Velsens raad keurde het duurdere gas en een tweede ambulancerauto goed Castricums raad behandelde begroting voor 1956 rustig en beheerst College kreeg steun in afwijzing van „belastingverzoek" uit Haarlemse KNVB Algemene beschouwingen brachten echter boze tongen in beroering Beverwijk Heemskerk Wijk aan Zee WOENSDAG 14 DECEMBER 1955 11 Us Memmetael speelde „It Sloof" Tourijooi van klaverjasclub „Vriendenkring" Kerst-cycle-cross van Rennersclub „01ympia"-dames naar bondsvaardigheidsproeven „Het gebeurde in Rome" Donderdagavond in Thalia GEBR. VAN BUGNUM ZN SOLEX SERVICE STATION SOLEX POPULAIR 333.— SOLEX DE LUXE ƒ399.50 RUILMOTOREN R.A.P. de snelbrommer Telefoon 5701 Kanarie-expositie wordt door burgemeester geopend Slachthuis-overleg druk gaande; ongevallen- samenwerking in bespreking Het liet zich allemaal zo gunstig aanzien, Dinsdagmorgen in de raadszaal van de ge meente Castricum. De voorzitter, burgemeester C. F. Smeets, had de vergadering op de gebruikelijke wijze met gebed geopend, daarna werd de heer J. W. Zandber gen, de opvolger van de heer P. de Vries, als KVP-raadslid beëdigd en geïnstalleerd en alvorens zich aan de begroting voor het dienstjaar 1956 te wijden werd de moge lijkheid door de raad geopend om algemene beschouwingen te houden. Hiervan mocht als eerste de KVP-fractievoorzitter, de heer Th. Berlee, gebruik maken en vervolgens mevrouw Jacobs-Wentink, die namens de PvdA het woord voerde. Daarna kreeg de heer J. J. Bollen Jr (Castricums Belang) het woord en zijn beschouwing was oor zaak dat de aanvankelijke prettige stemming in de raadszaal spoedig teniet werd gedaan door de felle bewoordingen waarin de oratie was gesteld. Castricums gemeenteraad rekent voor 1956 op een verhoging van de algemene uitke ring van f 150.000. Dit bedrag en dat van f 14.389,39, zijnde ongeveer een dertigste van de reserves, moeten het mogelijk maken het begrotingstekort van f 164.389,39 te dekken. Overigens heeft de gehele raad zich over het tekort, tijdens de raads vergadering niet het hoofd gebroken, in tegenstelling tot vorige begrotingsvergade ringen tijdens hetwelk er uitvoerig aandacht aan werd besteed. Van diverse op handen zijnde objecten, waarop in het rapport van de commissie, belast met het onderzoek van de gemeente begroting, op vragen van commissieleden door het college van B. en W. was geant woord, wilde men Dinsdag de finesses weten. De voorzitter stond alle vragenstel lers naar behoren te woord, zodat de be groting na enige uren werd aangenomen. Meer uitgaven voor gemeente Voor het onderhoud van straten en plei nen is een bedrag van 25.870 begroot (vorig jaar 18.170). Het onderhoud van pompen en riolen gaat de gemeente 19.685 kosten (v. j. 16.445) en voor subsidie ten behoeve van bijzondere kleuterscholen is een bedrag van 20.000 geraamd (vorig jaar 10.000). Men heeft een bedrag van 13.500 uitgetrokken voor de verstrekking van voeding en kleding aan schoolgaande kinderen (v. j. 2000). Bovendien moet de gemeente wettelijk verplichte credieten beschikbaar stellen op grond van de Lager Onderwijswet 1920, voor onderwijsdoelein den, waarin de bouw van enige scholen zijn opgenomen, en tenslotte vraagt de uit breiding van de zuiveringsinstallatie met afvoer naar het Alkmaardermeer de aan dacht. Dank aan en critiek op het beleid van B. en W. Van de mogelijkheid om algemene be schouwingen te houden is door alle partijen gebruik gemaakt. In alle beschouwingen begon men zijn dank uit te spreken voor hetgeen door het college van B. en W. in het bijna afgelopen jaar tot stand was ge bracht, maar men wenste toch ook enige belagrijke punten onder de aandacht van het college van B. en W. te brengen, pun ten, die dringend om een oplossing vroegen. KVP Als eerste kreeg de fractie-voorzitter van de KVP, de heer Th. Berlee, het woord. Hij vroeg de aandacht voor een verbetering van het wegdek van de Mieht, dë "verbre ding daarvan en zeker wat betreft het ach terwege blijven van het plantsoen aldaar, vooral omdat er nu, tien jaar na de bevrij ding, nog steeds niets aan de verfraaiing gedaan is. Gelijktijdig zou dan ook eens het kruisgebouwtje met gedenksteen voor wijlen dokter Leenaerts eens tot stand ge bracht kunnen worden. „Ongeduldige belangstelling" heeft de KVP voor het aanleggen van een parkeer gelegenheid aan de Van der Mijleweg en de daarmee verband houdende aankoop van grond van de provincie. Voorts brak de heer Berlee een lans voor de verbreding van trottoirs aan de Bak- kummerstraat. De fractie-voorzitter zeide dat de stagnatie in de scholenbouw bij zijn fractie teleurstelling had gewekt en men vroeg zich in die fractie af, hoe groot het tekort aan schoolruimte straks zal zijn en wat er tegen September 1956 zal moeten gebeuren. De KVP-fractie rekent er op in het komende jaar in het bezit te komen van een gelegenheid tot schoolzwemmen, terwijl dan tevens gedacht kan worden aan de aan stelling van een sportleraar met bevoegd heden voor zwem- en gymnastieklessen, zodat de schooljeugd in de mee6t uitge breide zin kan leren zwemmen. Het bezit van 200 arbeiderswoningen zou een mogelijkheid scheppen om te voor komen, dat de door de industrie aangetrok- kenen gedwongen zouden worden, dit woongebied te verlaten, omdat er alléén woongelegenheid zou zijn in de woonkazer nes in de directe omgeving van de industrie. Naar de mening van de KVP-fractie blijft pendelen voor de hier geaarde be- voiking meer aan te bevelen dan de vesti ging in de grote wooncentra. Voor de snel groeiende bevolking, welke in de agrarische sector geen werkgelegenheid meer geboden wordt, moeten er woningen komen. Partij van de Arbeid Namens de Partij van de Arbeid-fractie sprak mevrouw Jacob sW e n t i n k haar vreugde uit over het feit, dat de min derheid opnieuw in het college van B. en W. is vertegenwoordigd. In grote lijnen was de spreekster het met de heer Berlee eens. Haar fractie had bovendien graag gezien dat het aantal noodscholen, waarvan er tot dusver twee zijn gebouwd, werd uitgebreid. Tevreden was de P. v. d. A. over de Cas- tricumse plantsoenen; de grote geldelijke post, die voor de volksgezondheid is uitge trokken, en mevrouw JacobsWentink drong ook aan op de bouw van een nood ziekenhuis en een wijkgebouw. Met de wens samenwerking te betrachten besloot dit raadslid haar algemene beschou- win. Castricums Belang De vertegenwoordiger van de groep Cas tricums Belang, de heer J. J. B o 11 e n J r., zeide respect te hebben voor de wijze waarop de voorzitter, dikwijls onder moei lijke omstandigheden, de raadsvergaderin gen in het laatste jaar heeft geleid. Naast oog voor het goede dat tot stand was ge bracht, had de heer Bollen evenwel critiek op het beleid van B. en W. Bezwaren uitte dit raadslid tegen het beschikbaar stellen, op verzoek, van uitbreidingsplannen voor de prijs van 70, omdat men die plannen niet voor privé-doeleinden nodig heeft. De verhoging van de wethouderssalaris sen met bijna 100 percent was naar zijn mening overbodig, omdat er door het col lege hoofdzakelijk in de avonduren wordt vergaderd, waardoor er minder activiteit van de wethouders gevraagd wordt. Met de voorlichting die door het college gegeven is aan Gedeputeerde Staten omtrent de laat ste wethoudersverkiezing, kon de heer Bollen geen genoegen nemen. Spreker vond het niet democratisch dat alle partijen, behalve Castricums Belang, zich rustig over een bepaald onderwerp mochten uitspreken en voorts kon Castri cums Belang zich niet aan de indruk ont trekken dat de voorzitter „in 'n vergadering met twee maten meet." De bouw van auto boxen achter de Prinses Irenestraat zit C.B. zéér hoog, omdat de raad bij de verkoop van de grond daarvoor, in een dwangpositie werd gebracht. B. en W. hadden, gezien de mening van de raad, afwijzend op het voor stel moeten beschikken. De reparaties aan de ambtswoning van de burgemeester is als object een „duur geval." Zonder toestemming van de raad werd bovendien het crediet voor reparaties verhoogd met enige duizenden guldens. Persoonlijk Tot dit punt was de rede van de heer Bollen tamelijk rustig verlopen, doch later zette het raadslid in vrij felle bewoor dingen uiteen, hoe hij over de heer Th. Berlee (KVP), de heer G. Meijer (Arbeid) en de partijen die deze heren vertegen woordigen, dacht. Toen de heer Bollen daar nog een beschuldiging aan het adres van de heer K. Stiemer (KVP) bijvoegde, achtte de voorzitter de tijd gekomen de heer Bollen te verzoeken zijn toon een beetje te matigen. Na nog gewezen te heb ben op de punten, die ook al naar voren waren gebracht door de andere woordvoer ders, verzocht de heer Bollen de raad een drachtig samen te werken „met alle kracht en voortvarendheid die ons gegeven is A.R.—C.H.U. De heer A. Eikelenboom sprak namens de A.R. en de C.H.U. „Ik zal mijn verlanglijstje niet opsommen," begon dit raadslid en hij voegde daaraan toe, dat de well sen altijd rekening moeten houden met de realiteit. Spreker was ervan overtuigd dat de Katholieke burgemeester alles zou doen wat van belang was voor de scholen bouw in het algemeen. De heer Eikelen- boom had liever, inplaats van een bejaar dencentrum, de bouw van kleine woningen voor de bejaarden gezien. Bij de toewijzing van woningen kon wellicht gebruik wor den gemaakt van de woningbouwverenigin gen en misschien was het zaak, om, wat het bouwvolume betreft, Provinciale Staten te vragen of er bouwvolume uit de reserve beschikbaar gesteld kan worden. Tenslotte vroeg de heer Eikelenboom naar de verschijning van het rapport over het structuuronderzoek in Castricum en bepleitte hij voor de Poelvenstraat éénrich- tingverkeer. „Ik hoop, dat uw college met vrucht mag werken en dat de raad, onder uw leiding, welke altijd correct en soepel is geweest, goede besluiten mag nemen." Antwoord van de voorzitter „De wensen van de raad zijn het college niet vreemd," zeide burgemeester C. F. Smeets, in zijn antwoord aan alle sprekers. De magistraat voegde er aan toe, dat hij niet op alle wensen in kon gaan, doch de voorzitter zegde toe, dat, indien het mogelijk was, de gemeente, zoals bij de aanleg van tennisbanen het geval wordt, haar medewerking niet zou onthouden. Spreker vond het gevaarlijk, bij de toe wijzing van woningen een andere weg te bewandelen dan tot dusver het geval is ge weest. Bovendien krijgt men toch altijd critiek, hoe men de zaak ook aanpakt. Het structuuronderzoek in Castricum is nog niet ten einde. Daarom is het rapport van pro fessor Zeegers nog niet verschenen en mede door het feit, dat de gegevens momenteel worden gebruikt voor de samenstelling van het rapport voor het IJmond-plan, dat eveneens aan de heer prof. Zeegers is op gedragen. Het verstrekken van de uitbreidingsplan nen aan ieder raadslid vond de voorzitter niet noodzakelijk. Op deze stukken mag men, buiten de raad, geen staat maken; de raadsleden hebben de bevoegdheid, in de raadzaal de uitbreidingsplannen te onder zoeken. B. en W. willen niemand beknotten in hetgeen men in het belang van de ge meente eerbaar acht. Tot zover waren de woorden van de burgemeester voor alle raadsleden bestemd, maar tenslotte zag de eerste burger, naar hij zeide, zich genoodzaakt een persoonlijke tegenaanval op de heer Bollen te doen. Wat de gang van zaken bij de wethoudersver kiezing betreft, zeide de voorzitter, dat de heer Bollen v r de wethoudersverkiezing zich niet had uitgesproken, maar wel daarna. De voorzitter riep de verdere raadsleden en de pers tot getuigen op om dit te bevestigen en verwonderde zich er over dat de heer Bollen zich dit niet heeft weten te herinneren. „Mijnheer Bollen, u vraagt regelmatig het vertrouwen aan de raad en aan het college van B. en W. Maar dan moet u óók vertrouwen schenken en geen onrust zaaien. Uw woorden aan mijn adres had u beter achterwege kunnen laten. Ik ben echter tot de conclusie gekomen, dat er bij u iets anders achter zit. Nochtans en ondanks dat zou ik u en alle raadsleden willen verzoeken elkaar de hand te reiken." De voorzitter stond toe, dat nog enige raadsleden op de beschouwing van de heer Bollen dieper ingingen, doch daarna gaf de heer Bollen de wens te kennen de discussies maar liever te sluiten, alles de doofpot in te stoppen en gezamenlijk en eendrachtig aan de belangen van Castricum te gaan werken. „Ik heb u altijd het ver trouwen gegeven, maar u moet het nu terug zien te winnen," besloot de voorzitter. De inwoners van Friesen bloede uit Be verwijk en omgeving hebben gisteravond geschaterd van het lachen bij de vertoning van de Friese klucht in drie bedrijven „It Sloof" van Barend van der Veen, in de bo venzaal van het Centrum. Voorzitter A. Bouhuis heette zijn provin ciegenoten van harte welkom, maar moest tot zijn spijt constateren, dat de anders tot de laatste plaats gevulde zaal nu slechs voor de helft bezet was, hetgeen hij aan de voorbije Sinterklaasdrukte en het koude weer toeschreef. Hij wekte de aanwezigen op om in de pauze de verloting ten bate van het Fries provinciaal orkest goed te willen gedenken. Hierna ging het doek op voor de eerste acte van „It Sloof", een verhaaltje rond een juffrouw, die flauw valt in een winkel en dan door de eigenaresse, een weduwe, wordt verzorgd. Zij vertelt een mooi ver haaltje en wekt medelijden op bij de we duwe, haar zoon en de dienstbode. Hieruit ontstaan evenwel de dolste situa ties, de enigszins achterlijke zoon wordt verliefd op de indringster, doch ondanks zijn „achterlijkheid" weet hij haar te ont maskeren. De diverse rollen werden met veel vaart en verve gebracht en aan rol vastheid mankeerde het nergens. De Beverwijkse klaverjasclub „Vrienden kring" organiseert een nederlaag-tournooi, waaraan door zestien verenigingen zal worden deelgenomen. De wedstrijden zul len op Maandag 19 December aanvangen. De Beverwijkse rennersclub „Kenne- merland" organiseert op Tweede Kerstdag voor haar leden een Kerst-cycle-cross in Rooswijk. Enige dames van de gymnastiekvereni ging „Olympia" hebben deelgenomen aan de Bondsvaardigheidsproeven der K.T.K. en mogen met genoegen hierop terugzien. Het diploma derde graad werd behaald door de dames A. Schagen 35 punten; J. Plug 34,8 pnt.; M. Ramakers 34,5 pnt; R. Kil 33.8 pnt. en I. Vellinge 33,4 pnt. Tweede graad mevr. R. Demmers-Groot 42,1 punt. Eerste graad mej. L. Kraker 46.6 pnt.; mevr. C. v. d. Moolen-v. Croonenborg 43,4 pnt.; mej. A. v. d. Velde 42,9 pnt.; mej. M. Nierop Groot 41,8 pnt. Over deze opmerkelijke Italiaanse film schreef onze filmredacteur in „Erbij": Het begon met een kleine annonce in een Romeins avondblad. Er werd een typiste gevraagd: gegadigden konden zich de vol gende dag aanmelden om een proeve van bekwaamheid af te leggen. De volgende dag stonden er zeker tweehonderd meisjes in een lange rij voor het gebouw waar de schifting zou plaats vinden. Het was een oud huis, een flatgebouw, waarvan verschillen de appartementen waren verhuurd. Op de bovenste étage hield de steller van de ad vertentie zijn kantoor. De meisjes slaagden erin het huis binnen te komen en stonden tenslotte opeengepakt over het gehele trap penhuis. Eén ging voor haar beurt het kan toor binnen. Dat namen de anderen niet. Er ontstond een wild gedrang, een ware stormloop. De leuning van de trap bezweek. De trap zelf stortte in. Uit het puin bevrijd de men zeventig meisjes, die alle min of meer ernstig gewond, vervoerd werden naar het ziekenhuis. Een meisje kwam bij de ramp om het leven. Zij stierf diezelfde avond. Naar de schuldvraag werd een on derzoek ingesteld maar het aantal factoren was te gecompliceerd om een duidelijke schuldige aan te wijzen. Of moest men die zoeken in de omstandigheden, die zo'n groot aantal meisjes en waarlijk niet uit luxe - op één plaats hadden samengebracht? Dat laatste is het „leitmotif" van „Het gebeur de in Rome", defilm die Guiseppe de San- tis aan het ongeluk in het trappenhuis heeft gewijd. Men herkent de opzet duide lijk. Zoveel mogelijk tracht hij de motieven op te helderen, die de meisjes er toe dreven te solliciteren naar een niet eens zo veel belovende baan. Hij doet dat met een dui delijkheid van omschrijving, die niets te wensen overlaat. Niets? Ja, toch en één heel belangrijk ding: hij laat aan ons zelf te weinig over. De détails, de kleine accen tueringen, men vindt ze maar in enkele ge vallen. Het interesseert ons wel, hij ontroert ons niet. Is dat allemaal zo erg, dat wij „Het ge beurde in Rome" nu maar op slag moeten verwerpen? Nee, zeker niet. Alleen: wie de film beoordeelt ontkomt niet aan het weer geven van de indrukken, die ik zojuist heb opgesomd. Hij zal met alle waardering voor de eerlijke bedoelingen toch moeten vast stellen dat De Santis ergens de plank heeft misgeslagen. En in deze film is dat niet zo moeilijk. Het ongeluk in het trappenhuis vormde voor De Sants slechts de aanleiding tot het maken van zijn film. Waar het hem om ging was: de achtergrond, de tragiek van het geval. Dat de schrijnende zin hier van door de commissaris van politie nog moet worden toegelicht is weer zo'n te veel, dat De Santis maar niet heeft kunnen weerstaan. Had hij niet zo'n wijdlopige aandacht aan zoveel figuren tegelijk be steed, zijn film zou aan diepte en waar achtigheid gewonnen hebben. Natuurlijk zijn die figuren niet allemaal ADVERTENTIE Meervlietstraat 69 Velsen voor IJmuiden en omg. inclusief montage 162.50 Onderdelen voor alle modellen 2 versnellingen r Z4, K.M.teller617.50 Wij geven U vrijblijvend alle inlichtingen. Betaling in overleg zo onwaarschijnlijk als die ik schetste. Het rijke meisje, dat haar schilder toch trouw blijft, de juffrouw van lichte zeden, die een ander leven wil leiden en daarvoor besef wekt bij de handelsreiziger, die meteen zag wat hij aan haar had, stuk voor stuk zijn ze scherp geobserveerd en getekend. Maar juist waar het gevoel gaat spreken, zoals bij het meisje dat in verwachting is en haar geheim ziet onthuld, faalt De Santis, omdat hij overdrijft. Scène uit „Het gebeurde in Rome Bridgers schudden de kaarten In de promotie- en degradatiewedstrij den van de bridgeclub „Wijk aan Zee" werden de volgende resultaten behaald: Groep A: 1. Dikkenberg-v. d. Geer 24; 2. v. Klaveren-Handgraaf 22; 3. heer en mevrouw Geudeke I8V2; 4. Dobber-Piro- vano I6V2; 5. heer en mevr. v. Son I6V2; 6. heer en mevr v. d. Aar I6V2; 7. Schave- maker-De Greef 14. Groep B: 1. Doeve-Zijmers 33V2; 2. da mes Schaaper-Handgraaf 271/*; 3. mevr. Dobber-v. d. Elzen 26; 4. Vooren-Minneboo 24'/.; 5. dames Bol- De Waard 23; 6. Bol- Handgraaf 2IV2; 7. heer en mevr. Gerten- bach I8V2. Klaverjassende „Strandmeeuwen" De Uitslagen van de deze week gehou den onderlinge wedstrijd van de Wijk aan Zeese klaverjasclub „De Strandmeeuwen" zijn: 1. A. Brasser 4790 punten; 2. mevr. De Boer 4755 pnt.; 3. B. Zuiderduin 4725 pnt.; 4. P. de Boer 4654 pnt.; 5. J. v. d. Mey 4503 pnt.; 6. mevr. Paap 4477 pnt.; 7. mevr. v. d. Mey 4006 pnt.; 8. L. Schelvis 3466 pnt.;.9. mevr. Seysenaar 3263 pnt.; 10. G. Postma 3089 pnt.; mevr. Bol 2428 pnt.; 12. mej. L. Paap 2196 pnt. De vereniging van kanariehouders „Onze zangers" te Beverwijk houdt Vrijdag, Za terdag en Zondag een tentoonstelling van vogels in het voormalige Statenhuis aan de Zeestraat. Vrijdagavond zal deze expositie worden geopend door de burgemeester mr. II. J. J. Scholtens. ---- i i I Öi'l DRIE BELANGRIJKE VOORSTELLEN hebben Velsens raadsleden gister avond van hun zegel voorzien: het prae-advies van B. en W. om geen gehoor te geven aan het verzoek der amateur-voetbalverenigingen inzake vrijdom van vermakelijkheidsbelasting, de aankoop van een (gemeentelijke ziekenauto, waar mee na vele moeilijkheden de ongevallendienst in de sfeer der overheidsbe moeiingen wordt getrokken en de verhoging van de gasprijs tot 16.5 cent per kubieke meter (17 cent over de muntmeter, tot 13 cent voor verwarmingsgas en respectievelijk 12 en 13 cent voor industriegas naar gelang van de afgenomen hoeveelheid). Met deze agendapunten verstreek het grootste gedeelte van de tijd, die de vroedschap voor de twintig onderdelen van het Dinsdagse program ma nodig hadden en de debatten groepeerden zich vooral om deze zaken, al is er ook op andere punten wat spraakwater vergoten. Direct na de opening kwam de heer P ley Ier (Vrijheid) op glad ijs met een vraag over de stand van zaken rond het IJmond-slachthuis, waarop de heer Van Gs v. d. Abeelen (arbeid) inhaakte met een wat langer betoog: hij huldigde nog steeds de opvatting, dat de verschil lende colleges onderling tot overeenstem ming moeten trachten te komen en hij huldigde het Velsense college voor zijn houding in deze affaire. HU kon zich in middels niet aan de indruk onttrekken, dat er in de „omgang" tussen de IJmond- gemeenten een gunstige kentering is geko men; de eerste toetststeen zou het slacht huis kunnen worden. Ook de heer Lips (AR.) ging in op de brief van Ged. Staten, waarin de beide af zonderlijke slachthuisplannen in de IJmond worden afgewezen en de heer Huyens (Kath.) meende, dat het college van Beverwijk bij de Kroon in beroep is gegaan. Contact achter gesloten deuren In zijn antwoord deelde de voorzit ter mee, dat de slachthuiskwestie om een snelle afdoening vraagt met het oog op de tunnel, die het bestaande Beverwijkse slachthuis van de kaart dreigt te vegen. Inmiddels is er een durend contact over de slachthuiskwesite gaande, waarover mr. Kwint zich echter niet uit wenste te laten. De subsidiëring der amateurvoetbal vereniging werd aangesneden door de heer Dissel koter (Arbeid), die meende dat het voorstel van de afdeling Haarlem van de KNVB nogal wat bezwaren met zich brengt. Hij meende voorts, dat op die ma nier verenigingen, die veel aan het jeugd werk doen, in de knel komen, terwijl ver enigingen, die in het geheel geen entrée's heffen, totaal uitgesloten zullen worden. Persoonlijk verzocht hij op voorhand een gewillig oor bij B. en W., wanneer er eens een vereniging aan de grond dreigt te ra ken. Daar was de heer De Jong (AR.) het mee eens: zolang een vereniging entrée heft, moet zij de consequentie van een ver makelijkheidsbelasting slikken. Ook hij ging, evenals de heer Nuyens (Kath.) met B. en W. mee in hun afwijzend stand punt aangaande de gevraagde ontheffing; wethouder Aschoff (financiën C.H.) toonde zich erkentelijk voor al dit begrip in de raad en was het eens met de heer Nuyens, dat de KNVB-afdelingen beter geen cliché-brief aan de verschillen de gemeentebesturen had kunnen sturen zonder voorafgaande besprekingen ter toetsing van de plaatselijke situatie. Die per ging hij op het standpunt van B. en en W. in, daarbij de heer Dissel- koter volgend, zeggende dat ten eerste onbillilijkheden zouden ontstaan en boven dien alle verenigingen, die nu uit de ge meentekas gesteund worden, er veel slech ter aan toe zouden zijn als deze steun ver viel en er een ontheffing voor de belas ting voor in de plaats kwam. Over een handreiking aan noodlijdende verenigingen kon hij kort zijn: de ge meente heeft in dit opzicht bewezen haar taak te verstaan. Daar kwam de heer v. Leusen (Arbeid) met een waarschuwing op terug: het is niet juist, deze verwach tingen te wekken voor eventuele hogere subsidies. Wethouder Aschoff kon dit wel onderschrijven. Na een reeks hamerstukken wierp de raad zich op de laatste agendapunten, na dat in een schriftelijke stemming de candi- daat-leden voor het bestuur der Woning stichting Velsen" waren gekozen. Deze agendapunten hielden het aanschaffen van een ziekenauto en de verhoging van de gasprijzen in. Velsen-Noord achterop Hetgeen na een besloten zitting van ruim een kwartier geschiedde: de heer W i 1 j o u w (Arbeid) uitte zijn voldoening over de verbeteringen in de ongevallen- dienst te Velsen, die hieruit volgen. Alleen was hij nog niet erg content met de situatie in Velsen-Noord. Ware het wellicht doen lijk, zo vroeg hij het college, voor dit deel der gemeente samenwerking te zoeken met Beverwijk? De heer Schilling (CPN) toonde zich niet erg tevreden over de bestaande situatie in de ongevallendienst; het crediet van f 30.000.voor een nieuwe ambulance auto vond hij overigens nogal hoog. Twee Volkswagen-ambulances leek hem beter; waarvan dan de ene bij de gebr. Klooster huis en de andere bij het hoofdbureau van politie gestationneerd zou moeten worden. Dit heeft dan ook nog het voordeel, meen de de heer Schilling, dat de politie, die de meeste ongevallen het eerst weet, en wier ambtenaren haast allen in het bezit van een EHBO-diploma zijn, zeer snel bij een ongeval kan zijn met het vereiste materiaal. Steun van de heer P1 e y 1 e r kreeg de heer Wiljouw inzake de Velsen Noordse- aspecten van de ongevallendienst; de heer v. Leusen (Arbeid) was het niet met de heer Schilling eens: het vervoer van ge wonden is zo précair, dat het zeker niet door niet-ambulancemateriaal gedaan kan worden. De f 30.000,kan nooit te hoog zijn; een tekort aan vervoer kan zich altijd blijven voordoen, zolang er geen leger auto's ter beschikking staat. Voor uitzon derlijke noodgevallen is altijd steun van buiten de gemeente mogelijk. Hij wist uit ervaring geleerd, dat de activiteit en zorg vuldigheid van de gebroeders Kloosterhuis boven alle lof is verheven. Hulde voor „Bakkertje' Een enkel woord wijdde hy aan de heer A. P. Bakker, waarbij hij meende te kun nen spreken namens de hele raad: de ac tiviteit, die de heer Bakker vele jaren aan een uitzonderlijke burgerzin ontleende ten dienste van de lijdende mens verdiende naar zijn smaak aller warme waardering. De activiteit was zo groot, dat men onder doktoren wel eens grapte, dat „Bakkertje" er vaak al was, voor het ongeluk gebeurde. De raad stemde met applaus met deze sympathieke woorden in. Nadat de heer v. Leeuwen (Kath.) zijn instemming met de plannen voor een tweede ziekenauto had betuigd en de be zwaren had onderschreven, die B. en W. zagen in het samenvoegen van ongevallen dienst met brandweer of een andere ge meentelijke dienst, viel de hamer over dit raadsstuk, echter niet nadat ook de heer Lips zijn genoegen over de voordracht had geuit met een pleidooi voor Velsen- Noord. IJm nnd-onge vallen dienst Wethouder H. de Boer (Arbeid) kwam in zijn antwoord tot de conclusie, dat in Velsen-Noord de zaken lopende blyven dank zy een tijdelijke voorziening via de sluisweg, al worden daarmee niet alle pro blemen uit de weg geruimd. Deze situatie kan dan ook niet zo blijven. De wethouder bleek inmiddels al in Beverwijk op bezoek te zijn geweest, om een regeling voor de drie IJmond-gemeenten te treffen: zulks heeft zin, omdat ook Beverwijk bezig is aan een reorganisatie van zijn ongevallen dienst. De bedoeling zou dus zijn, dat de drie gemeenten elkaar bijspringen in nood gevallen. De keuze is gevallen op een duurdere wagen dan de Volkswagen, nadat het col lege zich door deskundigen uitvoerig heb ben laten voorlichten; het gevraagde cre diet laat voldoende speling toe, met de goede kans, dat er geld overblijft: er zijn drie type wagens mogelijk, aldus de heer De Boer. Het zou ondoenlijk zijn een wagen bij het politiebureau te stationeren, omdat het politie-apparaat toch al over belast is. De enige juiste combinatie met een andere „dienst" zou die met een zie kenhuis zijn, „maar dan kan te zijner tijd overwogen worden". Het college sloot zich van ganser harte aan bij de loftuitingen op de heer Bakker en het feit, dat deze op het moment in het ziekenhuis ligt, was de reden, dat B. en W. dit niet eerder hadden laten blijken, maar dat zal zeker gebeuren, zodra de patiënt weer op de been is. In de replieken kwam de heer Schil ling terug: de gebroeders Kloosterhuis hadden naar zijn mening „teveel" hun best gedaan: met een bezetting van drie man is er bepaald sprake geweest van overbelasting. Hij vroeg tenslotte B. en W. om diligentie ten aanzien van uitbreiding dezer ploeg. Dr. v. Leusen (Arbeid) zou als tweede wagen beslist liever geen Volks wagen-ambulance zien, maar suggereerde wel de aanschaf van een derde wagen-op- den-duur; en dan wel een Volkswagen, die bij rampen handig en bruikbaar is. Hij vond het inmiddels spijtig, dat het college f 30.000,vroeg, zonder daar eer lijk bij te zeggen, dat dit geld misschien niet helemaal gebruikt wordt: de informa ties aan de raad in de voordracht kwamen daarmee naar zijn gevoel in een ietwat vreemd licht. Hij vroeg zich enigszins bezorgd af, of het college dit wel meer doet zo ja dan moet de raad zich de den vervolge reali seren of het gevraagde crediet niet vaker geflatteerd is. De heer Lips (AR) was dit eveneens opgevallen; in de commissie is het bedrag ook al niet verder toegelicht. De wethouder gaf te kennen, dat de gebroeders Kloosterhuis contractueel ver plicht zijn voor voldoende bezetting te zorgen, zodat zij zelf de sterkte van de „ploeg" moeten uitmaken. Het gewraakte bedrag is in de commissie niet ter sprake geweest, omdat het thuis hoort in de finan ciële commissie: het crediet was alleen voorgedragen „omdat omstandigheden hier toe noopten": er wordt geweifeld tussen drie typen ambulances. Zonder stemming is het voorstel daarop geaccepteerd. Gasprijs en rendement De gasprijs werd het langdurige sluit stuk van deze raad: de heer Den Hol lander (Comm.) dwaalde in zijn betoog af naar de regeringspolitiek en de EKSG om te bewijzen, dat het duurdere gas niet in overeenstemming kon zijn met de com munistische principes; de heer Nuyens (Kath.) hield de zaken daarentegen in eigen huis en betoogde, dat dit de enige oplos sing is, om verliezen bij het gasbedrijf op te vangen. Hij ontdekte een lichtpuntje in de verhoging, omdat Velsen met zijn gas- tarieven nog altijd relatief gunstig blijft liggen. Het verleden heeft consequent de opvatting zien huldigen, dat het gasbedrijf een openbaar nutsbedrijf is, maar nu het bedrijf verlies dreigt op te leveren, is deze verhoging de enige oplossing. De heer Disselköter zag de nieuwe verhoging evenmin als een sympathieke aange legenheid, maar oordeelde het anderzijds al even onontkoombaar; de heer v. Don gen (CH) motiveerde zijn instemming in ongeveer dezelfde zin en de heer P1 e y 1 e r (Vrijheid) haalde er de steeds ongunstiger wordende begroting bij, waarna de heer Lips (AR) ook meeging, wijzende op de duidelijke taal der cijfers. Hij vroeg zich alleen af, waarom de verhoging niet ver deer overwogen is, daar toch al over het gehele jaar 1955 verliezen zijn gevallen. Het „nee" van de communisten werd door wethouder De Boer afgestraft met het spitse edoch oude argument, dat op deze wijze doorredenerend een gemeentelijk be drijf failliet zou gaan en een particulier de exploitatie zou moeten overnemen met alle kwade kansen voor de gasprijs van dien. Het publiek betaalt nu de kostprijs, zei hij; differentiatie in de gastarieven, zoals de heer Lips wilde, achtte hij geheel niet gewenst: het streven is er op gericht het gas voor verwarmingsdoeleinden op te trekken tot de prijs van het kookgas. Met de communistische stemmen tegen werd de voordracht tenslotte aanvaard en tegen tienen kon de raad gesloten worden. De begrotingszitting begint Maandag middag om 2 uur.

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 3