Met na rust gewijzigde voorhoede versloeg Bondselftal Rot Weisz Productiviteit voornamelijk door virtuoos voetbal van Abe Lenstra Fa. B. ENGELENBERG DE VLUCHT VAN JAN KLAASSEN De gele kamer Snoeks verving Smit voldoende na rust Velox versloeg CIOS in matige wedstrijd WIJNHANDEL „DE ZIJLPOORT" Kees Broekman sneller op de korte afstand FEUILLETON Geen zorgen Jongeren Lat in de weg AbeAbe Tegenpunt Rode Duivels oefenden tegen Real San Sebastiaan Centrale training van het Nederlands elftal Waterpoloprogramma De volleybalcompetitie Kninpioertsehan tweede klasse libre district Haarlem Gezellig Samenzijn te sterk voor HDG Mejuffrouw Van Leeuwen kampioene van GIOS door Mary Roberts Rinehart 15> DONDERDAG 15 DECEMBER 1955 (Van onze sportredacteur) Ondanks het feit dat Abe Lenstra niet zo lang: geleden vijfendertig jaar werd on danks het feit dat deze naar Enschedé geëmigreerde Fries niet meer het postuur heeft dat men bij een topvoetbalier zou verwachten en ondanks het feit dat de meest ge vierde en verguisde Nederlandse voetballer niet meer als dé schrik geldt op de Ne derlandse voetbalvelden ondanks dat alles is en blijft Lenstra naar onze mening de voetballer in ons land, die wat techniek, spelbegrip en virtuositeit betreft op een zame hoogte vertoeft. Zoals hij gisteren speelde in het Nederlandse Bondselftal tegen de West- Duitse club Rot Weisz Essen (vorig jaar kampioen) was zonder meer voortreffelijk. Nagenoeg elke bal die van een van zijn voeten kwam was gevaarlijk. En dan praten wij nog niet eens over de sublieme goal, die hü in de tweede helft van de door de Nederlanders met vieréén gewonnen wedstrijd scoorde. Zo lang er in Neder land nog een voetballer rondloopt met de capaciteiten van deze uiterlijk loom, log en langzaam lijkende speler is de bezetting van in ieder geval één van de binnenplaatsen van de voorhoede van het Oranje-elftal een uitgemaakte zaak. Deze conclusie is wel de belangrijkste winst uiteraard na de financiële opbrengst ten behoeve van het Vluchtelingen-Comité die de wedstrijd van gisteren opleverde. Een belangrijke winst uiteraard. Want juist het voorhoedeprobleem is de laatste tijd de grootste zorg geweest voor de wei nig benijdenswaardige heren, die het Ne derlands elftal moeten samenstellen. Mocht Abe Lenstra in de komende selectiewed strijden ter voorbereiding van de over drie maanden te spelen interland tegen de Duit sers op eigen grond, weer zo spelen, dan ligt er maar één taak voor de K.C. Een taak, die het beste omschreven kan worden met: een voorhoede formeren rond Lenstra. Waarbij men dan de keuze heeft uit een keur van spelers: Clavan, Appel, De Bruyckere, Klaas Smit (Alkmaar), Carlier, Moulijn (Feijenoord), Brusselers, Köneman, De Jager (DFC), Bosselaar, Koopal (VVV), Schouten (Feijenoord), Brooymans en Snoeks (Stormvogels). En wellicht zijn er over een paar maanden nog wel meer te noemen. Waarmede we maar willen zeggen dat het al zo oude voorhoedeprobleem een geheel ander aspect heeft gekregen nu Len stra nog altijd een voetballer van bijzon dere klasse blijkt te zijn. Als de stand van zaken zo blijft als op het ogenblik de vorm van een speler kan vooral in een competitie als die thans aan de gang is o zo snel verdwenen zijn en een speler als Lenstra heeft per slot van rekening ook zijn nukken, zoals men zo langzamerhand wel zal weten dan kan men voor de uiterst belangrijke wedstrijd tegen het Duitse na tionale team een uiterst hecht elftal op de been brengen. Een i( elftal, waarin men zowel in de aanval als in de verdediging krachten van beteke nis heeft. Abe Lenstra De formatie van achterhoede en mid- denlinie is nu wel een uitgemaakte zaak. De Munck was giste ren wegens ziekte verhinderd en in zijn plaats deed Pieters Graafland van Ajax het uitstekend. Ge zegd dient echter te worden dat hij het verre van lastig had. In de voorhoede van Rot Weisz combineerden Röhrig (de ex- HBS'er), Vondenbaumen, Seemann, Islacker en de internationaal Rahn kundig, maar hun productiviteit was nihil. Oostenrijks aanvalsspel speelden zij dikwijls en dat wil zo veel zeggen als tik-tak tot in het onein dige en pas schieten op een paar meter voor de doelman. En aangezien Van der Hart een voortreffelijke partij speelde en Kuys en Wiersma hun sterkste wapen, de sliding, weer met elan in de strijd brachten, zal het duidelijk zijn waarom de Duitsers weinig aan schieten toekwamen. Geen zorgen dus over die defensie. Voor al niet over de doelverdediger. De Munck is nog altijd prima en na hem komen op het lijstje nog keepers als Pieters Graafland, Kraak en Landman, die allen nog haast wekelijks als uitblinkers worden genoemd. Dat de Fortuna-speler Notermans een bijzonder nuttige kracht kan worden in selectie-elftallen, heeft hij gisteren zonder meer duidelijk bewezen. Hij had het verre van gemakkelijk in de in hoog tempo ge speelde wedstrijd, maar maakte geen fou ten van betekenis. Een serieuze concurrent van de door een examen verhinderde Schaap bleek hij echter nog niet. Aangezien echter ook de Gooi-speler niet meer tot de jongste behoort doet de wetenschap een speler als deze Notermans achter de hand te hebben uiterst plezierig aan. Te meer omdat aanpassingsvermogen in het alge meen niet de grootste gave is van debu terende spelers. Over debuteren gesproken. Er waren nog andere jonge spelers, die de aandacht op zich vestigden. Moulijn van Feijenoord bij voorbeeld. Hij toonde groot begrip voor de spelopvatting van Lenstra en manoeu vreerde dikwijls uiterst handig en snel langs de geroutineerde Janisch. Verder paste ook Snoeks jr. van Stormvogels hij verving na rust Klaas Smit van Alk maar goed in het geheel. Verder was het spel van de VW'er Koopal min of meer een openbaring. Hij kwam in de tweede helft voor Appel, die hoege naamd niets had kunnen uitrichten, in het veld en vestigde binnen korte tijdi de aan dacht op zich door activiteit, scbiethist, be weeglijkheid en goed positie kiezen. De Jager (DFC) tenslotte op de rechtebui- tenplaats opgesteld voor Bosselaar viel tegen. Aldus oordelende zal men rap kunnen concluderen dat de wegblijvers gisteren wat gemist hebben en de ruim 30.000 in het Feijenoord-stadion velen de gehele wed strijd in de neergutsende regen veel hebben kunnen genieten. In de eerste helft overigens nog het minst. En dat ondanks het feit dat al na drie minuten Appel het Bondselftal de leiding gaf na een enorm hard schot van Smit, dat de internationale doelman Herkenrath wel stopte, maar niet onder controle kon krijgen, zodat Appel ge makkelijk kon inschieten. Het bleef de enige goal voor de rust. Een te schrale beloning overigens voor de zo voortreffelijk door Lenstra ingeleide aanvallen. Met passes, die op de centimeter nauwkeurig waren, zette hij afwisselend Appel, De Jager, Klaas Smit en Moulijn aan het werk. En ware het niet dat óf Appel het spel hij had het uiterst moei lijk op het doorweekte veld had geremd óf zijn medevoorwaartsen geen begrip of te laat begrip hadden getoond, het zou bij rust al drienul geweest zijn. Rond de twintigste minuut leek de score wel verhoogd te zullen worden. Abe onder nam toen een rush van het middenveld af cn liep al schijnbewegingen makend en over de bal heenstappend tot in het straf schopgebied door, waar hij een slim schot gaf over de uitlopende Herkenrath. Het boogschot ketste van de lat terug Even later was er weer een gevaarlijke situatie door Abe, die toen een afgemeten pass gaf aan De Jager. Deze zette scherp voor, maar de bal werd op zijn weg naar het net Appel kopte enorm hard in wederom door de lat gekeerd. De terug springende bal kwam andermaal bij Abe, die het leer door een kluwen van spelers naar Moulijn speelde. Diens schot van drie meter vond echter een Duits been op zijn weg. Na rust hadden Klaas Smit en Appel plaats moeten maken voor Snoeks jr. en Koopal. Een niet geringe verbetering zo bleek al ras. Van het geringe Duitse overwicht van het laatse kwartier voor de thee kwam niets meer en binnen een vijftal minuten had de VW-er zeker al een zestal schoten gegeven, waarbij hij een keer uiterst han dig drie spelers passeerde. Ook Snoeks probeerde het al gauw na een' combinatie met Koopal en Lenstra. Doelpunten onstonden er echter voor alsnog niet. Maar daar kwam verandering in. In de zestiende minuut knalde Koopal met een omhaal hard in. De Duitse spil Wevers wilde de bal corner trappen, maar kreeg de bal verkeerd op zijn schoen. Herkenrath was toen volslagen kansloos. (2-0). Vier minuten later schreeuwde het hele stadion „Abe, Abe". Begrijpelijk. Want de Fries had een doelpunt gemaakt zoals alleen een geroutineerde klasse-speler dat kan. Dat ging zo. Moulijn had een scherpe voorzet gegeven, waarna Herkenrath de bal boven het hoofd van de opspringende Koopal had weggestompt. In de buurt van Lenstra. Deze stopte de bal kundig, maar zag dat zeker een zevental spelers het doel afschermde. Toch zwaaide Lenstra's been naar achteren. Maar het harde, strak ke schot, dat iedereen verwachtte, kwam niet. Wel een met ijzige kalmte, grote pre cisie en behendig getimed boogschot, waar uit de bal als uitgerekend net onder de kruising van paal en lat in het doel ver dween. Met stormachtig gejuich begroette het publiek dit doelpunt van klasse. De man, die het maakte stak stijfjes een arm in de hoogte ten teken dat hij het maken van zo'n goal ook niet onprettig vond. Daarmede was de naam Lenstra nog niet uit het wedstrijdverloop verdwenen. Even na dit fraaie doelpunt kwam er een met een goal bekroonde aanval, waaraan geen Duits been wel een paar handen te pas kwam. Pieters Graafland gooide de bal naar de teruggekomen Moulijn Abe komt nog steeds niet overmatig veel naar achteren die evenwijdig aan de zijlijn een hoge pass gaf aan Lenstra. De Duitse back Janisch kon met zijn hoofd niet bij de bal komen en stak er dus zijn beide handen maar tegen. Niet voldoende, want de bal kwam toch bij de Fries. Terecht paste scheidrechter Roomer de voordeel- regel toe, waarna Abe een haarzuivere dieptepass gaf aan de al sprintende Koopal. Deze passeerde eerst Wevers, waarna hij een schot afleverde dat zelfs Herkenrath te machtig was: (4-0). We zullen de naam Lenstra nu niet meer gebruiken, maar volstaan met de opmer king, dat hij in elke aanval van impor tantie een voorname rol speelde. Ook toen hij het wat kalmer aan probeerde te doen, betrokken zijn mede-voorwaartsen hem toch weer iedere keer in het spel. Rest ons te vertellen dat Snoeks goed paste in de aanvalsformatie. Dat hij wederom een kans zal krijgen in een selectieteam staat bij ons haast wel vast. De Duitsers die intussen volhardden in onproductief spel, kregen twee minuten vóór het einde toch nog een doelpunt. En wel na een zuiver schot van Schattler na rust ingevallen maar dat misgunde niemand de sportieve en hard werkende tegenstanders. Bovendien werd daarmede de zelfde score bereikt als het vorig sei zoen in Essen, zij het dat toen de Duitsers degenen waren, die het applaus voor de zege kregen. Geld voor de Vluchtelingen, een ruime overwinning, diverse lichtpunten voorwat betreft de spelers, wat wilde men giste ren in Rotterdam eigenlijk nog meer? ADVERTENTIE Doejstraat .39 - Haarlem - Tel. 13232 'A r* ftprmr-i r LICHTGEVENDE VERF Wiersma (2) in een bekende stand. Met een ferme sliding heeft hij de Duitse mid- voor Seemann een schietkans ontnomen. Kuys (links) en Notermans (achter S.ee- mann) snellen te hulp. Een drietal Duit sers, Vondenbaumen, Islacker en Grewer kijken toe. Het voorlopig Belgisch elftal heeft in het Heysel-stadion in Brussel een oefenwedstrijd tegen de Spaanse club Real San Sebastiaan met viereen gewonnen. De ruststand was eeneen. De Belgische ploeg verscheen in de volgende opstelling: doel: Dresen; ach ter: Diricx en Van Brandt; midden: Huys- mans. Van Kerckhoven en Mees; voor: Piters, Givard, Mathonet, Houf en Jadot. Reeds in de tweede minuut namen de Bel gen de leiding. Een schot van Jadot werd door de Spaanse keeper weggewerkt, maar Givard retouneerde de bal onmiddellijk (10). Gedurende het eerste kwartier ble ven de gastheren sterk in de meerderheid. Daarna schenen de Spanjaarden enigszins gewend te raken aan het gladde veld. Zij begonnen meer gebruik te maken van hun snelheid en in de 32ste minuut maakte^ mid denvoor Igoa gelijk. Na de rust hernamen de Rode Duivels het initiatief en nadat een kwartier ver streken was, kon Givard zijn tweede doel punt maken. Even later belandde een vrije schop van Houf via het been van een Spaanse verdediger in het doel van keeper Bagur (311. Daarmee was de tegenstand van de gasten gebroken. De Belgen mochten een vijftal hoekschoppen nemen en slaagden er tien minuten voor het einde door Mees in de stand op viereen te brengen. De centrale training van de Nederlandse voetbalelftalclub zal in Januari in Amster dam worden hervat. Het ligt in de bedoe ling van de technische commissie van de KNVB dan twee groepen van elk vijftien spelers samen te stellen: een A- en een B- groep. Zaterdag 17 December zijn in het Sport fondsen bad in Haarlem de volgende water- polo-competitiewedstrijden vastgesteld: Bekercompetitie dames: HVGBWater lelie. Centrale wintercompetitie dames: HaarlemRDZ. Centrale wintercompetitie heren: HVGBMerwede. Dames eerste klasse: HPCDWT 2. Heren vierde klasse: HPC 3—Haarlem 3. Dinsdagavond 20 December worden in het Sportfondsenbad Haarlem gespeeld: Dames derde klasse: Haarlem 2DWT 4. Dames tweede klasse: DWRDWT 3. Woensdagavond 21 December is in het Velserbad vastgesteld: Dames tweede klas se: VZV—HPC 2. Ja, de tak was groot genoeg om Jan en Katrijn te dragen. Ze lieten zich van de woonschuit zakken en stapten op de dikke tak, die langs de boot dreef. „Zie je wel, het gaat best!", zei Jan Klaassen. Houd je goed vast, Katrijn, dat je er niet afglijdt!" Ze hielden zich stevig vast aan 'n paar zijtakken, die aan het dikke stuk vastzaten. En zo dreven ze netjes met de stroom mee, alsof ze op een bootje zatenSpoedig was er van de woonschuit al niets meer te zien. „Kijk de zon komt op!", zei Jan. 33-34 Gisteravond heeft Velox In de volleybal competitie op de ClOS-club een zeer nut tige overwinning behaald. De Velox-ploeg volgt nu met slechts drie verliespunten meer de teams van Die Raeckse en HVS in de hoofdklasse heren. Het publiek kreeg overigens maar een tamme wedstrijd voor gezet. Zelfs het vaak spannende score- verloop kon geen sfeer in de strijd brengen. Beide teams speelden met een invaller. Veolx meost het zonder Latte stellen, die vooral in het achterveld danig werd ge mist. en bij CIOS ontbrak Vink. Vooral goede passes uit het achterveld ontbraken in deze wedstriid, waardoor de ploegen vrij wel met tot goede aanvallen konden ko men. Zelfs sDelers als De Koning en Ver heem (Velox) moesten nu werkeloos toe zien. Nadat Velox in de eerste set een 61 voorsprong h^d genomen haalde CIOS weer tot 65 op. Velox onderbrak met een time out, maar kon niet verhinderen dat CIOS een kleine 76 voorsorong nam die hierna nog tot 129 werd ongevoerd. Velox redu ceerde deze achterstand geleidelijk: 1210. 1311. 1514. 1515. Beide teams konden toen de beslissende twee punten maar niet scoren: 161-5 voor Velox. 1616. 1716 voor nx. 17—17, 18—17 voor CIOS 19—17 voor CIOS. In .de tweede set nam Velox weinig risico en stelde CIOS van het begin af onder druk. Dit resulteerde in een 153 set-overwin ning voor de blauw-witten. In de derde set was het verlooD van de score minder een zijdig. Velox nam met 82 de leiding. Wel healde CIOS weer oo tot 87 (time out voor Velox). maar andermaal vergrootte Velox de voormrong tot 128. Via 1210. 1310 en 1412 won Velox deze game met 1512. CIOS startte in de laatste set hoopvol. Met 60 kwamen de toekomstige sportlei ders voor. Maar Velox bezwoer het gevaar tijdig: 65. CIOS kreeg nog de gelegen heid om tot 85 uit te lonen, maar toen was het gedaan mot de ClOS-spelers. Via 99 nam Velox de leiding over: 129, 1511. De eersteklassers Leonidas heeft voor een verrassing ge zorgd door HBC met 3—1 te vesrlaan. In deze meer snannende dan fraaie strijd won T.eonidas met 1015. 1715, 1715 en 1510. De reserves van HVS hebben vrij gedeci deerd van Rapiditas gewonnen. Ondanks het feit dat de strijd vaak aardige momenten had, bleef Rapiditas toch onder zijn kunnen. De tussenstanden waren: 159, 156 en 15—13. De uitslagen luidden: Heren: LeonidasHBC 31: HVS 2Rap. 3_0: Velox—CIOS 3—1; Rap. 2—HVS 3 2—2: WIK 3Santooort 2 03; WIKGios 2 3—1; BWT—Haarlem 3 4—0; OSS—Ready 2 0—4: OVRA 3—OG 1—3. Dames: GiosOSS 03; HBC 4MHBS 2 3—1: VesmiaHaarlem 3—1: Raeckse 7— Haarlem 3 0—4: Velox 3Raeckse 3 1—3: PSVH 2—HBC 2 0—3; Velox 4—Gios 3 2—2; aReckse 6—Sizo 2 1—3; HVS 2—SSO 1—3, Jeugd (jongens): HaarlemJeugdland 3-0; WIKBuitenrust 22. In café Van Trigt aan de Rijksstraatweg in Haarlem werd een begin gemaakt met het spelen van de biljartwedstrijden om het kampioenschap tweede klasse van het district Haarlem van de KNBB. De resul taten waren: 150 33 18 4.54 115 33 13 3.48 Van Tuppenveld 150 31 23 4.83 31 20 3.40 150 33 18 4.54 134 33 24 4.06 150 39 12 3.84 126 39 15 3.23 HECHT. De Duitser Gerhard Hecht, Europees kampioen halfzwaargewicht, zal zijn titel verdedigen tegen de Franse kam pioen Charles Colin. Het gevecht zal in St. Nazaire worden gehouden, vermoedelijk in Februari 1956. Voor de hoofdklasse-competitie van de Kon. Nederl. Dambond speelde de Haar lemse Damclub in haar clublokaal tegen „Gezellig Samenzijn", de nationale club kampioen. De Haarlemmers hadden drie in vallers:, voor J. B. Sluiter Jr., J. P. van Eijk en J. Boerkoel. Het begin was voor HDC, want D. Schrij- nemaekers (bord 9) won door een verras send zetje van C. F. H. Bakker. Spoedig was de stand gelijk (22), want invaller C. P. Schelfaut moest aan het eerste bord de meerderheid erkennen van de Neder landse kampioen, grootmeester R. C. Keiler, J. W. van Dartelen forceerde hierna in een stand, waarin de Haarlemmer een schijf was achter gekomen, remise tegen W. Rus tenburg (bord 3). W. J. van Looij, die aan het 10de bord was ingevallen, verloor hier na door tijdoverschrijding van W. J. Jansen (35), doch H. T. Luif bracht aan het 2de bord door een fraaie overwinning op Herm. de Jongh de partijen wederom op gelijke voet (55). J. H. Blom (bord 4) verloor hierna van Jur. Schroder (57)) en J. van Looij (bord 8) deelde de punten met J. Kasten (68). Toen kwam een keerpunt in de strijd, want achtereenvolgens verloren J. H. Meure (bord 7) van A. C. Klaassen en A. Douma, die aan het 6de bord was inge vallen, van H. C. van Utteren (612). De partij aan het 5de bord tussen Nico Blom en J. Steenhuis moest worden afgebroken. De eindstand wordt vermoedelijk 137 of 146 voor de Amsterdammers. Bij de onderlinge wedstrijden van de gym nastiekvereniging GIOS is het mej. Van Leeuwen gelukt om voor de tweede maal beslag te leggen op de voor het kampioen schap beschikbaar gestelde wisselbeker. Met uitzondering van de jongste jongens- afdeling keerden ook in de overige afde lingen de winnaars van het vorig jaar thans weer met een médaille naar huis terug. VUCSPARTA. De bij kunstlicht ge speelde wedstrijd tussen de tweedeklasser VUC en de hoofdklasser (semi-professionals), Sparta, op het VUC-terrein in Den Haag is met zeseen door Sparta gewonnen. Bij rust leidde Sparta reeds met viereen. ADVERTENTIE 9 Fa. P. BEAUFORT S Kinderhuisvest 47—51 J Telefoon 10717 Haarlem WIJN met bouquet en finesse koopt U bij BEAUFORT. Hebt U interesse? 9 Kees Broekman is zich bewust van het feit, dat bij de Olympische schaatswedstrij den in Misurina zijn kansen op een médaille uitsluitend liggen op de 5000 en 10.000 meter. Niettemin heeft hü in de afgelopen zomer door een wijziging te brengen in zijn traningsprogramma zijn oefeningen zo danig samengesteld, dat hij hoopt op de voor-Olympische wedstrijden in Davos, bü de Spelen in Cortina, bij de wereldkam pioenschappen in Oslo en de Europese kam pioenschappen in Helsinki de 500 meter in een snellere tijd te rijden dan hü de laatste jaren heeft gedaan. Broekman staat reeds maanden in con tact met de Nederlandse trainer Holleboom en deze laatste is eens nagegaan op welke wijze de tijd op de korte afstand zou kun nen worden omlaaggebracht. De Duitse athletiektrainer Gerschler had reeds duide lijk laten weten, dat een tijd van 1 min. 4,8 sec. op een 400 meter athletiekbaan voor Broekman veel te hoog lag. Hij moest daar tenminste 10 seconden vanaf krijgen. Zeer ijverig heeft de Nederlander maanden en maanden op de athletiekbaan getraind. Officieus heeft Broekman over 400 meter een tijd van 54,6 sec. laten afdrukken, pre cies het verschil, wat door Gerschler is aangegeven. Daarnaast heeft hij zijn conditietraining natuurlijk niet verwaarloosd. Broekman is van mening dat zijn physieke conditie even goed zal zijn als die van de andere Neder landse schaatsenrijders, die zovele maanden onder leiding van Holleboom op het CIOS hebben getraind. Laatste seizoen Broekman houdt nog steeds vast aan zijn besluit dat dit seizoen zijn laatste zal zijn. Het is tien jaar geleden dat hij op zo'n ver bazingwekkende wijze in het Bislet-stadion in Oslo debuteerde met het winnen van de 10.000 meter en rijders als Liaklev en Seyf- farth achter zich liet. Dat was het begin van een sportloopbaan met als hoogtepunten een Europese titel (1953) en twee zilveren médailles tijdens de Spelen in 1952. Broek man heeft grote rijders als Parkkingen, Pajor, Lundberg, Liaklev, Seyffarth en Hedlund overleefd. En nog steeds is men in Noorwegen van mening dat hij de gevaar lijkste tegenstander blijft van wereldkam pioen Sigge Ericsson op de 5000 en 10.000 meter. Nee, en ik hoop dat ik nooit zo iets te zien zal krijgen! Ze bekeek het stukje textiel echter aan dachtig, liep naar één van de ramen en onderzocht het toen nogmaals. Het is uitstekende zijde. Dat is tegen woordig moeilijk te krijgen. Het moet uit China komen. En het is met de hand ge naaid. Het moet duur zijn geweest. Uit China zeg je?, antwoordde Floyd dron^erig en verzonk toen in gepeins. Carol was er niet in geslaagd naar het ziekenhuis te gaan. Tegen de tijd, dat haar auto klaar was, had het nieuws zich al als een lopend vuurtje door het dorp ver- mreid. En voor de kleine kolonie van zo mergasten was dit een onverwachte af- .eiding in de vacantie, die tot. nu toe niets opwindends had opgeleverd. Waar nog tele foons waren stonden ze nauwelijks stil. En in de club, die in de middaguren meestal verlaten was, groepten gasten bijeen, ter wijl tegen het einde van de middag ieder een, die de Spencers goed kende, de heuvel was opgereden of opgelopen om even met Carol te kunnen praten en om indien mogelijk een blik te slaan op de gang kast. Carol ontving hen zo goed als ze kon: de al oudere Wards, die zich erg bezorgd toonden, Louise Stimson, de aantrekkelijke jonge weduwe, die in de buurt van de club een gezellig wit-gepleisterd huis had laten bouwen, Marcia Dalton, de Crowells en wie al niet meer. Er was gelukkig nog ge noeg thee en nog wat whisky. Ze kon haar gasten echter niets bijzonders vertellen. Het eerste belangwekkende nieuwtje hoorde ze zelfs van Peter Crowell, een forse man met een rood-aangelopen ge zicht, die getrouwd was met een vrouwtje, dat iets van een muis weg had. Ik geloof dat ze er achter beginnen te komen, Carol, wie het is. Gedeeltelijk tenminste De Wards keken angstig, Carol verbaasd. Floyd vertelde het me zelf, ging Cro well verder. Hij schepte er kennelijk een behagen in dat hij zulk een sensatie ver oorzaakte. Ze is Vrijdagmorgen met de trein van half zeven gekomen en is toen met de bus verder gegaan. Voorzover ik begrepen heb, moet ze er nogal opvallend hebben uitgezien. Ze had een wit hoedje op, een jasje van zilvervossen aan en een week-end-koffertje en een grote reistas bij zich. De chauffeur van de bus heeft ge zegd dat ze nogal vreemd deed toen ze uit stapte. Ze zag er uit alsof ze niet precies wist wat ze doen moest. Zij vroeg hem waar de apotheek was omdat ze wilde telefoneren. Hij zei haar dat de apotheek nog dicht was, maar ze hep toch in die richting. Vertel hen over dat koffertje, Peter, zei Ida, zijn vrouw. Hij nam een slokje van zijn whisky-soda. Ja, dat was nogal vreemd, ging hij verder. De chauffeur heeft gezien dat er initialen op stonden, maar hij kan ze niet meer herinneren. Er waren er drie, dat weet hij nog wel, en voorzover ik het begrepen heb, werden ze niet in de kast gevonden. Heb jij ze soms ergens gezien? Carol's stem was enigszins onvast. Ik heb er niet naar gekeken, Peter. Alles, wat ik heb gezienDe Wards stonden op dit moment plotseling op. Me vrouw greep Carol's handen en hield die vast. Ik weet zéker dat Carol het prettig zal vinden als we hier niet meer over praten, zei ze tex-wijl ze rondkeek. Hierop wendde ze zich tot Carol. Het spijt me. Als je de komende da gen soms bij ons wilt logeren, zullen we dat erg prettig vinden. Dat wilden we je eigen lijk vragen. Carol voelde zich zó dankbaar, dat ze maar nauwelijks haar tranen kon be dwingen. Ze slaagde er echter in een glim lach te voorschijn te toveren. U bent beiden méér dan vriendelijk. Ik zou het graag willen doen, maar de be- dienden zouden hier niet alleen willen blij ven. Zeker niet na wat gebeurd is. Ze liep met hen mee naar de voordeur. Een pad van kiezelstenen, dat slechts en kele meters ondei'broken werd door de weg die de heuvel opliep, verbond beide tuinen. Ze liep een eindje met hen mee en vroeg hoe het ging met Terry, hun kleinzoon, die in het Verre Oosten als vlieger diende. Over Greg vertelde ze vervolgens ook het een en ander. De Wards zagen er de laatste tijd plotseling veel onder uit, vond ze, en het leek haar toe dat ze zwakker waren geworden. De oorlog was een verschrikking voor zulke mensen! Ze voelde zich terneer geslagen en haar stemming verbeterde er nauwelijks op, toen ze thuis gekomen, hoorde, dat de telefoons weer geïnstal leerd waren. Nu moest ze wel Newport opbellen. Ze kon het moeilijk nog langer uitstellen. De anderen gingen langzamerhand ook weg, totdat alleen nog Louise Stimson en Marcia Dalton overbleven. Peter Crowell's afscheidswoorden waren karakteristiek voor hem. Heb je er iets op'tegen, als ik even naar die kast ga kijken? De politie heeft haar verzegeld, Peter. Hij keek teleurgesteld. Zo gauw als het kan, moet je die kast open laten maken, en direct laten schilderen. Dan vergeet je alles zo snel mogelijk. Wat heb jij er trou wens mee te maken? Een onbekend meisje heeft zich laten vermoorden. Je kent haar helemaal niet. Waarom zou je je er dan druk over maken? Ze ging terug naar Louise en Marcia. Beiden rookten zwijgend. Carol stak ook een sigaret op. Ze kreeg de stellige indruk, dat de één probeerde langer dan de ander te blijven. Louise glimlachte geamuseerd, Marcia zag er echter enigszins verbeten uit. Je hebt dus Jerry Dane ontmoet, zei Louise. Interessant type, vind je niet? Ik zou het niet weten. Is hij dat? O, ja! Ze keek even naar Marcia Een gewonde oorlogsheid. En hij ziet er echt mannelijk uit. Waarom zou hij naar hiér gekomen zijn om te herstellen? Daar is niets geheimzinnigs aan, zei Marcia uitdagend. De Burtons hebben hem hun huis aangeboden. Cax'ol is er al in geslaagd, ging ze vei'der, terwijl ze ter sluiks naar Louise keek, om hem te ont moeten. En dat kan jij niet vertellen. Louise stond op. Bij mij hebben ze geen lijk gevonden, zei ze opgewekt. Maar je kunt nooit weten! Tenslotte vertrok ze, maar Marcia bleef stevig in haar stoel zitten. Carol kende haar vrij goed, en voelde zich eindelijk iets meer op haar gemak. Hoe denk je over Jeixy Dane?, vroeg Marcia abrupt. Ik heb eeidijk gezegd, nog helemaal niet over hem nagedacht. Daar heb ik wér kelijk nog geen tijd voor gehad. Marcia haalde haar schouders op. Voor mij blijft hij een mysterie. We hebben hem allemaal gevraagd om eens te komen eten of om eens te komen brid gen. Maar neen hoor! Hij is nog steeds invalide en gaat vroeg naar bed! Een in valide! Hij klimt tegen de heuvel op als een geit. Ik heb hem dat zelf zien doen. Misschien houdt hij wel helemaal niet van bridge, antwoordde Carol verveeld. Ik hoop niet dat je het erg vindt, Marcia, maar ik heb een hele dag achter de rug. Marcia stond op, maar ze ging nog niet weg. Ze keek naar buiten. 18) Ik geloof zo dat dit huis een archi- tecturele bastaard is, maar ik heb er al tijd wel van gehouden. Het is toch vreemd, dat Elinor hier nooit komt. Vind je zelf ook niet? Ze keek Carol oplettend aan. Ze houdt meer van Newport. Dat is alles. Het is voor Howard trouwens ge makkelijker met de week-ends daar heen te gaan. Carol begreep maar al te goed dat Mar cia met een vooropgezette bedoeling Eli nor's naam genoemd had. Ze was op haar hoede. Het is vreemd, zei ze, nog steeds Ca rol strak aankijkend, maar ik meende dat ik haar wagen Zaterdagmorgen vroeg om ongeveer twee uur heb gezien. Haar auto ken ik uit duizenden. Dat is belachelijk, Marcia! (Wordt vervolgd)

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 9