In reeks Rotterdamse Lloydschepen vallen de „provinciën" uit de toon Agenda voor Velsen Havenberichten Kennemer Lantaarn Visserij-varia G.K. C. Schipper veertig jaar in dienst bij de P.T.T. Vergunning voor televisie-antenne Old Clothes New Zaterdagochtend huldiging van chef-seinkamer Spannende strijd van VTC G.S. keuren lyceum garantie goed Met „Lemaire" reist IJmuiden al 10 jaar WOENSDAG 14 DECEMBER 1955 LANGS SLUIZEN EN HAVENS Namen dateren uit de stoomtijd der maatschappijrond de eeuwwisseling Agenda voor Beverwijk Ondanks radar varen Zeeuwse veerboten niet bij dichte mist In de gemeente Velsen DRY CLEANING ONLY Jubileum bij Scheveningen Radio f Op gevaarlijke rolletjes Handen uit - een moeizame zaak Gedenk de kleumenden Tafeltennis in Velsen Bloembollenkwekers tevreden over 1055 Jubilerende vereniging Witte Zee met baggermolen naar Indonesië VAN DE VIER EN DERTIG schepen, die de Koninklijke Rotterdamsche Lloyd lelt, zijn er zes, welke namen dragen van provincies: de Drente, de Friesland, de Lim burg, de Ovei'ijsel, de Utrecht en de Zeeland. Noemen we namen van enkele andere schepen van deze grote scheepvaartmaatschappij, zoals de Ampenan, de Bantam, de Garoet, de Indrapoera en de Slamat, dan valt het meteen op dat provincie-namen uit de toon vallen. De „Overijsel" van de Rotterdamse Lloyd. Wij nemen hierbij een foto op van het stoomschip „Overijsel", dat vlak na de oor log in 1946 gereed kwam bij de Sun Shipbuilding Drydock Company te Ches ter in de Verenigde Staten van Amerika. Genoemd schip meet 8346 bruto reg. ton en 12.000 ton draagvermogen. Het heeft een lengte van 143,44 m, breedte van 21,22 m en een holte van 8,89 m. De „Overijsel", die 2 dekken heeft, beschikt over 4 redding boten. De equipage bestaat uit 63 man en er is accommodatie voor 12 passagiers. De voortstuwing geschiedt door turbines van het fabrikaat Westinghouse, vermogen 8500 pk, welke het schip een snelheid geven van ruim 16 mijl. Naar de stoomperiode Ofschoon de KRL de namen van pro vincies voor haar schepen na de tweede oorlog weer in is gaan voeren mogen we daar niet uit opmaken dat dit voor het eerst geschiedde. Integendeel, want het is zo, dat die namen herinneren aan de tijd toen de fa. Wm. Ruys Zonen, waaruit de Rotterdamsche Lloyd is ontstaan, met stoomschepen is begonnen. Het besluit om stoomschepen in de vaart te brengen werd genomen in 1870. De heer Daniel T. Ruys, die zich in Engeland be vond, kreeg van zijn oudere broer Willem Ruys per brief van 22 Januari 1870 de op dracht, om aan de firma Pile Co te vra gen, of er, op gemakkelijke betalingsvoor waarden, een klein stoomschip te verkrij gen zou zijn. Het antwoord van D. T. Ruys luidde gunstig en in Maart 1870 werd hij gemach tigd het contract met de werf te tekenen. Wm. Ruys voegde er met voldoening bij: „over zes maanden gaan we dus stomen!" Inderdaad kwam het stoomschip, de „Ariadne", 683 last of 1291 ton, 120 pk nog in hetzelfde jaar in de vaart, maakte achtereenvolgens reizen naar Malta, Kon- stantinopel en Odessa, naar Hamburg en Kroonstad, en naar Malta en Alexandrië. Tijdens de Atjeh-oorlog vervoerde het in 18731874 troepen voor het Nederlands- Indische leger. Ook in 1878 en 1879 heeft het op Nederlands-Indië gevaren. De stoomboot werd in Augustus 1881 verkocht aan de firma Grosos Cie te Havre, die het vaartuig verdoopte in „Ville de Mes- sine". Het is wellicht interessant, te weten dat het later naar Italië is gegaan en toen WOENSDAG 14 DECEMBER IJMUIDEN Thalia, 20 uur, „Stalag 17". P. v. d. A., afd. IJmuiden, 20 uur, Cultu reel Gebouw, jaarvergadering. Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel Ge bouw, open van 9.3012 en 1416.30 uur. BB, 20 uur, Patronaatsgebouw, bindings- avond. DONDERDAG 15 DECEMBER IJMUIDEN Thalia, 20 uur, „Het gebeurde in Rome". Pieter Vermeulenmuseum, als Woensdag. BB, als Woensdag. „Vogelvreugd", Cultureel Gebouw, natio nale vogeltentoonstelling. VELSEN Raadhuis, 9.3012 uur, spreekuur wet houder R. Verbeek. WOENSDAG 14 DECEMBER Kennemer Theater, 19 en 21.15 uur: „Kus des doods". Luxor Theater, 18.45 en 21.15 uur: „De afvallige". Veiling Kennemerland, 20 uur: Chr. Filmactie. Toonzaal Gasbedrijf, 19.30 uur: Kook- en bakdemonstratie. 't Centrum, 20 uur: Feestavond Coöp- Kennemerland. K.S.A., 20 uur: K.A.J., (Witte Pater Missie). Hotel „Parkzicht", 20 uur: Kenn. Motor Club. Openbare Leeszaal, geopend van 1517 uur. R.K. Leeszaal, uitleenbibliotheek, van 1518 en 1921 uur; lees- en studiezaal, van 1518 en 1921.30 uur. DONDERDAG 15 DECEMBER Kennemer Theater, 20 uur: Abonne mentsvoorstelling, Wim lbo Triangel Cab. 't Centrum, 20 uur: R.K. E.H.B.O. K.S.A., 20 uur: Toneelavond t.b. R.K. biindenbond. K.S.A., 20 uur: Vergadering R.K. Mid denstandsvereniging. K.S.A., 20 uur: St. Odylia. R.K. Meisjes U.L.O. school, 20 uur: Ga- briël Smit voor „De Keerkring". Toonzaal Gasbedrijf, 19.30 uur: Kook- en bakdemonstratie. Luxor Theater, 19 en 21 uur: Filmavond Culturele Commissie Beverwijk. „Spes" is geworden, toebehorende aan A. Parodifu in Genua. Meer schepen nodig Later werden nog enige stoomschepen aangekocht: de „Spartan" en de „Fop Smit", maar voor het exploiteren van een geregelde veertiendaagse dienst van Rot terdam naar Java was een groter aantal boten nodig. Er werden dan ook onder handelingen gevoerd in Engeland, waarna men met de bouw kon beginnen. Deze op dracht betrof twee schepen, die de namen „Groningen" en „Friesland" kregen. Op 7 Februari 1875 kon de „Groningen" proef varen, daarna maakte het schip drie reizen op Java. Na afloop van de derde reis ging het schip naar Antwerpen om te dokken, ondernam vervolgens de reis naar Rotter dam, doch strandde op 6 Januari 1876, na dat de loods voor de Rotterdamse water weg aan boord was gekomen, op de Maas vlakte. Herhaalde pogingen om het schip af te brengen mislukten; het werd wrak en ging tenslotte totaal verloren. Zo verging het dus met de eerste stoom boot met de naam van een provincie toe behorende aan de firma Wm. Ruys Zo nen. Nieuwe rampen met schepen, die daarna zijn gekomen, stonden nog te ge beuren, doch daarover in een volgend artikel. ARIE VAN DER VEER (Nadruk verboden) Het gebeurt nogal eens, dat tijdens mist de schepen der provinciale stoombootdienst in Zeeland niet kunnen varen, hoewel zij op enkele uitzonderingen na een radar installatie aan boord hebben. BBegrijpe- lijkerwijze geeft deze situatie ontstemming bij het publiek dat van de veerdiensten ge bruik moet maken. Men vraagt zich dan ook af, of het niet beter zou zijn de radar weer af te schaffen. De directeur der provinciale stoombootdiensten, mr. J. L. Nieuwenhuis, heeft over deze kwestie een uiteenzetting gegeven. Radar is een mooi hulpmiddel voor de scheepvaart bij niet al te dichte mist, zo zei hij. Maar er zijn omstandigheden, die doorvaren tijdens wat dikkere mist onverantwoord maken. Radar werkt met een nauwkeurigheid van 30 tot 40 meter. Wanneer er over de Zeeuwse stromen een dikke mist hangt voor de smalle havenmondingen en er bovendien een in Zeeland altijd sterke eb- of vloedstroom loopt, dan wordt het schip „uitgezet", hetgeen wil zeggen, dat het door de stroom niet de rechte koers kan houden en opzij wordt gedrukt. Is er op zo'n moment stil water (kentering), dan is het meer verantwoord voor de kapi tein om zijn boot naar binnen te „prikken". Het gebeurt dan ook vaak genoeg, dat na enkele uren mist een boot van Vlissingen vertrekt naar Breskens, hoewel de mist nog even dicht is. Soms gelukt de poging daar de haven binnen te komen, soms ook niet. Zo'n poging wordt slechts gewaagd bij stil water. De haven van Vlissingen kan vrijwel steeds worden ingevaren, omdat de havenmonding breed genoeg is. Bij Bres kens moet het schip echter een dubbele S-bocht maken. Het is nu eenmaal zo, dat het radarbeeld wazig wordt, wanneer een schip een scherpe bocht heeft te nemen. Opmerkelijk is, zo zei mr. Nieuwenhuis, dat zelfs de grootste zeeschepen bij dikke mist zo snel mogelijk proberen op de rede van Vlissingen voor anker te gaan, hoe wel zij toch een geperfectionneerde radar installatie aan boord hebben, alsmede een of meer radarspecialisten. Men kan de ra dar koppelen aan het giroscopisch kompas, maar dit vereist een zeer kostbare installa tie en bovendien voor het personeel een langdurige opleiding en zeer veel routine en ervaring. Een bijkomende moeilijkheid is, dat bij gebruik van radar er steeds een dode hoek vóór het schip overblijft. Het risico van overvaren van lange schepen is daardoor beslist niet denkbeeldig en de kapiteins willen en kunnen dit risico niet nemen. De conclusie moet dan ook zijn, dat het beter is met mist niet te varen. ADVERTENTIE Folocopseën Lichtdrukken Klein offset druk Stencil- en Typewerk Technische Reproducties Telefoon K 2510 - 4189 «5 OD g Zr. o r-b O ?S E '2 Het heeft de aandacht van het Velsense gemeentebestuur getrokken, dat allerwege in Velsen televisie-antennes verrijzen. Af gezien van de ontsiering, die deze antennes kunnen opleveren, bestaat de mogelijkheid, dat deze, wanneer voor de samenstelling open holle buizen worden gebezigd of wan neer zij niet op de juiste wijze worden be vestigd, door gieren, trillen en klepperen overlast voor de belanghebbenden en de omwonenden veroorzaken. De aandacht wordt er daarom op geves tigd, dat voor de plaatsing van deze anten nes een vergunning benodigd is, waarbij de nodige voorwaarden ter voorkoming van hinder zullen worden gesteld. Deze vergunningen kunnen schriftelijk bij Burgemeester en Wethouders worden aangevraagd. De verzoekschriften moeten worden in gediend bij de afdeling bouw- en woning toezicht van het bedrijf Openbare Werken (geopend op alle werkdagen van 1112.30 uur), Velserbeek 1 te Velsen. Voor zover de antennes zullen worden aangebracht op gemeente-woningen dient vooraf allereerst toestemming te zijn verkregen van de „Wo ningstichting Velsen", Stationsweg 13 te Velsen. Ook voor televisie-antennes, die inmid dels zonder vergunning zijn opgesteld, dient alsnog zo spoedig mogelijk vergunning te worden aangevraagd. ADVERTENTIE KONINGSPLEIN 10 TELEFOON 4886 Op Dinsdag kwamen in IJmuiden binnen: Thor van Ronneby, Neeltje B van Port Talbot, Sambre van Rotterdam. Rudolf van Vasteras. Oranjefontein van Antwerpen. Cobri van Rotterdam. Lille van Barrow. Falcon van Antwerpen. Tuco van Karls- harnn, Agememnon van Rotterdam. Wim van Swansea. Griff one van Norfolk, Heika van Rotterdam. Bab T van Vestervik Ton van Rotterdam. Novosibirsk van Moermansk. Ilias van Cadiz, Glory van Rotterdam. Vechtstroom van Swansea. Vertrokken zijn: Paul Hoop naar Rotter dam. Solveigh Rikkersen naar Narvik, Saint Paul naar Duinkerken. Niobe naar Duinkerken. Niobe naar Antwerpen. Ardeas naar Kopenhagen. Santa Lucia naar Goole. Duiveland naar Goole. Nordik naar Helsing- borg. Algarve naar Rotterdam. Larix naar Gent. Mentor naar Köping. Picomar naar Antwerepn. Johanna te Velde naar Esbjerg. Zanzibar naar Antwerpen. Roelf naar Rot terdam. Bauka naar Duinkerken. Neeltje B naar Rotterdam. Saint Jean naar Duinker ken. Herriot naar eLith. Novian Coast naar Middlesborough. Amstelstroom naar Londen. Zaanstroom naar Huil. Wibold Böhmer naar Rotterdam. Margriet L. naar Londen. Reg- geborg naar Falmouth. Sigvard naar Londen. Atlantic naar Drogeda. Bittern naar Rotter dam. Lille naar Rotterdam. IN DE CANTINE van het gebouw van Scheveningen Radio op het Sluiseiland zullen Zaterdagmorgen om half elf onverwachte omstandigheden voorbehouden alle leden, die maar enigszins uit het continubedrijf van een kuststation met twee en ne gentig man personeel gemist kunnen worden, bij elkaar komen. Gezamenlijk zullen zij zorgen voor een huldiging van de chef seinkamer, de heer G. K. C. Schipper, Da Costalaan 38 te Driehuis, die op deze dag veertig jaar in dienst van het PTT-bedrijf zal zijn. Van die veertig maakte hij niet minder dan twee en dertig jaar het wel en wee van Radio Scheveningen, eerst ,te Scheveningen en later te IJmuiden, mee. De heer Schipper een dynamische fi guur, kwiek, opgewekt en een van de oude rotten bij Scheveningen Radio werd op 3 Juni 1897 te Blerik geboren. Hij door liep de lagere school en de MULO te Zwolle en stapte na een half jaar werk zaamheid in het particuliere bedrijf al dadelijk naar het rijk over. Op 17 Decem ber 1915 kreeg hij zijn aanstelling als tij delijk hulp-telegrafist bij het telegraaf kantoor te Zwolle. Steunpilaar. In die veertig jaren heeft de heer Schip per vervolgens alle rangen doorlopen. Hij werd telegrafist tweede klasse en al heel gauw volgde op 16 Februari 1920 zijn over- Lastige knapen Ge kunt er van verzekerd zijn, dat de kleine verkeers- brigadiers, die zich ook in Vel sen met de lokroep „Klaarrr- overrr" door het verkeersge- woel begeven, opgeklommen zijn tot ons aller hoogste sym pathie. Iedereen stopt en kijkt glimlachend toe, als die witte Zuidwesters over het plaveisel flodderen met het dappere spiegelei er boven. En dat zegt wat in Nederland. Ge kunt er dan van ver zekerd zijn, dat de grapjassen, die deze kinderen het leven zuur maken uit een onbegrij pelijk hoekje van het kinder lijke hart, waarin jaloezie en „pesterij" blijkbaar vlak bij elkaar verwijlen, op weinig goedertierenheid kunnen re kenen van de kant van de bri- gade-sympathisanten. En dat ze nog eens afgedroogd zullen worden, wanneer zij hun snood bedrijf niet staken. Twee meisjes-brigadiers zijn Vrijdag jongstleden een kwar tier te laat op school gekomen, omdat ferme jongens stoere knapen, van een concurreren de school, die nog geen bri gades in het vuur heeft, hen met stenen wierpen en anders zins dwars zaten. Ik heb voor zulke gedragingen een hele mooie term, maar helaas mag dat niet in een krant. al meer en meer waarom wU niet? De vroede vaderen kunnen rekenen op de dank niet alleen van de gehele schaatsende ho pe des vaderlands, maar ook op die van hun ietwat verontruste ouders. Een klein suppletoir begrotinkje moet toch zo'n moeite niet zijn? Een baardig en eerwaardig Spanjaard heeft blijkbaar menige Velsense schoen voorzien van het speeltuig, dat ook myn jonge jaren met zulke heerlijke uren heeft helpen vullen. Want overal waar asfalt in de gemeente lokt, schaatst de jeugd sinds de zesde December ijverig op rolletjes en als straks de Kerst- vacantie het moede hoofd des onderwijzers rust zal gunnen, wordt dat vermoedelijk nog een tikkeltje erger. Op de Middenduinerweg in Santpoort, op de Willem de Zwijgerlaan in hetzelfde Sant poort, op de Lange Nieuw- straat en rond het Cultureel Centrum lijkt het menigmaal wel een ijsballet, al zijn de ballerina's nog wat jong en onbedreven vaak. Hoe graag ik onze jongelingschap dit snellen-op-rolletjes ook gun want het is een heerlijke sport, melieven ik moet haar toch met nadruk en gefronste wenkbrauwen waarschuwen tegen de gevaren die er loe ren. Het is namelijk lévénsge- vaarlijk tussen het verkeer en èèn scheve schaats kan bloed en tranen kosten. In het nu nog doodlopende stukje achter in Duinwijk is een pracht ge legenheid. Daarheen, jonge vrinden, want anders loopt het straks allerminst op rolletjes met jullie, tenzij je de zieken huisbrancard bedoelt, maar dat is ook zo lekker niet. Zou het evenwel, zo vraag ik my rond dit probleempje af, niet een verdienstelyke daad van het Velsens gemeentebe stuur zyn, ergens in de nieuw bouw een mooi vlaktetje te laten asfalteren uit de gemeen- telyke reserves ten behoeve van de rolschaatsertjes? An dere gemeenten doen, het ook Een goedwillende Velsense weggebruikster heeft zich, zittende op heur bromfiets nog eens ten zeerste verbaasd over de koele wijze, waarop haar mede-weggebruikers verandering van rich ting aangeven. Rijdende achter een andere brommer, bezeten door een kloek'manspersoon merkte zij namelijk, dat deze zijn hand in de hóógte stak. Recht omhoog. „Moest hij daar zijn?" vraagt zij zich af „als hij zo doorgaat, zal zijn wens nog wel eens in vervulling gaan...." Helaas ja, bromwielrijdster zo gaat het meer wél dan niet in ons verkeer: het rich ting-aangeven schijnt tot de onoverkomelijke problemen des rijdenden mens te behoren. Slapppe gebaartjes, die net zo goed een minzame groet voor charmante wandelaarsters kunnen beduiden en noncha lante wappermanualen, die op het oog nergens op slaan, maar naderhand bedoeld blijken te zijn geweest als richtingaan- geverij, vieren hoogtij op alle straathoeken. Er zijn blijkbaar zeer vele lieden, die bang zijn „gek" te doen, als ze hun hand ferm en duidelijk uitsteken. Ze zijn dan ongetwijfeld niet bang voor het zetten van gebroken armen en benen of het repa reren van scheur- en snijwon- den? Ik begrijp het niet pre cies, maar Velsens fietsers en bromfietsers kunnen mij wel licht duidelijk inlichten om trent hun voorkeur voor pij nen en ziekenhuisbedden. Nu vader Winter met bars gebaar de knevel heeft opgestreken en zich enige milliarden ijspegels heeft laten brengen ter voor ziening in de komende behoefte aan dit winterse gerei, is er enige onrust te bespeuren onder de kleine buitenslapertjes, die hun dagelijkse maaltijd slechts op tijd geserveerd weten, wan neer vader Winter het kalmpjes aan doet en de ijspegels in de koelkast laat. Ge weet, wat u te doen staat, om groot leed onder het vooglen- heir te voorkomen en het gezang tegen de lente te waar borgen: voeren. Wat royaler dan ge reeds placht te doen na het ontbijt mét een ondiep schaaltje water als drinken. Ge kunt met nadruk rekenen op aller dank en goede eetlust. Mocht het inmiddels weer zover komen als verleden winter, toen de zaken er ook voor de grotere vogels benauwd kwamen voor te staan, dan zal er uit de Dierenbescherming wel weer een geste komen om op het ondergelopen land bij de tunnelbouw de tafelen te spreiden, wanneer althans als verleden jaar al de genen, die vis en visafval kunnen leveren met evenveel ple zierig enthousiasme bijspringen. Aan dat „strooi-weekje" in de kou van vorige winter bewaar ik nog altoos bijzonder prettige herinneringen. Zwerven langs het strand, buitenkans voor liefhebbers Zaterdagmiddag staat er weer een van die kleine dingen in ons bezig leven te gebeuren, die ik u hierby met enige klem onder het welmenend oog mag brengen: een strandwandeling van de commissie voor natuur bescherming. Na het succes van de zwerftocht door de kleurende duinen, die velen van de tachtig deelnemers nog als een boeiende herinnering zal zyn bijgebleven, zal ook deze tippel langs de vlocdlijn- onder-deskundige-leiding zon der twyfel ettelijken naar het plateau bij de wortel van de Zuidpier lokken, waar het Za terdagmiddag om halfdrie ap pèl der liefhebbers geblazen is. Het lege schoongewaaide strand kan in dit jaargetij een sprookjesboek vol tere prenten zijn. Als er een beetje wind geweest is en de zee heeft haar schatten achteloos tussen wrakhout en wier laten vallen, dan kan ik u een belangwek kende Zaterdagmiddag voor spellen bij de schelpen en de wulken, de algen en de andere gaven uit de overvloed van moeder-de-zee. En nu is een Zaterdagmid dag met een goed boek bij de haard óók een hooggestemde genieting, maar dat kan vol gende week ook nog en deze excursie van de nijvere na tuurbeschermers kan volgende week niét. Daarom zou ik u aanraden de (stevige) stoute schoenen aan te rijgen en ten plateau te tijgen voor een kostelijke, kosteloze poze. En laat die ste nen stad en die ijzeren Hoog ovens dan maar eens een paar uur links liggen, want er is niets beters voor de drukke mens dan dat klotsen van de eindeloze deining. Alleen al daarom: doen! LAMPENIER plaatsing naar Scheveningen, waar toen tertijd nog Scheveningen Radio was ge vestigd. Hij maakte er de beginperiode van het Nederlandse kuststation mee en de er varing die hij door de jaren heen daaruit putte heeft hem thans tot een van die krachten gemaakt, die bij het jongere per soneel in hoog aanzien staan en ten allen tijde met raad en daad klaar staan. Alge meen is hij bekend als een van de steun pilaren van Scheveningen Radio. Hoofdemployé bd. In Augustus 1926 maakte ook de heer Schipper de verhuizing van Scheveningen Radio van Scheveningen naar IJmuiden mee. Op 1 Januari 1930 volgde daarna zijn benoeming tot adjunct commies, waarna hij in de- oorlogsjaren;'enige tijd werkzaam was op het Post- en Telegraafkantoor te AmsterdamDe ëërste October van 1945 bracht voor hem de bevordering tot com mies en nog geen drie jaar later op 1 Januari 1948 volgde de benoeming tot hoofdemployé eerste klasse. Thans heeft de heer Schipper de rang van hoofdem ployé bijzondere diensten, welke hem werd verleend op 1 Juli 1952 De vrijetijdsbesteding heeft in de heer Schipper een groot aanhanger gevonden. Zijn hobby is de handenarbeid en hij volg de daarvoor zelfs in jongere jaren een cur sus houtbewerking. Hij is nu als chef van de seinkamer van Scheveningen Radio de man, die beurte lings met zijn collega, de heer Jonker ongeveer dezelfde leeftijd de dienst bij het kuststation uitmaakt. Wanneer men Zaterdag bijeenkomt een en ander is nog afhankelijk van een ziektegeval in de familie van de heer Schip per dan zullen daar ongetwijfeld woor den van welgemeende dank en waardering worden toegesproken. In de derde klasse C behaalde VTC 1 een onverwachte, uiterst nuttige 64 zege op het hoger geplaatste Hotac 3. Van Hal, die deze avond uitstekend op dreef was. scoorde voor VTC het eerste winstpunt tegen Wesseling, waarna Peek voor een tweede overwinning zorgde, door Huisman met 2523; 2119 te verslaan. Voogt vond niet de juiste tactiek en verloor van Pott. Ook de tweede wedstrijd van Peek werd een overwinning. Ditmaal was Wes seling het slachtoffer. Voogt speelde hierna tegen Huisman en won de eerste ga-me royaal door sterk aanvallend spel. Volkomen onnodig legde hij zich in de tweede game op de verdediging toe en na deze verloren te hebben, bleef hij in de derde game in de verdediging volharden, zodat hij tenslotte het onderspit moest delven. Van Hal zorgde voor een 42 voorsprong door Pofct in drie games aan de kant te zetten. Voogt's derde partij tegen Wesseling werd eveneens een nederlaag. Met Pott had Peek weinig moeite, doch Van Hal verloor van Huisman. Bij de stand 54 moest de dubbelpartij de beslissing brengen. De eerste game was voor Hotac met 2114, de tweede voor VTC met 2118. In de beslissende game stonden Van Hal en Peek met 1812 achter en Hotac had een gelijk spel in zijn bereik. Door taai volhouden slaagde VTC erin op 2020 gelijk te komen en won tenslotte met 25—23. Het tweede VTC-team kwam aan een ge makkelijke 100 zege, daar RKTVU 3 ver stek Het gaan. VTC 4 ging onverdroten met zijn over winningsreeks voort. Saris, Cooke en De Boer behaalden in Haarlem een 100 over winning tegen 't Spi-nneweb 4. Het damesteam speelde tegen het onge slagen Hotac en verloor met het kleinst mogelijke verschil, 64. Mevr. Koster kon niet tot winst komen; mevr. Goossens versloeg mej. Bruins, doch verloor van mej. Blom en mej. Pie. Mevr. van keulen wis ook mej. Blom te verslaan, doch verloor in drie games van mej. Pie. Het dubbelspel werd een volkomen ver rassing. Mej. Pie en mej. Blom, die onlangs op de nationale kampioenschappen te Am sterdam het kampioenschap 4e klasse dub belspel behaalden, werden door de VTC- double, mevr. Goossens en mevr. van Keu len, verslagen. Een uitstekende prestatie. Gedeputeerde Staten van Noordholland hebben hun goedkeuring gehecht aan de garantie, die de Velsense raad toestond voor het geraamde tekort van het IJmond- avondlyceum in het gymnasium „Velser beek" ten bedrage van 30.000. De bloembollenkwekers hebben dit jaar goede zaken gedaan doordat over het al gemeen hoge prijzen werden betaald. Vooral de irissen waren zeer in trek, maar ook de tulpen gingen vlot van de hand. Dit deelde de voorzitter van de Heems- kerkse afdeling van de Koninklijke Alge mene Vereniging voor Bloembollencultuur, de heer Ch. v. d. Outenaar mede, tijdens de in zaal Nijman gehouden jaarvergade ring. De uitbreiding van het tulpen- en narcissen-areaal was vooral voor de klei ne kwekers van belang. De gasschade is nogal meegevallen, kwam althans veel minder voor dan in 1954. De vereniging gaat het nieuwe jaar vol goede moed tegemoet doordat er veel vraag naar de gewassen is. WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op Woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op Donder- dag moeten afrekenen. 8 DE ADMINISTRATIE De feestavond, die de buurt- en reisver- eniging „Lemaire" een van de weinige verenigingen van dit soort, die in leven bleven Zaterdag houdt in de zaal „Flora" aan de Zeeweg betekent tevens de viering van een jubileum, want het zal op deze dag tien jaar geleden zijn dat de vereniging in het café van Snijders aan de Wijk aan Zeeërweg werd opgericht. Tal van reizen zijn in de loop der jaren met ouderen en kinderen door Nederland gemaakt, want toen de buurtvereniging geen levensvatbaarheid bleek te bezitten, ging men over tot het oprichten van een neven-afdeling, de reisvereniging, die thans nog ruim negentig leden telt, waarbij zelfs twee Amsterdammers. Allen bewaren pret tige herinneringen aan de dag-uitstapjes, zoals naar Arnhem, naar Bleu Band, Edy Sola en nu zijn de verwachtingen al weer hoog gespannen bij het uitzicht in het volgend jaar op het uitstapje naar de Be tuwe. Het bestuur, dat thans uit mevrouw B. Koster, voorzitster, de heer C. de Boer, se cretaris, de heer W. Mol, penningmeester en mevrouw Mol en de heer C. Kossen, leden, bestaat, heeft ook een jubilaris in haar midden. Het is de secretaris, de heer C. de Boer, die tien jaar de belangen van de vereniging heeft gediend. De kinderen van de leden der vereniging komen Zaterdagmiddag bij elkaar voor een gezellig kinderfeest in „Flora" en Zater dagavond zorgt het Haarlems Radio Ca baret voor de ouderen voor een jubileum cabaret revue „Hoe maller, hoe mooier". LüBECK (United Press) Een 37 meter lange baggermolen van Duitse makelij is uit Lübeck vertrokken op weg naar Indo nesië. De reis zal acht weken duren. De baggermolen wordt gesleept door de sleep boot „Witte Zee" uit Rotterdam. Pryzen van Dinsdag. Heilbot 3,401,75; gr. tong 4,504,40; grm. tong 4,103,80; kim. tong 3,703,60; kl. tong I 3,30—3,15; kl. tong II 2,70—2,56; Tarbot I 3,00—2,30 per kg. Tarbot II 124; tarbot IV 52; schartong 4637; gr. schol 60; grm. schol 60; kim. schol 66; kl. schol I 70—68; kl. schol II 60—36; verse haring 20—17; makreel 3415; gr. schelvis 6029; grm. schelvis 4429; kim. schelvis 4128; kl. schelvis I 3825; kl. schelvis II 3220; wijting 3015; gr. gul 6049; midd. gul 40—34; kl. gul 25—23; kl. haai 36—27; ham 10268; poontjes 2522; kl. koolvis zw. 2217,50; kl. koolvis wit 3834, per 50 kg. Gr. kabeljauw 320150; gr. koolvis zw. 68—50; gr. koolvis wit 9084; gr. leng 7573, per 125 kg. Aanvoer van Dinsdag. 31 kisten tong en tarbot, 4 kisten heilbot, 10 kisten tong schar en schartong, ~chol, 106 kisten haring, 392 kisten makreel, 1200 kisten schelvis, 410 kisten wijting, 180 kisten kabeljauw en gul, 20 kisten leng, 15 kisten haai, 5 kisten ham, 20 kisten poon. 245 kisten koolvis, 25 kisten diversen. Totaal 2700 kisten. Besommingen van Dinsdag. IJM 10 Hat- tem f37.500; Thorina f21.330; IJM 129 f 11.400; KW 75 f4670. IJselmeervissery. De resultaten van de IJselmeervisserij op Snoekbaars, rode baars en blei waren vorige week matig. De staandnetvissers brachten per etmaal vangs ten aan de markt van 15 tot 31 pond snoek baars, rode baars tot 10 pond en blei tot 90 pond. De vangsten van de slepers per span varieerden tot 140 pond snoekbaars, 22 pond rode baars en 400 pond blei. Wegens het ruwe weer kon 2 tot 3 etmaal worden ge vist. De prijs van de snoekbaars was f 0.63 tot f 0,68, rode baars f 0,76 tot f 0,96, blei f 0,08 tot f 0,13, snoek f 0,75 tot f 0,81. De prijs van de zalm was f 1,75 per pond. De besommingen van de staandnetvissers liepen vorige week van f 105 tot f 150 per vaartuig. De slepers van f260 tot f400 per span. Van 5 tot en met 10 December werd op Urk aangevoerd: 4560 pond snoekbaars voor f 3006,80, 1040 pond rode baars voor f932,16, 5091 pond voorn van blei voor f432,89, 21 pond snoek voor f 16,63 en aan zalm voor f 5,2.". De totale omzet was f4393,73. Bij een vergelijking met de overeen komstige week van het vorige jaar blijkt dat de visserij aanmerkelijk beter is te noemen. Toen werd slechts 2323 pond snoek baars, 653 pond rode baars en 2909 pond blei aangevoerd. De totale omzet was toen slechts f2887,18. IJselmeervissery. Zaterdag werd door 30 vaartuigen op Urk aangevoerd: 2234 pond snoekbaars, prijs f 0,65f 0,68; 594 pond rode baars, prijs f 0,90f 0,96, 2736 pond blei, prijs f 0,08f 0,13, alles per pond.

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 7