VANMORGEN IN DE V1SHAL -EN OP ZEE Gemeenten hebben bezwaren tegen ont wer p-m o n umentenwet Ernstig verkeersongeluk bij Vinkenbrug te Halfweg KAPPER BOON net meisje „Locale bestuursorganen moeten een stem in het kapittel hebben" Handelaar in vuilnis krijgt f 30.- boete NZH-tram ramde een met pulp beladen auto; chauffeur gewond Welterianen ontstemd over de KVP Coaster Paloma maakt slagzij door ijsafzetting Luidsprekers 'n pracht Kerstboom DINSDAG 2 0 DECEMBER 1955 Schipholaffaire Tachtigjarige bromfietser in botsing met zandauto Russische ambassadeur in Bonn aangekomen Ex-KNP'ers in Nijmeegse raad verbitterd Brits schip in het ijs van de Finse Golf gekraakt ADO protesteert tegen toekennen strafschop Scheepvaart in de kou Sport in 't kort Kanjer Saoedi-Arabië duldt geen Britse inmenging o«e»4e voe,ie! Haarlem Grote Houtstr. 46 Voor goeie H, Wij handhaven de lage prijzen li DE VERENIGING VAN Nederlandse Gemeenten heeft aan de Tweede Kamer een adres gezonden inzake de ontwerp-monumentenwet, die in September bij de Kamer is ingediend. De vereniging betoogt dat het ontwerp vrij ernstige tekortkomingen vertoont op enige belangrijke punten, waarbij in het bijzonder de gemeentebesturen nauw zijn betrokken. Deze punten zijn de centralistische opzet, het grotendeels ontbreken van de mogelijkheid van afweging van de belangen der monumentenbescherming tegen andere bestuursbelangen, b.v. op planologisch gebied, het ontbreken van een behoorlijke schadevergoedingsregeling ten opzichte van de lagere bestuursorganen en het ontbreken van een speciale mogelijkheid tot onteigening ter bescherming van monumenten. Het wetsontwerp wekt de indruk, aldus het adres, dat monumentenbescherming vrijwel uitsluitend een zaak is die zich afspeelt tussen de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, de in te stel len Monmentenraad en de eigenaar van een monument. Het komt de vereniging voor dat een aantal aanvullingen nodig is, opdat bij alle monumenten, die zich op het grondgebied van een gemeente bevinden, geen beslissingen worden genomen zonder advies van het gemeentebestuur en zulke beslissingen steeds door het gemeente bestuur in beroep kunnen worden be streden. Het is bekend, zo wordt verder opge merkt, dat bouwkundige monumenten zich veelal bevinden in de bebouwde kernen van de gemeenten. De aanwezigheid van deze oude kernen stelt bestuur en burgers dikwijls voor moeilijkheden. Bij de oplos sing van deze moeilijkheden zal het be lang van de monumentenbescherming wel dikwijls, doch lang niet altijd, de doorslag kunnen geven. Volgens de vereniging zal de wet een regeling moeten bevatten, krachtens welke in bepaalde gevallen het primaat van de monumentenbescherming kan worden doorbroken. Volgens het wetsontwerp kunnen ge meentebesturen van hogerhand worden verplicht, bepaalde stedebouwkundige maatregelen tot stand te brengen die met het oog op de plaatselijke behoeften niet vereist zijn. Dit kan tot niet onbelang rijke financiële verplichtingen voor het gemeentebestuur leiden. Er bestaat der halve aanleiding, aldus het adres, de mo gelijkheid in het leven te roepen aan de gemeenten eventuele extra-kosten te ver goeden. Tenslotte merken adressanten op, dat de beste bescherming van een monument is gelegen in de verwerving van de eigen dom van dat monument door een open baar lichaam of een in het belang der monumentenzorg werkzame organisatie. Het zwijgen van het ontwerp over speciale voorzieningen, waardoor de noodzakelijke eigendomsoverdracht wordt verzekerd, voelt men als een ernstig gemis. De Haarlemse politierechter mr. H. G. Rambonnet heeft Maandagmiddag een geldboete van dertig gulden, te vervangen door twaalf dagen hechtenis opgelegd aan de Haarlemse handelaar in vuilnis C. J. D. ter zake van verduistering van een aantal limonadeflesjes ten nadele van de K.L.M. In deze zaak, de zoveelste uit de Schiphol affaire, werden zes getuigen gehoord. De eerste van hen, een wachtmeester van de Rijkspolitie, die als verbalisant was op getreden, verklaarde, er van op de hoogte te zijn, dat er een overeenkomst had be staan tussen de verdachte en de K.L.M. betreffende de vuilnisbelt op Schiphol. De verdachte moest het afval en vuilnis weg halen, maar voorwerpen van waarde aan de K.L.M. teruggeven. Bij onderzoekingen zou zijn gebleken, dat de verdachte onge veer zeven achthonderd limonadeflesjes had achtergehouden. De tweede'getuige was bij verdachte als chauffeur in dienst geweest; hij verklaarde dat de waardevolle voorwerpen op last van de verdachte iedere dag naar diens pakhuis in Haarlem moesten worden gebracht. Het andere gedeelte ging naar een vuilnisbelt bij Vijfhuizen. „Liever geen eed!" De derde getuige, die sorteerder in dienst van verdachte was geweest, maakte er aanvankelijk heftig bezwaar tegen, de eed af te leggen. „Ik heb er tabak van, sinds ik er de vorige keer ben ingelopen", zei hij, daarmee doelend op de meineed, waaraan hij zich in verband met de Schip holaffaire enige tijd geleden had schuldig gemaakt, met alle gevolgen van dien. Omdat de verdediger van verdachte, mr. J. P. Vreeken uit Amsterdam, de man evenwel een vraag wilde stellen, moest hij er toch aan geloven. De raadsman wilde weten, hoe de flesjes er hadden uitgezien en de getuige verklaarde, dat ze onder het vuil, olie en verf hadden gezeten. Een andere getuige, werkzaam bij de K.L.M. en die betrokken was geweest bij de totstandkoming van de overeenkomst, deelde mee, dat zowel mondeling als schrif telijk was overeengekomen, dat de ver dachte onder meer de flesjes zou terug brengen. Maar langzamerhand was de K.L.M. tot de conclusie gekomen, dat deze flesjes te vuil en de teruggave ervan daar om niet meer lonend was voor de K.L.M., zodat men thans heeft besloten, bij een volgende overeenkomst de flesjes niet meer terug te vragen. Zij hebben altijd al een dubieuze post bij de K.L.M. gevormd, aldus deze getuige. De houder van de vuilnisbelt in Vijfhui zen getuigde, dat hij dagelijks Schiphol- vuil kreeg, en dat daarvan de goederen van enige waarde door verdachte werden weg gehaald. Volgens deze getuige waren de schoonmaakkosten van de flesjes hoger dan het bedrag, dat zij, schoongemaakt, opbrachten. Van een andere getuige, die eveneens als sorteerder in dienst was geweest van de verdachte, werden de verklaringen zorg vuldig opgeschreven en later door hem on dertekend, omdat de politierechter het vermoeden kreeg, dat er een meineed in het spel was. Hij verklaarde, dat de bij het sorteren gevonden flesjes bijna altijd in dozen verpakt werden en dan naar Vijf huizen werden gebracht, waar de verdach te ze later ophaalde. Sfeer Nadat de rechtbank in raadskamer was ge weest, hield de Officier van Justitie zijn requisitoir, waarin hij onder meer zei. dat het hier niet zozeer gaat om de voorwerpen als wel om de sfeer, waarin de hele gang van zaken zich heeft afgespeeld. Hij vroeg zich af, of men iemand wel kan straffen, als de bestolene geen prijs stelt op het ge stolen goed. Niettemin achtte hij bewezen, dat de verdachte vele flesjes heeft doen verdwijnen en te eigen bate heeft meege nomen. Ook al omdat de verdachte reeds vier veroordelingen wegens diefstal en he ling achter de rug heeft, vroeg hij een boe te van f 75 of 20 dagen hechtenis. De verdediger kon het met „deze welis waar zeer kleine straf" niet eens zijn. Hij was van mening, dat de flesjes, door de staat, waarin zij verkeerden, niet tot de waardevolle voorwerpen behoorden. Hij vroeg vrijspraak of ontslag van rechtsver volging. Mr. Rambonnet kwam, rekening houdend met de sfeer, waarin alles zich had afge speeld, tot zijn vonnis van dertig gulden boete. Dezer dagen zal de verdachte terecht staan voor een soortgelijke Schiphol-zaak. De tachtigjarige heer H. G. Vriend, die Maandag op een bromfiets in de Beekzang- laan reed, verleende op het kruispunt met de Vondellaan geen voorrang aan een uit de richting Wijk aan Zee komende zand auto, bestuurd door de heer W. B. Deze kon een aanrijdig niet voorkomen. De bejaarde bromfietser is met een hersenschulding en enige gebroken ribben naar het St. Anto- niusziekenhuis in IJmuiden overgebracht. Zijn bromfiets werd zwaar beschadigd. BONN (ANP) De eerste Russische ambassadeur in de bondsrepubliek komt vroeger naar Bonn dan was verwacht. Va lerian Zorin wordt vandaag op het vlieg veld Wahn bij Keulen verwacht met een aanzienlijke uitbreiding van de Russische staf, die reeds in Bonn werkzaam is. Tot voor kort had men in Bonn aangenomen, dat de Russische ambassadeur pas in het nieuwe jaar naar de West-Duitse hoofdstad zou komen. De bondsregering heeft nog al tijd geen candidaat voor de post in Moskou gevonden. Zorin zal zijn intrek nemen in een tot voor kort door de Franse bezetting ge bruikte millionnairsvilla in Rolandseck aan de Rijn, tegenover Rheindorf, waar dr. Adenauer woont. Sedert enk'le weken is men bezig de villa tot een waardige resi dentie voor de Russen in te richten. De bureaux der Russische ambassade zullen eveneens in Rolandseck, vijftien ki lometer ten Zuiden van Bonn, worden ge vestigd. Hiervoor is het oude hotel Ro landseck uitgekozen, dat vroeger dienst deed als kazerne der Franse gendarme rie en sedertdien zo ongeveer het enige nog verwaarloosde aan de Rijnoevers liggende hötel is. Het hotel heeft zeventig kamers. v Bij de emballagefabriek „De Phoenix" in Halfweg is vanmorgen omstreeks half tien een met pulp beladen vrachtauto, die bij de Vinkenbrug aldaar de trambaan langs de rijksweg AmsterdamHaarlem overstak in botsing gekomen met een tram van de NZHVM. By dit ongeluk werd de chauffeur van de vrachtauto, de heer J. Heeremans, ernstig gewond. Hij werd overgebracht naar de Mariastichting in Haarlem. De vrachtauto was kort tevoren van de suikerfabriek „Holland" in Halfweg ver trokken in de richting Haarlem. Bij de Vinkenbrug draaide de chauffeur zyn wa gen rechtsaf de overweg op met de be doeling de polder ten Noorden van de rijksweg in te ryden. Precies op hetzelfde ogenblik naderde, eveneens uit de richting Halfweg de tram van de N.Z.H.V.M. De trambestuurder kon een botsing niet meer voorkomen en ramde de vrachtauto, die vyftig meter werd mee gesleept voordat de tram, die inmiddels ontspoord was, tot stilstand kwam. Uiteraard veroorzaakte dit ongeluk ern stige verartging, maar toch werd de tram- dienst voortgezet. Van Haarlem reden de trams tot aan de plaats van het ongeluk. Tijdens de algemene beschouwingen over de gemeentebegroting van Nijmegen heeft het oudste lid van de fractie van de voor malige K.N.P., drs. B. Troost, een uiteen zetting gegeven over de verhouding tussen K.N.P. en K.V.P. Hij zeide daarin onder meer: „Nog altijd bestaan er bij oud- K.N.P.-ers bezwaren tegen de sociale, fis cale en economische politiek van de K.V.P. die hen te links is georiënteerd. Dat de roep tot eenheid de enige reden tot opheffing van de K.N.P. zou zijn geweest, werd door hem betwijfeld. Ook keur ik in de K.V.P. af, dat zij volledige opheffing van de K.N.P. geëist heeft, een fusie of werkgemeenschap in de K.V.P. ware volgens mij beter ge weest". Mede namens zijn fractiegenoot, de heer P. Mulder, verklaarde drs. Troost, dat zij zich gebonden blijven achten aan het ver kiezingsprogram van de voormalige K.N.P., ter gelegenheid van de gemeenteraadsver kiezingen in 1953 uitgegeven. Voorts keur de drs. Troost de mentaliteit van de K.V.P.- fractie in de raad ten opzichte van de K.N.P.-leden af: „De K.V.P. is blijkbaar van mening, dat nu de koop is gesloten de slaven haar eigendom zijn". Hij besloot met de opmerking, dat vele aanhangers van de K.N.P. van mening zijn, dat het hun in de toekomst onmogelijk zal zijn, hun stem op de K.V.P. uit te brengen. Na de aanrijding tussen de vrachtwagen en de N.Z.H.-tram hij de Vinkenbrug raakt de vrachtauto, die klem zat onder de tram, in brand. Het vuur werd met enkele schuimbliLSsers bedwongen. Daar moesten de passagiers overstappen in trams, die uit Amsterdam aan de andere kant van de ontspoorde wagen arriveerden. Om kwart over elf was de baan weer vrij, waarna men de dienst weer normaal kon vervolgen. Over de toestand van de chauffeur kon men ons bij de Mariastichting nog geen nadere bijzonderheden verschaffen. Veertien man gered HELSINKI, (Reuter/AFP) De veer tien opvarenden van een 363 ton metend Brits motorschip, de „Judith Mary", heb ben drie dagen en nachten een verbeten strijd tegen het ijs moeten voeren om te verhinderen, dat hun schip door ijsafzet ting zou kapseizen en vergaan in de Finse golf. Vrijdag was het vaartuig nabij Lovisa aan de grond gelopen. De ijsgordel aan de Finse kust die zich uitbreide hield het schip Maandag nog rechtop, al stond de machine kamer reeds onder water. Pogingen om de veertien mannen met reddingboten of hefschroefvliegtuigen te redden moesten worden opgegeven door hoge zeesang en sneeuwval. De Finse ijs- breker „Sampa" heeft de „Judith Mary" bereikt. Een loodsboot, die de ijs-breker was gevolgd, nam de bemanning van het in een vormloze ijsmassa veranderde schip aan boord. Een Zweedse en twee Finse ijsbrekers hebben zeven schepen bevrijd, die in de Botnische Golf, het Noordelijke deel van de Oostzee, waren vastgevroren. De schepen drie Zweedse, een Fins, een Deens, een Liberiaans en een Panamees waren dooi de vorst verrast, die dit jaar in dit gebied vroeg inviel. De ijsbrekers proberen nog zeven schepen te bevrijden, die in de Zweedse havens Piteaa en Skellefteaa door het ijs zijn ingesloten. Het bestuur van ADO heeft geprotesteerd tegen het toekennen van een strafschop aan Stormvogels in de Zondag in Den Haag ge speelde wedstrijd. Men is van mening dat Snoeks jr. op correcte wijze werd aangeval len door de ADO-spil Van der Meer. Dit in tegenstelling met de mening van scheids rechter Verkerk, die een strafschop toe kende,, waaruit De Boer scoorde. Zoals men weet eindigde de wedstrijd in een gelijk spel. Eén trawler vandaag Van de twee trawlers, die binnen waren, loste alleen de „Elie" (van 6 Dec.) 680 kis ten, waarvan 270 schelvis, 10 makreel, 110 open wijting, 100 dichte wijting, 50 zwarte koolvis, 90 gul, kabeljauw en witte kool- vis, 50 diversen en voorts 50 stuks stijve kabeljauwen. De HD 77 was er met 120 kisten schelvis, 30 gul, 50 makreel en 120 wijting en twee span netjes voerden 200 kisten sardien aan. Sardien Die sardien noteerde vanmorgen f 15 tot f 19 voor een kist van 40 kg. Een paar kis ten haring gingen van de hand voor f 18 en de goede makreel voor f 30 tot f 32. Voor export Buitenland nam vandaag regels kabel jauw af voor f 102, kleine voor f 45 tot f 50, kisten kabeljauw voor f 154 tot f 160 en kleine voor f 134 tot f 144. De witte koolvis maakte f 94 tot f 108. Het binnenland In Binnenland kocht grote gul voor f 42 tot f 44, middel voor f 35 tot f 37, torgullen voor f 22 tot f 24. De zwarte koolvis maakte f 62 tot f 66, leng f 70 tot f 74, grote schelvis f 32 tot f 36, grootmiddel schelvis f 32 tot f 25, kleinmiddel f 30 tot f 24, pennen f 26 tot, f 19 en braadschelvis f 26 tot f 18. Wijting maakte f 14 tot f 18. Tong en schol waren er niet. Besommingen De besommingen van de trawlers waren gisteren: Postboy f 17.270, Soerabaia f 17.000, Claesje f 20.000. Zaterdag en Zondag op zee In het weekeinde was de haringvisserij in het Kanaal wisselvallig. Er waren log gers met trekjes van 20 kantjes en dag- vangsten van 10 tot 60 kantjes en daarbij meldden van de trawlers de „Gelria" een vangst op Zondag van 200 manden en de „Dirkje" van 150 manden. Zaterdag hebben de trawlers om de Noord kunnen vissen. Er werden trekken van 40 tot 100 manden hoops gedaan. De „Her man" deed nog een trek van 150 manden; de dagvangsten liepen van 250 tot 150 man den hoops. Zondag was de visserij om de Noord onmogelijk door stormweer, sneeuw en hagelbuien. Alle schepen lagen te ste ken. Boven de zestigste breedtegraad werd het vissen bovendien bemoeilijkt door ijs afzetting. Maandag op zee De haringvisserij in het Kanaal schijnt nog iets op te leven voor het jaar om is. De trawlers „Gelria" en „Dirkje" meldden gisteren trekken van 100 en 180 manden, maar ook trekken van 5 manden haring. De Oceaan 5 had een dagvangst van 70 kan tjes; de „Janny" daarentegen van slechts 20 kantjes. Om de Noord werd de trawlvisserij gis teren hervat. Het v/eer was iets beter. De dagvangsten liepen van 100 tot 300 manden hoops bij trekken van 30 tot 60 manden hoops. De „Medan" deed twee mooie trek ken koolvis; een trek van 100 en een trek van 150 manden. Haringvangsten De Katwijkse en IJmuidense loggers meldden vannacht de volgende vangsten: KW 163—15, 68—80, 50—15 110—45, 20—1, 24—30, 40—2, 41—6, 48—25, 2—1, 9—30, 544, 83—20. IJM 75—40. Geen vangst: KW 138, 45, 67. Trawlloggers: KW 744 k., 10140. Nachtvangsten van de loggers Arie Nico, 120 kg tong en 2 m. vis en 1 kab.; Cornelis, 50 kg. en 2 m.; Adrianus, 70 kg. en 3 m.; Marianne, 90 kg. en 5 m.; Dol fijn, 40 kg. en 2 m.; Gebroeders, 50 kg. en 2 m.; Verwachting, 60 kg. en 4 m.; Prinses Margriet, 60 kg. en 1 m.; Elizabeth, 50 kg. en 2 m.; Saturnus, 15 kg. en 1 m.; Jan, 80 kg. en 5 m.; Willempje, 50 kg. en 3 m.; Alida, 40 kg. en 3 m.; Vrouw Dirkje, 40 kg. en 3 m.; Jacoba, 80 kg. en 5 m.; Avontuur, 80 kg. en 4 m.; Petronella, 100 kg. en 3 m.; Het 493 bruto ton metende kustvaartuig „Paloma" van J. en H. Westers uit Gro ningen, dat onderweg is van Kotka (Finse Golf) naar Gent met een lading hout heeft moeilijikheden van de strenge kou onder vonden. Aan dek vervoert het schip een lading hout en het overkomende water, dat tegen het hout spat, is gaan bevriezen. Door het gewicht van het ijs maakte de „Paloma" een slagzij van 35 graden. Het vaartuig heeft nu bij Hango (een eilandje aan de Zuidwest kust van Finland) een schuilplaats gezocht. Met vereende kracht is men begonnen het ijs weg te hakken en op het ogenblik heeft men al veertig ton verwijderd. Wanneer men met dit werk gereed is gekomen, zal het schip zijn reis kunnen vervolgen. Het 494 brt ton metende kustvaartuig „Muphrid-n" van Van Nievelt, Goudriaan en Co, dat met hout onderweg is van Her- nosand (Oostkust Zweden aan de Botni sche golf) naar Gent, heeft gisteren tenge volge van zware ijsgang schroefschade op gelopen. Hierdoor moet het schip, dat in middels open water heeft bereikt, zijn reis in een langzamer tempo vervolgen. Het is waarschijnlijk, dat de „Muphrid-n" eerst naar Rotterdam zal komen voor het vast stellen en ^eventueel herstellen van de schade. TIENKAMP. Aan de tienkamp voor heren van de Nederlandse Tafeltennisbond, die op 15 Januari in het AMVJ-gebouw in Amsterdam zal worden gehouden, zullen de volgende spelers deelnemen: De Buy, Col- mans, v. d. Spek, Stoop, Goudsmit, Weel, Hogendoom, Van Zoelen, Gimbel en Schoofs. DRIES. In het Belgische voetbalelftal dat op 25 December in Brussel tegen Frank rijk uitkomt, is Marcel Dries (Berchem Sport) thans definitief als rechtsbuiten gekozen. Diricx (Union St. Gilloise) wordt hierdoor aan de reserve's toegevoegd. SPORT IN HET KORT WERELDRECORD. De Zwitserse be roepsrenner Strehler heeft in Zürich het wereldrecord op de vijf kilometer op een overdekte baan gebroken, door deze afstand te rijden in zes minuten en 14 seconden precies. Hij verbeterde het oude record, dat met 6.19.2 op naam van de Luxemburger Lucien Gillen stond, dus met niet minder dan 5 1/5 seconde. WERELDRECORD. Lorraine Crapp, een 20-jarige vrije slagzwemster, die één van de favorieten van Australië voor een gou den médaille is, heeft een poging gedaan het wereldrecord van Willy den Ouden, dat op 1 min. 4,6 sec. staat en van Fabruari 1936 dateert, te verbeteren. Lorraine Crapp noteerde 1 min. 5 sec. en bleef dus slechts 0,4 sec boven het record van Willy den Ouden. ccooc<xocoocococc<>occcocccoccccocoocccooocococococoocorc 8 Agatha Arie, 100 kg. en 3 m.; Arie, 80 kg. en 3 m.; Verwachting, 90 kg. en 4 m.; Floris, 40 kg. en 3 m.; Coen Bot, 70 kg. en 4 m.; Heemstede, 50 kg. en 2 m. Nachtvangsten van de kotters Victoria 70 kg. toing en 4 m. vis; Corne lia Adriana 20 kg. en 1 m., keer vastgelo pen; Willy Alida 60 kg. en 4 m.; Albatros 80 kg. en 3 m.; Gerda Marianne 60 kg. en 3 m.; Tiny 70 kg. en 4 m.; Prinses Beatrix 40 kg. en 2 m., een trek kwijt; Twee Gezus ters 50 kg. en 3 m.; Johanna Cornelia 60 kg. en 2 m.; Zeearend 80 kg. en 5 m., een trek kwijt; Adriana Catharina 60 kg. en 2 m.; Willem 40 kg. en 2 m.; Alice 70 kg. en 2 m.; Jacoba 160 kg. en 4 m.; Kon. Juliana 80 kg. en 7 m.; Jana 60 kg. en 2 m.; Hendrikje 60 kg. en 2 m.; Hoop 1 80 kg. en 3 m.; Hoop 2 90 kg. en 4 m.; Wiron 1 80 kg. en 2 m.; Nehim 1 90 kg. en 6 m.; Nehim 3 80 kg. en 5 m.; Vier Gebroeders 80 kg. en 4 m.; Jan Willem 90 kg. en 2 m.; Internos 80 kg. en 1 m.; Flevo 90 kg. en 2 m. Voor Woensdag Voor de Woensdagmarkt waren vanmor gen bekend de „Bergen" en de „Abraham". De „Bergen" (van 8 Dec.) voert aan 765 kisten vis, waarvan 240 schelvis, 100 ge stripte wijting, 100 dichte wijting, 200 kool vis, 70 makreel, 10 haring; de „Abraham" (van 9 Dec.) 750 kisten vis, waarvan 350 schelvis, 150 kool, gul en kabeljauw, 125 makreel, 100 haring, 25 wijting. Ook de „Wiron 2" zou thuisvarende zijn voor de Woensdagmarkt, evenals de HD79. Beide schepen komen met rondvis. Oudste boten SCH117 (van 6 Dec., Wiron 2 (van 9 Dec.), KW81 Albertha Hendrika (van 10 Dec.), Herman, Deining en Medan (van 12 Dec.), Vios, Nestor en SCH171 (van 13 Dec.), Vikingbank, Allanwater, Maria van Hattem (zender kapot) (van 14 Dec.). Binnengekomen schepen IJM 16 Bergen, 32 Elie, 205, 249, 241, 296; KW 135 Emma-Wilhelmina. 169 Aleida, 123 Robert-William; SCH 7 Willy, 135 Cor nelia-Maria, 153 Onderneming 4, RO 46 Claesje; VL 77 Abraham; UK 4, 94, 90, 78, 93. Vertrokken schepen IJM 79 Soerabaya, 35 Post-Boy, 210 Wiron 1, 85 Klaas Wijker, 204 Verwachting, 45 De Hoop, 7 Mrianne, 205, 241, 206, 240, 4, 59, 212, 19, 5, 3, 218, 31, 22; SCH 171 Cornelis-Vrolijk, 7 Willy; VD 9; AM 26, 18, 16; WR 33, 34, 50, 49; UK 3, 94, 4, 90; BU 31; TX 14; RO 2 Dolfijn, 29; HD 184; KW 84 Jan, 125 Petronella,, 126 Agatha Arie, 17 Arie Nico, 169 Aleida, 26 Concordia, 155 Arie, 104 De Vrouw Dirkje, 51 Prinses Mar griet, 114 Avontuur, 65 Willy Alida, 69 Sa turnus, 24 Cornelis, 64 Elizabeth, 97 Ella Christina, 107 Jacoba, 59 Floris, 28 Ver wachting, 108 Gebroeders, 105 Jacoba, 91 Ailda, 89 Willempje, 57 Dina-Marie, 25 Wilhelmina 1, 162 Vier Gezusters, 76 Excel sior 3, 35, 88, 92, 53, 94, 165, 79, 62, 210, 30, 68, 72, 133, 56, 60, 71, 58, 36, 12, 178, 34, 37. fj Bij het garen van de eieren ontdekte8 mevrouw Van Dompselaar aan de Berg- 8 weg 60 te Santpoort hedenmorgen een g bijzonder omvangrijk ei van haar ge- 6 liefde koekoekshen „Grijsje". Ofschoon' het leven in het kippenhok doorging, g 6 alsof er niets was gepasseerd, was dit g g toch wel degelijk een ei om opzien te g p baren. De andere eieren vielen er bij i in het niet en toen mevrouw Van Domp- g 8 selaar het op een weegschaal legde, zag ft g zij dat de naald om de 120 gram schom- g melde. 8 ei Wij vernamen, dat zulk een gewicht een g zeldzaamheid is. Soms blijkt een der- g gelijk ei bij doorlichting een ander er x in te houden, in andere gevallen bevat p het twee of drie dooiers. Over het al- ft gemeen is zulk een ei een gevolg van 8 een afwijking van de eierleider. Bij alle trots over deze prestatie mengt zich bij mevrouw Van Dompselaar enige bezorgdheid voor haar „Grijsje' 8 Wij hopen met haar, dat de kloeke hen 8 geen nadelige gevolgen van dit fraaie. X werkstuk zal ondervinden. XCCOCXXXÏOOCOCODOOOCOOCOOOOOCOCOCOOCOOCOSOOCCCCCOCOCCCXX» NEW YORK (Reuter) Saoedi-Arabië heeft gedreigd het geschil met Groot-Brit- tannië over de Boeraimi-oase aan de Vei ligheidsraad van de UNO voor te leggen, indien er geen „onmiddellijke" regeling wordt bereikt. Adbel Rahman Azzam, voormalig secretaris-generaal van de Ara bische liga en thans lid van de Saoedi- Arabische UNO-delegatie, uitte deze waar schuwing op een persconferentie. Hij deel de echter mee, dat Saoedi-Arabië bereid is in te stemmen „met arbitrage op welke internationale beslissing ook". Saoedi-Arabië en het onder Britse be scherming staande sultanaat van Muscat maken beide aanspraak op de oase aan de Perzische golf, die naar men gelooft rijk is aan olielagen. De troepen van het sulta naat bezetten vier dagen geleden Nazwa, de hoofdstad van Oman. Dit gebied stond onder het gezag van de Imam van Omam, een plaatselijke Sjeik en religieuze leider. Troepen van de sultan van Muscat en de Sjeik van Aboe Dhabi, onder leiding van Britse officieren, bezetten in October de Boeraimi-oase. Azzam sprak thans van een „nieuwe Britse aggressie", naar aanleiding van de bezetting van Nazwa. Hij zei, dat de Britse acties tot doel hadden de hand te leggen op de oliebronnen. Er heerst thans een oorlogstoestand in Oman, aldus Azzam. „De ernstige weerslag van dit nieuwe kolonialisme is een toenemende bedreiging van de vrede en stabiliteit in het gehele Midden-Oosten". Saoedi-Arabië zou de Britse acties niet aanvaarden, noch in de Boeraimi-oase, noch in Oman of elders op het Arabische schiereiland. Leuke sterke kinderlaarsjes met dubbele crêpezooi,veter, sluiting met zware koperen haken. Speciale wolvoering. En de prijs??? m BERVOETS-VRIEZELAAR V y Ook te leveren in juchtleder. sch oen VA^'*?:V.v.V.V( BIJVERDIENSTEN. Gr. inr. op het geb. v. booi'den, overh. chem. reinigen vr. actief opvolger v. colp.-be steller in best. rayon. Brie ven L 4920. Kousenfabrieken Hin N.V heeft plaats voor VORMER. Aanmelden dagelijks. Afd Personeelszaken, Zijlweg 138 Haarlem. Dame zoekt PRETTIGE WERKKRING in gezin waar zij de taak van de huisvrouw op zich kan nemen. Veel er varing, goede referenties. Br. L 4929. Net pers. 37 jaar vraagt BIJ VERDIENSTE. onverschillig wat. Brieven L 4930. DEKENS OVERTREKKEN in elke gewenste kleur met prachtige zijde en satinet. Textielhandel J. H. Oester- holt, Driehuizerkerkweg 94, Driehuis. Tel. 5084. WASMACHINEFABR. heeft regelmatig electrische was machines met lichte emaille- beschadigingen Gloednieuw met garantie f 145, desgew afbetaling Centrifuges f 150 Afd Depót, Anna van Bu- renlaan 44, Tel. 39204, H'lem. LOMPEN, METALEN, OUD PAPIER worden tegen de hoogste prijs bij U gehaald door Fa Max Gosschalk, Kanaalstraat 48. Tel. 5852. ..v v - '.iüLu.NS en Gi Bijzonder aanbevolen Paolo Soprani 80 bass. 4 registers met koffer f 375. Laat U ver der voorspelen, Hohner en Weltmeister Gitaren, solide en goed van toon tegen lage prijs. Bovendien alles desge wenst zonder vooruitbet. Ac cordeonspecialist Cor Schef- fer, Rijksstraatweg 59, H.-N. TE KOOP: 6 mooie stoelen bekleding terra. Koopje. Noorderlaan 31, Velsen-N. TE KOOP: veren schudbed met peluw, dubb. groen em. gasstel m. blad. Elzenstr. 28, IJmuiden-O. TE KOOP: dichte bakfiets f 75. pick-up f 60. Kennemer- laan 34. Te koop een in g. st. zijnd wit geëm. KOLENFORNUIS Kompasstraat 24. MOBYLETTE te koop, ook te ruilen v. leren jas of jek ker. B. en Arnoldkade 14zw. Z. g. a. n. JONGENSJAS te koop wegens te klein, 1. 10 j. Tuindersstraat 37. Te koop een solide en royaal KINDERLEDIKANTJE. Ver horst, Moerbergplantsoen 97. 3 SLACHTKONIJNEN te k. bij Boer, Driehuizerkerkweg no. 56. TE KOOP: damesrijwiel z. banden. Tevens damesframe, wielen en verdere losse de len. Rijnstraat 56, IJm.-Oost. Herenknippen 65 Scheren 25 Kinderen knippen 50 en 65 J P Ooenstraal iZ. IJ muiden Zaterdags geen kinderen knippen U Vanzelfsprekend slaagt ook dit jaar voor in elke maat en prijs weer het beste bij Bloemenmagazijn A KRAAK KENNEMERLAAN 129 Tel. 4528 Tevens prachtige Kerst stukjes, Kerstbakjes enz. enz. Gevraagd in drogisterij een v. winkelwerk, liefst enigs zins met het vak bekend. Br. no. IJ 69.

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 3