Franse socialisten ondergingen een „ontburgerlijkingsproces" IN DE WERELDPOLITIEK Bezorgdheid over de NA VO In hun oppositie tegen de regeringsmeerderheid Agenda voor Haarlem u -§M> Vijftig jaar geleden Wapenschouw der politieke partijen /"Hoe is het ontstaan?^ Sovjet-leiders terug in hun land Verhond Verschil Vervlogen Ondeugdelijk oorlogsschip gebouwd in Japan Kerkelijk Nieuws Dit woord: Dit woord: OOGAPPEL J 'CJ Baron Fain bij auto-ongeluk in Frankrijk gedood Tiende baggermolen voor Indonesië in Lübeck Afghanistan zal internationale concurrentie niet uitsluiten Uit Haarlems Dagblad van 20 December 1905 DINSDAG 2 0 DECEMBER 1955 O Van onze correspondent in Parijs) Veel sterker dan in Nederland is in Frankrijk de geschiedenis der politieke par tijen door persoonlijklTeden dan door programma's en leerstellingen bepaald. In de partij der Franse socialisten, de Section Internationale de l'Internationale Ouvrière, leeft nog altijd de bijna weemoedige herinnering voort aan twee grote figuren die het politieke geweten van leiders en volgelingen tot op deze dag stempelden: Jean Jaurès en Léon Blum. Jaurès was de volkstribuun, die cle Franse arbeiders van hun eerste ketenen verloste in een tijd dat het com munisme als afzonderlijke politieke macht nog niet bestond. Blum, de fijnge voelige intellectueel en humanist die zelf uit de gegoede burgerij stamde, is de wat tragische figuur geweest die de tweespalt in het Franse proletariaat ver geefs trachtte te overbruggen met zijn Volksfront met de communisten in 1930 waarvan hij later zelf het politieke bankroet moest toegeven. Deze tweeslachtigheid van een partij die zich enerzijds, en geboortehalve in dienst van de arbeiders wil stellen, doch ander zijds betrekkingen ducht met de communis ten die hun vroegere plaats hebben inge nomen, heeft de geschiedenis van de SFIO de laatste kwarteeuw in hoge mate be paald. Het zijn de twee polen waartus sen de partijleiding heen en weer werd ge slingerd. Het was een socialist geweest, de enigszins patriarchale Paul Ramadier, die na de bevrijding de moed had de com munisten buiten de regering te zetten waarover hij de leiding voerde. Deze daad die Ramadier door zijn ver antwoordelijkheidsbesef als regeringschef werd ingegeven, heeft zijn partij aan de voet zware verliezen gekost. Enkele jaren later waren de socialisten gedwongen hun verbintenissen met de andere regeringspar tijen te verbreken om in de oppositie, naast doch onafhankelijk van de commu nisten, een „ontburgerlijkings-kuur" te ondergaan. Sinds 1951, het begin van de nu afgebroken zittingsperiode van het parle ment, hebben de socialisten geen regerings verantwoordelijkheid willen dragen en zijn ze met uitzondering van de kleine acht maanden dat Mendès-France het roer in handen had steêvast in de oppositie ge bleven. De aanstaande verkiezingen zullen aan tonen of deze afwijzende houding, waar voor in het bijzonder de ietwat puriteinse secretaris-generaal, de vroegere Engelse leraar Guy Mollet, de verantwoordelijk heid draagt, vrucht zal afwerpen. In de meeste districten zal de partij zich wel handhaven en in sommige districten zijn zekere vorderingen niet uitgesloten. Ofschoon het bekend is, dat Mollet en Mendès-France elkander slecht verdragen, hebben de socialisten en de liberale radi calen niettemin een verbond gesloten het „republikeins front" dat ze zeker na de verkiezingen in stand willen houden. Mochten ze tezamen, in vereniging met de progressieve radicalen van Mitterrand en Wijlen Léon Blum DINSDAG 20 DECEMBER Lido: „Het purperen masker", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Tarzan en de ivoor- dieven", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Luxor: „De prairie verdwijnt", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: „Slaven van de Nijl", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Fort Ti", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Marnbo", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Studio: „U spreekt met uw moordenaar", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Concert gebouw: 20.15 uui*, Vijfde D-concert door het N. Ph. O. o. 1. v. Hein Jordans. Solist: Andor Foldes. piano. Stadsschouwburg: 20 uur: De toneelgroep „Theater", voert op „Boek va.n de maand" van Basil Thomas. WOENSDAG 21 DECEMBER Lido: „Het purperen masker", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Tarzan en de ivoordieven", 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor: „De prairie verdwijnt", alle leeft., 2, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: „De ko ninklijke reis", 10 en 11.30 uur. „Slaven van de Nijl', 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Fort Ti", 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uui\ Rem brandt: „Marnbo", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Studio: „U spreekt met uw moorde naar", 18 jaar, 2.15, 7 en 9.15 uur. Minerva: 8.15 uur, Kerstspel „Dit wonderbaarlijk kind", van C. Rijnsdorp. Uitvoering onder auspiciën van Bijz. Kerkewerk Herv. Gem. Stadsschouwburg: 20 uur, Charlotte Kohier in „Frasquita". Wilhelminakerk: 20 uur, Interkerkelijke adventswijdingssamenkomst, Kloppersingelkerk: 20 uur, Kerstliederen door het Katwijks- en het Haarlems Chr. Mannenkoor, Alb. de Klerk, orgeL Guy Mollet de linkse Gaullisten van Chabandelmas, de volstrekte meerderheid der zetels behalen wat hoogst onwaarschijnlijk is dan zal hun „platform" als regeringsprogram ma dienen. Daarvoor zullen Mendès-France en Mollet om de eerste plaats en het pre mierschap moeten vechten. De programma's van de socialisten en de radicalen van PMF liggen dicht bij ehcaar. Beiden willen ze de macht breken van de „lobby's", de grote belangengroepen die zo'n funeste invloed hebben op de Franse politiek. Ze zijn voorstanders van een ge leide economie en ze zouden er geen be zwaar in zien op de militaire uitgaven te bezuinigen. Ook in de Noord-Afrikaanse politiek lopen hun inzichten gelijk. Bei den wensen ze een einde te maken aan het koloniale tijdperk waarvan de conservatie ven geen afscheid kunnen nemen. Alleen ten aanzien van het Europese vraagstuk kunnen zich moeilijkheden voor doen. Dat punt is in het gemeenschappelij ke verkiezingsprogramma omzichtig be handeld. Mollet was een overtuigde voor stander van het Europese leger waarvoor Mendès-France veel minder voelde. Over dit onderwerp bestond echter óók in de socialistische gelederen geen eensgezind heid. Mannen als Jules Moch, Daniel Mayer en Naegel werden vanwege hun meningsverschillen met Mollet op dit punt zelfs geruime tijd buiten de partij geslo ten. Nu de Europese Verdedigingsgemeen schap sinds lang van de baan is, lijkt het niet onmogelijk dat Mollet en zijn vroege re tegenstanders in en buiten de partij, op den duur een gemeenschappelijk program ma voor de Europese integratie kunnen op stellen. De socialistische partij wordt door een centraal comité van een en dertig leden geleid, waarbij de secretaris-generaal de eerste viool speelt. Het aantal leden wordt op ruim honderdduizend geschat, georga niseerd in „secties" die echter veel minder actief zijn dan de communistische cellen. In 1951 kreeg de SFIO honderd en drie ka merzetels toebedeeld voor ruim twee en een half millioen stemmen. Wanneer dat stemmencijfer wordt uitgebreid, dan zou dat tenkoste gaan van de communisten en/ of de Rooms-Katholieken. Na de oorlog werd in linkse kringen wel gehoopt dat de socialisten zich samen met de progressie ve Rooms-Katholieken van de MRP tot een soort Franse Labour-partij zouden verenigen. Die hoop is vervlogen sedert de Rooms- Katholieken hun ziel en zaligheid verbon den hebben aan het lot van het rechtse blok dat door de conservatieven van Pinay beheerst wordt. De vooruitstrevende ele menten in de MRP zouden uit teleurstel ling over de houding van hun leiders mis schien hun heil willen zoeken bij de so cialisten of de radicalen van PMF waar van ze alleen door de „schoolkwestie" steun aan het Rooms-Katholieke onderwijs, die in 1951 opnieuw werd opgerakeld, eigenlijk nog worden gescheiden. (United Press) De bisschop van An gers, mgr. Chappoulie, heeft in een brief, die Zondag in alle kerken van zijn diocees is voorgelezen, de kiezers vermaand: „Communistisch stemmen betekent niet al leen, ongeacht het voorwendsel waarmee men zijn geweten wil sussen, ongehoor zaamheid aan de kerk. Het betekent dat men een medeplichtige wordt van de erg ste vijand der Christenheid en haar kinde ren". AUVEH'l ENT IE TOKIO, (United Press) Het eerste oorlogsschip dat Japan sedert de tweede wereldoorlog gebouwd heeft is bij de proef vaarten een mislukking gebleken als ge volg van zware trillingen. Hierdoor is de aflevering van de 630 ton metende mijnen- legger Erimo aan de Japanse vloot uitge steld. Deze gang van zaken heeft opschud ding veroorzaakt bij het bureau voor natio nale verdediging dat reeds de twee diesel motoren van 1.250 pk had betaald, waar aan de narigheid geweten wordt. De affaire wordt ook betreurd door Japanse scheeps bouwers aan wier adres Griekse scheep- vaartbelangen het verwijt hebben gericht dat zij slechte schepen bouwen. De Erimo was het eerste van verscheidene schepen die besteld waren door het bureau voor nationale defensie bij Japanse werven en fabrieken voor scheepsmotoren. De romp van de Erimo is bij de Suraga-werf gebouwd en de motoren bij de Sasebo- fabriek. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Vroomshoop (toez.) R. Hoek stra te Ressen. Beroepen te Andel (N.Br.) H. Pol te Wil- nis. Te Rotterdam-Vreeswijk (Strevels- wijk) W. Brinkman te Asperen. Aangenomen naar MeerssenValken burg (L.) J. Stoffels, geestelijk verzorger arbeiderskampen te Blitterswijk. Geref. Kerken Beroepen te Stellendam-Melissant W. Netjes, cand. te Kampen; te Veendam J. W. Vlaanderen te Blokzijl. Bedankt voor Siddeburen dr. A. G. Luiks te Dieven. Tweetal te Apeldoorn (vac. wijlen P. C. de Bruyn) H. v. Rhijn te Leeuwarden en G. W. Rijksen te Rotterdam-Z.; te Vlaar- dingen (6e pred.pl.) D. Visch, evang. pred. te Emmen en F. Vroom te Groningen. Beroepen te Andel (N.-Br.) P. C. L. de Jager, cand. te Maassluis. Chr. Geref. kerken Tweetal te Delft G. J. Buijs te Papen- drecht en K. J. Welema te Midwolde (Gld.) De oogappel is het cirkelvormige ge deelte van het regenboogvlies met de pupil in het midden. Dat wij de oog appel beschouwen als het dierbaarste wat de mens bezit, is begrijpelijk. Men vindt deze gedachte herhaaldelijk in de Bijbel uitgedrukt. „Die ulieden aen- raeckt, die raeckt des Heeren oogh- appel aen", leest men in Zacharias 2:8. Iemand bewaren of bewaken als zijn oogappel is eveneens een aan de Bijbel ontleende zegswijze. Later zei men ook: iemand liefhebben als zijn oogappel en als gevolg van deze vergelijking ging men ook de geliefde persoon zelf zijn oogappel noemen. „Hij was mijn oog appel", zegt in de Camera Obscura me vrouw Marrison die men ten onrech te dikwijls Grootmoeder Kegge noemt van haar kleinzoon William. ADVERTENTIE Een gulden genieting voor 80 cent COMPIEGNE (AFP/ANP) De Frans man baron G. F. J. Fain, sedert 22 Nov. 1951 directeur van „Institute International des Brevets" te 's-Gravenhage, is Zaterdag te Chauny overleden aan de gevolgen van een auto-ongeluk. Zijn vrouw werd bij dit on geluk ernstig gewond. Baronesse Fain wordt in het ziekenhuis van Chauriy ver pleegd. Het elfjarig dochtertje van het echtpaar Fain en haar gouvernante, die achter in de auto zaten, zijn ongedeerd LüBECK, (United Press) De grootste en modernste baggermolen ter wereld, de „Sumatra II" is in Lübeck van stapel ge lopen. Het gevaarte is 107 meter lang en negentien meter breed. Het is de tiende baggermolen, die voor Indonesië is ge bouwd in Lübeck. De scheepsbouwindu- strie te Lübeck heeft orders voor nog zes baggermolens voor Indonesië. De factoren, die bezorgdheid wekken over de gang van zaken bij de NAVO, hopen zich op. Die bezorgdheid is daarom zo ernstig, aangezien deze verdrags organisatie niet alleen het leeuwendeel der West-Europese begrotingen voor militaire kostbaarheden opeist, doch zich ook steeds meer aandient als de enige internationale gecoördineerde daadkracht en waarin dus de prestaties van de verschillende aangesloten landen op het gebied der internationale politiek ver ankerd liggen. Om het duidelijker te maken: als de NAVO zou blijken te falen, zouden de grootste inspanningen van Europese landen jarenlang voor niets ge weest zijn en zouden zij bovendien hun politieke richtingsgevoel verliezen. Dat zou catastrofaal kunnen wezen voor de ganse wereld, maar voor de Europese toekomst in het bijzonder. Want die is langzamerhand wel angstig nauw ver bonden met wat de NAVO zich voorstelt te bereiken. Helaas is dat falen van de NAVO geen hypothese. Want de laatste conferentie der 45 ministers samen vormend de Noord-Atlantische Raad heeft in dat opzicht bezorgde verbazing gewekt, die schrikbarende vragen doet rijzen. Het is te hopen dat de nationale parlementen zich nu spoedig en grondig met deze aangelegenheid gaan bezig houden, om verder onheil te voorkomen. Er is één feit van algemene betekenis, dat onverwijld zou moeten worden bezien en zo mogelijk verholpen, omdat het de hele toekomstige praktijk van de NAVO beheerst. Dit feit moet ongetwijfeld de 45 ministers zijn opgevallen, al hebben zij er niet op gereageerd. De NAVO is niet alleen als militaire organisatie een aantal rondes achter, doch óók als politieke koersgever voor de aangesloten landen. Enkele voor beelden, geput uit de resultaten van de laatste conferentie, tonen deze dubbele traagheid overduidelijk aan. Terwijl de Sovjet-Unie volgens in NAVO-kringen thans bekendgemaakte cij fers een enorme luchtvloot bouwt, die met de nieuwste wapenen is uitgerust en over de modernste snelheids- en bereikmoge- 1 ijk heden beschikt, is de NAVO nog bezig met de constructie van een waarschuwings systeem tegen invallende vliegtuigen. Nu pas heeft men besloten, bij dit waarschu wingssysteem radar te gaan gebruiken een technische voorziening die haar toe passing reeds in de vorige Wereldoorlog vond. Al de jaren die voorbijgegaan zijn en die steeds opnieuw tot „het gevaarlijke jaar" werden gestempeld waarin boven dien reusachtige sommen wei-den besteed1 voor de opbouw van een NAVO-defensie heeft West-Europa zonder behoorlijk waar schuwingssysteem opengelegen voor plotse linge luchtaanvallen. Men heeft die jaren besteed aan de opbouw van een grond- leger, althans van vijftien verschillende schema's van grondJegers, waarin het to verwoord „divisie" het machtigste argu ment vormde. Nu pas en onze minister Staf heeft het op een persconferentie door een simpel voorbeeld duidelijk gemaakt is bij de NAVO het besef doorgedrongen, dat naar het Westen invallende vliegtuigen dienen te worden gesignaleerd. Het voor beeld van minister Staf paste overigens nog in de vorige oorlog. PIij vertelde van één bommenwerper, die boven West-Duitsland verscheen en wiens vlucht naar het Westen dan door Duitse waarnemers voortaan aan Nederland zou worden doorgegeven. Wij, op onze beurt, zullen dan zorgdragen dat het bericht ook aan Engeland wordt door gezonden, wanneer die ene bommenwerper althans volhardt in zijn Westelijke koers.. Niemand, die een moment heeft nage dacht over de doelmatigheid van een militaire organisatie als de NAVO, heeft ooit durven veronderstellen, dat een derge lijke waarschuwingsketen pas in het jaar 1955 als noodzakelijk zou worden erkend. Toch is het blijkbaar zo, en de trots van minister Staf over deze vondst is moeilijk te begrijpen. De NAVO zit dus nu nog midden in de constructie van haar militaire apparatuur, voor zover die in haar jaren geleden opge stelde plannen is voorzien. Wanneer men daarbij bedenkt dat intussen de H-bomstra- tegie het beeld der militaire mogelijkheden ingrijpend heeft gewijzigd, komt men van zelf tot de vraag of de leiders der NAVO r.ooit stilstaan bij de overweging, dat de logge structuur van deze verdragsorganisa tie haar steeds verhinderen zal militair de toon aan te geven of zelfs maar in de pas te blijven, zodat haar kostbare inspannin gen altijd tot onbruikbare resultaten zullen leiden. Doch de NAVO blijft n-iet alleen zuiver- militair achter bij de ontwikkeling, zij mist evenzeer de bus bij de praktische aanpas sing van haar doelstellingen bij de politieke gevolgen der militaire evolutie. Die poli tieke gevolgen zijn door de Sovjet-Unie veel eerder begrepen en in haar koersbe rekening opgenomen. Men heeft in Rusland immers reeds jaren geleden gebroken met de idee, dat een moderne veroveringsoor log vruchten zou kunnen afwerpen voor de beweegredenen die het Russische streven inspireren. Aan de ene kant schijnbaar de Westelijke bewapeningswoede veroor delend, heeft de Sovjet-Unie met heimelijk genoegen gezien hoe deze bewapening de Westelijke landen tonnen gouds kostte en economisch verzwakte. Haar werkelijke politiek werd overgeschakeld: op het eco- nomisch-sociale front, waar de braaklig gende gebieden der voorheen-koloniale, semi-koloniale en nog koloniale landen het eerste doelwit vormden. Terwijl de NAVO zich nog uitputte in de berekening van de kans op een gewapende aggressie van de Sovjet-Unie tegen het Westen, gingen de infiltraties der Russen reeds uit tegen de Aziatische landen die er gevoelig voor zou den kunnen zijn. Totnutoe heeft de NAVO zich alleen om divisies bekommerd, geen ogenblik om de psychologische veroveringstocht van de Sovjets in achtergebleven landen. Militaire pacten en opstapeling van oorlogsmateriaal was voor de NAVO de enig zichtbare weg naar verdediging. Thans is de NAVO bezig zich te verdedigen tegen iets, dat niet meer dreigt en dat zij als het toch komen zou niet zou kunnen keren: een gewapende invasie van de Sovjets in Europa. De Rus sen worden echter niet door „divisies op papier en waarschuwingssystemen per te lefoon" van zulk een aggressie weerhouden. Zij worden tegengehouden door de vernie tigende consequenties van een atoomoorlog, die niet door de NAVO doch door Amerika zal worden beantwoord. En nu zij die niet- lonende oorlog hebben afgeschreven, heb ben zij de steven gewend naar meerbelo- vende verten: de exploitatie van sociale on rust, economische achterstand, koloniale rancunes en anti-Westelijke gevoelens. Op dit terrein ontmoeten zij de NAVO niet. Want die is nog bezig aan haar divisies en haar waarschuwingssystemen uit de vorige oorlog; aan haar kostbare militaire enormi teiten van ouderwets allure, die de Weste lijke welvaart vertragen. Op de laatste NAVO-conferentie zijn schuchtere geluiden vernomen onder meer van onze minister Beyen die aan dacht vroegen voor de „oorlog" op het so ciaal-economisch front, de moderne strijd tussen economische belangen met politieke en sociale wapens. Nu pas en hoeveel jaren zal het duren vooraleer de NAVO over dit onderwerp met een plan komt? De ministers die in de conferentie pleit ten voor een steviger NAVO-propaganda, vanwege het duidelijke gebrek aan enthou siasme bij de Europese volken, hebben wel gevoeld waar de schoen knelde. Doch zij hebben opnieuw het middel op het ver keerde niveau gezocht. Met propaganda maakt men immers geen innerlijk vacuum vol en kan men in het bezadigde Europa althans geen gebrek aan doelmatigheid1 verbergen. Wat er ook aan de NAVO man keert, de hemel moge ons bewaren voor een propaganda die dat verhult! Dat zou im mers niet alleen een volharden in een fa tale fout zijn, doch ook nog het scheppen van een illusie om die fout te verdoezelen. Daaraan hebben de West-Europeanen wel het minst van alles behoefte. Intussen mogen de nationale parlementen zich spoedig intens bezig gaan houden met dit ernstige probleem, waarvan zoveel af hangt. Want als die 45 ministers zo volg zaam blijven volharden in de koers, waar van niemand kan zeggen waar zij heen voert, hebben de volksvertegenwoordigers de dure plicht der correctie. Het is niet de eerste keer, dat op deze bedenkelijke gang van zaken met betrek king tot de NAVO wordt gewezen. Vóór het Russische „glimlach-offensief" begon, werd reeds van vele zijden de veronder stelling geopperd, dat deze organisatie met haar louter militaire instelling de verhou dingen in Europa nadelig beïnvloedde en de onmiskenbare noodzaak tot een basis van samenwerking met het Oostelijke blok negeerde. Die noodzaak is nu nog veel ster ker aan de dag getreden. Terwijl haar doel stellingen ongetwijfeld de volken der Euro pese landen aanspreken verdediging tegen aggressie en infiltratie is immers voorwaarde voor een veilig en gerust be staan volgt de NAVO een averechtse koers, doordat zij voortgaat de Westelijke economie te verzwakken en daardoor de voedingsbodem voor die vreemde infiltra tie, tegen haar wil in, mede helpt bereiden. Bovendien heeft zij nu ook nog haar poli tieke keus beperkt tot een stokpaardje, dat ongetwijfeld een der NAVO-leden West- Duitsland zeer na aan het hart ligt, doch de ovez-ige verhindert bij te dragen tot de vestiging van een stabiele verhouding in Europa. Zij zweert namelijk bij onmiddel lijke hereniging van Duitsland en laat geen kier van de deur open om via onderhande- lingen met het Oosten een bruikbare,werk zame oplossing voor het Duitse probleem te bereiken. Op deze wijze isoleert de NAVO zich tot een vesting, waarin zonder twijfel steeds meer de politieke aspiraties van West-Duitsland tot dogma zullen worden. Deze onvruchtbare politieke hardnekkig heid, gepaard gaande met een even on vruchtbare en hardnekkige militaire illusie, maken de NAVO tot een instituut waarvan de Westelijke landen alleen nog maar pijn lijke ontgoocheling kunnen verwachten. De correctie, die men van de nationale parle menten mag verwachten, dient zich te rich ten op een NAVO die bruikbaar, modern en minder kostbaar is. Zij zal in de toekomst niet in het kielzog der handige Russische manoeuvres moeten varen, doch een eigen initiatief dienen te ontwikkelen en trach ten, de Russen een slag vóór te zijn op de gebieden die in deze tijd nog gelegenheid tot internationale competitie bieden. Zij zal, uitgaande van de ook door haar te bevorderen welvaart der aangesloten landen, het oog moeten richten op de mo gelijkheden van de moderne tijd of zij zal slechts willoos en onvermijdelijk de oogmerken dienen yan haar tegenstanders. J. L. LONDEN-PARIJS (Reuter-AFP) Pre mier Boelganin van de Sovjet-Unie en de eerste-secretaris van de communistische partij Kroësjtsjev, zijn na hun reis naar India, Birma en Afghanistan geestdriftig ontvangen te Tasjkent, de hoofdstad van de socialistische Sovjet-republiek Oezbekistan aldus meldt radio-Moskou. Een half mil lioen inwoners van Oezbekistan hebben beide Sovjet-leiders bejubeld, toen zij van het vliegveld naar de stad reden. Zij kwa men uit Kaboel na een verblijf van vijf dagen in Afghanistan. Op een massa-ver gadering werd eenstemmig een resolutie aangenomen, waarin de resultaten van hun reis werden goedgekeurd. Premier Mohammed Daoed Chan van Afghanistan heeft op een persconferentie verklaard dat bij de besprekingen met de Sovjet-leiders is getracht een grondslag te vinden voor wederzijds vertrouwen en de ontwikkeling van vriendschappelijke en economische betrekkingen, zonder enigerlei concessies of voorwaarden. Er zijn geen overeenkomsten gesloten die in strijd zijn met de neutraliteitspolitiek van Afghani stan. De Russische lening aan Afghanistan betekent niet, dat de Sovjet-Unie een mo nopoliepositie gaat innemen. „De deuren zullen voor de internationale concurrentie geopend blijven", zei hij. Kroesjtsjev deed bij het afscheid in Ka boel nog een aanval op Pakistan en de Ver enigde Staten. Van officiële zijde in Karatsji, de hoofd stad van Pakistan, wordt vernomen, dat president Eisenhower niet als bemiddelaar wil optreden in het geschil tussen Afgha nistan en Pakistan over de kwestie Pach- toenistan. Koning Mohammed Zahir, Sjah van Afghanistan, had Eisenhower hierom verzocht. In zijn antwoord aan de koning zegt de Amerikaanse president, dat het misschien aanbeveling verdient het voor stel van de gouverneur-generaal van Pa kistan, Iskander Mirza, tot een conferentie op hoog plan tussen Afghanistan en Pa kistan aan te nemen. Van welingelichte zijde te Washington is vernomen, dat de Verenigde Staten wel hun goede diensten hebben aangeboden ter vergemakkelijking van een oplossing van het Pakistaans-Afghaanse grensgeschil. Opening Calypso theater te Amsterdam Op 22 December zal het Calypso theater in de Marnixstraat te Amsterdam zijn deuren openen. Het Calypso-theater zal plaats bieden aan ruim 600 personen en is ingericht voor alle bestaande projectiesystemen. HAARLEM. Eenige ingezetenen van Schoten hebben een adres gezonden aan den minister van Binnenlandsche Zaken, waarin zij verzoeken, het stadsgedeelte van Schoten, dat het Schoterkwartier genoemd wordt, bij Haarlem te voegen. Zij merken op dat er voor de kinderen der 6000 bewoners van dit kwartier geen school aanwezig is, dat het kwartier armzalig met petroleum wordt verlicht en dat de klasse, waarna personeele be lasting moet worden betaald, veel te hoog is. Wie gebruik maakt van de mogelijk heid, slechts één derde dier belasting te betalen, is zijn kiesrecht kwijt. Armen zorg, politie, brandweer en reiniging ver- keeren, in vergelijking met Haarlem, in een on gezonden toestand. Door grens- verandering kunnen deze misstanden uit den weg geruimd worden.

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 5