Proces over terugvordering van aan illegaliteit geschonken gelden Zes marine-ambtenaren voor de Haagse rechtbank wegens fraude Ministers van de Raad van Europa achter Westelijke politiek Installatie van vice-stafchef in Indonesië verhinderd „Baby Service" Oud-bunkerbouwers tegen illegaal Motie-De Loor aangenomen Generaal majoor b. d. L.E.W. van Albada overleden „Stichting Reclame- Onderwijs' isssmmmm Tulpenrallye 1956 Gewapende militairen onderbraken de plechtigheid; stafchef afgetreden 1956Laatste kans voor IJslandvisserij Kerstconcert van het Doopsgezind Zangkoor WOENSDAG 14 DECEMBER 1955 EERSTE KAMER Bekend pionier van de stereo-fotografie Prins Bernhard bezocht Koning Boudewijn Dr S. Elzinga benoemd als directeur-cursusleider Waterpeil in de Rijn stijgt Alle verdachten bekenden Hoofdopzichter Rijkswerf in Den Helder veroordeeld Handicapsysteem zal worden gehandhaafd Twee doden in het verkeer Vier Hongaren vluchtten in eigengemaakte tank Italiaans schip en twee Britse schepen in nood Burgerlijke Stand Velsen Voor de civiele kamer van het gerechts hof te 's Gravenhage zyn twee getuigen gehoord in het proces, dat gaande is tussen een aannemingsmaatschappy uit Ryswtfk en de accountant H. W., eveneens uit Rys- wijk inzake terugvordering van na Dolle Dinsdag aan de illegaliteit geschonken gelden. De rechtbank te 's Gravenhage had in 1951 in eerste aanleg uitgemaakt, dat kon •worden aangenomen, dat de aannemings- maatschappy aan de accountant 48.000 had gegeven. Deze kon hiervan destijds 21.000 verantwoorden. De rechtbank had daarna bepaald, dat de heer S. het ontbre kende bedrag van ƒ27.000 aan de aannemer zou moeten teruggeven. De gedaagde was van dit vonnis in appèl gegaan. Op 9 November van dit jaar bepaalde de civiele kamer van het gerechtshof bij inter locutoir arrest, dat alsnog getuigen van de gedaagde zouden worden gehoord. Als eerste getuige werd de heer J. van D. gehoord, die van 3 September 1944 tot het einde van de oorlog leider van de Haagse illegaliteit was. Hij verklaarde, dat het hem bekend was, dat de accountant tot de illegaliteit behoorde. Tijdens de spoorweg staking verkeerde de illegaliteit in Den Haag in geldnood, mede doordat de S.D. een inval had gedaan, waarbij 30.000 in De Eerste Kamer heeft zonder hoofde lijke stemming de motie aangenomen, die de heer De Loor (P. v. d. A.) had inge diend bij de behandeling van het wetsont werp tot regeling van het kleuteronderwijs. Wegens de financiële verhouding tussen rijk en gemeente werd in deze motie uitge sproken, dat artikel 136 van de Kleuter onderwijswet, dat deze materie regelt, een onbillijkheid inhoudt ten aanzien van die gemeenten, welke uit eigen middelen het kleuteronderwijs geheel of gedeeltelijk hebben bekostigd. De motie nodigde de regering uit deze onbillijkheid weg te nemen. Dure verbouwing De heer Sassen (KVP) maakte hierna bezwaar tegen de uiteenzettingen van de regering bij het wetsontwerp tot wijziging van de begroting van Buitenlandse Zaken 1954, zijn bezwaar gold onder meer het be drag van ongeveer 560.000 dat gemoeid is met de verbouwing van de ambassade te Londen, gevestigd in een huurpand. De heer Wendelaar (WD) sloot zich bij de bezwaren van de heer Sassen aan. Minister Luns kantte zich tegen het woord „exhorbitant" dat de heer Sas sen ten opzichte van de verbouwing van de ambassade te Londen had gebruikt. Hij was bereid aan de Kamercommissie ge gevens te verstrekken. Maar de heer Sassen was van mening, dat deze gegevens -openbaar- ter kennis moesten worden gebracht en niet vertrou welijk. De heer Wendelaar (WD) wilde de gegevens hebben voordat het wetsontwerp is afgedaan. Ook de heer Hellema (A.R.) wilde geen stemming over het ontwerp voordat de gegevens zijn verschaft. Minister Luns was bereid het ont werp aan te houden, totdat de inlichtingen zijn verschaft. Hij verwachtte daarna van de Kamer een complimentje te krijgen over de juiste besteding van rijksgelden. Minis ter Van de Kieft is volgens mr. Luns zelfs van mening, dat dit een voordelige trans actie is geweest. Zeelieden-Oorlogsslachtoffers Vervolgens was aan de orde het wets ontwerp tot wijziging van de Wet Buiten gewone Pensioenen Zeelieden-Oorlogs slachtoffers. De heren Kramer (P. v. d. A.) en D e r k s e n (KVP) zouden gaarne zien, dat bij uitvoering van deze wet de Centrale Raad van Beroep en de Buitengewone Pen sioenraad werden ingeschakeld. Minister Algera antwoordde, dat de huidige beroepscommissie een volkomen onafhankelijke instantie is. In het uiterste geval is er beroep op de minister mogelijk, maar dit komt vrijwel niet voor. De minis ter zal nagaan of hij aan de motie gevolg moet geven en zo ja, welke maatregelen er dan moeten worden genomen. Het wetsontwerp werd hierna aange nomen. Invoerrecht op sinaasappelen Vervolgens werden gecombineerd behan deld het wetsontwerp tot gedeeltelijke schorsing van de heffing van invoerrechten op sinaasappelen, mandarijnen en citroenen en dat tot schorsing van deze invoerrechten en bovendien van die op natriumbichro- maat. Prof. Molenaar (WD) had be zwaar tegen het beleid, dat in deze gevoerd is. Hij diende een motie van orde in om de behandeling uit te stellen. Deze motie werd hierna met 21 tegen 15 stemmen verworpen. De heer K o 1 f f (C.H.) kon zich niet met het ontwerp verenigen omdat het strijdt met de belangen van de Nederlandse fruit telers. Uitvoerig ging hij in op de concur rentie die de Nederlandse tuinbouw in eigen land van het buitenland ondervindt. Volgens hem was er geen enkele reden om de sinaasappels in Nederland nog goed koper te maken. De staatssecretaris van Financiën zei, dat het eenzijdig was dit probleem alleen te be kijken van het standpunt der fruittelers. Andere zeer belangrijke facetten zijn de consumenten en de handelspolitiek. Dit wetsontwerp brengt geen ingrijpende ver andering op tariefsgebied. Na re- en dupliek werd het voorstel tot schorsing van de invoerrechten op sinaas appelen, mandarijnen, citroenen en na- triumbichromaat met 343 stemmen aan genomen. De C.H.fractie stemde met uit zondering van prof. Gerretson tegen. Interpellatie-prof. Gerretson Prof. Gerretson (C.H.) vroeg ver lof minister Luns na de algemene beschou wingen te mogen interpelleren over een zijns inziens onbevredigend antwoord van de regering op een vraag uit de Eerste Ka mer over de Deltaplannen. Deze vraag ging volgens hem over een niet geheime en nochtans niet overgelegde overeenkomst Plet. antwoord gaf zijns inziens blijk van onjuiste voorlichting en van het overtreden van een volkenrechtelijke overeenkomst en zou belangrijke gevolgen voor de toekomst kunnen hebben. De Kamer zal in de volgen de vergadering over deze interpellatie- aanvrage beslissen. beslag was genomen. Een broer van de ge tuige, die later is gefusilleerd, had hem in September en October 1944 geldbedragen voor de illegaliteit ter hand gesteld. Het eerste bedrag was ongeveer 1000 geweest. Over de herkomst was toen niet gesproken, doch toen getuige's broer hem nog enige malen bedragen geld, groter dan 1000 ter hand had gesteld, werd naar de her komst gevraagd. Het bleek toen achteraf, dat het geld afkomstig was van een bun kerbouwer, die op Ypenburg werkte en dat daarbij bemiddeling was verleend door iemand, die belastingconsulent was of al thans iets met de belastingen had te ma ken. De broer van getuige Van D. had bovendien medegedeeld het geld te hebben ontvangen van een zekere Van Loon, de schuilnaam van de op 6 of 7 November 1944 gefusilleerde Haagse illegale werker Hanegraaf. Deze had voorts gezegd over nog meer gelden te beschikken, doch deze kon hij niet afstaan, omdat ze nodig waren voor de K.P. Er was volgens getuige alle aanleiding toe aanvankelijk de herkomst van het geld te verzwijgen, aangezien een order was uitgevaardigd dat geen gelden voor de illegaliteit mochten worden aan genomen van collaborateurs, bunkerbou wers en zwarthandelaren. Toen dan ook bekend werd, dat toch gelden van een bunkerbouwer waren geaccepteerd, is de desbetreffende order verscherpt. Als tweede getuige verklaarde de heer C. J. G.„ destijds rayon-leider van het district Zuid-Holland-Zuid van de L.O., in September en October 1944 van de illegale werkers Hanegraaf (alias Van Loon) en Schram herhaalde malen geld ten behoeve van de illegaliteit te hebben ontvangen. De bedragen varieerden tussen 100 en 1000. Van Loon had deze getuige verteld, dat men bezig was bunkerbouwers „uit te pom pen", onder meer via een accountant in Rijswijk. Het was de getuige bekend, dat Schram en Hanegraaf samenwerkten. Des gevraagd verklaarde de getuige, dat hij nimmer had bemerkt dat nog een accoun tant uit Rijswijk in de illegaliteit werk zaam zou zijn geweest. Op 10 Januari des middags om 2 uur zal in dit proces de contra-enquête worden gehouden. Vanmorgen is in het Sint Elisabeths Gasthuis te Haarlem overleden de bekende Bloemendaalse amateur-opticus, generaal- majoor b.d. L. E. W. van Albada. Hij was Maandagmiddag 29 November, toen hij in de Wilhelminastraat fietste, door een auto bus -aangereden en in-: zorgwekkende toe stand naar het Gasthuis overgebracht. L. E. W. van Albada werd op 14 April 1868 geboren als derde zoon van de hoofd onderwijzer in Valkoog bij Alkmaar en toonde reeds als jongen een grote belang stelling in de toen nog jonge Lichtbeeld- kunst, waarvan vooral de technische zijde hem boeide. Op de opleiding in Kampen en later, als officier van administratie, be steedde hij ieder vrij ogenblik aan zijn hobby en al spoedig begon hij zelf lenzen en telescoopspiegels te slijpen op een tot draaibank getransformeerde trapnaai- machine. Die oude naaimachine is zijn ganse leven zijn trouwe metgezellin geble ven en wie het voorrecht had, tot het hei ligdom van deze verwoede amateur-opticus door te dringen, heeft hem daar vaak met een bestofte bril tussen zijn potjes met car borundum en Parijs rood aan het werk ge zien, zelfs toen hij als hoofd van de Inten dance van het ministerie van Oorlog tot opperofficier bevorderd was. Van zijn vele ontwerpen en uitvindingen noemen wij in de eerste plaats een nieuw model fotogra fische „sportzoeker", die sindsdien op vrij wel alle duurdere fototoestellen prijkt, een panorama-camera met een lens die een beeldboek van 180 graden heeft, een aantal verbeteringen aan kijkerobjectieven en een geheel nieuw camera- en beschouwings systeem voor stereo-kleinbeeidfotografie, dat het verwisselen der „seitenverkehrte" dubbelopnamen bij de montage van stereo- dia's overbodig maakt. Sommige van zijn uitvindingen waren zo revolutionnair, dat geen fabriek ze nog in practijk dorst te brengen, maar andere hebben furore ge maakt en zijn naam tot ver buiten onze grenzen bekendheid gegeven. In Januari 1953 werd de toen 85 jaar oude generaal door een der grootste film maatschappijen naar Hollywood genodigd, om haar van advies te dienen bij de verwe zenlijking van een nieuwe apparatuur voor het opnemen en projecteren van stereo- „breedseherm"-films. De technici van de filmmaatschappij waren bij dit project op onoverkomelijke moeilijkheden gestuit. Van Albada loste ze in drie maanden tijd glans rijk op. Sindsdien werkte de vitale uitvinder aan de vervolmaking van het door hem reeds veertig jaar geleden ontworpen systeem voor groot-hoek-stereofotografie, dat in het verleden door de camera-fabrieken als te duur en te riskant voor massa-productie verworpen werd. Half November van dit jaar kreeg hij eindelijk bericht van een der grootste internationale foto-concerns, dat zijn groothoek-stereocamera-ontwerp defi nitief aanvaard was en dat er spoedig met de productie van het toestel een begin ge maakt zou worden. Dat was de bekroning van zijn carrière als amateur-opticus. Wel een zeldzaam wapenfeit voor een generaal, die ook in sportief opzicht zijn mannetje stond: nog op 62-jarige leeftijd b.v. ver overde hij de „Zwarte G": het fel-begeerde vaardigheidsdiiploma van de skisport. Prins Bernhard is Dinsdagmiddag op het paleis te Brussel door Koning Bc-udewijn van België ontvangen. De prins bracht de vorst een beleefdheidsbezoek ter gelegen heid van zijn verblijf in de Belgische hoofdstad, waar hij het congres van de In ternationale Paardensportorganisatie leidt, waarvan hij voorzitter is. Dank zij de samenwerking van de Bond van Adverteerders, de vereniging De Ne derlandse Dagbladpers 1945, de Neder landse Organisatie van Tijdschrift-Uit gevers, de Nederlandse Vereniging voor Erkende Advertentiebureaux en het Ge nootschap voor Reclame is In September opgericht de „Stichting Reclameonderwijs", met het doel te komen tot een verant woorde mondelinge reclameopleiding. Het curatorium wordt gevormd door op richters-curatoren en leden. Als lid zijn tot het curatorium toegetreden de heren ir. P. F. S. Otten (voorzitter presidium van de Raad van Bestuur der N.V. Philips), P. J. Twijnstra (voorzitter Verbond van Neder landse Werkgevers), prof. dr. P. J. Ver doorn (hoogleraar Economische Hogeschool te Rotterdam), prof. G. A. Ph. Weijer (voor zitter Nederlandse Mij voor Nijverheid en Handel) en W. H. van Baarle. Als oprich ters-curatoren hebben in het curatorium zitting de heren jhr. W. van Andringa de Kempenaer (Genootschap voor Reclame), Jac. Verkade en mr. C. H. W. d'Artillac Brill (BVA), dr. H. J. A. Hermens (NDP), mr. W. Ham Lucas (NOTU), M. Sanders en B. van Borssum Waalkes (VEA). Secre taris-penningmeester is dr. J. A. Pennock. Waarschijnlijk zal de eerste cursus in September 1956 beginnen. Deze cursus duurt twee jaar. Het dagelijks bestuur wordt gevormd door de heren H. W. Janssen (voorzitter), dr. J. A. Pennock (secretaris-penning meester), C. W. C. L. Brandenburg, T. K. Hoeneveld, J. W. Huend en mr. Ch. W. Zeylstra. Tot directeur-cursusleider is be noemd dr. S. Elzinga te Haarlem. De heer M. C. de Jong zal als assistent-cursusleider fungeren. Het secretariaat van de stichting is gevestigd te Amsterdam, N.Z. Voorburg wal 348 (telefoon 020-33781). BONN (United Press). Het peil van de Rijn dat wekenlang bijzonder laag is geweest stijgt weer, ten dele c<ank zij de toeneming van de hoeveelheid smeltwater in de Alpen waar al vrij veel sneeuw is gevallen. In Bonn is de Rijn in één etmaal drie centimeter gestegen. De stand was gisteren 26 centimeter boven het diepte punt op 7 December. Te Kaub, ongeveer honderd kilometer stroomopwaarts, was de stijging in een etmaal dertien centime ter. De stijging is ten dele ook te danken aan een toevloed van water uit de Neckar, c'ie echter inmiddels weer is gaan zakken. De stijgingen worden stroomafwaarts steeds kleiner: Breisach 55; Mainz zestien, Koblenz negen en Keulen vier centimeter. V 11 U *-»l r ^1 r-\M nffiripr ^7rn#ic* ppti fanr maanian aripr De offictier van Justitie bij de rechtbank in Den Hfaag heeft acht maanden gevan genisstraf, waarvan vier voorwaardelijk, met een proeftijd van drie jaar geëist tegen L. B„ voarmalig administratief ambtenaar (schryver bij het ministerie van Marine). De verdachte was ten laste gelegd dat hy in Maart 1954 opzettelijk in een door hem als comptabel ambtenaar bij de afdeling burgersalarissen gehouden kasboek val selijk een bedrag van 425,86 had inge schreven als zijnde uitbetaald. Verder, dat hy in Juni 1954 een bedrag van 486,94 wederrechtelijk aan de kas had onttrokken, waarvan hij een gedeelte zelf hield en een ander gedeelte aan anderen schonk. In deze zaak werden verscheidene getui gen gehoord, onder anderen het hoofd der afdeling Comptabiliteit van het ministerie van Marine. Ook stond terecht de gewezen adjunct commies L. A. van I., wie ten laste was gelegd valse handtekeningen, op de beta lingslij sten te hebben geplaatst. Evenals de eerste verdachte erkende Van I. de hem ten laste gelegde feiten. De officier eiste tegen hem een jaar gevangenisstraf, waar van vier maanden voorwaardelijk, met een proeftijd van drie jaar. Als derde verdachte verscheen de vroe gere commies J. M. T. Deze verdachte is hoofd van het betalingsbureau geweest en had volgiens de dagvaarding meermalen geldsbedragen aangenomen, waarvan hij wist, dat deze van misdrijf afkomstig wa ren. Toen hij een tekort van 180 in de kas van het „Neptunusfonds" had, nam hij van een der vorige verdachten een gelijk bedrag aan, afkomstig uit de kas voor de betaling der burgersalarissen. Later had hij nogmaals geldsbedragen aangenomen. De De rechtbank in Alkmaar heeft de hoofd opzichter van de Rijkswerf te Den Helder, M. J., veroordeeld tot negen maanden voor waardelijke gevangenisstraf met een proef tijd van drie jaar. De officier van Jus titie had1 een jaar voorwaardelijke gevan genisstraf geëist. De verdachte had zich als hoofdopzichter aan de Rijkswerf te Den Helder schuldig gemaakt aan het aannemen van steekpen ningen en aan kleine verduisteringen. Hij was ook betrokken geweest bij de het vorig jaar op de rijkswerf gepleegde onregel matigheden. Ir. M., hoofdschuldige in deze zaak, werd in Maart van dit jaar tot twee jaar ver oordeeld. De hoofdopzichter J. had reeds negen maanden in voorarrest doorgebracht en werd op I Juni wegens lichamelijke ongeschiktheid eervol uit 's rijks dienst ontslagen. Met gerechtvaardigde trots legt de chefkok van een Jajians restaurant de laatste hand aan zijn Kersttaart, een getrouwe covie van de beroemde Boeddhistische tempel in Kioto. PARIJS (United Press) Het ministers comité van de 14 leden-staten tellende Raad van Europa heeft in een resolutie de politiek van de Sovjet-Unie „waarmee dit land tracht de eenheid van het Westen te doorbreken", van de hand gewezen. Tevens herhaalden de ministers van Bui tenlandse Zaken der leden-staten of hun plaatsvervangers de eis van de Westelijke grote drie, dat vrije verkiezingen in geheel Duitsland moeten worden gehouden om te komen tot een hereniging van Oost- en West-Duitsland. De ministers waren unaniem van mening, dat veiligheid voor allen nimmer bereikt kan worden op basis van een verdeeld Europa; dat de hereniging van Oost- en West- Duitsland onafscheidelijk verbonden moet zijn aan welke veiligheidsregeling ook; dat de Duitse eenheid slechts tot stand gebracht kan worden door vrije verkiezingen in ge heel Duitsland; dat elke veiligheidsregeling met de Sovjet-Unie „onvoldoende en ge vaarlijk" zou zijn indien hierin niet de her eniging van Oost- en West-Duitsland be grepen zou zijn. Tenslotte geeft de resolu tie te kennen, dat het tot stand brengen van een Verenigd Europa een onmisbare noodzakelijkheid blijft. Door zich eenstemmig accoord te ver klaren met bovenstaande punten hebben de leden-staten van de Raad van Europa zich in hun geheel geschaard achter de voor stellen, die de Westelijke grote drie op de recente ministersconferentie van Genève aan de Sovjet-Unie hebben voorgelegd. De ministei-s van Buitenlandse Zaken van de Raad van Europa hebben Dinsdag nog geen beslissing genomen inzake Oos tenrijks toetreding tot de Raad. De ministers waren de mening toege daan dat eerst op een beslissing van de UNO moest worden gewacht. Het geval van Joegoslavië en andere mo gelijke aspirantleden van de raad van Europa, Zwitserland, Spanje en Portugal, zal worden besproken door de gemengde commissie van de ministers en afgevaar digden van de consultatieve Assemblée. Deze gemengde commissie komt op 27 Ja nuari bijeen. Men overweegt of Joegoslavië uitgenodigd dient te worden om een waarnemer te zen den naar de bijeenkomsten van de raad. officier vroeg een jaar,waarvan vier maan den voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar. Aan J. S., vroeger schrijver bij het mi nisterie van Marine, was ten laste gelegd, dat hij in December 1954 valse boekingen had gedaan in een register ter controle der administratie en voorts, dat hij gelden had aangenomen van een van de vorige ver dachten. S. gaf het ten laste gelegde toe en hoorde door de officier vier maanden ge vangenisstraf, waarvan twee voorwaarde lijk eisen. Na hem kwam voor het hekje P. C. E., ook een gewezen schrijver aan het boven genoemde departement. E. was het zelfde ten laste gelegd als zijn voorganger. Ook hij gaf de feiten toe en hoorde vier maan den, waarvan twee voorwaardelijk, tegen zich eisen. Tenslotte verscheen de gewezen administratief ambtenaar J. C. H., ervan verdacht geld van een der vorige verdach ten te hebben geaccepteerd, wetende dat dit geld van misdrijf afkomstig was. Tegen hem eiste de officier vier maanden voor waardelijk. Het verduisterde geld bleek door de verdachten voor een deel te zijn gebruikt voor het organiseren van feestjes. De rechtbank zal in deze zaken op 22 De cember uitspraak doen. Alhoewel het reglement voor de Tulpen Rallye 1956 nog niet is vastgesteld en er over verschillende punten nader overlegd moet worden, kan thans toch wel worden meegedeeld dat de formule voor de rallye in grote lijnen overeen zal komen met die van dit jaar. Het handicapsysteem blyft gehandhaafd en dezer dagen zal een voor lopige lijst van handicaps worden rondge zonden, waarbij rekening is gehouden met de ervaring in het jongste verleden en met de nieuwe typen van automobielen. Op 1 April gaat de definitieve lijst uit waarop men al dan niet zal kunnen in schrijven. Een nieuwigheid is dat de deel nemers zullen worden ondergebracht in twee klassen, een rallye-klasse en een kampioensklasse. In de eerste klasse rijdt men voornamelijk voor de plaquettes, de prestaties in de kampioensklasse tellen mee voor het Europees kampioenschap. Voorts denken de organisatoren er ern stig over ditmaal Milaan en Barcelona bij de startplaatsen op te nemen. De andere worden Noordwijk, Brussel, Parijs, Londen, Miinchen of Stuttgart en Hamburg, in totaal dus acht. Eindpunt is Noordwijk. De aanlooproutes, variërend van 750 tot 800 kilometer, leiden naar Champagnole in de Franse Jura, waar het gemeenschappelijk traject van ongeveer 2500 kilometer begint. Dit traject wordt in twee étappes verdeeld, gescheiden door een rustdag in Monte Carlo, waar de wagens uiteraard in een pare fermé worden ondergebracht. De rallye begint het volgend jaar op Zondag 6 Mei en duurt tot Zaterdag 12 Mei. De laatste klassementsproeven zullen Don derdagmiddag 10 Mei, Hemelvaartsdag, op het circuit van Zandvoort worden gehou den. Op de Kamperweg, die leidt van Zwolle naar Kampen, is een personenauto door dat de bestuurder de heer T. uit Hengelo de macht over het stuur verloor van de weg af geraakt en in een droge sloot te rechtgekomen. Hierbij kwam de moeder van de heer T., mevrouw T. S. uit Ensche de, om het leven. Zij was 81 jaar. De vrouw bleek reeds te zijn overleden toen men haar uit de zwaar beschadigde wagen bevrijdde. De heer T. bleef ongedeerd. De 79-jarige H. van de V. uit Almelo, die te voet de Vriezenveenseweg te Almelo wil de oversteken, is door een personenauto aangereden. Hij werd ernstig gewond en is op weg naar het ziekenhuis overleden. De personenauto werd bestuurd door de 46- jarige A. ten K. uit Hengelo. GRAZ (United Press) Vier Hongaarse arbeiders zijn in een eigen gemaakte tank uit Hongarije ontsnapt en hebben politiek asyl in Oostenrijk gevraagd. De arbeiders, die maanden aan hun plannen hebben ge werkt, hadden een oude vrachtauto omge bouwd tot een tank, door het voertuig te voorzien van stalen platen. Met grote snelheid passeerde de tank de Hongaarse grenswacht. Op korte afstand van de grens werd een van de wielen van het voertuig vernield door een landmijn. De vluchtelingen slaagden er ondanks hevig machinegeweervuur in Oostenrijks gebied te bereiken door over de grensrivier de Pinka te zwemmen, nabij de in de provin cie Burgenland gelegen plaats Pinkafeld. DJAKARTA (PIA) Met geweren in de aanslag heeft een groep soldaten van de Indonesische luchtmacht vanochtend de officiële installatie belet van de vice-staf chef van de luchtmacht op het vliegveld Tjililitan. De stafchef van de luchtmacht, aircommodore Suryadarma is afgetreden. Premier Harahap en een aantal ministers, die de plechtigheid bijwoonden, kwamen onmiddellijk in het kabinetsgebouw bijeen. De vice-stafchef van de luchtmacht, Su- jono, is kort na 17 October 1952 geschorst om een disciplinaire kwestie. Op 5 Decem ber werd hij benoemd tot vice-stafchef van de luchtmacht en tevens bevorderd tot „acting aircommodore". Het benoemings besluit was ondertekend door vice-presi dent Hatta wegens uitstedigheid van pre sident Sukarno. In enkele bladen is hierop critiek uitgeoefend. Twee oppositiebladen „Merdeka" en „Suluh Indonesia" bericht ten, dat vijftig officieren verzocht hadden de benoeming van Sujono te herzien, daar bij dreigend met ontslag. Kort voor de installatie riep de waar nemend chef-staf van de luchtmacht, „ac ting commodore" Sutojo Adiputro per dag order op tot discipline. Toen Suiono echter na het voorlezen van het bón nero invsbe- slnit. on het vaandel de eed zou afleggen, beletten vijftig, met geweren bewapende militairen van de luchtmacht in camou flagekleding, het. verdere verloop van de plechtigheid. Zij omringden de aanwezigen met stenguns. Ónder de aanwezigen waren Harahap in zijn functie van minister van Defensie, de minister van Voorlichting, Su- tan Mamur, de minister van Justitie Wiria- dinata; de minister van Landbouw Guna- wan, en de minister van Sociale Zaken, Sudibjo. De andere opgestelde militairen bleven rustig. Alleen het vaandelpeloton trok zich terug, met het vaandel. Hierop trad de waarnemende stafchef, Sutojo. naar voren en gelastte de gewapenden te rug te treden, hetgeen zij deden. Sutojo las de bekendmaking voor. dat de stafchef van de luchtmacht, Suryadarma, zijn ontslag indiende, hetwelk Sukarno als opperbevel hebber van de strijdkrachten had aan vaard. Met ingang van diezelfde dag was Sutojo aangewezen als voorlopig vervan gende stafchef van de luchtmacht. Toen Sutojo de beëdiging wilde doen voortzetten, zonder vaandel, maakte Harahap hiertegen bezwaar en verliet het veld, waarna hij met de ministers begon te beraadslagen. Even tevoren had Harahap in een rede gezegd, dat er geen criminele gronden aan wezig waren om de schorsing van Sujono te handhaven en dat ziin nieuwe benoe- minais eerherstel beschouwd diende te worden. Zaterdag meldden we, dat de minister van Landbouw, Vissery en Voedselvoorzie ning in de Memorie van Antwoord heeft medegedeeld, dat hy verheugd is, dat er in rederskringen te IJmuiden weer belang stelling bestaat voor de verre vissery en dat hy voor 1956 nogmaals een crediet in de begroting van het Landbouw Egalisatie Fonds heeft opgenomen voor een tegemoet koming in een deel van de IJslandvissery. We lezen thans nog in deze Memorie van Antwoord: „De minister meent, dat zolang de IJslandvisserij niet op een min of meer regelmatige wijze zal worden uitgeoefend, er geen aanleiding zal bestaan om na het jaar 1956 verder strekkende voorzieningen te treffen". GIBRALTAR (United Press) Het Ita liaanse vrachtschip Absirto (7162 ton) be vindt zich in de Atlantische Oceaan ten Noord-Westen van de Azoren in moeilijk heden. Het schip seinde dat het dek aan stuurboordzijde was gebroken Volgens Lloyd's Register behoort het schip aan de Lusinoscheepvaartmaatschappij in Triëst. De Britse kustvaarder Mairoula (662 ton) seinde zinkende te zijn in de Noordzee in de nabijheid van de monding van de Schel de. De Nederlandse sleepboot Goeree ver trok uit Vlissingen naar de omgeving van het lichtschip Westhinder voor de kust van Oostende om de kustvaarder hulp te bieden. Uit Halifax (Nova Scotia) wordt gemeld dat een sleepboot is uitgezonden om hulp te bieden aan het in nood verkerende Brit se vrachtschip Lord Church, dat hulpeloos ronddrijft in een storm ongeveer vijf hon derd kilometer ten Zuiden van Newfound land. Van de 28 bemanningsleden zijn er twee ernstig gewond. De reddingboten zijn zwaar beschadigd en onbruikbaar. De ma chinekamer is onder water gelopen. Het schip is van electriciteit verstoken. De ver blijven van de bemanning zijn vernield. ADVERTENTIE HET IS EEN PUBLIEK GEHEIM dat U voor een KINDERWAGEN bij de Edisonstraat 9 moet zijn. IJmuiden - Tel. 5283 GEBOREN: M. H. RasBakers, d„ Rijn straat 48, IJmuiden; E. S. BleekerBurrij, d., Brederoodseweg 91, Santpoort; R. E. VisserSchoen, d„ Kweekerslaan 5, Sant poort; G. VlielandVisser, d., Schoolstraat 21, IJmuiden; L. Wassenaar—de Vries, z., Verbindingsstraat 16, Velsen-N.; J. M. L. Keirsgietervan Goethem, d„ Torricelli- straat 36, IJmuiden; G. NiewoldWolfs, d., Merwedestraat 34, IJmuiden; A. H. van LeeuwenFeenstra, z., Kon. Wilhelmina- kade 92, IJmuiden. A. Meinema—Kooiman, z. Wijtzen Noormanlaan 6, Bloemendaal: J. J. van der Vliesvan Gennep, d., Napier straat 8, IJmuiden. OVERLEDEN: M. Kok, 73 j., weduwe van H. Medik, van Dalenlaan 66. Santpoort; J. Goel, 72 j., weduwnaar van M. A. Kramer, Noorderweg 1, Beverwijk. Sedert enige tijd zingt het graag gehoor de Doopsgezind Zangkoor onder de leiding van de heer G. J. Moed, nadat de dirigent die de vereniging vele jaren had aange voerd en haar tot op hoog niveau bracht, de heer H. van Dijk, zijn werk wegens ziekte moest staken. Het concert, dat men Dinsdagavond in het kerkgebouw der Doopsgezinde Ge meente aan de Meerstraat gaf, was de eerste officiële uitvoering in dit gebouw, waarvan de heer Moed de leiding had. Laatstgenoemde had voor deze gelegenheid een van smaak getuigend, doch omvangrijk programma samengesteld, dat begon met het koraal „Von Himmel hoch" uit het Kerstoratorium van Bach, gevolgd door Scarlatti's klassieke, prachtig doorgewerkte zang „Exsultate Deo" waarvan de rhyth- mische moeilijkheden voor dit getrainde koor slechts kinderspel bleken te zijn. De klank was weer even helder als altijd, de stemmen waren fraai in evenwicht. „Wilkommen, süsser Brautigam" (een kerstcantate van V. Lübeck) bood het vrou wenkoor gelegenheid zich afzonderlijk te laten hooren. Vol glans en warmte zongen sopraan en alten de lofliederen uit deze eeuwenoude kerstzang, waarbij men een goede homogeniteit bereikte. Het steeds weer ontroerende koraal „Jesu, kind op aard gekomen" uit Bach's Cantate 147 maakte op de stil luisterenden grote in druk en de toewijding waarmee D.G.Z. het zong, droeg daar veel toe bij. Dit koraal en het „In Dulci Jubilo" van Buxtehude reken ik tot de mooiste ogenblikken van deze kerstuitvoering. De dames Riek Mantje-Coppée en Lies Dekker, beiden violisten te IJmuiden.voer- den onder meer de bekoorlijke „Gouden Sonate" van Henry Purcell uit, een voor treffelijk voorbeeld van de wijze van mu siceren in het Engeland der zeventiende eeuw. Beide musici speelden het werk met animo, nergens elkander, wat volume be treft, overstemmend. Zij hebben de luiste raars ongetwijfeld aan zich verplicht met deze voordracht van een klassiek juweeltje. Ook als onmisbare medewerksters bij de uitvoering der koorliederen waren de da mes actief. Haar spel gaf meer kleur aan de zang. Uit Ph. Fr. Böddecker's „Partitura Sacra" (1651), een weinig gehoorde compositie, zong mevrouw T. Swanenburgh-De Veve een kerst-aria. Haar vertolking getuigde van een goede voorbereiding. Het sopraan geluid was echter niet volumineus. De aria „Schlafe, mein Liebster" uit het Kerst oratorium van Bach is geschreven voor alt. Elly Jans zong deze solo met een fraai ge- timbreerd geluid en met een volledig be grip voor de technisch hoge eisen, welke Bach hier aan de soliste stelt. Mijn com pliment voor haar voorbeeldige adembe- heersing, waarmede zij het in deze aria extra moeilijke aanzetten glansrijk over won. Ook in een drietal liederen van Hugo Wolf, waarbij het tere „Nun wand're Maria" diepe indruk maakte, bleek dat Elly Jans in alle opzichten zingen kan. Mevrouw J. M. Walewijn verzorgde con sciëntieus de piano-begeleiding der vele nummers van solisten en koor, die ik we gens de omvangrijkheid van het program ma niet alle heb kunnen horen. De heer Moed heeft de gehele uitvoering op muzikale wijze geleid, daarbij ook nog de taak vervullend van organist en bege leider. Daarom komt in de eerste plaats hem lof toe. dat dit concert een succes voor de uitvoerenden geworden is. A. J. VAN DER WEIJDEN.

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 11