Minister J. G. Suurhoff opende Velsens beschuttende werkplaats Optimisme wordt weerspiegeld zowel in het recente verleden als de verdere toekomst Nu al werk aan vijf objecten voor zeven en dertig personen Hoogovens zullen huizen nodig hebben - steeds meer huizen Maatschappelijk nuttige arbeid voor gehandicapten Nieuwe sleepboot voor Rederij Goedkoop Waterloo - VS V 3 De heer C. Res gaat in eigen plaats pionieren Kerstrede Ir. A. H. Ingen Housz: „Er zijn belangrijker problemen in ons land, dan de 45-urige werkweek Zal VSV zege behalen op RBC Tsjech wordt „overvoerd" Kort nieuws Proefvaart op het kanaal Voor de schoen van Bakhuys Wethouder H. de Boer fluit Gedupeerde tuinder egaliseert braakliggende grond Eén cijfer niet fraai. Kerstviering in Gereformeerde kerk Scheepvaart V R IJ DAG 23 DECEMBER 1955 AAN DE IJMUIDENSE KRUGERSTRAAT is de gemeentelijke werkplaats voor minder validen, die al van Juli af aanvankelijk aan vijf en thans aan zeven en dertig gehandicapten werk verschaft, officieel in gebruik gesteld. De mi nister van Sociale Zaken en Volksgezondheid, de heer J. G. Suurhoff was naar IJmuiden gekomen om de opening te verrichten in het bijzijn van het college van B. en W. van Velsen, tal van'hoofden van gemeentediensten en bedrijven en directeuren van vrije bedrijven en industrieën in Velsen. Intussen ging het werk die middag voort in de beschuttende werkplaats, waar de laatste maanden voldoende werkopdrachten voor alle afdelingen zijn binnengekomen om de in feite kleine bedrijfjes draaiende te houden. In een van de vier zalen worden trawlnetten gebreid en wordt suiker in pakken van 1 kilo verpakt; er worden kartonnen dozen vervaardigd en voorts is er een complete boekbinderij en een afdeling houtbewerking met een werkplaats, die elke timmerman graag de zijne zou noemen. „Succes kan slechts worden verwacht als de tewerkgestelden vol ledig meewerken", heeft de minister die middag ondermeer gezegd. Van alle tkanen moet hem tijdens de rondgang zijn gebleken, dat het hieraan in Velsen niet ontbreekt. Er wordt met enthousiasme en toewijding gewerkt, omdat het hier maatschappelijk nuttige arbeid betreft. Burgemeesters. Op hun verzoek is eervol ontslag verleend aan S. A. N. van Oeveren als burgemeester van Wolphaartsdijk en aan G. A. van Engelen als burgemeester van IJsselmuiden. Statenlid. Tot lid van de Provinciale Staten van Noordholland is benoemd de heer Jur. Visser jr. (Arbeid) te Naarden, in de vacature van het overleden lid dr. H. G. Scholten uit Blaricum. Na een welkomstwoord door de burge meester van Velsen, mr. M. M. Kwint, gaf deze aan de wethouder van Sociale Zaken,, de heer C. P. J. Maas, gelegenheid om zijn geesteskind aan de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid te presenteren. De heer Maas heeft in de eerste plaats teruggegrepen in de historie om aan te voeren dat al eeuwen geleden werd ver kondigd, dat minder validen evenveel recht hebben op werk als ieder ander in de maatschappij. Na de eerste wereldoorlog kwam de AVO, Arbeid overwint alles, tot stand en de tweede wereldoorlog bracht de noodzaak van revalidatie met zich mee. De bijzondere wet van 1 Augustus 1947 tot plaatsing van minder valide arbeidskrach ten in het bedrijf kwam tot stand en ook in Velsen werd het voorgeschreven aantal weldra in het bedrijfsleven opgenomen. Al spoedig waren het er zelfs meer dan de wet voorschreef. In de rij van beschuttende werkplaatsen is Velsen nu niet een van de eersten; een en ander is niet te wijten aan gebrek aan belangstelling bij het gemeente bestuur. In 1947 plaatste de gemeente al zo veel mogelijk minder validen bij de plant soenendienst en thans bleven nog 58 per sonen over, aan wie arbeid moest worden verschaft in de beschuttende werkplaats. Het gemeentebestuur ging op onderzoek uit in andere gemeenten, voerde bespre kingen met vertegenwoordigers van het bedrijfsleven in Velsen en mocht daarbij vaststellen, dat het verantwoord was een werkplaats in Velsen te stichten. Van de grote bedrijven in de IJmond kwamen echter jammer genoeg niet al te veel op drachten binnen. Verder werd het niet ver antwoord geacht in Velsen tuingrond be schikbaar te stellen voor het aanleggen van een kruidentuin en een kwekerij. Pas in 1954 kwam de voormalige open bare lagere school B aan de Krugerstraat 59 beschikbaar en stelde de gemeente 40.000 beschikbaar voor het inrichten van de werkplaats in deze school. Op 14 Maart van dit jaar werd door-de aannemer met de werkzaamheden begonnen en op 1 Juli kon het hoofd met vier handarbeiders al een begin met het werk maken. De heer Maas bracht tenslotte veel dank aan de directeur van de werkplaats, de heer J. Huhl en alle andere ambtenaren, die bij het werk betrokken zijn geweest. Vooral menselijke overwegingen De minister, de heer J. G. Suurhoff, had de laatste jaren al tal van beschuttende werkplaatsen geopend, maar hij was met groot genoegen naar IJmuiden gekomen, omdat het hem de kans gaf ook in dit deel van het land het grote belang van de te werkstelling vaiT, jnoeilijk plaatsbare ar beidskrachten te onderstrepen. Hij kon zich indenken, dat het voor niet-ingewijden vreemd moet zijn in een tijd van gebrek Deze week heeft de nieuwste aanwinst van de N.V. Reederij v/h Gebr. Goedkoop, de niet minder dan 900 ipk ontwikkelende motorsleepboot Marian C. A. Goedkos^», een zusterschip van de sinds 28 Septeir-Vr 1954 in bedrijf zijnde Johanna C. Goedkoop, een goed geslaagde proeftocht op het Noordzeekanaal gemaakt, aldus „Dagblad Scheepvaart." Deze zeer modern ingerichte sleepboot, die ruimschoots aan de gestelde eisen vol deed, is onder toezicht van Bureau Veritas bij de Arnhemse Scheepsbouw-Maatscha"^- pij N.V. gebouwd en uitgerust met Bolnes motoren en de nieuwste Brevokoppelingen, waarbij twee motoren op één schroefas werken. Nu het scheepvaartverkeer van de hoofd stad van jaar tot jaar toeneemt, zorgt de Reederij Goedkoop hiermede gelijke tred te houden door uitbreiding van haar vloot met moderne eenheden. Aangezien de NDSM het grote gegraven dok no. 4 in ge bruik heeft gesteld, de Hollandse Oliesepa rator Maatschappij haar werkzaamheden is begonnen en binnenkort het Overslagbe drijs „Amsterdam" zal worden geopend, bedrijven die de nodige schepen zullen aan trekken, mag verwacht worden, dat het aantal aankomende schepen in het komen de jaar ver boven het recordaantal van 1955 zal uitgaan. Ook dan zullen alle schepen directe en voldoende assistentie van de Goedkoop- vloot kunnen ontvangen. De Marian C. A. Goedkoop en de Johanna C. Goedkoop, de sterkste eenheden van de rederij, hebben een lengte van 28,5 m., een breedte op de spanten van 6,60 m en een maximum diep gang van 3,60 m. Met een lage kruiplijn, een strijdbare mast en een grote manoeu vreerbaarheid zijn ze speciaal geëigend voor de vaart op het Noordzeekanaal, waar beide spoorbruggen in gesloten toestand gepasseerd kunnen worden. Na afloop van de proeftocht werd in restaurant West-End te Amsterdam de lunch gebruikt, waar achtereenvolgens de directeur der bouwwerf, de directeuren van de Bolnes- en Brevofabriek, een vertegen woordiger van Bureau Veritas en de op drachtgever het woord voerden. aan arbeidskrachten nieuwe werkplaatsen te zien creëren. De werkgelegenheid baarde de regering in 1952 al veel zorg; de politiek in deze moest naar alle kanten worden uitgewerkt. In geforceerd tempo moest de industrialisatie worden voortgezet, de emi gratie moest doorgang vinden, maar boven dien moest gewaakt worden voor het mo ment, dat een terugslag kan optreden in de conjunctuur. De DUW verdween gelukkig, maar werklozen zijn tegenwoordig toch tijdig op te vangen. Verder paste de om scholing in de werkgelegenheidspolitiek en tenslotte bleef over het probleem van de moeilijk plaatsbaren, van de mensen, die om een of andere reden niet in het be drijfsleven kunnen worden tewerkgesteld. „Nu is de werkgelegenheidspolitiek niet helemaal op economische overwegingen af gestemd," aldus de heer Suurhoff, „maar vooral op menselijke overwegingen. Uit menselijke en politieke overwegingen moet worden gezorgd voor maatschappelijk nut tige arbeid. Het gaat er om dat een ieder maatschappelijk nuttig bezig is in deze ge meenschap. Zo niet, dan krygt het zelf respect van een dergelijk persoon een flinke knauw". Gelijkwaardig als mens Er is thans volop werkgelegenheid in het bedrijfsleven en daarom is de harde kern van werklozen, die van de moeilijk plaats baren, zo duidelijk te zien. Ruim 30 tot 40.000 werklozen blijft Nederland tellen, al bestaan in alle vakken nog vacatures. Dit aantal vormt de groep van de moeilijk plaatsbaren, de gehandicapten, zoals zij op het departement worden genoemd. „We moeten ons er voor wachten op deze mensen een stempel van minderwaardig heid te drukken", aldus de heer Suurhoff. „Als mens zijn zij gelijkwaardig aan allen, als werkkracht alleen echter niet." Het aantal objecten, waaraan in de 115 werkplaatsen in Nederland wordt gewerkt, is zeer gevarieerd, meende de heer Suur hoff verder. De medewerking van de in- li»!!! lp Minister Suurhoff bij de afdeling waar de netten worden gereid. dustrieën in deze tijd van hoogconjunctuur is groot, maar hij waarschuwde er voor, dat men bij het teruglopen hiervan tijdig moet weten om te schakelen op andere objecten. Doorstromen naar het bedrijf Als doel van de beschuttende werkplaats zag de minister niet alleen het geven van nuttige arbeid aan moeilijk plaatsbaren, maar ook het geschikt maken van een zo groot mogelijk aantal mensen voor plaat sing in het vrije bedrijf. Boven verwach ting lukt dit in elke werkplaats goed; na een jaar is meestal een derde van het aan tal personen in de werkplaats doorge stroomd naar het vrije bedrijf. De heer Suurhoff heeft er voorts nog op gewezen, dat in de werkplaats en op het buitenobject de sfeer van het bedrijf moet heersen. Sommige werkplaatsen hebben zelfs de prikklok ingesteld; alleen al om de gehandicapten te zeggen: „Ook hier komt het'er op aan". De minister wenste Velsen tenslotte geluk met de aanwinst in de vorm van deze werkplaats en sprak de hoop uit, dat het werk voor de gehandicapten zal worden voortgezet. Het is voor uitbreiding vatbaar. Werken met vreugde Namens de werkers in de gemeentelijke werkplaats heeft de heer C. van Es dank aan een ieder gebracht voor het feit, dat zij allen weer in de samenleving zijn inge schakeld. „Deze werkplaats is voor ons de enige uitweg, hij bood uitkomst in een armzalig bestaan, want armoede zonder hoop op de toekomst is heer erg", aldus de heer Van Es. „We doen het werk hier met vreugde. We vragen daarom uw medewer king, echter geen medelijden". Van de wer kers mocht minister Suurhoff een gecom bineerde krantenbak en boekenplank in ontvangst nemen. Maandag, Tweede Kerstdag, speelt „Wa terloo" 's morgens om half elf een lief- dadigheidswedstryd tegen VSV 3, waarin echter verscheidene nieuwe veelbelovende spelers zyn opgesteld, zodat Waterloo op zeer zware tegenstand kan rekenen. De baten van deze wedstrijd zyn bestemd voor de actie „De schoen van Bep Bak huys". Als scheidsrechter zal de heer H. de Boer, wethouder van Sport, Onderwijs en Culturele Zaken, fungeren. Een sportieve geste van de wethouder, die vroeger altijd gevoetbald en tevens competitiewedstrijden gefloten heeft. De wedstrijd vindt plaats op het Waterloo- terrein. De opstelling van Waterloo is als volgt: doel: W. Kok; achter: S. Zwart en J. Bu- ding; midden: J. van Siccelerus, J. Schaap en P. van den Klooster; voor: A. F. Broek, G. Post, W. Numan, N. Schaap en J. Schël- levis. Speciale peen-exportveiling De aanvoer op de speciale peen-export veiling van Donderdag in Castricum be droeg 55.000 kilo. Peen b noteerde 9.20 10.30; peen c liet 7.209.20 afdrukken en peen d ging voor 7.708,20 per 100 kilo van de kar. Er werd door de Kennemer tuinders eveneens 100.000 kilo schorseneren op de markt gebracht. De prijzen waren van 4757 cent voor de eerste en van 2532 cent per kilo voor de tweede soort. Sjalotten konden voor 2630 cent per kilo een koper vinden. Sinds twee dagen is men van gemeen telijke zijde doende een stuk grond aan de Kramersweg ter grootte van 100 are te egaliseren met behulp van een bulldozer. Dat stuk grond heeft jarenlang ongebruikt gelegen al stond het vroeger als puike tuindergrond bekend. De „kwaliteit" is door allerlei oorzaken sterk achteruit gegaan, maar een Castricumse bloembollenkweker, de heer C. Res, gaat proberen er opnieuw vruchtbare grond van te maken als gevolg van het feit, dat bij zijn perceel tuingrond aan de Ruiterweg met woning en bedrijfs gebouw heeft afgestaan „in het belang van de volkshuisvesting en ter uitvoering van het uitbreidingsplan Noord-Oost." Jarenlang heeft de familie Res het per ceel tuingrond aan de Ruiterweg in eigen dom gehad maar de nog steeds voortgaan de uitbreiding van Castricum was de oor zaak dat ook deze vruchtbare grond, die bestemd is voor wegenaanleg, bouwgrond en openbaar terrein, aan die uitbreiding ter offer moest vallen. Moeizaam kwamen de eerste onderhandelingen op gang. De heer Res stelde als voorwaarde dat hem een nieuw bedrijf nabij de Kramersweg ter beschikking zou worden gesteld en tijdens de raadsvergadering van 21 Juni van dit ja ai- gaven de vroede vaderen hun fiat aan een voorstel, dat door B. en W. naar voren werd gebracht. Dit voorstel hield in, dat de gemeente aan de heer Res de volgende vergoedingen zou uitkeren: voor de stichting van een woonhuis met bollenschuur, met inbegrip van aansluitkosten op waterleiding, licht- net, gas, riool enzovoorts, 19.000,voor egaliseren 500,voor grondbewerking 2275,voor opruimen van zwervend puin 250,voor bemesting,gedurende drie jaren ƒ4252,50; op het land brengen, strooien en inwerken van de mest 1000, drainering, algehele waterbeheersing 1000,pompinstallatie 3500,voor twee jaren schadevergoeding voor op brengst van de kas (de heer Res heeft aan de Ruiterweg een grote broeikas) 1000, voor woninginrichting, verhuiskosten en het overbrengen van 200 ramen platglas 1600,voor vruchtbomen in de oude tuin 100,voor bestrating om de nieuw te stichten gebouwen, afrasteringen en aan leg van beplanting nieuwe tuin 500, en voor overname van de kas door de ge meente 2625,Dat alles tesamen maakt een totaalbedrag van 37.602,50. De gemeente zal het door haar over te dragen perceel aan de heer Res vrij op naam leveren; de heer zal zijn oude grond aan de Ruiterweg tot en met 1957 mogen betelen en tenslotte zullen de door de gemeente op het moment van de overdracht reeds betaalde belastingen niet ten laste van de heer Res worden gebracht. Dat z^jn de voorwaarden die door de heer Res werden gesteld en waar het ge meentebestuur haar fiat aan gaf. Bij al hetgeen er in deze contreien en speciaal in Castricum is gezegd over de onteigening steekt deze gang van zaken wel zeer gun stig af en kan men niet anders dan waar dering hebben voor het begrip dat de ge meente in deze zaak heeft gehad. Bollen. De laatste van de 14.000 Neder landse tulpenbollen die Den Haag in de af gelopen zomer aan de Lord Major van Lon den heeft geschonken, worden thans op het kerkhof van St. Paul's geplant. Behalve op dit kerkhof, zullen ook in de festivaltuinen in het voorjaar Haagse tulpenbollen bloeien. DE OPTIMISTISCHE TENDENZ, te puren uit het laatste jaarverslag van de KNHS én uit de omvangrijke, dezer dagen gepubliceerde uitbreidingsplannen, was vanmorgen ook terug te vinden in de rede, die de president-directeur van het bedrijf hield aan de traditionele Kerstlunch van directie met staf, afdelings chefs, hoger leidinggevend personeel en verdere vertegenwoordigers uit het personeel alsmede de jubilarissen van 1955. „Ik kan bepaaldelijk spreken van een jaar van bloei", zo merkte ir. A. H. Ingen Housz in deze rede op, „en de laatste maanden sinds het uitkomen van ons verslag hebben daarin niets ver anderd". Hij noemde enige bedrijfscijfers en vergeleek de productie over de perioden 1 December—30 November van de jaren 1954 en 1955. De grootste stijging vertoonden de rollen (384.300 ton en 535.900 ton) en de koud- en warm- gewalste plaat (137.500 en 281.900 ton). „Om dat meerdere tot stand te brengen, om onze kwaliteit tot steeds grotere perfectie op te voeren, om onze wetenschap pelijke grondslag zeker te maken, om de plannen voor de toekomst beter te kunnen maken voor dat alles en voor nog veel meer hebben we steeds meer mensen nodig. Thans werken reeds meer dan 10.000 mensen in de gezamenlijke fabrieken". De kolossale uitbreidingen werden in de Kerstrede van de president directeur eveneens behandeld en nogmaals uiteengezet. 99 Daarnaast wees hij op de fabriek voor het sinteren van fijnertsen, die uit de grond begint te komen, op de belangrijke uitbrei ding van Mekog, waarvan overal de con structies te zien komen; op de uitbreiding van het hoofdkantoor, die er uitdrukking aan geeft hoezeer organisatie en voorbe reiding van het werk, administratieve con trole en prima organisatie van de verkoop een rol spelen bij de ontwikkelingsmoge lijkheden der fabriek. Daar tegenover zijn begrijpelijk de uitingen van allerlei kanten om in de toeneming van deze bloei te delen en de verbetering van de zogenaamde winstdelingsregeling is een facet daarvan. Daarnaast zijn er in de sfeer der collec tieve arbeidsovereenkomst besprekingen aan de gang over verruiming van vacantie en andere mogelijkheden om de levensom standigheden te verbeteren. Het is duidelijk, meende de heer Ingen Housz, dat al deze desiderata hun econo mische consequenties hebben en dus tegen elkander moeten worden afgewogen. In dit verband kon hij niet voorbijgaan aan de beweging die er, met name in het buiten land, is ontstaan, om korter te werken. Hij wist niet, of dit in de eerste plaats iets is, wat het meest tot het geluk der mensen zal bijdragen. In elk geval zal er onderzocht moeten worden of het mogelijk is om bij korter werk hetzelfde nationale inkomen te handhaven, want anders zou de koek die verdeeld kan worden, kleiner worden en zou een ongunstiger in plaats van een beter resultaat worden bereikt. Hoogovens kpn- nen er gelukkig op wijzen, dat men in de fabriek, door het bestaan van de 4-ploegen- dienst, reeds vooruit is op datgene, wat in andere landen is gebeurd. De kortere werkweek Het verlangen naar de 45-urige week, waarover thans hier en daar gesproken wordt, is in België ontstaan en het is eigen lijk een politiek punt in een strijd tussen de politieke partijen, die in België op tal van gebieden, met name ook op het gebied van het onderwijs, wordt gevoerd. De Bel gen, die het onderling over dit vraagstuk niet eens konden worden, hebben het nu neergelegd in het midden van de E.G.K.S., in de hoop dat zij een oplossing, die ze zelf niet kunnen vinden, van daaruit zullen cadeau krijgen. „Maar daarmede hebben zij tevens de onrust, die in hun eigen mid den om andere redenen is ontstaan, naar andere landen overgebracht," zei hij. „Ook bij ons geloof ik, dat het vraagstuk van de verkorte werkweek niet het belang rijkste is, afgezien misschien van de kolen- mijnbouw. Ik geloof echter, dat we het er in ons land allen over eens zijn, dat dit een geheel afzonderlijk vak is, met geheel af wijkende arbeidsomstandigheden, en dat daarom de mogelijke sociale wenselijkheden die daar bestaan, geheel apart moeten wor den bekeken. Wel hoop ik, dat men zich daarbij ook zal afvragen hoe onze gezinnen blijvend aan de benodigde huisbrandkolen en onze industrie ook wijzelf aan de nodige kolen zullen komen, als er minder uren zou worden geproduceerd." Voor alle overige industrieën, meende ir. Ingen Housz, dat er andere van de hier- voren genoemde desiderata zijn, die veel meer leven en waarvan hij geloofde, dat zij veel meer aandacht verdienen dan de kor tere werkweek. Bij dit alles blijft naar de mening van de heer Ingen Housz het allerbelangrijkste, dat de productie wordt gehandhaafd met name voor het nijpende vraagstuk van de woningbouw in ons land. Tot zijn verdriet moest hij constateren, dat niettegenstaande alle goede bedoelingen en alle mooie voor spiegelingen de achterstand in woningen in het hele land nog haast even groot is als in 1945 en voor de KNHS neemt ook de vraag naar woningen belangrijk toe. Denkende aan de uitbreidingsplannen, waarvoor meer personeel nodig zal zijn, is het duidelijk, dat ook daarin de noodzaak ligt om in deze streek meer woningen te zien verrijzen, omdat het voor de meesten niet aantrekkelijk zal zijn hun werkkring naar hier te verleggen, wanneer zij niet over 'n passende woning beschikken kun nen. Zo hebben Hoogovens 'n goed program mavan woningbehoeften, en hoewel er bij de openbare autoriteiten daarvoor veel be langstelling en medewerking bestaan, is het toch zo, dat er zóveel belemmerende fac toren zijn, dat die woningbouw helemaal niet opschiet in het tempo waarin dat nodig is. Er zijn reeds geldmiddelen, die voor de bouw van de fabriek nodig zijn, in woning bouw gestoken en daarmede moet men voortgaan. Dit is een ontwikkeling, die niet valt toe te juichen, maar die nu eenmaal helaas onvermijdelijk is om tot elke prijs te trachten het woningbouwvraagstuk in deze omgeving tot een oplossing te brengen. Is het niet verbijsterend, zo vroeg spreker zich af, om in een deskundig rapport te lezen, dat, terwijl voor de bouw van een arbeiderswoning vóór de oorlog nodig waren 6 maanden, dit getal thans tot 14 maanden gestegen is? Wanneer er ooit een gebied is waarop het evident is wat inspan ning en toewijding bij de arbeid betekenen, dan is het wel hier, omdat het levensgeluk van duizenden gezinnen en jonge mensen, die nu geen gezin kunnen vormen, op het spel staat. ^xxxxoocococooooccoocaxwcocccccccoccocoooocoocoooocoo In zijn Kerstrede haalde ir. Ingen Housz i; vanmorgen één cijfer uit de vele Hoog- ovencijfers, dat hem allerminst ver- 8 heugd stemde: de twee doden, die het 8 jaar 1955 eiste onder het personeel „bei- g den wederom slachtoffers van verkeers- ongevallen, het eerste binnen, het twee- 8 de buiten de fabriek". Hij ging voort: 8 „Ik kan geen enkele gelegenheid onbe- nut laten om weer te wijzen op de on- 8 verantwoordelijke manier, waarop velenQ zich door het verkeer bewegen, en§ 'o daarbij niet alleen hun eigen leven, p maar ook dat van anderen, door hun 8 8 roekeloosheid en schuld in de waag- schaal stellen". ■aXXXCCCODCCOCOCCOCCOCOCCODCCODiCOCeCOCCCCCCODCOCOCeCOX Voor de Tweede Kerstdag heeft de competitieleiding de wedstrijd VSVRBC ingelast. Het vorige seizoen was deze Ro- sendaalse club ook al een tegenstander van de Velser ploeg. De balans sloeg toen ten gunste van VSV door, want in de uitwed strijd werd een gelijkspel behaald, terwijl thuis met 51 gewonnen werd. In beide wedstrijden had de toenmalige aanvals leider J. Zwanenburg een werkzaam aan deel door het scoren van een groot aantal doelpunten. Deze speler is thans ook weer opgesteld in de voorhoede, terwijl Tiel- rooij uit de voorhoede naar de rechtshalf plaats is verhuisd. Na het enigszins tegenvallend resultaat tegen De Valk is het thans te hopen, dat VSV zijn vroegere cadans hervindt en in goedvloeiende combinaties de weg naar het vijandelijke doel zal weten te vinden. De achterhoede van VSV blijft onge wijzigd, daar C. Schoon wegens een on willige enkel nog steeds op de ziekenlijst staat. Met vertrouwen kan echter worden verwacht, dat dit deel van het elftal Ver munt c.s. wel in bedwang zal weten te houden. De Tsjech, die Zondag overboord sprong van de „Amstelland" en in het Antonius- ziekenhuis ligt op te knappen, heeft be paald niet over belangstelling te klagen ge had: van alle kanten zijn hem verrassingen bereid, zo zelfs dat het lastig en ietwat overdreven werd en de gang van zaken in het ziekenhuis er onder leed. Met waarde ring voor de goede bedoelingen wordt het publiek alsnog aangeraden de „hulpacties" stop te zetten. De politie is inmiddels bezig met een grondig onderzoek naar des mans personalia, omdat men nog steeds niet met zekerheid heeft kunnen vaststellen, wat de drijfveren zijn van de zwerftochten, die deze Tsjech sinds zijn verdwijning uit zijn moe derland heeft ondernomen. In de oude Gereformeerde kerk aan de Beverwijkerstraatweg te Castricum heeft Donderdag de kerstbijeenkomst plaats ge vonden voor de meisjes en jongens van de handenarbeidclub en de Zondagsschool. De heer G. Kelder vertelde het aloude kerstverhaal, enige meisjes en jongens zegden een kerstcantate op en gezamenlijk zong de jeugd tal van liederen waaronder het Stille nacht en Nu sijt wellecome. De leidster van de Zondagsschool, me juffrouw Van Steenderen boeide de kinde ren door de belevenissen van Sam en zijn hond te vertellen en tenslotte kregen alle kleine aanwezigen het traditionele kerst boek met een paar sinaasappelen. Na de pauze heeft de heer Kelder met enige woorden afscheid genomen van de leidster van de handenarbeidclub, mejuf frouw Sixma, die de gemeente gaat verla ten. Zij mocht een fraai boek in ontvangst nemen. Aldabi, pass. 22 Finisterre n. Antwerpen. Albireo, pass. 22 Madeira n. Buenos Aires. Amstelland, 21 v. Amsterdam n. Buenos Aires. Aardijk, pass. 21 Ouessant n. Havana. Alkaid, 21 v. Bahia Blanea n. Las Palmas. Artemis, 21 te Maracaibo. Adonis. 21 v. Rotterdam te Antwerpen. AlamaK, 22 Damman. Alphara, pass. 22 Ouessant n. Rotterdam. Alitor, 22 Piraeus. Alhena, 22 v. Montevideo n. Buenos Rires. Amstelvaart, pass. 22 Finisterre n. Rotterdam. Axeldijk, 22 Buenos Aires. Appingedijk, pass. 22 Victoria n. Rio de Janeiro Baarn, 22 te Rotterdam. Bennekom, 22 te Paita. Bacchus, 22 te Curagao. Baud, 22 te Ambon. Britsum, 21 125 m. Z.t.W. Fayal. Banka, 22 te Surabaja. Cradle of Liberty, pass. 21 St. Maria n. Port Said Crania, 27 Curagao verwacht. Camerounkust. 22 v. Antwerpen n. Amsterdam. Caltex Leiden. 22 80 m. O. Malta. Ceronia, 22 240 m. O. Ras al Hadd. Delft, 22 te Maracaibo. Eemdijk, 22 te Antwerpen. Eemland, pass. 21 Palma n. Recife. Esso Den Haag, pass. 22 Aden n. Rastanura. Enggano, 22 v. Tj. Priok n. Semarang. Erinna, 23 Singapore verwacht. Etrema, 22 te Kingston. Falco, 22 te Rotterdam verwacht. Gaasterland, 21 v. Amsterdam n. Hamburg. Groote Beer, 22 Suez. Guineekust, pass. 21 Vlissingen n. Dakar. Haarlem, 22 te Rotterdam. Helicon, 22 te Pto Cabello. Hera, 21 v. Cumana n. Guanta. Hestia, 22 v. Hamburg te Bremen verwacht. Ilos, 22 te Amsterdam. Indrapoera, 23 Surabaja. Jagersfontein, pass. 22 Vlissingen n. Amsterdam Kalvdon, 21 v Rotterdam n. Fredericia. Korovina, 22 60 m. NW. Terschelling. Kieldrecht, 22 te Marseille. Kylix, 22 te Amsterdam. Laagkerk, 22 te Bremen. Langkoeas, 21 v. Hamburg n. Houston. Lindekerk, pass. 22 Finisterre n. Port Said. Leuvekerk, pass. 22 Ouessant n. Marseille. Loenerkerk, 22 v. Bombay n. Aden. Maas, 22 te Buriana. Maaskerk, 22 v. Amsterdam n. Hamburg. Maaskerk, 22 v. Amstredam n. Hamburg. Maashaven, 22 v. Rotterdam n. Bremen. Nestor, 23 te Georgetown verwacht. Nieuw Amsterdam, 22 te Martinique. Noordzee, 22 te Liverpool. Nigerstroom, 22 v. Bordeaux n. Dakar. Notos, 21 v. Beyrouth n. Kiuluk. Noorderhaven, 22 v. Methil te Limhamn. Oberon, 21 v. Pto Ordaz n. Rotterdam. Ouwerkerk, 21 v. Colombo n. Aden. Oranjefontein, 21 v. Las Palmas n. Kaapstad. Ondina, 23 Balikpapan verwacht. Omala, 22 v. Cado n. Spezia. Overijsel, 22 te Antwerpen verw. Poelau Laut ,22 te Amsterdam. Polydorus, 21 v. Suez n. Djeddah. Prins Willem George Fred. 22 te Gandia. Prins Willem IV. 22 v. Rotterdam te Antw. Frins Casimir, pass. 22 Ouessant n. Le Havre. Prins Maurits, 22 v. Bremen n. Hamburg. Rondo, 21 v. Suez n. Belawan. Rotula, 21 v. Pta Cardon n. Rio de Janeiro. Rijndam 22 v. Southampton n. Le Havre. Salland. 21 v. Montevideo n. Ilheos. Stad Amsterdam, 22 te Manilla. Stad Schiedam, 21 v. Rotterdam n. Savona. Stad Leiden, pass 22 Gibraltar n. Le Havre. Straat Malakka, 21 v. Brisbane n. Sydney. Straat Bali, 22 te Rio de Janeiro. Statue of Liberty, 21 v. Port Said n. Philadelphia Stad Haarlem, verm. 22 v. Narvik n. Imming- ham. Salawati, 22 v. Belawan n. Colombo. Soestdijk, pass. 22 Minikoy n. Belawan. Stanvac Benakat, 22 Sungeigerong. Stanvac Ogan, 23 Sungeigerong. Stanvac Talang Akar, 22 Sungeigerong. Swartenhondt, 23 Tj. Priok verw. Sommelsdijk, 22 v. Rotterdam n. New York. Sarpedon, 22 te Maracaibo. Tibia, 22 te Lyttleton. Tankhaven II, 24 Bangkok verw. Tjikampek, 22 v. Tj. Priok n. Semarang. Teiresias, 25 te Singapore verw. Tjibadak, 22 te Sydney. Trajanus, pass. 21 Finisterre n. Madeira. Tjimenteng, 22 720 m. NW. Kaapstad. Tomori, pass. 22 Kp. Guardafui n. Aden. Ternate, pass. 22 Gibraltar n. Lissabon. Tabian, pass. 22 Gibraltar n. Beyrouth. Tiba, 22 t.h.v. Rio Grande do Sul n. Buenos Aires. Van Noort, pass. 21 Makassar n. Brisbane. Wieldrecht, 21 te Curagao. Weltevreden, 23 Ummsaid. Waterman, 22 80 m. ZW. Benkulen. Woensdrecht, 22 390 m. O. Ceylon. Waikelo, 23 Makassar verw. IJsel, pass. 22 Vlissingen n. Amsterdam. Zuiderzee, 22 te St. Vincent. KLEINE VAART Arctic, 22 v. Amsterdam n. Vlaardingen. Agiena, pass. 22 Vlissingen n. Antwerpen. Altho, pass. 22 Vlissingen n. Duinkerken. Advent, 22 v. Skoghall te Amsterdam. Amigo, 22 v. Colchester t.e Rotterdam. Appingedam, verm. 22 v. Rotterdam n. Lissabon Arnouldspolder, verm. 22 v. Oporto n. R'dam. Bab T, 20 v. Zaandam te Goole. Bergsingel, pass. 22 Kiel Holtenau n. Surte. Binnenhaven, 24 v. Casablanca te Le Havre verw. Betty, 22 v. Sunderland te Amsterdam verw. Bill S, verm. 22 v. Bremen n. Avonmouth. Castor, pass. 21 Vlissingen n. Antwerpen. Cinderella, 23 v. Grimsby te Rotterdam verw. Corrie B, 22 v. Ornskoldsvik n. Dagenhamn. Driebergen, 22 v. Swansea te Rochefort. Diligentla, 22 v. Gothenburg n. Helsingborg. Draco, 22 v. Amsterdam te Rotterdam. Ella, 22 te Rouaan verw. Eljo, 21 v. Avonmouth n. Teignmouth. Elisabeth Roorda, 22 v. Hull te Rotterdam verw. Eibergen, 22 v. Swansea te Rochefort. Ellewoutsdijk, 22 v. Rotterdam te Swansea verw. Gerrie S, 22 v. Port Talbot te Amsterdam verw. Hoogvliet, 22 v. Gothenburg n. Sarpsborg. Haaksbergen, verm. 22 v. Avonmouth n. Antw. Hydra, pass. 22 Vlissingen n. Antwerpen. Harry, 22 v. Dublin n. IJsland. Hast IV, pass. 22 Brunsbüttel n. Kopenhagen. Ilias, 22 v. Amsterdam te Rotterdam. Jaba, 23 v. Koge te Rotterdam verw. Koningshaven, 23 v. Oran te Avonmouth verw. Kemphaan, 22 v. La Trinite te Bordeaux. Kaap Falga, 19 Kiel gep. n. Ostrand. Larix, 20 v. Malmö te Norrkoping. Lijnbaan, 23 v. Boston te Wisbech verw. Mira, verm. 22 v. Odense n. Nederland. Mutatie, 20 v. Plymouth n. Par. Marianne, 24 te Gothenburg verwacht. Mariscal Lopez, 22 v. Rotterdam n. Asuncion. Matthew, pass. 22 Vlissingen n. Rotterdam. Merak N, 22 v. Rotterdam te Hamburg. Marcella, 27 v. Newburgh te Aberdeen. Merwehaven, 22 v. Roscoff te Casablanca. Muphrid N, 22 v. Hernosand te Kiel verw. Madjoe, 27 v. Hull n. Rotterdam. May Mere, verm. 22 v Antw. n. Londen. Myfem, verm. 22 v. Rouaan n. Stockholm. Mypuck, 22 te Middelharnis. Nassauhaven, 22 v. Malmö te Antwerpen. Nieuwehaven, 22 v. Kopenhagen n. Malmö. Nero, 22 v. Antwerpen te Amsterdam. Nieuwland, 22 v. Grangemouth te Rotterdam. Oosterdok, 22 te Antwerpen. Oranje, pass. 22 Vlissingen n. Hansweert. Oleum, pass. 22 Brunsbüttel n. Rotterdam. Pavo, 21 v. Zaandam te Rotterdam. Roelf, 2 v. Rotterdam te Amsterdam. Silvretta, pass. 22 Vlissingen n. Antw. Spora, verm. 22 v. Lowesoft n. Rotterdam. Spurt, 22 te Londen. Tilly, 21 v. Ostrand te Sundsvall. Trito, 22 v. Dublin te Rotterdam. Vrouwepolder, 22 v. Port Talbot te Amsterdam IJsel, pass. 22 Vlissingen n. Antwerpen. Zwaantiena, 23 v. Skoghall te Amsterdam verw. Zeehaan, 23 v. Hansweert, te Simrishamn verw. SLEEPVAART Gele Zee, 21 40 m. ZO. Westp. Kreta met twee zuigers. Noordholland, 21 v. Casablanca n. Maracaibo. Oostzee, pass. 22 ten Z. Ceylon n. Port Sudan. Rode Zee, 21 v. rede Cowes n. Pasajes. Tyne, 21 op de Bermuda met Bali.

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 10