Chefarine 4 WYBERT Prof. Romme pleit voor drie begin selen bij nieuwe loonpolitiek Agenda voor Haarlem Woningnood: nationale plaag Na uitspraak Hoge Raad kan wijziging van wet volgen CHARITAS TWEEDE KAMER De wet op de maaswijdte Prestatie, behoefte en welvaart IVOROL: De Tandpasta van standing Avondlijk Kamerdebat met vier leden.... 4-voudige combinatie inderdaad veel beter! iü WOENSDAG 14 DECEMBER 1955 Netto deviezenreserve met 23 millioen gestegen Ruim 2 millioen schade bij pakhuisbrand in Amsterdam BEROEMDE GENEESMIDDELEN IN ÉÉN TABLET Directeur bekent verduis tering van 90.000 Kerkelijk Nieuws Delftse studenten bestalen hun Leuvense collega's Drie maanden voor dronken automobilist Nog bezettingsregelen uit de Franse tijd van kracht. Televisie-antenne op huur woning toegestaan Middel tegen verblinding door tegenliggers V.A.S. doet een beroep op caféhouders in Limburg Faillissementen 3 HET IS WAARSCHIJNLIJK dat de genen, die telken jare weer hun stem ver heffen tegen Kerstinzamelingen voor be- hoeftigen, omdat zij menen te leven in een maatschappij die volkomen heeft afgere kend met gebrek en hulpbehoevendheid, een belangrijk element van maatschappe lijke waarde over het hoofd zien. Het is waar, dat onze hedendaagse sa menleving niemand meer van honger laat omkomen Dit romantische gegeven van ouderwetse verhalenschrijvers is afdoende uit de wereld geholpen. Sociale Zaken heeft de plaats ingenomen van de welge stelde jongedochter, die op Kerstavond een in lompen gehulde bedelares in de warme salon nodigt en haar kip met mayonnaise alsmede een liefderijk hart aanbiedt. Doch men mag nimmer vergeten, dat met het verdwijnen van de hongersnood uit onze gereglementeerde samenleving de liefde rijke harten en de meevoelende jongedoch- ters niet zijn uitgeroeid. Het zou immers een kwalijk verlies van beschaving en menselijkheid zijn, wanneer wij door de perfectionnering onzer maatschappelijke voorzieningen de naastenliefde overbodig zouden hebben gemaakt. Wij zouden dan een even averechts succes hebben nage streefd als de steile moralisten, die de zon de onmogelijk willen maken door de gele genheid ertoe weg te nemen. Want als men niet meer zondigen kan, is de deugd ster vende. Het is een probleem, dat wel eens zou mogen worden voorgehouden aan de fana tieke mensenverbeteraars, die alles willen reglementeren, alles willen gebieden en verbieden, alles willen forceren in de rech te weg van nuchtere, hechtdoortimmerde rechtschapenheid. Zij wensen niets meer over te laten aan die heilige, verborgen im pulsen der menselijke goedheid, die nu en dan als vonken overspringen en de daden van een mens tot waarlijke, vrijwillige op offeringen kunnen maken. Een maat schappij zonder spontane charitas zou zelf aan totale verarming zijn prijsgegeven, omdat zij een maatschappij zonder adel dom en zonder menslievendheid zou zijn. Dit wil niet zeggen, dat wij onze armen zouden moeten beschermen tegen de wel stand, opdat zij niet uitsterven. Maar het betekent wel, dat er steeds opnieuw en on ophoudelijk een beroep moet blijven wor den gedaan op de neiging der mensen tot hulpbetoon, tot goedhartige gulheid en of ferzin. Laat de armen, die niet meer zo arm kunnen zijn, dat zij er aan sterven, in hun betrekkelijke welstand dan maar eens een extraatje ontvangen, opdat hun geloof in de belangstelling en het meegevoel hun ner medemensen niet verloren gaat. Misschien is het, bij nader inzien, een van de grote geheimen ener volmaakte maatschappij, dat zij is gereglementeerd in een nauwkeurige afweging tussen de vrij heid van het edele initiatief en de onvrij heid van dwingende voorschriften. De dwingende voorschriften zouden slechts het minimum aan levensmogelijkheid, veilig heid en welstand voor allen moeten garan deren. Zij zouden moeten ophouden op het punt, waar de mens individueel en in ver eniging kan tonen, dat hij waarachtig en beschaafd mens is. Zowel in de charitas als in de deugd, in alle takken der menselijke, maatschappelijke werkzaamheid, moet het arbeidsterrein der goede, humane eigen schappen ongerept en vrij toegankelijk blijven. Dit alles wil slechts een aantal losse kanttekeningen zijn bij de gedachte, dat wij gevaar lopen door al te rechtlijnig den kende maatschappelijke moralisten beroofd te worden van de mogelijkheid tot wél doen. De vrees daartoe is benauwend, om dat hij het beeld oproept van een steeds verdergaande verwijdering tussen de men sen, een om zich heen grijpende verkoeling tussen de lotgenoten van het aards be staan. Bij de zich snel vermenigvuldigende schepping van materiële behoeften zou dit een jammerlijk effect hebben op de gees telijke gezondheid. Want er zou een diep gewortelde geestelijke behoefte der men sen de edele behoefte om elkander tot steun en vreugde te zijn worden uitge roeid. Hoe dan ook nog steeds worden jaar lijks de inzamelingen voor de Stille Armen gehouden. Nog steeds acht men het dus verantwoord, de behoefte tot de weldaad openlijk te erkennen, te bevorderen en de mogelijkheid tot bevrediging te geven. De resultaten van de inzameling zullen in de reeks der traditie een aanwijzing le veren of onze maatschappij bij haar ma teriële welvaart onderhevig is aan een geestelijk verarmingsproces. Wij hopen vu rig, dat het eindresultaat der inzameling het vertrouwen op een behoud der edelste menselijke eigenschappen rechtvaardigen zal. (Van onze parlementaire redacteur) „Ik denk er niet aan mijn banden met een bepaalde groepering uit arbeiderskring te ontkennen, maai- ik moet er toch wei op wijzen, dat ik niet in het kabinet zit als exponent van die groepering. Een leken- apostolaat van bedoelde groep, dat prof. Romme mij blijkbaar wil opdringen, mag ik dan ook niet aanvaarden," aldus minis ter S u u r h o f f in zij dupliek in antwoord cp de door de woordvoerder van de KVP verkondigde stelling, dat op de minister van Sociale Zaken een bijzondere en dub bele verantwoordelijkheid rust met betrek king tot het in te voeren nieuwe toonstelsel. In de eerste plaats, zo luidde die stelling, draagt hij mede een speciale verantwoor delijkheid voor het door het kabinet ge nomen besluit tot dat nieuwe stelsel over te gaan, doch daarenboven geniet minister Suurhoff krachtens zijn verleden (voorman van het N.V.V.) een bijzonder vertrouwen juist in die arbeiderskringen, waar de wending ten aanzien van de loonregeling het moeilijkst ligt. Prof. Romme, die zweeg over het hem door de heer Reuter gemaakte verwijt, dat hij het loon van het batig saldo wilde laten afhangen, verbond aan zijn opmerking over de geestverwanten van de minister van Sociale Zaken nog de volgende opmerking: „Te hopen viel, dat zij zich niet in een soortgelijke vergissing zouden vastbijten als ongeveer vijftig jaar geleden, toen de socialisten niet hun stem aan de wet op het arbeidscontract hadden gegeven tengevolge van het waandenkbeeld, dat die regeling zich zou richten tegen en strijdig zou zijn met het arbeidersbelang." Nog ernstiger vergissing zouden zij thans begaan, aldus prof. Romme, als zij niet op zeer korte ter mijn tot het inzicht zouden komen hoe onjuist het zou zijn te zweren bij het pres tatiebeginsel als het allesbeheersende element voor de loonbepaling. Zowel dit beginsel als het behoeftebeginsel moeten gehandhaafd worden, maar daarbovenop dient nu te komen het welvaartsbeginsel, dat beoogt de arbeiders te doen meedelen in de resultaten van de onderneming. Deze beginselen zijn volgens prof. Romme aan het nieuwe systeem van loonbepaling in- haerent. Aldus zijn conclusie, welke hij vergezeld liet gaan van zijn reeds aange kondigde voornemen zijn motie ten gunste van vrijere loonvorming in te trekken, die immers haar uitwerking had gehad. Van zijn kant gaf minister Suur hoff te kennen toch wel enigermate te betwijfelen of het rechtvaardig te achten valt, de arbeiders in de ene bedrijfstak van de welvaart te laten profiteren, terwijl andere arbeiders in een minder gunstige bedrijfstak er van gespeend zouden blij ven. Opnieuw viel waar te nemen, dat de minister met betrekking tot de wijze van toepassing van di|f££$rtiatje „in de lonen toch nog wel enige vraagtekens meende te moeten plaatsen. „,._j De heer Roemers (P. v. d. A.) kreeg te horen, dat het van de bevoegdheden die de Sociaal Economische Raad en de Loonraad zullen krijgen zal afhangen of zich een grotere mogelijkheid onder het nieuwe stelsel zal voordoen om de internationale overeenkomst inzake gelijke betaling van mannen en vrouwen te bekrachtigen. Opnieuw wees de minister mr. Van Leeu- wens denkbeeld van de hand bij de emigra tie de staatsbijdrage a fonds perdu door een voorschotregeling te gaan vervangen. Behalve dat dan allicht enige duizenden gezinnen minder per jaar zouden emigreren, zou het ook wel eens de financiële regeling van de landen van opneming der emigran ten op losse schroeven kunnen zetten. Met het gevolg, dat het uiteindelijk eer op een nadeel dan op een voordeel voor onze schatkist zou kunnen uitlopen. Tot de in tweede aanleg nog door de minister gedane mededelingen behoorde, dat de kwestie van de kinderbijslagregeling op zijn departement ,,op een groot oor na gevild" is en verder, dat hij bereid is een onderzoek te laten instellen naar eventueel ADVERTENTIE WOENSDAG 14 DECEMBER Studio: „Een grote liefde", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Lido: „Ik was een Amerikaanse spionne", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „El Alamein", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Luxor: „De vrouw in het venster", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: „Johnny knapt het op", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Zeven beruchte ruiters", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „The bridges of Toko-Ri", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Stadsschouwburg: 20 uur, „Ballet der Lage Landen", o. 1. v. Mascha ter Weeme. Kloppersingelkerk: 20 uur, Bij zondere samenkomst onder auspiciën van Herv. Kerk, Geref. Kerk en Leger des Heils. Gebouw „Cultura": 20 uur, Ned. Ver. van Spirit. „Harmonia". Experimenten. Gebouw „Sint Bavo": 20 uur. Lezing met lichtbeelden en muzikale illustraties over Corsica door Henk du Mee Jr. Frans Halsmuseum: 20 uur: Muziekavond door het echtpaar Hes- merg. Onder auspiciën van het Inst. voor Arb.ontw. DONDERDAG 15 DECEMBER Studio: „Een grote liefde", 18 jaar, 2.15, 7 en 9.15 uur. Lido: „Ik was een Amerikaanse spionne", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „El Alamein", 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor: „De vrouw in het venster", 18 jaar, 2, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: „De Koninklijke Reis", 10, 11,30, 2 uur en „Johnny knapt het op", 18 jaar, 4.15, 7 en 9.15 uur. Minerva: „Op Hoop van Ze gen", 14 jaai', 8.15 uur. Roxy: „Zeven be ruchte ruiters", 18 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „The bridges of Toko-Ri", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Concertgebouw: 15 uur, Afscheidsconcert door de stadsorga- nist George Robert. Brinkmann, Grote Markt: 20 uur, Volksuniversiteit. Cursus spreken in het openbaar door K. Schuitema. Zuiderkapel: 20 uur, Ds. J. v. d. Schoi-s. Gebouw „Sint Bavo": 20 uur, Lezing over „Corsica" door Henk du Mee Jr. Met licht beelden en muzikale illustraties. Ged. Oude Gracht 47: 20 uur, Gem. van Christus. Bij bellezing. Weekstaat Nederlandsche Rank Nadat de vorige week de chartale geld- hoeveelheid reeds een kleine vermindering had ondergaan, is blijkens de verkorte ba lans van de Nederlandsche Bank per 12 De cember de bankbiljettencirculatie deze week opnieuw achteruitgelopen en wel met een bedrag van ruim f 67 millioen tot f 3764 millioen. Het rijk heeft, wederom via be lastingbetalingen, zijn tegoed weten te ver sterken. De schatkist beschikt thans over een saldo van f 420 millioen, hetgeen f 83 millioen meer is dan de vorige week. Ook de banken zijn er in geslaagd hun geldmid delen bij de centrale bank te vergroten en wel met f 26 millioen tot f 621 millioen. Beide laatstgenoemde mutaties vormen een totaal van f 109 millioen. De Centrale Bank heeft haar netto de viezenreserve in de afgelopen week weten te vergroten met ruim f 23 millioen tot f 1429 millioen. De tegenwaarde van deze deviezenaanwas is, naar men aanneemt, in de kassen van de banken gevloeid. Voorts zijn andere saldo's creditzijde met f 18 mil lioen gedaald tot f 57 millioen. Waarschijn lijk is dit bedrag geboekt op de rekening van het rijk. Deze beide mutaties en de vermindering der bankbiljetten ad f 67 millioen vormen tezamen eveneens een be drag van circa f 109 millioen. Op de geldmarkt is de situatie nog onver anderd ruim, en daggeld blijft tegen een half percent ruim beschikbaar. Op de dis- contomarkt is in de afgelopen week uiter mate weinig te doen geweest. Uit de gege vens van het ministerie van Financiën blijkt, dat in de stand van het schatkistpa pier slechts wijzigingen van zeer onderge schikte betekenis zijn ingetreden. Ook de voorraad gouden munt en materiaal is in feite onveranderd gebleven op f3241 mil lioen mogelijke beschermende maatregelen voor de buitenshuis werkende gehuwde vrouwen. Volksgezondheid De rest van de middag ging heen met be schouwingen over de volksgezondheid. Hierbij trokken de heren Krol (C.H.), Fokkema (A.R.) en Mol (KVP) te velde tegen brillenverkoop door zieken fondsen, waartoe men in Amsterdam wil overgaan. Daarentegen verdedigde de heer V a n L i e n d e n (P. v. d. A.) het in dezen genomen initiatief met het argument, dat de prijzen elders veel te hoog waren. De heer Zegering Hadders (WD) merkte, evenals dr. Mol en andere sprekers op, dat het conflict tussen de huisartsen en de ziekenfondsen nog eens duidelijk de noodzakelijkheid aantoont, dat het nu spoe dig tot een definitieve wet op het zieken fondswezen dient te komen. Pensionnering van verpleegsters ging de heer VanLien- d e n zeer ter harte. D r. Mol pleitte voor meer steun door Sociale Zaken aan de op leiding van verplegend personeel. Hedenmiddag wordt dit debat voortgezet. Op de perrons van het hoofdstation van Frankfurt is een nieuwe handige machine voor het reinigen van de treinwagens en het schoonhouden van de perrons in ge bruik. Met borstels onder de wagen wordt het vuil weggeveegd en daarna opgezogen. In de Tweede Kamer constateerde gister avond de heer Andriessen (K.V.P.) toen er nog slechts tien leden aanwezig waren, dat de woningnood in ons land over het algemeen zeker nog tien jaar zal duren en in de grote steden nog twintig jaar. Dat is ontstellend. Een nationale plaag als de woningnood rechtvaartdigt dat het gehele volk offers brengt door zich zelfbeperking op te leggen bij alle andere bouw dan wo ningbouw. De heer Andriessen was ver heugd dat minister Witte het aantal per jaar te bouwen woningen wil verhogen tot boven de 70.000. Hij verklaarde het beleid van de minister van ganser harte te willen steunen, omdat het een positief en krachtig beleid is. Men krijgt de indruk dat de minister alle wapenen aangordt om de woningnood te bestrijden. Daarom wilde ook de heer Stapelkamp (A.R.) hem alle steun bie den. De heer Te nHagen (P.v.d.A.) vond de woningproductie totnutoe eveneens niet onbevredigend, maar hij vond het wel jammer dat pas in Augustus de bouw bui ten de woningsector was afgeremd. Eerder ingrijpen zou de woningproductie ten goede zijn gekomen. De grote fout is dat de bouwnijverheid in technische ontwikkeling ten achter is gebleven. In dit opzicht is vernieuwing nodig en een semi-overheids- bouwbedrijf zou als voorbeeld kunnen die nen. De woningnood heeft voor de heer R i t- meester (V.V.D.) de bedrieglijke kant dat slechts een deel van het volk de ellende ervan ondervindt. Daardoor beseft niet iedereen dat aan deze toestand ten spoe digste een einde moet worden gemaakt. Inwoning is een bron van-kwellingen, die aan het leven alle vreugde ontnemen. De ontwikkeling van het bedrijfsleven wordt geschaad doordat de fabrieken de nodige arbeiders niet kunnen aantrekken als ge volg van gebrek aan woningen. Het einde is nog steeds niet in zicht. Dat is een reden tot wanhoop van velen die zich een stuk levensgeluk zien ontgaan. De huidige rege ring is er evenmin als de vorige in geslaagd de woningnood te lenigen. In de Troonrede is de woningnood het nijpendst probleem genoemd en volksvijand nummer één. Inmiddels was de belangstelling van de Kamerleden voor dit onderwerp nog verder gedaald. Om halfelf waren er nog vier leden in de zaal De heer Ritmeester hekelde het optimis me van de opvolgende ministers van volks huisvesting. Ook minister Witte is te op timistisch met zijn voorspelling dat op 1 Januari 1964 het woningtekort nog slechts 5000 zal bedragen. Zekerheid daaromtrent bestaat niet, want de woning- en gezins telling, die in 1956 zal worden gehouden en vijf millioen gulden zal kosten, zal meer inzicht verschaffen in de diverse woning behoeften. Er zullen zeker per jaar 20.000 woningen meer moeten worden gebouwd om binnen redelijke tijd de woningnood op te heffen. Daarvoor is het nodig dat het bouwbedrijf een bouwindustrie wordt met fabrieksarbeiders in plaats van bouwvak arbeiders. Voor de opheffing van de wo ningnood zullen ook in ruimere mate par ticulieren moeten worden ingeschakeld, want nu gaat alles te ambtelijk. De heer Beernink (C.H.U.) was van oordeel dat het niet mogelijk zal zijn tot 1964 de bouw van ziekenhuizen, scholen, kerken, fabrieken, kantoren en dergelijke gebouwen blijvend af te remmen ten gun ste van de woningbouw. Van de systeem bouw verwacht hij minder resultaten dan minister Witte. De heer Beernink hield nog een pleidooi voor de bouw van semi-per- Benzinedampen vatten vlam De Amsterdamse politie heeft het onder zoek naar de grote pakhuisbrand, die in de nacht van Vrijdag op Zaterdag op de Gel dersekade te Amsterdam heeft gewoed, be ëindigd en is tot de conclusie gekomen, dat een ontbranding van benzinedampen de oorzaak van de brand is geweest. De totale schade aan het pakhuis, de daarin opgesla gen goederen en de waterschade aan voor raden in belendende percelen overschrijdt, volgens de politie, de twee millioen gulden. De rubberhandelaar, die zijn bedrijf in het onderste gedeelte van het pakhuis had gevestigd, had enige tijd geleden in Duits land een grote partij rubberslangen, die bij benzinepompen gebruikt waren, gekocht en in zijn ruimte opgeslagen. Waarschijnlijk heeft men de laatste tijd enige malen over deze partij gelopen en ze een paar maal verplaatst zodat benzineresten zijn vrijge komen. Het schijnt, aldus de politie, ge woonte te zijn, dat dergelijke slangen afge leverd worden zonder gereinigd te zijn. Men had voor de bewuste avond reeds een typische geur geroken, maar niemand had deze als benzinedamp herkend. De com pagnon van de rubberhandelaar wilde Vrij dagavond een electrische slijpsteen gebrui ken. Daartoe draaide hij eerst het electri sche licht aan. Op het moment dat hij de slijpsteen wilde inschakelen is een gloei lamp, die niet goed bevestigd was, gevallen en uit elkaar gespat; vrijw1 tegelijkertijd is de ontbranding gevolgd. manente woningen. Duizenden woningzoe kenden geven daaraan de voorkeur boven een zolderkamertje. Vooral drong de heer Beernink erop aan, evenals de heer B i e w e n g a (A.R.), de kleine gemeenten bij de woningbouw hun gang te laten gaan. Laat men niet eindeloos corresponderen of er in een kleine gemeente drie of vier woningen per jaar meer of minder mogen worden gebouwd. De heer V a n V1 i e t (K.V.P.) verwachtte geen heil van een semi-overheidsbouwbe- drijf en hij bestreed ook de mening dat meer premiebouw tot vergroting van de bouwproductie zou leiden. Vandaag wordt het debat over volkshuis vesting voortgezet. ADVERTENTIE Vier werkelijk betrouwbare middelen helpen elkaar en... doen wonderen I Elk der vier bestanddelen van Chefarine „4" is op zich zelf al wereldberoemd. Maar de combinatie in één tablet werkt toch nóg beter dan kon worden verwacht. Deze 4 middelen in één tablet doen wonderen en helpen ook dan wanneer andere middelen falen. I TEGEN PIJNEN EN GRIEP - 20 TABLETTEN 85 ct. Financiële debacle leidde tot eigen aangifte bij politie Vorige week heeft zich bij de politie van 's-Gravenhage aangemeld G. H. Z., eigenaar van een assurantiemaatschappij, gevestigd te Sassenheim, omdat hij zich aan verduistering heeft schuldig gemaakt. Hij heeft medegedeeld dat zijn zaak enkele jaren geleden in financiële moeilijkheden was geraakt, en dat hij, daar hij ook de boekhoudingen van andere bedrijven voer de, aanzienlijke bedragen uit deze boek houdingen heeft overgeheveld naar de be zittingen van zijn bedrijf. De Haagse politie stelde de man in arrest en gaf hem over aan de politie te Sassen heim. Deze heeft hem op haar beurt over gegeven aan de officier van Justitie te Den Haag. Volgens de opgave van Z. zelf. heeft hij tenminste een bedrag van f 90.000 verduisterd. Z. is door de officier van Ju stitie in verzekerde bewaring gesteld. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Waddinxveen J. J. Poot te Delft. Benoemd tot vicaris te Zoutkamp-Vier huizen J. Grimm, vic. te Joure. Geref. Kerken Beroepen te Raamsdonk-Drimmelen P. C. L. de Jager, cand te Maassluis; te Roo- deschool N. H. Nammensma, cand. te Drachten. Geref. Kerken art. 31 K.O. Aangenomen naar Zuidbroek H. M. Oh- mann, cand. te Meppel. Geref. Gemeenten Bedankt voor Scheveningen J. B. Bel te Krabbendijke. Geref. gem. in Nederland Bedankt voor Dordrecht M. v. d. Ketterij te Alblasserdam; In zijn Memorie van Antwoord deelt de minister van Landbouw, Vissery en Voed selvoorziening mee, dat hij zich er van bewust is, dat bij de behandeling van de wet op de maaswijdte van zeevisnetten de mening leefde, dat de haring- en makreel- vissery niet door de maaswijdtebepalingen zouden worden getroffen. Dat zulks ook niet zyn bedoeling was, heeft hy nadruk kelijk verklaard in antwoord op een vraag van de heer Van der Zaal. Onder haring- en makreelvissery ver staat hy niet het met haringnetten vissen op tyden wanneer en plaatsen, waar naar ervaringsregels niet een zodanige haring en makreelvangst kan worden verwacht, dat deze lonend zou zijn zonder bijvangst van andere, met name de door de onder havige wet beschermde vissen. De opmerking over de vertaling, c.q. de foutieve vertaling van het verdrag van 5 April 1946 acht de bewindsman minder opportuun, aangezien bepalend is de inter pretatie, welke de nationale wetgever die niet een ruimer, doch wel een stringen ter voorschrift mag geven aan het ver drag heeft gegeven. Zo bestaat in Frankrijk het voornemen bijvangst van beschermde vissoorten bij de haringvangst in een zekere Tijdens een bezoek, dat ruim tweehon derd leden van de Katholieke Studenten vereniging „Sanctus Virgilius" uit Delft enige maanden geleden brachten aan het Katholieke Vlaams Hoogstudenten Ver bond te Leuven, werd de grote „Leeuwen vlag" geroofd en mee naar Delft genomen. Bovendien werd een beeld van Hugo de Groot, dat de Delftenaren, indertijd aan hun Leuvense confraters hadden geschon ken, maar weer naar Delft overgebracht. Thans heeft „Sanctus Virgilius" de Leu vense studenten meegedeeld, dat zij hun trofeeën in Delft kunnen komen terug halen. De Leuvenaren schijnen over de roof nogal „ontstemd" te zijn, zodat een studentenveldslag in Delft kan worden ver wacht. De 42-jarige groentenhandelaar G. F. uit Castricum is door het gerechtshof te Amsterdam wegens autorijden terwijl hij dronken was en het op een schadeaangifte- formulier valselijk vermelden dat een ander zijn wagen had bestuurd, veroor deeld tot drie maanden gevangenisstraf met ontzegging van de rijbevoegdheid voor de tijd van één jaar. De rechtbank te Haarlem had F. tot vijf maanden veroordeeld. In hoger beroep had de procureur-generaal acht maanden ge ëist. De groentenhandelaar was met zijn wagen tegen een café te Heemskerk ge reden en daarna gevlucht. Hij was in 1947 reeds een keer veroordeeld omdat hij dron ken achter het stuur had gezeten. verhouding toe te staan; daardoor wordt de haringvangst, althans in principe, enigs zins beperkt. Tweeërlei uitleg In artikel 4 der onderhavige wet is een zodanige beperkende interpretatie bij voor baat niet gegeven. De woorden „uitsluitend worden gebezigd voor" laten tweeërlei uit leg toe: 1. met de netten wordt uitsluitend ha ring of makreel gevangen, hetgeen bij let terlijke toepassing een onmogelijkheid is; 2. beoogd wordt met de netten uitslui tend haring of makreel te vangen, waarbij in feite ook andere vissoorten worden mee- gevangen. Onder bepaalde omstandigheden kan dan de werking van het verdrag in gevaar worden gebracht, vooral indien men zou moeten afgaan op de subjectieve be doeling of bewering van een kwaadwillige betrokkene. Het is echter ook mogelijk een objectief oogmerk aan te nemen; dit zou het geval kunnen zijn, indien op haring of makreel werd gevist op tijden wanneer en plaatsen waar zulks lonend kan geschieden, zonder dat de exploitatie wordt goedge maakt door de bijvangst van andere vis soorten. Wijziging Wat de veroordeling van de rederij „De Vem" en vier harer schippers betreft, deelt de minister mede, dat de eerste verdachte in hoger beroep van rechtsvervolging is ontslagen. Er is echter beroep tot cassatie ingesteld, zodat moet worden afgewacht, tot welke uitspraak de Hoge Raad der Ne derlanden zal komen. Eerst daarna zal het de bewindsman mogelijk zijn te overwegen of, en zo ja, in hoeverre er aanleiding is wyziging der wet of aanvulling van het verdrag te bevorderen. De vaste commissie voor Justitie uit de Tweede Kamer heeft over het wetsontwerp tot verlenging van de teimijn van sommige bezettingsregelingen verslag uitgebracht. De commissie vreest dat een algehele liquidatie van de bezettingsregelingen niet spoedig genoeg zal zijn bereikt. Zij is van oordeel, dat hier alle zeilen moeten worden bijgezet, waarbij als afschrikwekkend voorbeeld kan dienen het feit, dat nog steeds enige uit de Franse tijd daterende regelingen van kracht zijn. Bij de wet van 25 Januari 1951 werden 397 bezettings regelingen gehandhaafd. Dit aantal is than3 geslonken tot 159, waarvan thans verlen ging wordt voorgesteld. Dit aantal acht de commissie nog steeds zeer groot. Daarbij treft het, dat de situatie van ministerie tot ministerie sterk verschilt. Bepaalde miniseries zijn in belangrijke mate met hun liquidatiearbeid gevorderd. In enige andere is men nog ver van het doel en dreigt zelfs een zekere verstarring in te treden. Alkmaarse kantonrechter: De Alkmaarse kantonrechter mr. F. G. Boerrigter heeft beslist, dat de huurder van een woning een televisie-antenne op zijn huis mag plaatsen, zelfs als de huiseigenaar er bezwaar tegen heeft wegens schade aan zijn pand. Het betreft hier een geding van een bouwbedrijf te Amsterdam contra de heer G. B„ die een van haar woningen in het Bergerhof te Alkmaar bewoont. Toen deze zonder toestemming van de eiseres en we tende, dat deze hiertegen bezwaar had, een televisie-antenne op zijn huurwoning had geplaatst, eiste het bouwbedrijf verwijde ring daarvan, omdat deze daad zo niet in strijd met de letter, dan toch met de geest van de bewoningsvoorschriften zou zijn. Door het aanbrengen van de antenne zou volgens eiseres schade aan de waterdicht heid en ontsiering van het woningcomplex zijn ontstaan. Daarom had eiseres verho ging van de waarborgsom van tien tot hon derd gulden gevraagd, aan welk verzoek de huurder weigerde te voldoen. De eige nares eiste verwijdering van de antenne op straffe van een waarborgsom van 25 per dag. De kantonrechter oordeelde de vordering niet voor toewijzing vatbaar op grond van de overweging, dat de handeling van de huurder niet in strijd was met de door eiseres overgelegde bewoningsvoorwaar- den. Ofschoon deze handeling kan leiden tot beschadiging en ontsiering van het woningcomplex, toch levert zij, naar het oordeel van de kantonrechter, niet een on rechtmatige daad op, ook niet indien ge daagde zou weten, dat eiseres bezwaren had tegen het aanbrengen van die antenne. Ook de weigering van gedaagde om een hogere waarborgsom te betalen, kon de kantonrechter niet als een onrechtmatige daad of wanprestatie aanmerken. Op grond van deze overwegingen ontzegde de kan tonrechter eiseres de vordering en veroor deelde haar in de kosten van het geding. Een Amsterdamse instelling, die voor de industrie licht- en warmtetechnische onder zoekingen uitvoert, heeft onlangs het vraag stuk van de verblinding van automobilisten ter hand genomen. Men deed de ervaring op, dat de linkerlamp van de tegenligger de voornaamste oorzaak van verblinding kan zijn. Nadien ging men meten door welk deel van de voorruit van de gehinderde automobilist het verblindende licht in de ogen valt. Het bleek, dat, van links af gerekend bij rechtshoudend verkeer, het hinderende licht slechts door ongeveer een kwart van de voorruit in beide ogen valt. Schermt men dit deel van de ruit tot ongeveer het midden van de stuurkolom af, dan vervalt de verblinding. De bestuurder houdt door driekwart van zijn ruit het volledige £icht naar rechts. De afscherming behoeft slechts een be paald percentage van het invallende ver blindende licht te absorberen, zodat de be stuurder de tegenligger toch duidelijk kan blijven zien. Bovendien bleek niet noodza kelijk het linker vierde deel van de voor ruit over de volle hoogte af te schermen. Een strook van ongeveer 20 centimeter breedte op ooghoogte aangebracht bleek af doende. Men koos als materiaal een door zichtige kunststof in diverse kleuren, waar van de oranje-achtige (natriumlicht-kleur) de meeste proefpersonen het beste voldeed. De stroken werden met rubber zuignap pen naast de raamstijl bevestigd. Zij kun nen overdag worden weggenomen. Men verwacht met deze stroken het vraagstuk van de verblinding een stapje dichter bij de oplossing te hebben gebracht, hetgeen uit de aard der zaak pas na enige tijd praktijk zal kunnen blijken. ADVERTENTIE Voorkom heesheid door regelmatig gebruik van De provinciale commissie voor Limburg van de Vereniging voor Alcoholbestrijding bij Snelverkeer (VAS) heeft een circulaire gezonden aan alle 3346 vergunning- en verlofhouders in de. provincie Limburg Hierin wordt een beroep op hen gedaan om mee te werken aan het voorkomen van ver keersongelukken waarbij alcohol een rol speelt. „Wij gunnen u gaarne dat uw zaak door een flinke drankverkoop bloeit en ook de liefhebber van een borrel misgunnen wij zijn glaasje niet", zo wordt in de circulaire gezegd, „maar wanneer iemand achter het stuur van een automobiel, motor, scooter, brommer of fiets gaat zitten na alcoholge bruik, gaan wij er anders over den ken en dan behoort die bestuurder tot een categorie mensen wier gedragingen wij, als weldenkende mensen, bestrijden omdat zij aan het verkeer deelnemen zonder zich op elk moment van elke gedraging ernstig rekenschap te kunnen geven, hetgeen, ge zien het intense wegverkeer, tegenwoordig noodzakelijk is." De commissie verzoekt de vergunning en verlofhouders daarom op hun klanten, die kans hebben onder artikel 26 van de Wegenverkeerswet te vallen, sterke aan drang uit te oefenen niet te gaan rijden en zich per taxi of door een chauffeur met eigen voertuig thuis te laten brengen. Is men onwillig, zo gaat de circulaire ver der, dan is het beter de desbetreffende per soon er op te wijzen dat justitie en politie op dit gebied tegenwoordig niet mis zijn en dat vrijheidsstraffen en intrekking van het rijbewijs aan de orde van de dag zijn. „Indien u in deze geest zoudt willen medewerken", zo besluit de commissie, „zoudt u ongetwijfeld het verkeer in ons gewest een grote dienst bewijzen, daar de thans ernstige verkeersonveiligheid in Lim burg hierdoor zou afnemen." De rechtbank te Haarlem heeft op Dins dag geen faillissementen uitgesproken. Wegens gebrek aan actief werd opgeheven het faillissement van W. J. Stoop, stoker visserij, wonende te IJmuiden, Berkenstraat 33. Rechter-commissaris: mr N. Smits. Curator: mr. J. W. Crefeld, advocaat en pro cureur te IJmuiden. Wegens het verbindend worden van de enige uitdelingslijst is geëindigd het faillis sement van W. A. Kol Gzn., tuinder, wonen de te Haarlem, Thomsonlaan 40. Rechter commissaris: mr: H. J. Ferwerda. Curator: mr. W. Boers, advocaat en procureur te Overveen, Pr. Mauritslaan 113.

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 5