Vestervik Beekbergen, 10 v. Swansea te Lorient. Cinderella, verm. 10 v. Rotterdam n. Duinkerken Cobri, 10 v. Esbjerg te Rotterdam. Diligentia, 10 v. Hamburg te Isle of Grain. Draco, 9 v. Amsterdam n. Aarhus. Driebergen, 10 v. Treport n. Birkenhead. Eibergen, 10 Marans n. Liverpool. Elje, 9 v. Ronne n. Wismar. Heemraadsingel, 10 v. Middlesbro te Dordt. Haaksbergen, 10 v. Swansea n. Sable d'Olonne. Ilias, 8 v. Cadiz n. Amsterdam. Ingeborg, 11 v. Kiel te Rotterdam verw. Joost, 8 v. Amsterdam n. Sarpsborg. Koningshaven, verm. 11 v. Casablanca n. Oran. Kaap Falga, 6 v. Rundvik n. Amsterdam. Kaap St. Vincent, 9 v. IJmuiden n. Stockholm. Leuvehaven, verm. 10 v. Kopenhagen n. R'dam. Larix, 7 v. Stocka n. Zaandam. Leendert B, 10 v. Stockholm te Kopenhagen. Leuvehaven, 10 v. Kopenhagen n. Rotterdam. Monica, pass. 10 Holtenau n. Rotterdam. Nautic, verm. 10 v. Liverpool n. Guernsey. Neeltje B, 10 v. Port Talbot n. Amsterdam. Nieuwehaven, 10 v. Gothenburg n. Rotterdam. Nero, 8 v. Tarragona n. Carthagena. Nieuwehaven, verm. 9-10 v. Gothenburg naar Rotterdam. Phidias, 9 v. Rotterdam n. Carthagena. Plato, 8 v. Odense te Aarhus. Poortvliet, 10 v. Swansea te Rotterdam verw. Pavo, 8 te Skutskaer. Ponza, 9 v. Trolhaettan n. Kristinehamn. Silvaplana, 10 v. Rouen te Rotterdam. Soemba, 10 v. Belfast n. Teignmouth. Taormina, 10 v. Limfjord n. Colchester. Tempo D, 10 v. Antwerpen te Maassluis. Tilly, 9 v. Zaandam n. Rotterdam. Trito, 10 v. Rotterdam n. Belfast. Veenenburg, 10 v. Middlesbro te Rotterdam. Westersingel, 10 v. Port Talbot te Rotterdam. Westpolder, 10 v. Antwerpen te Rotterdam. Westerhorn, 10 v. Rostock te Boston. Zevenbergen, 10 v. Whitehaven te Genua. Zwaantiena, 10 v. Holbeek te Skoghall verw. SLEEPVAART Cycloop, 9 v. Rotterdam n. IJmuiden. Oceaan, 9 90 m. NW. Jamaica met 2 boorpontons Oostzee. 9 30 m. O. Pto Tioman met molen. Rode Zee. 9 110 m. NW. Ameland met tanker. Thames, 9 met Cibao te Bremen. Zwarte Zee, 9 v. Port Said n. Genua met tanker Castor.

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 3