Ontstemming in Pakistan over Kroesjtsjev's uitlatingen AFLUKIN-C Oorzaak van ongeluk met de „Bontekoe" niet opgehelderd Jaarlijkse landdag voor het Economisch Onderwijs Agenda voor Haarlem Antiquair wierp bij overval zijn antieke vazen naar jeugdige boefjes „De koppelaarster" - klucht bij Nederlandse Comedie „Nieuwe vormen van economisch onderwijs, heden en toekomst" Twee jongens (15 en 17 jaar) stalen antiquiteiten Russische „onpartijdigheid" in de kwestie Kasjmir zeer twijfelachtig Premier Menzies wint de verkiezingen 7 Nederlandse emigrant door Amerikaanse politie doodgeschoten Ambassadeur van Pakistan terug in Nederland Meisje bij aanrijding ernstig gewond R.K. Kerk in Indonesië prijst nationalisme Kerkelijk Nieuws Liberalen hebben reeds elf zetels winst geboekt Expositie van geschenken aan het vorstelijk paar MAANDAG 12 DECEMBER 1955 De jaarlijkse Landdag voor het Econo misch Onderwijs, Zaterdag in Krasnapols- ky in Amsterdam gehouden, stond dit jaar in het teken van de vernieuwingsmogelijk heden van dit onderwijs. In zijn openingsrede op deze landdag, die onder anderen werd bijgewoond door be stuursleden van Kamers van Koophandel, wethouders van onderwijs uit vele ge meenten, inspecteurs van het gymnasiaal en middelbaar onderwijs, leden van de Staten Generaal en Onderwijsraad en ver tegenwoordigers van vele onderwijsorga nisaties, ook uit het buitenland, liet de voorzitter, mr. A. Bruch uit Haarlem, de voornaamste gebeurtenissen op het terrein van het economisch (handels-)onderwijs over het afgelopen jaar de revue passeren. Hij wees onder meer op de belangrijke enquête, die door de samenwerkende ver enigingen voor economisch onderwijs is gehouden en sprak zijn waardering uit voor het initiatief van de staatssecretaris inzake de instelling van de staatscommissie Eco nomisch Administratief Onderwijs. Daarna memoreerde dr. S. Elzinga uit Haarlem in een kort overzicht het 25-jarig bestaan van het Nationaal Bureau voor Onderwijs op Economische Grondslag. Als ondei'werp voor deze landdag was gekozen ..Nieuwe vormen van economisch onderwijs, heden en toekomst". Als inlei ders waren uitgenodigd dr. W. Sleumer, directeur HBS-A te Amsterdam, mr. L. van Nouhuys uit Heemstede, onder-direc teur van de N.V. Droste's Cacao- en Cho coladefabrieken en de heer G. W. Comello, hoofd van de administratieve opleidingen bij de KLM in Den Haag. Uitdaging Dr. Sleumer zei, dat men de tweede on derwijsnota kan zien als een uitdaging en dat de situatie van het economisch onderwijs nu en in de toekomst het ant woord op deze uitdaging zal moeten zijn. Indirect staat er namelijk in deze nota een beschuldiging: het economisch onderwijs zou zich niet voldoende bij de ontwikkeling van de maatschappij hebben aangepast. Daartegenover kan worden opgemerkt, dat de overheid de pogingen van particulieren in deze richting niet heeft gesteund, on danks de geponeerde stelling „goed onder wijs is een efficiënte investering". In de nota is als nieuwe gedachte naar voren gekomen „beroepsonderwijs". Een definitie is moeilijk te geven, het is niet hetzelfde als vakonderwijs. De plaats van het economisch onderwijs zal men moeten vaststellen tussen het algemeen vormende en het specifieke beroepsopleiding geven de onderwijs. De uitersten zijn de gymna siale opleiding en het vaktechnische „han- dels"-onderwijs, zoals we dat veel in het buitenland zien. De inleider besprak vier groepen van „nieuw" economisch onderwijs, ten eerste vormen, die afwijken van de bestaande wettelijke vormen en boven het middelbaar onderwijs uitgaan zonder nochtans hoger onderwijs te zijn (kopklassen op dag- en avondscholen, opleiding voor de praktijk examens), ten tweede vormen, die bij het middelbaar technisch onderwijs zijn ont staan, ten derde academies voor Voortgezet Economisch Onderwijs en het N.O.I.B. en ten vierde diverse heterogene opleidings mogelijkheden. Weinig practisch inzicht Mr. Van Nouhuys bracht speciaal naar voren wat men in de kringen van het be drijfsleven zoal verlangt van het tegen woordige economisch onderwijs. Het re cente aanpassingsstreven wil tegemoet ko men aan de in vroeger jaren geuite klach ten van het bedrijfsleven, dat op de scho len weliswaar schoolse kennis maar weinig praktisch inzicht werd bijgebracht Con'- crete vakkennis zal niet mogen ontbreken, op oppervlakkige encyclopedische kennis wordt geen prijs gesteld. De grote veel zijdigheid van het bedrijfsleven mag niet leiden tot een te sterke generalisering. Iedereen heeft bij het benaderen van pro blemen in de praktijk een stukje „zeker weten" nodig. Degelijke vakkennis, ge paard aan realiteit kan wellicht worden verscherpt door de introductie van goed voorbereide praktische problemen, welke door de leerlingen zelf in scripties, pro jecten, case-work en volgens discussie methode kunnen worden uitgewerkt Ten aanzien van „praktisch inzicht" moet men onderscheid maken tussen scholieren en personen die al in het bedrijf werken. Praktisch inzicht moet worden ontleed in praktische kennis en praktische ervaring. Van scholieren mag men alleen een dege lijke kennis van praktijkvakken verwach ten en een kiem voor een ervaringsontwik keling in de later volgende praktijk. Bij de voortgezette vorming van praktijkmensen ligt een dankbare taak, zowel voor het on- MAANDAG 12 DECEMBER Studio: „Een grote liefde", 18 jaar. 7 en 9.15 uur. Lido: „Ik was een Amerikaanse spionne", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „El Alamein", 14 jaar, 7 en 9.15 uur Luxor: „De vrouw in het venster", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: „Johniny knapt het op", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Minerva: „A Place in the Sun", 18 jaar, 8.15 uur. Roxy: „Zeven beruchte ruiters", 18 jaar, 7 en 9.15 uur Rembrandt: „The bridges of Toko-Ri", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Stadsschouwburg: 20 uur, De Haagsche Comedie met „Het proces om Jezus", van Diego Fabri. Frans Halsmuseum: 20 uur, Volksuniversiteit. Voordracht door Prof. I. J. Jans in de serie „Leven en denken in het tegenwoordige Rusland". Begijnhof kapel: 20 uur, Interk. Evangelisatie Comité. Gebouw „Zang en Vriendschap": 20 uur: Geestelijk centrum „De grotere wereld". DINSDAG 13 DECEMBER Studio: „Een grote liefde", 18 jaar, 2.15, 7 en 9.15 uur. Lido: „Ik was een Amerikaanse spionne", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „El Alamein", 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor: „De vrouw in het venster", 18 jaar, 2, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: „De Koninklijke Reis", 10, 11.30, 2 uur en „Johnny knapt het op"„ 18 jaar, 4.15, 7 en 9.15 uur. Minerva: „A Place in the Sun", 18 jaar, 8.15 uur. Roxy: „Zeven be ruchte ruiters". 18 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „The bridges of Toko-Ri", 18 jaar, 2, 4.15. 7 en 9.15 uur. Stadsschouwburg: 20.1.5 uur, Optreden van Nicole Louvier en het litterair Cabaret. Frans Halsmuseum: 20 uur: Volksuniversiteit vijfde voordracht in de muziekcursus gegeven door Paul Chr. van Westering. Gebouw „Sint Bavo": 20 uur, Lezing met lichtbeelden en muzikale illustra ties over Corsica door Henk du Mee Jr. derwijs als voor het bedrijfsleven. Voor het wekken van belangstelling bij scholieren kunnen goed voorbereide bedrijfsbezoeken en praktijkperioden als volontair belang rijk zijn. Bij alle vormen van opleiding moet wor den gestreefd naar karaktervorming in die zin dat mensen worden afgeleverd met een ontwikkeld verantwoordelijkheidsbesef en gevoel voor verhoudingen. De heer G. W. Comello gaf een bepreking van het beroepsonderwijs in het algemeen. Hij noemde als belangrijke aspecten van de bedrijfsopleiding van administratief personeel: organisatie van de onderneming, financiering (liquiditeit, internationaal be- talngsverkeer, belastingvoorschriften en dergelijke), inzicht in planning, budge- tering en calculatie en verslaglegging, con solidatie en statistiek. Voor al deze zaken, die in de grote ver- scehidenheid van de ondernemingen zulk een belangrijke rol spelen, is wel een grootst gemene deler te vinden, waarnaar de vooropleiding buiten het bedrijf zich heeft te richten. Daartoe zal een Middel baar Economische School (M.E.S.) (pen dant van de M.T.S.) de aangewezen orga^ nisatie zijn. In een dergelijke school zullen de functionarissen voor de administratieve sector in de onderneming moeten worden voorbereid. De nadruk zal echter blijven vallen op „voorbereiding". De eigenlijke „opleiding" ontvangt men in de onderne ming zelf. Het speciale karakter van elke onderneming maakt een variatie ten aan zien van de verworven algemene kennis noodzakelijk. Een jonge Nederlandse emigrant, de 23- jarige Hendrikus Johannes Schoots, is Zaterdag- door de politie van Paterson in New Jersey neergeschoten, omdat hij ge vlucht was nadat hij een politieauto de weg had afgesneden. De man werd op slag ge dood door een schot tussen de schouder bladen. De beide inzittenden van de politie-auto Raymond Toomey en Walter Robinson ver telden dat een auto, met de heer Schoots aan het stuur, hun wagen vroeg in de mor gen de weg had afgesneden. Zij zetten de wagen enige huizenblokken ver achterna, toen de heer Schoots plotse ling de macht over zijn stuur verloor en de wagen tegen een paal opbotste. Schoots klom uit het wrak en zette het op een lopen, waarop zeven „waarschuwings schoten" door de politie-mannen werden gelost, doch tot hun „verrassing" zagen zij Schoots plotseling voorovervallen. H. J. Schoots, die in Paterson het beroep van huisschilder uitoefende, was afkomstig uit Amersfoort, waar zijn ouders, drie broers en een zuster van hem woonden. Hij emigreerde zes maanden geleden naar Amerika en woonde bij een andere Neder landse emigrant, T. A. Sart. Volgens de politie had hij de vorige avond de auto van zijn vriend zonder diens permissie geleend. De plaatselijke officier van Justitie heeft vreklaard twee van zijn ondergeschikten en een detective een onderzoek zullen doen naar „de mogelijke aanwezigheid van mis dadige intentie" bij het dodelijke ongeluk. BEELDHOUWER ALTORF OVERLEDEN Zondag is te 's-Gravenhage overleden de beeldhouwer J. C. Altorf, die op 6 Januari tachtig jaar zou zijn geworden. Hij werkte zowel im steen als in hout en ivoor. In Den Haag vindt men van hem gevelversierin gen aan een aantal gebouwen. Op brutale wijze hebben twee jeugdige boefjes uit Amsterdam, sedert enige tijd aan het zwerven nadat zij van huis waren weggelopen, Zaterdag omstreeks sluitings tijd een circa 50-jarige antiquair in zijn eigen winkel aan de Nieuwe Spiegelstraat overvallen en met een soort ploertendoder bloedend verwond. De zich hevig verweren de antiquair kreeg hulp van een overbuur man, waarop de beide jongens, respectie velijk 15 en 17 jaar oud, de vlucht namen. Twee burgers, die de achtervolging inzet ten, wisten de oudste te pakken. Deze jon gen werd via het bureau Singel overgege ven aan de kinderpolitie. Zijn 15-jarige kornuit wist te ontkomen en is nog voort vluchtig. Voorafgaande aan de overval hadden de jonigens een andere antiquair aan de Nieuwe Spiegelgracht bestolen. Zij betra den deze winkel om kwant voor vijf. De antiquair hoorde de bel gaan en kwam uiit zijn huiskamer de winkel binnen. Daar zag hij echter niemand* Vermoedend, dat de klanten alleen de winkeldeur hadden ge opend en daarna meteen weer weg waren gegaan, keerde hij terug naar zijn huis kamer. Enkele ogenblikken later ging de bel weer over. Toen hij de vitrine inspec teerde miste hij diverse antiquiteiten, waarvan hij onmiddellijk bij de recherche aangifte deed. De jongens hebben zich in de winkel schuil gehouden toen de antiquair voor de eerste maal binnenkwam, daarna een greep uit de vitrine gedaan toen de man terug was gekeerd naar zijn huiskamer en ver- Gerucht van haar benoeming tot minister onjuist Na een verblijf van bijna zes weken in haar vaderland is de ambassadeur van Pakistan, begum Liaquat Ali Khan, Zater dagavond per K.L.M.-lijnvliegtuig op Schiphol teruggekeerd. Zij sprak de ge ruchten als zou zij mogelijk benoemd worden tot minister van Sociale Zaken in Pakistan tegen, zeggende, dat deze geen waarheid bevatten. Zaterdagavond is op de Brederodelaan achter „Zomerzorg" in Bloemendaal een ernstig ongeval gebeurd ten gevolge waar van het elfjarig meisje J. van der H., wonende aan de Brederodelaan, ernstig ge wond naar het Marinehospitaal in Over- veen moest worden overgebracht. Een auto, bestuurd door de 22-jarige D. A. B. uit Beverwijk, reed op de Brede rodelaan in de richting Zuid. De bestuurder wilde het rechts van de auto fietsend meis je passeren, toen dat plotseling vlak voor de wagen linksaf de weg overstak. Een botsing was niet meer te vermijden. volgens met de gestolen buit de winkel verlaten. Een uurtje later traden zij de zaak bin nen van de tweede antiquair aan de Nieuwe Spiegelstraat, waar zij de gestolen voorwerpen aanboden. Deze antiquair vroeg de jongens zich te legitimeren, hetgeen zij niet konden. Zij vertrokken, doch kwamen korte tijd later opnieuw terug en eisten op hoge toon geld voor de antieke voorwerpen. De antiquair liet zich niet intimideren, waarop een vechtpartij ontstond. Daarbij ging het wild toe. Om zich te verweren wierp de antiquair zijn eigen antieke vazen naar de twee jeugdige boef jes en sloeg er mee om zich heen. Niette min wisten de jongens hem met hun ploer tendoder enkele bloedende verwondingen op het gelaat toe te brengen, die de anti quair later moest laten behandelen in het ziekenhuis. De Nederlandse Comedie heeft Zater dagavond in de Stadsschouwburg te Am sterdam het publiek doen kennis maken met het kluchtspel „De Koppelaarster" (oorspronkelijke titel: The Matchmaker) van Thornton Wilder, geschreven voor het Edinburgh Festival van 1954, dat destijds in de Schotse hoofdstad nogal koel ontvan gen werd - de critiek was zuinig met lof prijzingen, zou men toepasselijk kunnen zeggen- en daarna in Londen vrij veel succes behaalde. Sinds enkele weken is het nu in New York te zien. Eigenlijk is het bovenstaande niet hele maal juist geformuleerd, want het was geen nieuw stuk, dat Thornton Wilder ter vervulling van zijn opdracht van de lei ding van het Edinburgh Festival liet ver tonen. „De Koppelaarster" is een omwer king van zijn probeersel „De Koopman van Yonkers" uit 1938, hetzelfde jaar waar in zijn eerste avondvullende stuk „Onze Stad" hem een grote naam als toneel schrijver bracht, dat echter op een deer lijk fiasco uitliep. Zelf bleef hij de wijze van opvoering éls de oorzaak van de mis lukking beschouwen. Vandaar deze late poging tot recanche, waarbij hij in het tekstboek alle aanwijzingen voor de spe lers zo gedétailleerd heeft uitgewerkt, niets aan het toeval of de fantasie over latend, dat de vooruitziende bemoeizucht van Shaw met het aandeel van acteurs er maar kinderspel bij lijkt. Artistiek ge sproken was er dus voor de huidige regis seur Henk Rigters weinig eer te behalen. Hij heeft evenwel het aangenomen werk voortreffelijk opgeleverd, naar mij dunkt vrijwel in de gewenste geest, maar wat droog, te weinig uitbundig, hier en daar een paar overbodige tierelantijnen - zoals de liedjes - eraan toevoegend. Zoals men ziet heeft Thornton Wilder ook de titel van zijn stuk veranderd. Het is veelzeggend voor de mogelijkheden van de rol, dat zowel in 1938 als in 1954 de befaamde actrice Ruth Gordon als „de koppelaarster" optrad. Inderdaad is dit de meest op de voorgrond tredende figuur, want de vroegere titelheld laat meer met zich spelen dan dat hij zelf de toon aan geeft en neemt minder aan de handeling deel. De omstandigheid, dat hier rijke kan sen lagen voor Mary Dresselhuys, zal wel van beslissende invloed zijn geweest op de keuze van deze zotternij, die slechts bij vlagen werkelijk leuk is. Vooral in de ironisch gekruide apartjes met de toe schouwers kwam haar typische humor tot gelding. Maar ook overigens was zij als de listig berekenende en op geld beluste, vindingrijke en vrolijke Dolly Levy zeer vermakelijk, zonder nochtans helemaal de gewenste meesteres van de kluchtige si tuaties te zijn. Wie „Onze Stad" en „Met onze hakken over de sloot" of beter nog zijn fascineren de éënacters kent. weet dat Thornton Wilder vernieuwing in de dramatische kunst heeft pogen te brengen door zijn experimenten met de middelen van het theater. In hoeverre deze geslaagd zijn. doet nu niet te zake. Belangrijker is het feit, dat deze bijdragen tot versterking NIEUW DELHI (United Press) Een heftige reactie is in Pakistan ontketend door de uitlating van Nikita Kroesjtsjev, de Russische leider, dat Kasjmir een deel van India is. De voorzichtigste Pakistaanse reactie was de uitspraak van een woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Za ken, die zeide: „De volledige en preziese tekst van Kroesjtsjev's rede is nog niet ter beschikking. Maar indien de berichten juist zijn, dan is het veelbetekenend en onge woon, dat terwijl het geschil tussen India en Pakistan in de Veiligheidsraad ter dis cussie staat, de woordvoerder van een land, dat in de Veiligheidsraad zitting heeft, reeds partij kiest. Het is zeer bepaald géén vriendelijke daad". Kroesjtsjev sprak Zaterdag tijdens een ontvangst door de regering van Kasjmir in Srinagar. Hij zeide daarbij: „Toen Indië bevrijd werd uit de koloniale afhankelijk heid slaagden de imperialistische krachten erin, het land te verdelen in Pakistan en India". Kroesjtsjev zeide, dat de Sovjet-Unie de kwestie Kasjmir „met onpartijdigheid be ziet" en „en duidelijk verklaard heeft in de Veiligheidsraad dat de kwestie door de volken zelf beslist moet worden". „Kasjmir mag geen speelgoed in de handen der im perialistische machten worden", aldus Kroesjtsjev. Kroesjtsjev verklaarde verder, dat de politiek van de nieuwe staat Pakistan „de Sovjet-Unie ongerust maakt". „De tegen woordige regering van Pakistan loopt te koop met het feit, dat zij nauwe relaties In de aula van de ïiniversiteit van Oslo vond Zaterdag de plechtige uitreiking plaats van de Nobelprijs voor de vrede 1954, welke werd toegekend aan het Hoge Commissariaat voor de Vluchtelingen van de Verenigde Naties. De Hoge Commis saris, onze landgenoot dr. Van Heuven Goedhart, nam de prijs uit handen van de voorzitter van het Noorse Nobelprijs comité, Gunnar Jahn, in ontvangst. heeft met monopolistische Amerikaanse kringen en dezelfde regering was een van de eerste deelnemers, een van de initiatief nemers van het bekende Bagdad-pact, dat niet ten dienste van de vrede werd ge sloten. Het werd gesloten om Amerikaanse militaire bases mogelijk te maken. Wij ver klaren eerlijk, dat de bouw van Ameri kaanse bases op gebied van Pakistan ons slechts kan verontrusten, maar de Bagdad- unie, die tegen de Sovjet-Unie is gericht, zal uiteenspatten als een zeepbel". In Nieuw Delhi heeft de Indische pre- .mier, Nehroe, Zondag meer dan een uur geconfereerd met zijn Russische gasten Boelganin en Kroestsjev, waarbij inter nationale en politieke zaken werden be sproken. Vandaag zullen de besprekingen verder gaan. Verwacht wordt dat veel aandacht zal worden besteed aan economische en cul turele samenwerking tussen India en Rus land en dat ontwapening, het Bagdad- pact, Indochina, Formosa en de toelating van communistisch China tot de UNO zul len worden besproken. DJAKARTA, (United Press; De Rooms Katholieke kerk in Indonesië heeft Zondag officieel het Aziatische nationa lisme geprezen, maar gewaarschuwd tegen het internationale communisme, dat door de kerk een nieuwe vorm van kolonialisme genoemd werd. Dit standpunt werd ingenomen in een gemeenschappelijke verklaring van de Rooms Katholieke prelaten in Indonesië. Deze werd in alle Rooms Katholieke ker ken van de Indonesische archipel Zondag voorgelezen. „De nationale beweging in de Aziatische landen is een ambitie die iets goeds en ge past in zich draagt", zo begon de verkla ring. „Dit streven naar sociale hervormin gen dient gesteund te worden door allen die denken en voelen katholiek te zijn." De verklaring waarschuwde dat het na tionalisme beveiligd dient te worden tegen een nieuw internationaal imperialisme, namelijk het internationale marxistisch communisme. „Dit is een nieuwe vorm van kolonia lisme welke de geestelijke en eeuwenoude schatten van de volken van Azië ver nietigt." De verklaring zeide verder dat gods- dienstvi-ijheid de fundering van de Azia tische gemeenschap moet zijn. Bedankt voor Bennekom en voor Kampen (vac. L. Blok) J. Wieman te Oudewater. Geref. Kerken Bedankt voor Zwagerveen J. W. Vlaan deren te Blokzijl. van het spelkarakter en tot eerherstel van de acteur in een tijd van overdreven rea lisme, mechanisatie en litteraire dictatuur, althans ondernomen werden. Een soort renaissance van het machtige en verbeel- dingskrachtige Shakespeariaanse toneel stond hem voor de geest. Zo is het niet verwonderlijk, dat hij terecht kwam bij Johann Nestroy, de populaire schrijver voor het Weense volkstheater tijdens de romantiek. „De Koppelaarster" is een zeer vrije bewerking van één van diens talrijke kluchten over de burgerlijke samenleving van ruim een eeuw geleden. Toch is het een curieuze cirkelgang, als men bedenkt dat Nestroy - en met name in dit geval - veel uit de comedies tijdens de Engelse restauratieperiode heeft over genomen. Misschien had Wilder er beter aan gedaan ditzelfde voorbeeld te volgen. Nu heeft men te maken met een zonder linge mengeling van Engejse en Oosten rijkse types (bijvoorbeeld enerzijds de be dienden, anderzijds de koetsier!) - en mist mij bij alle humor en gemoedelijkheid de scherpte en klaarte van de Franse geest, die er zeker nog wel bij had gekund. Ver geleken bij Nestroy, die ongetwijfeld kwa liteiten toonde, is zelfs iemand als Labiche een meester! Het „scenario" zit intussen bij alle extravagantie goed in elkaar. Het bonte samenstel van lachwekkende inci denten is wel vermakelijk, maar de on misbare adem van het komische genie ontbreekt eraan. Zonder tekort te willen schieten in waardering voor de frisse dé cors van Friso Wiegersma en de charman te costuums van mevrouw Roland-Holst- de Meester geloof ik toch, dat een meer gedétailleerde aanduiding van tijd en mi lieu betere diensten zou hebben bewezen. De inhoud? Ja - een deel van de intrige bestaat uit de inspanning van Dolly Levy om de rijke weduwnaar Horace Vandergel- der, die zij voor zichzelf heeft bestemd, te verhinderen in het huwelijk te treden met de modiste, die zij voor hem uitzocht. En voor de rest maakt men de zotte avontu ren mee van twee bedienden zonder le venservaring en zonder geld, voor het eerst in de grote stad op jacht naar elementaire sensaties. Om volledig te zijn: er is ook nog een soort halfbakken schaking van een huwbaar nichtje door een vurige kunste naar, doch dat zou men door al het tumult der overigen haast vergeten, ondanks het frisse en vrijmoedige optreden van twee nieuwelingen bij het gezelschap, Rita Maréchal en Ramses Shaffy. Joan Remmelts kreeg als de rijke en domme bullebak Vandergelder terecht een open doekje voor zijn alleenspraak tot het publiek, maar maakte als zo dikwijls bij premières de indruk van een man, die zich onwennig en niet op zijn gemak voelt in een slecht zittend en kriebelend pak. Het kan eèn kostelijke figuur worden, lijkt mij zo. In zulke soubrette-achti *e rollen als nu weer die van de dartele modiste Irene Molloy heeft Mimi Boesnach haar gelijke niet. De gulheid van haar optreden en de beheerste zwierigheid werkten aansteke lijk. Ook op Hedda van der Linde als het charmante ateliermeisje. Werkelijk ver bazend leuk (ik weet niet hoe ik mijn waardering nog sterker moet uitdrukken) was Jacqueline Royaards-Sandberg in de laatste acté. Henk Rigters was zelf zeer flegmatiek als de oudste der uit de band springende bedienden, met Onno Molenkamp als zijn heerlijk naïeve, jongensachtige metgezel. Clara Vischer mocht er als de beredderen de keukenmeid ook wezen, evenals Wim van Sierenberg de Boer als de koetsier. Een heel mal mannetje maakte Bert van der Linden van een duvelstoejager. Naar gelang zich kansen voordeden droegen ook Kitty van Wijk, Pierre Myin en André van den Heuvel bij tot het succes, dat bleek uit het welwillende applaus. DAVID KONING. SYDNEY (Reuter) De Australische regering heeft bij algemene verkiezingen voor het Huis van Afgevaardigden een grote overwinning behaald, waardoor pre mier Menzies in staat zal zijn de maat regelen te nemen die hij nodig acht om de economische toestand van het land te ver beteren. Toen Zondagavond het tellen van de stemmen onderbroken werd, was de stand: Liberale (regerings)partij 75 zetels, winst elf; Labour (oppositie) 41 zetels, verlies negen. De uitslag van vijf zetels waaronder die van de oppositieleider, dr. Evatt was Zondagavond nog niet bekend. Van de zeven vertegenwoordigers van de „anti-communistische Labourgroep", die in het oude huis zitting hadden, was er nog geen enkaele herkozen. Deze groep scheid de zich in April van de Labourpartij af. Er zijn tevens verkiezingen gehouden voor de helft van de zestig senaatszetels. Ook hier schijnt de regering zeker te zijn van zetelwinst. In de oude senaat had de regering een meerderheid van twee zc.cw. Het zal nog wel enige dagen duren voor de volledige uitslagen bekend zijn. Men verwacht, dat premier Menzies de invoer zal beperken, evenals bankcredie- ten en het kopen op afbetaling. Menzies verklaarde tot partij-aanhangers: „Wij heb ben een prachtige overwinning behaald, maar wij moeten ons voorbereiden op hard werken in de komende drie jaar". Gevonden In Melbourne ontdekte de politie Zater dagavond dat kinderen speelden met 84 stembilpjetten, die ten gunste van de waar nemende leider der anti-communistische Labourpartij gemerkt waren. Deze verloor zijn zetel met bijna achtduizend stemmen aan een candidaat van de grote Labour partij. De kinderen zeiden, dat zij de bil jetten gevonden hadden. De politie stelt een ondei'zoek in. De coalitie-regering Menzies is er een van liberalen en boerenpartij. Zij had in het huis van Afgevaardigden een meer derheid van zeven zetels. Dr. Evatt verklaarde, dat het regerings succes een gevolg is van haar „onheilige alliantie" met de anti-communistische La bourgroep. Hij zei, dat het in het oog lo pende punt bij deze verkiezine was de op eenhoping van de stemmen voor de La bourpartij, die voor een groot deel waarde loos werden gemaakt door de nieuwe af bakening van de kiesdistricten door de re- gering-Menzies. In paleis op De Dam Geschenken, die Koningin Juliana en Prins Bernhard in Suriname en de Neder landse Antillen ontvangen hebben, zijn in Nederland aangekomen. Het ligt in de bedoeling van de Koningin en de Prins de geschenken gedurende een week, vóór de Kerstdagen, tegen een geringe toegangs prijs in de benedengalerij van het paleis op De Dam ten toon te stellen. De opbrengst zal ter beschikking gesteld worden van nader aan te wijzen instellingen op sociaal- cultureel gebied in Suriname en de Neder landse Antillen. F. H. WESTEROP OVERLEDEN. Te 's-Gravenhage is Zaterdag overleden de heer F. H. Westerop, secretaris van de Nederlandse Federatie van Beeldende Kun stenaarsverenigingen. De heer Westerop was zesenvijftig jaar. Hij was voorts bestuurslid van de vereni ging Arti et Indu^riae. ADVERTENTIE zijn er genoeg maar laat Uw plezier niet bederven. Neemt daarom tijdig en geregeld tegen verkoudheid en griep PRODUCT 4 het Ioniserende natuurproduct kinine en het fruitvitamine C ter vergroting van Uw weerstand. Geluk bjj ongeluk. In Den Haag reed een 42-jarige automobilist op de Lijnbaan van de wal af. Hij had geluk, want de auto viel op een zolderschuit. De politie hielp de autorijder op de wal en constateerde dat hij dronken was. Hij mocht zijn roes op het politiebureau uitslapen. Het is een commissie uit de Raad voor de Luchtvaart, die zich heeft beziggehouden met het onderzoek naar de oorzaken van het ongeluk met het KLM-vliegtuig „Wil lem Bontekoe" niet mogelijk gebleken te komen tot enige concrete aanwijzing met betrekking tot de oorzaken van het onge val. Het KLM-vliegtuig PH-DFO „Willem Bontekoe", een DC-6 B, is op 23 Augustus 1954, komende van New York, na een tus senlanding op het vliegveld Shannon, op weg naar Schiphol ter hoogte van Bergen aan Zee in zee gestort. Alle inzittenden kwamen daarbij om het leven. De commissie verklaart dat niets er op wijst dat zich op het ogenblik van het laat ste radio-contact (omstreeks 12.31 uur), of gedurende de vlucht daarvóór, enige af wijking van de normale gang van zaken zou hebben voorgedaan. Aan de hand van ongeveer negentig nauwkeurig onderzochte getuigenverkla ringen is het mogelijk gebleken het gedu rende een half uur door het vliegtuig bo ven land gevlogen parcours in grote trek ken te reconstrueren. Het bleek uitgeslo ten voor de onregelmatige vorm van dit parcours en voor de ongewone bewegingen van het vliegtuig gedurende dit gedeelte van de vlucht een verklaring te geven. Noch uit de voorgeschiedenis van de vlucht, noch uit de bevoegdheden en staat van dienst van de bemanning, noch uit de weersomstandigheden, noch uit het onder zoek van de teruggevonden delen van het wrak en stoffelijke resten, noch uit erva- aan de hand van verscheidene verondex-- stellingen te reconstrueren. Voor geen van deze veronderstellingen kon echter in de gebleken feiten en omstandigheden enige grondslag worden gevonden. De commis sie acht het uitgesloten dat de oorzaak in een botsing met een ander vliegtuig zou zijn gelegen. De commissie heeft haar waai-dering uit gesproken voor de opsporingspogingen, het omvangrijke bex-gingswex-k, waardoor on geveer de helft van de wrakstukken aan land kon worden gebracht en voor de uit gebreide onderzoekingen, die onder verant woordelijkheid van de Directeur-generaal van de Rijksluchtvaartdienst zijn onderno men. Zij is ervan overtuigd, dat dit ber- gingswex-k en deze onderzoekingen zijn voortgezet totdat daarvan redelijkerwijs geen verdere x-esultaten meer konden wor den verwacht. Uit een overzicht van het luchtverkeer boven Noordholland blijkt, dat er geen vliegtuigen bekend zijn, die ten tijde van het laatste gedeelte van de vlucht in de omgeving van de PH-DFO kunnen hebben gevlogen. Met zekei'heid kon worden vast gesteld, dat een zes dagen later ter hoogte van de plaats van het ongeval gevonden vliegtuig-brandstoftank afkomstig was van een Amerikaans militair vliegtuig, dat deze gedurende oefeningen boven de Noordzee op 26 Augustus dus drie dagen na het ongeval had afgeworpen. De commissie acht het onaannemelijk, dat een onderzoek door de Raad voor de ringen met vliegtuigen van hetzelfde type Luchtvaart in openbare zitting meer licht is enig gegeven naar voren gekomen dat in het verloop van dit ongeval zou kunnen aan het onderzoek naar de oorzaken een brengen. Op deze grond heeft zij besloten, zekere richting zou kunnen geven. dat niet tot een dergelijk onderzoek zal Getracht is de oorzaak van het ongeval worden overgegaan.

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 9