Motie over oud-IJmuiden nodigt college uit wederopbouwplan-C te stoppen PROFITEERT „KERST BISCHOFF Velsen heeft tot 1960 elk jaar 1100-1200 nieuwe huizen nodig Trouwlustigen niet drie, maar vier jaar op de „verlanglijst" COSTUUMS OVERJASSEN Laatste oordeel" over Plein 1945 Gehannes" rond winkelstichting r IJmond-vuil centraal afvoeren Theoretisch kunnen direct 1444 gebouwd worden ff Voor Uw Jongens Enorme sortering „FABLO" Overhemden Zelfbinders - Sjaals Handschoenen enz. enz. Strop van f 375.000 voor W. F. Visserhuis Velsetis reserve eist zware aanspraken Geen schoolpaardlessen Juiste leerkrachten Kleuterhelpsters Brom-ezel Schippersschool Oud-IJmuiden Er is niets veranderd Twee sportvelden voor Santpoort De avond zitting Strand Romantiek en realiteit Oranjestraat wórdt bebouwd WE. Visserhuis: een millioen GEBR. VAN BUGNUM ZN J Plan uit college WOENSDAG 21 DECEMBER 1955 VELSENS RAAD HEEFT GISTERAVOND een royaal en goed-gefundeerd betoog mogen aanhoren van de nieuwe wethouder voor Openbare Werken, de heer R. Verbeek (Arbeid), die de kans schoon zag enige der belangrijkste onderdelen zijner portefeuille aan een nadere beschouwing te onderwerpen: hij heeft onder meer kort en krachtig stel ling genomen tegen de „romantici" uit de raad, die oud- IJmuiden wilden zien herrijzen, evenals zijn collega de heer H. d e B o e r (Arbeid) in genen dele het oor kon lenen aan de wederopstandingsplannen rond dit gemeentedeel. Ver der stelde hij een nieuw (en uiterste) plan voor de winkel- houw aan het Plein 1945 in het vooruitzicht, dat bij niet- aanvaarding het „laatste woord" in deze netelige affaire dreigt te worden. Er is voorts een bittere pil onverguld opgediend tijdens deze zitting: het W. F. Visserhuis zal een enorme strop voor de gemeente blijken op te leveren, als het eenmaal klaar is: het wordt ruim 3x/% ton duurder dan geraamd was! Even hitter waren de cijfers over de woningnood in Velsen, al heeft wethouder Verbeek het pessimisme wel iets weten weg te nemen door een reeks cijfers; de woorden van zijn ambtgenoot, de heer C. P. J. M a a s (Sociale Zaken) bleven evenwel lang naklinken: hij schatte de wachttijd, waarop trouwlustigen in deze gemeente op een huis moeten wach ten op vier jaar inplaats van de eerder genoemde en toch al treurige drie. Het was over tienen toen de heer N u y e n s met de verwachte motie kwam aangaan de oud-IJmuiden, nadat hij zich ietwat had opgewonden over een vermeend gebrek aan openhartigheid in het college. Zijn motie, gesteund door CHU, AR en VVD, luidde: De raad van Velsen, in vergadering bijeen op Dinsdagavond 20 December 1955, gelet op de gewijzigde omstandigheden ten aanzien van Oud-IJmuiden, onder meer als ge volg van de recreatieve verbinding naar en over de sluizen, is van oordeel, dat een verdere en stringente doorvoering van het wederopbouwplan C voor Oud-IJmuiden niet langer is te handhaven en nodigt het college van B. en W. van Velsen uit: le. de verdere uitvoering van het destijds door de raad aanvaarde Wederopbouw plan C op te schorten; 2e. de aangelegenheid van de wederopbouw Oud-IJmuiden opnieuw in studie te nemen, aangepast aan de gewijzigde omstandigheden; 3e. een nieuw plan van wederopbouw in onderdelen uit te werken en aan de raad voor te leggen. cocaxxxx>3<xx>xcc>c>Dccccocccccccccoocccccoaxxxx:occoaxxx 99 Wethouder H. de Boer (Onderwijs) is de begroting hoofdstuksgewijs doorgewan deld en wees de suggestie af, de water meters af te schaffen, omdat dan de hele waterhuishouding in gevaar komt: een vrij watergebruik, zoals Amsterdam dat kent, heeft fatale consequenties. De aanvallen uit communistische hoek op het egalisatie fonds, dat de stijging der gasprijs niet heeft kunnen voorkomen, wees de wethouder af: dit jonge fonds kan onmogelijk een plot seling stijgende kolenprijs opvangen. Het „waterballet" op Kennemergaarde, door ADVERTENTIE nog vóór de a.s. feestdagen van onze aanbieding ■k enorme sortering fantastisch mooi enniet duur prijzen v. 89.tot 159. Tweeds - Velours - Cromby's van 59.75 tot 165. weer ontvangen Auto-Coats Stoffen Plusfours Petjes met bontrand Donderdag en Vrijdag tot 9 u. geopend SPECIAALZAAK KENNEMERLAAN 61 - IJMUIDEN Wethouder J. C. Asclioff, de bewindheb ber over Velsens financiën heeft gisteren in zijn antwoord op de algemene beschou wingen een uitvoerige toelichting gegeven op de verhouding tussen Rijk en gemeen ten, maar bovendien de Velsense reserve, die volgens de rekening over 1955 momen teel 11.250.000.bedraagt, uiteen gera feld. Hij rekende de raad voor, dat dit be drag evenwel niet „over" is er gaan gro te happen af, zoals het tekort, dat de bouw van het W. F. Visserhuis oplevert ad 375.000 tot 378.000.—. Maar er gaan grotere bedragen af: het fonds stadsaanleg vraagt 600.000; de wo- ningbouwreserve 530.000 en de verlening hypothecaire credieten 12.000.samen dus al 1.140.000.—. De overblijvende 10.110.000.is dus de wezenlijke reserve, maar hiervan is 8.200.000.bestemd voor de krotoprui ming en de raadhuisbouw. Daarna is er nog 1,91 millioen over en d'at is dan de eigenlijke reserve. enige raadsleden aangeroerd, kreeg van de heer De Boer een korte toelichting: van het begin af heeft men opgedragen de heer v. d. Esch van water te voorzien. Deze man heeft echter, zo zei de heer De Boer, zich zo onmogelijk gemaakt, dat hij een tank vol water toegewezen kreeg, al had hij geen enkele verbintenis met de gemeente. „De schuld ligt bij de betrokkene, die niet voldoende verantwoordelijkheid heeft ge toond jegens zijn gezin. Er is geprobeerd met politieke middelen vuil te gooien" en met deze woorden was voor de wet houder de zaak afgedaan. De mogelijkheid genoemd om Beecke- steyn of Kennemergaarde te gebruiken voor openluchtschool, sloot de wethouder met nadruk uit: dit voorjaar zullen de plannen wel blijken met uiteraard de plaats van vestiging. De wethouder be sprak de gewraakte rijlesen op school: als de raad het er niet mee eens is dan kan de f2000 wellicht beter gebruikt worden ter stimulering van de rijsport zelf. Over de ijsbaantjes op de triabasvelden en andere vlakten kon de wethouder op beurende mededelingen doen: dit gaat weer gebeuren en de pompen staan klaar. Het onderwijs kreeg uiteraard een lang durige behandeling. De heer De Boer somde allereerst een aantal aparte onderwerpen op, zeggende, dat de Willem de Zwijger- school nog niet al té groot is, een oordeel, eerder wat te aggressief door de heer D e Jong (A R.) aangevoerd. Maar wel wordt onderzocht, of er wellicht een tweede U.L.O. moet komen. Voordien wordt de Willem de Zwijgerschool beslist niet verder uitgebreid. De kleuterschool in Velsen- Noord krijgt er nu een noodlokaal bij. maar de wethouder was bevreesd, dat een geheel nieuwe kleuterschool nog niet direct in de verwachting ligt met het oog op het be schikbare bouwvolume. Overal noodlokalen neerzetten is overigens ook geen oplossing, want dan staan die dingen en worden rustig meegeteld. Mevr. Klimp (Arb.) kreeg op haar critiek aangaande de niet-in-Velsen-N.-wonende onderwijskrachten te horen, dat de over heid dit als een probleem ziet, maar boven alles gaat het om de juiste leerkracht en niet om de plaats waar zij of hij woont. Het gymnasium is duur, gaf de wethouder toe: er is na de stichting ruim een ton aan gespendeerd en zulks drukt op de kosten van het voorbereidend hoger onderwijs in zijn geheel. Waarom Haarlem wil „con curreren" met een Uitgebreid Technische School was hem niet geheel duidelijk: in de IJmond lijkt de behoefte veel evidenter. Inderdaad kan alleen de raad de helpsters uit het kleuteronderwijs ver wijderen, als dit op grond van een overheidsoekase nodig wordt: de wet houder was echter wat pessimistisch geworden voor de kleuteronderwijs- zaken, omdat deze ook al zo bijster ongelukkig uitvielen op het punt van de financiën. Een steen des .aanstoots werd de voorge stelde inspecteur bij het L.O. in Velsen. In IJmond-verband is deze nieuwe figuur nog moeilijk te overzien, meende de wethouder, maar voor Velsens „gebruik" wenste hij niet te buigen voor de meningen uit de gemeenteraad, waarvan er enkelen deze inspecteur als een niet al te nuttige per soon onderkenden. Maar hij poogde zijn tegenstanders te overtuigen van de nood zakelijkheid van zulk een inspecteur, die in wezen niet meer de „inspecteur" is, zo als hij vroeger door het onderwijs waarde: het is niet de bedoeling een controleur op het onderwijs los te laten, maar zijn taak ligt meer in het vlak van de adviserende functionaris, die buiten en boven het on derwijzerscorps staat, maar die ook be paalde fouten weet aan te wijzen, indien ze er zijn. Hij zal zowel voor het V.G.L.O. als het kleuteronderwijs van groot nut zijn: een vakman-paedagoog met een adviseren de stem, die bepaald niet de wethouder afsluit van de praktijk. Nee: andersom, als rechterhand van de wethouder, als contact man met het „vak", dat tot nu toe niet voldoende direct contact met het dagelijks gemeentebestuur kan hebben. De volle klassen gedogen niet altijd vol doende aandacht van de kant van de schoolhoofden en aan de andere kant ont breekt het de wethouder aan tijd: de in spectie zal de T-ait d'union kunnen vormen en bijvoorbec'<' regulerend optreden in de jaarlijkse „jacht op de kinderen". Hy Burgemeester Kwint heeft in zijn be-j schouwinkje over het Velsense verkeeri de bromfiets-euvelen niet uit zijn be- toog willen schrappen. Sympathiek vond hij de bromfiets kennelijk niet, al' had hij nimmer op zulk een apparaat gereden. Hij vergeleek de bromfiets met een muilezel - geen paard en geen ezeltje - en onderkende als een der\ oorzaken van de vele brokken, die de brom-ezels maken de te grote snelheid' en het te geringe remvermogen. Boven- dien worden ze vaak bereden door[ oudere mensen, die zich moeilijk kun-\ nen invoegen in het snelverkeer of door jongelui, die er wat al te roekeloos mee omspringen. >C030DK»CC«XXXO^OOC*>K>OCOMOOOOCOOCOOOOCOOOOOCOCOCaX> noemde een concreet voorbeeld: eens vroeg hij een toelatings-examenopgaaf van het gymnasium op, waar noch hijzelf noch een knappe ingenieur uitkwamen en in zulke gevallen, ook in andere op het vlak van culturele paedagogiek en lichamelijke op voeding. zou een inspecteur zijn geld en tijd dubbel en dwars waard zijn. De heer Van Hameien (Arbeid) was naar des heren De Boer.'s mening wat te optimistisch over de stichting van één centrale schippersschool mét internaat. Er is geen plaats voor, en het „optellen" van de Da Costa-schippersklas en die van de school aan de Kerkstraat brengt de ge meente nog niet binnen de wettelijke nor men, waarop zulk een schippersschool ge baseerd zou moeten worden. Hij onderkende voorts het gevaar, dat een algemene inkomstendaling sport en cultuur tot sluitposten zal degraderen, zo als wel eens wordt gevreesd, maar stelde de raad gerust: dit zit in Velsen zeker niet voor. Aan het slot van zijn antwoord geraakte de wethouder bij de volksgezondheid maar vooral middenin oud-IJmuiden en de door de heer M e r t e n de vorige dag gehouden oratie over het jeugdprobleem. Deze laatste ontlokte hem een aantal op merkingen: de georganiseerde jeugdbewe ging komt er weliswaar slecht af, maar de taak dezer jeugdorganisaties wordt zo dy namisch en gaat zich zo openstellen voor anderen, dat men af en toe het massajeugd werk raakt. De begroting geeft 10.000 aan de vorming der „bedrijfsjeugd" via „levens scholen" en „schoolverlatings-acties" en bedoelt daarmee de jeugd, die de school banken verwisselen gaat voor de industrie iets mee te geven: iets, dat in deze steeds werkende en woelende gemeenschap hoog nodig is. De gemeente zou met een eigen „levensschool", zoals de heer Van Hameien suggereerde, in de levensbeschouwelijke sfeer terecht komen; het Mater Amabilis zonnebloem- en klimopwerk heeft inmid dels bewezen, dat de meisjes, die bereikt moeten worden, niet gegrepen worden. Hiermee is de plank dus ietwat misgesla gen. Wil men ditzelfde voor de jonge man nen doen, dan moet dit niet afhankelijk gesteld worden van activiteiten hier of daar: beter ware, dit af te leiden uit een algemene overheidszorg. Niet dus een be paald percentage uittrekken en betalen, maar beginnen met een weloverwogen plan. De heer Merten werd verzocht, het college enig respijt te verlenen, opdat B. en W. de organisaties, die een bepaald appa raat hebben opgebouwd, eens kunnen be naderen. Resumerend: het college staat zeer welwillend tegenover het particulier initia tief in deze, maar is niet in staat bepaalde subsidies te verlenen. De arbeid slaagt al leen in haar totaliteit meende de wet houder. De arbeid voor de jeugd is in haar geheel belangrijk, zo voer hij voort, maar in dit I.Tmond-gebied lijkt de aandacht niet al te sterk: de V.J.C. zal binnenkort een advies moeten geven over een nieuwe vorm van subsidiëring. Oud-IJmuiden kwam ter sprake. Tussen hem en de heer T o n i n o was niets veranderd, zei de wethouder: het ont staan van zandvlakten zag hij niet als het begin van nieuwe glorie, maar als het ver minderen van ellende. Hij wilde het niet uit een oogpunt van toerisme maar aller eerst als onderdeel der geestelijke volks gezondheid zien en bewogen herinnerde hij er aan, dat niemand van de zozeer „gegrepen" oud-IJmuidenaren ooit meer terug zou willen naar die hokken en krot ten. Hij drong er op aan. dat niet gebeure, dat. oud-IJmuiden wederom een buurt wordt voor degenen, die geen hoge huren kunnen betalen, zoals Velsen-Noord dreigt te worden: beter is de visie van een Dudok, die de mens wil laten wonen in licht, lucht en ruimte. Er kan een gemeenschap worden gebouwd, maar niet dan na een grondige sanering, meende de heer De Boer: de mens daar is bebngriiker dan de toerist. Met een mopperende raad en onder kre ten als: „zo bedoelen wij het ook" en „dat is onzin" ging de wethouder verder: „de arbeider, die bewust geworden is, zal nu niet door de woningnood teruggedreven willen worden naar dit gebied." Hij wenste dus de voorwaarden te scheppen, waarin een gezonde gemeenschap te stichten is. Men praatte kennelijk langs elkaar heen sprekende uit verschillende overtuiging, maar met dezelfde doelstellingen: oud- T.Tmuiden tot een homogeen werk-woonge- bied opbouwen. >c<xx>oocootooocc<x>>^c<xxxxxxx>^coococoooooocoooocx>dco: O In antwoord op vragen van de heer y Disselköter (Arbeid) heeft wet-; houder De Boer gistermiddag meege- deeld, dat in 1956 begonnen zal worden met de aanleg van 1, wellicht 2 sport- velden, die in 1957 bespeelbaar zullen <a zijn voor de inderdaad naar ruimte i snakkende Santpoortse clubs. 8 Na hem kwam de heer C. P. J. Maas (Sociale Zaken) aan bod en uiteraard werd het zwaartepunt van zijn verhaal de wo ning-toewijzing. De ongewenste samen woningen en het probleem der jonggehuw den paradeerden daar doorheen; de heer Maas noemde een aantal schrijnende voor beelden, maar kon de omvang van het totale probleem niet rechtlijnig stellen: tal van gevallen doorkruisen de wachtlijst: een vrouw, die uit een sanatorium komt, móét geholpen worden; als zij terug zou komen in het oude hokje met alle narigheid van dien voor de jonggehuwden. Huisvestings kwesties leiden altijd tot gewetensconflic ten wilde hij maar zeggen. Hij bestreed overigens met klem alle aanvallen op de eerlijkheid der woningverdeling, waar de heer Kruisman (C.P.N.) mee heeft ge schermd en het communistische plan om vertegenwoordigers der woonwijken in te schakelen bij de verdeling, vond geen en kele genade bij de wethouder: ten eerste zou iedere wijk de eigen gevallen het ergst zien en bovendien lijkt het weinig smake lijk, de persoonlijke ellende in de buurt zelf tentoon te stellen. Met de heer Lips was de wethouder het eens, dat de wachttijden benauwend lang worden: vier jaar inplaats van drie is mis schien nog wel zo realistisch voor de wo ningzoekende jonge paren. De toewijzing is nu toe aan het eerste kwartaal van 1953zei de wethouder somber. De heer Maas bleef in de sociale sector en liet ettelijke vraagstukken pas seren. Wethouder R. Verbeek (Openbare Werken) wilde na de voortreffelijke avond maaltijd „op de deining van zijn stemge luid de raad zachtkens laten wegzakken", maar kwam met ruimschoots voldoende mededelingen in zijn repliek, om deze slaap uit der raden ogen te houden. Hij hield zich verre van positieve toezeggingen inzake de winkels in de woonhuizen aan de Kenne- merlaan. Het fonds stadsaanleg, dat bijna 4'/2 ton bevat, werd door de wethouder voor de raadsleden duidelijk geanalyseerd: de grondprijzen zijn nu zo berekend, dat ook de stadsaanlegkosten al waren geïncorpo reerd, maar de „overwaarde" van de grond, die er dus in wezen later in gestopt zou worden, verdween in dit fonds, dat nu goed is voor bepaalde objecten. Ook dit lid van het college wijdde aan dacht aan oud-IJmuiden: hij kon niet mee gaan met de stemmen uit de raad, die op een mislukking van de oorspronkelijke in dustrialisatieplannen wilden duiden. Hij somde de verschillende bestaande en nieu we bedrijven op: de mogelijkheid bestaat, dat er een derde industriehal kan worden gebouwd voor een machinefabriek en een cartonnagebedrijfaan de Zuidzijde komen eveneens nieuwe bedrijven en aan de Noordkant van het kanaal zullen diverse industrieën neerstrijken. Zodat hij maar wilde zeggen, dat het nogal meevalt, ook in oud-IJmuiden. Natuurlijk is er geen sprake van een stormloop; al heeft de heer Ver beek vroeger ook wel eens getwijfeld aan de uitkomsten, hij moest nu erkennen, dat het allemaal heel wat gunstiger is gelopen. De strandperikelen, die hij zelf min of meer veroorzaakte door de strandhuisjes van het strand te willen bannen, werden door de heer Verbeek afgedaan met een mededeling, dat hijzelf de inmiddels uit gebreide „commissie volksbadplaats IJmui- den" gaat presideren. Weinig voelde hij voor de aansluiting van de Velsense Noor delijke riolering op de Beverwijkse riool waterzuiveringsinstallatie: het afschot ge beurt nu eenmaal naar het Zuiden en uit een onderzoek is al eerder gebleken, dat overschakeling op het „Noorden" te duur wordt. De behartenswaardige dingen, die mevrouw Klimp naar des wethouders mening over de opbouw naar voren had gebracht, bracht de heer Verbeek op de beperkende mogelijkheden in dit gemeente- deel. Hij achtte het allerminst denkbeeldig, dat de belangstelling voor Velsen-Noord op den duur gaat tanen als woongebied, al is daar nu blijkens de cijfers weinig van te merken. Hij stapte listig even over op oud- IJmuiden: ditzelfde beeld heeft zich vér vóór de oorlog al ten aanzien van oud- IJmuiden gemanifesteerd. De gemeente heeft nog de gelegenheid 60 eengezinswo ningen in Velsen-Noord te bouwen (met overdekte kinderspeelplaatsen!) zodat er daar wellicht wat meer differentiatie in de bevolkingsopbouw kan komen. Dat Velsen-Noord door de tunnel straks nog meer van het hart der gemeente zal zijn afgesneden, vond de heer Verbeek wel wat al te treurig voorgesteld. De pont, die op de plaats van de spoorbrug komt, wordt min of meer een voortzetting van de stad IJmuiden: deze verbinding sluit aan op de De Horstraat en zal van grote betekenis kunnen zijn voor de uitwisseling tussen Velsen-Noord en IJmuiden. Niettemin hechtte hij grote waarde aan de verschillende opmerkingen over Velsen- Noord en zegde alle aandacht op dit punt aan de kant van het college toe. Op de dringende vragen uit de raad over het centrale kantorenpand repliceerde de heer Verbeek, dat het eerste ontwerp het college wel wat heeft ontnuchterd: de ex ploitatie leek wat moeizaam en al te duur, en het dagelijks bestuur gaat dus het vraagstuk opnieuw bekijken, vooropstel lende, dat het gebouw er moet komen voor een deel der secretarie-ambtenaren en de andere diensten en bedrijven, die recht hebben op een behoorlijk onder komen. Het blijft evenwel zaak, dat de offers verantwoord blijven, merkte de wet houder op. Met smaak dook hij vervolgens in de roman Oud-IJmuiden. Met alle waar dering voor de romantiek van dit oudste deel der stad, meende hij, dat de zaken wel wat te zwaar geromantiseerd waren. De wethouder vergeleek dit stadsdeel met een lief meisje, dat toch wel erg veel ouder was geworden: de heer Nuyens gaf onmiddellijk bij interruptie terug, dat men daar tóch wel van kan houden. „Afbreken" bleef echter des wethouders oordeel „maar ook opbouwen" kaatste de heer Nuyens. Niettemin hield de heer Verbeek vast aan het oude principe, al wilde hij de ruimte openlaten om over vijf jaar bijvoorbeeld te bekijken of men op zijn schreden deels moet terugkeren: de raad blijft er immers van overtuigd, dat dit „misère gedeelte" van Velsen moet ver dwijnen. Het zou niet aangaan achter een leeszaal van vier ton een „puist" te ver schuilen. Het is natuurlijk altijd mogelijk, dat er dan andere mogelijkheden zijn los gekomen. De bouw aan de Oranjestraat gaat inmiddels wèl door: als gevolg van ziekte heeft de ondernemer, die daar bou wen wil, een half jaar uitstel gekregen, zo dat de geprojecteerde 42 woningen er dus hoogstwaarschijnlijk komen. Een nieuw probleem werd aangesneden: de winkelstichting. Hij maakte aanspraak op de hoogst mogelijke objectiviteit en het leek hem allerminst verstandig, thans in de ontwikkeling te zoeken naar gemaakte fouten, al is er dan ook nog zo „gehannest", zoals de wethouder het noemde. Dat heeft er wel toe geleid, dat alles veel langer duurde, dan aanvaardbaar was, waardoor de huren weer te hoog opliepen, maar des ondanks is niet weg te praten, dat het be stuur van de winkelstichting geen schuld vraag in de discussie wilde brengen. Hij gaf de heer M a n t j e als secretaris-pen ningmeester van de stichting alle waar dering die hem toekomt voor de werkelijk grootse arbeid, die voor dit doel en veelal in vrije tijd is verricht. Er zijn inmiddels nieuwe schetsplannen gemaakt: winkels en woningen worden zelfstandig, zodat de winkeliers niet boven hun zaken hoeven te wonen. Het wordt een eenvoudige, vlakke gevel met houten ramen, maar het is niet denk beeldig, dat de gemeente vrijheid in de aanbesteding moet hebben en dan maar geen Velsense aannemer om de bouw zo goedkoop mogelijk te houden. Zeer binnen kort wordt het besproken, maar als het dan weer tuimelt, is de heer Verbeek niet be reid er nog eens woorden over vuil te maken. De gedupeerde winkeliers zullen inmiddels nimmer in de steek worden ge laten, voegde hij er aan toe. Het W. F. Visserhuis noemde hij een „droevige geschiedenis" als gevolg van het dreigend faillissement van de aannemer en de daaruit voortvloeiende moeilijkheden, zodat er een strop uitkwam van enige ton- ADVERTENTIE Meervlietstraat 69 Velsen SOLEX SERVICE STATION voor IJmuiden en omg. SOLEX POPULAIR 355.— SOLEX DE LUXE ƒ599.50 RUILMOTOREN inclusief montage ƒ162.50 Onderdelen voor alle modellen R.A.P. de snelbrommer 2 versnellingen K.M.tellerJ 617.50 Wij geven U vrijblijvend alle inlichtingen. Betaling in overleg Telefoon 5701 nen 620.450 is er aanvankelijk geraamd, het wordt nu 998.000, dus 378.000 meer). Nog is het niet klaar, maar nu reeds staat vast, dat het gebouw door deze lasten niet is te exploiteren. De ellende, die hieruit is voortgekomen, moet zo goed mogelijk opgevangen worden, wil er niet elk jaar een zwaar nadelig saldo uitkomen. Gelukkig heeft Velsen een reser ve, die de enig denkbare uitweg biedt. Het feit ligt er inmiddels en de wethouder vroeg begrip bij de raad voor deze extra belasting. Nadat het college was uitgesproken elders in dit nummer melden wij meer over de rede van de burgemeester en die van wethouder R.Verbeek is de raad om streeks 10 uur nogmaals teruggekomen met een serie duplieken, waarin men vasthield aan een aantal onopgehelderde zaken. Zoals natuurlijk oud-IJmuiden, dat door de heer Nuyens (Kath.) nog eens breed werd uitgemeten: hij wilde helemaal niet terug naar de oude wrakke toestand, maar naar een nieuw en fris „oud-IJmuiden". Zonder de periode van vijf jaar, die wethouder Verbeek wilde aanhouden: dit zou veel lijken op een dokter, die een kwaal ontdekt en de patiënt vijf jaar op behandeling laat wachten. Hij bracht zijn motie, die wij in de aanhef van dit verslag volledig opna men, aan de orde. daarbij gesteund door diverse andere fracties. De Arbeid-fractie werd door de heer Van Os v. d. Abeelen vertegenwoor digd, die de vergelijking tussen oud-IJmui den en Amsterdamse Jordaan voelde op gaan: in beide gevallen trekt het oude publiek weg en de „vervangers" houden toch niet de sfeer vast, die de ouden bouw den. Hij geloofde overigens niet, dat de wethouder met een motie „achterna geze ten" moet worden in een ontwikkeling, die gaande is, te meer omdat deze wethouder bewezen heeft zijn verantwoordelijkheden diep te voelen. Al ontkende hij niet de voorrang, die het leven moet hebben boven panieren plannen. De heer Van Dongen (C.H.) kon zich niet aan de indruk onttrekken, dat de strop die het W. F. Visserhuis heeft opgeleverd, lager had kunnen zijn wanneer tijdig andere aannemers waren ingesprongen, toen de oorspronkelijke aannemer failleer de; de huizen aan de Heerenduinweg, die door dezelfde aannemer werden gebouwd, hadden eveneens volgens dat systeem goed koper gekund. Vanavond half acht gaat men onverpoosd verder. Het huisvuil in Velsen wordt een steeds wurgender probleem, maar wellicht is het mogelijk ook deze zaak in IJmond-verband op te lossen, waarmee dus al het (letter lijke) IJmond-vuil centraal wordt afge voerd: het overleg is er al en misschien lukt het. Dit deelde wethouder Aschoff gistermid dag mee in de begrotingsraadszitting en hij vertelde tevens, dat de afvoer van vuil voor. Velsen daarom zo duur is, omdat er nergens in de gemeente meer een belt te maken is, zodat het vuil buiten de gemeente gebracht moet worden. In IJmuiden moet een hotel komen, heeft de raad gezegd: de wethouder rekende ech ter uit, dat dit per bed minstens 20.000 zal moeten kosten. Er is contact geweest met een hótel-maatschappij, maar helaas is nog niemand definitief komen opdagen. DE WONINGBEHOEFTE tot ongeveer 1960 wordt in Velsen getaxeerd op: 748 huizen (voor de opheffing der samenwoning); 500 huizen (voor trouwlustigen op dit mo ment); 1200 (huwbaren tot 1960); 337 (ontduplexing); 195 (tot vervanging nood woningen en noodboerderijen); 100 (flats voor werkende vrouwen). Dat is dus in totaal 3130 huizen, met daarboven 726 huizen, die nodig zyn als de sanering wordt doorgezet. Tot 1960 zal de gemeentelijke aanwas en de industriële behoefte 928 huizen vragen en bovendien nog eens 300 huizen voor de re-evacuatie en 500 parti culieren zullen naar schatting van buiten komen, die ook moeten wonen. Ergo: er zijn 5584 huizen nodig tot 1960, of wel 1100 a 1200 woningen per jaar. Dit deelde wethouder W. F. Verbeek mee tijdens de replieken op de tweede be grotingsavond in Velsen. Velsen telt gemiddeld 80 inwoners per winkel niet ongunstig en er is voor winkelbouw nog alle kans, wanneer men de plaatsen maar zorgvuldig uitzoekt. Aldus merkte de wethouder op, om daarna de behoefte aan huizen voor grote gezinnen te bekijken: 18 percent van de woningvoorraad is geschikt voor grote ge zinnen en dus staat Velsen er nog niet zo slecht voor. Bij de bouw van de benodigde huizen zal de juiste verhouding evenwel moeten worden voortgezet. Al onderkende de heer Verbeek legio barricades op zijn weg, om Velsen uit de woningnood te helpen, hij liet niettemin enige lichtpuntjes doorschemeren: al „zit" het bouwvolume vast, Velsen kan toch nog wel vooruit. In 1955 zyn er 100 woningen minder gebouwd dan in 1954, maar dat is te verklaren uit de bekende problematiek rond de bouwkosten. Er liggen overigens 1015 huizen „op papier" klaar, waarvan 544 zyn toege wezen en een 900 huizen kunnen even eens gebouwd worden. Hier komt de ge meente dus 400 bouwvolumes tekort, maar er is nog een migratie-bouwvolume van 438 woningen beschikbaar, zodat het ontbrekende volume weer wordt „aange zuiverd". Met andere woorden: Velsen kan 1444 huizen bouwen, indien althans de omstan digheden meewerken. Die omstandigheden werken bepaald niet mee: de aannemers- prijzen liggen ver boven de uit te geven bedragen. Soepeler bouwverordening Op de vraag of de bouwverordening te wijzigen is, zodat er met verlaagde eisen meer huizen te bouwen zijn, moest de heer Verbeek antwoorden, dat Velsen inder daad de schroeven wel wat losser kan draaien, zich spiegelend aan Amsterdam. Hierdoor kierde de deur open naar soepe ler bouwvoorschriften: iets lagere woon vertrekken, dunnere tussenmuren en an dere aanpassingen, zonder de kwaliteit direct aan te tasten, kunnen veel doen. Hij waarschuwde echter tegen te ver gaande losheid op dit punt: de thans ge propageerde „smalle woning" is beslist niet ideaal, indien men een stad voor de toekomst bouwt. Systeembouw Systeembouw heeft de conclusie opge leverd, dat er 6 bruikbare systemen zijn, die extra gesteund worden door de over heid: Velsen hoeft daar niet over te den ken, zolang de behoefte niet in de orde van grootte van duizenden ligt als in de grote steden. Bovendien moet er voorzich tigheid betracht worden met systeem bouw: Velsens korrelbetonhuizen zijn ze ker geen succes wat hun soliditeit betreft. Mocht er echter een kans worden gezien, met systeembouw goedkoop uit te komen, dan is het college bereid wat water in de wijn te doen. Verdeling over de sectoren Van de 513 huizen, die thans in aanbouw zijn, worden er 188 in de particuliere sec tor gebouwd, 117 door de grootindustrie en 208 door de gemeente zelf, zo antwoordde de heer Verbeek de AR-fractievoorzit- ter de heer Lips. Hij dacht niet te mogen denken aan forensen, zolang er niet voor de eigen mensen gezorgd is. Er is nog veel ruimte voor de „bouw- verhuizing": Velsen heeft nog ruimte voor ongeveer 5000 huizen en als de fantasie verwezenlijkt wordt, zou er voor 600 hui zen ruimte tekort zijn volgens de huidige uitbreidingsplannen. Tegen die tijd dient overwogen te worden of het streekplan- Zuid voor die 600 huizen plaats biedt

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 7