Labour kiest morgen nieuwe parlementaire leider (FRIDÖR) Dr. John is voorlopig op vrije voeten in West-Duitsland Russische leiders zien India als zesde grote mogendheid Nicole Louvier in Haarlem Onverkwikkelijke wedijver tussen Gaitskell, Morrison en Bevan Syrië doet beroep op de Veiligheidsraad EIA( Britse ambassade wist van zijn komst en Brits vliegtuig haalde hem op „Aanmaak van uranium- en waterstofbommen gaat voort" Optreden in de Stadsschouwburg en huldiging in Teisterbant 5 Geen politieke vragen meer aan dienstplichtigen Frans-Britse afkeuring van de Israëlische vergeldingsaanval Koedriavzev wordt Zorin's plaatsvervanger in Bonn Marokko rekent op zijn grote vriend Frankrijk GRAMOFOON F. 88.- Dr. Fisher over commu nisme en de waterstofbom Examens Zeven inbraken in het Gooi opgelost Litterair cabaret A Itijd paraat Prijs van Teisterbant Atoomreactor kan niet tot ontploffing komen Vlaardingse logger „Nelly" heden vlotgesleept WOENSDAG 14 DECEMBER 1955 (Van onze correspondent in Londen) In de Labourparty heerst grote verwar ring over Attlee's opvolging. Zowel Her- bert Morrison, Hugh Gaitskell als Aneurin Bevan heeft zich candidaat laten stellen voor het parlementaire leiderschap en daarmede voor de functie van minister president, mocht er ooit weer een Labour- regering aan de macht komen. Officieel wordt de fractie-leider slechts voor elk komend jaar van het parlement gekozen. Attlee werd echter twintig jaar lang tel kens opnieuw benoemd. Attlee heeft on langs duidelijk te kennen gegeven dat hy als opvolger de voorkeur geeft aan de 49- jarige Gaitskell, die in de partij algemeen als de komende man wordt beschouwd. De Labourpartij streeft, na de verkie zingsnederlaag van de laatste jaren, naar een verjongingskuur. Zij acht het gewenst een leider te bezitten, die, evenals Attlee, een generatie kan dienen en geschikt is voor het minister-presidentschap. Gaits- kell's staat van dienst in dit opzicht is beter dan die van Attlee toen hij op 52- jarige leeftijd Labour's aanvoerder werd. Gaitskell heeft zijn sporen verdiend als minister van Financiën. Het is tragisch voor Morrison, die als plaatsvervangend leider en als minister tij dens en na de oorlog een grote figuur is geweest, dat hij nu nauwelijks meer voor Attlee's opvolging in aanmerking kan ko men. Niet zozeer wegens zijn leeftijd, maar omdat zijn aanzien in het Lagerhuis de laatste jaren gedaald is. Zijn jongste aan val op Butler's begroting werd een mis lukking. Gaitskell gaf daarentegen de ge voelens van de partij op de juiste wijze weer. Desondanks is er een beweging gaande om Morrison als leider te behou den, met het argument dat de partij zich niet veroorloven kan alle veteranen tege lijk overboord te zetten. Morrison blijft echter alleen aan zo staan de zaken ten minste op dit ogenblik als hij fractie leider wordt, aangezien het in zijn positie onmogelijk is om als Gaitskell's plaats vervanger op te treden. De verhoudingen in de partij zijn gespannen omdat noch Morrison, noch Gaitskell zich uit prestige overwegingen als candidaat voor het lei derschap kan terugtrekken. Daarbij komt (Van onze parlementaire redacteur) Dinsdagmiddag bleek weer eens hoe ge wenst het kan zijn dat de volksvertegen woordiging op het overheidsbeleid toezicht uitoefent. Gebruik makend van het recht van elk Kamerlid, vragen tot een minister te richten, vroeg de heer Vermeer (P. v. d. A.) aan de minister van Oorlog, of het de gewoonte is, dat aan dienstplichtigen, zoals onlangs bij het afnemen van een test van de Koninklijke Luchtmacht te Nij megen gebeurd zou zijn, vragen worden gesteld als: „Welke krant leest u; welke krant lezen uw ouders? Op wie stemmen zij? Zijn uw ouders lid van de Partij van de Arbeid? Op wie zoudt u stemmen? Zijn uw ouders anti-militarist en voeren zij propaganda Voor dit standpunt?" Minister Staf verklaarde, dat het stellen van zulke vragen onjuist is en niet behoort te gebeuren en dat een dergelijk onderzoek het had hier niet een test betroffen, doch een veiligheidsonderzoek veel te ver gaat. Hij had dan ook opdracht gegeven dat zoiets zich niet meer mag voordoen. NEW YORK (Reuter/AFP) Syrië heeft een spoed-bijeenkomst van de Vei ligheidsraad verzocht ter behandeling van het incident bij het meer van Tiberias in de nacht van Zondag op Maandag. Syrië vraagt zo spoedig mogelijke behandeling van de zaak „teneinde de nodige maatre gelen te kunnen treffen om deze ernstige toestand het hoofd te bieden". Frankrijk heeft bij Israel zijn „bezorgd heid" kenbaar gemaakt over de Israëlische aanval op Syrische stellingen. Frankrijk spreekt in zijn nota geen oor deel over de schuldvraag uit. Een woord voerder van het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft verklaard, dat volgens de in Londen voorhanden gegevens de Israëliërs de Syrische stellingen zonder uitgelokt te zijn aangevallen hebben. Hij voegde er echter aan toe, dat de Britse re gering de beschieting van Israëlische boten door Syrische artillerie afkeurt. De Isra ëlische vergeldingsaanval wordt echter buiten verhouding geacht. Uit de Israëlische nederzetting Ein Gev is gemeld, dat de Syriërs de verwoeste po sities aan het meer van Galilea opnieuw bezet hebben. In goedingelichte kringen in Parijs is verklaard, dat de Israëlische minister van Buitenlandse Zaken. Mosie Siaret. de vol gende week in Parijs zijn Franse collega Pinay, en waarschijnlijk ook de Ameri kaanse en Britse ministers van Buiten landse Zaken ontmoeten zal. Volgens een o<ficiëlë Syrische medede ling heeft de „snode en verraderlijke" Is raëlische aanval aan 49 Syriërs het leven gekost - vijf legerofficieren, 22 soldaten en twaalf burgers onder wie drie vrouwen. <\cht soldaten werden gewond en dertig krijsgevangen gemaakt. (Van onze correspondent te Wenen) De buitengewone gezant van de Sovjet unie te Wenen, Koedriavzev, die in de 'natste jaren als plaatsvervanger van de Russische Hoge Commissaris optrad en na k?t staatsverdrag waarnemend ambassa- '°ur is geweest, gaat Oostenrijk verlaten re in Bonn plaatsvervanger van ambas- ndeur Zorin te worden. Koedriavzev is ng geen veertig jaar oud en staat bekend 's een van de hoffelijkste en meest be efde Sovjet-diplomaten. Hij spreekt 'neiend Engels en Duits en vrij goed "rans. dat vooral de machtige arbeidersgroep in de partij het geharrewar beu is en Gaits kell's benoeming wil doorzetten. Discrediet Bevan maakt in de fractie geen kans. Hij doet echter alles om Gaitskell's benoeming te voorkomen, zoals hij destijds ook, overigens tevergeefs, getracht heeft Gaits kell als partij-penningmeester te verdrin gen. De Gaitskell-aanhangers willen Bevan voorgoed de pas afsnijden. Zij zijn daarom niet bereid op Morrison te stemmen, om dat Morrisons benoeming de worsteling om het definitieve leiderschap eindeloos zou verlengen, en de partij nog meer in dis crediet zou brengen. De Lagerhuis-leden die een campagne voor Morrison voeren, vonden Bevan ech ter bereid zich terug te trekken op voor waarde dat Gaitskell zulks ook deed. Deze weigerde evenwel omdat hij duidelijk de val zag waarin de Bevan-groep hem wilde laten lopen. Het argument van de Morri- son-groep is dat Gaitskell nog jong genoeg is om te kunnen wachten. Dit onverkwikkelijke complot is een af spiegeling van het jarenlange conflict in de Labourpartij, die buiten het parlement, tenminste wat het actieve deel betreft dat zich tenslotte laat gelden nog altijd in overweldigende meerderheid achter Be van staat. Behalve op persoonlijke eer zucht, die geen enkele politicus vreemd is, grondt Bevan zijn campagne op deze aan hang in de plaatselijke afdelingen, die de helft van de partij vormen en door de vak beweging, welke federatief deel van de partij uitmaakt, in bedwang wordt gehou den. Een vurige persoonlijkheid als Gaits kell kan echter als hij niet te veel de intel lectuele econoom uithangt, Bevan's invloed in de partij ondermijnen. Attlee's kleur loze leiderschap dreef het strijdbare ge deelte van de partij in de armen van Be van. De bejaarde Morrison zou daaraan niet veel kunnen veranderen. V er klaring van premier Bekkai RABAT (Reuter/AFP) De nieuwe Marokkaanse regering van premier Si Bekkai heeft in een „ministeriële verkla ring" bekendgemaakt als eerste doel na te streven het onderhandelen over nieuwe overeenkomsten inzake de betrekkingen tussen Marokko en Frankrijk. In de verkla ring, die was goedgekeurd door Sultan Ben Joessef, wordt verder gezegd: „Wij kunnen niets doen zonder de economische en tech nische hulp van onze grote vriend Frank rijk". In de verklaring wordt een opsom ming gegeven van de garanties, die de re gering heeft aangeboden aan de Franse ko lonisten in Marokko. Premier Si Bekkai, die de verklaring voor de radio voorlas, zeide „De Marokka nen zullen de geallieerden van het Franse volk zijn omdat zij democratisch en anti communistisch zijn, en omdat we verzekerd zijn van een grootmoedige, vruchtbare en nauwe Frans-Marokkaanse samenwer- ADVERTENTIE Houdt U van muziek Dan houdt U van moderne gramofoonplaten En houdt U van Uw pla ten. dan zult U ze graag beluisteren op een Fridor- Elac gramofoon: een uit muntend geschenk voor de a.s. feestdagen. LONDEN (Reuter) De aartsbisschop van Canterbury, dr. Fisher, heeft Dinsdag verklaard', „dat ieder afschrikwekkend mid del tegen het communisme zelfs de wa terstofbom zolang die afschrikt goed is". „Wanneer de H-bom wordt gebruikt, wordt zij even nutteloos als een vuurspuwende berg, die het leven vernietigt en niets ■meer doet. Zolang zij afschrikt wordt tijd gewonnen, het enige dat waarde heeft. De kerk erkent, dat onze staatslieden en ons volk, naast God, alle mogelijke politieke stappen moeten doen om ons te bevrijden van het gevaar van het communisme", al dus dr. Fisher. Sir Anthony Eden heeft vandaag vragen stellers in het Lagerhuis geantwoord- dat als er gelegenheden komen om proeven met de H-bom te verbieden, hij daarvan gebruik zal maken. De regering moet ech ter vrij zijn om zelf de tijd van zo'n initia tief te bepalen. Ongeluk op onbewaakte overweg Op een onbewaakte overweg te Brühl bij Keulen zijn een autobus en een goederen trein met elkander in botsing gekomen, waardoor 21 personen werden gewond, van wie drie ernstig. Volgens de politie had zo wel de bus als de trein gestopt. Daarna waren beide weer begonnen te rijden. Groningen. Candidaatsexamen Economische Wetenschappen: W. J. F. Grol, Groningen. Candidaatsexamen Sociale Wetenschappen: J. A. Brons, Veenhuizen; J. Zwart, Gro ningen. Utrecht. Doctoraal examen Rechten: me vrouw A. M. J. A. KuypersWeusten, Utrecht; W. van de Kroft, 's Hertogenbosch. Doctoraal examen Aardkunde: J. Jansonius, Winschoten. Doctoraal examen Culturele Anthropologic: pater H. L. Peters, Utrecht. Propaedeutisch examen Theologie: C. W. van Ede, Utrecht; P. L. Wolfskeel, Utrecht; D. A. van Ruler, Utrecht. Veearts-examen: J. B. C. Verhagen, Wilhelmina's Oord; H. van Rhee, Assen; J. Kooke, Westerbork; G. E. Bras, Rotterdam; G. A. J. Jansen, Box bergen (gem. Olst). (Van onze correspondent in Bonn) Dr. Otto John, het gewezen hoofd van de West-Duitse contra-spionnage-dienst, blijkt evenals op 20 Juli 1954 in Berlijn over de demarcatielijn te zijn gegaan. Hij had zijn stap goed voorbereid. Een paar ingewijden wisten dat hij zou komen. Het wachten was op een gunstige gelegenheid. John moest een lezing houden in de universiteit van Oost-Berlijn. Op weg daarheen werd zijn auto gevolgd door een wagen van de com munistische geheime dienst. John liet zich opnemen in het dichte gedrang van studen ten, die naar de college-zalen stroomden en verliet het gebouw door een achteruitgang waar een wagen gereed stond, die hem naar het vliegveld Tempelhof in West-Ber- lijn bracht. John had valse papieren bij zich. Een speciaal Brits toestel bracht hem naar het vliegveld Wahn tussen Bonn en Keulen. In Bonn is John verhoord door een rechter van instructie en de procureur-ge neraal van het constitutionele gerechtshof uit Karlsruhe, dr. Wiechmann. Zij moe ten vaststellen of John zich aan een straf bare handeling heeft schuldig gemaakt toen hij zich indertijd naar Oost-Duitsland begaf. De vraag dringt zich op of John toen toch ontvoerd is of dat de Russen druk op hem hebben uitgeoefend. Ook dient men rekening te houden met de mo gelijkheid dat John andere bedoelingen heeft gehad met zijn „vlucht". John zou voorlopig op vrije voeten zijn gesteld. Dat John de Oostzöne de rug heeft toe gekeerd, is volgens de persdienst van de Christelijk Democratische Partij een slag voor de communisten. Zij gebruikten hem als een van de voornaamste politieke re clame-figuren. Alle exemplaren van de brochure, waarin John de redenen uiteen zette waarom hij gevlucht was zijn uit de uitstalkasten van de boekwinkels in Oost- Berlijn verdwenen. De West-Duitse minister van Binnen landse Zaken, Schroeders, zegt niet ver wonderd te zijn. Na Johns verdwijning heeft hij zo lang mogelijk gepoogd hem vrij te pleiten door vol te houden dat John niet met verraderlijke bedoelingen was ge vlucht. Toen bondskanselier Adenauer ver nam, dat John was teruggekomen hij bevond zich juist in een conferentie van coalitieleiders zei hij: „Heren ik heb hier een inlichting waarover u zich zult amu seren". John's echtgenote, Lucie, een Engelse van nationaliteit en Spaanse van geboorte, was kort na John's verdwijning uit Keulen naar Engeland vertrokken. Thans blijkt dat zij eergisteren haar woning in Londen heeft verlaten. Men neemt aan dat zij naar West- Duitsland is gereisd. Dit kan er op wijzen dat zij van te voren van de terugkeer van haar man op de hoogte is geweest. Ontvoerd Reuter/DPA Volgens het Oost-Duitse nieuwsbureau ADN heeft dr. John herhaal delijk gezegd, dat hij overwoog „de strijd tegen het neo-fascisme in West-Duitsland te gaan leiden". Dr. John zou bij zijn eer ste verhoor te Bonn hebben verklaard, dat hij op 20 Juli 1954 naar Oost-Berlijn is ontvoerd, nadat zijn vriend dr. Wohlge muth, een West-Berlijnse arts, hem een verdovend middel had toegediend. Toen hij ontwaakte was hij in Oost-Berlijn, waar hij voortdurend onder controle is geweest. Volgens welingelichte kringen te Bonn is John in Oost-Duitsland in contact geble ven met zijn vroegere geheime agenten in het Westen. De Britse ambassade in Bonn wist, dat John pogingen deed naar het Wes ten terug te komen. (United Press) Henrik Bonde-Henrik- sen, de correspondent in Bonn van het con servatieve ochtendblad Berlingske Tidende uit Kopenhagen, heeft zijn krant gemeld dat hij alleen verantwoordelijk was voor de „volkomen wettige" overbrenging van dr. John uit Oost-Berlijn naar de Westelijke sectoren. De ontsnapping was vier weken geleden beraamd, aldus Henriksen Inbrekers-drietal voor rechter Van de vele mysterieuze inbraken in Het Gooi zijn er met de vangst van een 21- jarige dienstbode uit Blaricum een 7-tal opgelost. Zij, haar 28-jarige gehuwde vriend en vervolgens diens 24-jarige ka meraad stonden voor de rechtbank te Am sterdam terecht. Eén inbraak had zij ge heel alleen gepleegd, de andere inbraken waren ofwel door de twee mannen samen, ofwel door de dienstbode met haar vriend of tenslotte door het drietal samen ge pleegd. De officier van justitie eiste tegen deze dienstbode, de 21-jarige mej. H. B. J. B. uit Blaricum, 2 jaar met aftrek van het voor arrest; tegen haar gehuwde vriend, de 28- jarige boekhouder-vertegenwoordiger K. W. uit Huizen, 2X>jaar met aftrek en tegen de 24-jarige timmerman H. K. uit Naarden 1 jaar met aftrek. De inbraken waren gepleegd in Blari cum, Laren, Naarden en Huizen in de pe riode tussen Maart en midden September van dit jaar. De rechtbank zal op 22 December uit spraak doen. NIEUW DELHI (Reuter/United Press) De Russische leiders Boelganin en Kroesj tsjev, die hun bezoek beëindigd hebben, zeiden in een verklaring, die werd gegeven op een persconferentie voor het vertrek van de Russische leiders uit India naar Afghanistan, dat zolang nog geen inter nationale overeenkomst kan worden be reikt inzake een beperking van de bewape ning en het verbieden van atoombommen, Rusland gedwongen is zorg te dragen voor het versterken van zijn defensief vermogen en daarom atoom- en waterstofwapens zal produceren. Op een receptie, die later op de dag ten huize van de Indische president dr. Bajen- dra Prasad plaats vond, pleitte Kroesjtsjev voor erkenning van India als zesde grote mogendheid naast de Verenigde Staten, Engeland, Frankrijk, China en de Sovjet- Unie. Aan het eind van het bezoek van Kroesj tsjev en Boelganin aan India is Dinsdag avond in Nieuw Delhi een gemeenschappe lijk Indisch-Russisch communiqué uitge geven, waarin verklaard wordt, dat de te leurstelling over de Geneefse ministers conferentie slechts tijdelijk behoeft te zijn en dat alles in het werk gesteld moet wor den om de internationale spanning te ver minderen. Het communiqué zegt voorts, dat er in Azië geen blijvende vrede kan bestaan, zolang communistisch China niet zijn „rechtmatige plaats in de UNO" gekregen heeft. De enige weg naar vrede en opheffing van de omstandigheden die leiden kunnen tot een onvoorstelbaar rampzalige nieuwe wereldoorlog is. gelegen in. ontwapening. Handelsaccoord De vriendschapsbanden tussen de Sovjet- Unie en India zijn door het bezoek ver sterkt, aldus het communiqué, dat gewag maakt van Nehroe's reis van dit jaar naar Het bestuur van de Haarlemse Kunst gemeenschap verdient alle hulde voor het door liefde voor het Franse chanson in gegeven initiatief om Nicole Louvier uit te nodigen een speciale voorstelling voor de leden te komen geven. Een uitverkoch te schouwburg bewees, hoezeer dit gewaar deerd werd. Het was intussen geen geringe moeite, die het thans 23-jarige donkere meisje zich heeft moeten getroosten om haar toezegging gestand te doen: Zondag avond trad zij nog in Dakar in Noord- Afrika op en helaas bleek een dichte mist boven Frankrijk het gebruik maken van de kortste luchtverbinding uit te sluiten. Door een omweg te kiezen slaagde zij erin op tijd aanwezig te kunnen zijn. Als men nu bedenkt, welke inspanning zij veil had om haar bewonderaars een half uur van haar aparte, hartveroverende voordracht te gunnen, dan wordt het dubbel verwon derlijk, dat niemand blijkbaar op het idee kwam de slecht functionnerende micro foon even in orde te brengen. Men werd hierdoor herinnerd aan een dergelijk soort euvel tijdens een voorstelljng door Charles Trenet. kort na de bevrijding, in hetzelfde theater, toen de technische appa- retuur evenmin tot de gewenste medewer king in staat was. De aard van het optreden van Nicole Louvier is in ons blad al gekarakteriseerd, toen zij in September van dit jaar in het Nieuwe de la Martheater in Amsterdam te zien en te beluisteren was. Eigenlijk moet men haar in een intiemere ruimte meemaken. Maar toch: als men haar te genover zich vindt op zo'n groot toneel, staande in lang donkerblauw gewaad met een wit boordje, haar grote ogen stralend boven de guitaar. dan beseft men al na de eerste strofe, dat. dit niet zomaar een Fran se juffrouw is. die een paar liedjes gaat zingen, doch een sterk de aandacht voor zich winnende persoonlijkheid. De natuur lijkheid van haar geenszins volmaakte stem vormt een harmonisch tegenwicht van de scherpe intelligentie, die uit haar niettemin zeer gevoelige teksten spreekt. Het is een in alle bescheidenheid pene trante poëzie, die men opvangt. Er gaat iets heel vertederends van haar uit. Men voelt een sympathie voor haar, die sterker wordt na de veelal navrante accenten of ironische ombuigingen van droombeelden. Haar répertoire bestond uit oude bekenden (zoals: Qui me délivrera, Ce sera bien, Quand j'ai faim) en enkele nieuwe num mers (zoals: Je ne suis plus Parisienne, J'ai quitté maman). Bijna verlegen incas seerde zij het ovationele applaus. Later, in Teisterbant. liet zij ons nog kennis maken met „Het Spinneweb". Het was een voortreffelijke gedachte om voor de pauze het zogenaamde Litteraire Cabaret van Luc Lutz en Jules de Corte een kans te geven. Het bleek een prima inleiding tot de kleinkunst van Nicole Louvier te zijn. Het was de enigszins be korte herhaling van een programma, spe ciaal samengesteld ter gelegenheid van de Conferentie der Nederlandse Critiek, die onlangs in Den Haag werd gehouden. Vandaar de vele grapjes op letterkundig terrein, die gelukkig over het algemeen begrip vonden. Er bleken heel wat „inge wijden" in de zaal te zijn, die ook zulke opmerkingen als: „Ik heb Leer om Leer van Burgersdijk gezien, in de vertaling van Gerard den Brabander" konden waar deren. Luc Lutz - thans een der vooraan staande acteurs van de Haagse Comedie - heeft korte tijd deel uitgemaakt van het ensemble van Wim Sonneveld en dat was nog wel te merken, al kon men in zijn conférence ook veel overeenkomsten met de eigenaardige trant van Wim Kan op merken. Het meeste succes behaalde hij met zijn hekelvers op de Duitse toeristen. Maar ook zijn parodistische imitaties van schrijvers, voordrachtkunstenaars, leraren en komieken waren over het algemeen voortreffelijk en vielen zeer in de smaak. Het was een voor hem bijzonder inspan nend uurtje van voor het publiek fijnzin nig vermaak, dat een hoogtepunt vond met de lichte, speelse voordracht van een paar Franse balladen. Voor mij was Jules de Corte. de 31- jarige blinde liedjeszanger uit Delft, de poc<xxxxxxjococ<>xcox>oc£fflc<xxxx>occo;oocccoccoccoooccoco Terwijl Nicole Louvier met enkele be-s stuursleden van Teisterbant het souper nuttigde, ontstond enig rumoer onder de gewelven, toen een der leden ont- 0 steld met een slordig verpakt schilderij kwam aandragen, in de vestiaire ge- vonden, dat volgens hem een der uit 8 het Frans Halsmuseum gestolen kunst- 0 werken zou zijn. Een hoge autoriteit 8 der plaatselijke politie nam niet in het 0 minst, geschokt het pakket in ontvangst, x Het kleine doek vertoonde inderdaad 0 enige gelijkenis met het ontvreemde 8 paneel De grap kreeg echter een onverwacht 8 staartje, toen nog geen kwartier later 8 twee ernstige rechercheurs, zich door S een houding van altijd paraat wantrou- 0 wen onopvallend makend, de kelder binnen kwamen om. een onderzoek in 8 te stellen. Op het bureau had men een 'S seintje gekregen en men mag in zo'n geval nu eenmaal geen enkele aanwij zing over het hoofd zien. Vice-president mr. L. Ali Cohen nam de honneurs waar. Het kostte hem enige tijd om zijn ver klaringen geloof te doen vinden. Re chercheurs hebben wel vreemdere er varingen. Daarvan hebben zij onder het genot van een kopje koffie nog lang- 8 durig verhaald. 8 8 <xx>xcccoxccoozcc'xccoxcoy.ciyx<xx>xoo2.xoz-xiccoxc<xx grote verrassing van de avond. Tot voor kort trad hij, naar mij verteld werd, vrij wel alleen bij bruiloften en partijen op. Sindsdien is hij voor de radio ontdekt en verkreeg hij snel een bijzondere populari teit. Over de kwaliteit van die uitzendin gen kan ik niet oordelen. Voor mij was het een geheel nieuwe verschijning en ik kan niet anders zeggen dan: laat men dit zeld zame talent behoedzaam exploiteren! Het ware onzin er grote woorden aan te wagen. Het kenmerk van zijn liedjes, waarvoor hij zelf de tekst en de muziek dicht, is im mers juist een volstrekte, vaak aandoen lijke eenvoud. Ook bij de geestige woord spelingen en verbasteringen van alledaag se uitdrukkingen weet hij zich voor over drijving te hoeden. Hopend dat men het niet verkeerd zal uitleggen, mag ik niet nalaten te verklaren dat zijn schijnbaar onbewogen voordracht iets heel liefs heeft. Zo'n simpel versje als „Waarom zijn de bergen hoog?" moet iedereen hebben ont roerd. Kostelijke humor sprak uit het dwaze lied over de revolutie der vogels. Zijn begeleidingen aan de vleugel, ook van Luc Lutz, waren even treffend en getui gend van bijzondere muzikaliteit. Na de voorstelling heeft Nicole Louvier in de sociëteit Teisterbant een haar door het bestuur aangeboden souper gebruikt. Er bestond uiteraard een grote belangstel ling voor dit bezoek, van welke gelegenheid gebruik werd gemaakt om haar de tweede prijs te overhandigen, die zij heeft gewon nen in het door c"e heer Ben Levi georga niseerde concours der Franse chansonniè- res op gramofoonplaten. Men zal zich uit onze berichtgeving daarover misschien herineren, dat bij meerderheid der uitge brachte stemmen daarbij de eerste prijs werd toegekend aan Patachou, die moge lijkerwijze deze maand eveneens naar Haarlem zal komen. Nicole Louvier koos een gewassen teke ning (hoekje in St.. Germain-des-Pr és te Parijs) van Frans Funke als tweede prijs in het „concours de disque" van Teister bant-, dat door Patachou gewonnen werd. Men ziet haar hier samen met de schilder. Teisterbants president, mr. J. M. Landré, heette haar in een hartelijke toespraak welkom. „Wij zijn beroemd, maar u bent nog veel beroemder", zei hij onder meer. En verder: „Wij hebben hier altijd Nicole gezegd, maar nu moet het Mademoiselle Louvier worden". Dat vond zijzelf hele maal niet en zo werd het al gauw Nicole voor iedereen. Twintig schilderende leden van de sociëteit hadden werken ingestuurd, waaruit zij een keus mocht doen om als prijs mee naar Parijs te nemen. Na ampele beschouwing wees zij een gewassen teke ning (een haar vertrouwd stadsgezicht) door Frans Funke aan. Het toeval wilde, dat deze schilder juist zijn verjaardag vierde. Onmiddellijk opende Nicole Lou vier haar tasje, zocht daar even in en bood hem toen als geschenk een vulpen aan. die zij twee dagen tevoren in Dakar had gekocht. Men zou van een voorgevoel kunnen spreken. In iec'er seval werd het charmante gebaar ten zeerste gewaardeerd. Of Nicole Louvier zich heeft geamu seerd? ..Deze avond vormt de heerlijkste herinnering aan mijn gehele carrière!", verklaarde zij spontaan, eraan toevoegend: ..Als ik nog eens kom. neem ik mijn lie velingshond mee". Toen men haar vroeg wanneer dat zou zijn. riep zij uit: „Mor gen als u wilt...!" In haar bijzijn werd in Teisterbant opgericht een Haarlemse afdeling van de vereniging „Vrienden van het chanson". In het bestuur hebben zit ting genomen de heren P. Leffelaar, B. Levi. G. M. Oord, A. Planteydt en B. D. Ochse, de laatste als secretaris. Tot twee uur in de nacht bleef Nicole Louvier te midden van haar Haarlemse vrienden. DAVID KONING. de Sovjet-Unie, van de warme ontvangst die de bevolking van India de Russische leiders bereid heeft en de belangstelling van de Russische gasten voor India's eco nomische ontwikkeling. Kroesjtsjev en Boelganin hebben tijdens hun bezoek openhartige besprekingen ge voerd met premier Nehroe over de inter nationale toestand, aldus het communiqué, en opnieuw hun geloof in de vijf begin selen van vreedzame samenleving be vestigd. In het gemeenschappelijk communiqué is voorts bekend gemaakt, dat een handels overeenkomst is gesloten volgens welke de Sovjet-Unie in de komende drie jaar aan India een millioen ton staal verkopen zal. Voorts zou Rusland olie, uitrusting voor mijnbouw- en andere nog nader over een te komen industrieën leveren en zijn aankopen van grondstoffen en fabri katen in India vergroten. In de bekendmaking wordt gezegd, dat de aanmaak, het gebruik en proeven met atoom- en waterstofwapens onvoorwaarde lijk verboden moeten worden. Ook dient de conventionele bewapening verminderd te worden en dienen schikkingen te worden getroffen voor doelmatige internationale controle. Het communiqué is uitgegeven in naam van eerste-minister Nehroe, eerste-minis- ter Boelganin en partijsecretaris Kroesj tsjev, maar alleen de twee eerstgenoemden hebben het ondertekend. Reactie „De Russische leiders zijn er niet in ge slaagd de neutralistische politiek van pre mier Nehroe ten gunste van de Sovjet- Unie te wijzigen. Dit schijnt", aldus werd Dinsdagavond te Washington verklaard, „de belangrijkste betekenis te zijn van het Indisch-Russische communiqué, dat na het langdurige bezoek van Boelganin en Kroesjtsjev aan India is uitgegeven. Boelganin en Kroesjtsjev hebben Dins dag een bezoek gebracht aan de inter nationale jaarbeurs te Nieuw Delhi. Be halve de paviljoens van hun eigen land, China en India bezichtigden zij ook de in-, zendingen van Engeland en de VS. Vandaag vertrekken zij naar Afghani stan. CLEVELAND (Reuter) Amerikaanse geleerden hebben onderzocht wat er ge beurt, wanneer men de controle over een atoomreactor verliest. Het enige resultaat was dat het water in de installatie ging koken, zo heeft dr. Clarence Larson, voor malig directeur van het nationale atoom- laboratorium te Oakridge op een bijeen komst van de Amerikaanse scheikundige vereniging te Cleveland meegedeeld. Het was bekend dat atoomreactors niet tot ontplofing gebracht kunnen worden als een atoombom, doch er kunnen zich stoom- explosies voordoen, aldus dr. Larson. Her haaldelijk werd bij proeven de hoeveelheid radioactiviteit plotseling sterk vergroot in sterkere mate dan ooit door een ongeluk het geval zou zijn doch het enige gevolg was, dat het water ging koken. Vanmorgen om half twaalf is de stoom - logger „Nelly", VL 200, van de rederij C. van Toor Hzn. te Vlaardingen, die op 2 De cember bij Audresselles op de Franse kust was gelopen, vlot gekomen. Het schip wordt thans naar Boulogne gesleept. ADVERTENTIE

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 9