Minister Witte is tegenstander van een nationaal bouwbedrijf Agenda voor Haarlem Minister Suurhoff is niet te spreken over de houding der huisartsen Geestelijke bereidheid medeburgers persoonlijk te helpen noodzakelijk Onze vrinden EXTREMISME TWEEDE KAMER VA LD A TWEEDE KAMER Bevolking onvoldoende geneigd vrijwillig woongelegenheid ter beschikking te stellen DONDERDAG 15 DECEMBER 1955 Oprichting Centrum Internationaal Recht Pro-Britse formateur in Jordanië aangewezen Als men hem niet in een dwangpositie had gebracht zou hij het accoord met de ziekenfondsen hebben vernietigd Minister van Thiel over de woningnood: Door leemwals gedood Nog 10 dagen WkTTlMa** Noodlanding helicopter Sabena bij Klundert Bejaarde man aangereden en overleden Zeepost Vragen over bestemming van cultuurgrond voor militair oefenterrein Wel voelt hij iets voor gemeentelijke bouwbedrijven zodat opdracht en uitvoering in één hand zijn Parlementaire secretaris van Defensie in Bonn De Franse verkiezingsstrijd is nu in volle gang en de spanning over de uitslag van de op 2 Januari te houden stemming voor de nieuwe Kamers is gestegen door het ontstaan van gewijzigde verhoudingen in de politieke, partijen. Vooral het optre den van Mendès-France met zijn naar links neigende politieke concentratie is de knuppel in het hoenderhok der Franse partijenstructuur, die jarenlang statisch en onveranderlijk was en daardoor was vastgeroest in een praktijk van onwerk zaamheid en intrige. Er is geen enkele zekere aanwijzing dat de uitslag Frankrijk op een betere en doel vastere weg naar oplossing zijner talrijke moeilijkheden zal brengen. Wel zijn er on rustbarende tekenen van een verwording der Franse politieke mentaliteit in zekere lagen; teleurgestelde, primitief denkende burgers hebben zich laten verleiden tot een overgave van de lokroep der dema gogie en zijn achter een bedenkelijke fi guur, Poujade, gaan hollen om diens vage leuzen te verwerkelijken. Zijn leuzen zijn niet alleen vaag, doch ook gevaarlijk. Zijn optreden heeft iets origineels gehad in eerste aanleg waardoor de Franse zin voor de improvisatie werd geroerd en zijn aanhang tot een respectabele omvang steeg. Doch thans blijkt steeds meer, dat de denkbeelden van Poujade een extremisti sche en in Europa helaas niet onbekende bijsmaak hebben: hij is een uiterst-x-echtse, om niet te zeggen fascistisch denkende hervormer, die oude extremistische dwang ideeën heeft afgestoft en gevernist. Inmid dels heeft de kern van zijn medestanders zich gekristalliseerd tot een soort, dat zijn gebrek aan beschaving maskeert door een brute vuist. Zij hebben het beruchte spel van knokploegen en lijfwachten weer inge voerd en drijven naar straatgevechten bij gebrek aan serieuze politieke idealen. Dit verschijnsel is de scherpe aandacht waard. Het is een uitwas, die te voor schijn wordt geroepen door het falen van degenen die geroepen zijn om een volk te leiden, en het werpt een zware schuld op de Franse politieke praktijk van de laatste jaren. Het Poujadisme is een noodsprong van gedesillusioneerden, die in handen van" fanatieke strevers vallen. Het is geen ty pisch Frans, zelfs geen typisch Europees verschijnsel, doch de gevolgen ervan wor den in hun grotere of kleinere tragiek voor de toestand van het betreffende land be paald door de aldaar overheersende fac toren van discipline of bandeloosheid, in dividualisme of kuddegeest. Frankrijk van vandaag verliest, door een betreurens waardige onstandvastigheid van zijn poli tieke brein, steeds meer de sterke krach ten die zo'n uitwas zouden kunnen inper ken en ontzenuwen. Velen hebben in dit opzicht hun hoop op Mendès-Fi-ance ge steld. Zijn duidelijke streven naar radicale hervormingen in Frankrijk geeft hem in deze situatie een zware taak. Want het on heil heeft reeds te lang vrij spel gehad. In Vredespaleis Den Haag: De Haagse Academie voor Internatio naal Recht zal, daartoe financieel in staat gesteld door de Rockefeller Foundation, een centrum instellen in het Vredespaleis voor studie en onderzoek van het interna tionale recht en van internationale betrek kingen. Na beëindiging van de vereiste voorbe reidende werkzaamheden zal dit centrum in 1957, in aansluiting op de gebruikelijke zomercursus, worden geopend. De studie zal worden geleid door twee door de acade mie aan te wijzen directeuren, een voor de Franse en een voor de Engelse taal. Er zal een beperkt aantal deelnemers wox-den toegelaten, terwijl de duur van de werk zaamheden voorlopig is gesteld op jaar lijks twee maanden. AMMAN (Reuter/A.F.P.) Koning Hoessein van Jordanië heeft het ontslag van zijn kabinet aanvaard en de voorma lige minister van Binnenlandse Zaken en vice-premier Hazzah Majali opdracht ge geven tot. de vorming van een nieuw ka binet. Majali steunt de voorstellen, die Sir Gerald Templer, de chef van de Britse imperiale staf aan de Jordaanse regering heeft voorgelegd.. Volgens A.F.P. zal Jor danië op verzoek van Groot-Brittannië tot het pact van Bagdad toetreden en ook de andere Britse voorstellen aanvaarden. In Jordanië zou de noodtoestand zijn af gekondigd. De vier ministers wier aftreden tot een kabinetscrisis leidde zouden er op hebben gestaan, dat het Arabisch-Israeli- sche geschil geregeld wordt voordat Jor danië zich bij het pact van Bagdad aan sluit. De Franse regering handhaaft haar re serve ten aanzien van het verdrag van Bagdad, zo vex-klaart men in officiële krin gen te Parijs. DONDERDAG 15 DECEMBER Studio: „Een grote liefde", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Lido: „Ik was een Amerikaanse spionne", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „El Alamein", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Luxor: „De vrouw in het venster", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: „Johnny knapt het op", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Minerva: „Op Hoop van Zegen", 14 jaar, 8.15 uur. Roxy: „Zeven beruchte i-uiters", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „The bridges of Toko-Ri", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Concertgebouw: 15 uur, Afscheidsconcert door de stadsorganist Geox-ge Robert. Brinkmann, Grote Markt: 20 uur, Volksuniversiteit. Cursus spreken in het openbaar door K. Schuitema. Zuider kapel: 20 uur, Ds. J. v. d. Schors. Gebouw „Sint Bavo": 20 uur, Lezing over „Corsica" door Henk du Mee Jr. Met lichtbeelden en muzikale illustraties. Ged. Oude Gracht 47: 20 uur, Gem. van Christus. Bijbellezing. VRIJDAG 16 DECEMBER Lido: „Het purperen masker", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Tarzan en de ivoordieven", 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor: „De prairie verdwijnt", alle leeft., 2, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace „De ko ninklijke reis", 10 en 11.30 uur. „Slaven van de Nijl", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Het teken van de gorilla", 14 jaar, 2.30, 7 en 9.30 uur. Rembrandt: „Mambo", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Studio: „Ik beken", 18 jaar, 2.15, 7 en 9.15 uur. Concertgebouw: 20.15, Vierde V-concert door het N. Ph. O., onder leiding van Hein Jordans. Soliste: Janine Dacosta, piano. (Van onze parlementaire redacteur) Bij zijn beantwoording van hetgeen in de Tweede Kamer gezegd was over de af deling Volksgezondheid stond minister Suurhoff in het bijzonder stil bij het huis artsenconflict. Hij had de getroffen over eenkomst niet vernietigd, omdat men hem in een dwangpositie had gebracht en re kenschap moest geven van de gevolgen van die vernietiging. De verhoging van het ho norarium met 35 pet. in één keer vond de minister toch wel bar, ook wegens het stre ven der regering naar stabilisatie van prijzen en lonen. Eenstemmig hadden de vertegenwoordigers van de overheid in de Ziekenfondsraad tegengestemd, niet in op dracht van de minister, doch uitsluitend op grond van hun eigen mening. Vreemd en fnuikend voor het prestige van de zieken fondsen noemde minister Suurhoff het, dat ofschoon er zich tussen de eerste en de tweede vergadering niets nieuws had voor gedaan, de tweede keer een aantal der aan vankelijke tegenstemmers voor had ge stemd. De huisartsen hadden verklaard, bij niet-inwilliging van hun verlangen, honorering per verrichting te zullen vragen. Dat dreigement van de huisartsen zei de bewindsman allerminst te kunnen bewon deren. Voorts merkte hij op wel eens de indruk te krijgen, dat men in genoemde kring meent, dat het beoefenen van een vrij beroep inhoudt dat men aan betaling kan vragen wat men wil. Iets dergelijks achtte de minister in het bijzonder niet op zijn plaats op het gebied van de volksge zondheid. Na te hebben meegedeeld, dat een ont werp, dat registratie van ziekenhuizen wet telijk verplicht zal stellen, de ministerraad reeds gepasseerd is, zette hij de voordelen van zulk een registratie uiteen, alsmede om welke uiteenlopende redenen waakzaam heid tegen het bouwen van te veel zieken huizen geboden is. Degenen, die gepleit hadden voor ingrij pen tegen brillenverkoop door ziekenfond sen kregen te horen, dat de minister de wettelijke bevoegdheid hiertoe niet bezit en dat alleen de ziekenfondsraad zo iets kan doen. De heer Van Lienden (P.v.d.A.) ver klaarde hiei-na onder meer dat de opticiens een montuur, dat bij inkoop 10 gulden kost, verkopen voor 34 gulden. Sterke glazen van 7.15 worden verkocht voor 19.50 Een bedrijf met een omzet van 200 brillen per week maakte een winst van 100.000 gulden per jaar. De heer Cornelissen (V.V.D.) maak te de heer Van Lienden erop attent, dat men ook de hoge kosten moet kennen, die tegenover de winstmarge staan. Aa het slot van zijn uiteenzettingen gaf de minister de heer Van Dis (St. Geref.) een berisping, aangezien deze afgevaardig de ten aanzien van vaccinatie gesproken had over „de inspuiters", die volgens hem „vrij spel" zouden hebben. Met kracht wii- de de minister tegen een dergelijke uit drukking protesteren. De heer V a n D i s intex-rumpeerde dat de door hem gebezigde woorden een citaat vormden; waarop de minister hem toevoeg de, dat hij dit dan toch maar met merk bare instemming had aangehaald. Minister Suurhof hield de heer Van Dis voor, dat zijn godsdienstige bezwaren tegen de in enting er nooit toe mochten leiden dat hij de mensen aanspoort tot weigering zich te laten inenten. Ir. Van Dis was daarna, met de fractie van de V.V.D.de enige, die bij de stem ming over het amendement-Van Leeuwen (V.V.D.) dat de post van 32 millioen voor subsidiëring van emigratie met een symbo lische gulden wilde verminderen, opstond. De overige Kamerleden bleven zitten en daarmee was het door de minister onaan vaardbaar verklaarde amendement ver worpen. Even later ging de begroting van Sociale Zaken, met aantekening van hei communistische „tegen" er zonder hoofde lijke stemming door. Koningin Elizabeth van Engeland en de Hertog van EdinbxLrgh hebben een bezoek gebracht aan de studentenherberg in Knightbridge te Londen. Driehonderdenvijftig studenten uit de koloniën wonen in deze herberg, die toebehoort aan de Engelse kroonraad. Op de foto is de Koningin in gesprek met enkele studenten uit Nigerië. Tijdens werkzaamheden in een steen fabriek te Tilburg is de 53-jarige J. van Beek uit 's-Gravenmoer gehuwd en va der van twee kinderen door een leem wals aangereden en op slag gedood. De minister van Maatschappelijk Werk, mr. F. J. F. M. van Thiel, heeft vanmorgen te Arnhem een causerie over „Huisvesting- nood en Algemeen Volkswelzijn" gehouden, waartoe hij was uitgenodigd door de Gel derse Provinciale Contactcommissie. In deze commissie zijn allerlei instanties, die zich met de verdeling van woonruimte in Gelderland bezig houden, vertegenwoor digd. De bewindsman legde er de nadruk op, dat de Woonruimtewet 1947 voor de huis- vestingnood geen oplossing biedt en krach tens de considerans voorschriften vast te stellen ter bevordering van een doel matige verdeling van de woongelegenheid ook niet kan bieden. Hoogstens kan zij bijdragen tot verlichting van de nood. Ook heeft de praktijk uitgewezen, dat er in het algemeen bij de bevolking onvoldoende bereidheid is vrijwillig woongelegenheid ter beschikking te stellen. Daarom, aldus minster Van Thiel, dient bij voortduring de aandacht van ons volk te wox-den geves tigd op de omvang van de nood en op de morele kwetsingen, welke daarvan een ge volg zijn. De Actie voor Veilig Verkeer werd hierbij als methode als voorbeeld ge steld. Ons volk dient de bereidheid te heb ben de medeburgers, die dringend woon ruimte behoeven, te helpen door ruimte, welke kan worden afgestaan, vrijwillig ter beschikking te stellen. De overheid is be reid hierbij de behulpzame hand te bxeue.i. Dit geschiedt reeds door een tegemoet koming in de kosten, verbonden aan vrij willige woningsplitsing. In dit verband is te denken aan maken van een noodkeuken en het aanbrengen van een afzonderlijk ADVERTENTIE dan ls het weer Kerstfeest! Natuur lijk haalt U voor Uw feestschotels mayonnaise in huis. Wilt U verse mayonnaise, let dan op het achter- etiket met datumstempel. Wilt U lekkere mayonnaise, let dan op het vooretiket, want de fijnste mayonnaise komt van toilet voor elk gezin; soms ook aan een eigen ingang. Indien deze regeling nog onvoldoende mocht blijken om de nodige.stimulans tot vrijwillige medewerking van het Neder landse volk te verkrijgen, is de minister bereid, zich hierop nader te bezinnen. Ieder, die woonruimte vrijmaakt voor een ander, kan ook een bijdrage krijgen in de ver huiskosten. Deze regeling maakt het met name oudere bewoners of alleenstaande personen en kleine gezinnen mogelijk hun voor hen te grote woning te ruilen voor een kleinere en zo mee te werken aan een doelmatige woonruimteverdeling. De oplossing van het vraagstuk, waar voor wij ons geplaatst zien, aldus de be windsman. ligt vooral in de geestelijke be reidheid van het Nederlandse volk, om ter wille van de medeburgers, wier gezins leven wegkwijnt in krotten of op zolder kamers of die jaren moeten wachten om te kunnen trouwen, offers in de persoon lijke sfeer te brengen. Het algemeen volks welzijn is hiermee gediend. Het gaat om een moeilijk doch brandend probleem en ik ben ook slechts in staat, aldus de mi nister, de richting aan te geven, waarin naar mijn gevoel in de huidige situatie enig soulaas yan de nood kan worden gezocht. Minister Van Thiel sprak tenslotte zijn vertrouwen uit in het Nederlandse volk. wanneer het te gelegener tijd zal worden gevraagd te reageren op een appèl als door hem bedoeld. Een helicopter van de Sabena, die op de lijn Rotterdam-Antwerpen-Brussel vliegt, heeft een noodlanding gemaakt op een ak ker aan de Zevenbergseweg te Klundert. Aan boord bevond zich de piloot en slechts één passagiex-, de 21-jarige J. de Jongh. Hij was op weg naar Madrid om thuis het Kerstfeest te vieren. „Het toestel trok hoog op om over het Hollands Diep te komen, maar verloor even later hoogte", aldus de heer De Jongh. „De piloot waarschuwde me dat we gingen dalen en maakte daar op een perfecte landing op de drassige grond". De oorzaak van de panne bleek een motorstoring. Woensdagmiddag omstreeks half vier geraakte de 77-jarige wielrijder Tj. A. de Jong aan de Bolswaarderweg te Sneek on der een personenauto. In zorgwekkende toestand werd het slachtoffer naar het Sint Antoniusziekenhuis vervoerd, alwaar hij ruim een uur later overleed. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan achter de naam van het schip vermeld. Brazilië' ms. „Paraguay Star" 20 December; Canada: ms. „Wester- dam" 22 December; Chili: via New York 22 December; Indonesië: ms. „Oranje" 21 December; Nederlandse Antillen: ms. „Oranjestad" 20 December; Nederlands Nieuw-Guinea: ms. „Oranje" 24 Decem ber; Nieuw-Zeeland: via Engeland 19 De cember; Unie van Z.-Afrika en Z.W. Afrika, ms. „Carnavon Castle" 18 Decem ber. Inlichtingen betreffende de verzen dingsdata van postpakketten geven de postkantoren. Het lid van de Eerste Kamer, de heer De Vos van Steenwijk, heeft de minister van Oorlog de volgende schriftelijke vra gen gesteld: 1. Is het waar, dat het voornemen be staat enige terreinen cultuurgrond, aan vankelijk ter grootte van plus-minus 100 ha, later verminderd tot een enigszins klei nere oppervlakte, in de gemeente Anloo aan te kopen en eventueel te onteigenen met de bedoeling die cultuurgrond te laten verwilderen en te gebruiken ter vergroting van het in die gemeente gelegen oefenter rein voor het garnizoen van Zuidlaren? 2. Indien dit waar is, is de minister dan niet van mening, dat het in deze tijd van gebrek aan cultuurgrond uit psychologisch oogpunt een slechte indruk maakt, indien men een betrekkelijk aanzienlijk gebied cultuurgrond laat verwilderen? 3. Is het de minister bekend, dat door een eventuele onteigening van die terrei nen een aantal landbouwers ernstig gedu peerd zou worden, doordat alle of een zeer aanzienlijk gedeelte van de tot hun bedrijf behorende gronden hun zou worden ont nomen? 4. Is het niet mogelijk, aannemende dat het garnizoen van Zuidlaren aan een gro ter oefeningsterrein behoefte heeft, daar voor te gebruiken het aan het rijk in eigen dom toebehorende Heideveld, het Balloër- veld, dat niet meer dan 6 km verder van Zuidlaren is gelegen en door het garnizoen te Assen niet intensief wordt gebruikt, althans niet wat het Noordelijke gedeelte betreft? 5. Is het, wanneer daartegen onoverko melijke bedenkingen mochten bestaan, niet mogelijk aan het bezwaar van de „wespen taille" van het terrein te Anloo tegemoet te komen door uitbreiding te beperken tot enige uitbreiding aan de Oostzijde, gepaard met een geringe verlegging naar het Oos ten van het voorgenomen tracé van de nieuwe rijksweg? nrVRTRN.TTR BIJ HOEST EN KEELPIJN PASTILLES ONTSMETTEND - VERZACHTEND V.A.R.A. Woensdagavond is voor de V.A.R.A.-mici'ofoon meegedeeld, dat het ledental van deze omroepvereniging thans de 375.000 heeft overschreden. Dit betekent, dat de V.A.R.A. in enige maanden tijds haar ledental met meer dan 25.000 zag stijgen. (Van onze parlementaire redacteur) Voor een twaalftal Kamerleden heeft minister Witte gisteravond in de Tweede Kamer zijn woningbouwbeleid verdedigd. Hij noemde het „levensgevaarlijk" indien het bouw bedrijf niet ten volle is belast, want in deze tijd van gebrek aan werkkrachten gaan de arbeidei's dan naar andere bedrijfstakken over. Daarom wordt thans gestreefd naar een verdeling van het aantal te bouwen woningen die gebaseerd is op de bouw capaciteit in px-ovincie of streek. De verdeling naar het oude behoefteschema blijft gehandhaafd, maar daarboven zullen in 1956 zoveel woningen gebouwd mogen wox-- den als waartoe de provincie of streek bij machte is. Op grond van de ervaring, die hiermee wordt opgedaan, zal het verdelingssysteem voor 1957 worden uitgewerkt. Overwogen wordt scherper op de prijzen op de particuliere bouwmarkt te letten. De minister zei voorts dat de kleine ge meenten bij het gangbare goedkeux-ings- beleid beslist niet in het gedrang komen. Sprekende over de matex-iaalpositie kon de minister meedelen, dat de steenpx-oduc- tie sinds 1938 met 38 peet is toegenomen. Van de tot November ruim 61000 gefinan- Ofschoon reeds sinds onheu gelijke tijden de beschrijvers van het lief en leed der men sen het beeld hebben gebruikt van een mensheid, die zich als een massa drenkelingen in een Oceaan van raadsels bevindt, voldoet deze symboliek nog altijd aan de eisen van ver heldering en welsprekendheid, die men aan symboliek moet stellen. Zwemmers in een zee van raadselen, wanhopig speurend naar wat wrakhout of een vlot waaraan men zich kan vast klampen. Dat is een treffend beeld, wanneer men althans daarbij duidelijk maakt, dat met wrakhout en vlot bedoeld zijn de vaste overtuigingen der waarheid, die een mens in zijn leven kan bezitten. Plet komt mij echter voor dat wij van lieverlede, bij de groei en prestaties onzer we tenschappen, ten opzichte van dat reddend drijfmateriaal in de oceaan der twijfels ietwat kieskeurig zijn geworden, waardoor het aantal verdrin- kingsgevallen onrustbarend stijgt. Wij aarzelen te vaak bij het aanvaarden van het hou vast, omdat wij eerst terdege willen weten waar het van daan komt. Wij eisen teveel bewijzen, en verdx-inken met misprijzen als die niet te leveren zijn. Er zijn momenten in het le ven, dat men in het kortston dige licht van een bliksemfelle zekerheid een onmiskenbare overtuiging rijker worden kan. Men krijgt de kans om in één sprong over duizend dikke boeken en hoge stapels nuch tere redeneringen heen te vlie gen om te belanden op de vreemde, doch vaste bodem van een landschap zonder twijfels. Wellicht zijn in de loop der aardse eeuwen op deze wijze de rotsvaste waax-heden ge grondvest, die thans de pijlers onzer maatschappelijke sa menleving dragen. Want het zou ondenkbaar zijn, dat an ders zoveel grote revoluties en evoluties een werkzaam be gin hadden kunnen vinden om zich als machtige trillingen voort te planten door de ganse wereld. Wanneer men de his torie der beschaving overziet, moet men met bevreemding constateren dat de juistheid der grote hervormingen pas wetenschappelijk bewezen werd nadat zij zichzelf had den baangebroken, en nooit van tevoren. Een van de zorgen die de beschaafde mens nog steeds belast en hem confronteert met een onoverzichtelijke chaos van tegenstrijdige ar gumenten, is het vraagstuk van de houding die hij aan te nemen heeft tegenover zijn trouwe lotgenoot in de we derwaardigheden van zijn be staan, het dier. Wij staan daarbij tegenover een tot in de wolken reikende toren van wetenschappelijke redeneringen, die tot op heden een sterke onderbouw heeft. Het dier is - ondanks alle ver zachting van zijn eertijds nog gx-uwelijker lot - nog steeds het materiaal, dat dienstbaar wordt gemaakt aan het ma teriële geluk der mensen. Het wordt naar willekeur gedood, geknecht, gekooid en gemar teld ten pleziere en ten voor dele van de mensheid, die met haar bewonderenswaardige zin voor het nuttig gebruiic der scheppingsmaterialen tal van prettige, doelmatige en voordelige transacties weet te bewerkstelligen met behulp van het vlees, het bloed, de huid en het naakte bestaan van onze vrinden, de dieren. Onze vrinden, de dieren. Deze kleine zinsnede, onop houdelijk met vriendelijke ge zichten ten beste gegeven, houdt een enigszins vreemde betekenis in. Zij betekent na melijk, dat de mens zijn vrin den als zijn eigendom be schouwt en van de vriend schap een zeer eenzijdige op offering eist. De dieren zijn onze vrinden niet. Deze mis vatting moge eens ze„er duide lijk worden onderstreept, op dat zij uit de wereld wordt ge holpen. De dieren zijn onze vrinden niet, omdat wij op de ze vriendschap geen prijs kun nen stellen. Zij zou immers onze leefwijze aantasten, onze laboratoria ontvolken, onze bloembollen minder deviezen doen opbrengen, onze genees kunde schaden, onze gezond heid benadelen, onze kleding industrie verlammen en onze ganse beschaving ontx-oven van onmisbaar goed. Neen, vooral geen vriend schap. Zij zou de vlijtige en zekere handen van onze weten schapsmensen doen trillen bij het precieze werk der vivi sectie, zij zou het pincet en het ontleedmes doen aarzelen bij de toegenegen blik van hulpeloze aapjes. Zij zou de vooruitgang belemmeren en het uurwerk der maatschap pelijke welvaartsklok doen ha peren. Vriendschap is in het alge meen zeer nadelig voor de welvaart, ook bij de mensen onderling. En toch - dit alles moge re delijk en verstandig klin ken - soms zijn er momenten in het leven, dat men in het kortstondige licht van een bliksemfelle zekerheid de ar gumenten van wetenschap en techniek ineen ziet storten als een bros bouwsel, en de blik semflits weerspiegeld ziet in het argeloze, trouwe aange zicht van een der millioenen gemartelde honden, in het kla re oog van een der millioe nen stukgekorven apen, waarin ook dan nog enkel de honger naar vriendschap te lezen is. En men krijgt van ergens uit de ongekende verten van een ondanks alle gruwelen nog levende, menselijke, pa- radijselijke adeldom de on weerstaanbare en onbewijsba re overtuiging, dat wij tegen over het dier hardnekkig en onmenselijk falen. Wij zien dan in dat licht de witte, scherpe gestalte van een zuivere menselijkheid', wij zien hoe onze beschaving zit vastgeklonken aan de nood zaak tot wreedheid. Hoe wij, die onszelf zo gaarne op de hoogste top der edele schep pingsproducten stellen, een maatschappelijk stelsel heb ben opgebouwd dat ons belet, vrinden met de dieren te zijn. Hebben wij, drenkelingen in die zee van x-aadsels, in deze schepping dan zoveel vriend schap en genegenheid ont moet, dat wij zulk een rijke, roerende trouw kunnen stuk- snijden op de laborantentafel? Zijn wij zo weelderig gebaad in trouw en liefde, dat wij met volle handen de aanhanke lijkheid dezer kleine, schulde loze schepsels kunnen ver kwisten en misbruiken? Kunnen wij ons veroorloven, de natuurlijke schoonheid van bloemen nog schoner te maken door haar te verven met het bloed van levende wezens? Ach, de kortstondige licht flits is vergaan in de oude duisternis en de machtige to ren der wetenschappelijke ar gumenten rijst weer onweer staanbaar en hecht voor ons op. Natuurlijk. De echte waar heden des levens zijn onbe wijsbaar. Wat is het, dat desondanks geheimzinnig en geduldig blijft knagen aan het stalen harnas van de moderne mens en zijn pantser van weten schappelijk verantwoorde stel lingen en praktijken? Ik geloof, dat het de weer loosheid is, die het machtigst is op aarde. De weerloosheid, die spreekt uit het zwijgen en lijden van ontrechte wezens, doch die op zeker moment al tijd weer het onrecht over wint. Zo is het immers gegaan met de kinderen, die luttele jaren geleden nog midden in hun vreugdevolle jeugd naar mij nen en fabrieken werden ge stuurd om er te verwelken? De weerloosheid van het ge duldig verwelkende kind heeft de kinderwetten gescha pen, waarop wij thans zo trots zijn. Weerloosheid is niet ver standelijk, niet gewapend met bewijzen, niet stx-ijdend of agi terend. Maar weerloosheid is niet te weerstaan. Er is geen wetenschap noch politiek, geen techniek noch eloquentie, die de weerloosheid haar enige argument ontnemen kan, dat altijd onaantastbaar ergens in de geschiedenis der bescha ving als het hoogste recht wordt erkend. Het argument, dat vriend schap het levensbeginsel der schepping is. Maar dat is natuurlijk te enenmale, wetenschappelijk gezien, volkomen onzin. Want, ofschoon wij het we ten, is het niet te bewijzen. J. L. cierde woningen waren er 33000 tot stand gekomen door particuliere bouw. Overi gens laat Den Haag de gemeenten de vrij heid tussen particuliere en woningwetbouw te kiezen. In beginsel voelt de minister er veel voor een belangrijk deel van de woningwetbouw te reserveren voor middenstandswoningen. Mr. Ten Hagen (PvdA) had oprich ting van een nationaal bouwbedrijf aanbe volen, dat bevorderlijk voor de producti viteit zou kunnen zijn. De centrale over heid moet volgens minister Witte echter niet ondernemen wat de plaatselijke over heid kan doen. Bovendien zou er aldus ook een bedenkelijke machtsconcentratie kun nen ontstaan. Voorts waait er ten onzent geen gunstige wind voor zulk een over heidsbedrijf. Daarbij komt nog, dat men niet zo maar ineens zulk een groot bedrijf uit de grond stampt. Ook krijgt men er de mensen niet voor, onder anderen vanwege de salariëring. „Met de overheidssalarissen is het dus mis", interrumpeerde de heer Gortzak (CPN). Geen bedrijf is zozeer gebonden aan de sfeer van het particuliere, werkelijk „uit gekookte" aannemersbedrijf, aldus de mi nister, die meer voelde voor gemeentelijke bouwbedrijven, omdat dan opdrachtgever èn uitvoerder dezelfde zijn. Industriebouw, die vorig jaar f 180 mil lioen bedx-oeg en dit jaar zal uitlopen tot 300 millioen, wordt automatisch goedge keurd omdat daarin onze toekomstige werkgelegenheid ligt. In de gunstige eco nomische omstandigheden van thans moet het industriële apparaat voor de toekomst wox-den opgebouwd. In een slechte tijd kan de overheid wel subsidie geven voor scho lenbouw, maar zij kan niet een industrieel apparaat opbouwen. Met minister Zijlstra zal minister Witte overleg plegen met het bedrijfsleven om te bereiken dat bij fa- brieksbouw niet met constructies wordt ge werkt die met de woningbouw concurreren. Het bedrijfsleven wordt dus verzocht bij fabrieksbouw geen bakstenen te gebrui ken, waarvoor metselaars nodig zijn, doch zoveel mogelijk te bouwen met betonele menten en stalen constructies. De begroting van wederopbouw en volks huisvesting werd tenslotte zonder hoofde lijke stemming aangenomen. BONN (AFP) De Bondsdag-commis sie voor de veiligheid heeft zich met zeven tien tegen vijf stemmen uitgesproken voor benoeming van een „parlementaire secreta ris van defensie" door de Bondsdag. Deze functionaris, die aan de Bondsdag verant woording schuldig zou zijn, zou aan de mi nister van Defensie voorstellen kunnen doen en militairen zouden aan hem ver zoeken kunnen richten. De meerderheid van de Christen-demo cratische leden in de commissie had het voorstel verworpen, doch bij de definitie ve stemming sloten verscheidene Christen democraten zich bij de voorstanders van het voorstel aan.

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 5