Financiële positie van Noordholland is gunstig Minister Witte de Raad voor de installeerde Woningbouw „Zondagsrijders" ieder jaar opnieuw examineren Aanleg wegen ten ten Oosten van Westen en Haarlem Instelling van een raadgevende interparlementaire Beneluxraad Nederlands grafische export sinds 1939 vertwaalfvoudigd Boekdrukkers zetten dit jaar voor 340 millioen gulden om Het rijk lost f 100- millioen af ANWB stelt voor: Rijvaardigheidsproef voor brommers dringende noodzaak" Vragen van Provinciale Staten Amerika gaat nu met dollars naar het Oosten DONDERDAG 22 DECEMBER 1955 Oude faam hersteld Weekstaat Ned. Bank Vader en zoon overvielen boerengezin Provinciale subsidie voor het Fries Orkest Onveiligheid op wegen in Noordholland Ieder jaar rond,Kerstmis houden de boekdrukkers in Nederland, verenigd in hun „Federatie", wapenschouw. Dan worden de uitkomsten, de technische vorde ringen en de aesthetische aspecten van het vak in het ten einde lopende jaar gewikt en gewogen en de vooruitzichten voor het komende onder de ogen gezien. Ditmaal is die wapenschouw gehouden in het Amsterdamse Carlton hotel en daar is met voldoening geconstateerd dat het goed gaat met de boekdrukkunst. De 2200 drukkerijen in Nederland, tezamen 23.000 werknemers omvattend, hebben in 1955 een omzet geboekt van 340 millioen, waarvan voor een waarde van 71 millioen kon worden uitgevoerd. Dat is een vertwaalfvoudi- ging ten opzichte van 1939, toen onze totale grafische export nog geen zes mil lioen gulden bedroeg. Die exportstijging een zeer belangrijke bijdrage tot onze nationale welvaart heeft verschillende oorzaken. Een daarvan is de lage prijs van ons drukwerk ner gens ter wereld kan men boeken, plaatwer ken of wat dan ook goedkoper laten druk ken dan in Nederland. Maar een veel be langrijker factor is de kwaliteit van onze grafische producten, die thans qua artistie ke vormgeving en techniek weer tenvolle kunnen wedijveren met die uit Zweden, Zwitserland, Amerika en andere „toplan- den". Dat is lange tijd anders geweest. Neder land had sinds eeuwen een grote faam als leverancier van het mooiste drukwerk een traditie die al in de eerste helft van de zeventiende eeuw begon met de befaamde wereldkaarten der Blaeu's en die later door roemruchte drukkersgeslachten als de El- sevier's en de Haarlemse Enschedé's werd voortgezet. In de negentiende eeuw kwam er echter onder invloed van mechanisatie en massa-productie een diepe inzinking, waarvan het vak zich pas rond 1900 wist te herstellen onder leiding van mannen als S. H. Roos, die in 1913 de grafische werk groep „De Zilverdistel" oprichtte, mr. J. F. van Royen (strikt genomen ook een out sider), en Joh. Enschedé's wereldvermaar de letterkunstenaar Jan van Krimpen. Zij en een handvol anderen waren de herauten van het réveil, dat de moderne grafische kunst in Nederland het aanzijn gaf, terwijl de in 1920 opgerichte „Federatie der Werk- geversorganisatiën in het Boekdrukkers- bedrijf" de organisatorische en economi sche sanering van het vak ter hand nam, de drukkers calculeren leerde en de tech nische outillage der talrijke noodlijdende bedrijfjes op peil hielp brengen. De vele taken, die de Federatie verzorg de, de leerlingen- en patroonsopleiding, de kostprijsberekening en de sociale voorzie ningen, hebben vrucht gedragen. De ar- beidsvrede in het vak is tientallen jaren niet in gevaar geweest, de kwaliteit van ons drukwerk werd op internationaal peil gebracht. De inzinking was overwonnen. Zo hecht was de nieuwe basis en zo pro fitabel waren de resultaten der samenwer king, dat zelfs de ontreddering van de Tweede Wereldoorlog de Federatie niet in gevaar kon brengen. Integendeel: ondanks de leeggeroofde bedrijven, het schreeuwend tekort aan vaklieden en het even nijpende gebrek aan grondstoffen, kon men na de bevrijding gezamenlijk de toekomst weer hoopvol tegemoettreden. En dank zij de hechte samenwerking bloeide de grafische industrie reeds na enkele jaren als nooit tevoren: in het topjaar 1952 bijvoorbeeld, werd er voor bijna 109 millioen aan drukwerk uitgevoerd. Door de gebeurtenissen in Indonesië ont stond er nadien een gevoelige teruggang, maar de nieuwe Stichting Grafisch Export centrum, ingesteld door de Federatie, speurde toen al ijverig naar nieuwe buiten landse afzetmarkten en vond ze ook. België, West-Duitsland en zelfs Noord- Amerika, dat op dit gebied de hoogste eisen stelt, werden met tientallen andere landen vaste afnemers van Nederlands drukwerk. Wel een bewijs, dat onze grafische produc tie qua technische perfectie en artistiek niveau thans algemeen waardering genie ten. Boeken grootste post Boeken zijn ons voornaamste grafische exportproduct. Wetenschappelijke uitgaven, hier uitgegeven en gedrukt in de Engelse en Spaanse taal, zijn van deze post het voornaamste bestanddeel. Het ziet ernaar uit, dat onze boekenexport dit jaar de 30 millioen gulden zal benaderen of over schrijden. Tweede post op de ranglijst is „drukwerk", een moeilijk te preciseren be grip, dat alle mogelijke soorten van druk werken samenvat; daaronder vallen niet de geëxposeerde tijdschriften en prentenboe ken, die als derde en vierde post apart op de ranglijst voorkomen. Zelfs „plaatwerk" wordt er niet onder begrepen: dat heeft zijn eigen, vijfde, plaats op de ranglijst. Hetzelfde geldt voor cartografisch druk werk (erfenis van Blaeu?), transfers, kan toorboeken, kalenders, speelkaarten, mu ziekdruk en vele andere producten. De K.L.M. als promotor Hoe belangrijk soms bijkomstige factoren kunnen zijn, bleek heel duidelijk op een onlangs gehouden bijeenkomst van Ameri kaanse uitgevers-importeurs. Toen daarbij ook ter sprake kwam het tijdverlies, dat onvermijdelijk is bij het heen- en weer- sturen van drukproeven, clichés, modellen e.d. uit het buitenland, werd direct opge merkt, dat dit bezwaar niet gold voor Nederland, vanwege de service der K.L.M., die het voor de Amerikanen mogelijk maakt, alle bescheiden even snel in Am sterdam te krijgen als bij een Amerikaanse drukker. Hier werkt onze luchtvaartrepu tatie dus als welkome steun voor de expor terende drukkers. Nieuw „Kerstnummer" Ouder gewoonte hebben de drukkers en de sinds 1952 broederlijk met hen samen werkende clichémakers (georganiseerd in de Vereniging van Nederlandse Chemigra- fische Inrichtingen) ook nu weer een Kerst nummer van het „Drukkersweekblad-Auto Lijn" uitgegeven een traditie die al van lang vóór de oorlog dateert. Deze bijzon dere uitgave, dat gratis door een tiental grote drukkerijen verzorgd wordt, is als het ware het visitekaartje van het métier: een collectie fraaie proeven van boekdruk- en illustratiewerk op zijn best, uitgevoerd in vier- en vijfkleurendruk en voorbeeldig gebonden tot een royaal boekwerk. Het laat zien waartoe de Nederlandse drukkers in staat zijn en is als zodanig in de eerste plaats voor de klanten en relaties in bin nen- en buitenland bedoeld. Het leken publiek kan er dus geen kennis van nemen en dat is dubbel jammer nu het Kerstnum mer dit jaar geen vaktechnische onderwer pen behandelt, maar de drukkunst als die nares van de wetenschap belicht. Vijf schappelijke experts, schrijven over „We tenschap en techniek in de dagen van Christus", „Vier Vreemde Vragen over Vogels" en andere onderwerpen, die op zichzelf geen verband houden met de druk kunst. Deze kunst komt hun echter te hulp door natuurgetrouw af te beelden wat de auteurs beschrijven en door hun betoog op een zodanige wijze onder de ogen der lezers te brengen, dat deze de stof gemak kelijker in zich opnemen. De lezer ziet de voorwerpen, beelden, dieren, waarover de auteurs schrijven, hij krijgt er niet „enigs zins" een indruk van, hij ziet ze volledig en in hun ware kleuren: hij gaat ze vol ledig kennen, waardoor hij veel beter in staat is, het betoog te volgen dan wanneer hij zich uit de tekst een beeld moet op bouwen. Dit wat de perfectie der moderne repro ductietechniek betreft, zoals die uit het „Kerstnummer" blijkt. De complete grafi sche vormgeving, de keus van papier en letter, de kleur van de drukinkt, de even tuele ornamentering, dat alles moet zich daar functioneel, harmonisch en prettig- „aansprekend" bij aanpassen. Dat was de taak van de grafische componisten Alex Verberne en Ton Raateland, een taak die hun bijna een jaar van ontwerpen en ex perimenteren kostte: Soms werd er uren lang gediscussieerd over één puntje meer of minder witspatie in een bepaald tekst gedeelte. Maar het resultaat mag dan ook gezien worden daarvan getuigt de hier bij afgebeelde dubbele pagina uit het „Kerstnummer". Uit de verkorte balans van de Neder- landsche Bank van 19 December blijkt, dat de boekvordermg op de Staat der Neder landen met 100 millioen is verminderd tot 200 millioen. De tegenhanger van deze mutatie is te vinden onder het hoofd 's rijks schatkist, dat in de afgelopen week met 106 millioen is gedaald tot 314 millioen. De bankbiljettencirculatie vermeerderde met 38 millioen tot 3801 millioen. Zaterdag heeft de agent van het minis terie van Financiën de afgifte van schat kistpapier gestaakt. De geldinstellingen hebben echter zeer weinig papier afgeno men. Uit de officiële cijfers blijkt, dat slechts voor een bedrag van ongeveer 3 ton aan schatkistbiljetten is geplaatst en dat de in omloop zijnde schatkistpromessen door aflossing met 5 millioen zijn gedaald tot 205,9 millioen. De deviezenvoorraad is vergroot met ƒ11 millioen tot 1441 millioen. Ook de goud voorraad onderging een geringe verhoging van ruim 1 millioen. Beide posten te zamen belopen thans 4683 millioen tegen 4671 millioen de vorige week. De Zwolse rechtbank heeft vier mannen, die betrokken zouden zijn geweest bij de roofoverval op de boerderij van de heer Keyl in Hattum, veroordeeld tot straffen van twee tot vier jaar. Bij de overval wer den de vrouw des huizes en haar zeven tienjarige dochter mishandeld. Doordat de vrouw echter voortdurend om hulp bleef roepen, durfden de overvallers zich geen tijd te gunnen, het huis te onderzoeken, zodat ze niets hebben kunnen meenemen. Het vonnis tegen de opsteller van het plan, S. F. R. senior, luidde twee en een half jaar (eis l'/ï jaar). Zijn drieëntwintig jarige zoon kreeg twee jaar met aftrek (eis 1 jaar). Twee jaar gevangenisstraf kreeg de 19-jarige matroos-arbeider L. H. van J. te Hattem. Hij had vader en zoon R. de tip voor de overval gegeven. Tegen hem was een jaar met aftrek, waarvan 6 maanden voorwaardelijk, geëist. De 34-jarige Rotterdamse pijpfitter P. G., die er van wordt verdacht de mannen in zijn auto naar Hattem te hebben gere den, is veroordeeld tot vier jaar gevange nisstraf, een jaar meer dan de eis had ge luid. Blijkens het algemeen verslag van de afdelingen der Provinciale Staten van Noordholland, betreffende de provinciale begroting 1956 wordt het beleid van Ge deputeerde Staten inzake de jeugdzorg teleurstellend genoemd. Gezien de grote woningnood in de pro vincie zal het provinciaal bestuur zich moeten verzekeren van een groter woning contingent dan tot nu toe, aldus enkele leden. Tevens zal het zich hebben te be raden over versnelling van de woning bouw. Daartoe zou een verzoek aan de regering, om gezien de internationale ont spanning, jonge arbeiders van militaire dienst vrij te stellen, nuttig zijn. Ook zou stimulerend werken, indien het provin ciaal bestuur zich zou uitspreken ten gun ste van een verbetering voor de arbeiders Proeve van moderne opmaak. Een stel pagina's uit het nieuwe Kerstnummer van „Drukkersweekblad!Auto-Lijn"Om de afgebeelde kernreactor in Brookhaven V.S. in al zijn suggestieve kracht naar voren te brengen, is de tekst ver weg gehouden van de foto. Opmerkelijk is dat de linkerbladzij de, ondanks de geringe vulling, in het geheel niet „leeg" aandoet. De minister van Wederopbouw en Volks huisvesting, ir. H. B. J. Witte, heeft in Den Haag de Raad voor de Woningbouw ge ïnstalleerd, die door ir. Th. P. Tromp zal worden gepresideerd. Deze raad is samen gesteld uit 30 vertegenwoordigers van het bouwwezen en van de overheid. Minister Witte zei, dat men zich zal moe ten verdiepen in vragen over vergroting van arbeidspotentieel, verhoging van pro ductiviteit, verbetering van de materiaal positie door uitbreiding van de productie en door het gebruik maken van nieuwe producten, vervolmaking van de organisatie en afstemming van de financiering op de practijkbehoeften. De rijksoverheid kan in hoofdzaak slechts indirect werkzaam zijn. Zij verwacht van het nieuwe college concrete adviezen en suggesties over in te voeren, af te schaffen of te verbeteren maatregelen. Minister Witte besteedde in zijn rede veel aandacht aan de overspannen bouwmarkt, aan het feit, dat door bevolkingsaanwas jaarlijks 37.000 woningen nodig zijn als mede 8.000 voor vervanging en dat daarom de achterstand te langzaam wordt inge lopen. Deze moeilijkheden baten de wo ningzoekende weinig. Hij heeft voorlopig geen uitzicht op woonruimte, terwijl hij weet te leven in een technisch hoog ont wikkeld land onder een conjunctuur, die de indruk wekt, dat „alles kan." Weinig troost of uitzicht wordt hem geboden door het feit dat diezelfde hoogconjunctuur er voor een deel oorzaak van is, dat de woningbouw momenteel nog niet hoger kan worden op gevoerd, doordat zij de bouw in andere sectoren ten zeerste stimuleert. De minister zei, dat geen definitieve ver betering kan worden gevonden door het nemen van negatieve maatregelen als „af remming" of „strak goedkeuringsbeleid," waartoe hij na het overwinnen van veel innerlijke tegenstand gedwongen was over te gaan. „Wat ons rest," zo zei hij, na alle gesuggereerde abstracte oplossingen, is „de moeizame worsteling met een stugge wer kelijkheid." De voorzitter van de Raad voor de Wo ningbouw, ir. Th. P. Tromp, zei in antwoord op de rede van de minister, dat de woning nood van honderdduizenden in den lande inderdaad een woningramp is. Niet alleen zal de raad adviezen aan de minister kunnen geven, het werk zal ook kunnen uitgroeien tot het geven van advie zen aan elkaar, dus tussen de diverse groe peringen, die er in zijn vertegenwoordigd. De raad zal zeer veel te doen hebben. Het zal op een juiste keuze aankomen bij het voorrang geven aan onderwerpen, waarvan men verwachten kan, dat zij in de kortst mogelijke tijd een verbetering ten Een belangrijk punt zal het beraadslagen over een verantwoord tarief loon zijn. Ir. Tromp wierp de suggestie op of door het opstellen van een programma op langere termijn dan een jaar men met de beschik bare arbeidskrachten tot een grotere wo ningproductie zou kunnen komen. Behoefte en potentieel zijn niet gelijk over het land verspreid. Hij wees tenslotte op het belang van het opvangen van jong geschoolden in de bedrijven, het verbeteren van sociale verzorgingen en voorzieningen op het werk en het mede daardoor attractiever maken van het handwerk, alsook het vormen van vaste kernen van arbeiders. in de omscholing voor de bouwvakken. De financiële positie van de provincie werd algemeen gunstig genoemd. Gelet op de stand van de reserve vroegen enkele leden of Gedeputeerde Staten het niet ge wettigd achten om tot verlaging van de belastingdruk te komen. Geestgronden Bij de bespreking van het onderwerp „beheersing grondwaterstand geestgron den" betreurden enkele leden het, dat Ge deputeerde Staten geen kostencijfers heb ben vermeld, zomin met betrekking tot de infiltratiewerken als tot de exploitatie. De vraag is gesteld, welke gevolgen Gedepu teerde Staten verwachten zodra men in 1957 water zal gaan inpompen, ten aan zien van het Provinciaal Waterleidingbe drijf, dat ernstig bezwaren had gemaakt op grond van vrees voor aantasting van de belangen van de waterwinning. Enkele leden meenden, dat de ontworpen ontgin ningen niet voldoende zijn om de te ver wachten verliezen door het ontwerp- streekplan IJmond goed te maken. Bestaat de mogelijkheid tot uitbreiding van de ontginning, eventueel na voorafgaande af graving? Zeer vele leden vragen, of niet meer provinciale gronden in cultuur kun nen worden gebracht en voor de verdre ven tuinders beschikbaar kunnen worden gesteld dan 75 ha. Een lid heeft gevraagd, welke verhou ding er zal bestaan tussen het bestuur van het nieuwe boven-gemeentelijke li chaam, dat in het gebied van de IJmond zal worden opgericht en Gedeputeerde Staten. Volgens het lid is meer helderheid dienaangaande wenselijk. Vele leden hebben Gedeputeerde Staten gevraagd, of zij niet van oordeel zijn, dat het uit planologisch gezichtspunt nood zakelijk is, dat er naar gestreefd wordt, binnen de vier grote bevolkings-agglome- raties Amsterdam. Haarlem (Zuid-Kenne- merland), IJmond-Noord en Zaanstreek in elk geval zoveel ruimte open te houden, dat een urbanisering van dit gebied als één geheel voorkomen wordt. Zijn Gede puteerde Staten niet van mening, dat daar toe tijdig de nodige maatregelen genomen dienen te worden? Ook is geïnformeerd of Gedeputeerde Staten bereid zijn om met Gedeputeerde Staten van Utrecht overleg te plegen ter zake van een streekplan voor het zoge naamde Vechtgebied. In opdracht van Shell Tankers N.V. heeft de Haagse kunstschilder L. Th. J. van Eekelen dit portret vervaardigd van prinses Beatrix. Een reproductie komt te hangen aan boord van de „Vasum", de tanker, die de Prinses enige tijd geleden te water heeft gelaten. De ANWB betreurt het, dat minister Al- gera meent, dat het binden van de rij-in- structie aan wettelijke voorschriften te ver gaat, alsook dat hij het instellen van een schriftelijk rij-examen voor bromfietsers wil laten afhangen van de resultaten van het instellen van de maximum-snelheid van 40 kilometer per uur. De minister grondt dit op de aan af gifte van rijbewijzen verbonden om vangrijke arbeid en administratie. De ANWB meent dat met moderne mecha nische administratiesystemen het ver werken van resultaten van collectieve schriftelijke examens zonder te groot bezwaar kan geschieden. Men vindt het jammer, dat de kans niet gegrepen wordt om deze categorie snelle en ge vaarlijke weggebruikers, bromfietsers, wien het practisch aan alle elementaire kennis van verkeersregels schort, tijdig in het belang van de verkeersveiligheid op te vangen. Het is niet zozeer een kwestie van maxi mum-snelheid, dan wel van degelijke ken nis en kunde van de weggebruiker om vei lig te rijden. In het algemeen verslag van de afdelin gen der Provonciale Staten van Noordhol land, betreffende het verslag secundaire, tertiaire en niet-planwegen en provinciale kanalen, wordt medegedeeld dat enkele le den de indruk hebben, dat teveel werken tegelijkertijd onder handen worden geno men. Worden de credieten niet te vroeg BIJ DE TWEEDE KAMER is ingediend een wetsontwerp tot goedkeuring van de op 5 November 1955 te Brussel gesloten overeenkomst inzake de instelling v%p een raadgevende interparlementaire Beneluxraad. Reeds geruime tijd wordt het als een gemis beschouwd, dat in het geheel van organen, dat onder de werking van de Benelux is ontstaan, een orgaan van inter parlementair overleg ontbreekt. Het is wenselijk, thans de parlementen te voorzien van een gemeenschappelijk forum in Beneluxverband, aldus wordt in de toelichting verklaard. auteurs, hoogleraren en andere weten-goede zullen kunnen veroorzaken. Hierdoor zullen de regeringen langs snelle weg kennis kunnen nemen van de verschillende stromingen, welke in ieder der parlementen van de drie landen be staan met betrekking tot het in Benelux- aangelegenheden te voeren beleid. Het aantal leden van de raad zal op 49 gesteld worden. Hierbij wordt aange tekend, dat een verhouding van vertegen woordigers der drie landen in de inter parlementaire Beneluxraad, welke niet overeenkomt met de onderlinge verhou ding der bevolkingsgetallen, aanvaardbaar is voor een lichaam als het onderhavige, dat een adviserend karakter draagt en een bijzondere wijze van besluitvorming kent. Mochten de bevoegdheden van de raad in de toekomst worden gewijzigd, dan zal de samenstelling van het orgaan opnieuw moeten worden overwogen. De leden worden uit en door de onder scheidene parlementen gekozen. Het komt de regering voor, dat voor alle betrokken afgevaardigden het lidmaatschap van de raad zal dienen te eindigen als gevolg van parlementsverkiezingen in een der drie landen, ook voor die leden, welke in hun parlement worden .herkozen. De drie regeringen zijn van mening, dat de raad voor een doeltreffende uitoefening van zijn taak ten minste eenmaal per jaar in zitting dient bijeen te komen. Mochten buitendien de drie regeringen de wense lijkheid gevoelen, het interparlementaire lichaam te raadplegen, dan wordt dit door zijn voorzitter bijeengeroepen op hun ge zamenlijk verzoek. Daarenboven kan de raad bijeengeroepen worden in elk der speciale gevallen, waarin de meerderheid van zijn leden dit nodig oordeelt. De raad zal de drie regeringen van ad vies dienen aangaande vraagstukken, welke bij de samenwerking tussen de drie landen naar voren komen. Hoewel deze samenwerking zich verder uitstrekt dan over het economisch terrein alleen en het arbeidsveld van de raad niet tot dit ter rein dient beperkt te blijven, ligt het niet in de bedoeling de raad bevoegd te ver klaren eigener beweging te treden in alle vraagstukken, welke voor de drie landen van gemeenschappelijk belang zijn. De regeringen hebben besloten het tijd stip van inwerkingtreding van de over eenkomst niet afhankelijk te stellen van het ogenblik, waarop de economische unie tussen de Beneluxlanden tot stand komt. Derhalve is thans bepaald, dat de overeen komst in werking zal treden zodra zij door de drie landen is bekrachtigd. aangevraagd? Deze leden zouden het op prijs stellen een overzicht te ontvangen van de uitstaande en nog niet verwerkte credieten. Eveneens wensen deze leden te worden ingelicht omtrent de mogelijkheid van uitvoering van de werken, waarvoor die credieten beschikbaar zijn gesteld. Een lid sprak er zijn verwondering over uit, dat in de begroting van het Wegen fonds geen bedrag is geraamd voor de weg bewesten Haarlem, waarvan de uitvoering in 1956 ter hand moet worden genomen. Voor tal van andere wegen bijv. de weg Hembrug-Limmen, worden grote bedragen gegeven; de weg bewesten Haarlem wordt daarentegen pro memorie geraamd. Van verschillende zijden wordt gevraagd of over het tracé en de breedte van de weg bewesten Haarlem overeenstemming met het Rijk bestaat en hoever het overleg over de financiële bijdrage is gevorderd. Daar bij wordt de mening uitgesproken, dat, ge zien het grote belang, dat de provincie heeft bij de tenuitvoerlegging van deze we gen, de realisering daarvan niet op finan ciële overwegingen mag stagneren. Verscheidene leden vroegen, hoe de stand van zaken is met betrekking tot de ten Oosten en ten Westen van Haarlem ge projecteerde wegen en of met de provincie Zuid-Holland reeds overeenstemming is be reikt over de langs de duinen aan te leggen verbindingsweg tussen de provincies Noordholland en Zuid-Holland. Gedeputeerde Staten van Friesland hadden de Provinciale Staten voorgesteld, het Fries Orkest een subsidie toe te ken nen van f 26.500dat is f 8000.minder dan het bestuur had gevraagd. De fracties van de P.v.d.A. en de WD achten dit bedrag te gering, vooral omdat thans de toekomst van het orkest op het spel staat. Van de zijde van Gedeputeerde Staten werd betoogd dat de provinciale financiën geen hogere subsidie toelaten. Dit bezwaar werd echter niet gedeeld door de P.v.d.A.- fractie, die bij monde van de heer J. Pie- benga een amendement indiende om het subsidie op f 35.000.te brengen. Dit amendement werd met 25 tegen 20 stem men aangenomen. In dit verband zou het naar de mening van de ANWB aanbeveling verdienen, hou ders van „oude" rijbewijzen nog eens duch tig aan de tand te voelen over hun ver- keerskennis. Velen hebben geen flauw be sef meer van het wegenverkeersreglement. Dan zijn er de houders van rijbewijzen, die zelf geen auto hebben en maar een enkele keer per jaar rijden. Hun niet-gebruikte verkeerskennis vervaagt, terwijl de stuur- vastheid verloren gaat. Men zou deze zo genaamde „Zondagsrijders" eigenlijk jaar lijks opnieuw moeten examineren en bij ontbreken van vaardigheid en kennis het rijbewijs moeten ontnemen. Ook aan ver oorzakers van minder ernstige ongelukken zou men als bijkomende straf een herexa men op het gebied van de verkeerskennis moeten kunnen opleggen. De ANWB meent, dat het Centraal Bu reau Afgifte Rijvaardigheidsbewijzen deze stroom van extra-arbeid zeker in samen werking met de verkeerspolitie zou kunnen opvangen. Een lid van de Provinciale Staten van Noordholland heeft in de afdelingen het huidige verkeer ter sprake gebracht en het provinciale wegennet totaal onvoldoende geacht. Dit noemde het lid een algemeen verschijnsel. Gaarne zal van Gedeputeerde Staten worden vernomen welke maatrege len genomen worden om aan het bezwaar tegemoet te komen. Voors is herinnerd aan de onveiligheid op de wegen. Men meende te weten, dat in de provincie Zuid-Holland een provin ciale commissie voor de verkeersveiligheid met succes werkzaam is. Is het mogelijk de instelling van een dergelijke commissie voor Noordholland te overwegen, is ge vraagd. WASHINGTON (United Press). De Ame rikaanse minister van Buitenlandse Zaken John Foster Dulles heeft op zijn perscon ferentie van Dinsdag verklaard dat naar zijn mening de Amerikaanse militaire en economische hulp nog aanzienlijke tijd voortgezet zal moeten worden op ongeveer het tegenwoordig niveau. Dulles onthulde dat de uitbreiding van de economische hulp met een bedrag van 200 millioen dollar, waar de regering het Congres volgend jaar om wil vragen, be stemd is voor het Midden-Oosten, waar de Sovjet-Unie onlangs een economisch of- sensief is begonnen, en voor het Verre- Oosten. Dulles zeide dat de extra economische hulp ten bedrage van 200 millioen dollar zal bestaan uit een fonds van 100 millioen dollar waaruit de president naar eigen in zicht putten kan voor projecten in het Mid den-Oosten, en uit 100 millioen dollar voer soortgelijk werk in het Verre Oosten. De uitgaven voor militaire hulp in het buitenland zullen worden voortgezet op naar schatting het tegenwoordig niveau van 2.5 milliard dollar. Door de uitbrei ding van de economische hulp zal de totale hulp aan het buitenland verhoogd worden van het tegenwoordig niveau van 4.2 mil liard dollar per jaar tot 4.4 milliard dollar per jaar. Wat betreft Russische aanbiedingen van of beloften tot economische hulp aan min der ontwikkelde landen zeide Dulles dat de Verenigde Staten vele vrije naties gehol pen hebben sedert het einde van de oorlog en dat geen van hen daardoor een sprankje vrijheid of onafhankelijkheid heeft verlo ren. „Indien de Sovjet-Unie ons voorbeeld zou volgen zou dit prettig zijn. Imitatie is de oprechtste vorm van vleierij. Maar het is de vraag of de Sovjet-Unie er op uit is de onafhankelijkheid van vrije naties tc bevorderen; wat dat betreft stemmen de antecedenten van de Sovjet-Unie pessi mistisch".

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 11