r PANDA EN HET GEHEIMZINNIGE GLAS WATER Wereldnieuws Akkerbouwers niet tevreden over aardappelregeling 1954 Te zacht najaar bracht het forceren van bollen in gevaar rJee. MQRR dtefMïfcam/f De radio geeft Donderdag Spanning in het bloembollenvak De „broei" is toch al een moeilijke rekensom m Toch ió het zo V Blunders J 2. Studenten tegen de Hoger Onderwijs-wet Examens Ook Canada heeft belang stelling voor de Fokker S 14 Betaling abonnementsgeld per giro Afscheid prof. Antoniadis Kleine aannemers in Limburg zonder werk Rechter-plaatsvervanger stond als beklaagde voor eigen rechtbank Hebt u vandaag uw Davifcamon 10 al gehad v. WOENSDAG 14 DECEMBER 1955 De vakgroep akkerbouwers van de Ka tholieke Land- en Tuinbouwbond, die Dinsdag in hotel De Leeuwerik te Haarlem bijeen was, heeft enige uren gewijd aan de aardappelregeling 1954, waarover in landbouwkringen veel te doen is geweest. Tenslotte zegde de voorzitter, de heer H. A. Giessen uit Middenmeer namens het vakgroepbestuur toe, dat als leden de wens te kennen geven, het zal trachten te on derzoeken of het mogelijk is telers, die door de regeling van de Stichting Inname van Aardappelen (SIVA) gedupeerd moch ten zijn, alsnog een vergoeding te verstrek ken. Daarna werd een reeds eerder door de afdeling Kudelstaart ingediende motie, om afkeuring uit te spreken over het be leid van het bedrijfschap aardappelen, in zake de oogst 1954, verworpen. Drie leden verklaarden zich voor de motie, waarin ook gesproken werd, om het vertrouwen in 'het bedrijfschap op te zeggen, inzake het beheer van de areaalheffing. In zijn openingsrede had de heer Gies sen reeds aandacht besteed aan het on derwerp. Hij zeide, dat de oogst 1954, die door landbouwers een „aardappel-drama" genoemd is, niet voor iedere teler even prettig is afgelopen. Het bestuur kent en erkent vele van de soms zeer gerechtvaar digde klachten. De omstandigheden doen zich misschien éénmaal in de zes of zeven jaren voor. Naar sprekers mening is er met fondsvorming wel iets bereikt en hij herinnerde er aan, dat de inschakeling van de Centrale coöperatie van de L.T.B. bij de inname van consumptie-aardappe len voor de SIVA zeer goede diensten heeft bewezen; velen hebben hierover hun dankbaarheid betuigd. De tongen kwamen los, toen een aantal voorstellen over het onderwerp „consump tie-aardappelen" aan de orde kwam. Ge vraagd werd een betere regeling dan voor 1954 en afschaffing van de areaalheffing op het telen van aardappelen. De afdelin gen Haarlemmermeer en Houtrakpolder wilden hun afkeuring tot uiting brengen met betrekking tot het beleid van de SIVA en het bedrijfschap aardappelen en vroegen alsnog genoegdoening te verkrijgen voor die telers, die door overmacht hun aard appelen niet exportwaardig hebben kun nen inleveren. Nadat verscheidne afgevaardigden hun mening hadden kenbaar gemaakt was het woord ran ir. H. Smeenk, secretaris van de hoofdafdeling akkerbouw van het land bouwschap, die in zijn betoog uiteenzette, dat de SIVA niet bij het beleid betrokken is. Het landbouwschap heeft de maatrege len uitgevaardigd en de uitvoering ervan is opgedragen aan de stichting. Spreker gaf een overzicht van de gang van zaken. In 1954 was er een groot overschot van aardappelen en na vele besprekingen werd op 3 Maar j.l. besloten aardappelen uit de markt te nemen door de SIVA, die de marktordelijke maatregelen uitvoerde. Er zijn bij het werk door deze stichting fou ten gemaakt, maar er heersen ook vele misverstanden. De SIVA heeft gezorgd de aardappelen zo goed mogelijk te plaatsen en toen handelaren voor export naar En geland goede prijzen hebben gemaakt, was dat een geluk voor de exporteurs, maar de SIVA hac' dat niét kunnen voorzien. De voorzitter, de heer Giessen, deelde mee, dat er voor 1955 een nieuw voorstel is te verwachten, dat hierop neerkomt, dat voor alle aardappelen een bepaalde kost prijs wordt gegarandeerd, namelijk 75 van de kale kostprijs. Sommige afgevaardigden handhaafden hun mening én de afdeling Kudelstaart ADVERTENTIE BARTELJORISSTR. HAARLEM-TEL. 13439' FERD. BOLSTR. 48 A DAM - TEL 717162 Handschoenen, Wollen Shawls j HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.45 Morgengebed en liturgische kalender. 8.00 Nieuws en weerbericht. 8.15 Platen. 9.00 Voor de vrouw. 9.40 Platen. 10.00 Platen. 10.30 Morgendienst. 11.00 Voor de zieken. 11.45 Piano. 12.00 Angelus. 12.03 Lunchconcert. (12.30 Land en tuinbouwmededelingen. 12.3312.40 Wij van het. land). 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en Katholiek nieuws. 13.20 Fluit en piano. 13.50 Platen. 14.00 Marine-Kerstdienst. 15.15 Platen. 15.30 Platen. 16.00 Bijbellezing. 16.30 Viool en piano. 17.00 Hoorspel voor de jeugd. 17.30 Platen. 17.40 Koersen. 17.45 Banjo-orkest. 18.10 Vocaal ensemble. 18.30 Fries programma. 18.45 Platen. 19.00 Nieuws, en weerbericht. 19.10 Platen. 19.20 Sociaal perspectief. 19.30 Platen. 19.55 Een steen tot steun, toespraak. 20.00 Radiokrant. 20.20 Gevarieerd programma. 21.45 Platen. 22.00 Tijdschriftenkroniek. 22.10 Orgelconcert. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws. 23.15 Sportuitslagen. 23.2024.00 Platen. HILVERSUM n, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Gymnastiek. 7.25 Platen. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Gymnatiek voor de vrouw. 9.10 Voor de huisvrouw. 9.15 Platen. 9.40 Morgenwij ding. 10.00 Platen. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Voor de huisvrouw. 11.15 Kamerorkest. 12.00 Orgel en piano. 12.25 In 't spionnetje. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.35 Lichte muziek. 12.50 Uit het bedrijfsleven, causerie. 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelingen of platen. 13.20 Lichte muziek. 13.55 Beurs berichten. 14.00 Ons Rijk in de Tropen, klankbeeld. 14.45 Zang en piano. 15.15 Voor de zieken. 16.00 Van vier tot vijf. 17.00 Voor de jeugd. 17.45 Regeringsuitzending: Rijks delen overzee: Surinaamse vraagstukken. 18.00 Nieuws. 18.15 Sportproblemen. 18.25 Lichte muziek. 18.55 Gesproken brief uit Londen. 19.00 Voor de kleuters. 19.05 Cow boy-liedjes. 19.25 Jazzmuziek. 19.50 Actuali teiten. 20.00 Nieuws. 20.05 Omroep-orkest, dansorkest en solist. In de pauze (20.30 20.50) Voordracht. 21.00 De vrouw om wie het ging, hoorspel. 22.50 Sportactualiteiten. 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Reportage. TELEVISIE (A.V.R.O.) 20.15 IJsballet. 21.30—21.45 Televizier. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Omroep-orkest. 12.30 Weerbericht. 12.34 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Orgel. 14.00 Engelse les. 14.15 Platen. 14.30 Franse les. 14.45 Platen. 15.00 Pianorecital. 16.02 Platen. 17.00 Nieuws. 17.10 Platen. 17.15 Voor de kin deren. 13.15 Platen. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Platen. 19.50 Vrije tri bune. 20.00 Verzoekprogramma. 21.30 Klan ken van heden voor mensen van vandaag. 22.00 Nieuws. 22.15 Kamerorkest en solist. 22.30 Zweedse kamermuziek. 22.5523.00 Nieuws. BBC, uitzending voor Nederland. 17.4518.15 Nieuws. Feiten van de dag. Engelse litteratuurgeschiedenis. (Op 224 en 49 m.). diende een motie in. Er kwam enige rust in de vergadering, toen de voorzitter toe zegde te zullen trachten voor gedupeerde telers alsnog een vergoeding te zien te verkrijgen. De heren J. G. Vlegels te Grote IJpolder en M. Steyn Goense te Hoedekenskerke werden als leden van het vakgroepbestuur herkozen. Indien Hoedekenskerke na de nieuwe indeling van de bisdommen bij een andere diocesane land- en tuinbouwbond wordt ondergebracht zal de heer Steijn Goense aftreden. Export problem en Ir. T. P. Huisman, voorzitter-directeur van het hoofdbedrijfschap voor akker bouwproducten, heeft een uiteenzetting gegeven over problemen, die zich bij de export van akkerbouwproducten voordoen. Eerst deelde hij mee, dat ons land weinig te maken heeft met import; alleen voert België wat in. De granen worden niet uit gevoerd, echter wel andere akkerbouw producten en sommige zelfs aanzienlijk, zoals vlas (95 °/o), erwten (75 en fijne zaden (bijna 100 De export is afhanke lijk van de landbouwpolitiek der Europese landen, waar naar uitgevoerd wordt. De invoerrechten zijn soms hoog en hier en daar zijn de grenzen gesloten. Doordat andere landen grote aandacht besteden aan tarwe, kan het gebeuren, dat er een tekort is aan andere producten en dan kan Nederland uitvoeren. De heer Huis man maakte van de gelegenheid gebruik de leden een inzicht te geven over de uit voer van aardappelen, waarbij hij mede delingen deed. die van belang waren voor het onderwerp der aardappelregeling 1954. Hij noemde de toestand onbevredigend en achtte het raadzaam een nieuwe regeling te treffen. De uitvoer naar Engeland was niet te overzien en de exporteurs verkre gen een gunstige regeling. Van de huidige oogst heeft de export een gunstig ver loop, aldus deelde spreker mee, maar hoe het zal aflopen kan niemand voorspellen. De Delftse Studentenraad heeft een motie aanvaard over het ontwerp van Wet tot Wijziging der Hogere Onderwijswet. De raad is ervan overtuigd, aldus wordt in de motie gezegd, dat de artikelen in het ontwerp het vrijheidsbeginsel aantasten en daarom als onaanvaardbaar dienen te worden verworpen. Verder worden in de motie suggesties en voorstellen gedaan, welke beogen de sa menwerking met het College van Curatoren op het gebied van de sociale voorzieningen voor studenten te bevorderen.. Amsterdam. (Gem. Universiteit). Geslaagd voor het doctoraal examen klassieke letteren C. M. Stibbe, Amsterdam: voor het doctoraal examen sociale aardrijkskunde H. T. Oosten, Amsterdam. Tilburg. Katholieke Economische Hoge school: geslaagd doctoraal examen Econo mische Bestuurswetenschappelijke Richting: J. Burg, Den Bosch (met lof); M. Jaspers, Grevenbicht; V. Everts, Arnhem; A. v. d. Elzen. Rosmalen. Doctoraal examen Econo mische Bedrijfshuishoudkundige Richting: J. Schmitse, Herten: J. Koopmans, Enschedé; E. Janzing, Tilburg; W. Verhulsdonck, Enschedé; J. v. d. Boomen, Roermond (met lof); G. Geertman, Eindhoven. Examen Belastingdeskundige: H. van Silfhout. ADVERTENTIE ADVERTENTIE Is uw vulpen niet goed. of is hij soms ziek, Breng hem dan snel naar de vulpenkliniek! DANTUMA staat klaar Met instrument en brancaar In een wip is hij terug, weer levend en kwiek. Zijlstraat 90 Haarlem Tel. 11161 Een functionaris van de Amerikaanse „Fairchild"-vliegtuigfabrieken heeft ge zegd, dat ook de Canadese strijdkrachten belangstelling aan de dag hebben gelegd voor het Nederlandse straallësvliegtuig Fokker S-14 en dat zij van plan zijn een groep deskundigëhTë~zëndëh, dié de nieu we S-14 welke gisteren aan boord van de „Black Eagle" naar Amerika is ver trokken in ogenschouw zullen nemen. Het nieuwe toestel, dat de S-14 vervangt waarmee de kolonel Gerben Sonderman in October tijdens een demonstratievlucht bo ven Hagerstown neerstortte, zal door Ame rikaanse piloten op verscheidene Ameri kaanse luchtmachtbases gedemonstreerd worden; ook leden van de Amerikaanse marine zullen de demonstraties bijwonen. JccccoccccoDcxjxJCOooocccoxxccco^-yviccccr-yxtxxxxxxxyy U kunt het Uzelf gemakkelijk maken door het abonnementsgeld voor het volgende kwartaal te voldoen op onze postgirorekening no. 273107 ten name van Haarlems Dagblad. U bespaart daarmee incassokosten en vermijdt geloop aan de deur. Het te gireren bedrag is f6.50, post- abonnés f 7. U kunt het ons gemakkelijk maken door Uw giro-opdracht te verzenden vóór het eind van de maand. Wij behoeven dan geen kwitanties uit te zenden. Voor automatische girobetalingen (het allergemakkelijkste) zijn for mulieren op aanvraag gaarne ter beschikking. In dit geval dient men wel voor voldoende saldo op de giro-rekening zorg te dragen. DE ADMINISTRATIE »oco=co3ocooc<»cccocccaxooc>axocoooooocc»oocococooccoc< (Van onze correspondent uit de bollenstreek) Gaat men met de mensen van de Rijks- tuinbouwvoorlichtingsdienst te Lisse pra ten dan krijgt men onmiddellijk bedenke lijke gezichten tegenover zich als men het woord „broei" in de mond neemt. Het for cerenvan de bloembollen gaat daar niet helemaal naar wens. Zij zijn niet de enigen, die laat bloemen hebben, ook de kwekers kampen met moeilijkheden. Er moet wor den gezegd, dat het forceren, met een vakterm broeien genoemd, dit jaar niet gemakkelijk is. Men heeft alles tegen ge had. Het voorjaar is lang koud en nat ge weest, waardoor de ontwikkeling van de nieuwe bloemen in de bol traag heeft plaats gehad. De bollen waren tien tot veertien dagen later dan normaal rijp om te worden gerooid. Hoewel het nogal wat moeite met de export heeft veroorzaakt is dit voor het broeien niet zo ernstig als er maar een koel najaar daarna komt. Men heeft gejubeld over het mooie weer, maar de bollenmensen, tenminste de ex porteurs, hebben eens bedenkelijk gekeken, want zij weten, dat een warm najaar niet bepaald bevorderlijk is voor de broei. Ze weten ook, dat de bollen, als ze niet goed „uitgerijpt" zijn, slechter wortelen. Fac toren genoeg dus om zorgen te veroor zaken. Het gevolg van dat warme najaar moet voor de ieèk altijd wat onwennig zijn. Men gaat nu eenmaal van het standpunt uit, dat een zacht klimaat met zo nu en dan regen de groei bevordert. In normale ge vallen is dat ook zo, maar het forceren van bloembollen is niet normaal. Men past daarbij allerhand kunstmiddelen toe, goochelt met verschillende temperaturen en krijgt zodoende de tulpen, narcissen en hyacinten al vóór December soms in bloei. Het heeft lang geduurd vóórdat de we tenschappelijke onderzoekers de tempera tuur hadden gevonden, waarop bijvoor beeld de tulp het meeste reservevoedsel ontwikkelt om aan de krachttoer te kun nen beginnen. Het is 9 graden Celcius. Legt men de tulpen bij die temperatuur in een koelhuis, dan vinden er chemische proces sen plaats, die snel reservevoedsel vormen. Na een bepaalde tijd worden de bollen dan op kistjes geplant en zo in de grond ge plaatst. Zij moeten dan echter ook een bodemtemperatuur van ongeveer 9 graden vinden om nog even door te kunnen gaan. Meestal is die er in October wel. Dit jaar niet en dus vond het bevoorradingsproces een ontijdig einde. Soms tenminste, want er zijn ook wel broeiers, die de grond nat gehouden hebben en zodoende de tempe ratuur wel laag hielden. Op de klei bij voorbeeld schijnt men niet zo veel last te hebben. De Rijkstuinbouwvoorlichtingsdienst had al gewaarschuwd, dat het met de broeierij geen botertje tot de boom zou zijn. Op ^at blijkens een enquête meer dan 25 per- bollen zo vroeg mogelijk in bloei wil len hebben, want de eerste bloemen leveren het meeste geld op. En boven dien wordt bij het verstrijken van de tijd de aanvoer steeds groter, met als gevolg een zakkende prijs. Die mensen die zich weten te beheersen hebben de grootste voordelen. De heren van de Rijkstuinbouwschool nemen natuurlijk met die moeilijke bollen proeven. De bollen, die twee dagen later dan de andere werden binnengehaald, haalden de in die dagen opgelopen achterstand ruimschoots in. De anderen hadden net iets te weinig reserve om deze lang zame starters te kunnen bijhouden. De wortelvorming is niet anders. Tot zover alleen over gekoelde bollen. Bol len, die een minder bijzondere behandeling hebben gehad en die eigenlijk meer op eigen kracht moet gaan bloeien, de zgn. „ongekoelde", gaan aanvankelijk veel snel ler, dan de gekoelde familieleden. Doordat ze echter niet gedwongen zijn voedsel te vormen door die lage temperatuur groeien ze maar zeer langzaam. Zij komen beslist niet voor Kerstmis in bloei, op een heel enkele zeer vroege variëteit na dan. Er hangt dus dit jaar zeer veel van het vakmanschap van de broeiers af. Nu is bijna iedereen geneigd zichzelf een goed vakman te achten. Als er dus eens iets mislukt ligt het meestal aan de bollen. De exporteur kan dan praten als Brugman de bollen hebben het gedaan en dat moet dan maar eens vergoed worden. Goede broeiers Hebben meestal weinig te klagen en zijn graag'bereid een goede prijs te betalen. Alles grijpt dus in elkaar als de raderen van een" horlöge. Lóópt er een wat moei lijker, dan zal de rest ook wat stroever verlopen. Vandaar, dat er in het bloem bollenvak altijd zo geweldig veel nieuws gierigheid is naar de resultaten van de broei. Als men straks een bosje tulpen koopt, zal men er goed aan doen te be denken dat men een wetenschappelijk uit gedokterde goocheltoer in handen houdt. Dinsdagmiddag heeft prof. dr. S. Anto niadis, ruim een kwart eeuw geleden ale eerste vrouwelijke hoogleraar te Leiden be- noernd, afscheid genomen als hoogleraar in verband met de reeds enige tijd geleden door haar aanvaarde functie van leidster van het Centrum voor Griekse Cultuur in Venietië. Prof. Antoniadis doceerde in Lei den Griekse Taal- en Letterkunde van de Oud-Christelijke, de Byzantijnse en de Nieuwere Tijd. Op een vergadering van de afdeling Venlo van de Nederlandse Katholieke Aannemers en Patroonsbond heeft de voorzitter, de heer Wolters, medegedeeld, Maar de behandeling ging niet door Voor de Alkmaarse rechtbank is een zaak behandeld die niet vermeld stond op de aan de pers verstrekte rol. Het was een appèlzaak, waarvan de ambtenaar van het Openbaar Ministerie van het Alkmaarse kantongerecht in beroep was gekomen tegen een veroordeling tot elf gulden boete van mr. H. S. uit Alkmaar, die in Juni een lichte aanrijding had veroorzaakt. De officier van Justitie, jhr. mr. A. Rei gersman, zei nadat hij de zaak had voor gedragen, dat het kantongerecht een omis sie had begaan en „blijkbaar niet op de hoogte was van het feit dat iemand die rechter-plaatsvervanger is, niet terecht kan staan in het arrondissement waar hij deze functie vervult". „Aangezien mr. S. rech ter-plaatsvervanger is bij de Alkmaarse rechtbank had het kantongerecht deze zaak niet kunnen behandelen." Het Openbaar Ministerie zal nu de Hoge Raad moeten verzoeken een andere rechtbank aan te wijzen om deze zaak te berechten. ADVERTENTIE --4. mm grond daarvan volgen de exporteurs de ontwikkeling van de broei hier in Neder land met argusogen, want dan weten ze ook wel ongeveer hoe het in het buiten land bij hun klanten gaat. Een groot aan tal heeft de afnemers geïnstrueerd om toch vooral voorzichtig te zijn. Niet te vroeg Dat is wel nodig, want een of twee dagen te vroeg in de kas brengen kan al nadelige gevolgen hebben. Men moet niet vergeten, dat de broeiers in het buitenland, en hier trouwens ook, de cent van de aannemers in Noord-Limburg over een maand zonder werk zal zitten. Het betreft hier voornamelijk kleine be drijven, met een personeelsbezetting van ten hoogste zes man, die op de premie- bouw zijn aangewezen. Deze ongewenste toestand is inmiddels met het gemeentebestuur van Venlo en deskundigen in de nationale bouwnijver heid besproken, en men heeft goede hoop, dat voor deze kleinere bouwbedrijven weer meer arbeidsmogelijkheden geschapen zul len kunnen worden. 73. Nadat hij hen met ridderordes had versierd, werd de generaal opeens weer erg boos. „Zo!", riep hij. „Hiermee heb ik mijn belofte gehouden, maar nu wil ik jullie ook nooit meer zien! Opgehoepeld! Verdwijn! Het land uit! Vort! Als jullie binnen vierentwintig uur niet over de grens zijn, laat ik jullie opsluiten!" Ram melend ging ons drietal heen. „Hoe komen we zo gauw het land uit?", vroeg Panda bezorgd. „We hebben geen geld voor de boot of de trein". „Maak je toch niet altijd zorgens", zei Pat O'Nozel. „De professor is ons nog veel geld schuldig!" En, zich tot professor Kalker wendend, vervolgde hij: „Ons opdracht is volbracht. Betaal ons nu dus het honorarium en de onkos- tens". „Maar ik heb uw honorarium reeds uitbetaald", antwoordde de geleerde, „aan een heer op het vliegveld". „Aan een heer op het vliegveld?", herhaalde Pat verbluft. „Bekorrah! Waarom liet u hem onze cen- tens opstrijken?!" „Hij zei, dat HIJ de opdracht had uitgevoerd", antwoordde de professor enigszins verlegen. „En dat scheen ook zo te zijn, want hij overhandig de mij het glas zwaar water. Nu bezit ik geen cent meer, want hij vroeg nogal veel voor zijn diensten". „Dat is vast Joris Goedbloed geweest!", riep Panda. „Hij heeft ons weer een lelijke poets gebak ken!" Op dat ogenblik kwam er een jon getje aanrennen, dat luidkeels riep: „Me neer Panda! Waar is meneer Panda?" „Dat ben ik", zei Panda verbaasd. „Wat wil je van me?" „Een brief voor je", ant woordde de jongen. „Een meneer op het vliegveld vroeg me, om je die zo vlug mogelijk te brengen". Eén enkele dragée Davitamon-10 (met de hoge vitaminewaarde) heft vitaminetekorten radicaal op. Verhoog uw weerstand en die van uw gezin met dagelijks 1 dragée davitamon-10 per persoon. Een 10 voor gezondheid! ORGANON-OSS Druk. De Britse regering heeft besloten het verbod op de vervaardiging van het pijnstillende middel heroïne nog niet te laten ingaan op 31 December, zoals aan vankelijk in het voornemen lag. De re gering is bezweken voor de krachtige druk uit het Hogerhuis, waar de schei dende leider van de Labouroppositie, Lord Jowitt, verklaard heeft dat de mi nister van Binnenlandse Zaken bij uit vaardigen van het verbod zijn bevoegd heden te buiten is gegaan. Lord Jovitt acht een wet noodzakelijk. Vergelding. Britse strijdkrachten hebben invallen gedaan in enkele gebouwen in de hoofdstad van Cyprus, Nicosia. On der andere werden het hoofdkwartier van de communistische partij op Cyprus en de drukkerij waar het orgaan van de communistische partij wordt gedrukt doorzocht. Gouverneur Sir John Har ding heeft aan de bewoners van een dorp een collectieve boete opgelegd, als vergelding voor een aanval op een mi litaire auto, waarbij Britse militairen werden gewond. Coördinatie. De acht Oost-Europese landen hebben op een conferentie te Boedapest besloten hun volkshuishoudingen voor de komende jaren op elkaar af te stem men. De acht landen zullen hun vijf jarenplannen van 1956 af coördineren. Losprijs. Twee artsen, een Italiaan en zijn Birmaanse assistent, die op 1 December in Birma waren ontvoerd door opstan delingen, zijn vrijgelaten, aldus meldt de Wereldgezondheidsorganisatie, voor wie beide mannen werkten. De opstan delingen hadden ongeveer een half mil- l'ioen gulden als losprijs gevraagd. Overval. In het dichte oerwoud van Ma- lakka is een kamp van opstandelingen door regeringstroepen overvallen. Tien opstandelingen van wie zes Chinezen en vier Maleiers werden gedood en een ge wond. Onder de gedoden bevindt zich de secretaris van het comité der com munistische partij van de staat Selangor. Vrijheid. Op elf man na zijn de 377 commu nistische betogers, die Maandagavond bij relletjes in de Franse sector van West-Berlijn waren aangehouden, in vrijheid gesteld. Van de aangehoudenen waren er 327 uit Oost-Berlijn afkomstig. Van de West-Berlijners die aan de actie deelnamen, worden er nog vijf vastge houden. Schutter. In Tunis is bekend geworden, dat geschoten is op het convooi waar mee de nationalistische leider Habib Bourguiba een reis door het Zuiden van Tunesië maakt. De chauffeur van de eerste auto van het convooi werd ge dood, een tweede inzittende zou gewond zijn. De politie heeft de schutter aange houden. De man is vermoedelijk een aanhanger van Salah Ben Joessef, de nationalistische leider die fel tegen Bourguiba's politiek van samenwerking met Frankrijk is. Later werden stenen geworpen naar een vrachtauto met aan hangers van Bourguiba, waardoor en kelen van hen gewond werden. Overleden. De Portugese Nobelprijswin naar prof. Egas Moniz is op 81-jarige leeftijd te Lissabon overleden. In 1949 kreeg hij de Nobelprijs voor physiologie en medicijnen voor zijn werk op het ge bied van de neurologie. Prof. Moniz was ook diplomaat en staatsman. Na de op komst van het regiem-Salazar werd prof. Moniz, die eigenlijk Antonio Cae- tano De Abreu Freire heette, beschouwd als aanhanger van de liberale oppositie. Hij stond aan het hoofd van de Portu gese afvaardiging naar de vredesconfe rentie na de eerste wereldoorlog. Ontslagen. Alexei Koetyrev, de partijchef van het belangrijke industriegebied van Sverdlofsk, in de Oeral, is ontslagen en vervangen door de Oekrainer Kirilenco als eerste secretaris van het regionale partijcomité. Op een partijconferentie waren ernstige fouten bij de ontwikke ling van industrie en landbouw aan het licht gekomen en aan de culturele en economische verlangens van de werkers was in onvoldoende mate tegemoetgeko men. Geruchten. In Londen doen hardnekkige geruchten de ronde over een regerings wijziging vóór Kerstmis. Men oppert de mogelijkheid, dat MacMillan, thans mi nister van Buitenlandse Zaken, de por tefeuille van Financiën van Butler zal overnemen. De minister van Defensie, Selwyn Lloyd, zou Buitenlandse Zaken krijgen. Atoombommenwerpers. De Britse lucht macht zal over enige weken de eerste bommenwerper met deltavleugels voor het werpen van atoombommen, de „Vul can", in dienst nemen. Vervolgens zal de Royal Air Force nog een atoombom menwerper, de „Victor", in dienst ne men. Dit toestel heeft halve-maanvor- mige vleugels. r BIJ WELHAAST elke wetenschap tre den op gezette tijden meer of minder ern stige fouten aan het licht als gevolg van de ontoereikendheid der theorieën of van omwldoende en gebrekkige waarneming. Z\jn de fouten eenmaal voldoende sterk naar voren getreden, dan zorgen nieuwe theorieën en formuleringen er wel voordat de tocht der wetenschap kam worden voortgezet. Maar het gevolg hiervan is toch dat herhaalde lijk van standpunt moet wor den gewisseld en dat eenzelfde vraag met ja of nee werd be antwoord, al naar gelang de tijd ivaarin zij wordt gesteld. U herinnert zich wellicht de vraag of de zon om de aarde draait? Hierop zou in de middeleeuwen in het algemeen bevestigend zijn geantwoord. Maar na de door Copernicus opgestelde theorieën, zou dezelfde vraag na de 16de eeuw een heftige ontkenning hebben uit gelokt. En in de 20ste eeuw werd uitge maakt, dat zowel het één als het ander het geval is. Zo zijn er in de meeste wetenschappen uiterst frappante voorbeelden aan te voe ren van opvattingen die zich herhaaldelijk hebben moeten wijzigen als gevolg van onvoldoende inzicht. Maar de merkwaar digste blunders hebben zich misschien toch wel voorgedaan bij opgravingen, waarbij de onderzoekers scherpzinnig de tective-werk moesten verrichten om enig inzicht te verkrijgen aangaande de ouder dom van hun vondsten. Dat hierbij de wens wel eens de vader van de gedachte is geweest, zal geen enkele onbevooroor deelde durven en willen ontkennen. Velen zullen zich herinneren, hoe enkele jaren geleden een zgn. fossiele schedel, die door (voornamelijk: Engelse) onderzoekers aan de eerste mens was toegeschreven, als een falsificatie moest worden erkend Dit geval staat geenszins op zichzelf, want de palaeontoloog Osborn vond in Nebraska eens een kies, die hij afkomstig achtte van een mensachtige aap, die 10 of 20 millioen jaar geleden zou hebben geleefd. Achteraf bleek het echter een kies van een wild zwijn te zijn. En de onderzoeker Ameghino deel in Zuid-Argentinië al lerlei interessante ontdekkin gen in oude aardlagen, die hem aanleiding gaven hele stambomen voor de mens op te stellen. De door hem gevonden fossielen bleken echter niet van mensen, maar van apen afkomstig te zijn. Door het gemak waarmee sommige on derzoekers uit enkele feiten algemeen gel dende conclusies opbouwen, is het terrein van de opgravingen een geliefd gebied voor grappenmakers. Het is herhaaldelijk voorgekomen dat leden van een opgra vingsexpeditie opzettelijk voorwerpen tus sen de opgegraven vondsten smokkelen om de wetenschappelijke staf voor moei lijkheden te plaatsen. Prof. Whitney liet zich bijvoorbeeld in de mijnschacht van Altaville (California) eens lelijk bij de neus nemen toen hij in oude aardlagen een men selijke schedel aantrof, die hij een ouder dom van vele millioenen jaren toeschreef. De schedel bleek vol met spinnewebben te zitten, welk feit Whitney desondanks geen aanleiding gaf zijn mening te her zien. Tenslotte kwam aan het licht dat een olijkerd de schedel had ingegraven, in ge zelschap van enige moderne huishoude lijke voorwerpen! En nu iets over de diepste boorputten? Daarover morgen. H. PéTILLON. (Nadruk verboden)

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 2