Hoogovens investeren tot 1958 voor ruim 100 millioen in enorme uitbreidingen Toezicht op de hygiène van waterleiding!) edrij vee Vierde hoogoven, electrolytisch blik en zesde staaloven Zie Boven Zon wordt weer actief Vreemd" blokkenstaal kan vervangen worden uit eigen productie Bezwaren van Arnhemse bedrijfsleven verworpen Autobus in botsing met paard en wagen wmwwfiïA (ijl Kerstoratorium van Hubert Cuypers DINSDAG 20 DECEMBER 1955 Examens Tekort aan schrot Blik met 15 km per nar Enorm tarwe-overschot bedreigt wereldeconomie Het tweede girokantoor Een kerk voor „Zonnegloren" Aantal kustvaarders weer gestegen Chauffeur gedood, negen fabrieksmeisjes gewond ltv,H Wetsontwerp ingediend Kamerlid veroordeeld tot zeven dagen Twee vliegtuigbotsingen in Florida: elf doden 1 Delft. Geslaagd voor het candidaats- examen Werktuigkundig Ingenieur: A. J. Ingen Housz, Beverwijk; N. C. J. Ros, Delft; J. Sehipperus, Rotterdam; J. P. Zondervan, Bloemendaal. Voor het candidaatsexamen Civiel-inge- nieur: A. E. Christiaanse, Haarlem. Amsterdam. (Vrije Universiteit). Geslaagd voor het doctoraal examene Economie: C. G. de Kogel, Hillegom. XX»OOCOD<XXX>OOOOCX3CCCOOCOOOC)CCOOOOCOOCOOOOOOCXXX)COOCOCOO< Een beeld uit het Umuidense Hoog- ovenbedrijf: de staalgieterij, waar het ziedend staal in de vormen vloeit om tot blauwe blokken onmisbare grondstof te stollen. Op de tweede foto een Hoogoven - de nimmer rustende „moeder" van het KNHS-complex, waarvan er nu 3 en straks 4 langs de oever van het Noordzeekanaal staan. De nieuwe ling wordt eeti grote - veel groter dan deze op de foto. 8 •_OXX>OOOOCOCOCOOCOOCXXX>OOOOCOOOCCOOCXX>DOCCOCOCOOCOCCCCCCO! ALS GEyOLG VAN HET HEDENMORGEN in de raad van commissarissen van Hoogovens gevallen besluit, zal het silhouet van het grote industriecomplex aan de Noordkant van het Noordzeekanaal over enkele jaren niet onaanzienlijk gewijzigd zijn. Naast de drie Hoogovens, zal namelijk begin 1958 een vierde grote collega zijn verrezen, terwijl verder de Staalfabriek aanzienlijk wordt uitgebreid en de Breed band een electrolytische vertinnerij rijker zal worden. Deze enorme expansie, welke in de orde van grootte van ruim 100 millioen aan middelen gaat vergen, krijgt dus haar directe weerklank door het ganse grote bedrijf, dat min of meer de economie van dit land helpt bepalen. Het is in het geheel niet verwonderlijk dat er met millioenen ge werkt moest worden, toen de plannen ontstonden, want de uitbreidingen kunnen qua omvang het best vergeleken worden met de bouw van de Breedbandhallen, al zal de thans in voorbereiding zijnde en zojuist goedgekeurde expansie wellicht voor het oog minder opvallend worden. Breedband zal er, zoals gezegd, zelf direct de gevolgen van ondervinden in de vorm van de bouw ener electrolytische vertinnerij. Werd daar onder de strakke daken van Dudok's architectuur tot nu toe, behalve warm- en koudgewalste plaat en bandstaai alleen vertind blik volgens de dompel methode gemaakt, de nieuwe fabricagemethode zal ongeveer 75.000 ton electrolytisch vertind blik aan deze toch al stevige capaciteit toevoegen. Eén van de drijfveren dezer komende millioeneninvesteringen kan gevonden worden in de sterk toenemende vraag naar de eindproducten der IJmuidense walserijen dat wil zeggen naar de warme- en koudgewalste dunne plaat en het vertinde blik. Hierdoor raakte de eigen staalproductie het jaarverslag van de Hoogovens over 1954/1955 wees al duidelijk in deze richting lichtelijk achterop en men heeft aan de vraag dan ook niet ten volle kunnen voldoen. De „gaten" werden weliswaar opgevuld door de aankoop van grote hoeveelheden stalen blokken en plakken elders, terwijl inmiddels de plannen voor de uitbreiding der eigen productie onder het oog werden ge zien, maar toen bleek, dat tegen het einde van dit jaar de aankopen van „vreemd" staal niet volledig op peil konden blijven en de voortekenen ook voor het nieuwe jaar 1956 allerminst bemoedigend waren, konden de uitbreidingsplan nen alleen maar met grotere spoed worden voorbereid. Vandaar, dat Hoogovens en Breedband besloten hebben de productie te vergroten een productie, die van 700.000 ton ruw- staal zal oplopen tot 1.1 millioen ton per jaar. De zesde staaloven, die uit alle macht aan de vergroting van de ruwstaalproduc- tie gaat meedoen is hiertoe de eerste stap. waartoe de voorbereidingen overigens al getroffen werden, ver voordat er sprake was van de bovenomschreven nog grotere expansiemogelijkheden: deze zesde Sie mens Martin-oven kan al tegen het einde van het jaar 1956 haar gloeiende stroom in de gietpannen loslaten. Het meerdere staal zal dan bestemd zijn voor de vervan ging van het aangekochte blokkenstaal van „elders", voor de electrolytische ver tinnerij en voor de Walserij-West, die als bijkomende bedrijfstak in dit grote geheel dank zij enige verbeteringen enkele tien duizenden tonnen dikke plaat meer per jaar zal kunnen vervaardigen. De uitbreiding van de ruwijzerproduc- tie, de grondstof voor de Staalfabriek, ligt óók nog gebed in een omstandigheid die min of meer buiten het bedrijf der KNHS valt: het schrijnende schrottekort. Europa voorziet weliswaar zoveel mogelijk in dit tekort door grote schrotimporten uit Ame rika, maar daar hieraan vele onzekerhe den kleven, leek het beter de grondstoffen- voorziening aan sterkere waarborgen te binden door zelf meer ruwijzer te gaan maken. Dit heeft dan het bijkomende voor deel voor de Hoogovens zelf als kwali teitsproducent een bijzonder plezierig voor deel dat een hoger percentage ruw ijzer een nog betere kwaliteit staal geeft. Na de vierde hoogoven zal de electroly tische vertinnerij van Breedband het meest opvallende onderdeel van de uitbreidingen worden. Bij Breedband zal namelijk tegen die tijd een electrolytische vertinningsbaan onderdak worden gebracht, waaraan een versnelling of uitbreiding van de bestaande installaties gekoppeld wordt teneinde de vertinnerij aan haar grondstof te helpen. Op dit ogenblik heeft Breedhand de be schikking over 8 banen voor de blikver- tinning volgens het dompel- of hot dip- 99 DE ELECTROLYTISCHE VERTINNERIJ van Breedband zal tot zekere hoogte een revolutie betekenen in dit moderne verlen gstuk van de IJmuidense Hoogovens, waar rappe meisjeshanden tot nu toe slechts gedompeld blik op kwaliteit keurden. De electrolyse gaat namelijk van een geheel ander principe uit dan het dompelen, zoals het woord trouwens ook al verraadt. Het voordeel voor de afnemers van het toe komstige blik, dat op deze moderne wjjze van zijn tinlaagje is voorzien, ligt onder meer in de mogelijkheid dat aan weerskanten van het dunne stalen plaatje een tinlaag van verschillende dikten kan worden aangebracht* Het zou te ver voeren het gehele inge wikkelde procédé op de voet te volgen, maar een kleine uitweiding over de elec trolyse van blik zal toch enigermate kun nen aanduiden met welk een technisch raffinement het blik terstond voor vele doeleinden kan worden vervaardigd. De dunne stalen band, die op een rol in de vertinnerij arriveert en in deze periode 10 Er is thans zo'n enorm overschot aan tarwe, dat heel cle wereld er een jaar van zou kunnen leven. Dit overschot levert een ernstig probleem op voor de landbouw en niet in geringe mate voor de Nederlandse. Ir. C. S. Knottnerus, voorzitter van het Koninklijk Nederlands Landbouw Comité, heeft dit vraagstuk Maandag op de leden vergadering van de Zeeuwse Landbouw- maatschappij in Goes besproken. Hij be handelde de vraag hoe een te verwachten catastrophe zo goed mogelijk het hoofd kan worden geboden door het bewaren van de overtollige voorraden. Dit is tot nu toe vrij goed gelukt, maar Amerika wil zijn voor schotten thans kwijt in Europa en in Azië en dit zou voor de Europese landbouw een ramp betekenen. De huidige situatie, aldus ir Knottnerus, is enigszins te vergelijken met die van de dertiger jaren, met dit ver schil echter, dat toen de grote voorraden bij de handel lagen opgeslagen. Thans be slist de Amerikaanse minister van Land bouw of en wanneer het tarweoverschot op de wereld wordt losgelaten met het ge volg, dat de crisis waarschijnlijk in veel langzamer tempo af zal komen. ton weegt, wordt met een snelheid van on geveer 15 km. per uur ontvet in een alca- lisch bad. Nadat het stalen lint enige ma len een borstelmachine is gepasseerd en dubbel gebeitst is in een zuuroplossing. zal de band voldoende schoon zijn voor de ver tinning. Dat gebeurt dan in een zestal met tin houdend electroliet gevulde tanks waarin de band bijwijze van kathode tussen een aantal tinelectroden (bijwijze van anoden) wordt doorgevoerd. Het tin van de electro- den lost op en slaat neer op de band onder een maximale stroomsterkte van 90.000 ampère. Door een vernuftige schakeling is het mogelijk aan weerskanten van deze band de tinlaag te doen variëren. Om latei- deze lichte en zwaarvertinde kanten van elkaar te kunnen onderscheiden is na de electrolytische een chemische behande ling noodzakelijk, waarbij één kant iets anders wordt behandeld dan de andere. De „zijden" van het doffe lint worden nu geglansd door de hele band electrisch op te warmen tot net bij het smeltpunt van het tin, dat daarna in een waterbad aan het schrikken wordt gemaakt en pas na een chemische behandeling (en het op brengen van een dunne olielaag) als eind product gereed is. Alleen moeten er nog platen van geknipt worden waarvoor een z.g. vliegende schaar zorgt. Het sorteren kan geheel automatisch gebeuren door een installatie die tegelijk met het sorteren de afwijkende diktematen, eventueel slecht vertinte platen of platen met gaatjes uit de aanvoer pikt. Aangezien de vraag naar electrolytisch vertind blik in snel tempo toeneemt zal de afzet van dit nieuwe pro duct de Breedband vermoedelijk geen zor gen hoeven te baren. procédé, maar sinds het systeem om de tin laag galvanisch aan te brengen de kin derziekten ontgroeid is en bovendien de mogelijkheid bleek met minder tin toe te kunnen zal de Breedband dit moderne procédé eveneens gaan volgen. Zulks met een snelheid van ongeveer 15 km. per uur, wat zeggen wil dat de onvertinde rol band van de gewenste staalkwaliteit, die 5 tot 6000 m. lang is, met een vaartje van 4 me ter per seconde tot een zilverblinkend lint wordt omgetoverd. De 75.000 ton per jaar kan gehaald worden met slechts 1 vertin ningsbaan als gevolg van het feit, dat voor de electrolytische vertinnerij grote een heden kunnen worden toegepast, terwijl het dompel procédé een kleinere capaciteit per baan met zich brengt. De minister van Verkeer en Waterstaat, mr. J. Algera, heeft geantwoord op een brief van het bestuur van de Kamer voor Koophandel voor Midden-Gelderland, waarin verzocht werd de vestiging van het tweede giro-kantoor te Arnhem op te schorten. Hij merkt hierbij op, dat de gedurige toeneming van het girale geldverkeer groeiende moeilijkheden deed ontstaan bij de postchèque- en girodienst, die noopten tot een beperkte decentralisatie van deze dienst. Deze moeilijkheden liggen voor een be langrijk deel, doch niet uitsluitend, op het terrein van de personeelsvoorziening. De bewindsman heeft niettemin na rijp be raad besloten een tweede giro-kantoor te Arnhem te vestigen, Hij heeft overwogen door een ver-gaande mochanisatie de pro blemen met het behoud van één centraal giro-kantoor voor de postcheque- en giro dienst oplosbaar zouden zijn te weten door de toepassing van ponskaartenmachines. Deze studie heeft tot de conclusie geleid, dat toepassing van de bestaande ponskaar tenmachines op het ogenblik niet verant woord is. Aan volledige toepassing van de in studie zijnde electronische apparaten is men de eerste vijf a zeven jaren nog niet toe. De bewindsman ziet dan ook geen aanleiding om de vestiging van het tweede girokan toor te Arnhem onder deze omstandigheden op te schorten. Het bestuur van het Protestants-Chris telijk sanatorium „Zonnegloren" te Soest heeft besloten zijn goedkeuring te hechten aan het plan van dr. K. H. E. Gravemeyer, algemeen gedelegeerde van de Generale Synode der Ned. Herv. Kerk, om te trach ten vóór Pasen 1956 de gelden bijeen te brengen voor de bouw van een kerk op het terrein van „Zonnegloren." Er is een be drag van 150.000 nodig. De inrichting van de kerk stelt, met het oog op het feit, dat ook bedlegerige patiënten de diensten moeten kunnen bijwonen, bijzondere eisen. In „Zonnegloren" vertoeven thans onge veer 400 patiënten. In de huidige kerkzaal kunnen slechts 180 mensen een zitplaats vinden. vr/XXXX>X)CCO^)C-XXX»3000COOCCCCClOOCOOC<X>:<XOOC<XCO:OOOKXXCCCCOOOOOOCCCOCC>OCCOOCXX>COCOXXX>XX:CCCOCCCCOCCC«yvy cj De nieuwe hoogoven IV, die over enkele jaren mee zal helpen aan een g g versteviging van de Nederlandse economie wordt er een van allure. Deze 8 R gigant, waarvan er enige in de wereld in gebruik zijn, volgt de drang 8 die ook in het buitenland bestaat naar steeds grotere eenheden. Al zijn x dqn de oude hoogovens nog altijd voor de meeste omstandigheden de 6 meest economische inrichtingen voor de ruwijzerbereiding, een aantal verbeteringen waarmee vooral Amerika heeft geëxperimenteerd heeft toch R 8 niet nagelaten kwaliteit en productie aanzienlijk op te jagen. In het begin 8 van de oorlog slaagde men er in Amerika namelijk in enkele hoogovens 8 te bouwen die met zogenaamde hoge topdruk worden gedreven, wat onder meer de stofontwikkeling in de hoogoven beperkt terwijl in de daarop volgende jaren verschillende constructieverbeteringen het gasverlies ver minderden. De K.N.H.S. willen hun vierde kolos geschikt maken om zo nodig dit hogedruk-procédé eveneens toe te passen. Vergeleken bij de R productie aan ruwijzer in het boekjaar 1954/1955 zal deze vierde een niet 8 geringe vooruitgang bewerkstelligen, van 600.000 ton tot 1 millioen ton. De stalen blokken zullen eveneens er de weerslag van ondervinden: van x 680.000 ton komen er per jaar 1.100.000 ton uit de staalfabriek en de 8 productie aan dikke plaat kan oplopen van 248.000 ton tot 275.000 ton. X o o o 8 R Op de vraag of de behoefte aan personeel uit dit reusachtige project 8 bepaalde consequenties oplevert is op dit moment nog weinig te zeggen, al zal zeker een uitbreiding van de Hoogoven- en Breedbandbezetting Rj 8 nodig zijn. 8 -^O0000CO3O0O330CO30O^7'I«>50O00O000C<X*XCOCC00COCXX!CC<XI0OC"DXXX)00C«X»XX»C>C»000C0CX>CXXXXXXXX>0000XXX!CO00CO000Ca Er is echter een groot tekort aan personeel Uit het jaarverslag van de Centrale van Kleine vaart Personeel (CKP) blijkt, dat het aantal kustvaartuigen in ons land nog voortdurend toeneemt. Per 1 Januari 1955 waren er in ons land 769 van deze schepen, metende 270.224 brt., tegenover 736 schepen met 253.163 brt. op 1 Januari 1954; in één jaar dus een stijging met 33 schepen. Opgemerkt wordt, dat 1955, wat de uit komsten van het kustvaartbedrijf betreft, een topjaar zal worden. De vrachtenmarkt onderging onder invloed van een aantal factoren een behoorlijke stijging. Van deze gunstige gang van zaken in het kustvaart- bedrijf profiteert ook de scheepsbouw, zo vervolgt het jaarverslag. De belastingpoli- tiek brengt de reders er toe, een zo groot mogelijk deel van de winst in het bedrijf te laten en dit daarmede te moderniseren of uit te breiden door verkoop van een schip en de aanschaffing van een groter nieuw schip. De scheepswerven zijn dan ook tot ver in 1957 van orders voorzien. De situatie op de arbeidsmarkt heeft de nodige zorg gebaard, aldus het verslag. Een zo groot tekort aan arbeidskrachten als thans het geval is, leidt tot ongewenste spanningen op de arbeidsmarkt en tot het wegkopen van arbeidskrachten. Naar de mening van de C.K.P. zal de personeelspo litiek van een groot aantal reders moeten worden gewijzigd óm tot verbetering te ko komen. Het aantal leden van de C.K.P. be droeg per 30 September 1955 2560, van wie 240 kapitein-leden. Een bus met twintig fabrieksarbeidsters is, op weg naar Maastricht, Maandagoch tend nabij Hoensbroek tegen een paard-en- wagen opgebotst die uit de tegenoverge stelde richting kwam. Een ijzeren paal die boven op dit laatste voertuig lag, drong daarbij in de cabine van de autobus en ver wondde de chauffeur. Stuurloos schoot de bus daarna dwars over de weg, ramde twee bcmen en kwam tenslotte in een tuin tot stilstand. Toen enkele omwonenden te hulp scho ten, bleek de bestuurder, de 37-jarige J. M. H. uit Waubach, reeds te zijn overleden. Negen meisjes zijn bij het ongeval ge wond. Zij werden naar het ziekenhuis over gebracht, vanwaar zes later op de dag naar huis konden gaan. De verwondingen van de overige drie zijn eveneens niet van ernstige aard. De voerman van de wagen kon nog tijdig opzij springen. Zijn paard kreeg lichte ver wondingen. De autobus werd ernstig be schadigd. In Halsteren is Maandagochtend de 40- jarige chauffeur J. D. uit Bergen op Zoom met zijn auto geslipt en tegen een vracht wagen uit Willemstad gebotst. De heer D. werd op slag gedood. De zon wordt weer ac tief; haar gelaat wordt weer geschonden door vlekken. Voorlopig zijn ze nog klein en komen sporadisch voor, maar na verloop van tijd zul len ze in aantal en om vang toenemen en waar schijnlijk weer storingen veroorzaken in 't draad loze verkeer op de ultra korte golf. In de V.S. rekent men al op ge stoorde televisie-ont vangst in de komende weken, hoewel die angst wat voorbarig lijkt, want zo hard gaat het in de regel niet. Wij kennen al eeuwen lang de zgn. elfjarige periode van de zon, die overigens niet altijd pre cies elf jaar duurt, maar ook wel eens een of twee jaar langer of korter. Maar de periode mani festeert zich duidelijk in de verschijning van zon nevlekken; deze nemen in het begin van de cy clus vrij snel in aantal toe, vertonen op een ge geven moment een maxi mum en daarna neemt de activiteit van de zon weer geleidelijk af. Het laatste maximum deed zich voor in 1947 en het was een record maximum; nog nooit te voren was een zo grote activiteit waargenomen. In 1954 volgde, merk waardigerwijs, een mini mum dat ook al een re cord was: er gingen we ken voorbij zonder dat de zon het geringste vlekje op haar huid vertoonde en ook dat was nog nooit voorge komen. m 1 v - Vlekken op de zon: enorme wervelingen van zonnematerie. Wat van die records de oorzaak was weet men nog steeds niet; de hele elfjarige periode van de zon is trouwens nog een onopgelost raadsel. Wat men sinds kort wel weet is, dat ook de stralings intensiteit van de zoii een bepaalde schomme ling vertoont. Misschien is er samenhang; maar men verzamelt over deze variaties in de intensi teit pas sinds 1920 gege vens en voldoende mate riaal voor waterdichte conclusies is er dus nog niet. Gegeven de onregelma tigheid van de „elfjari ge" periode is het jaartal van het komende maxi mum dus nog niet te voorspellen; het kan val len in 1957-'58 (elf jaar na 1947 dus), maar ook wel in 1959 of zelfs 1960. De vlekken zelf, ogen schijnlijk donkere stip jes op het zonneopper- vlak (zoals op bijgaande foto, die is genomen in 't rode licht van gloeiend waterstofgaszijn in werkelijkheid zo helder dat wij gemakkelijk bij hun licht zouden lezen als ze afzonderlijk aan dt hemel stonden, zon der dat de rest van de zon zichtbaar was. Ze zijn niet alleen don kerder, maar oo.k koeler dan de omringende ge deelten van het zonne- oppervlak. Maar toen hebben ze nog altijd temperaturen van om en bij de 4000 graden. Het zijn grote wervelende delen zonne-materie en al is zo'n vlek op het oog maar een kleinig heidje met een middel lijn die maar een hon derdste van de zonne- diameter is - in zo'n ge val zou de hele aardbol er toch al in kunnen verdwijnen. G. v. W. Minister Suui-hoff heeft bij de Tweede Kamer een wetsontwerp ingediend inzake het toezicht op waterleidingbedrijven en de organisatie van de openbare drinkwater voorziening. In de eerste plaats wordt met het wets ontwerp beoogd de instelling van een toe zicht uit hygiënisch oogpunt op waterlei dingbedrijven. Het wetsontwerp heeft hier voor een systeem gekozen, waarbij de ver- Ilorlogediefstal. In een uurwerkmakerij in Amsterdam-West hebben inbrekers hun slag geslagen. Ongeveer 200 dames- en heren- hoi-loges ter waarde van 8000 gulden zijn verdwenen. De bekende Amsterdamse dirgient. com ponist en organist Hubert Cuypers, die op 26 December zijn 82ste verjaardag hoopt te vieren, voltooide omstreeks 1930 een Kerst-oratorium, dat bestemd was voor de Christelijke Oratoriumvereniging in de hoofdstad. Door het bewust toepassen van protestantse psalmmelodieën trachtte Cuy pers het oratorium in een religieuze sfeer te brengen, die voor hem geen wezenlijk innerlijk bezit was. Deze omstandigheid heeft het werk een merkwaardige hetero geniteit gegeven, die niet zelden tot een stylistisch conflict is uitgegroeid. Want de soberheid, de strakheid van het reformatorische kerklied kan het met de overdadige gulheid van onvoorwaardelijk aanvaarde muziekgedachten van alleiiei niveau niet zo maar vinden. Cuypers is blijkbaar een componist, die weet wat hij wil en de twijfel ver van zich afschuift. Vandaar, dat het oratorium een persoonlijk karakter kan verkrijgen en een eigen vorm. Tot die vorm behoort ook het toepassen van declamatie door solisten en koor met muzikale begeleiding, een procédé, waartoe Cuypers zich na het succes met zijn eer ste declamatorium „Terwe" op een gedicht van René de Clercq bijzonder aangetrokken voelde. De uitwerking van dit begeleid declameren heeft men Maandagavond kunnen ervaren bij de uitvoering, die Haar lems Gemengd Koor, versterkt met het ge mengd koor „Polyhymnia" (dirigent Henk Arisz) in de gemeentelijke Concertzaal van het werk gegeven heeft. De solodeclamatie was toevertrouwd aan de heer Hans Wen- nink, die goed voorbereid met veel toewij ding zijn taak vervulde, maar aan wie door de sterke rhythmische en metrische binding van het woord aan de muziek geen vrijheid gelaten werd om de verfijnd ge- nuanceex-de rhythmiek van gesproken pro za, de subtiele schakeringen der expressie en de daarmede samenhangende intonaties toe te passen. Of de heer Wennink in staat is aan deze eisen te voldoen, kon door zijn dwangpositie uiteraard niet blijken. Het gecombineerde koor stond voor de zelfde moeilijkheid. Mij heeft althans het parlando van het koor weinig gezegd, al viel bij het spreekkoor eenzelfde toewijding als bij de solo-declamatie op te merken. En technisch gezien, was die declamatie wel een zeer moeilijke opdracht voor het koor. Het voelde zich aanmei-kelijk beter thuis in de gezongen fragmenten, oneffen heden en ruw of krampachtig gezongen gedeelten daargelaten. Indx-ukwekkend klonken bijvoorbeeld de teksten van Je- saja 40 en 60 met de aansluitende Psalm 89. Het begin van het derde deel (Gezang 112 en Johannes 1) leed door ongelijkheid, maar het koor nam geducht revanche met het slotkoor (Psalm 135), waarvan het be kronende fugato voorbeeldig werd opgezet. Jan Booda, de dirigent van Haarlems Gemengd Koor, leidde de uitvoering slag vaardig en met veel entrain. Hij zorgde ook voor het contact van het begeleidende Noordhollands Philharmonisch Orkest met koor en solisten. Bij deze solisten had zich op het laatste ogenblik nog de bas Herman Hülsmann gevoegd, omdat de heer Wen nink, zoals de heer Booda meedeelde, door een keelaandiening de oorspronkelijk voor hem bestemde zangpartij niet op zich kon nemen. Herman Hülsmann leverde, de om standigheden in aanmerking genomen, met zijn zang een zeer te waarderen prestatie. De sopraan Greet Koeman had ook een taak in de uitvoering. Het dramatische ka rakter van haar stem was in dit bewogen oratorium wel aanvaardbaar, al bracht het de „Lofzang van Maria" op een ongewoon niveau. Tenslotte verdient Gosse Kroese ge noemd te worden als de zorgvuldige ver tolker van de orgelpartij. P. ZWAANSWIJK antwoordelijkheid voor de bedrijfsvoering volledig in de handen van de directies der waterleidingbedrijven wordt gelaten. Het toezicht zal worden uitgeoefend door de Pharmaceutische Inspectie van de Volks gezondheid. Ten tweede beoogt het ontwerp het mo gelijk maken van correcties in de be staande organisatie in het belang der drinkwatervoorziening. De reorganisatie zal slechts plaats vinden in die gebieden, waar naar het oordeel van Provinciale Staten een reorganisatie nood zakelijk moet worden geacht. Beslissingen van deze colleges zijn onderwoi-pen aan de goedkeuring van de Kroon. De methoden waarqp deze reorganisatie haar beslag kan ki'ijgen worden in het ontwerp nader uit gewerkt. De verdere uitvoering is grooten- deels toevertx-ouwd aan Gedeputeerde Sta ten. Het ontwerp opent de mogelijkheid, dat aan de eigenaren van waterleidingbedrij ven de verplichting wordt opgelegd aan een ander waterleidingbedrijf drinkwater in het groot te levex-en of om met andere waterleidingbedrijven samen te werken. Het verleent aan Gedeputeerde Staten de bevoegdheid te bepalen, dat een door dit college te verlenen concessie is vex-eist voor de levering van drinkwater. Hierdoor kan samenstelling van kleine waterleidingbedrijven worden bewex'kstel- ligd. Een bijzondere regeling wordt gegeven voor gebieden die in meer dan één pro vincie liggen. Bij deze regeling is bevoegd heid inzake organisatorische vraagstuk ken toegekend aan de centrale overheid, indien geen regeling door middel van in terprovinciaal overleg tot stand komt. De Memorie van Toelichting bevat een overzicht van de ontwikkeling der drink water-voorziening sinds de tweede helft der negentiende eeuw. Aangenomen mag wor den, dat thans 84 pet. der woningen aan een waterleiding is aangesloten. In het dichtbevolkte Westen nadert het percen tage de 100. De Verkeerskamer van de Rotterdamse rechtbank heeft vanmorgen de 45-jarige S. A. P. uit Rotterdam, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, veroordeeld tot een gevangenisstraf van zeven dagen en ontzegging van de rijbevoegdheid voor de tijd van zes maanden. Volgens de dagvaarding zou hij op 15 November als bestuurder van een auto ge reden hebben in de Rochussenstraat te Rotterdam, terwijl hij onder zodanige in vloed van alcoholhoudende drank zou heb ben verkeerd, dat hij niet in staat moest worden geacht dat motorrijtuig naar beho ren .te besturen. De eis was een gevangenisstraf van drie weken en ontzegging van de rijbevoegd heid gedurende zes maanden. De x-echtbank was van oordeel, dat de overtreding van het eerst lid van artikel 26 van de Wegenverkeerswet een dermate ernstig feit is, dat, mede met het oog op de generale preventie, termen voor een prin cipale vrijheidsstraf aanwezig zijn. Bij het bepalen van de strafmaat heeft de recht bank ovex-wogen, dat de gevolgen van her vonnis ernstig zullen zijn voor verdachte. TAMPA (Reuter) Bij twee botsingen van vliegtuigen zijn in de Amerikaanse staat Flox-ida elf vliegers om het leven ge komen. Drie worden er nog vermist. Bij het eerste ongeluk vlogen twee straalbom- menwerpers van het type B-47, die atoom bommen vervoex-en kunnen, tegen elkaar. De acht inzittenden kwamen om het leven. Bij de tweede botsing vlogen een bommen werper van het type B-29 en een straal jager van het type F-86 tegen elkaar. Drie vliegers zijn bij dit ongeluk om het leven gekomen. Drie mannen worden nog ver mist. WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op Woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op Donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 11