Raadhuisplan en de winkelbouw, woningnood en de urgentielijst Katholieke poging tot kleine revolte in plan Oud-IJmuiden Begraafplaatsplan kreeg steun uit de Velsense gemeenteraad IJmond-raad wellicht eerder een feit dan streekplan-Noord IJmuider Courant „Liever ten halve gekeerd, dan ten hele gedwaald „Artistiek" Velsens raad begon aan de begroting met: Schoolrijden" helicoptères en Aanmeldingsformulier Velsen Noord naar ontvolking Standpunt vindt gehoor in raad Over de schuren op de bollengrond valt misschien nog wel te praten Verloren slag Landelijk te weinig oog" Nieuw urgentieplan ft Openluchtschool en „Beeckesteijn" Sociale problemen Schuld per Velsenaar Eisen verlagen; meer woningen bouwen Aannemers en nieuwbouw Stoornis tijdens concerten Het plein Kunst- en Fotohandel Eigen boontjes doppen Jeugdwerk en jeugdzorg Inspecteur L.O. Te middernacht DINSDAG 20 DECEMBER 1955 MET EVEN UITGEBREIDE als matte algemene beschou wingen hebben Velsens raadsleden gistermiddag de tanden gezet in de begrotingskoek voor 1956: met de communisten voorop heeft de raad zich uitgesproken over het ganse scala der in- en externe problemen. Het meest opvallend in deze serie betogen werd dat van de Katholieke fractiepraeses, de heer N u yens, die een nieuwe geluid inzake IJmuiden- West liet horen, daarbij de stelling huldigend, dat op dit moment tot zekere hoogte erkend moet worden, dat het wederopbouwplan voor dit gemeentedeel niet langer houd baar is. Op diverse factoren, die zich, sinds tien jaar ge leden de raad dit plan goedkeurde, anders ontwikkelden dan toen te voorzien was, steunde zijn bewering, dat de ge vonden oplossingen voor IJmuiden-West niet geheel juist, want niet geheel reëel genoemd kunnen worden. Hij kreeg deels steun uit de Arbeid- en de CHU-fractie en de CPN stond er falikant achter. Er is voorts uit de raad aangedron gen op helderheid inzake de raadhuisplannen („het oude wordt nu wel erg klein", merkte de heer Van Dongen (CH) op) en ook de winkelplannen op het Plein 1945 hebben me nig raadslid tot opmerkingen gedwongen. Dat men ook in de kleinere problemen afdaalde bleek uit de opmerkingen, die er te beluisteren waren over het „achtengrondsgeruis" bij openbare muziekuitvoeringen. De heer Kruisman (CPN) voerde de raad vrolijk binnen in de problematiek dei- Amerikaanse „oorlogspolitiek," die zich naar zijn mening uit in de ellende der Ne derlandse woningnood en de onmogelijk heid om gemeentelijke begrotingen sluitend te maken. Omdat er, wanneer de Ameri kanen geen milliarden aan Mars offeren, wat meer uitkering van het rijk aan de gemeenten zou kunnen komen. De raad, gewend aan zulke uitweidingen, bromde wat in de vuist, maar de voorzitter, m r. M. M. K w i n t, verzocht de spreker niet te interumperen, die dan ook voort voer met zijn betoog en over het slacht- en het raadhuis zijn particuliere mening had: minister Witte wil ferm huizen bouwen, maar nu kan de rest wachten en zo gaat het eveneens met het centrale kantoren- pand en „Beeckesteijn" („een stuk onmacht in de lijn van minister Beel"). B. en W. hebben de slag van de woning bouw niet gewonnen, meende de commu nistische fractiepraeses, en hij vroeg zich af, of er voor de curveprijs gebouwd zal worden, maar of dat dan niet ten koste gaat van de kwaliteit der huizen. Technisch zag hij alle voorwaarden aanwezig, om ook in de winter in Velsen door te bouwen en over oud-IJmuiden was de heer Kruis- m a n weinig hoopvol: wanneer er geen enthousiasme bij de winkeliers is om aan de Oranjestraat te bouwen, mag er niet ge wacht worden met de bouw der daar zo noodzakelijke huizen het college wacht naar zijn smaak te lang met de sanering van dit stadsdeel. Voorts besprak hij de vertraging in de winkelbouwplannen rond het plein 1945 in den brede: de stichting die daar al jaren op verwezenlijking harer plannen wacht is, zo meende hij, vooral te wijten aan omstandigheden buiten de wil der winkeliers en het minste wat de ge meente hier tegenover kan zetten is het betalen van de specifiek stedebouwkundige kosten, die het project zal vergen. Dat de huisvestingsproblemen eveneens aan zijn critische instelling onderworpen zou wor den, had niemand betwijfeld: de heer Kruisman richtte zijn rood geschut even wel op de wijze van verdeling der beschik bare woningen, waarin naar des heren Kruismans smaak de noodlijdenden zelf ten onrechte niets te vertellen hebben. Namens de WD-fractie kwam mevrouw H e y k o o p aan het woord, die eveneens de besnoeiingen onder de loupe nam, waar bij zij zich afvroeg, of de landelijke over heid wel genoeg oog heeft voor de finan ciële moeilijkheden der gemeenten. De gaten in de gemeenten op punten, waar nodig winkels moeten komen, hadden haar de vrees opgedrongen, dat de trek van het kopend publiek naar buiten zal blijven voortduren, omdat Velsen nog steeds niet kan bogen op een compact winkelcentrum. Dit bracht haar uiteraard eveneens op de teleurgestelde winkelbouwers rond het raadhuisplein, ook zij pleitte voor een doeltreffende oplossing, waarin de roep om een bijdrage van de overheid voor de „stedelijke architectuur" doorklonk. Via diverse kleinere vraagstukken als het strandleven, de verlichting van Velser- beek en de aantrekkelijkheid der gemeente in het algemeen en de wenselijkheid om een BLO-school te bouwen, besteedde zij aandacht aan het paardrijden-voor-de- schooljeugd, waar zij niet helemaal vrede mee kon hebben: „laten we de kinderen dan ook maar een kano en een hélicoptère geven. Er moet tenslotte ook nog iets te wensen overblijven." Na mevrouw Heykoop nam de heer Lips (A.R.) het woord, die onder meer een her nieuwd urgentieplan zou toejuichen en ten aanzien van het nieuwe raadhuis wat meer precisering verlangde, terwijl hij voorts k De heer Pleyten (Vrijheid) was in s een rapport over de eventuele stich- 8 ting van een openluchtschool in de gemeente Velsen een advies van de k Gemeentelijke Geneeskundige en Ge- 'cj zondheidsdienst tegengekomen om „Beeckesteijn" daarvoor te gebruiken. Mevrouw Klimp daarentegen voelde g meer voor een volkshogeschool. )IOCX«>XODK>0OCXXX»0CO0CXX»CCO0O30CCOXC*XK)OXrXCOXXX&. niet helemaal had begrepen, waarom nu nog gesproken moet worden over de dien sten, die er in gehuisvest zullen worden, omdat men al vroeger tot overeenstemming was gekomen. Over Beeckensteyn was ook hij wat ongerust: straks moet wellicht het gebouw opnieuw voor directe instorting behoed worden en het is te hopen, dat de bestemming van het buiten bekend zal zijn als de tunnel klaar is. De samenwerking in de IJmond ont lokte hem de opmerking, dat het wets ontwerp over de IJmond-raad wellicht eerder van kracht zal zijn, dan het ontwerp-streekplan voor de IJmond- Noord. Uiteraard besprak hij de verschillende desiderata in Velsen-Noord en de woning problemen van de hele gemeente: de bange klank, die er uit de wachttijden van jonge paren (3 jaar!) opsteeg, was in hem blijven hangen en hij legde naast dit betreurens waardige feit de povere resultaten der bouwnijverheid en het niet zo vlot lopen van de bouwspaarkas in Velsen. Zijn aan vankelijke bezwaren tegen de bouwspaar kas voor Nederlandse Gemeenten waren niet bepaald verzwakt door cijfers over de winst, die dit lichaam maakt. Hij mat de vraagstukken rond de bouwerij breed uit, maar ging niet voorbij aan de andere aspecten der gemeentelijke politiek. Na de algemene beschouwing van de Katholieke fracite, die elders op deze pagina behandeld is, heeft de heer v. O s v. d. A b e e 1 e n (Arbeid) een pluim uitge reikt aan de samenstellers der begroting. Met deze vriendelijkheid begon hij aan zijn eerste begrotingsbeschouwing als fractie-praeses. Hij behandelde uitvoerig de materie der gemeentefinanciën, daaraan vastknopende zijn angst, dat het rijk diep zou ingrijpen in de eisen van het college ten opzichte van de tarievenpolitiek, de gemeentelijke belas tingen en andere autonome zaken, wanneer de begroting eens niet langer zou sluiten. De sociale problematiek in deze snel groeiende gemeente leek hem niet geheel juist behandeld contact met Emmen en Eindhoven zou bepaald gewenst zijn en de wijk-opbouw, de problematiek der maat schappelijk ontwortelden, de „verpau pering" en wat er meer dreigt in een stad als IJmuiden, samen met de bejaardenzorg, had zijn bezorgdheid, mede als voorzitter van de Velser Gemeenschap, gaande ge maakt. Hij was er bang voor, dat deze ten- denzen, nu nog latent aanwezig, over enkele jaren te zwaar zouden worden voor het gemeentebestuur. Belangstellend was hij ook naar de urgentieplannen van de gemeente; hij „rammelde" met een voorstel, wanneer het college niet bevredigend zou antwoorden overigens wijzend op de moeilijke „keuze," die bestuurderen der gemeente vaak moe ten doen, wanneer zij vermoeden, dat de vette jaren gevolgd kunnen worden door een lagere conjunctuur. De uitgaven voor het onderwijs zijn ver ontrustend hoog, meende de heer v. Os. daarbij begrip tonende voor de speciale positie dezer gemeente. Maar niettemin wilde hij wel wat meer gerustheid opdoen aangaande de financiering van dat onder wijs (Velsen betaalt 3 maal het landelijk gemiddelde voor het hoger onderwijs!) voor een verdere toekomst. Het paard draafde ook door des heren v. Os' betoog: hij had er wat moeite mee gehad, de hippische sport als een goede zaak te zien voor de gemeente, wanneer deze in schoolverband zal worden bedre- Ondergetekende: Naam: Straat: Plaats: Wenst zich met Ingang van te abonneren op a f 6.50 per kwartaal/ 0 50 per week*) Handtekening: Doorhalen wat niet verlangd wordt. Zij die zich met ingang van 1 Januari 1956 per kwartaal abonneren, ontvangen de nummers tot en met 31 December 1955 gratis. Dit geldt alleen voor nieuwe kwartaalabonné's dus niet voor omzetting van week- in kwartaalabonnementen ven. Niet, dat hij de post, die hiervoor op de begroting voorkomt, wilde schrappen, maar laat er slechts dan gebruik van ge maakt worden, als er een juist evenwicht met de andere takken van sport gevonden is en ook uit particuliere koker stevige stimulansen komen voor deze paardensport. Bevreemdend noemde de heer v. Os de eventuele consequenties van een regeling op het kleuteronderwijs, die diverse onge diplomeerde helpsters in 1956 uitbant: dit kan het college toch onmogelijk zonder meer in een oekase regelen? De schuldenlast van de gemeente (vorig jaar 1000 per inwoner, nu ongeveer 1100) ontlokte hem de vraag, de stand van zaken tussentijds te registreren, wan neer er grote uitgaven loskomen. Uitgaven, die met een veranderende conjunctuur ze ker aan de orde kunnen komen. Hij rondde zijn rede af met enige korte opmerkingen over de IJmond-raad: hij ad viseerde zo veel mogelijk aan te knopen bij het voorontwerp van wet, daarbij de vrij willigheid der samenwerking vooropstel lende. De volkshuisvesting noemde hij een vreemde zaak: tien jaar na de bevrijding voelt nog slechts een deel van de bevolking CC<XXCOCOC<X>OC<X>OOCCCOC<X>OOCXXXX»2CCOOCCCCOCCCCCCCCaXXX XXX>XOD5COCOD3CCCCOD30»OOCOOCXXXXXXOOCOOCCOCOOOOOCCOOa aan den lijve de nood, maar daarmee is de collectiviteit zoek en de „kanker dezer samenleving" wordt dus vaak onderschat. De heer Van Os stelde tegenover een wat minder solide en dure bouw de dwang der ellende: als er ooit in Velsen plannen zouden komen de bouwverordening wat in te perken, om daarmee meer huizen te kunnen bouwen, is de P. v. d. A.-fractie er niet bij voorbaat tegen. De particuliere bouw doen toenemen zou zonder twijfel de overheidsbouw voor hen, die geen geld hebben voor een eigen huis, wederstreven; het „ruim baan voor de par ticuliere bouwer" geeft dan ook bepaald geen oplossing van de woningnood. De aannemers hebben in deze gemeente bij voorbeeld helemaal niet staan dringen om te mogen bouwen voor de verhuurOok de P. v. d.A.-fractie stelde prijs op opening van zaken aangaande het W. F. Visserhuis na alle moeilijkheden van faillissement der aannemers en andere problemen. Het politietoezicht bij openbare concerten leek hem te gering: het lawaai rond de muziektent is in Velsen vaak hemeltergend. Al geeft de politieverordening dan ook geen „recht" tot streng optreden, een drietal agenten zou er heel wat aan kunnen doen; het geduld der zang- en muziekverenigin gen is nu wel uitgeput. Het slot van de middagzitting werd ge leverd door de heer Van Dongen (C.H.) uit wiens woorden waardering doorklonk voor de samenstellers der begroting, zoals ook zijn voorgangers hadden geuit. Hij treurde met de treurenden, die drie jaaf moeten wachten op een huis verleden jaar waren het er nog twee en het was hem met vele anderen opgevallen, dat Velsen achteruitloopt in zijn woningpro ductie. Ook hij had vrede met een her ziening van de bouwverordening, wanneer zulks tot meer woningen zou kunnen leiden. Na een plezierige pauze, waarin de in wendige gemeentebestuurder voortreffelijk gesterkt is, heeft de heer Den Hollan der (C.P.N.) gewaarschuwd tegen het „zien van spoken op klaarlichte dag op de Lange Nieuwstraat", omdat „anders het leed niet te overzien is". Wel pleitte hij voor meer oversteekplaatsen en vluchtheuvels, niet alleen hier, maar in menige andere straat. Met de lachers op zijn hand heeft hij de gemeentepolitiek haarfijn ontrafeld. Na hem zei de heer Schilling (C.P.N.) de dingen zoals hij ze zag, bereed zijn stok paardje der groenstroken langs de Lange Nieuwstraat en de onveiligheid derzelve: waarom geen tweebaansweg? De heer De Jong (A.R.) sprong in de bres voor de middenstanders-raadsleden, die net in de drukste weken van het jaar met hun neus op de begroting worden ge duwd; hij juichte het voorts toe, dat het Nederlands Economisch Instituut binnen kort met een rapport over de vestiging van grootwinkelbedrijven beneden het kanaal afkomt en stelde inzake het raadhuisplein voor, de Stichting maar te ontbinden en het particulier initiatief zijn gang te laten gaan, zij het met overheidssubsidie. Kan men echter niet meer terug, dan is een zo snel mogelijke oplossing hoogst noodzake lijk met inachtneming van het principe de meerkosten voor overheidsrekening. Hij meende voorts, dat er niet al te veel plan matigheid moet voorzitten bij de winkel bouw, bijvoorbeeld aan de Kennemerlaan. Of er weer geschaatst kan worden op het Triabasveld en op de andere terreinen in de buurt? vroeg hij het college. De heer Van Leeu wen (Kath.) con stateerde, dat de woningellende (1711 zoe kenden!) momenteel weer erger wordt en hield het hart vast over de toekomst als gevolg van de exhorbitante bouwprijzen. Hij achtte inmiddels de vraag gerechtvaar digd of er onder de druk der omstandig heden niet gedacht moet worden, de eisen wat lager te stellen. ADVERTENTIE (Sinds 1930) Kennemerlaan 5 (b(J de brug) Telefoon 5705 - IJmuiden SPECIAAL ADRES voor het INLIJSTEN van schilderstukken Foto's - Plaatwerk enz. GOED en VOORDELIG Aan de hand der gebeurtenissen rang schikte de heer Andriesma (Kath.) nog eens de feiten rond de winkelbouw op het plein 1945 zoals zy in de door ons deels gepubliceerde scherpe brief uit het stich tingsbestuur werden neergezet: de heer Andriesma zag de oorzaak in een beleids fout en in het alsmaar hoger oplopen der huren door de stagnatie: hy haalde woor delijk de brief aan en voorspelde, dat vele betrokkenen langs de rand der zakelijke afgrond wankelen. Hij kwam tot de con clusie, dat de winkels er in 1956 moeten komen; een weg-terug is niet meer moge lijk. De heer N ij s s e n (Kath.) had zich ge specialiseerd op enige agrarische proble men. Hij stelde voor, dat Velsen zich voor bereidt op een stichting in de vorm van de J.L.V.T.: als Beverwijk zijn halsstarrige houding ten aanzien van de IJmond-ge- dachte niet laat varen, wordt het een kwestie van teleurgestelde liefde op het stuk der vervangende tuinbouwgronden en zal Velsen zijn eigen boontjes moeten doppen: de gemeente kan echt niet langer bij Beverwijk aan de bel hangen. Hij be nadrukte speciaal, dat op dit punt geen verschil van mening bestaat tussen de Katholieke raadsfracties in Beverwijk en Velsen. Zijn fractiegenoot de heer Mertens nam een heel ander onderwerp bij de kop: de subsidiëring van het jeugdwerk. Na een lang betoog kwam hij met een aantal sug gesties: een grotere intensiteit zou te be reiken zijn, als tussen de ongeorganiseerde jeugd, die meer dan 100 „omhoog" is gegaan, en de georganiseerde arbeid onder de jeugd de verhoudingen werden hersteld. Het werk onder de georganiseerde jeugd kampt met een durend geldgebrek, merkte hij op, zodat het preventieve werk in het gedrang komt. Hij concretiseerde zijn standpunt aldus: verlaat het huidige sub sidie-systeem en volg de variërende rijks methode, variërend naar de behoefte, op dat de ledenaanwas en de kostenfluctuaties der verenigingen worden opgevangen, zulks gebaseerd op de verenigingsbegrotingen. De heer Van Hameien (Arbeid) was geen voorstander van een inspecteur voor de gemeente Velsen voor het openbaar on derwijs: de school kan haar eigen boontjes wel doppen: één rapport van een school hoofd'heeft'meer waarde dan tien van de inspecteur, die als zuiver ambtelijk persoon weinig waarde hééft in het opvoedings- bestel. De situatie in de gaslevering in de IJmond bevredigde de heer Marks (Arbeid) aller minst en hij vond, dat één gasbedrijf in deze woongemeenschap een ideale oplos sing zou kunnen zijn. Voorlopig zou alleen al de gasvoorziening van Velsen-Noord door Beverwijk een hele verbetering zyn en een gezamenlijke rioolwaterzuivering is daar eveneens heel goed te realiseren. De heer T a b e r n a 1 (Arbeid) begon nog eens aan een pleidooi voor de gedupeerden uit de winkelstichting Plein 1945, om daar na over te stappen op algemene winkel- bouwproblemen. Hij meende, dat de markt de totale omzet in IJmuiden beslist niet ten goede is gekomen, evenmin als nog meer winkels de gezonde ontwikkeling van de middenstand ten goede zullen komen. Inmiddels was het middernachtelijk uur genaderd en bijna alle raadsleden hadden hun zegje gezegd; de heer Hartman (Arbeid) pleitte voor gezamenlijke regeling der gemeenteclassificatie in de IJmond; om zich daarna te wijden aan diverse so ciale problemen. De rij werd gesloten door de heer W i 1- j o u w (Arbeid) die enige verkeersproble men in beschouwing nam; het laatste woord had de heer W a 11 h u i s (C.H.) naar hij zeide „alleen hier", om onder meer te betogen dat de Beeckesteijn-situatie erg onverkwikkelijk wordt. Vanmiddag om 2 uur is het college voor de replieken aan het woord gekomen. UIT DE KATHOLIEKE FRACTIE kwamen tydens de algemene beschouwingen over Velsens gemeentebegroting gistermiddag enige belangwekkende suggesties los over oud-IJmuiden, het gemeentedeel dat meermalen door de aanvang der debatten heeft geparadeerd. De heer N u y e n s had als fractievoorzitter een troosteloze indruk van dit IJmuiden-West overgehouden, vooral toen de Koningin deze zomer het Vissersmonument onthulde en hij een andere weg koos naai* de plaats der samen komst dan de genodigden, die de riante boulevards zoveel mogelijk volgden. Hy vroeg zich in alle ernst af, of men nog in volle omvang moet vasthouden aan het nu 10 jaar oude wederopbouwplan voor oud-IJmuiden: „moeten wy ons niet in alle eerlijkheid de vraag stellen, of de industrie daar inderdaad de kansen heeft, die men haar heeft voorgespiegeld?" Voorts merkte de heer Nuyens op of, nu de sluisweg in volle fleur is en des zomers soms zestig of meer autobussen naar de haven komen, maar iedereen oud-IJmuiden mijdt, er niet voor wat betere accommo datie gezorgd kan worden in de vorm van een hotel, een boulevard naar de kop van de haven en wat dies meer zy. De industriehallen staan niet juist, waar zy staan merkte de heer Nuyens op; meer naar de Bik en Arnoldkade ware wel licht gunstiger geweest: zy vormen thans een belemmering voor het scheppen van een plein van allure in de toekomst. Nu Velsen wellicht geen 70.000 maar 90.000 inwoners zal tellen, merkte hij ver der op, dat er woongebied bezuiden het kanaal zal moeten worden aangeboden en daarbij kan oud-IJmuiden niet buiten be schouwing blijven. Als eerste voorwaarde stelde hij de woonhuis- en winkelbouw aan de Oranjestraat met een brede opzet van het achterland voor de middenstand. Hij zag dus een noodzaak aanwezig niet al te streng vast te houden aan het weder opbouwplan voor oud-IJmuiden temeer omdat er aan de „overkant" van de vissers haven 30 hectare industrieterrein klaar ligt. Het gemeentebestuur zou, naar zijn smaak, er beter nu ruiterlijk voor uit kun nen komen, dat de zaken rond oud-IJmui- den anders zijn gelopen dan men ver wachtte, dan doorgaan op het wellicht ver keerde spoor: de eens zo levenslustige plaats vervalt meer en meer tot een soort kampong. Jachthaven en vissershaven Is er geen behoefte, zo ging hij verder, aan een behoorlijke jachthaven voor de vele zeilliefhebbers: de minister van Ver keer en Waterstaat heeft zich verzet tegen een gemeentelijk vissershavenbedrijf, maar nu de vissershaven op den duur wél moet worden uitgebreid, is het idee van een jachthaven misschien eens te bekijken. „Wil hier in de IJmond iets groots tot stand komen, dan zal de samenwerking tussen de drie gemeenten verder moeten gaan." Nekslag aan de Neksloot Over de onvoorzichtige uitlating in de Heemskerkse raad, als zou het even dwaas zijn het IJmond slachthuis aan de IJmui- dense haven te plaatsen als de vishallen aan de Heemskerkse Neksloot, kwam de heer Nuyens met de opmerking, dat hierover beter niet gefilosofeerd kan wor den aan die Neksloot, gezien het stadium, waarin de slachthuisplannen thans ver keren. Bij enige opmerkingen over de ge meentefinanciën („geen ongerustheid, maar een zeker onbehagen op langere termijn") voegde de katholieke fractievoorzitter een korte beschouwing over de conjunctuur, die min of meer de gemeentelijke inkom sten bepaalt en die wel eens ongunstiger zou kunnen zijn, als de gemeente Velsen zich voor grote investeringen geplaatst ziet: het begrotingsaspect wordt toch wel wat labiel voor de verdere toekomst. Het snoeimes dat het college zette in de memorie van antwoord had de heer Nuyens wat onplezierig gestemd: op enige posten is besnoeid, maar ook in het antwoord is het mes gezet. Niettemin kreeg het college de pluim, dat het zich had laten leiden door realiteitsgevoel: grotere steun aan het jeugdwerk en di verse andere positieve initiatieven van het college hadden zijn bewondering gaan de gemaakt. „Verbijsterend" noemde hij de politiek van de regering, die de uit gaven voor het kleuteronderwijs niet wenst terug te betalen, aldus een „premie op de nalatigheid" voor de niet-zo-vlugge gemeenten uitreikend. Die namelijk wel kunnen rekenen op integrale vergoeding van wat zij later deden. Over de manege in Kennemergaarde had hij eveneens het zijne te zeggen: met alle 99 waar- VELSENS BEGROTINGSRAAD werd voorafgegaan door een kort praeludium van de gemeentelijke begraafplaatsplannen achter Westerveld de grondtoon uitmaak ten. Zo verzette de heer N ij s s e n (Kath.) zich met de heren Tabernal en Mar ker ink tegen het bezwaar van B. en W. als neergelegd in het prae-advies over de 6e en 7e wijziging van het omstreden begraafplaatsplan om op grond, die voor bloem bollencultuur bestemd blijft tot de dodenakker geheel voltooid is, geen „opstallen" toe te laten en wethouder Ve r b e e k (Arbeid, Openbare Werken) repliceerde daarop, dat later pas de moeilijkheden van bebouwing met keten of schuren aan de orde zul len komen: pas als het voorterrein van de begraafplaats van passieve recreatie „om zwaait" naar agrarische bestemming. Hij voegde er aan toe, dat als tegen die tijd de agrarische bestemming een feit gaat worden, wellicht de volgende stap be bouwing met de door diverse raadsleden nodig geachte opstallen ook wel overko melijk zal blijken te zijn. Hij was overigens blij, dat de raad op het punt van het raads stuk zelve zo weinig bezwaren had. Overi gens legde hij nog eens de nadruk bij de schoonheid van het terrein, waar de be graafplaats geprojecteerd is en hij kon het met de familie Van Tuyll eens zijn, dat het betreurenswaardig geacht moet worden dat juist dit prachtige stukje duin voor be graafplaats in aanmerking moet komen. Hij stelde dan ook zeer nadrukkelijk, dat dê gemeente bij de realisering der plannen aan alle kanten rekening zal moeten houden met het natuurschoon: een uitermate des kundige landschapsarchitect zal hier over te rade moeten gaan. Overigens wees hij nog eens op de nood in de gemeente ten aanzien van de begraafruimte maar overi gens is het juist, dat de gemeente zelf met dit plan komt, omdat anders G. S. er mee op de proppen zouden zijn gekomen. Ook over de onteigening van huizen aan de even zijde der Linnaeusstraat is wat heen en weer gepraat: deze onteigening is volgens alle maatstaven der objectiviteit ter hand genomen, merkte de heer Ver beek op en het is nu eenmaal noodzaak dat het gebeurt; de vergoeding, die de ge meente in het hoofd heeft is redelijk te achten en alle garanties voor een eerlijke behandeling, die zo weinig mogelijk won den achterlaat zijn aanwezig. waardering voor het goede doel, meende hij een dissonant in dat buiten te hebben ontdekt. Hij doelde op de waterafsluiting van het gezin v. d. Esch, dat daar clande stien woont. Ietwat bevreemdend had hij ook de vage antwoorden van het college over de financiering van het W. F. Visserhuis, luttele maanden voor de opening, gevon den en tenslotte dook hij in de cijfers: voor f 8000.komt op de begroting een post voor ten bate van een inspecteur voor het lager onderwijs. Hij gunde de wet houder van onderwijs zeker meer arm slag en hulp, maar had graag willen we ten, hoever deze inspecteur zich krijgt te bemoeien met het bijzonder onderwijs. Tunnel-barrière voor Noord Velsen-Noord, nog altijd en ook voor de toekomst afgesneden van het hart der ge meente, wilde de heer Nuyens een beter gemeenschapsleven helpen geven. Als de tunnel er is, wordt dat een nieuwe bar rière; de industrieën breiden zich verder uit en onder die rook en deze wasem ligt Velsen-Noord: is Velsen-Noord over enige decennia nog wel een acceptabel woon gebied? Deze klemmende vraag deed hij vergezeld gaan van een voorspelling, dat de inwoners dan meer en meer er van daan zullen trekken en er dan een residu van eeonomisch-zwakkeren overblijft met alle a-sociale verschijnselen van dien. Hij brak een lans voor een grotere culturele belangstelling voor dit gemeentedeel, die zich vooral op de jeugd zal moeten rich ten. Later zouden de heren N ij s s e n en M e r t e n uit dezelfde fractie diverse dezer problemen verder uiteenrafelen. Stem uit P.v.d.A. De heer v. O s v. d. Abe el en (Ar beid) ging hier in zijn algemene beschou wing op door en ook hem moest de op merking van het hart, dat er een schrij nende tegenstelling komt tussen hetgeen er hier niet en ginds wel gebeurt. Hij kon niet helemaal met de heer Nuyens mee gaan, omdat hij de vergane glorie van IJmuiden nog niet als werkelijke „glorie" kon zien. Wel wordt het zijns inziens tijd, de zaken opnieuw te bezien met de mo gelijkheid van een veranderd inzicht. De verschrikkelijke toestand en de demo raliserende invloed die er van uitgaat, dwingen ons er toe, de kwestie onder ogen te nemen." Nu het hek van de dam was, stroomden er vele schapen over: na de KVP- en Ar- beid-fractieleiders hebben ook de heren Schilling (CPN) en De Jong (AR) het hunne over oud-IJmuiden gespuid. De heer Schilling viel de Nuyens van ganser harte bij in zijn ceel verwijten over de situatie in oud-IJmuiden. Met bloedend hart wandelt hij elke week door IJmuiden, waar de oude glorie verdwenen is, de glorie van schepen en zee, die plaats gemaakt heeft voor de haveloze bende van de afbraak. Hij had nog spijt van zijn stem, nu tien jaar geleden gegeven aan het wederopbouwplan C en appelleerde aan het sentiment der oude IJmuidenaren, waar van er ook enige in college en raad terug te vinden zijn (waarvan wethouder D e Boer een uitgebreid antwoord beloofde). Er begon zo langzamerhand een voorstel om de hoek te komen: steun aan een wijziging van het oud-IJmuiden project leek sterk genoeg om uit de katholieke koker een poging te wagen. De heer D e Jong (AR) meende wel te kunnen vast stellen dat er een kentering gaande is in de kwestie. Hij stelde het college voor een commissie te benoemen, die oud-IJmuiden opnieuw gaat bestuderen. Met verheugenis in het hart sprong de heer T o n i n o (Kath.) op hij, die in 1947 als een roepende in de woestijn alleen stond, zag nu allerwegen steun opdoemen en hij hoopte vurig, dat er nu eindelijk oog gaat komen voor het westelijk portaal der gemeente, opdat daar iets presentabels ontstaat. In een „nieuwe glorie" welis waar, waarover de "gemeente zich niet hoeft te schamen. De heer Andriesma (Kath.) benader de de kwestie uit toeristisch oogpunt en ook hij brak een lans voor een betere ac commodatie in dit in wezen aantrekkelijke deel van Velsen. Noord isoleert zich Velsen-Noord kwam nog eens onder de schijnwerper, toen mevrouw Klimp (Ar beid) de sociologie van dit gemeentedeel uiteenrafelde: het verloop in de bevolking is daar nu al beangstigend en als de tun nel er is, wordt dat stuk Velsen alleen maar verder geïsoleerd. Het stempel, dat de grote industrieën op Velsen-Noord drukken, is zwaar; de geïmporteerde in woners hebben het er echter niet gemak kelijk en wat kerk en overheid doen wordt vaak min of meer tegengewerkt door „concurrentie" van de „overkant", waardoor de bevolking zich eenzijdig dreigt op te bouwen en alleen de lager- geklasseerden overblijven. De scholen zien hetzelfde probleem: de leerkrachten wo nen bijvoorbeeld goeddeels in IJmuiden als gevolg van gebrek aan woonruimte voor deze mensen in Velsen-Noord, het geen bepaald teleurstellend werkt op het publiek. Niettemin heeft men waardering voor Velsen: de gemeente wordt beslist geprefereerd boven Beverwijk.

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 6